ZONDAG 9 DECEMBER i860. VYFTMDEN JAERGANG. - Np 745. AELST, den 8 December i860. Vertrekuren uyt de Statie A'elst MAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschiliige Statiën. De Belgische ontvoogding van 1850 en het Italiaensch Garibaldismus, Heeft er niemand tegen gesproken En hoe handelt men in Italiën Eene ver gelijkenis. Oenderm5-20 8-30 11-55 12-30 3-10 6-10 S! Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00— Lokeren 5 20 8 30 12-30 6-10 ®-00. 3-10 -6-101« klas langs Dendermonde. Brussel 7-4'o 0-0 12-30 3-10 5-45 8-30. Rortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 Meoh. Bms. Autw. 5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 12-30 - 0-00 - 3-10 -6-10. LenvT hienl.uvk 5 208-30 12-30 3-10 6-10 J Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-45—5-45-0-00 Terv LandStTvuvën,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Nin. Geernrdsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30. 8-25—12-30—U-OÜ—3-10—6-10—8-20 rL Bergen, Quievrain 7-45—0-00—2-35—5-45 Gfind 8-25- 0-00 Te lede staen al de kouvoys. Te ioegem staen de*e vertrekkende van Ath 6-30 - 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw ui de convoys. Staen te cysecem stil al de konvovs uytgenoraen dezen vertrekkende van AeUl 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen devf»rtr«*kken nvt Ath 6-30 10-10 's inorg. 4-35 en 0-00 's avonds. Vaii Denderle. uw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 on 0-00 des avonds. CLIQUE SÜtJJl. VA* EOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-5° 12-15 -- 3-00 7-20 »-». Ninove, (leerardsbprgen, Ath 6-Ö0 12-15 -3-000-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30—r 10-104-357-30. Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-30IMlO10-104-350-0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-10 4-35 »-. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-10 4-35— 0-0. VAN tIEND NAER Audenaerde, 9-25 2-25 7-45 naer Aelst, 7-0 1145 00-» 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-3511-402-20 5-207-30 ïiinove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 »-. VAN DKNDKRMONDE NAER Brussel 1 Aelst) 7-15 12-05 2-0 5-10 7-45fl. Merh.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40. Aelst, 7-15 7-55 - 12-05 - 2 00 5-10 7-15 DEN DENDERBODE In eéne der laetste zittingen der volkskamer, heeft eenen minister van koning Leopold don lof gezongen van het ïlaliaensch Vandulismus, 't welk tot schande strekt Aan dees tydstip Maer verhaesten wy ons te zeggen, voor d'eer der belgische natie, dat dien minister eenen vremdeling is. Zie hier, volgens de Annates Purlementaires, hoe M. Rogier aen M. Guillery geantwoord heeft a Gelyk liy, (91. Guillery) juych ik zekere gebeurtenissen a toe die rond ons plaets grypen, met hem juych ik de inhul- diging, de uytbreyding en het behoud toe der vrye gouvernementen En welke zyn die zekere gebeurtenissen die M.Rogier töejuycht liet is het afschuwelyksle despolismus, 't is eene aaneenschakeling van schandelyke onregtveerdigheden en geweldenaryën, die straffeloos en spyts alle goddelvke en mensoheiyke wetten gepleegd worden, 't zyn eyndelyk het Jlazziuisnius, het Garibaldismus, het Carbonarismus m al fle magt der beteekenis bewerkstelligdIndien allen anderen vremdeling, zonder in functie te zyn, zulke reyolu- 5 tionnaire woorden in 't publiek geworpen had, zy zouden gelyk vele andere onbeschoftheden gepasseerd zyn, maer als men overweegt dat deze woorden uytgesproken zyn door eenen minister des konings en dit wel in legenwoor- dighevd van 't land, dan bieden zy eene ernstigheyd en een gêvaer aen welke aen niemand zullen ontsnappen en moeten zy achterdocht baren nopens de neygingen der mannen d'ie ons besturen. Een dagblad vraegt of het wel toebehoort aen eenen minister van koning Leopold in volle parlement den lof te zingen van de internationale baen- slroopery die in Italiën gepleegd word Is het belgisch gouvernement wel beraden als het, door zyne openbare tofijuyehing, kracht en ondersteuning geeft aen het heylig- sdiendend werk van inpalming, of, om beter te spreken, aen de dievery, aen de overweldiging tegen kleyne nationa- iiteyten gepleegd? Het is eepen vremdeling die zulks zou kannen goedkeuren, eenen vremdeling die zich weynig met de belgische belangen en met die van ons koninglyk Stamhuys bekommert. Zou men hierin niet eene regt- Streeksche aenranding konnen zien tegen de koninglyke familie, in tegenwoordigheyd der vereeniging van den kaninglyken erfprins met eene oostenrykscbe hertogin Deze vraeg bevat hare antwoord door het feyt van ons qygen volksbestaen. Dees schandael mogt zeker niet onaengemerkt voorby- gegaen worden, het belgisch parlement mogt, al te zwygen, niet solidair of medeverantwoordelyk blyven voor dien Cavouri-Garibaldiaenschen proefbal, in zyn midden ge worpen met gedacht dat men zou gezwegen hebben, waeruyt zou konnen besloten zyn geworden dat er bedekte goedkeuring zon bestaen, dat het gouvernement en de kamer van Bclgiën hunne genegenhcyd zouden getoond hebben voor dit nieuw regtvoor dit Carbonari regt, 't geen niets anders is dan de barbaerschheyd, de verloochening van alle regtveerdigheyd, van alle vólkenregt, waerop de maetscliappyën ultyd berust hebben, ba'rbaersehheyd die aen het brutael geweld overlevert alle zwakke volkeren, die gelyk wy, al de waerhorgen huns bestaens putten in het conservateursprinciep van den onschendbaren eerbied voor de traktaten. Ook heelt er eene moedige stem, gansch verknocht aen liet vaderland, aen deszelfs onafhanglykheyd en aen den uoon van Koning Leopold, in naem van 't openbaee ge weten en van het nationael belang, geprotesteerd tegen de gevaerlyke en onbezonnene woorden van M. Rogier en te«en de lengenvolle vergelykenissen die het cavouristisch liberalismus heeft willen daerslellen tusschen 't werk onzer politieke herboring en tusschen 't geen men noemt bet werk der herboring van Italiën door de vereeniging, door de annexie of inpalming by middel van trouwloos heden, van schrikaenjaging, van brutael geweld en van verradery Hot is den achtbaren lieer Dumortier die al wederom dien dienst aen de belgische natie bewezen heeft met haer niet te laten bezwalken door eene vremde slem. Ook ver dient deze krachtdadige protestatio de erkentenis van geheel 't land. Onze godsdienstige en politieke ontvoogding vergelyken aen' het italiaensch Garibaldismus, dit gaet te verre Een blad van Pai vs antwoord ten dezen opzigle aen M. Rogier met aen den minister van Koning Leopold, van dien Koning dien het vaderlandsminnend Kongrcs heeft gekozen en die het kind der belgische ontvoogding is, le vragen e of, toen Belgiën zich afgescheyden heeft van Holland, a den Hollander de voorwaerden niet verbroken had die hem 't regt gaven over Belgiën te heerschen En wat is het nieuw regt krachtens welk Piemont geheel Italiën a inpalmt, om zyne wetten aen dit schiereyland op te e dringen, al de wettige Souverêynen verjaegt, om zich in ii hunne plaets te stellen, alle nationaliteyten inslikt al, ten a zynen profyte de zelfregering van de andere Staten te i verbeuren Welke grieven had Piemont tegen het Paus- lyk gouvernement, tegen Toskanen, ttgen Napels om den ooriog tegen die Staten te voeren, ol' liever om ze te overweldigen zonder oorlogsverklaring En wat is die a Italiaensche nationaliteyt die slechts opgevormd word a door benden vremdelingen en die geene twee dagen kan <i bestaen zonder den staet van beleg en zonder de pie- a piemonteesche regimenten i Van onzen kant vragen wy aen hem die zoo schandelyk deze ontvoogding degradeert, of wy op onze vaendels ge schreven hadden, gelyk de Carbonari-Garibaldische benden, dat het aen de Cutholyke lierk is dat hy den oorlog verklaert, dat de Marken, Ombriën en andere Hoomschc Staten moesten opgehitst worden legen de huerlingen van den Priester, die te Hoornen regeert, dat den kanker van het Pausdom uyt Italiën moest weggerukt worden, dat men de kusseysteenen moest opnemen, om vraek te nemen tegen de ellendige schyn- heyligen met zwarte soulaen, dat men de hoofdstad der christene wereld langs alle kanten moet inslugten en van boven het Pauslyk paleys het dekreet afkondigen waerdoor de Italiaensche eenheyd ingehuldigd en de Cutholyke eenheyd aen de voeten van het gekroond Carbonarismus geketend zullen wordenHebben wy zulke snoodheden, gelyk Garibaldi, op onze vaendels geschreven Dat de ver- smaders onzer belgische revolutie antwoorden, eer zy onze omwenteling aen den dieven- stroop- en roovei'stocht van Italiën durven vergelyken 3a, hoe handelt men in Italiën om de bekrooning van liet Carbonarismus te versterken Wat men doet, roept om vraek voor den hemel, want men verbant er de Bis schoppen of incn werpt ze in de koten met andere priesters die geene apostaten willen worden men verjaegt de reli- gieusen, men steelt hunne goederen, men rooft de kerken en men bedrvft er de abominabelste heyligsclienderyën in. Om het nieuw vólkenregt, dat men regt van aenhechting heet, uyt te voeren, raedpleegt men 't volk in schyn, men opent eene stemming. Maer hoe worden de manoeuvers van dit zoogezegde algemeen stemregt uytgevoerd om de nieuwe dievery van landen, ten nadeele van de zwakke bezitters, met eenen schyn van volkswil Ic bemantelen Men dwingt, door geweld en schrikaenjaging, al de bur gers een verpligt of opgedrongen stembriefje in de stembus te komen neerleggen na de stemming vind men een over groot getal meer stembriefjes dan er kiezers zyn geweest en dan komt men met eene nooyt genoeg geschandvlekte onbeschaemdheyd uytroepen dat den wil des volks met. eenparige stemmen de aenhechting gestemd heeft en dat het volk Victor-Emmanuel als Souvëreyn vraegt Daerop seffens beyaerdgespe), klokgebrom, kanongebulder, feesten en kermissen, volksballen, fakkeltochten, verlich tingen, liberale vrëugdepartyën met een woord, alles wat. het volksgenoegen te kennen geeft word voor den da: gehaeld en de komedie is gespeeld Maer de medalie heeft ook eene keerzyde, en ziet, op het zelfde oogenblik komt er aen die schandalige bedriegcry eene solemnele leugenslrolfing gegeven te wordon in alle streken des ryks ontstaet er eene legenrevolutie, men protesteert, men vecht, men slryd tegen die Ganbaldische aenbechlings benden, den burgeroorlog berst langs alle kanten uyt, de algemeene volksvervloeking dondert tegen de snoode overweldigers los, en overal hoort men den kreet te wapen weergalmenOm die alganieene protestatie te onderdrukken, gebruyken de Garibaldische kopstukken het oorlogsgeweld in 't groot het geweervuer vervangt de fransche guillotien, den poujaerd en den sabel vervangen de verdrinkingen om de rangen der Vendeesch» Napolitanen te verdunnen. Al wie in bezit gevonden word van eenig wapen, word dadelyk zonder anderen proces- vorm, door den kop geschoten Al wie niet seffens gereed is de verpletterendste oorlogschattingen te betalen word uylgeplunderd Al wie verdacht word aen zynen wettigen Koning en aen zyne nationaliteyt getrouw te willen blyven, moet of vluglen of zyne getrouwheyd met de dood be talenZoodan bedrog, moorderyën, plunderingen, geweldige rooveryën, immers alles wat schroom en afschuw inboezemt, word in Italiën gepleegd om het Carbonaro- Garibaldismus regt te houdenEn daeraen komt men dan in Belgiën toejuyehen, daeraen komt men onze regt- veerdige en roemvolle omwenteling van 1850 gelvkstellea. Indien den grooten redenaer Cicero nog leefde, nu zou hv liendobbele reden hebben zyn vermaerd O Tempora O Mores uyt te roepen Wy raden al deze, die zoo gereed zyn om de italiaensche brigandsakten toe te juyehen, eene brochuer tc lezen die M. den hertog de la Ilrochefocault te Parys komt uyt te geven onder titel van Mandrin in zyne eer hersteld. In die brochuer zal men eene nauwkeurige afschetsrhg vinden van dit nieuw regt't welk men zou willen invoeren en het geen volkomen weerdig is van 't ma^onniek liberalismus. Men mag het de politiek van Mandrin noemen, want in hot groot aenhechten, en in 't groot overweldigen is voorzeker geene mindere dievery dan in 't kleyn pakken of in het kleyn stelen, ten ware men beweerde dat de groole dieven, de ryke dieven, de magtige dieven langs de stralen moeten in vergulde karossen rollen, en dat de kleyne dieven moe ten aen de galg geknoopt worden Ziet hier hoe M. de la Rochefocault den vermaerden brigand of struykroover Mandrin in vergelvkenis stelt met de liedcndaegsche dievenpolitiek, die in Italiën in voege is en door onze liberaslers word ondersteud, toegejuycht en goedgekeurd. i Slagtoffer eener eeuw van duvslernissen, dien man, a die als dief veroordeeld wierd, zou van daeg, dank aen den voortgang der verlichting, aeuzien worden als eenen held en eenen martel - er, en om geplaetst te worden op den rang der groote mannen, heeft er hem niets anders a ontbroken dan eenen goeden uytslag. Mandrin was eenen ci socialist die al de vooroordeelen over 't hoofd zag welke door den godsdienst en 't geweien in 't hert van den o mensch gesteld worden om zyne driften tegen te kanten a en indien het communismus nog niet al gehouden heeft 't geen het aen 't menschdom beloofd heeft, 't is meer a de schuld der menschen dan die der wyze princiepen van de gemeenschap. Den akt dien meti eertvds met a de benaming van dielte betitelde, word heden door het verlichtte Europa erkend als het gevolg van een regt, o voor zoo veel men in 't groot werkt en men gelukt. Het a geen men in de tyden van duyslernis betitelde met den naem van schelmstuk in de oogen des godsdienst, der o zedeleer, der wysheyd en der rede van toen, is lieden o erkend als een regt. Dit regt is dat van den slerksten. a Zooveel teslechter voorde zwaksten. Met een woord o het tegenwoordig tydstip heeft zich belast met de her- u boring van de wereld. Ziet hier de gevolgtrekking der brochuer o Zou men wel gelooven dat er menschen bestaen die it zoo achleruytkruypend zyn, dat zy het vonnis, waerdoor a den armen Mandrin veroordeeld is geweest, reglveèrdig a noemen I Mogt het lot van den meester dit niet worden a van zyne weerdige leerlingen mogten de tegenwoordige n en toekomende geslachten hun alle het regt laten weder- a varen dat zy verdienen Hopen wy eyndelyk dat, dank a aen die geleerde hervormers, de volkeren een vgèluk a zullen genieten tot dan toe onbekend, en eene vrvhevd a waer uaer zy nog lang zullen wachten. Hoe zal dit alles alloopen 'Het toekomende zal 't ons leeien. Alles a komt op zynen tyd als men kan wachten M. de la Rochefocault, gelyk men ziet, rand met kracht- dadighevd de rampzalige principen aen die by ons bin- nensluypen. God gave dat zyn woord gehoord wörde-f

De Denderbode | 1860 | | pagina 1