Het Verbond en hel Onderwys. Maer gv vraegt ons misschien diepe sporen van onverganglyk goed laten. Wy eyndigen deze regelen met M. Van de Woestyne te bedanken, in naem van verscheydene achtbare religieusen, die met eene ware voldoening vernomen hebben dat den senateur van Aelst de ware belangen der jeugd aen hare zorgen toever trouwd ol' toe te vertrouwen begrepen neeft en den moed gehad dezelve zoo welwillend te behertigen. Het Verbond komt nu vertellen dat wy zyn artikel, waerdoor het de uytsluyting van alle priesters uyt de scholen van den Slaet vraegt, niet hebben begrepen of niet hebben willen be- grypen. De priesters buylen de scholen stellen, beleekent niet, zegt het bladje, dat het voor het onderwys der jeugd, noch van pastors, noch van priesters hooren wilt Het Verbond is een louter politiek blad, zegt het, 't welk alle kwestie van religie ter zyde laet, en van den andarvn kant, het wilt, krach tens de grondwet, de volstrekte scheyding van Kerkten Slaet en dus een onderwys onder het uytsluytelyk besluer van den Slaet zonder eenige tusschenkomst van de bedienaers der eere diensten. Wy hebben reeds tot vervelens toe deze kwestie behandeld eii aen 't Verbond en aen al de liberale bladen doen zien dat wy in materie van vry onderwys, honderd mael meer liberael zyn dan zy zelve. Hier echter moeten wy zeggen dat het Verbond zelf de kwestie niet verstaethet is' immers niet genoeg, als men van hel onderwys spreekt de onderrigling alleen te bedoelen, men moet by de öndcrrigling gelykelyk do opvoeding voegen. Nu, de opvoeding zonder godsdienst, is eene gedroehtclykheyd eenen man van diepe kennissen en hoog verstand zonder prin cipe» van godsdienst, is eenen geessel voor de samenleving, eene ramp voor eene stad of gemeente, en uit is zoo vvaer, dat de goddeloossle liberalen zelve d'cerste zyn hunne belangen toe te vertrouwen aen eenen monseh die godsdienstig is by voor keur aen allen anderen die hot niet is, hoe slim liy ook moge wezen. Zonder principen van godsdienst kan men wel eenen diep- grotidigen regter, eenen grooten advokael, eenen wyzen notaris maken, maer hunne geleerdheyd doorgelaten, wat zal 't voor nen regter, wal zal 't voor nen advokaet, wat zal 't voor nen notaris wezen Van honderd keer negen en negentig keer nen dief, nen onregtveerdigaerd, die u zal henadeeligen, om zich zeiven te bevoordeeligen, die u zal bestelen, om zich zeiven te Yerryken, die u zal foppen al vvaer hy zal konnen. Alle onderwys, 't is gelyk voor wat maetschappolyken stand, vereyscht eene opvoe ding of vorming van 'l herte lot de goede vorming van 't hert kan men zonder godsdienstige principen niet komen. Neemt eenvoudiglyk eenen kleermaker, die in de grootste prel'ectie zynen stiel geleerd heeft en gei-ne gsdsdienstige principen heeft, wat zal hy doen Gy weet hel zoo wel als wy al wat hy van uw, van myn, van eens anders goed zal konnen door d'.oog van do jrchaer trekken, dit z. 1 hy doen. Neemt eenen winkelier zon der principen van godsdienst, en gy zult hem zyne waren zien vervalschen, gy zult hem te kleyne, valsche maten en gewiglen zien gebruyken neemt eenen werkman zonder die principen, hy zal zynen meester bedriegen en bestelen al waèr hy zal kon nen immers wilt syde christelyke opvoeding uyt het onderwys van allen graed verbannen, welhaest zal er geen huyshouden meer wezen vvaer vader of moeder iets aen de kinderen zuilen te zeggen hebben de kinderen zullen willen meesier spelen r eds van als zy nog baerdeloos zyn, zy zullen hunne ouders bedroeven en besleien en vroeglydig de schande der familie en den eersten nagel hunner ouders doodkiste wezen. Of wy hierdoor de wel van 1842 op 't leeger onderwys, en de conventie van Antwerpen willen goedkeuren? En wy antwoorden effenaf NEENDit zyn grondwetschendende wellen, waar tegen wy ons altyd verklaerd hebben, en die wy nog altyd zullen blyven bevechten. ïn materie van Onderwys willen wy do vol strekte vryheyd voor iedereen, zoo wel voor de liberalen als voor de Catholyken. De liberalen mogen scholen openen zooveel zy willen, zy mogen als professors en leermeesters doen komen beydenen, Turken, joden, ketters, schismalieken zooveei zy willen, moer zy moeten ze mei HUNNE centen en niet met dé centen der Catholyken betalen de Catholyken zullen, op hunne beul, ook scholen openen en met hun eygen geld betalen zonder ooyt aen de liberalen of aeD 't gouvernement eenen centiem te vragen, en dan zal men zien aen wie de vryheyd voor- ol nadeelig is. Nu komt het libernlismus jaerlyks tusschen de zes en zeven millioencn uyt de zakken der eonlribuabelen kloppen om scholen te betalen, 'vvaer de priesters en de godsdienstige principen teenemael buyten geeytferd zyr.. Met die ontzettende geldmassa doen die scholen eene schier onujrthoudelyke,.concurrentie tegen de vrye scholen der Catholyken, de stadsscholen nemen leer lingen voor niet, verleenen studieborzen voor niet, geven papier, pennen, inkt en andere sehoolbehoeften voor niet om aldus de vrye scholen hare leerlingen te onttrekken en ze te doen vallen... Daerby dwingen en pramen de liberale regentiën de ouders hunne kinderen uyt de vrye scholen te trekken, de besluerders en professors der staetsscholen loopen overal rond gelyk bedo- laers om de kinderen uyt de vrye scholen te lokken, en dit wel met de komplimenten van burgemeesters cn schepenen, met met belofte van stads pralyk te krygen, van, door do budgetten, onder't beheer der regentiën, begunstigd te worden enz. enz. Is dit vryheyd van onderwys Is dit den geest of de letter der grondwet Is dit reglveerdig Is dit liberael Wy zeggen gladal dat men ofwel door den partyduyvel moet verblind of volkomen uytzinnig wezen om zulks te durven bewgeren En nogtans, dit is 't geen de liberalen gedurig eysschen. Zy zyn zoo benauwd van eenen priester in de scholen te 'zien, dal zy er kiekenvleesch van krygen, maer dit verduyken zy, voor wat de kerk aengaet, zy scbynen te willen dat de leerlingen der staetsscholen de godsdienstige onderrigling naer de kerk gaen ontvangen. Maer vvat zal den priester vermogen op 't hert van eenen jongeling, die geheel den dag, geheel de week, geheel de maend, geheel het jaer, door ongodsdienstige of vérderflyke principen gevoed word, cn nauvvelyks eens ter week voor eene halve uer of eene tier naer den Catechismus gaet, vvaermeó zynen leermeester dan nog lacht en spot Giet een glaske van den kosielyksten en lekkersten vvyn in eene geheelc ton slechten ondrinkbaren vvyn, zal dézen laelslcn er door goed worden Zoo is 't wet de jongheyd als zy in de scholen verleyd, ongods dienstig gemaekt word. Als er gedurig op gevvaekl word, als de jongheyd gedurig aengedreven word door goede vermaningen, heylige voorbeelden enz. het gaet dan nog moeyelyk genoeg! wat zou het wezen, indien zy van alle godsdienstige opvoeding volstrekt beroofd ware Wy hebben alle jong geweest, wy weten hoe de boeken zitten, en daerom zullen wy hierop tcrugkeeren. PR0KLAMAT1E VAN DEN KONING VAN NAPELS. Ziehier eene ir.erkweerdige proklamalie van den jongen Koning van Napels, die door gansch Europa zal loegejuycht worden Ik ben Napolitaen, onder u geboren ik heb gecne andere lucht ingeademd ik heb geene andere landen gozien, ik ken geen anderen dan den geboortegrond. Al mytfe toegenegenheden zyn in het koningryk uwe gewoonten zyn de myne, uwe tael is de myne, uwe eerzucht is myne eerzucht. Erfgenaem zynde van een oud slamhuys, hetwelk gedurende lange jaren over deze schoone stroken heerscht, na er de onaf hankelykheyd cn zelfwetgeving van hersteld te hebben, kom ik my niet, na de weezen van hun vaderlyk erfdeel en de Kerk van hare goederen beroofd te hebben, door vrenule krygsmagl van het eerlykste gedeelte van Italië meester maken. Ik ben eenen vorst die uwer "is en die alles heeft opgeofferd voor zyn verlangen om ouder zyne onderdanen, den vrede, de eendragt en den voorspoed te behouden. De gansche wereld heeft gezien, dat ik, om geen bloed te vergieten, myne kroon gevvaegd heb. De verraders betaeld door den vremden vyand, namen plaels in mynen raed, aen de zyde der getrouwe dienaers in de overtuyging rnyns herten, kon ik aen geen verraed gelooven. Het kostte my te veel le straffen: het deed my pyn een tydvak van vervolgingen te moeten openen en aldus hebben de trouw- loosheyd van eenigen en myne genade, den inval vergemakkelykt die plaels had door middel van gelukzoekers, en vervolgens de gelrouwheyd myner volkeren en de dapperheyd myner soldaten verlamde. a Ten doel der aenhoudende samenzweeringen, heb ik geenen enkelen druppel bloeds doen vergieten en men heeft myn ge drag van zwakheyd beschuldigd. Indien de lecderste liefde voor myne onderdanen indien het natuerlyk vertrouwen der jeugd en de eerlykheyd van ande ren, indien den instinklmatigen afschuw van bloed, dien naem verdienen, ja voorzeker dan ben ik zwak geweest. Op het oogenblik dat den ondergang myner vyanden zeker was, heb ik den arm myner generaals tegengehouden, om de verwoesting van Palermo te beletten. Ik heb liever Napels, myn huys en myne dierbare hoofdstad verlaten, zonder door u weg- gejaegd te zyn, om hen niet bloot te stellen aen de verschrikke- lykheden van ecu bombardement, gelyk dat welk later le Capua en Ancona plaels hadden. Ik dacht dat den Koning van Piemont ter goeder trouw was, hy, die zich mynen broeder en vriend noemde hy, die my ver zekerde dat hy den inval van Garibaldi afkeurde hy, die met myn gouvernement onderhandelde over een intiem verbond voor dé wezenlyke belangen van Ilaliën ik had niet gedacht dat hy alle traktaten zou verbroken, alle wetten zou geschonden hebben om, zonder reden noch oorlogsverklaring, myne Staten te over weldigen. Dat is myn ongeluk ik verkies myn ongeluk boven den triomf van myue tegenkanters. lk had eene kwylsehelding verleend, ik had de grenzen des vaderlands aen alle bannelingen geopend, ik had myue volkeren eene konstilutie verleend. Ik ben zeker niet te kort gebleven aen myne beloften. Ik was op het punt Siciliën vrye instellingen le geven, welke, met een afzonderlyk parlement, zyne administra tieve en huyshoudelyke onafhankelykheyd zouden hebben ge waarborgd Vryheden, die, eensklaps alle wantrouwen en mis noegen zouden hebben verwvderd. lk had in mynen raed ciie ffinnnen geroepen, welke my toe schenen het liefste gezien te worden door de openbare opinie, en zooveel nis het my mogelyk is geweest, by de gedurende aen- randing, heb ik met kracht gewerkt aen de hervormingen, aen den vooruytgang, aen den voorspoed van ons gemeenzaem vaderland. Het zyn de inwendige twisten met die my myn koningryk ontnemen maer ik ben overwonnen door den uooyt te regt- veerdigen inval van eenen vremden vyand. De Beyde Siciliën, behalve Gaeta en Messina,* die laetste schuylplaetsen van hunne onafhankelykheyd, bevonden zich in de handen van Piemont. a Wat heeft die revolutie aen de volkeren van Napels en Siciliën opgeleverd Ziel den toestand waerin zich het land bevind. v De finanlién, vroeger zoo bloeyend, zyn teenemael geruï neerd de administratie is iets waeruyt niemand meer wys kan worden de persoonlyke vryheyd bestaet niet meer de gevan genissen zitten vol verdachten in plaels van vryheyd, heerscht den stg,et van beleg in al de provinciën eenen vremden generael kondigt de oorlogswet af, doet seffens diegenen myner onder danen door den kop schieten, welke zich niet buygen voor de vlag van Sardiniën a De moord word beloond de koningsmoord word vergodde- lyktden eerbied voor den hevhgen godsdienst onzer voor vaderen word eene dweepery geheeten de opstokers van den burger-oorlog, de verraders des vaderlands, bekomen pensioe nen, welke betaeld worden door den vreedzame» belastings- scliuldigen. Overal is er rc-geringloosheyd. Vrcmde gelukzoekers hebben op alles de hand gelegd, om aen de hebzucht of aen de driften hunner medegezéllen te voldoen. Meuschen die nooyt dit deel van Ilaliën gezien hebben, of die door eene lange afvvezigheyd, vergelen zyn, wat zyne noodwendigheden zyn, maken het be sluer uyt. In plaels van de vrye instellingen die ik u gegeven had en die ik wcusehte le ontwikkelen, hebben zy de woedend- ste diktatuer, en de krygswet vervangt de grondwet. Onder de slagen uwer overhcerschers verdwynt de aloude monarchy van Rogor en Karei HI en de Beyde Siciliën zyn ver klaerd provinciën te worden van een verafgelegen koningryk. Napels en Palermo worden geregeerd door prefekten, vau Turyn gekomen. Er is eenen hulpmiddel voor alle de rampen en zelfs voor nog groolere, dio ik voorzie eendragt, vastberadenheid, ver trouwen in de toekomst. Schaert u rond den troon uwer vadren. Dal de misgrepen van allen, voor altyd vergelen worden dat het verlederie nooyt een voorwendsel word evan vraek, -maer eene heylzame les voor de toekoms'. Ik heb vertrouwen in de goddelvke gcreglighevd en welk ook myn lot zy, ik zal getrouw blyven aen de huyshoudelyke onafhankelykheyd der Beyde-Siciliën, met verschillige parlemen ten; volle kwylsehelding vooralle politieke misslagen zie daer myn progiamina. Buyten deze grondslagen blyft er voor dit land niets over, dan despolismns en regeringsloósh'eyd. Verdediger van de onafhankelykheyd des vaderlands blyf en vecht ik hier, om eenen zoo heyligen en dierbaren schat niette verlaten. Indien de magt in myne handen terug keert, zal het zyn om alle reglen te beschermen, alle eygendommen te eerbiedigen, de persooncn en goederen myner onderdanen legen alle soort van verdrukking en plundering te behoeden, indien de Voorzienig- hcyd, iu hare ondergrondelyke besluyten, loelaet dat het helste bolwerk der monarchy onder de slagen van eenen vremden vy and vallc, zal ik heengaen mei een geweten zonder verwyt, met een onwankelbaer geloof, met een vast besluyl cn, in afwach ting dat het oprcgle uer der regtveerdigheyd zal slaen, zal ik de vurigste wcnschen hebben vocy den voorspoed myns•vaderlands, voor het geluk dezer volkeren, die het grootste en dierbaerste deel myner familie zyn. Den Almogenden God, de onbevlekte Magct, en onoverwin- nelyke beschermster onzes lands, zullen onze gen^ene zaek ondersteunen. Men leest in de parysche briefwisseling van den Jour nar francais de Francfort, onder date van 20 dezer Men verzekerde heden, in een groot gezantschap, dat het antwoord des konings van Napels op den brief van den keyzer gisteren avond was toegekomen, medegebragt door denzclfden otlicier die gelast was geweest met aen Frans II de eygenhan- dige mededeeling van Napoleon III te bestellen. Den jonge» koning zou den keyzer over zyne raedgevingen bedanken en hem gansch zyne erkentenis uyldrukken voor den onderstand welken het IVanseh eskader hem tot hiertoe verleend heeft, maer ten zelfden lyde zou hy zyn spyt uytdrukken van de begeerten des kabinets der Tuilerien niet te kunnen inwilligen. Zy zou in lange bewoordingen uytvveyden over de terugwerk!r,gs bewegingen der Abruzzen die hem scbynen ingeboezemd te zyn door een ailerlofbaerste gevoelen van zelfbeslaen, veel meer dan door de baenslroopery en begeerlvkheyd, zoo als men het algemeenlyk wilt doen gelooven, en over dewelke hy al zoo juvste, zooniet geloofvyeerdiger inlichtingen vermeent te hebben "dan deqene die uyt/ Turyn komen. Frans II zou eyndelyk verklaren dat hy vast besloten is.de worsteling voort te zetten en, zou hy er bygevoegd hebben, moest cr eenen dag komen dat de napelsche nationaliteyt moet verdwynen, hy zou het als eene pligl aenscbouwen dezelve tot den eynde toe te vertegenwoordigen, al moest hy onder de puv- nen van Gaeta begraven worden, hy, de koningin en haer kind dat zy in haren school draegt. Men geeft deze woorden als letterlyk op. Wat de tegenwoordigheyd van het eskader betreft, hy schvnt zich niet te ontveynzen dal zy van aerd zy om noa al hevige op merkingen van wegens zekere mogendheden te verwekken Ook zou hy' zich bepalen met le vragen dat, volgens eene vroegere gedane belofte, den admirael hem twee-en-twintig dagen van te voren zou verwittigen eer dat hy de reede verlaot, om aen de' officieren van zyn intendentsehap den lyd le laten van de' be voorradingen der plaels le volledigen. DE PATENTREGTEN. Er zyn regtcn en belastingen die in de oude tyden blykbaer gemaekt zyn door de grooten ten nadecle der kleynen, zoo als de palenlreglen, hy voorbeeld. Zou de Kamer zich met derzolver afschaffing bezig houden' Het schynt van ja, maer of hel kieken zal uytgebroeyd worden, 'daer van zyn wy nog niet zeker. Wy welen wel dat Herps-Kwerps en Zoerle-Parvveys niet op eenen dag gebouwd zyn, doch wy vragen in gemocde ol' het niet mogelyk is nog dit jaér eene hervorming- in ons belastingstelsel te brengen. Zou het, by voorbeeld, niet mogelyk zyn het patenlregl, datzoo zvvaer op den kleynen burger drukt en zoo onreglveerditr is al' te schaffen Het patentregt is inderdaed een der onregtveerdigste belastin gen die er beslaen ten eersten, omdat zy den arbeyd treft en ten tweeden, omdat zy gelegd word op eene inkomst, welke niet verzekerd is, dal is te zeggen op eene veronderstelde winst welke misschien niet zal vervvezenlykl worden. Moeten den eygenaer eener aklie, dén bezitter eener hofstede den ambtenaer van den slaet, eene belasting betalen, om hunne inkomsten te ontvangen Hoegenaemd niet. Welnu, waeront moet den werkman, den burger eene belasting opbrengen, om te mogen werken ten eynde in zyn bestacn le voorzien Het patentregt is nog een dier overblyfeels yan eenen andere» tyd, welke thans niet meer kunnen geduld worden, en welke men moet doen verdwynen. Cf? "STBr-r CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. V. W. te Geerardsbergen 6 fr. Item va» M. S. te Beerth 6 Ir. Idem van M. V. le Maldegem 6 fr ld™ van M. A. te Everbcke 6 fr. Idem 6 fr. van Jl. G. te Sotlegem 51. G. als gy dien last moet dragen, doe ik u dees plaisir gratis Het geld zal voor uw abonnement dienen. B. Z. P. uyt B. ik heb alles wel ontvangen. Zeer geaehten vriend 1». M. uyt U. voor my is dit verkrve- baer, voor anderen niet. Gelieve my te schryven vvat gy verlangt ik zal seffens aen uw verzoek voldoen..Voeg er by of de N™ varé Denderbode en Belg nu op tyd gekomen zyn. lk heb gerekiameer'd Besten Vriend nyt N. ik kondig uwen brief niet af omdat men my om eene zeer goede reden gevraegd beeft te wachten Scies postea. I)e verledene week heeft Mgr Laurent, bisschop van Cherson nèse, met toestemming van Z. Em. den Kardinaal van Alcoholen le Leuven de heylige ord'ens toegediend aen negen leerlingen van het Amerikaensch kollegic, in '1 welk aldaer met zooveePVrucht nieuwe missionnarissen voor Amerika voorbereyd worden Na het vertrek van den zeer eerweerden heer Kindekens, Viksris- Generael van Detroit, is den zeer eerw. heer De Neve uytAinerika teruggekomen om liet hestuer van dit belangryk gesticht op zich te nemen, en met hem eenen diaken Amerikaan van geboorte welken thans het priesterdom ontvangen heeft en »elnsl is aen de priesters cn leerlingen van gezeyd kollcgie de engelshe tael aen te leoren. Sedert de inrigling van dit kollogio, overdry jaren heelt het reeds elf priesters als missionnarissen naer Amerika gezonden welke aldaer met de grootste vrucht liet zaed der waerheyd versprevden. Mogle dit heylig werk ie Leuven meer en meer aengroeyën en meer apostolyke mannen naer den wyngaerd des Hoeren sturen. Wy vernemen zooeven dat de tweede kiezmg te Scheldewindeko den zelfden .uytslag als de eerste heeft opgeleverd en dat de liberale party daer teenemael is begraven. Jlon verzeker! ons dat de liberalen zoo maisch en zoo dunnekens afgekookt waren dat hun stietbeenljen hel haeksken niet kon bonden om er de tweede buyze aen te hangen en dat zy gedwongen geweest zvn geheel en al in de buyze zelve le kruypen, met welke zy soleinneellyk

De Denderbode | 1860 | | pagina 2