ZONDAG 50 DECEMBER 1800. VYFTIENDEN JAERGANG. - Nr 748. AELST, dek 29 December i860. Terlrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschiliige Statiën. De vonnissen der bestendige de putation. Nog al meer. Bet was vruchteloos gehoopt. ONDERWYS. Benderat. 5-20 8-30 11-55 12-30 3-10 6-10 Lokeren 5 20 8-30 12-30 6-10 »-00. Brussel 7 45 0-0 12-30 3-10 5-45 8-30. Mech. Brus. Antw. 5-20 8-30 12-30 3-106-10 Letiv T hier. Luvk 5 203-30 12-30 3-10 6-10 Verv Land StTruvêü,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Gend b 25—12-30—0-00—3-10—6-10—8-20 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-10 6-10 lc klas Inngs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10 -6-10. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-45—5-45-0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30. Bergen, Quievrain 7-450 00—2-35 5-45 Te r.EOB staen nl de konvovs. Te IDEOEM staen deze vertrekkende van Ath 6-300-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te CïSEGEM stil al de konvoys uytgeaoinen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. S aen te SantberCEK devertrekken uyt Ath 6-30 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8 10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. »==S^|p*M CUIQUE SLIJM. VA* KOKEE r K KAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardshprgen, Ath 6-50 12-J5 -3-000-0. VA* ATH NAEK Geeraerdshergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-357-30. Lessen. Geeraerdshergen, Ninove Aelst, 6-300-O010-104-35—0-0. Brussel (langs Denderleeuw; 6-30 10-10 4-35— Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-104-350-0. VAK «END NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45 naer Aelst, 7-0 1145 00-t 2-20 5-60 7-40. VAK BKUSSR 1/ KA ER Aelst, Gend 7-35- 11-40—2-20 5-20—7-30. Ninove, Geeraerdsb, Ath (h ngs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAK D EN O Kil MOK DË KA ER Brussel 1. Aelst) 7-15 12-05 2-0 5-10 7-45 1. Mech.) 5-45 9-10 12-5 1-35 6-40. Aelst, 7-15 7-55 - 12-05 - 2-00 5-10 7-15 DEN DENDERBODE Sedert dat wy onder het beheer zyn van het liberalismus, ziet men zaken, die zoo zeer tegen regt en onpartydigheyd opdruysschen, dat men zou genegen zyn te zeggen dat de verdeelende regtveerdigheyd en den eerbied voor de wetten beter nageleefd worden in China en Turkeyën dan in het liberael Belgiën. De vergetenis van regt en onpartydigheyd die wy thans zoo dikwvls van wege de bestendige deputatiën in zake van goedkeuring of verbreking van kiezingen ontmoeten, is waerlyk laek- en betreurensweerdig en kan niet missen groote onrust in 't land te verwekken, want wat mag men verwachten in een land, waer noch gouvernement, noch bestuerders de wetten strenglyk eerbiedigen en waer wille- keurigheyd en partygeest straffeloos konnen gebruykt worden ïe Kortryk was er tegen de geldigheyd der laetste ge- meentekiezihgen gereklameerd, ómdat er onwettigheden m gepleegd waren die duydelyk door de wet voorzien zyn. Nu, nietlegenstaende de klaerste bewyzen, is deze kiezing door de bestendige deputatie goedgekeurd, dit vonnis is ridderlyk doorgegaen. liet is gemakkelyk maer het is wat d la Cavour en a la Garibaldi. Hadden de regters den art. 57 der gemeentewet nagezien, zv zouden er in gelezen hebben Zyn nietig de stembriefkens waerin den stemmer zich n doet kennenn Geheel 't land is verwonderd geweest dees vonnis te vernemen, 't welk niet alleen door de Conservateurs, maer zelfs door de liberalen is afgekeurd geworden. Wy roepen de aendaclit der bestendige deputatie van Brugge op de volgende, woordep met welke den liberalen senateur, II. Forgeur, die voorzeker naer geen klerikalismus riekt, eene zvner laetste redevoeringen gesloten heeft In materie van kiezingen, is het noodig dat het gou- vernemenl al zynen invloed en alle ntogelyke middelen it gehruyke om de deputotiën te doordringeir van deze a waerheyd dat, als men regtzinnige kiezingen wilt, men geene kiezingen mag dulden in welke een merkelvk getal geteekende briefkens in de stembus gesteken zyn indien men de onafhanglykheyd van den.kiezer begeert, dan moet den kiezer een briefken in de stembus steken dat van hem zelf komt en 't geen de controle van eene coterie niet kan ondergaen, om het even of deze coterie iiberael of Catholyk zy Dit is klaer genoeg eenen liberael van zuyveren bloede, en oenen liberael die verstand heeft gelyk M. den advokaeL Forgeur, kan het onregt en dwang niet verkroppen omdat hy gevoelt waer't land naer toe gaet met zulke middelen. Te Scheldewindeke reklameert eer:en enkelen individu, den secretaris der gemeente. Hy maekt eene pleytrede tegen de weltigheyd der kiezingen zonder uogtans ge gronde bewyzen te konnen aenhalen. De bestendige depu tatie van Gend beveelt een onderzoek door het orgaen van M. den. distriklkommissaris, het onderzoek geschied op de zonderlingste wyze en, by zyne terugkomst te Gend, word de kiezing verbroken. Te Oostacker is 't hel zelve. Maer hier heeft de deputatie den art. 46 der gemeenlewel vergeten te lezen die beveelt, als er kiezingen vernietigd worden, dat zulks moet gedaen zyn binnen de dertig dagen na den dag der kiezing. DIE TYDRUYMTE VOORBY, IS DE KIEZING ALS WET TIG AENZ1EN. Ziet daer dan eene willekeurigheyd die afkeer inboezemt aen al wie eenigen eerbied voor' de wetten heeft. Ook begint het publiek zich zoodanig te verklaren en te morren tegen dit stelsel, dat het gouvernement wel zou doen er acht op te geven. Maer ongelukkiglyk den partygeest is zoo koppig, dat hy den afgrond niet ziet dien hy zelf graeft. En nogtaris triompheren die manoeuvres niet. Men heeft het gezien te St-Pauwels in 't Land Waes. By d'eerste kiezing wierd den burgemeester, den man van 't gouver nement, maer met eene enkele stem aen kant gezet. Men vernietigde de kiezing en by de tweede stemming is liv met de verpletterende meerderheyd van ®-4 stemmen afge kookt geworden, en zoodanig afgekookt, dat zvne afko- kingswonden geene hoop van genezing meer overlaten Ziet daer wat men wint met tegen de uylspraek van het kieskorps op te staen en 't regt niet te'eerbiedigen. Ook ziet men uyt de redevoering van M. Forgeur dat het liberalismus in duygen valt voor die administratieve mis slagen en dat hy met veel grond het gouvernement aen- maent zyne actie te doen gevoelen opdat de deputatiën in het vervolg zouden omzigtiger zyn in hel nemen haver beslissingen. Wy vreezen echter dat de vermaningen van M. Forgeur maer weynig zullen aenhoord worden en daerom zouden wy begeeren dat er tegen de beslissingen der deputatiën, door eene te maken wetsbepaling, kon in beroep gegaer. worden. Daervoor zou het noodig wezen dat de wetgevende kamer bare aendacht vestigde op 't geen er thans gebeurt. Wy oordeelen zulks nocdzakelyker dan men 'zou ge- loovcn, want het belgisch volk, nietlegenstaende het libe ralismus alle verderfsmiddelen gebruykt om het liberali seren, is nog verre alle gevoelen van "goed of kwaed, van regt of onregt verloren te hebben, en, dien ten gevolge, gedwee het despotismus en de grillen van een willekeurig bestuer te konnen verdragen. In het begin des wetgevenden zittyds had men gehoopt dat er'eenige verandering in de doenwyze van het minis terie zou gekomen zyn, dat de verdeelende regtveerdigheyd in't gouvernement ging pluets nemen en dat de onregt- veerdrghevd met d'onverdraegzaemheyd te samen gingen verhuyzen. En wacrom had men dit gehoopt Omdat den exschoolvos van Arras van op zyne minislers- bank de genraligheyd aenpredikte, en eenen openbaren akt van berouw of mea culpd verwekte. Doch die hoop is weldra verdwenen gelyk nen rook en den uytslag is komen be wyzen dat het berouw van Rogier maer waterverwe was, een liberael berouw, een berouw van den wolf, die slechts spyt had twee schapen met nen keer gedood te hebben, omdat hy maer een seffens kon opslikken. Ziet hier hoe M- Rogier zyn masker liet afvallen Ter gelegenhevd eener vraeg van overdragt eener som van 600,000 franks op den oorlogsbudget van I860 gedaen door M. den finantieminister, waren er eenige leden der Kamer die zich, om goede redens, tegen die onregelmalig- hevd kwamen verzetten. Den financieminisler was seffens in 't harnas, en maekte zich kwaed gelyk nen kalkoen en begon met groote htvigheyd de conservateursparty te be. schuldigen dat zy vyandig was aen 't leger en geene vader landsliefde bezat. Maer ongelukkiglyk voor M. Frére zynen woedenden uytval maekte geen etfekt, zelfs niet op de libe ralen en hy moest, rood van schaemte, zich op de bank neerzetten terwyl een lid der Kamer hem ongcwasschen deze nypende woorden toedouwde dat eenen minister die, om een partybelang te ondersteunenin 't land zoekt wan trouw tegen de volksvertegenwoordigers te zaeyen, de be langen van zyn vaderland aen 't belang van eene factie slag to If'er l Maer meester Rogier kon niet lyden dat er iemand van zyne kollega's bemin stoutheyd of onbeschoftheyd tegen de vertegenwoordigers van Belgiën overtrof, en dan ook ging hy daervan een liberael bewys geven Terwyl M. B. Dumortier eene bladzyde uyt den iioniteur las waerdoor zonneklaer bewezen wierd dat eertvds M. Frère voorstaender was der vermindering van de uvigaven voor het leger, (iels waervan wy hem geen grief maken) is Rogier dadelyk uytgescliotcn gelyk nen bleekersliond en snauwde M. Dumortier loe HET ZYN LEUGENS Dees woord zal effekt in den vremden maken, men zal er de beleefdheyd onzer liberale ministers jegens de volksver tegenwoordigers in zien en er door konnen oordeelen over den eerbied dien het liberalismus aen de volkssouverey- nileyt toedraegt. Deze onbescliofthéyd moest echter nóg een paer hebben en daerom is Meester Rogier, in vollen senaet, komen uytkramen dat hy zyne handel- en gedrags- wyze in geener voegen z.al wyzigen noch veranderen Deze verklaring heeft hy gedaen in de tegenwoordigheyd van den troonopvolger, die voorzeker niet zal vergeten hebben dat den buytenlandschen minister van binnenland- sche zaken vlakaf zyne toegenegenlieyd getoond beeft voor de roekelooze gebeurtenissen van den italiaenscben oproer, al tc bewonderen en toe tc juyehen liet geen thans aldaer plaels heeft. Dit alles kon niet aengenaem klinken in de ooren van den koninglyken prins, want de wyze, op welke men nu in Italiën met de troonen en vorsten handelt, moet de konin»- lyke stamhuyzen van andere landen ernsliglyk doen naden ken en zou zeer geschikt zyn achterdocht të doen ontslaen nopens de neygingen van ëenen minister, die niet vreest dezelve in volle parlement en in tegenwoordigheyd van den wettigen opvolger des konings te laten kennen. Ter gelegenheyd der beraedslaging over den budget van 't inwendige, art. JS'ormaelscholen, heeft onzen senateur, M. den Baron Van de Woeslyne, in den senaet eenrnè opmerkingen voorgedragen, die voorzeker van 't grootste gewigt zyn. Den achtbaren spreker beeft zonneklaer doen uytsehynen dat de wereldlyke onderwyzeressen, jonge dochters van 20 a 22 jaren, alleen in de wereld gelaten, zonder onderstand, zonder ondervinding, eene zoo ernstige zending, deze namelyk van de jongheyd te onderrigten en op te kweeken, maer moeyelyk konnen vervullen. Voor haer is deze zending eenen stiel dien zv uytoefenen, eenen maetschappelyken stand dien zv bekleeden, in afwachting dat er zich eenen andereu opdoet. Hare eerste bekommer^ nis kan de volbrenging barer pligt niet wezen, de verknoeht- heyd en de persoonlyke opoffering aen hare leerlingen maer wel hare eygene plaetsing, die meermaclsde conditie der onderwyzeres zal veranderen, haer zal verpiigten eenen toestand te verlaten waer zy noch den tyd zal gehad heb ben eenige ondervinding te' bekomen, noch eenig goed te doen. Zoodat de groote zaek der onderrigting en opvoeding van het toekomend geslacht dikwils liet speeltuv" is der persoonlyke belangen. Gelukkig dan nog als de jonge onderwyzeressen, vremd aen de gemeenten, dan nog de troebels in de familiën niet brengen gelyk men meermaels gezien heeft d .t de gemeenleoverheyd zich verpligt be vonden heeft deze onderwyzeressen te verwyderen. B In plaets van het onderwys der jonge meyskens te cen traliseren, zou M. Yan de Woeslyne willen dat de zorg aen de gemeeutens overgelaten wierde hare onderwyzeressen te kiezen. En als er aengenomene of byzondere scholen bestaen, zou men haer len minste de eer dienen aen te doen ze te begrypen in de dryjarige verslagen, ai ware liet ma-r voor de gespaerzaemheyd die zy aen de schatkist toebrengen. M. Van de Woestyne toont zich grooten voorstaender van de religieusen-ouderwyzeressen, welkers leven eene gedurige verloochening is van alle persoonlyke belanden, welkers oogwit is de zelfsopoffering en eene uvtsluytefyké verknochtlieyd aen de liefde tot den evenmensch. Daerby de religieusen-onderwyzeressen geven overal blyken van hare wonderlyke geschiklheyd voor het onderwys en de opvoeding der jeugd. Zy geven met alleen bet brood des verstands, maer ook de opvoeding, dit brood der ziel zonder 't welk de opvoeding nimmer kan volledig wezen' Komt men opwerpen dat de methode der relivieusen over jarig isiets wat niet aeunemelyk ismaer dat men mag aennemen, wei dat men er hulpmiddel aen toebrenge dit is zeer gemakkelyk. Men hoeve maer onderwyzeressen van den staet te zenden in de vrye gestichten van onderwys waer zy zullen gevraegd worden oin eenen leergang van zoo of zoo eenen duer te geven, en in weynige jaren zal dien maatregel onderwyzeressen opleveren bekwaam om de jeugd te onderrigten en die de moeyelykhedeu met zich niet zullen brengen die wy liooger vermeld hebben. Kortom, M. Van de Woestyne wilt dat de staelscholen met 't geld der Catholyken geene hairklievende mededinging doen aen de onderwysgestichten door de byzondere lieTda- digheyd ingerigt, en dat deze laetste alle atenmoedi»ingen van 't gouvernement ontvangen die liet van zvne nliet is te verleenen. 0 Wy jnyeben grondhertig toe aen de wyze principen vari onderwysvryheyd die onzen geachten afgeveerdigden in den senaet heeft uyleengezct en zyn verheugd dat er toch nog hooggeplaelste wetgevers gevonden worden dié eene zoo welgemeende ais welverdiende hulde weten toe te zwaeyëu aen onze liefdadige religieusen, dewelke, ofschoon door de bcozen gehaet, overal in de gemeeutens waer v bestaen waerlyk eene tweede Voorzirriigheyd zvn en er

De Denderbode | 1860 | | pagina 1