u tanten zich verheugen over de verdrukking van den Paus, verklaren wg hier openlyk dal wij dacromlrent hunne meening niel deelen. Dat men de Roomsche Kerk openlyk en loyaellyk met geeste- lyke wapens bevechte, dit verslaen wy. Maer aen onreglveer- tlige en eerlooze kuyperyën, daeraen kounen wy niel toe- juychen. Kerst omdat zy nooyt liet goed voor uytwerksel hebben vervolgens omdat zy altyd iels verfoeyelyks met zich dragen, byzonderlyk als zy zich vereenigeu met de revolutie gelyk het thans gebeurt in llaliën Wat dunkt u daervan, gy liberalen Gy ziet wel dat de geleerdste protestanten uwe aenkleving aen de brigands- poliliek van Garibaldi en consoorlen schandvlekken. Zult gy over uwe handelwyze rood worden Ah wy twyfelen er aen, rood worden over uwe heyllooze in/.igten en werken, is by u geene mode meer, gy kont maer rood meer worden van woede als gy de Kerk ziet zegepralen, en dit zult gy zien met of legen uwen dank, want legen haren Godde- lyken Stichter vermag niemand, zelfs geeneu liberalen duyvel, al had hy eenen maconnieken steert van honderd uren lang en vyftig breed De laetste gemeentekiezing van Bievene (Henegauw), was, om cene flauwe reden vernietigd geweest. Al de liberalen die in den gemeenteraed zetelden, te beginnen van den burgemeester tot den laelslen gemeenteraedsheer toe, waren uyt hunne zeicis geliglde calholyke kiezers hadden met oenen keer bet pnrochic- besiuer gezuyverd van allen liberalen smack, reuk of gevoelen en aldus" den azynlobben mei de afgekooktcn tol proppens toe gevuld. Maer zy hadden gerekend zonder de bestendige deputatie, welke die onbermhertige al'koking kwam vernietigen. Over eenige dagen moest er dus tol eeue herkiezing overgegaen worden en met den krachligen wil welken alles kan. hebben de Catholykcn niet alleen met eene groote maer zells met eene overgroote meerderhevd hun eerste besluyt gehand hacfd. Dit is te zeggen dat al de liberale kandidaten zoodanig verkookt zyn geweest, dat er geen zierken van 't liberalismus in Bievene meer is overgebleven. Hel was ook meer dan hoogst lyd dat er, door eene plechtige pü krachtdadige proteslolie, een eynde wierd gesteld aen de hatelykheden waeraen de liberatery zich in die gemeente over leverde. Er zyn zulke sehandige en betreurlyke geruchten in die gemeente en omliggende in omloop, dat wy verwonderd zyn dat er nog geen onderzoek gedaen is geworden. Geheel de wereld weel "daer dal venslerruyten en blafleturen in de paslory met hrusseïsche argumenten of kasseysteenen zyn verbryzefd, dat nog andere en ergere zaken hebben plaels gehad, noglans hebben wy niet vernomen dat er daeromlreut het minste onderzoek zou gedaen zyn. Wy raden de Catholykcn van Bievene aen alle inlichtingen in le zamelen en ze te zenden waer bet behoort, opdai, door de slrafleloosheyd, zulke zaken zich niet meer vernieuwen. Men leest in de Palrie van Brugge den volgenden brief haer uyt Gend tpegestuerd. De bezonderheden in clenzelven vervat, komen overeen met de inlichtingen die reeds ter onzer kennis gebragl waren geweest. Het geld eene nog al duchtige lesse 'welke Mvnheer den burgemeester van Gend gekregen heeft, en die hem'lecren moet dat, voor Cicero's gelyk hy, de sld/Avygend- heyd eene onverbeterlyke zack is. Men schrvft uyt Gend, i7 december, aen de Patrie Men spreekt veel in onze stad van een klevn geval dat dezer dagen heeft plaels gehad, tussehen twee groote persoonaedjen, op het banket dat M. den eersten voorzitter van liet hof van appel, Van Innis, bel hof en de overheden heeft aangeboden. Hei gesprek had eene politieke wending genomen, en eenen achtbaren opporoflicier, die weynig liefhebber schynl le wezen van oproerstokers, revolutiemakers of aeuhechlcrs, veroordeelde in eene edele en weerdige tael, de ongeregligheden wacrmede men tegenwoordig llaliën bezoedelt. M. den burgemeester De Kerchove geloofde, in deze omslandigheyd, M. Rogier te moeien naiipen en tegen alle goede regt, regtveerdigbeyd, billykheyd en bctamelykheden de piemonleesche en garibaldischc' bacu- stuoopervën te moeten verdedigen, welke alle treflelyke lieden met veroiitwcerdiging vervullen ongelukkiglvk voor hem, onzen lord meyer, die zeer wederspannige redekunde en denkbeelden bezit, bevond zich tegenover eenen tussehonspreker, wiens schoon karakter, edele gevoelens, en de mannelyke kracht waermede hy ze weet uyt le drukken, door allen hooggeacht worden den opperoflicier verdedigde zyne denkwyzé zoo danig, dat hy de algemeene goedkeuring verwierfzclïs kwam het hem zonderling voor dat, ingezien de onvveerdige, onop- houdelyke en tergende uytdagingen van het piemoniismus; er nog geene tweede editie van den veldslag van Novara had plaels gehad. M. M. De Kerchove, geheel en gansch paf, zocht niet verder meer zyne ongelukkige stelling te verdedigen dan door het aanheffen van eenige oh en eer.ige ahop de manier van zekeren substituet, die deze uytroepingsleekenen bezonderlyk sehyjit lief te hebben. Den opperofllcier bad de gevoelens uylgedrukt die deze sehoone vergadering bezielden, want hy was het voorwerp der levendigste en regtzinnigste gelukwenscliingen, lob groote teleurstelling van M. den burgemeester: maer ook, wat ging M. De Kerchove in die galey van hel piemoniismus verristen EENEN BRIEF VAN DEN PAUS AEN DEN BISSCHOP VAN GEND. Zvne Hoogw., onzen eerbiedweerdigen kerkvoogd, beeft aen Zyne Heyligheyd Pius IX den herderlyken brief gezonden, dien h>, in de maend oelober, had afgekondigd om gebeden te bevelen voor den Heyligen Stoel en voor de dappere soldaten die in zynen dienst gestorven zyn. Tevens, heeft Zyne lloog- weerdigheyd aen deu Heyligen Vader een nieuw adres doen toekomen. Zie hier de antwoord welke den achtbaren prelaet van den Paus komt tc ontvangen PI US IX PAUS. Eerbiedweerdigen Broeder, Zaligheyd er. Apostelyken Zegen. "Wy hebben eene nieuwe verzekering van uwe waerlyk uyt- muntende kinderlyke liefde ten onzen opzigte ontvangen, 'in uwen brief van 3 november laatstleden, welken Wy niet veel genoegen gelezen hebben. Dien brief loont ons klaerlyk hoe diep en hoe regtzinnig uwe liefde en uwe verknochlheyd zyn voor onzen persoon en voor den Stoel van den H. Pel rus met welken vlyl gy betracht onze droefheyd en onze smen te lenigen, en Ons le heipen in onzen nood cioor de hcrhaehle gillen uwer godvruchtige kudde. By uwen brief was een afdruksel van uw mandement in date oelober laelstleden, by welken gy uwe onderhoorigen aenwakkert om God te bidden voor de zielen dergénen die met zoo groote dapperheyd en cdelmoedigheyd het leger bestreden hebben des Konings van Piemont, leger dat veel grooler was zoo door het getal als door de wnpen3, en zulks om de zaek der Kerk, onzen persoon en het lydelyk gezag van den H. Stoel te verdedigen. Eene dergelyke hulde is zekerlvk wel verschuldigd aen dezen christen heldenmoed dien niemand zal vergelen en dien onze nakomelingen zoo als het hedendaegs geslacht met lof zullen verheerlyken. Laten wy by voortduring den bermherligen God bidden opdat, na deze lange beproeving van sloornissen. Wy den over vloed der vertroostingen mogen verdiénen, en door de beteu geling der vreedheyd onzer vyandon. die degenen zyn van den H. Stoel, den vrede in onze Stalen en in gansch llaliën mogen zien herleven. Wy zyn noglans levendiglyk bewogen door de kinderlyke liefde en door de zoo vlytige yerknochtheyd, die gy wegens Ons zonder ophouden bewysl. Van onzen kant. Eerbiedweerdigen Broeder, Wy dragen u, in het hert van Onzen Heer Jesus Christus eene byzondcre genegenbeyd toe en Wy wenschen dat den Apostelyken Zegen, dien Wy uyt ganseber herten teederl^vk geven, Eerbiedweerdigen Broeder, aen u en aen geheel uwe kudde, eenen onderpand zy van alle de hemelscbe goederen. Gegeven te Roomcn, by St-Pieler, don 4 december -I860. PJUS IX. PAUS. Aen onzen eenveerden Broeder Ludovicus-Joskphks, Bisschop van Gend. Het kapittel der hoofdkerk van Gend heeft insgclyks van den H. Vader eene zeer welwillende antwoord ontvangen op den brief dien het, in de maend oetober, aen Zyne Heyligheyd had toegestuërd. Den hier onderstaenden brief is geschreven door den graef de Chambord (Hendrik V) aen eenen van de moedigste verde digers van ons pausdom, M. de Charelte. Met voldoening zal dien brief gelezen worden, omdat hy komt van eenen doorluchtigen afstammeling van zoo vele fransche koningen, openlyk de gevoelens van godsdienst en regtveerdig- heyd belyd welke hedendaegs maer al le veel beledigd worden. Ziehier in welke edele bewoordingen den prins zich uyldrukt Daer is maer eene stem, mynen geliefden Charelte', om het schitterende deel te loven welk gy hebt genomen aen helgeheu- gelyk gevecht dat onlangs door een handvol dapperen legen een gansehc leger geleverd is. Aen uwe broeders loonende dat gy hunnen oudsten zvt, hebt gy hun een edel voorbeeld gegeven het welk zy ook edellyk gevolgd hébben. Ik ben eenige dagen uytnemend ongerust geweest over u, daec ik wist dal gy twee wonden bad bekomen, maer, God dank thans verneem ik dat zy maer ligt zyn en diensvolgens voel ik myn berle meer op zyn gemag om u thans myne gelukvvensehingen le komen aen- bieden. Zeg aen uwe moeder dat ik grootelyks deel genomen heb in haren angst, en dat ik nu ook regtzinnig deel wil nemen in haer geluk. Van de vyf zoons die zy mei welbehagen had zien afscheyd nemen om de heyligsle der zaken ie gaen dienen, zyn er haer dry terug gekomen -en nu zal zy hen nog weerdiger vinden van haer en van den naem dien zy dragen. Met wat vreugd, met wat regtveerdige» hoogmoed heeft zy hen ontvangen Dat God insgclyks de twee anderen bescherme welke elders blyven voorlslryden voor dezelfde zaek Eer, bewondering en erkentenis voor die onverschrokkene en dappere verdedigers van bet regt dal heden zoo onwéèrdiglyk word aangerand, vooral inden vorst die er hier op aerde den doorluehtigsten en eerbiedweerdigslen vertegenwoordiger van is. Droevige en onslerfelyke gedachtenis voor degenen die zoo rocmweerdiglyk gesneuveld zvn Hertclyke en warme geluk- wenschingen voor degenen die overleven Ik ben trotsch als ik denk dat het voornamelyk in de rangen myner vrienden is dat men dit legioen van helden en marlelaers heeft aangetroffen. Had, ik in die omslandiglieyd, aen hun hoofd den Godsdienst en de door de revolutie bedreygde samenleving mogen ter hulp snel len Doch, den dag zal komen, en hy is niel ver, daervan heb ik het vast betrouwen, dat het my vergund zal zyn my op myne beurt gansch en geheel aen zulke geheyligde belangen op' te offeren, gelukkig van met myn bloed en myn leven den zege- prael le mogen koopen eener zaek welke die van Vrankryk van de Kerk en van God zeiven is. Myne vrouw gelast my u ook, in haren naem, geluk te wenschen over uw schoon gedrag. Wecst onzen tolk by uwe moeder en uwe broeders, en rekent meer dan ooyt óp myne erkentenis en levendige toegenegenheyd. Hendrik. Zie hier eene copy uyt eenen brief van Franciscus Sterck, van Meire. soldael by bet pauslyk leger Valentano, den 3 December 1860. Zeer beminde Duders, Broeders en Zusiers. Ik late UE. welen den slaet van myne gezondheyd, en ik-ver- bope van u allen het zelve. Zeer beminde, gy hebt mogelyk al in tvvyfel geweest van myn leven, maer ik ben God lof lol hier toe nog altyd wel te pas, en ik zoude UE. al reede sinds lang hebben geschreven", maer UE. moet verstaen dat ik omtrent twee maenden in Alexandrian krygsgevangeneu heb opgesloten ge weest, en by gevolg geene gelegenheyd heb gehad van te schryven. Nu ik late UE. weten als dat ik den derlienden der verledene maend uyt myne gevangenis ben gelaten en naer Marseillen gesluerd om van daer den aflogi naer mvn vaderland le nemen. Maer zoo hacst ik op vrye voeten was, in plaels van naer Belgian té komen, ben ik met een aen ml myner eamaraden weder naer Hoornen gekeerd waer wy allen zeer wel ontvangen zvn, en van waer wy kort daer na zyn vertrokken naer de plaets waer wy ons heden bevinden. Zeer beminde, ik lalc-UE. ook weten als dat ik den achlienden september te Castelfidardo vier uren lang zoo vreed heb helpen veglen, dat de vyahdelyke dagbladen zelf hebben geschreven van zoo veel volk verloren te hebben tegen zoo een klevn leger, en niettegenstaande, heb ik het ongeluk gehad, van na zoo eenen heldhaftigen tegenstand, Jvrygsgevangen te zvn gemankt met een aental myner medewapenbroeders. Zoo dus beminde Ouders, Broeders en Zusters, gt kont wel denken dal ik na aen zoo vele gevaren ontsnapt le zyn, bet in myne gevangenis ook niet vrt en heb gehad, noglans belaemt hel niet aen oenen krygsman zich le beklagen, zynde in de handen zyner vyanden gevallen, te min, omvlal ik soldael van den Paus ben. Nu is hel "gezeg dat indien 'Zyne Heyligheyd den Paus mogle vlugion, hy alleenlyk door de Belgen zal vergezeld worden, aangezien hv in niemand meer v( rtrouwen heeft dan in ons. Hiermede sluyle ik mynen brief en blyve uwen onderdanigen zoon tol de dood. FRANCISCUS STERCK, Soldael by het pauslyk leger balailion Franco-Beige zouave. P. ,S. Gelieve de complimenten te doen aen de ouders van Angelus Hoflelinck, die ook nog fris en gezond is cn alles met my heeft bygewoond. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van II. D. le Santbergen 6 fr. Idem van 51. G. !c Michelbeke 3 fr. Idem van 51. 51. le Dendermonde 0 fr Hem van 51, G. te Sotlegem 3 fr. liet geen gy my vraegt Mr kost 6 franks voor verschcyde koeren. Zeer geliefden Vriend uyt A. T. H. als er geen byzonder belet is, zullen vvy er staen. In bel eerste art. van ons laetste N' zyn twee kleyne fauten geslopen. Op de tweede kolon, derden paragroef stnet l°onver- schillighoyd cn zaken van Godsdienst. Men loze onverschilügheyd IN zaken etc. 2" Om Kerk cn Staet tc verslaven. Leest om Kerk AEN Staet te verslaven. De landbonw-komiteylen van hel kanton Aelst hebben, in eene algemeene zitting zaterdag laetst gehouden, aen bet gou vernement de petitie herinnerd welke hem in mey 1859 is toe gezonden, bekleed met de handleekens van do burgemeesters der gemeenten die op den hoppekvveek leven, en strekkende om le reklameren tegen de hoogc invoerreglen der hoppe in Vrankryk, fr. 48-40 per 100 kil. en de groote onevenredisheyd van dit zefdo regt by den invoer in Belgicn, fr. 1-80. Ingezien de dringendheyd der zaek, is er eene Itopy Tan dezelfde petitie opgezonden naer dc kommissie der douaen-hervorming le Parys. Daer is grootelyks spraek, zegt een brusselsch blad, van een wetsontwerp dat tot doelwit zou hebben den ouderdom ie bc-palen op welken de regtorlyke magistraten op pensioen zullen gesteld worden. De op pensioen stelling zou geen enkel vermogen meer zyn aen hot ministerie overgelaten, maer wel eenen hoofdzakelyken regel, waeraen zich niemand zou kunnen onttrekken. iteeds bestael het ontwerp maer al de hinderpalen tegen des- zelfs aenbicding zyn nog niet weggertiymd. Den minister van oorlog heeft het inzigt des gouvernem nis aengekondigd van voor .ons geschut het stalen groefkanon vol gens het pruyssisch stelsel aen te nemen, en dat er ten dien eynde heel in 'l kort een wetsontwerp in de Kamer zal worden aengebodon, voor hel bekomen van een krediet van 13 millioer. franks. Men spreek! hier van vyltien millioen franks gelyk van vyftien palalen. Een koninglyk besluyt van 17 december magligt den fabriek raetl der kerk van Heldergem om eene kerk te bouwen op eene andere plael3 dan de gene waer de kerk op staet die moet afgebroken worden. Zyn wy goed ingelicht, eene petitie is uyt Oostacker de kamer toegezonden om haer aen te klagen de schending der wet door de bestendige depulalie van Oost-Vlaenderen begaen, met de gemcente-lüzingen te vernietigen op 13 december, toen zy daer voor sedert 1 december geen hoegenaemd regt meer bezat. Zondag laelsl, tydens dc officie le plegtigheyd van den Tc Drum in ile hoofdkerk van Sle-Gudula, heeft mei) eene jonge dochter op heeler daed betrapt lerwyl zy bezig was met in do kerk zelve het stieltje van pieh-pockel uyt té oefenen. De jeugdige diefegge had reeds verscheydene geldieselijcs gemoffeld, bevat tende te samen 130 franks. Zy is ter beschikking van den pro- kureur des konings gesteld. lil zyne zitting van 18 december beeft het hof van appel van Gend. korteklionnele kamer, oen vonnis veranderd derkor- ruklionnele reglbank van Gend, waerby de hecren Lammens en Robert, fabriekanten le Eecloo, waren veroordeeld geworden, den eersten uyt hoofde van ontvremding van koopwaren en bei driegelyk bankroet, lot twee jaren gevang, den tweeden nis ■nedepligtigen van gemelde misdryf, tot een jaer gevang en tO,000 fr. schade en intrest jegens de scinddeyschers van hel bankroet Lammens, welke als burgerlyke party oplraden, en beyde solidairlyk tot de kosten. By zyn arrest, heeft het hof de slrnlfe tegen Lammens uytgo- sproken op een jaer gevang gebragt, on den betigten Robert vrygesproken. Het heelt Lammens lot de kosten van bet appel verwezen en de burgerlyke party wegens de kosten van Robert. Zaterdag, op hel evade der zitting van de Vertegenwoor digers-Kamer, heeft M. graef de Muelenaere op zyne bank eene sehielyke geraektheyd gekregen en is naer zyne wóoning moeten gevoerd worden. Verscheydene genecsheeren wierden aenstonds geroepen en de spoedigste zorgen zyn aen den achtbaren zieken toegediend doch zynen staet is weynig gebeterd en boezemt groote onrust in. Met eenen leunstoel uyt de zitting gedragen, is M. groefde Muelenaere in een rytuyg geplaelst nevens M. 1». Dumoriïer, die den zieken naer zyne wooning heeft vergezeld. Thans is'allo gevaer verdwenen. Inden nacht van 13-44 dezer, hebben er dieven poogen in te breken in de hofstede van den landbouwer Van Gremberge, te Scheldewindeke. Eenen der zonen van den pachter wakker geworden zynde op het geruchl dat de kwaaddoeners maekten, kwam aenstonds benéden en bevond zich genoodzaekt van handgemeen le wórden met twee kerels die hy bezig vond met de laetste poogingen aen te wenden om zich meester te maken van een zwyn. Daer den zoon Van Gremberge oenen geweldigen, wederstand bood, kwam eenen derden dief ter hulp zyner mede- pligligen geloopcn en bragt Van Gremberge eene messteek toe, waerna zy alle dry de vlugt namen. I)e justitie doet vlytige op sporingen om die kerels le ontdekken. Wy lezen in een anlwerpsch blad Sedert eenige dagen zyn er alhier geldstukken in omloop van een aerdig maeksel wy willen spreken van bronzen stukken van 10 of 5 eentimen met het afbeeldsel van Napoleon III. Het hoofd van den Kevzer is gedekt met een priesterschotelken rond het afbeeldsel leest men in 't fransch Napoleon Ucyzcr en Paus Door eene zonder linge schikking, hetzelfde hoofd, omgekeerd, verbeeld op de treffendste wyze eene verkensmuyl. De keerzyde levert niets bv- zonders op zy draegt, gelyk op dc gewoone stukken, eenèn arend, met het opschriftEmpire Francais. Eenen simmen schoolmeesterr. Op zekeren dag dat oenen dorp-onderwvzer zyne school binnentrad, zag hy óp de deur geschreven onzen schoolmeester is eenen ezel. Gansch bedaerd voegde den bchendigen onderw-yzer er het woordje dryver achter. Dezer dagen is er op den yzeren weg van Manage byna eon ongeluk gebeurd, naby de plaets van hel schrikkelyk 'loonevel van over twee jaren. Ter hoogte van Bracquegnies, ontmoette den trevn die met volle snelheyd kwam at-ngereden, eene koey die op de spoor- baen liep. Gelukkiglyk stond het dier wat op zyde, zoo dat de machien haer slechts zydewaerts trof en haer geweldig op den boord van den weg sloeg. Men schrikt als men denkt aen de schroomlyke ongelukken die daer uyt zouden gevolgd hebben had het k'onvoy de koev by vollen lyve moeten overrydeu.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2