Romeynsche Leening-Koupons. EENE ANTWOORD. Godsdienst- en Kunstnieuws. Kiezing te ScSieklewindeke. Men \eest in den Journal des Chemins de Fervan Ptirys, den tolk van den Lankier Mirès, hel volgend artikel a I)e heeren Rothschild hebben een berigt aen de dagbladen genenden, vvaerin zy acnkondigen dal hel gouvernement van l. H. den Paus, hun tot heden slechts een deel van 't bedrag der leening-koupons, den 1 december vervallen, overgemaekt heb bende, de dragers dier koupons verwittigd zullen worden, zoo haest benoodigde gelden verstrakt zullen wezen, van hel lytlslip waerop de betaling dier koupons'zal kunnen plaets hebben. Dit berigt moet beschouwd worden als eene les, welke aen al de gouvernementen van Europa de mael ztd geven der mede werking, welke zy, in voorkomend geval, mogen verwachten van de heeren Rothschild, liet is zondervoorbeeld, dat do ban kiers zelve op zulke wyze de gouvernementen geeselen, welke hun de zorg linnner belangen hadden opgedragen. Het vertrouwen kan men niemand opdwingen, en de heeren Rothschild bobben voorzeker 't regt hun krediet te vergunnen oftoweygeren aen klienten, die hun geen vertrouwen meer inboezemen macr in dit geval, voreysebten de gebruyken en de welvoegelykheyd, alle betrekking al le breken, en geenzins den bankier te blvyên cener mogendheyd, welker handtecken men beeft laten protesteren... Den Journal ile Bnucelles voegt by hel eerlyk en wel beredeneerd artikel van den heer Mirès eenige bemerkingen, die zeer hard zyn opziglens bet huys Rothschild. Doch als men overweegt, dat de finantiele bronnen van een groot deel der romeynsche Stalen thans worden uytgezogen door do piemo'r.lesche overweldigers en door andere siroopbenden dal de pauslvke regering eventwel gedeeltelyk reeds de betaling van den leenings-koupon aen haren bankier beeft afgezonden, dan kan men zich eenigzins dc hevighcyd dier beoordeeling verklaren. Zie hier hoe het brusselseh blad zich deswegens uyldrukt Men kan hel gedrag der heeren Mirès niet dan goedkeuren, en alhoewel men in zaken allyd een verdoken belang vermoed, en dat in deze, zekere lieden maer den strycl zien van twee maglige bankhuyzen, benevens hei. lot der romeynsche yzeren- vvegeu, zyn wy veel meer geneygd om te gelooven, dat edel moedige gedachten den artikel dos heeren Mirès voorgeschreven hebben. Men weel. ciat het huys Rothschild allyd moer aengedreven is geweest door eene onverzadelyke begeerlykheyd liet hoofd van dit huys is allyd spotsgewyze aengeduyd onder den titel van den Jood 'der Koningen. IÏ. Vernet, de inneming der Sinala van Alid el-Kader schilderende, heefi onder zvne trekken eonen ouden gierigaerd geschetst, die de schallen wegvoert. Voor hem, had Dunte in een van de laelste kringen tier helle, den geldman geschilderd, onbeweeglyk, het oog op zynen schal. Na dit alles önlbreekt ons dc kleur óm den brutalen kassier af te schetsen, die aen zyne deur acnplakt dal den meester hem niet al het jjowoone geld verschoten heeft. Ons vertrouwen in de eerlykheyd van hel Romcynsch gou vernement is zoo groot, dat wy, in betaling van ons dagblad, de laelste vervallen koupons oenveerden zullen, en dat wy zelfs andereu koupons uylwisselen zullen in de mate onzer hulpmid delen, wanneer zy door houders van titels, en niet door speku- lercnde bankiers Ons zullen toegezonden worden. liet gedrag van het huys-Rolhsehild word algemeen afgekeurd. Met dergelyke gasten nogtans had ons gouvernement by de lael ste geldleening liever eene overeenkomst aen te gaen, welke voor het land al zoo schadelyk moest zyn als voor die vremdelingen winstgevind. De reden, waerom de romeynsche schatkist nu uylgeput is, hestaet in de roovery, door Piemonl gepleegd. Hel piemonteesch gouvernement heft de belastingen in do oucl- romcynsohe Statenzou het van dan ook niet verpligt zyn de schulden in evenredigheyd te betalen De beginsels der regtveer- digheyd eyschen hetwant de geldschieters leenden, niet aen eenen persoon, maer aen een land en zv die dit land bezeilen en beheerschen, ten wolken titel ook, moeten ten minste de voor deden van dit besluer niet genieten, zonder deszelfs kosten en lasten te dragen. Eene depêche uyt Parys van gisteren zegt MM. Rothschild hebben zoo even bekend gemaekt dat van heden af de coupons der Romeynsche Leening vervallen den i december in hunne kassen zullen betaeld worden. Men verzekert dat het gouvernement besloten heeft dat de gewaerborgde intresten voor de romeynsche spoorwegen, aen dc Maelschappy-ÏIirès zouden verleend worden. Het Verkond van Aelsl zegt in de Gazet ran Ronsse het volgende gelezen tc hebben Gelooft men dat onze smerige liberalen eene spel meer weerd zyn dan die van Italië 5 Gelooft men dat zy cenen oogen- k blik zouden wachten om de bisschoppen te verboorden, de priesters te vangen, de kerken en kloosters tol den grond af u Ie branden, de goederen der kerken en gemeenschappen te plunderen en te deoleti, al de katholieken Ie doorstekenmet den moorddolk, gelyk hunne medeliberalen in Italië doen Eenou man 'hebben zy maer noodig om de Italianen voor bv te gaen, een scbroomloose bandiet Garibaldi, om het spel <c te beginnen. Vaerwel dan kerken, vaerwel priesters en bisschoppen, vaerwel rvke katholieken, vaerwel burgers en heeren I we goederen,"uw huis, uwe vrouwen, uwe kinderen, gy zelf en al wat gy' hebt, zal de prooi worden van de nieuwe liberale Turken. Het Verkond, vraegt ons deswegens wat wy van onzen nieuwen konfrater zeggen en of wy niet verlegen zyn dat dezen ons, op den duer, in de lasterkunde zal overtreffen Onze anlwoord zal zich niet'lang laten wachten. Zie ze hier. Verbond Dat onzen konfralei van Ronsse gelasterd hebbe, dit nemen wv niet aen, maer dat hv wat luyde gepeysd hebbe, dit is wat anders. Nogtans, als hy'zieh errinnerd heeft dal eene bende liberaei gespuys te Jenïmappes, na het I,looster der broeders «anseli uytgeplunderd en verwoest te hebben, van de meubels penen stapel heelt gemaekt, het vitce aen gesteken en de broedeits Inendi" heeft willen roosteren, dan zal Ity voorzeker uyt veront- weerdigiu" die bvtende regels geschreven hebben. Ais er hem te hiniieu is gekomen dat eene soorlgelyke bende, te Gelid, eonen tremaeklen bisschop rond de stralen heeft gesleurd en hem dan evttdelvk, voor het bisschoppelvk paleys, al do oogen naer het elve té wenden, in hel water heeft gesmeten, dan zal onzen frater van Ronsse geducht hebben dat hy dc iuziglen der liheralen maer al te nauwkeurig afraadde. Als ity zal overwogen hebben dat het zeilde liberaei gespuys, na te Antwerpen het fcnys der eerweerde Paters Recollelten of Capueieucn mol zware kasseysteenen gebombardeerd cn tot de deifren en vensterramen toe te'hebben verhryzeld en ingeslagen, eonen gemaekten pater met eene koord aen den huls rond de slad heeft gesleept, hem schoppende en stampende erger ais een onredelyk dier, dan zal den konfraler van Ronsse gedacht hebben dat hy dc volle waer- heyd schreefIndien hy gepeysd heeft dat de liberalen van ons land een praellieetd hebben willen opreglen aen den fameusen kerkdief en pricslermoordenaer Marnix van Sl-Aldegondis, en dal zy de werken van dezen aortsehelm hebben doen herdrukken in wélke werken zy de voorrede gelaten hebben van eenen liberaei van dezen "tyd, woerin geschreven slaeldat men den Calliolyken godsdienst niet alleen moest verdrukken, maer htm ontberen en zelfs in hel modder versmachten, dan zal hy van gevoelen geweest hebben dat hy niet le verre ging in zyn schryven en dal de liberalen van iïelgiën al niet veel verschillen van de Italiaen- sclle. Wat er van zy, wy raden onzen konfraler van Ronsse aen voortaen wat min luyde le peyzen, want wy zyn van gevoelen dat de libernlers het hier zoo gemakkelyk zoo verre niet zouden kryg'en, de Belgen zonden zich aldra 'l hoopc scharen otn die gasten op hunne duymen le kloppen en hun te hewyzen dat de Calliolyken ook vuysten aen de ernten hebben. Indien het Verbond over onze anlwoord niet te vretlen is, hel mag nog spreken, als het noodig is konueö wy er nog wat peper en zout en zelfs wat moslaerd byvoegen. Maer nu vragen wy onzen konfrater uyt de Nieuwstrael ook wat hy denkt van die feylcn die wy hier aenha.en en of dit liberale ol liriganksakten zyn Vele arlisten houden zich bezig met godsdienstige schilderingen, maer'weynige gelukken er wel in. En waerom Het is onulal het niet vergenoegt de technische wetenschap der kunst le bezitten om een onderwerp aen de jaerboeken van het Christianismus ontleend, te behandelen. De studie der behandeling of méthode ieeren noch het gevoelen aen noch de onclie, die hoogst noodige hoedanigheden, in de genie waerover wy hier spreken, konnen alleenlvk in 't herle geput wórden de overluyging des geloofs zie daer den grooten meester dien men vooral moet raedplegen, en 't is omdat het meeslendeel der arlisten dyen meester of ganseh vervvaerloozcn of er ganseh vremd aen zyn, ons, onder voorgaef van godsdienstige voortbrengsels, zoo veel bevremdende samen- stellen aenhieden, welkers minste gebrek is niet le beantwoorden aen hunne bestemming. Deze bemerkingen zyn ons te binnen gekomen op het zigt van eene reeks godsdienstige schilderstukken, voortbrengsels van onzen achtbaren stadsgenoot, den heer J. 31 eganek. Deze schil derstukken uytmakende eenen kruysweg bestemd voor de kerk van Letlerhautem, onderscbeydcn zich allen in eenen hoogen graed door de hoedanigheden waervan men zoo dikwils het volslagen gebrek in soorlgelyke werken le betreuren heeft. Wv porren de kenners aen dien kruysweg te gaen bezigtigen, zy zullen bevinden dat de ordeningen der seènen hoogst merk- weerdig, de uvidrukking der gevoelens en van 't karakter in de voorgestelde persoonagiën, krachtvol zyn en dat dit alles opge luisterd is door eene onberispcïyke teekening en een magtig ofschoon bescheyden coloriet. Zie daer, om kort te wezen, de stevige en verdienstelyke hoedanigheden die de aendacht der kenners zullen gaende maken op de veertien schilderstukken van onzen zoo voortreffelyken als kundigen stadsgenoot, M. Mega nek. Zy konnen niet anders dan de welverdiende faem en de uytstekende talenten verluysleren van den artist, die nog, door onlangsché voortbrengsels van hooge weerde, Inzonderlyk de aendacht van het publiek op zich getrokken heeft, en waerover wy hem andermael onze welge meende hulde loezwaeyën. Wy mogen deze regelen niel eyndigen zonder de achtbare famil'ie Van der Haegen, die deze ovorscboone gift aen de kerk van Lctterliaulem zoo mildelvk geschonken heeft, over hare voortreffelvke godsdienstgevoelens veel geluk te wenschenen grondherli'g, in naem van alle vrienden van Kerk en relige, te bedanken. Dit is 't geen den eerweerden heer Pastor van Letler hautem in welgepaste woorden, op zyne beurt, deed, tydens het deftig middagmael, dat hy ter dezer gelegenheyd gegeven heeft, er byvoegen de dat, buy ten dezen akt van mildhevd, dezelfde familie nog vele andere bewyzen barer liefde en eerbied voor ,'t buys des Heeren heeft aen den dag gelegd. Het is ter gelegen heyd der inhuldiging van dezen kostelyken Knfysweg, dat den ieverigen herder van Letlerhautem aen zvne.schapen de onschat bare weldaden eener missie heeft bezorgd, welke door de eerweerde Paters Recollelten gepredikt, met eenen onbescliryf- lyken geestdrift en eene onafgehrokene devotie is bygewoo'nd geworden. Dc geloovigen van Letlerhautem hebben aen de zielen bezorgd hcyd van Herder en Paters ten vollen beantwoord en getoond dat zy ook de hooge weerde en den heylzamen invloed dezer godsdienstige oefeningen weten te schatten. <ZJ De Scheldewindekenaers zullen, binnen eenige dagen, lot de herkiezing over le gaen hebben van dc leden des gemêenteraeds, welkers benoeming door de deputatie, op de rcklaem van een liberaei manneken, is vernietigd geworden. Het hoogst zonderling onderzoek dal daer heeft plaets gehad, zal niet wevnig hydra gen 0111 de kiezers le bewegen .nu wat sterkeren azyn te gehruvken en wat meer corniolions om den liberalen afgekookte» wat meer in den tobben te overzoppen. Deze tweede afkoking zal voorzeker hel effekt hebben hem wal malscher te maken, want zommige liberalen zyn gelyk de weybee.sten, welkers vlcesch dan maer eerst molsch word, als het'uren en uren gekookt heelt, maer 't geen dan ook ineengekrompen is en zoo droog als een stuk zoolleer. Maer alle Schertserv ter zyde, het is voor dc Schelde windekenaers een stuk van oer hunne vryheyd, hunne magt en hunnen wil te doen eerlncnigeivoni het even tegen wie of legen wat, en te doen zien'dal zy hunne region kennen en zo zuilen weten te doen gelden, ai kwam geheel den liberalen haspel van Goud er boven op slnen. Geheel 't land verwacht van 11, kiezers van Scheldewindcke, dal gy voor geene vreesnenjaging, van waerzy ook moge komen, zult wyken en dat gy u als vastberadene burgers, by uwe eerste uytspraek zult houden. Gy hebt nu 't middel in d'hand om liet verbasterd liberalismus eene goede les te geven en aen hetzelve to loonen dat, alhoewel het de buytcnkiezers do scheldnamen vav.bucre beesten, ploegen die i% God gelooven durft naer't hoofd werpen-, gy verstand en moed genoeg hebt 0111 de liberatery in uwe gemeente maer evenaf op llessclien te trekkenDit zyn de pyidykste lessen voor dc liberalen le moeten geklopt worden van mensclien voor welke zy niets anders dan verachting hebben doch voor welke zy zouden op de kniön vallen als er kwestie is of hoop door hun gekozen to worden. Moedig aen dan, Schelde windekenaers, kookt en schuymt maer goed af, uwe parochie zal teenemael gczuyverd zyn Welkinzigt kan Keyzer Napoleon lil hebben by hel toelaten dat de Kamers een adres stemmen op zy ne. Troonrede ren dat den Moniteur hei officiële verslag der zilt ngeri afkondige Een liberaei dagblad van Brussel antwoord hierop het-voir geilde Voor ons, het keyzerryk is den oorlog. Dat Napoleon de vryliedcn vanVrarikrvk inkorle of ze uylbreyde, dat hy d-e nyverheyd acnmoedige of ze verliindcre, dnlliy spreke van vrede of van gevechten, dat hy zich aengenaem toone jegens den eenen of onbeschoft jegens den anderen, dit kan ons wevnig schelen zyne handelwyze verandert niets van zyn karakter. Het masker verandert geenszins hel aengezigt. Het keyzerryk is den oorlog, liet keyzerryk is dc Rliyn-grens, het keyzerryk'is> de vvedervraek van Waterloo Dit gedacht was levendig, over twintig jaer, in den geest van den samenzweerder van Straelsburg het is nog levendig en onvrikbaer in den geest van den Keyzer der Eranschen. Wy zullen den oorlog hebben, en dit welhacst geen eenen mensch die een wevnig gezond oordeel bezit, twyfell er aen. Eenigcn zelfs zeggen luydop dat wy hem zullen hebben met de aenstaende leme. Den jongstcn aki van den Keyzer verrned groole en spoedige inziglen. Voor aleer een pleglig besluyt le nomen, hy wilt Vrank- ryk met hem hebben. Dit Wetgevende Licbaem, dat binnen tien jaer een vreeslyk vverktuyg van tegenstand zou kunnen zyn, zal binnen zes maenden mets anders zvn dan eenen oolmoedigeu en gehoorzamen dienaer, beréyd om, in zyn adres aen den monark, zekere oorlogzuchtige plannen toe tejnychen welke de natie zou kunnen afkeuren indien zy nog eens schenen voor oorzaek te hebben eenen aenval van kwade luym, uylberstende in het midden van eene officiële plegtighcyd Niemand beier dan Napoleon 111 weet hel ten tooneele voeren zyner akten le bere kenen. Dal de wereld het zich voor gezegd boude, wy komen hel voorspel by te woonen van een nieuw treurspel. Langs welken kant van Europa- ook het aenvang neme, zal hel lang durig en schrikkelyk zvn, en wy zullen binnen kort de droefheyd hebben de bloedige likwidalie van de sedert al le lang opeen gestapelde rekeningen der kanselaryen van Europa by te woonen. Men heeft de zonderlinge stemming bemerkt der ministers op de vraeg der middenseelie, strekkende 0111 op een millioen te brengen de som van 700,000 franks bestemd voor de bucrlwegen. M. Rogier verzette zich in eene redevoering tegen die ver meerdering doch in de stemming onthield hy zich. M. De Vrièrc stemde er voorMM. Fiére en Tesch stemden er tegen, en M. Van der Stichelen was afwezig. Dit was nogtans eene kwestie die levens de belangen van den landbouw en van de schatkist raekte, en de ministers kwamen daer omtrent overeen gelyk honden en katten. HERINRIGTING VAN HET PAUSLYK LEGER. Het midden-koniileyl van rekrutering voor het pauslyk leger, ge vestigd te Brussel zend ons het volgende stuk, waer uyt blykt, dat den Paus voornemens is van allengskcns zyn leger herin te'rigten, ten eynde later zelve de stad Rooinen le kunnen bezetten en ze door de Eranschen te doen ontruymen. Tenzelfden tyde ontvangen wy den volgenden brief geschreven door den dapperen bevel hebber in het pauslyk leger, M. de Becdelièvre, aen M. den graef de Villermont, voorzitter van gezegde midden-komileyt Kasteel van Rigny, by Tours (Loire). Mynheer den Graef, Laet my toe u te verzoeken van nca He familie van Hen bplgischen kapiteyn Guelton te willen laten geworden, den beiigtbrief zvner benoeming in het orde van Pins IX. llaer adres niet kennende, vermeen ik aldus te mogen handelen, en dit verschaft mv de gelegenheyd van u te zeggen dat het grootste deel uwer landgenoten veel hebben bygedrageu om de reputatie der pauslvke zona ven zoo hoog te plaetsen.' De belgische krygslieden, namelyk den kapiteyn Guelton, Schoemacker, Poncin, Leclement de St-Marcq, de Limininghe, Carluyvels, Mousty en vele anderen hebben zich doen onderscheyden. Ik verhoop, Mynheer, dat gy by voortduriug u zult gelieven bezig te houden met de rekrutering \oor het pauslyk leger, en ik zende u ten dien eynde eenen brief betrekkelyk de herinrigling van dit leger, Aenveerd enz. L. De Becdelièvre^ Ziehier nu den omzendbrief waervan wy hooger spreke» Den lleyügen Vader, uiet het dubbel inzigt van zicli tegen de revolutie ♦e verdedigen, en te protesteren tegen de overweldiging zyoer Staten welke een helsch politiek hem door ongeoorloofde middelen heeft doen ontnemen, ten eynde zyne magteloosheyd te doen zien om zich zelve te bewaren, heeft besloten ollengskens zyn leger herin te rigten. Om dit doelwit te bereyken, moet men eene kern vormen, rond de welke, naer mate de noodwendigheden toenemen, zich zullen komen scharen de vrvvvillige soldaten die de catholyke natiën hem zulleu toezenden. Vrankryk en lJelgiën zullen een Fransch cn Belgisch korps hebben, genaeind Pauslvke Schutters (Zonaven). Den depot van dit korps he staet. Eene kompagnie is gevormd en aen 't werk de andere kompagniëx» zullen zicli al snellyk vormen indien de jonge lieden beantwoorden aen dei» oproep welken hun den 11 ey li gen Vader doet. Dewy] in een onkrygskundig land de inrigting van eeu leger moevelvk is, voornnmelyk na eenen rampspoed gelyk dien van Caslelfldardo, is het noodig van aen de jongelingen wel te doen verstnen dat men voor den proel'dienst, die niet lang zal zvn, dewyl men reeds eenige ondervinding heeft, zich met verduldigheyd en zelfsopoffering moet wapenen, niet seffen» alles verloren geven van zoohaest alles niet uytvalt naer wensch. De dienstnemingen zyn voor 2 en 4 jaren, de laetste met premie, waer van het cyfer nog niet vastgeslrdd is. Het ware noodig dat de ieverige pprsoonen die de zaek van den Ileylrper» Vader, welke ook die van God is, ter hertc nemen, zich onderling ver stonden op dat de revs der onbegoedde vrywilligers tot Itoome'n toe belaeld wierde, alwaer zy eene zeer schoone soldy zullen ontvangen. (15 sluyvers per dag.) Men zal ligtelyk verslaen dat indien, met alle mogelyke middelen le nemen om de aenkomst te Roomen van gopde soldalen te vergeaiakkeh ken. men er in gelukte een korps van Ga TOOü Eranschen en Belgen in te rieten men een den Paus eene wezentlyke magt zou geven, die hem zou buvteu allen vrpmden dwang stellen om te regeren, en dat dit korps van 700(> Eranschen cu Belgen voorzeker nog vermeerderen zou wanneer men er wel de belangrykheyd zou van kennen. liet korps der gidsen te peerd gael heringerigt worden. De jonge lieden die er in zullen treden, zullen zich uytrusten op eygene kosten, 't is te zeggen, dat zy zullen gehouden zyn twee peerden te konpen. Zv zullen 100 fr. in de moend trekken, en het brevet van onderluytenaut ontvan»en dit korps zal het cflektief van 60 monnen met te bovengaen, en zal geroepen zyn om den dienst der staven te doen. Men zal ook eene battery of twee geschut vormen men zou wenschen dat zy fiansch-belgiscli waren. Daerna zal men een eskadron of twee ruy- lerv inrigte llet voornaemste thans is van voetvolk te hebben het werk is vooraf- tcekcn'H het zal het werk der Fransch-Bolgische zouaven voortzetten. Dien naem is roemtyk geworden, en degenen die bv dit korps zullen diens» nemen zullen slechts de stappen hunner voorgangers te volgen hebben.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2