raMOMMMIh CORRESPONDENTIE* ONTVANGEN van M. G. te Merxplas 6 IV. Idem van M. Fr. N. te Adegem IV. 1,50. Men schryft ons uyt Donderhautem Dal er op den wyk Dries Tervarenl, gemeente Denderhaulem, Zaterdag 8 en Zondag 9 dezer maend, Ier gelcgenheyd der Kermis, even als in voorgaende joreir, vele vermakelyke spelen aen het publiek aengenaem zullen uylgevoerd worden. De reeds befaemde harmonie Soclété Gévaeri en de koorzang- inaetschappy Eendragt maekt magibeyde der gemelde gemeente, zullen er zich bevinden om deze feest allen mogelyken löyster by le zetten. M. Petrus Stokman, onderpastor te Cruybekc, is aldaer den 29 november overleden aen de gevolgen eener langdurige ziekte. Mgr. den Bisschop van Gend koml de volgende benoemin gen le doen Pastor le Grammene, M. J. Hoogstoel. Pastor te Sl-Maria- Laelhem, M. J. lmsehoot, in vervanging van M. L. Maes, ont slaggever. Onderpastor le Vyncke, M. F. Filleulidem le Loochristy, M. F. Ameels idem te Erembodegem, M. F. De Backer idem le Maercke, M. G. Haemers idem te Sulsique M. 11. Segers, priester in het seminarie -r—idem te Cruybekc, M. II. Hoseels. Eenen omzendbrief van den heer gouverneur van Oost- Vlaenderen wakkert de gemeente besturen aen do rupsenwee ring ten allerlangste ïtf de maend december te doen vorriglen, de ondervinding bewezen hebbende dat zy dan betere uytslagen oplevert. Men verzekert, zegt een brusselsch blad, dat, alles gere kend, iederen doktor in geneeskunde die uyt de universiteyt van G«nd of Luyk komt, meer dan twintig duyzend franks aèn het land kost/! Men meld uyt Beveren, 2 december Eenen landbouwer, J. B. Peelers genaemd, komt in deze ge meente te overlyden in den ouderdom van honderd jaer en 2 maenden, Reeds in 1857 was er eenen zekeren David De Jongïie hier ook in den ouderdom van honderd en een jaer en dry maen den overleden. Men meld aen het Handelsblad van Antwerpen, dat te Mërchtem, Assche, Opwyck (decanaet Assche), uoch te Meysse (decanaet Puers), niet één der prospectussen was ontvangen van het werk Casleljidardo en Ancona, uvtgegeven ten voordéele van SUPieters-Penning, alhoewel sedert verscheydcne dagen die prospectussen op den post besteld zyn, aen hel adres van de eerweerde hee'ren pastors en onderpastors van al de vlaemsche gemeenten. Zou dat weêrgeenen liberalen trek zyn van sommige postbeambten, die van schrik kiekenvleesch krygen, wanneer zy iets ten voordeelc van St Pieters-Penning zien Wy roepen hier op de aendacht onzer vlaemsche konfraters der drukpers en van het calholyk publiek. Wy zullen onderzoek doen waer den knoop vast ligtwant hetgeen hier plaels gehad heeft kan elders ook gebeurd zyn. Een buylengewoone feyt waervan de jaerboeken der ge neeskunde welligt geen voorbeeld opleveren, is voorgevallen in een gehucht afhangende van de gemeente Nieuwerkerken, by St-Truyen'. Eenen in woon er dier plaels is schielyk aengedac-n geweest van eene beving in de beenen, waerop spoedig eene lamheyd van deze lidmaten volgde. Vervolgens zyn ook de armen en de han den lam geworden, zoo dat den man noch eten noch gaen kan. Korts nadien zyn de beyde zonen, twee kloeke knapen, van de zelfde kwael aengedaen geworden eyndelyk, de moeder, eenen knecht en eene mevd zyn op hunne beurt door de kwael aengegrepen. Wal zonderling mag heelen, dit is dat de meyd, by hare ouders teruggekeerd, zonder geneeskundige hulp en zeer spoedig herstelde, doch, by hare meesters wedergekeerd, weldra op nieuw ziek viel. .De doktors kunnen tot heden de oorzaek der ziekte niet gis sen. De keukengereedschappen zyn zorgvuldig onderzocht ge worden, maer nergens heeft men eenig spoor van vergilliging gevonden. Inlussehen moet het gansche huvsgeziu gespysd worden, even als kinderen. Men schryft uyt Dixmude In onze stad hebben wy in weynige dagen tyds, twee sehie- Ivke sterfgevallen te betreuren gehadde verledene week is Francies Cardeleyn, die reeds eenigen lyd onpasselyk was, in zyn bed, aen de zyde van zyne vrouw die ook ziekelyk was, plotse ling gestorven's anderdaegs is de vrouw haren man opge volgd. Gisteren avond is Felix de Veslele, goudsmid, die van eene verkoudhevd ongesteld was, schielyk uyt hel midden zyner fami lie ontruktden. afgestorvenen laet eene jonge weduwe en dry kinderen na. Men schryft uyt Brugge Men kan zich niet genoeg en lang genoeg wapenen tegen het openbare gerucht, den klap van kwaêtongen die by voorkeur een deftig man aenranden. Men heeft hier een nieuw voorbeeld van gehad in de aenzicnclyke voorhoudingen, welke den achterklap geven kan aen de eenvoudigste feyten. Den ontvanger van Ghitsel den heer Walles, welken men zegde vertrokken le zyn met de kasse, was heel eenvoudig weg, het is waer zonder verlof, in Engeland zyne vrouw gaen vervoegen die uyt dit land afkomstig is, met het inzigt om er slechts twee of dry dagen le blyven en by is er weerhouden geweest door eene ongesieldhsyd, welke door dokloors is bestaligd geweest. Ten overige^den staet zyner zaken bewysl genoegzaem dat hy niet le korl is gescholen by zyn vroeger leven en gedrag welk hem de achting zyner oversten heeft mogen verwerven de overheyd, die gemeend had in zyne afwezighèvd maetregels te moeten nemen, heeft de kas onge schonden gevonden'. BIJYTENLANDSCïï NIEUWS. Dynsdag, 4 December. Den maerschalk Cutrofiano is door koning Frans II met de zending gelast geworden om zich le St-Peiersburg en te Parys te gaen in- lichtingen nemen wegens de dadelyke beschiklheden van Rusland en Vrankryk opzigtens het koningryk van Beyde-Siciliën. De brief wisseling die dit nieuws mededeelt, voegt er by dat te St Peters- burg deiTmaerschalk van keyzer Alexander II de verzekering zou hebben ontvangen van allerlevendigste genegenheyd, maer tevens ook de verklaring dat Rusland ten gunste van zyne'n meesier maer kón tnsschonkomen langs dïplomalisehen weg, in geval de llaliaensche Kwestie aen een kongres onderworpen wierd. Van daer zou den maerschalk zich naer Parys begeven hebben om aldaer aen keyzer Napoleon lil voor le stellen van Gaëta te bezetten door een fransch-napelsch garnizoen, tot den dag dat de erkenning der regten van den Heyligen Vader op de onverdeel- baerheyd zyner Staten en die van het huys der Bourbons op Beyde-Siciliën, aen hel kabinet van Turyn zou kunnen opgelegd worden door den wil van dc mcerderlieyd der groole mogend heden van Europa. Napoleon 111 zou geantwoord hebben dat hy don koning Frans 11 bcklaegde, maer dat hy hem geenen beleren of anderen raed kon geven dan af te zien van eenen wederstand, die niet anders zou kunnen le weeg brengen dan de grootste rampspoeden voor Gaëla. Donderdag, 6 December. Victor-Emmanual, zegt een blad van Turyn, is op dit oogen- blik in Sieiliën by zal er acht dagen blyven en daerna weer- keoren naer Napels. Mon verzekert dat hy legen den 25 le Turyn terug zal zyn en dal tusschen dit en dan hel beleg van Gaëta zal geeymligd zyn. Zulk is het min of meer officieel programziet hier nu de feyten Ten date van 27 november hadden de Picmonlezen, die Arm strong kanons uyt Engeland schynen ontvangen tc hebben, de zelve nog met kunnen in batteryen plaetsen zy werkten achter de borstweeringm, onder het vuer der Napolilanen, die hun geweldig bomben en granaten toezonden. Men sprak reeds ter dier dale van aenstaende uytvallen van T garnizoen der plants, en men geloofde dat generael Roseo zich aen 't hooid dier aenvallende bewegingen zou stellen. De Pays kondigt zelfs aen dat het vuer tegen de verst gena derde werken der Piemontezen gerigt, deze laetsten' genood zaakt had m hunne legerplaets terug te keeren, na te vergeels gepoogd te hebben in eenige gunstige stellingen post tc vatten. De terugwerking der Abruzzen doet uylnemenden voortgang, nu byzondcrlyk dat de beweging eene regelmatige inrigting heeft ontvangen onder het kommando van kolonel de Lagrange, wiens legertje tot herzamelingspunt dient aen de menigvuldige aenhan- gers Frans 11. Ook boezemt het de hevigste vrees in aen de Pie montezen, en generael Cinldini vernomen hebbende dal een groot getal Napolilanen de kantonneringen verlieten die zy in de Ker- kelyke Stalen bezetten, om zich in de Abruzzen te werpen, heeft een observatie korps op de roomsehe grens gcplaetsl die gesta peld is van aen San-Germano tol aen Casoli, om den doorgang te beletten. Victor Emmanuel heeft den kardinael Sforza doen verzoeken naer Napels terug te keeren volgens melden van den Pays, zou Z. Em. als voorwaerden zyner terugkomst gevraegd hebben van geene betrekkingen met den Koning te hebben, gecne Tc Drum's te moeten zingen ter eere van Piemonl, en eyndelyk dal al de bisschoppen en priesters die in de gevangenissen zitten, losge laten worden. Vrydag, 7 December. Het scbynt zeker dat de vronule vaertuygen die in de haven van Gaeta waren blyven liggen om allen aenval tegen die plaels langs den zeekant lo beletten, le weeg zyn van te vertrek ken, aldus de piemontesche vloot vry latende om te doen wat haer goeddunkt. Den Wurtembergschon Moniieur logenstraft de geruchten die verspreyd waren wegens eene overeenkomst gesloten tusschen Ooslenryk en de Zuyder-Staten van Duylschland, voor de moge- lyke bezetting van Tyrolien door de troepen dier Staten. Het onlangs bezoek van keyzer Frans-Joseph le Stutlgardt en te Munehen, zou slechts een bezoek uyt hoffelykheyd geweest zyn. Deze verklaring nemen wy op, doch tevens doende opmerken dat zy geenzins overeenkomt, ten minsten in wat Beveren betreft, met andere inlichtingen en namelvk met eene briefwisseling uyt Weenea aen de Bcersen-IIalle van Hamburg, volgens de welke Ooslenryk zoo veel stevigheyd niet zou toonen in zyne weygeriug van Veneliën te verkoopen, indien het de zekerneyd niet had dat Beveren, Wnrtemberg, Saxen, de beyde Hessen en'Nassau, 'tis te zeggen de meerderheyd van den Rvksdag van Frankfort, de behoudenis van Veneliën niet aenzagen als eene kwestie die hun reglstreeks belangt en de lusschenkomst van geheel Duylschland te weeg moet brengen in geval Ooslenryk 'in dit dèel zyner bezittingen moest aengerand worden. Den graef van Syracuse is gisteren te Pisa overleden van eene schielyke geraektbeyd. Men schryft uyt Parys, aen de Osl-DeutschePost, dat Viclor- Emmanuel aen Napoleon III eenen eygenhenhandigen brief heeft gezonden om hem le verzoeken van tot bemiddelaer te dienen tusschen hem en den Heyligen Stoel, om tot eene vereffening te geraken. Volgens gemelden briefwisselaer, zou Napoleon hebben gedacht aen den Paus de nominale souverevniteyt der Kerkelykc Staten voor le stellen, welke Viclor-Emmanuel 'zou besturen in hoedanigheyd van wereldlyken stadhouder. Picmont zou zelfs zoo ver niet Willen gaenhet zou maer toestemmen de Souvereyniteyt van den Paus in grundbegin slechts le Hoornen te erkennen. Hetgeen kiaerst van al is, is dat de genen die soortgolyke plans durven uyldenken, niet weten wat een grondbegin of wat eenen Paus is. Men schryft uyt Parys aen den Journal d'Anvers Men is fel verwonderd over het vertrek van maerschalk Pé- lissier naer Algeriën. Den degen van den ovcrwfnnaer van Mala- kolf scheen goed om Parys le bewaren, op het oogenblik dat er inwendige verwikkelingen moesten opkomen. Eenige persoenen zeggen cial den geweldigen wederstand van den hertog van Mala- koff'tegen de laclsle gebeurtenissen van llaliën heel wei die verwydering zoude kunnen verdiend hebben. Inderdaed, den maerschalk is van de eersten en vu rigs ten geweest om Lamo- ricière by zyne terugkomst te gaen bezoeken en by had met hem een zeer lang onderhoud. Ik heb u vroeger gesproken van eenen brief welken maerschalk Pclissier aen Cinldini zou geschreven hebben na de fameuse proklamatie waerin den piemonlcescben held aen Lnmorieière verweet van de vlugt le hebben genomen. Ziehier nu den tekst ven dezen brief die heel wel op den maer schalk trekt Mvnheer, gy zegt in uwe laelste proklamatie, dat gy eenen fransehen generael hebt doen vlugten. I' kennende gclvk ik u keil, weetik dat gy volkomen onbëkwaem zyt iets dergclyks te kunnen verrigten. Maer uwe leugen word 'des tezwaerdcr en le belaehejyker om dat zy eenen generael treft die de dap- perheyd zelve is. Ik wil deze tereglslclling hier niet vollodi- gen ik zal daer toe de. gelegenheyd afvvaeblën om liet met den punt van inyno leers te doen, indien ik u ooyl ootmoet gelyk in den Krim. Turyn, 4 december. Een berigt uyt Roomcn kondigt aen dat den Paus dén l dezer 65 duyzend pond sterling (1,625,000 fr.j uyt Amerika heeft ont vangen, voortskomende van de inschryvingen voor 'St-Piolers- penning. lie volgende proklamatie is door den picmonteschen ge nerael Pinelli, in de Abruzzen afgekondigd cc 4° Al wie aengehouden word met vuerwapens, messen, pon jaerds, puntige of snydende wapens in zyn bezit, zonder een behoorlyk verlof der overheden om die le dragen, zal aenstonds door den kop worden geschoten. cc 2° Al wie overtuygd word door woorden, geld of andere middels, de boeren tot den opstand aengehilst te hebben, zal aenstond door den kop worden geschoten. cc 3° De zelfde straf zal worden toegepast op dengenen die, door woorden of daden, het wapenschild van Savoyen, het portret des Konings of de nationnale italiaensche vlag beledigd zullen hebben. Men ziet dat de piemonlcesche dagbladen de waerheyd spreken, als ze beweeren, dat Vietor-Eramanuel loegejuyeht word, en de aenhechling der Beyde-Siciliën by Piemonl alom plaels heeft onder da geestdriftige juyehkreten der bevolking. M. Poinsot, kamer-voorzitter van bet hof van appel van Parys, is vermoord gevonden in een rytuyg van eenen Ireyn komende van Mulhouse. De 4° kamer, welke dezen magistrret, voorzat, heeft bv deze treurige tyding hare zitting opgeschorst. cc M. Poinsot kwam uyt Champagne, waer hy veel eygendom- men bezit. Hy was dezen naehl te Troyes op het konvoy geslapt. Eenen persoon was eenigen tyd nadien in hetzelfde deel des rytuygs geslapt en er in eene verdere statie uylgegaen. c< '1 is toen dezen morgend om 5 uren le Parys het rytuyg geo pend wierd om de briefkens der reyzigers af te halen dat men het lyk in zyn bloed vond liggen. AERTSRBROEDERSCHAP VAN .ST-PIETERS-PENNING. Ziehier de twee pauzelyke breven die het werk van St-Pielers- penning lot een Aertsbroederschap verheffen. Vertaling. Den Paus Pius IX, tot eeuwige gedachtenis derzaek. Overwegende dat er ons is bekend gemaekt dat eronlangs- leden in onze stad eene godvruchtige Vereemging van geloovmen van beyde geslachten ingerigt gewoiden is onder den titel van St-Pieter, prins der Apostelen, met het doelwit om den apos- telyken Stoel door gebeden en werken by le staen, nu voorna- melyk in deze allermocyelykslotyden, ten eynde deze Vereen i "in g eiken dag groolere uytbrevding bekome door de bermherti"hevd van God allemaglig en van de gelukzalige apostelen Petrus en Paulus, in welkers gezag wy alle betrouwen hebben, aen alle geloovigen van beyde geslachten die, van thans af, in gemelde genootschap zullen treden, verleenen wy, den eersten dag hun ner intrede, vollen affact mits met oprecht berouw "ebiecht hebbende, zy het Allerheyligste Sacrament des Aulaers ont vangen. Verders, aen gemelde broeders en zusters van "enoemde Ge nootschap die er ten allen lyde zullen ingeschreven zyn ver leenen wy ook bermbertiglyk in den Heer, vollen aflaet' met kwytschelding van alle hunne zonden indien zy, met opren be rouw gebiecht en zich door de heylige Communie herlevendigd hebben, godvruehliglyk eene welkdamge openbare kerk zullen bezoeken op de dry feestdagen van de heylige apostelen Petrus en Paulus, van Sl-Pieters-Stoel le Roomen^ en eyndelyk van St-Pielersbanden, te beginnen met de eerste 'vespers (de feest dagen voorgaende) lot zonnenondergnng van gemelde dagen alle jaren, en indien zy er aen God godvruchtige gebeden toe sturen voor do eendragt der chrislene monarken, de uytroeving der ketleryen en de verheffing van Onze Moeder de Heylige Kerk, en zulks wcldanig dengenen dier feestdagen zy op welken zy het zullen gedaen hebben. Bovendien, aen alle de geloovigen van beyde geslachten van gemelde Genootschap deel makende, die, welken dag het ook zv, ten minsten met een leedwezig hert, godvruchtiglyk het ge bed des lleeren, de engelsche groetenis, den Gloria Patri enz en bet symbolum des geloofs zal lezen, verleenen wy kwv'tschei- ding van zeven jaren en zoo veel quadragenen, en voor al'le "oed werk dat zy zullen doen, 300 dagen hunner penitentiën hun op gelegd of anderzins door hen verschuldigd, op welke wyze het ook zy, volgens hel gowoonlyk gebruvk der Kerk. Wy verleenen in den Heer alle deze affaien, kwytseheklingen van zonden en onlslagmgen van penitentiën, op zulke wyze dat zv door'l "ebed kunnen worden toegepast aen de zielen der overledene christe nen, in de vereeniging met God door de liefde. Wy willen dat onze tegenwoordige breve voor het vervolg eene eeuwige weerde hebbe en niettegenstaande alle andere schikking er tegenstrvdig. Wy willen ook dat aen de gedrukte exemplaren van tegenwoordige breva, met de band van onzen opeubaren notaris geteekend, en met den zegel bekleed van eenen in kerkelykc vveerdigheyd aengostelden persoon het zelfde geloof word gegeven dat men verleenen zou aen de breve zelve ware zy uylgegeven. Gegeven le Roomen, by Sl-Pieters, onder den visschersring den 31 October 1860, bet 15'-' jaer ouzes pnusdoms. (Zegel) G. Kardinael Della Genga. Pi us IX, Paus, lot eeuwige gedachtenis der zaek, wy hébben de gewoonte van geerne toe te laten alle de dingen die de liefde tot den godsdienst kunnen begunstigen en de 'godsvrucht en het geloof jegens dezen apostolyken Stoel doen acngroeyen. Overwegende dat er onlangs in onze groole en doorluchtige stad een god\luchtig Genootschap van beyde geslachten inge rigt geworden is, onder den titel en het bescherm schap van den II. Petrus, prins der apostelen, 't welk zich voorstelt den Hey ligen Stoel, voornamelyk in deze moeyelyke tyden, door gebeden en werken le helpen Overwegende dal er Ons in den naem van dit godvruchli" Genootschap verzoek is gedaen 'van hetzelve genootschap van eerste orde of in Aertsbroederschap te willen bpreglen, met ver mogen van zich de Genootschappen toe te voegen die lot liet zelfde doelevndc en met dezelfde inzigten beslaen" bun de aflaten mededeelende welke hot by apostelvke vergunning geniet verhopende dat er nyl dit Genootschap overvloedige vruchten van godsvrucht zullen geboren worden voor het welzyn van on zen godsdienst, hebben wy nuttig geoordeeld de verzoeken die ons gedaen geworden zyn in tc willigen. Diensvoglens, door deze breven van ons apostelyk geza" regten wy op als AeiTsbroederscliap het Genootschap in onze stad ingerigt onder den titel en het besehermschap van den H. Petrus, prins der apostelen, en wy staen aen de hoofden en overheden van dit aldus in Aertsbroederschap ingerigte Genoot schap hel vermogen toe van zich de andere genootschappen van 't zelfde slaeh loe te vo,egon, omeven waer'zy bestaen doch echter met de toestemming der diocesane bisschoppen en aen deze genootschappen alle de aflaten en kwytseheklingen van tyde- lyke pynen mededeelende, waermedé het door dezen Apostelyken Stoel verrykt geworden is. Wy verleenen en staen zulks toe 'niet- tegenstaende alle andere tegenslrydigé schikking. Gegeven le Roomen, bv den heyligen Petrus, onder den vis schersring, den 3 november i860, 'en van ons Pausdom bet ■15e jaer. Den kardinadl Dei.j.a Genga,

De Denderbode | 1860 | | pagina 3