Stemming des budgets van 7 in wendige. Hel word hooqsl lyd. ST-PIETERS-PENNING. PILL EKENS. Deze stemming is dit mael veclbeduydend geweestde conser- valcurs der kamer hebben er de gelegenheyd van waergenomen om aen 't land en aen den koning le doen zien dat zy geen hoe genaemd vertrouwen in het ministerie hebben. 27 stemmen hebben den budget verworpen, en, hadden eenige andere conser- vateurs de beteekenis der stemming gevoeld, dit getal zou lot &G geklommen zyn. Deze ontzagwekkende minderbeyd moet, voor een beginsel, een groot uytwerksel in 't land hebben. Ziet hier hoe M. De Theux zich vóór de stemming, in naem van al de tegenstemmers heeft uytgedrukt Mynheeren, in eene voorgaende zitting heeft M. den minister van 't inwendige de kamer aengepord zich aen geene ver- i< bitterde redetwisten over te leveren, zulks al de regten en de denkwyze van elkeen voor te behouden. Wy doelen in deze gevoelens en wy zullen binnen de palen dezer voorbehouding blyven, ten ware de noodzakelykheyd ons dwingt er buy ten te gaen Wat den budget van 't inwendige betreft, indien onze stem- ming goedkeurend ware, zy zou konnen aenzien worden 'l zy als eene aen kleving aen de politiek van het ministerie, '1 zy als eenen afstand der grieven van de minderbeyd. Acn het ministerie geene stemming van vertrouwen konnende geven, <i zoo zal onze stemming tegen den budget wezen. Allen Belg die zyn land, zyne instellingen, zvnc onafhnnglyk- heyd, zyne nationalileyt, zyne regten en vryheden bemint, zal aen de verklaring van >1. De Theux toejuyehen en hem dankbaer zyn van het gevaer te hebben ontdekt waerin Belgiön met zoo een ministerie verkeert. De gevaervolle en beledigende woorden die M. Rogier in volle kamer heeft durven uytspreken en waer- door hy de bejammerensweerde gruwelen der italiaeiisehe Jacobins goedkeurde, moeten veler oogen openen over de neyging van het Cavourismus dat men hier wilt invoeren. Deze woorden, die wy revolutionnaire woorden heeten, hebben niet alleenlyk vrees en onrust in 't land gebaerd, maer zy hebben ontroering en veronlweerdiging verwekt by dc diplomatieke agenten der vremde hoven te Brussel vertegenwoordigd. En 'l was voorzeker niet zonder gegronde redens, want wat kan men niet al denken over eenen minister die, in volle kamer, revolutionnaire ongebonden heden, troon- en landroovcryön goedkeurt Het is te hopen voor 's lands vvelzvn en voor d'ecr van den souvereyn dat de diplomatieke agenten zullen gevoeld hebben vut vvaer die woorden kwamen en dat zy in de verklaring van MDe Theux eerie stellige proleslalie tegen die revolutionnaire uyldrukkingen zullen zien. Het is wel waer dat cencn anderen minister wiens pligt het was de gezegdens van M. Rogier af te keuren en er de solidarileyl van ie verstopten, de zaek nog is komen verzwaren met, door eene zoo domme als misplaetste iiyllegging, eene booge personnage te kwetsen, maer men zal, zoo hei. te hopen is, met eene aloingekende onkunde medelyden hebben en er niet meer prys aen hechten dan zy verdient Als men ziet in welke handen wy geleverd zyn, is niet hoogst tyd dat de ware vaderlanders zich vereenigen en verstaen, om dc slagen af te weeren die Bclgiön konnen treffen Word hel niet hoogst tyd dat er elementen uyt 's lands bestuer verwyderd worden, wier principe» de ilaliaenschc landovervveldigingon goedkeuren, bygevolg, legen de overweldiging van ons eygen land niet konnen zyn en de wet van den slerkslen aennemen Dil zyn vragen die wy de kamers toesturen, T zyn de kamers die moeten waken en de heyllooze politiek van het vaderlands- hatend liberalismus dvvarsboomen indien echter zyne fanatieke meerderheyd de bovenhand heeft, nog is de pligt der bewarende minderbeyd gedurig op den qui vive le wezen, geene gelegenheyd van spreken te laten voorbygaen, en zelfs van krachtdadiglyk le protesteren, want den dag moet en zal verschyiien op welken *t land de noodzakelykheyd zal verstaen dot er mannen aen 't hoofd der zaken komen die openlyk de revoluiionnair denk beelden zullen bestryden, en al de reglvcerdigheyd en de be zittingen van andere wettige souvereynen zedelyker vvyze te handhaven, onze eygene nationalileyt en hel behoud van ons vorstelyk slamhuys zullen verdedigen en doen eerbiedigen Men heeft schoon eenige geveynsde woorden van verzoening uyt te kramen, men kent er de bron en dc weerde van om het wantrouwen des lands weg te nemen, zyn er andere zaken noodig, en dit is '1 geen >1. De Theux zeer wel versiaen heeft dezen diepgrondigen slaetsman kent het liberalismus en weel deszelfs bedekte manceuvers te ontmaskeren. Het mistrouwen der Catholyke party jegens het liberalismus is dus meer dan wettig niets laet toe aen deszelfs gegrondheyd te Iwyfolen. Inderdaed, wat word er niet al gedaen om het godsdienstig gevoelen, 7 welk allvd 't voornaemste kenmerk van den Belg is geweest, te verdooven en zelfs te vernietigen Van alle kanten rand men de Kerk aen, men poogt, door alle mogclykc middelen, haren hevlzamen invlo'ed le versmachten, men beledigt en lastert de geeslelykheyd, om zoo veel aenhangers" mogelyk onder hel liberael vaendol te scharen, houd men niet op alle ongods dienstige, zedelooze en revolutionnaire driften aen to vuren. Donderde feyten en daedzaken komen zulks zoo overvloedig bewyzen, dal alle loochening on mogelyk geworden is. Men zal daervan zonder iwyfel nieuwe bewyzen hebben in de aenstaende benoemingen van burgemeesters en schepenen «al wie naer Kerk of postor smaekt, of was hy nog zoo bekvvaem, al waren zyne titels nog zoo goed, zal onbermlierlig van kant gesleken worden. Men vraegt hedendaegs zyt gy liberael, dil is te zeggen, zyl gy tegen uwen pastor, zyt gy legen den invloed des godsdienst, zyl gy genegen voor de francmayonslogiën, voor de protestantse,he predikatiën, voor de verderfl.vke theaterspelen, voor de jodenseholenvnz. enz. Zoo ja, dan krygt gy alles Zoo neen, maek u uyt dc voeten en ziel dat' gy niets meer komt vragen, gy zyt maer goed om le betalen en al lyd langs om meer te betalen om de liberale vrieudekens langs om meer en beter te konnen vetten Als men dit alles hoort, ziet en wel overweegt, word het niet hoogst tyd dat dc Catholyke» alle wettige middelen aanwenden om zoo een schandjok af te schudden Dat de Calholyken hierop mei de kiezingen van Jirny aenstaende antwoorden en. door hunne antwoord, 't land redden, dit slael in hunne ffiagt daertoe hoeven zy maer te willen NAPOLEON UI EX DE FRANSCHE BISSCHOPPEN. Wy lezen in eene byzondere briefwisseling uyt Pnrys Veertien dagen geleden wierd Mgr. den bisschop van Ver sailles by den Keyzer in byzonder gehoor ontvangen, en zyne klagten ten gunste van den Heyligeo Vader kregen slechts voor antwoord De zaken zyn te ver gekomen-men moet er een eynde aen brengen. Maendag laetst eenen anderen prelaet, Mgr. de Salin'is, aertsbisschop van Auch, keerde al met meer vol- daen van een keyzerlyly bezoek terug. Mgr. de Salinis is nog maer opgestnen valt Gene zware ziekte, eenen aeuval van lamheyd, en alhoewel hy thans beter is hebben de geneesheeren hem geenszins het gevaer verborgen dat hem den eenen dag of den anderen kan treffen. 'T is dus eenen pjegligen en uylerslen slap dien hy heeft willen doen. Hy heeft den Keyzer erinoerd alle dc beluygenissen van verknóchlheyd die hy hem gegeven bad, en dezelve heeft hy voorgebragt als een bewys dal het geens zins den partygeest was die hem inboezemde tiaerna lot de politiek komende sedert 2 jar. n gevolgd, heeft hy hem doen verstaen dal de Bisschoppen gehouden waren dezelve le bestry den, en dal voor wat hem persoonlyk betrof, misschien weJhaest geroepen om voor den oppersten regter le verschyiien, hy het zich eene pligt maekte den wederstand zyner kollegas tot den laetsten oogeublik toe aen te moedigen. Den Keyzer heeft geantwoord dal de schynbaerheden inder daed van aerd waren om eeniger male de vrcezen der bisschop pen te verregtveerdigen, maer dal de toekomst zou bewyzen dal die vreezen kwalyk gegrond waren. Hy heeft verseheydene feyten herinnerd die, volgens hem, onlaerd waren geweest aldus, bet gesprek met Cialdini, dnlwezenllyk had plaets gehad, maer wel in eenen heel anderen zin dan dengenen dien men er aen verleend had. Hy heeft er bygevocgd dat hy bovendien ge- noegzaem de onstellen is der bisschoppen begreep, maer dat hetgeen hy niet wilde aennemen, was dat de bisschoppen zich van de godsdienstige zaken eene beweegrede zouden maken om legen hel gouvernement samen le zweeren, en dal ten minsten een onder hen zich in dit geval bevond, dat hy brieven in zyn bezit had welke bewezen dal hy met de familie van Orleans samenspande, en dat zulks onverdragelyk was. Het is waer dat die brieven niet geloond geweest zyn, en als men den aldus be schuldigden prelaet kent, is het moeyelyk om aen zyne pliglig- heyd le geiooven. Generael de Lamorieière ook wierd onlangs beligl van samen te spannen met du rooden. Van eenen anderen kant lezen wy in eene parysche briefwisse ling van den Universel Verseheydene bisschoppen, lol thans toe aen het gouverne ment en dcszelfs politiek hoogelyks verknocht, nnmelyk Mgr. Mnbile, bisschop van Versaillcn, hebben zich by den* Keyzer begeven om hem eerbiedvolle beloogingen te doen over de aen- slagen tegen den Ileyligen Sloel bewerkt onder de bescherming des vaendols van Vrankryk. Het onthael datzy ontvangen hebben had niets geruststellend. Mgr. de Salinis, aertsbisschop van Auch, is een der prelaten die zich aldus naer de Tuyleriën begeven hebben, en zyn onder houd met, den Keyzer heelt al niet min don twee uren lang ge- duerd. Naer men verzekert zou Napoleon 111, iu dit gesprek, de hooge geeslelykheyd beschuldigd hebben van in de huydige twislzaek sleehls door politieke redens en oorzaken aengedreven te zyn, en met den godsdienstige» mantel le bedekken driften die aen de zaek des Pansdoms vremd zyn. Den Keyzer zou zelfs het woord politieke samenzweering uyt zynen mond laten ont snappen hebben en met bitlerheyd Mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans bobben aengewezen. Maer aen wien zou men kunnen wysmaken dat den doorluchtige» en eerbiedweerdigen verde diger der kerk zulke schitterende en harde stryden slechts zou hebben uyigestaen voor een voorbygankelyk belang en persoo- nelyke genegenheden Men verhaelt dat den Keyzer nog duydelyker zou gesproken hebben mei den bisschop van Versaillcn. Mgr. Mabile vond hem in zyn kabinet, en al redekavelende stak Napoleon eenecigaer aen. Hy hield slaen dat de vvereldlyke magt van het Pausdom geenszins ononlbeerlyk was voor dè kerk en het geloof, dal in alle gevallen, deze instelling niet meer kon samenspannen met de noodwendigheden en de beschaving van hedendaegs, dat zy haren lyd gedaen had. Kortom, zou den Keyzer er hebben bygevoegd, zy valt in stof gelyk het overschot dezer eigaer. En hel overige der eigaer zou hy in 't vuer geworpen hebben. Ziedaer wat er gezegd word, cn wat ernstige persoonen vertellen waerloe leyd ons dit alles heen By bevelbrief van dezer, komt Zyne Hoogw. den Bisschop van Gend de kanonieke instelling te verleunen aen het broeder schap van den St-Pielers-penning voor ons bisdom. Door deze kanonieke instelling word dees broederschap ver- eenigd met het hoofdbroedcrscbap, dat te Roemen, onder de goedkeuring van Zyne Heyligheyd den Paus, is opgevormd en met lalryku genaden en gunsten door den H. Sloel bevoordeeligd. Wy*verwachten dal er in geheel het land eene zeer groote uytgebreydheyd aen dees voortrelfelyk werk zal gegeven worden en dal ai de geestelyken en ware deftige Catholyke wereldlyken zich zullen bevlyligen om het zelve te doen blocyën. Hel is voorvvaer de schoonste gelegenheyd voor de kinderen der H. Kerk om hare bedrukte Moeder tè heipen, met de smerten te verzachten die haer 'l herte doorsnyden. Zyn er vele booze vyanden, vele ondankbaren die haren ondergang gezworen hebben of aen den zeiven onverschillig zvn, er zullen ook vele getrouwe cn medolydende kinderen gevonden worden, die de schandalen .zoo veel mogelyk zullen herstellen door openbare teekens van verkleefd hegd, door gebeden, en byzonderlyk door milde aelmoesen, die den H. Vader thans zoo noodig heeft. Het is, dank aen St-Pieters Penning, dat den doorluchtige» Pius IX nu in staet gesteld is zyne schulden te betalen, niettegen- dn ryksto provinciën van zyn grondgebied Hem zoo roekeloos ais onregtvcerdiglyk zyn ontroofd geworden. Dat de Catholvken dus weten dal zy den Paus kunnen redden, dal zy daertoe de middels in handen hebben. Onderstellen dat zulks' niet zal ge beuren, ware hun hoon en smaed aendoen, Iwvfelen aen hun geloof en verknóchlheyd aen den H. Stoel en aldus wanhopen van den zegeprael der 11. Kerk. die door den Goddelyken Stichter beloofd is geweest, belofte Jie nooyt gefaeld lie ft. In onze stad zullen er in alle wvken en straten lysten Ier onderteekening worden aengeboden huvzen zulien i'nsgelyks aengeduyd worden alwaer de ingeschrevene de goedheyd zullen hebben hunnen offerpen ning neer le leggen. Door deze kracht dadige beiooniiig willen wy, Calholyken, ons constilulionneel regl van vereeniging doen gelden en bewyzen dal, indien de goddeloozen gebruyk maken van hunne vryheden om de Kerk le bestormen en le verdrukken, wy ook onze vryheden zullen welen te gebruyken om du Kerk, ons eenig goed, te helpen en le verdedigen. Kloek aen dan, Catholvken, den oogenblik is daer U !e toonen, ondersteunt de zaek van God, cn in God zult gy, op uwe beurt, steun vinden en honderd voor een in vergelding krygen. v Het Verbond van Aelst port dc kiezers acn voor geene f kandidaten meer te stemmen die vooraf niet beloofd lv bben in i de kamer te werken om alle geeslelyk gezag uyt de scholen van I den staet te 'verbannen. Deze vraeg is slellig, het Verbond wilt eenen openbaren oorlog tegen het. Catholicismus, het wilt, voor 't onderwys der jeugd, noch van pastor, noch van priester j hooren, alle professors moeten vvereldlyk zyn (slaven van 'l libe ralismus wel te versiaen) geeuen geestelyken mag meer in de scholen den voel zotten, de liberalen zulien de jongelingen wc-l alleen in den godsdienst, in de zcdeleer en verdere ohrislelyke pliglen onderwyzen. Vvy nemen dezen défi aen, maer dan ook I zullen de Calholyken, op hunne beurt, de middels welen te 1 gebruyken om hunne regten te doen gelden. Men zal dan eens zien of de ontvangers zoo gemakkelyk de gelden zullen inzit- I melen om scholen te bezoldigen, waer hunne kinderen letterlek zouden vergockleloosd worden. Wy zyn van dien maetregel niet i benauwd, dat de liberalen maer beginnen, hun bolleken zal al gauw ten eynde geloopen zyn, vele onverschilligen zullen dan j wel de oogen openen, velen die ons nu niet geiooven, als wy hun zeggen dat de liberalen den godsdienst willen vernietigen, zullen dan klaer zien. Ten anderen, wy hebben liever eenen I openbaren vyand dan eenen bedekten, dan welen wy waeraen I ons te houden, dan zullen vvy met veel meer regt aen' 't publiek mogen zeggen dat de liberalen al de grondzuylen van ons volks- hestaen ondermynen en aen den koning dat hy de liberalen als de grootste vyanden van zyn bestuer moet aenzien. Plato zegt in zyn boek der wetten I la que omnis h.umance societatis fnndamentum convellitqui religionem convellit, den godsdienst vernietigen, is alle maetsehappelyke samenleving in bare grondzuylen onder- j mynen. M. Pepoli, gouverneur van Ombriën, eene provincie aen den Paus ontstolen, is te Turyn aengekomen om van den raeif der ministers te vragen al de klooster-goederen le mogen incamereren. Incamererenis een ilaliaenseb woord 't geen be- teekent pakkendievenstelen of aensluen len profyle van den staet. Gelyk men ziel vinden dc liberalen altyd verbasterde woorden om hunne slechte akten te dekken en 't publiek te bedriegen. Wie zal er uyt die glncamer eerde of aongeslagene eygendommetï meesl profyt trekken Kal het 't volk wezen? Neen 'neen 't, volk zal ze noch willen noch durven koopen, eenige inslik kers zullen ze voor een appel en een ey op de mauw slaen, en d'oorljes die er van komen, zullen gelyk rook wegvliegen. Luther scbryft in zyne werken dat deze die de geestelyke goederen rooven, om die goederen zelve, eyndelyk zullen arm worden en tot den bedelzak geraken. Eos, qui bona ecclcsiaslica rapnerint. ob ea tandem depauperari et mendicos fieriBerigl aen Piemont en andere Zie hier twee onuytgegevene stukken die een groot daglicht werpen op eenige feyten -der roemvolle geschiedenis van hei pauslyk leger. Ziehier den brief welken generael de Lamorieière schreef aen generael Bedeau, op het oogenblik zyns vertreks naer Roomen Geliefden vriend, Het spyt my langs om meer van u te Nantes niet te hebben kunnen ontmoeten, en ik Len droevig van u op ditoogenblik niet te kunnen komen omhelzen. Ik geiast mvnc vrouw of eenen onzer gemeene vrienden, in geval myne vrouw naerNanles niet zou kunnen gaen, u hekend le maken mei het besluvt dat ik genomen heb lk heb waerlyk geene andere hoop dan in Ged, want, volgens ik weet, kan de magt van eenen mensch niet ge- noegzaem wezen voor het werk dat ik ga ondernemen. Het is geene stoutmöedighevd, welke ik echter verhoop my des noods niet zullen ontbreken 't is verknóchlheyd en zelfsopoffering waervan ik de belooning verwacht hier boven, veel zekerder dan hier op aerde. Vaerwel, binnen een kwartiers vertrek ik, en ik zeg tot wederziens aen degenen die niet weten waer ik heengacn. Ziehier eenen tweeden brief van den doorluchtige» generael. Roomen, 3 april I860 Men bekommert zich met te weten of ik, met het bevel hebberschap te gaen nemen over het leger van den Paus, mynen toestand zal doen regelmatige» door het fransch gouvernement het is le zeggen, aen den Keyzer den oorlof vragen om naer den vremden te gaen dienen. Nu aen iemand oorlof vragen om iels te doen, veronder stelt noodzakelyk het gedacht dat, indien men eene weygering ontmoet, men zich onthouden zal van voort te gaen. Zou n:eu wel ernsliglyk kunnón geiooven dat ik myne werking onder werpen zal aen de toelating des opperhoofds van het fransch gouvernement Dc functiën die ik ga bedienen heb ik maer aenveerd op voor- waerdevan nooyt de wapens tegen Vrankryk te voeren. Maer het spreekt van zelf dat ik my meer dan eens in goval zal kunnen bevinden en derwyze te handelen dat ik de tegenwoordige I politiek van hel fransch gouvernement, of zy opentlyk of verdo ken werkt, zal moeten dwarsboomen. Hebben de Napoleonisten vergeten dat hunnen meester eer- tyds burger van Argovie en kapiteyn ten dienste van Zwitser land was'? en dil alles zonder ooriof van Lodewyk-Philip, iets v at hem niet belet heeft van zich nog altyd franschen burger te bevinden om tot volksvertegenwoordiger, voorzitter der Repu- bliek, enz., benoemd te worden In 't werk dat ik onderneem, indien ik sneuvelen moet, za! er my weynig aen gelegen zyn of ik fransehen burger herj volgens het Wetboek' Napoleon of te niet indien ik gelukken móet en naer Vrankryk terugkeeren, zal het land my des noods myn regl geven by toejuyehing. Den ouden Montluc zegde Myn ziel is aen God, mynen 'c degen aen den Koning, maer myne eer is aen my, want daerop vermag den Koning niet. Ik heb mynen degen aen den Paus gegeven, ik beveel myne ziel aen God,'maer ik wil niets bekomen van den Keyzer om myne eer ongeschonden le bewaren Generael de Lamoricière. CORRESPONDENTIE. M. V. A. P. te L. ik heb de quittancie te Dendermonde gegeven en daer den register van den Dcnderbode te Aelst berust, kon ik hem niet raedplegen. Gy hebt gelyk, uwe inschryving is nu betaeld tot 1 July 1861. M.S. uyt A. Vrydag toekomende zal het gereed zyn.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2