PILLEKENS. GESCHIEDENIS. Da er zal vvaèrschynlyk een bewarend ministerie in Engeland zyn alsdan, alleen in Europa. 2ft.1l Napoleon geenen anderen bondgenoot hebben dan de europesche demagogie, en gy zult hem de nalionaliteyten zien verwekken, 't is te zeggen de hou- gaersche en poolsche revotulien. Vrankryk zal alsdan bekennen dat het oneyndig zieker is dan in 1848, dat het cesarismus den vader van het socialismus is, dat Napoleon aen de revolutie geeft heigeen zy nooyt gehad heeft, namelyk een leger van 6n0,000 mannen, eenen budget van 2 duyzend millioen, een stom en slapende Vrankryk, en voor slagtveld gansch en geheel ltalien. Indien het land zulks niet begrypt, zal het, eer vyflig jaren, opgehouden hebben te bestaen. De Catholyken bewegeu zich uytnemcnd fel. Zes-en-dertig ge deputeerden hebben zich hoog en luyde verklaerd tegen zyne broehuer en zvn politiek. Daer hebben er allerhevigste pro- teslntiën in de Kamer, ja zelfs in don Senaet plaels gehad maer nadien? Den schryver Jean Jacques Rousseau, liberalen wysgeer, dien onze liberalen als eenen hunner helden en stichters aerzien, sctircef over honderd jaer hel volgende, 't welk men acnzien mag ais een vonnis gestreken over de daden van den piemonleoschen koning en van Garibaldi Den vremdeling, schreef J. J. Rousseau, in zyn werk Cóntrnt social(le boek, 4e hoofdstuk, I I,) het zy koning, het zy k'bezonderen, hel zy volk, die de onderdanen dood of wedcr- houd, zonder den oorlog te verklaren aen den prins, is geenen vyand, maér eefuën brigand. Wy verzoeken de liberale gazetten, die Victor-Emmanuel en Garibaldi bewierooken, ons le zeggen wat zy van hel vonnis van J. J. Rousseau denken. Dit is nu geenen klerikael die het al'schuwelyk schandfeyt tegen den Paus, legen den koning van Napels enz*, gepleegd, afkeurt en veroordeelt, 't is den opperbaes der francmayonslogiën, 't is eenen stichter van 't geweldig Ifberalismus, 't is eenen gewezen vacndeldrager der goddeloos- ïicyd, dio geheel zyn leven God, zync Kerk en zyn priesterdom gehaet, vervolgd en verdrukt heeft. Hoe eerloos, hoe gruwelyk, hoe vermaledydensweerdig moet het gedrag der italiaensche liberalen zyu, als het door eenen J. J. Rocsseau veroordeeld en -gebrandmerkt word/En noglans de belgischo liberasters slaen in verwondering voor die brigand sak te ik De moeyelykheden tusschen den Keyzcr en de bisschoppen nemen gedurig toe, men sehryft daerover uyl Parys Werkelyk verzekerd men dat er ecne soort van coup (Tèlat word voorbereyd, ten eynde Roomen aen de Piemontezen over te leveren den keyzer zoekt daerioe naer een voorwendsel en wanneer hy naer voorwendselen zoekt, dau ontbraken die hem nimmer. De vvf in Vrankryk vacante bissehopsplaetsen vormen een onderwerp, dat op zich zelf beschouwd, reeds aenleyding geeft tot een ernstig conllict, tusschen het hof der Tuyleriën eu dat van Roomen. Den Keyzer heelt nog altyd de benoeming van den abt Marei tot bisschop van Vannes niet willen vernietigen, nietlegenslaeude den Paus ten stelligste verklaerd heeft, dat by die benoeming nooyt zal bekrachtigen. Voorts heeft de geheele geestelykheyd van Martinique, gevolg gevende aen den door Roomen gegeven raed, geprotesteerd tegen den keus dien den keyzer beeft gedaen van eenen bisschop van St-Louis. Verder verzekert men, dat den keyzer den abt Deguerry benoemd heeft tot bissehop van Troves en dat die benoeming evenmin op de goedkeuring van den Paus-mag rekenen. Reeds, heeft den keyzer dientengevolge zynen toevlugt tot bedreygingen genomen by heeft den Paus doeu weten, dat indien de plaels gehad hebbende benoemingen van bisschoppen niet door Z. 11. bekrachtigd worden, de fransehe troepen onmiddelyk Roomen zullen verlaten. Men voorziet evcnlwel dat die bedreyging weynig invloed op den Paus zal uytoefëneu. In zyn laetste N* neemt het Verbond van Aetst de houding oen van een ernstig en magtig blad en, zoo serieus als nen met vruchlen geladen pruvmelaer, komt deszelfs opsteller spreken van zyne edelmoedige gematigheyd (t) H 1 ten onzen opzigle, juyst alsof by ons 't leven geschonken had met, volgens zyne gewoonte, niet te veel de eonservaleursparty gehoond en be schimpt le hebben.Wel, gy onuoozelen Tist, wat steekt gy loch in uwen kop? Gy komen spreken over cdehnoedigheyd en gemaligheydl deugden die gy nooyt gekend hebt en waeraen geheel uwe parly zoo vremd is als een kalf acn 't politiekEdelmoedighcyd en gematigkeyd l wie zou gedacht hebben dat gy ooyt zoud'gaen nestelen zyn iu T uytgedroogd breyn van den schryvelaer eens knoeyblad's, 't geen*noch invloed, noch lezers heeft, integendeel, waervooi al wie zich nog eeuigzins eerbiedigt, den diepstcn walg gevoeltWaerlyk edelmoedig en gematigd zyn, is 't werk van groote herten, van" herten (tie hunne driften meester zyn, maer geenzins van kwanten die met Ivf en ziel verslael'd zyn aen cene party, welkers nydige inborst en vraekgierige haul- draging spreekvvoordelyk geworden zynWol, Verbond, ayt gy in uw gedacht ten onzen opzigle gematigd, 't is^omdnt cry \vcet dal wy de middelen by d'band hebben om 11 daertoe te pramen. Weel hot dan wel, kon frater, (lal wy van uwe gemaiig- heyd niet van doen hebben, gy moogl ten onzen opzigle handilen gelyk gy 't goed vind, maér onthoud ook dal wy er altyd zullen by zyn als gy zult buylen schreef loopen aen uweooren is eenen nog al goeden pak, het zal ons maer weynig moeyte kos ten 0111 dezelve seffens vast te hebben, ten ware wy dachten aen 'l spreekwoord liidetida imbecillorum sitperbilorjueitlia, dat men soms wel doet met de snoevery van magleloozen en dotw- merikken le spotten. Eeni ge regelen onder zyn ormoozel gezwets, y ra egt het Verbond ol' wy 't hoofd verdraeyd hebben door het zigl van ecne beeldtenis die 9 dagen lang hoven den ingang van hel liherael lokael gehangen heeft en welke het Verbond eene maghge genie heet 11! Wy hebben hoven den ingang van een liherael d'ri 11U- huys wel eene besniodder Ie vodde zien hangen, maer wy peys- den dat hel eenen vuylen tahbaerd was, die daer hing om wat uyl te vriezen, en miekl gy daervyn eeue MAGTIGE GENIE, konfraler, die zou bekwaem zyn ons het hoofd te doen draeyün Armen clompclaer Wat zyt gy loeh te beklagen op zulke dwaes-, heden te moeten rekenen om ons hel hoofd te doen draeyën. Wilt. uwe party, om ons hertzeer aen te doen, geheel den voor gevel van haer dnnkhuys metal de lappen der oude voddenmerkt beplakken, wy zullen er alle dagèu komen naer kvken en ver binden ons er eene volledige beschryving van le geven wel verre van daervoor eenig hertzeer te gevoelen, met zulke onnoozel- aeden zoowel als met de bovengemelde zouden wy ons bekreu- bp-ü rrelyk niet de slaepmuls van den grooten TurkAl wie een briezelken gezond oordeel bezit moet voor de kinderachtige beloogingen der Verbondskliek schokschouderen en denken dat, als de zon onder is, er vele beesten in de schaduwe zyn. Doch, als onzen konfratcr daerin behagen schept, wy wenschen den man veel geluk en benedictie, met de onnoozelen moet men altyd goed zyn want zy zullen zot zien. HOE M. HEN MINISTER VAN JUSTITIE GEHOOR VERLEENT. De bele.efdheyd is eene sehoone hoedanigheyd, en wanneer men dezelve by hoog geplaelsle persoonen ohlmoél, is men ge- mecnlyk er zeer over le vreduiAizoo pcyst noglans lil. den minister van justitie niet: men zou zeggen dal M. Tesch het hoe boller hoe schooner vind. Wy hebben vele persoonen gesproken die by hem in gehoor ontvangen zyn geweest, en niet eeq is te vreden geweest «over het hein gedane onlhael. De Palrie van Brugge, gaf dezer dezer dagen de schels van een gehoor door M. Tesch aen eenen kandidact verleend, en zy verzekert er de volle echtheyd van. Zie hierd e schets Den kandidaet, zich ootmoedig neêrbuygende. M. den minis ter, ik hab de eer u de hulde van myneu diepgrondigen eerbied aen te bieden. hl. Tesch. blyft stom gelyk eenen viseh. Dm kandidaet, M. den minisli r, ik heb de vrvheyd genomen u een gehoor le vragen, ten eynde de eer le hebben u myno tylels te doen kennen tot bekoming der plaels van(Velgen de tytels). M. Tesch antwoord niet. Dm kandidaet. Ik verhoop, M. den minister dat gy de goedheyd hebben zult myne vraegin acht le nemen. Ik ben u zeer aenbe- volen door Mynheeren dien en dien. M. Tescli kykt eens door het venster. Den kandidaet. M. den minister, mag ik verhopen dat gy de goedheyd hebben zult van myne verdiensten te waerderen M. Tesch geeuwt om zyn bekkeneel te scheuren. Den kandidact. Wilt gy de goedheyd hebben, M. den minister, een oogslag le werpen op dezen blief dieu M. den graef van my voor u gegeven heeft. M. Tescli beziet sterlings den kandidaet en staet op om bem te doen verslaen dat het gehoor ten eynde is. Den kandidaet, zeer onthutst, on levens gram en bereyd om M. Tesch ecne rammmeling legeven, verlaet het kabinet van den minister. Zie daer de echto schets der beleefdheden van M. den minister van justitie. M. Tesch heeft nog eene andere Wyze van zyn volk te aen veer den. Onlangs ging een mngislraet bem vinden, eri lerwyl hy bezig was zvue zoek acn den minister uyl te leggen, ging dezen slaen hy de vensier en trommelde er op zoo lang den magislraet sprak. Te regt over zulk eene oubeleel'dheyd verontweerdigd, onder brak den magislraet zyne redens en liet M. Tesch slaen. Gaet dau zulk eenen minister spreken. "T-TiiT-» iriBnwrw i 1 Thans is er een hoogst morkweerdfg werkje van onder de pers gekomen, getiteld levenschets van den eerw. heer Michael Fr. Cop, pastor van Lwyndrecht, belydtr van ens II. Geloof in bal lingschap overleden den 10 July 1799. Dit belangryk werkje is opgcsleld door den weleerweerden heer Van Bavegem, gewezen- principaal van het kollegie van Denderm'ondc, thans pastor tef Zwyndrecht en geoslelyken school opziener van dit kanton. Liet is verdeeld in hoofdstukjes en beval de geweldige gevangneming, de vervoering van 't een gevang naer 't ander, de inscheping naer Cayenne, de vreeslyke smertcn, clc beroovingen van alle slaeh, de pyalyke verdrukkingen die den heyligen Bclyder Cop, benevens een groot getal mede priesters uyl te slaen gehad hebben van wege de agenten van het lVanseh schrikbewind. De enkele lezing van'dit werkje is bekwaem do hardste ge moederen tc vermurwen en de onverschilligsten in bewondering te brengen voor de zeldzame kloekmoedigheyd, het engelseh geduld en de taeylige onderwerping welke dezen standvastigen pastor en zyne racdebelyders hebben aen den dag gelegd. Men zal nauwelyks ecnige bladzyden van hel werkje gelezen hebben, of men zal zieb door eenen onweerstaenbaren drift van nieuws- gierigheyd en sympalbie aengedruven voelen hetzelve in eenen keer'tol'hel eynde toe le lezen. Ja, zoo schoon, zoo belangwek kend, zoo heriroerend zyu de verhaelde feylen aeneengesehakelcl, dat, wy (lurven hel ronduyt zeggen, wy in lange niets aenlrek- trekkelyker noch beweeglvker gelezen bobben. De levenschets van den eerw pastor Cop is bovendien voor vele famiïïêu, die, in den ongelukk gen verleden tyd vaji het franseh schrikbewind, priesters als leden gehad hebben, van 't grootste belang, aengezien zy cr vele onbekende sehoone daden van hare bloedverwanten alsmede de nauwkeurige be schryving hunner dood en datum's der overlydens zullen in aan treffen. Z. H. den fiisschop van Genei zelfheeft het wekje zoo verdienstelvk gevonden, dat hy er de schoonslo goedkeuring aen verleend heeft en de loden der geestelykheyd dringend opwekt hel' le lezen zeggende Dat zy er krachtige beweegredens zullen in putten, die hun zullen aensporen, in tyd van kwelling en vervolg ng, getrouw acn hunnen heyligen roep le blyven. Dcii achtbaren schryver, M. Van Bavegem, heeft de wonder- lyksle eenvoudigheyd zyner verhalen weten le paren met de Yer- heveudste gedachten tn feyle van toepassingen, en dus een onwcdersprekclyk bevvys van uylstekchd talent gegeven. Hier c-vèf hyzonderlyk v enschen wy den eerweerden auteur grond- hertiglvk geluk en voorzeggen hem dal zyn werkje niet missen kan eenen gretigen hyval te ontmoeten en de heylzaomslo vruchlen voort te brengen. Zulke werkjes verdienen de meeste ruchtbaerheyd en door alle man, geleerd en ongeleerd, ryk en arm, met de grootste aen dacht overwogen te worden'. Al die het zullen lezen zullen hel hierin, wy zyu er voorop verzekerd van, met ons volkomen eens wezen. De aenslaende week zal het in alle goede Boekwinkels ver- krygba. r zyn. Verleden maemiag he« ft in de parochiekerk dezer stad de plcglige prysdeeling plaels gehad aen de kinderen onzer blocy- ëiule zondagschool. Deze godsdicnslfeest nam aenvang met eene solemnele mis. Na hel Evangelie heeft den eerw. heer Vyl, oud- aelmocseuier van het pauslyk leger, cene korte maer diepge- dachlte aenspraek gehouden, waerin den weisprekenden rede- naer de onsehalbare en verhevene voordeden dezer Zondagschool heeft afgeschetst, levens clc brave weldoeners van dit gesticht bedankt en ze voorts opgewekt dees hoogst godsdienstig werk te blyven ondersteunen. Dan is men ovei'gegaen lot de prysdeeling acn meer dan twee duyzend kinderen, welke -allen, geeu een uyl gezonden!, eene voortreffelyke belooning ontvangen hebben. Wy zegoen 1 eene voorlre/felyke belooning, omdat de pryzen, volgens de ja8er. lyksche gewoonte, allerschoonst en ryk waren, hebbendezyü I samen gekost verre boven de VIER DUYZEND FRANKS, o'nze I stad mag fier zyn over zulk een bloeyend gesticht en zich roemen dat het 't eerste staet op den eersten rang van g'heel hetbisdoa Wy moeten hier onzen wdgemeenden dank betuygen aen dou zeer Eerw. heer Deken, de Ecrweerde hoeren Be'sloerders,de I achtbare Meesters en Meesterssen, welke gezamenllyk zooveel 1 nioeyie en jioogingen aen wenden om die hoogst verdiensielvke F instelling gedurig meer en meer te doen bloeyen en ze af de' mogelyke vruchten van verzedelyking en beschaving te doen dragen. Des avonds hebben de heeren Meesters zich, op eygene kosfen in het Muysken, aen een lekker soupeetje verzameld, alwaerdè gulhertigstc vriendschap en meeste vergenoeging geheerscht hebben. Onzen vvelgekenden er. vrolyken Volksdichter, den heer Joannes Van Heek, heelt met zync gekende geesligheyd ver. schillige fraeye komplimentjcs in rymkens afgegeven en daer- door niet weynig bygedragen om 't gezelschap ten hoogsiem verlustigen. Al de heeren Meesters schatten de hooge weerde van bunnen konl'rater, M. Van Heek, zyn hel eens om te bekeu- - nen dat hy de ziel van hun jaerlyksch vermaek is en verlangen vurig dien zoo braven als leuligen vriend nog vele jacen 10 mogen behouden. Men sehryft ons uytErpe Maendag 19 dezer heeft alhier eene ongehoorde zaek plaeu gehad van acht uren 's morgens is men op liet kerkhof alhier aen het werk gevallen ter opzoeking der overblyfsels van den heer doctor Saey, alhier begraven circa de vyl'jaren, om dezelve te vorvoeren naer Brussel. Ten een ure is eenen corbillaid gevolgd door eene vigilante toegekomen in welke zich bevond den broeder der weduwe van den overle'den eu zekeren heer zich tilulerende Chevalier C. J. Wouters. Dezen laetslen heeft zich dadelyk op hel kerkhof begeven en daer men al een groot 1 getal lykcn ontbloot bad heelt hy zyne orders gegeven van voorts te werken, maer ziende dal men het niet koude' ontdekken wag hy op het punt van een ander cadaver mede te nemen. Om zes en half ure, na vele graven geschonden te hebben, is men er m gelukt de ontdekking le doen van den ligler. Alsdan heeft mea eenen nieuwen op het kerkhof gebragl en heeft den heer Chevalier den ligler opengeslagen en den grafmaker aengepord om erdi overblyfsels uyl le nemen en in den nieuwen ligler te le^"en Dezen man, vader des huysgezins, denkende eene goede belooaiiic te ontvangen, heeft dit wal gelyk werk met grooten schrik onder nomen, fllaer het.spreekwoord heeft zich verwezentlyktveel beloven ên weynig geven doet de zotten in vrede leven. Men heeft aen dezen en zynen zoon voor alle deze be werkingen aengeboden eene somme van tien franks welke hy heeft gevveygerdhet is niet uytsprekelyk hoe herlscheurende deze ongehoorde grafsehending op het gemoed van alle de inwooners to weeg heeft gebragl. Het dorp was letterlyk vervuld met volk en 0111 de misnoegdheyd te betoonen, heeft men eeno eharivarie gehouden. Er heeft eenen geur geheerscht die do aanpalende huyzen van het dorp heeft doen sluyten, altede graven zyn blyven open liggen tot den dynsdag morgend' Men vraegt nu •1° Wal heeft dén armen van Erpe hier uyl genoten 20- Wat heeft de kerkfabriek genoten Antwoord Zero. 3* Of zulke schandige schendiugen van zoo vele graven, volles de bcslacnde wetten, toegelaten zyu Dit gelooven wy niet - C0RHESP01\DEi\TIE. Ontvangen van M. te Uokeren 6 fr. voor den Denderbode. M. en vriend T. uyl V. Ik heb deze week aen uw verzoek niet konnen voldoen er waren geene P. De naeste week zulde. Maendag lest beeft men aen liet Mautmolengat het lyk opge- vischt van P. De Roever, hologiemaker alhier. Men vermoed dat dezen ongelukkigen, by ongeval, aldaer in 't water is gesukkeld en verdronken. Den 12 dezer heeft eenen brand te Haellert, een huys ia assche gelegd loehehoorende aen zekeren D. Mathys. Het verlies word op 161)0 fr. gerekend. Den 42 dezer heeft er te Sollegem een lievig gevecht plaels gehad tusschen eemge boeren der omstreek, waerby eenen der zelve zwaeFlyk gewond is aen het hoofd en bovendien .eenen arm gebroken. By koninglyk besluyt van 19 november word het ontslag aenveerd van M. L. Descamps, zyner bedieningen van deurvvaer- der by de reglbank van eersten aenleg te Dendermonde. Men sehryft uyl Gceraerdsbergen Eenige dagen geleden, is- eenen windmolen, gelegen te Goefferdingen en tocbehoorende aen. den heer J. Menschaerl, fe dezer stede, door eenen geweldigen brand geheel en al in «ascli gelegd. De schade beloopt 10,700 fr. Den molen was maer sedert 2 maenden verzekerd. De dagbladen hebben schoon te roepen: Ouders Faet uwe kinders nooyt alleen Dit schynt de zorglooze moeders- niet op le wekken., om waekzamer over hare kinderen te zyn. Vrydag morgend, om 9 uren, liet vrouw Lemmers, woonende 111 "de Klokstraét te Brugge, haer meysje van twee jaren en half, Leonic genaemd, alleen op de door haer bewoonde kamer mot nog een ander kind, terwyl zy beneden aen het praten was. In de afwozigheyd der moeder hebben de kleeren van Leonie vuef gevat, en wanneer het andere kind de hulp zvnor moeder inriep, vend men hel ongelukkig schepselken gebraden. De jtrslicie onderzoek om de ware oorzaek te kennen. Volgens een blad van Veurne zou erin cene naburige ge meente het volgende geval hebben plaets gehad. Onder andere le herkiezen leden, bevond zich ook den bur gemeester. De kiezers tegenwoordig in de stemming, wisten niet beier of den burgemeester moest burgemeester blyven, en waren dus onder hun afgesproken, dat het aldus niet noodig was voor den. burgemeester le stemmen. Als nu de optelling gedaen was, had den burgemeester geen eene slem. Wat hebt gy nu gedaen zegde iemand tot hun, gy hebt uwen burgemeester uyl den raed gebannen. Dat konden zy niet gelooven. Als zy dit eyndelvk begrepen, zegden zy wy wisten dat niet, wy zullen het herdoen. De briefjes wierden verbrand men begon op nieuw, te stemmen, en (litmael wierd den burgemeester met eenparige stemmen gekozen. Men kondigt aen dat den generael der Societeyt Jesu, den Z. Eerw. P. Beckx, in handen van Victor Emmanuel eene pio- tcstatie komt neer te leggen tegen de gewelddadigheden en de vooveryen die zyne broeders hebben getroffen in alle de deeLcn

De Denderbode | 1860 | | pagina 2