Aen de Facteurs en Handwerk- stersvan Brusselsvverk, platAael- dewerk enz. enz. OPROEP VAK ERFGENAMEN Extra groole Boomverkooping Gazolie. Berigt. Parys, 26 november. Den frnnschen Monitedr kondigt oen het hoofd van zyn officieel ge deelte, het volgende keyiérlyk dekreet af Willende aen de groote Staelskorpsen eene regtstreeksche deelneming géven in de olgenieene politiek omes gouvernements en eene schitterende bptuygenis van betrouwen, hebben besloten en bosluyten Art. 1. Den Senaet en het Wetgevend-Korps zullen alle jaren, by de opening van den zittyd een adres stemmen, in antwoord op onze troonrede. Art. '2. liet adres zal bepleten worden in 't bytyn van 's gouvernement9 kommissarissen, die aen de Kamers al de noodige uylleggingen zullen geven over de in- en uytwendige politiek des ryks. Art. 3. Ten eynde aen het Wetgevend Korps de uyldrukking zyner Hieening in het opstellen der wetten en het uytoefen'en des regis van wyziging, te vergemakkelyken, word het art. 54 van ons dekreet van 22 maert 1852 in voege hersteld, en het reglement van het Wetgever.d-Korps is volgender wyze veranderd Onmiddelyk na de uytdeeling der wetsontwerpen en op den door den jooriitter bepaelden dag, vereeoigt het Wetgevend-Korps, alvorens t nyne kommissie te benoemen, in geheym komiteyt, eene redetwisting word op steenden voet geopend over het wetsontwerp en 's gouverne- ments kommissarissen nemen er deel aen. Tegenwoordige schikking is niet toepasselyk .noch aen de wetsont werpen van plaetselyk belang, noch in dringendheydsgeval. Art. 4. Met het oogwit om de afkondiging der redetwisten van het Sdnaet en het Welgevend-Korps spoediger en vollediger te maken, zal het volgend ontwerp van senatus-consult het Senaet worden aengeboden. u De verslagen der zittingen van het Senaet en het Wetgevend-Korps, o opgestsleld door de sekretarissen geplaetst onder het gezag des voor- zitters van elke vergadering, worden eiken avond aen alle de «legbladen toegezonden. Daerenboven worden de redetwisten van elke zitting door a den snelschryver opgenomen en in 't lang en in 't breed in het officieel blad van daegs nadien afgekondigd. Art. 5. Binst den duer der zittingen zal den Keyzer ambtelooze ministers aenduyden om voor de Kamers, te samen met den voorzitter en «Ie leden van den Staetsraed, de wetsontwerpen des gouvernements te verdedigen. Art. 6. Het ministerie van ons buys is afgeschaft; zyne toekentenissen worden gevoegd by die van den groot-maerschalk van het paleys. Art. 7- Het ministerie van Algeriën en koloniën is afgeschaft. De kolo niën zyn vrreenigd by het ministerie van zecmagt. Art. 8. Zyn afgenomen van het ministerie van openbaer onderwys om in de toekentenisson van het ministerie van Staet geplaets te worden, de diensten die niet regtstreeks het openbaer onderwys of de byzondere gestichten der Universiteyt roken. Art. 9. Deo dienst der peerdenstoetery is afgenomen van het ministerie van landbouw, koophandel en 's lands werkeD. om in de toekentenissen V8n 't ministerie van Staet geplaetst te worden. Art. 10. M. graef de Chasseloup-Laubat, oud-minister van Algeriën en koloniën, word benoemd lot minister van zeemagt en koloniën, in vervan ging von M. den admirael llnmelin, tot andere bedieningen geroepen. Art. 11. M. den admirael Hamelin is benoemd tot groot-kanselier van het Eer«*-Legioen, in vervanging van M. den niaerschalk Pélissier, hertog van Malakoff, tot oudere bedieningen geroepen. Art. 12. M. maerschelk Pélissier, hertog van Malakoff, Is benoemd tot algemeenen gouverneur \an Algeriën. Art. 13. De ambteloozo mmisters hebben den rang en de jaerwedde der ministers in bediening zy maken deel van den ministersraed en zyn ten koste van den staet gehuysvest. Gedaen in 't paleys der TuylerieD, den 24 november I860. NAPOLEON. Door den Keyzer, den minister van Staet, Walewski. - Men schryft nvt Turynx 23 november: De republiekaenschc party is in geweldige beweging voor de aenstaende kiezingen. Zy is voornemens" Garibaldi in een dertigtal kieskollegien te doen benoemen Mazzini ook zal in ver- scheydene distrikten als kandidaet worden voorgedragen, en waerschynlyk te Genua zyne geborte stad. Men is van zin hem te kiezen of by wil of te niet. Het dekreet van genadeverleening waerin hy begrepen word ligt reeds geteekend, naer men ver zekert, maer het is nog niet afgekondigd, iets wat den beruchten woelgeest niet belet gerustelyk te Napels te leven en er zyn blad de Popoio d'Ilalia uyt te geven. Den Pays kondigt de volgende tydingen af Tydingen uyt Siciliën, ons door byzondere brieven aenge- bragt, malen den toestand van dit land onder nog al sombere kleuren af. Siciliën schynt grootelyks geneygd om zyn zelfbeheer te mogen behouden, en het zal niet zonder moeyelykheden zyn dat men het tot andere gedachten zal kunnen bewegen. Messina houd het nog altyd goed uyt en zal geenszins kapituleren zoolang Gaeta zich niet zal overgeven. Evenwel schynt het dat den aenval tegen het kasteel van Messina eerlang zal beginnen. Het diktatorieel bestuer in Siciliën kan ér niet in gelukken Krygsmagten in te rigten in dit land, dat van oudlyds aen een stil leven gewend is en heêl'wëynig beschikt schynt om de ver- evschten en de regeltucht der legerplaetsen te ondergaen. Wy lezen in eene briefwisseling uyt Ilaliën aen den Ami de la Religion m Gy weet dat Napels open staet voor alle de verderfelyke Veeringen, die onder alle vormen en gedaenten gepredikt en verspreyd worden redevoeringen, printen, boeken, tooneel- stukken, enz. Men zou het volk willen verontzedelvken en hem dit calholyk geloof ontrukken dat zoo diep in zyn herle leeft. Ook zyn alle de gunsten voor het protestantendom. Garibaldi heeft den noodigen grond afgestaen om te Napels eenen nieuwen tempel te bouwen, waerin het volk tot de predikatie zal kunnen j toegelaten en in de protestantsche leering onderrigt worden. 1 Die vergunning, geloof ik, is gedaen aen liet bvbelgenootschap van Engeland. Den al le vermaerden Gavazzi (eenen dominikaner monik die de kap over d'haeg heeft geworpen), heeft met den hoop willen meedoen en preekt thans overal de protestantsche leering aen. Veertien dagen geleden vroeg hy aen Garibaldi de sehoone Jesuiten kerk te Napels, om ze in eenen prolestanlsclien tempel te veranderen. Deze vrneg wierd zoo spoedig toegestaen als j gedaen. Gavazzi stelde zich aenslonds aen 't werk zyne heylig- j schendende hand valt op al defmeesterstukken van schilder- en beeldhouwkunde die men in de Josuiten-kerk bewonderde, en ontbloot het gebouw van alles. Des avonds, na met tromp en trompet aangekondigd te hebben dat hv.eene nieuwe leering ging prediken, klimt hy in den preêkstoel en begint daer op de schandelykste wyze uyt te varen legen den eeredienst der hey- ligen en beelden. Menigvuldig gemor beantwoord zyne woorden, en een twintigtal lazzaroni stuen verbitterd op en verlaten de kerk. Weldra koeren zy terug, vergezeld van een groot getal hunner makkers, van welke verscheydene stecnen in hunne handen hadden. Den predikant stond dae" te donderen en le tempeesten legen de eer welke de getrouwe geloovigen aen de Heylige Maegd' bewyzen. Het geduld der' lazzaroni was welhaest ten uylcrste'gedreven, zy vallen uyt tegen den geloofsverzaker en schelden hem maer zoo wel uyt als zy kunnen, hem verkla rende dal zy er geenszins hadden in toegestemd dat men hun hunnen* godsdienst veranderde en hun hunne heylige Madona ontnam, voor welkers verdediging zy hereyd waren hun bloed tc vergieten. Gavazzi wilde hun antwoorden dezen antwoordden weer; maer ziende dal den pater eene heldere tong had dan zy, namen zy hunnen toevlugt tot de bewysrede die in hun berevk was 'zy begonnen steenen naer den predikaat te werpen die, voor soortgelyke wederlegging, al niet beter kon doen dan ten spoedigste van zynen preekstoel te springen eu hel hazenpad te kiezen. i De lazzaroni vlogen hem achterna, zeggende dat zv op zvnen persoon dea hoon wilden vreken aen de Madona do allerhe'vlie sle Moeder Gods gedaen. Den pater vlugle hinnen bv eenen vriend. Het buys wierd aenstonds bestormd door de lazzaroni by welken zich het gepeupel had gevoegd. Men deed Garibaldi verwittigen van hel gevaer dat zynen predikant liep. Den eene- rael zond eene slerke afdecling soldaten die den paler Gavazzi in haer midden nam en hem legen de slagen der menige br schermde. Om het volk te stillen, deed Garibaldi beloven dat Gavazzi zyne leeringen le Napels niet meer zou prediken en bo vendien dal hy de stad zou verlaten. Inderdaad, sedert veerden dagen hoort men van die vermaerdbeyd niet meer spreken Naer men zegt, geeft den keyzer zich veel moevte om onder de Iransche prolalen eenen bisschop te vinden, die geneved zon zyn om den abt .Marot, benoemd lot bisschop van Vannes zonder magliging van den Paus, tot zyn ambt in te wyden. Wanneer dit gelukte, zou het den eersten stap zyn tot eene openbare sollen ring, misschien tot eenen burgeroorlog in llrelagne maer den kelyk zal het zoo ver wel met komen althans lót nu toe is den Keyzer met gelukt. c Men leest in den Monilenr de VArméc De italiaensche dagbladen hebben onnnuwkcuri- -esnrokon van iets dat over eenige dagen omgegaen is op de wens van Napels. Eene byzondere briefwisseling die wy ontvalleen het ons toe diesaengaende de waerheyd te herstellen Den maendag 3 november, wierd het panse'lyk gouverne- ment officieelyk verwittigd dat er een korps van 22 000 N'inoli tanen achtervolgd door een byna gelyk korps piemoiueeschë troepen, met wapens en bagaedjen op zyn grondgebied was er gekomen en zich te Teracini bevond, eene stad op het uylevnde zyner grens gelegen. De Napolitanen waren niet versla-en Be westen hunnen aflogt scheen vrywillig te geschieden' langs den kant van het and waren zy ingesloten door de p.emont'eesche vloot, samengesteld uyt fregatton en kanonneerboolen met hn dingstroepen aen boord, liet pauselyk gouvernement, mei rede zyne onzydigheyd willende bewaren, deed hun verklaren dat byaldien zy eene sehuvlplaets wilden vinden m zvne Sloten zó hunne wapens moesten «Heggen. J «Generaol de^Goyon, om dien maetregel te ondereleuuen zond naer Terracim !M. Mamony, zynen slaf-kapitevn, om aen de napelschen generael de mzigton van liet pauselvk gouvernement voor oogen te leggen en op derzelver nvlvoeriïg te waken M. Mamonv, te Terracim aeukomende, stelde zich in betrekkin- met de Napolitanen, die zich met de Piemontezen niet hadden kunnen verstaen, na lange onderhandelingen, deed hy er hem in toestemmen hunne wapens tussehen de handen der fransciie en pauselyke overheden neer le leggen. Daer waren in 't geheel 22,000 mannen, 5000 peerden en 40 stukken kanon. Deze Iroepen hebben zich onraiddelvk nn weg begeven, langs door de Pontinische-Moerassen, om "hunne wapens te -aen afleggen in de handen van het fransch korns te Teiletri in garnizoen. Hel land is schier onbewoond het bevat maer hier en daer eenige huyzen op eene uytgestrektheyd van by de 80 kilometers, en die ongelukkige,zyn byna twee da-en zonder eten gebleven. Te Cisterna aengekonicn, hebben zv eÓne fransche afdeelmg ontmoet, die alles heeft gedaen wat mo-elvk was om hun lei hulp te komen. Onze soldaten hebben hlmne soep aen de arme Napolitanen gegeven en de wevnige mondbe hoeften die zy hadden, hebben zy met hen medegedeeld Cis tenia levert geene hulpmiddelen op, 't is een dorp van vier of vyfhuyzen. Sedertdien hebben de Napoliianen allen hunne wapens neer gelegd zy liggen gekantonneerd in de dorpen dezer provintie Het pauzelyk gouvernement en de fransche krygsoverhevd hebben in hun onderhoud voorzien, en onze soldaten slaen hen bv met die bereydwilhgheyd die aen ons nationael karakter eveên is maer die aldaer de bewondering baert van geheel de" wereld' Generael de Goyon heeft den kapiteyn Mameny geprezen over de wyze op welk hy zyne zending had volbragtden Koning van Napels heeft den 10 uyt Gaëta, voor dien officier, het eerekruvs der orde van Frans 1 gezonden, en voor generaol de Govou liet grootkruys der St-Januarius-orde. Na deze feyten is de stad Terracini, zoo als wy het over eenige dagen aenkondigden, door de Fransche bezet geworden welke aldus meester zyn van den grens der Kerkolvke-Shten langs den kant van het koningryk Napels Men schryft ons van wegens het Opperkomitoyt van Brussel liet Opperkomiteyt der inschryving voor de belgische pause lyke soldaten, die gekwetst of gevangen zyn, alsmede voor den Eeredegen van den generael L.imorieièrd, zet zyn werk met gewenschten uytval voort. Van alle kanten ziet men deze vader- landsche en calholyke zaek mei geestdrift bytreden. Wv mo-en verzekeren van heden af, dat dank aen do ieverigo werking van het Opperkomiteyt het Calholyk Belgenland zvne pligt za? vol bragt hebben len voordecle vau zyne kinderen, die zich geslagt- oflerd hebben voor dc verdediging van den Godsdienst Ter dezer gelegenheyd herhalen wy nog eens dat het komiteyt is samenw- sleld als volgt President van eer. Monseigneur De Ram, Rector der Cafholyke Universiteyt, MM. den graef De Vim.ermont, President, Godtsceis Sekretaris Schathewaerder den Baron Lübovic De llouv toc-e- voegden Sekretaris. s Leden MM. den Graef Eugene De.Grunn P. De Hauileviiie Mocller, Professor in de Calholyke Luniversiteytden Graef Gaston De Buisseret De Tomheur Henri Delmer, eu de Pre sidenten der Ondcrkoniiteylen der provintie of hunne af-e- veerdigden. De persoenen die de storting hunner inschrvving no— niet gedaen bobben worden verzocht ze te bestollen aen M. Godtseels Sekretaris-Schathewaerder van het Oppcrkomilevt, Paleyzem stract. Ne 70. Schaerbeeck, Brussel. BUR GE Si LYKEY-STA ft' D GEBOORTEN. Mannelvk 7 Vrouwel. 2 HUWELYKEN. E. Gliysbrecht, ?.vdewever, mei K. Vnn llotsberck; kantwerkster. M. De Dry.er, agent van politie te Gene], met J.Van der Siraeten, naevster OVERLEDENEN. P. Van Bossviyt, man Pieraert, ronder beroep, te Geeraerdsliergen woo- nende. F.. ScboMaert, wedr De Meeerscbman, daglooner, 72 i., Keyzersl C. Wrlleman, 4 maend, Schaerbeke A. Ilendricki, ronder beroep] 72 j., Verkensmerkt. P. Van tloorebeeck, landbpuwaler, 5S j.. Mvlbeke! A. Van de Maele, man De Boeek. landbouwer, G5 j., Mylbêkc. J. Van der Biest, man Le Bon, Kaeywerker, 23 j., lloogeveslen.J.' De Trog, 7 maend, Zonnestraal. .1. Van Caeckenbergb, i'. maend] Stooistr. P. Van der Biest, 1 maeml. Scbarrbeke. 9. Goede bekwame en zuivere Bloemenwerksters kunnen standvastig werken goede belooning bekomen.Zich te bevragen ten kantoore van M. Impens Achlerstraet te Aelst. Henri Victor VERSTRAETEN, Kandidaet-Notaris woo nende te Bottelaere, kanton Oosterzele, arrondissement Gent, Uitvoerder van den uitersten wil van wylen den lieer Joannes- Raptista VAN DER SCHUEREiN', geboren te Lemberge den 20 October 1787 en aldaer overleden den 21 Juny J 800, verwittigt de belanghebbenden dat bv zyn testament m date H Junv 1860, de overledene fieell genomen de hier navolgende schikking a Ik wille en hegeiie dat al invite Goederen zoo roe- rende als onroerende, geene uitgezonderd dan de-ene s luervoren gelegateerdverdeeld worden tussehen m>ne vaderlyke en moederlyke bloedverwanten elk tot er helft, en dat dezelve goederen, zonder onder- a scheid van wat kant of zyde die voorstkomen, tussehen hun in de beide Innen onderverdeeld worden staeks gewyze, by representatie tot het oneindige,' immers zoo die representatie plaets had by de voormali-e o costumen der twee steden en landen van Aelst. a In geval de een of ander myner erfgenamen zvne a kwaliteit van erfgenaem niet bevvyst binnen den loon a van zes mnenden na myn overlyd'en, sluit ik hem uit o myne successie. Dè uitreeder geeft te kennen, als nadere bekomene inlichtingen, dat de overledene zoon was van Rochus Van der Schueren, geboren tot Oultre den 19 December 1,754; bJ Ann? Cll!'is,t;na Sonneville, geboren te Lemberge den 1 November 1741 Rochus Van der Schueren was zoon van Adrianus Ludovicus, geboren tot Oultre den 20 September 4701 by Joanna Catharina Van Ongheval, geboren tot Aspelaer den 15 Maert 1/09; 1 Anna Christina Sonneville was dochter van Judocus geboren te Meirelbeke den 25 September 1701 bv Anna Carolina Sonneville Adrianus Ludovicus Van der Schueren was zoon van Joannes, geboren tot St Jans-Hemelveerdegem, bv Josina De Clerck, geboren te Oosterzeele den 5 October 166-' Joanna Catharina Van Ongheval was dochter van Livinus, by Adriana Van der Maele tot Aspelaere Judocus Sonneville was zoon van Gillis -eb'oren tot Meirelbeke, by Joanna Van l'oueke, geboren tot Bottelaere- Anna Carolina Sonneville was dochter van Jacobus' by Adriana Van Poucke Joannes Van der Schueren was zoon van Rochus by Marie Baelens of Baete ums, Josina De Clerck was dochter van .Egidins, bv Barbara Van Heddegem Voornoemden Joannes Van der Schueren, uit zyn eer ste liuwelyk met Josina De Cooman, liet achter eenen zoon Michiei, geboren te St Jans-Hemelveerdegem den 3 De eember 1696, en die in huwelyk getreden is met Petro- mlla Clauwaert, waeruit gesproten zyn twee kinderen Alexander en Joanna Catharina Van der Schueren Zeiven Joannes uit zvri tweede huwelyk met Josina De Clerck aengegaen tot Oosterzeele den 9 July 1698 laet geene afstammelingen meer achter /Egidius De Clerck uit zyn huwelyk met Barbara Van Heddegem, schynt benevens Josina voorzeid no- ver scheide kinderen te hebben achtergelaten alle -eboren tot Oosterzeele. TE OOMBERGEN. Den Notaris DEWILDE le Moortzeele zal op Maenda- 5 December I860 te beginnen ten 9 1/2 ure voor midda- lix, door behoorlyk ministerie publiek laten verkoopen n 300 koopen Boomen, allen staende in de gemeente Oombergen, op de goederen van den heer Borgemeester Piens, verdeeld als volgt 183 koopen Canadas en Wilgen Boomen, diensti- voor Zaegboomen, Kloefkappers en zoo voorts. 40 koopen Abeelen, waeronder dilferente eene dikte hebben van meer dan dry meiers. 23 koopen Benkboomen waeronder ook ter dikte van dry meters. 30 koopen Eiken waeronder 2 Pestels. diffenente sehoone Lasschen en anderen, dienstig voor Kuipers Timmermans En 10 koopen Esscben en Olms. Deze verknoping zal ulaets hebben op gewoone con ditiën, alsdan voren te lezen aén de standplaels der Boo men te Oombergon, zynde de Kasteel-bos-ellen, de Dreven Dorp, Minnenberg en Collhem. De steenwegen van Gend naer Geeraerdsber-en en van Aelst op Audenaerde, welke de gemeente Oombergen door- trékken, geven alle gemak v.aor den Iransport, De vergaderplaets is iu liet Gemeentehuis Ie Oomher-en. Welke men zonder gevaer kan gebruyken in alle slach van Lampen. DEPOT J. VAN SANTEN, Zoutslraet 19 Aelst. De weduwe M1CI1IET.S, in de Brusselscheslraet te At 1st, beeft de eer het publiek kenbaer le maken «Int er by haer te bekomen zv» beste soorle von ZADEN zooals Uloemkool- Prey- en Ajuynzard, ook van roode e" witte Kooien, Wortelen en Spiuyteo enz. Zy beveelt zich in eenieders ^'08°

De Denderbode | 1860 | | pagina 3