ZONDAG 13 JANUARY 1861. YYFTÏENDEN JAERGANG. - W 760. Vertrekuren uvS de Statie Aelst NAEIi: 6 FRANKS 'S JAEBS. Vertrekuren uyt verschiliige Statiën. AELST, den 12 January 1861. DEN TOESTAN!). Maer wy vragen hier Iels wal men klaerhjk ziel. 117» gebeurl er verder Eene welverdiende straf. Hoe is '1 in Toskanen Dodderm. 5-20 8-30 11-55 12-30 3-10 6-10 Lokeren 5 20 8-30 12-30 6-10 »-00. Brussel 7-45 0-0 12-30 3-10 5-45 8-30. Mech. Brus. Antw. 5-20 S-30 12-30 3-10 6-10 Lenv T hien Luyk 5 20S-30 12-30 3-10 6-10 Verv Land StTruvën,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Gend8-25—12-30—0-00—3-.10—6-10—8-20 g? Gend, Brugge, Ostenrie 8-25 12-20 0-00 3-10 —6-101° klas langs Deridermonde. Rorlrtk, Blmiscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10-6-10. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-45—5-45-0-00 (Vin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30 Bergen, Quievrain 7-45ÜOÜ—2-3o5-45 Te lbdb steen ol de konvoys. Te idkgestaen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gysegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Siaen te Santbergen devertrekken uvt Ath 6--30 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8 10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. CLIQUE SUIJH. V* LORER FN NAUR D'-ndermonde, Aelst 6-5° 12 15 3-0» - 7-20'— »-». Ninove, ueerardsb«*rficn, Ath 6-öU 12-15 3-000-0. TAN ATV NA EU Gteeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Denderimnde, Lokeren 6-30 10-104-35—0 00. Lessen. '.«••-rm-rdsbprp.rn. Ninnve \plst, 6-30O-ut)10-104-35—0-0. Brussel 'langs Denderleeuw 6-30 10-10 4-35- t'.end, Brugge, Ostende (i-30- (langs Lede.) 10-104-350-0. VAN CFND NA ER Audeuaerdn, 9-25 2-25 7-45 naer Aelst, 7-0 11 45 0O-« 2-20 5-00 7-40. VAK BRUSSEL NA BR Aelst, Gend 7-3® - 11-40—2-20 5-20—7-30. Ninove, Geerae.rdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 —2-20 5-20 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel l. Aelst) 7-15 12-05 2-0 5-1» 7-45 1. Heoh.)5-45 9-10 12 5 1-35 6-40. Aelst, 7 15 7-55 - 12-05 2 00 - 5-10 7-45 DEN DENDERBODE Tor gelegenheyd van liet Nieuwjaer, hebben byna al de dagbladen van Europa, Calholyke en Liberale, Cavoursche en Napoleonsehe, Garibaldische en Mazziniacnsche, zicli bezig gehoudon," met den politieken, godsdiensiigen en staethuyshoudkundigen toestand van Europa, en niet oen heelt er iets konnen in ontdekken dat geruststellend zy, allen zien het toekomende in 't zwart, allen voorzien alge- meene rampen, eene vreeslyke schokking. In T inwendige van ons land zien wy ook al niet veel troostelyks, ons toekomende is ook met sombere wolken bedekt waeruyt al niet veel goeds kan voortspruyten. Wy hebben deze vrees alleen niet, den Souvereyn zelve is er van aengedden en aerzelt niet zulks openlyk te laten blyken. Met de nieuwjaersvisiet by den koning zyn er geene rede voeringen uytgesproken die aen de politiek toetsten, men zou gezegd hebben dat een algemeen vooruytzigt van ongelukkige gebeurtenissen goed vond deze netelige kwestie ni 't aen ie roeren. Den koning heeft dit stelsel ook gevolgd, en 't is slechts aen de deputatie der volkskamer dat hy goed en misschien noodig gevonden heelt eenige woorden te lossen. Hy heeft eerst zyn spyt uylgedrukt de opening van het parlement niet te hebben konnen bywoonen en vervolgens vcrklaerd hoe zeer hy getroffen is geweest over de gevoelens van hooge toegenegenheyd die hem, ter gelegenhevd van de 29*tc verjaring zyner troonbeklimming, gansch Belgiën door zyn bewezen geweest. De bewyzen van toegenegen- heyd, heeft den koning gezeyd, zyn des te hertroerender, omdat zy zich opdoen na eene zoo lange regering en na zeer moeyelyke jaren. Het toekomende is niet zonder bedreygingen, maer ik geloof geern dat, met c oor zig lig heyd, moed, vaderlandsliefde en de verknochlheyd, die de kamers en 't land geloond hebbenwy er zuilen in gelukken de gevaren van den toestand te bezweer en. Die weynige woorden zyn vol beteekenisWy zyn dan bedreygd men zegt niet waerom Maer men kan 'l gemakkelvk raden. Wy. zyn in gevaer, omdat geheel Europa in gevaer is. Kenen man thans almagtig, om zoo te zeggen, heeft zulke reuzengedachten in 'l hoofd en is zoo veranderlyk, dal hv niet weet hoe zyne overgroote magt gcbruyken om zynen veroveringshonger le verzaden spyts de rust en den vrede van Europa. Hy het alles in vuer en vlam stellen, hy laet alle natiën, door den oproer, in beweging brengen, en by verklaert dat hy den vrede wilt!Onzen koning 'beveelt de voor zig ttgheyd en de vaderlandsliefde aen en by gevolg de goede verstandhouding in 't land Aen wie moet hy dergelyke aenbeoelingen doen? Het is zeker niet aen de meerder'heyd dei nalie, maer wel aen de ministers die thans besturen. Zyn deze voor/.igtig om die goede verstandhouding te bewaren en de vaderlandsliefde in 't land te doen blaken? Gansch het tegenstrydige heeft plants, zy handelen met de laekban-ste onvoorzigtigheyd, zy doen al wat zy konnen, om 't land te verdeelen en er de tweedragl le behouden. Als waren zy opregle sectarissen, zy voeren eenen geweldige» oorlog legen de Calholyken,, zy verwyderen uyt alle ambten deze die aen 't geloof hunner vaderen verkleefd blyven, zy willen met zich niets anders dan bastaerdcatholyken of mannen die zich doen onderscheyden door hunnen godsdienslhaet. Zy doen niets voor het welzyn des lauds, alles is in 't belang hunner party. Moe wilt men dan dat er goede verstandhouding in Delgièn heerscho! Met zulke handel wyze en zulke elementen is 't verloren de vaderlandsliefde aen te preken, deze kan jmmers van eenen kant alleen niet komen, er moet ge- zamenllvke of eensgezinde werking wezen, elks reglen moeten geëerbiedigd worden, alle kinderen des lands moeien gelyk zyn voor de wet. Zoo wilt he! de constitutie, en zonder die voorwaerde, is alle goede verstandhouding eene hersenschim. In het uytwendige is alles onzeker, alles is in onrust, overal vreest men 't gevaer, niemand kan de verschrikkelvke onlknooping, die voor handen is, voorzeggen. Maer iels wat men klaerlyk ziel en T geen geeneu twyfel laet, is dat alles gerigt word tegen de KerkHet is dus den Cathoiyken Godsdienst dien men wilt veru'elgen, T is Roomen dat men wdl neervellen. De inuyouuieke secle is in voile werking, zy gelooft den oogenblik gekomen oiu al hare maglen, al hare middelen te gebruyken om haer helsch ontwerp lol verplettering van den ËERLOOZEN, die Christus is, die dezens Kerk is, die dezens Godsdienst is, te verwezenlykenDaer toe neemt de secte den oogenblik te baet van een,algemeen zedebederf, den oogenblik op welken de godsdienslgevoelens overal of verzwakt of uytgedoofd zyn, den oogenblik op welken eene schier algerneene aenbidding van het gouden kalfde samenleving koml schandvlekken De mngonnieke secte vind eenen vreeslyken onderstand in zommige souvereynen, die haer, 't zy uyt verblindheyd, 't zy uyt haet tegen de Roomsche Kerk, 't zy uyt volslagene bedorven Inyd, al hunne magt verleenen en haer den schroomelykslen voortgang laten doen. Reeds heeft die secte Siciliën, Napels en een groot deel der Kerkelyke Staten overweldigd. Indien men eene nieuwe brochuer raedpleegt, dan zal welhaesl den val van Roomen, Gaëta en Venetië» het vernielingswerk komen bekroonon Maer alle boa/e plannen hebben den zelfden goeden uvlslag niet toen den jongen koning van Napels maer eenige roeden grond meer had, is den revoluliönnairen gang eensklaps gestremd geweestde eerlooze. verraderv, en schelmsche overweldiging moeten stil blyven voor eene landtong en voor de steenrots van Gaëta, die alleen aen den wettigen Souvereyn van Napels overgebleven zyn. De verdubbelde poogingen mislukken tegen 't een en 't ander De Cialdini's, de Fanti's, de roode hemdens, de engelsche slokoppen en al de gekende en ongekende agenten der ma^onnieke secte blyven magteloos tegen deze rots, die, over eenige jaren, als de zelfde schelmen aen 't hoofd stonden der roomsche revolutie, aen Pius IX ook tol schuylplaels diende De hand Gods laet zich hier gevoelen Men zou zeggen dat Roomen en Gaëta de grenspalen zyn* door de Voor- zienigheyd aen de revolutionnaire lava aengeduyd met dezen volstrekten Veto aen al de helsche maglen Verder zult gy niet gaen Terwyl den jongen koning van Napels met eene weerga- looze heldin aen zyne zyde, het voorbeeld van den gods dienstige» moed, voor regt en regtveerdigheyd zoo roemvol strvd en zich den weerdigen zoon toont van eene hevlige koningin, wat gebeurt er? Den onsterflyke» Pi us IX ver dedigt die groole principen door zyn maglig woord, 4 welk de bonzen, de hypocrieten, dé vervolgers legen wil en dank doet sidderen, terwyl het de goede vertroost en hunne algerneene toegenegenheden verwekt. Wy zien dat den Paus vol vertrouwen is, men zou zeggen dat hy reglstreeks van Boven weet dal h y mag gerust zvn, dat het woord van den Goddelvken Stichter zal volbragt worden eri dat den zegeprael aenstaende is. Op den hoogdag van Kersmis heeft den H. Vader in 't Vaticaen Mgr De Merode ontvangen die hem deollicicren van het pauslvk leger ten getalle van 400 voorstelde. Zyne Heyligheyd, antwoordende aen zynen wapenminister heeft gezegd dat hy de officieren des legers altyd met blydsehap onthaelde, maer dat hy nooyt zoo veei genoegen gësrüaekt had dan öp dit oogenblik, na dal zy zoo veel vermoeye- nissen en gevaren doorslaen en getrotseerd hadden voor de verdediging van den H. Stoel. Den H. Vader heeft er bygevoegd dat hy voornamelyk vergenoegd was, omdat hy onder de ollieieren leden zag van loemrvke Calholyke familiën, die hun vaderlyk huys verlaten hebben om ter verdediging te snelle» van den H. Stoel, dien de vyanden der Roomsche Kerk zouden willen.omverrewi rpen i\laer dat, (>od dank, die vyanden niet zullen overwinnen en dat het Pausdom zal zegevieren Op den zelfden feestdag'van Kersmis, na dat den Paus in de Sixlyner kapel den goddelvken dienst gedaen had, heeft hy aen den kardinael-dekeu, die hem verzekerd had dat de Calholyke wereld de slandvastigheyd van Zyne Heyligheyd, in deze rampspoedige omstandigheden, be wonderde, geantwoord Ik heb zoo even in het II. Evangelie gelezen dat nauwe!)'ks geboren in eenen stal van Bethleem, het Kindeken, ofschoon nog zeer zwak, echter den schrik rond zich verspreydde en den koning Horodes op zynen troon deed beven. Van dit Kindeken was er geschreven dal Hem niemand zou kunnen wederstaen, en zie my, Zynen Dienaer, armen en zwakken gryzaerd, ontbloot a van alles, zonder hulp, alleen en zonder onderstand, a ik maek nogtans myne vyanden benauwd en ben voor hun eene hoogst bevrelDdendc zwarigheyd. Ik ben in de blydsehap, en myne blydsehap stoort de hunne, want door al myne rampen voel ik in myn binnenste een opperste vertrouwen, 'f welli niets ter wereld zou konnen ontmoe- digen, te weten dat er my eenen onverwachtten understand i zal toekomen die my zal verlossen, ik weet niet waanneer noch op welke wyze maer om hel even, dien onder stand zal komen, ik ben er zeker van Ook moet ik u zeggen, en ik wensch dat men het wete, DAT IK ZAL STAND- VAST1G BLYVEN TOT HET EYNDE TOE! Doch ik vraeg altyd uwe gebeden, want alles moet van E God komen EN IK VEBWaCHT HET MET EEN ON- VERSTOOR BA ER V ER TROUW EN Wy bevelen deze woorden van den grooten Pius IX aen de ernstige aendaeht van alle Calholyken, zyne kinderen in Christo, en porren de liberalen aen de zelve ook te over wegen, al ware het maer 0111 te ze n of zy zullen verwe/.en- lykt worden. Wat ons betreft, wy Iwyfelen er geen oogenblik aen en zyn gerust Tali-yke berigten uyt Napels kondigen aen dat er aldacr eene volslagene rcgeringlóoslïcyd heerscht en dat het teencmacl on- mogelyk is dit overweldigde land te piemontiseren. Den stad houder van Victor Emmanuel, doctor Farini, heeft de geelziekle en kan zich nauvvelyks op zyn bed bewegen. Hy word te Napels verfoeyd, zynen invloed is nietig, zyn gezag is nietig en 'l gezag van den Koning van Piemont is gansch verdwenen. Farini uyt- geput door de ziekte, ten gronde geslagen door de dood van zynen schoonzoon, blootgesteld aen de openbare verachting, immers gansch neergeveld door dc mislukking van zyne ont werpen, heeft zyne demissie gegeven. Den Koning gevveygerd hebbende dezelve te aenveerdèn, is 't volk in opstand gekomen en heeft zich zoo dreygend getoond dat Koning en stadhouder in allen spoed naerTuryn zyn moeten vlugten. Gedurende twee dagen was de stad in vollen oproer, het volk schreeuwde Weeh met Farini Wecli met Victor-Emmanuel Leve Mazzini Leve Garibaldi Leve Frans II Viclor-Em- manucl zich aen'l volk willende toonen om het te bedaren, wierd beschimpt, iiylgesehuyffeld en uytgejouwd. Zoodanig, dat hy door ziehzelven heeft konnen oordeelen hoe weynig duerzaem eene slecht gewonnen popularileyt is. Over eenige dagen, zegden, de.picmonleesche dagbladen, wierd hy ingehaeld en toegejuyclit als den verlosser van Italiën, nu word hy gehoond, bespoï cu schandaliglyk weggejaegd De straf heeft zicli niet lang laten wachten, doch 't is nog maer een begin. De republikaensche party neemt er de bovenhand, en welligt binnen eenige dagen is de republiek aldaer uytgeroepen. In dé overweldigde deelen der Pauslykc Staten loopen de agenten van Mazzini rond en beladen Victor-Emmanuel en Cavoer met schimp en hoon, zy schreeuwen en tieren tegen hun, zy hitsen de bevol kingen aen de gezagvoerders van Piemont weg te jagen en ceh ander gouvernement te nemen. Zyne eygene acnhangers verlaten hem, vallen in spollernyen tegen hem uyt en zeggen dal hy eenen poesjenel is, dat al zyne oorlogskunde beslaet in jaglpnr- tyëu tegen boeren en stekelverkens, dat, terwyl zyne soldaten hun bloed stortten om hem een nieuw koningryk te winnen, hy zich amuseerde met jagen naer twee-en viervoetige dieren, met kermissen, vand len, brassen en loopen Gelvk.men ziel, is Victor-Emmanuel versleten en zyne droom beelden zullen welhaest als rook vergaen. Het ministerie van Turyn is in den gevaerlykslen toestand Van binnen en van buyten bedreygd, zal het schier ontnogelyk zyn, zonder,eene verschrikkelyke neèrlacg. uyt den slechten weg te geraken dien het vrywilliglyk is ingeslagen. De zoogezegde vnmaktng van Italiën zal en 'moet een eynde nemen met den val der overwel digers zelve. Male portamale dilabiinlurdieverigoed drupt van dcli neus in den mond, dit heeft men van ouds geweten.. Even slevlitF.onen engnlschen ooggctuyge van 'l geen or le Florentiën on omslrekrn omgnol, schryrt het volgende DeznJongeluMiige slreekjis waerlyl; in eenen allerhedrocvendsten toestand. .Metlegenstfiende al wat de engelsche bladen gedurig sehrvven ovor het geluk der volkeren van nu verlost le zyn .vail eeoe' dwingelandy, die nooyt bcslaen heeft, beken ik nu rogluyl dat bet nu uylkomt hou het daer gelegen is. De schandmiddelen gebrnykt om Metor-Einmanuel meesier van Beyde-Sleiliën te maken schenen onmogelyk in de I9d» eeuw, op ecii'hesehael'd tydslip gelyk liet onze. Men moet in Engeland het verstand verloren heldvm om van oenen baeüslrooper, eenen zeeschuymer gelyk Garibaldi oiion held, eenen patriot te maken.

De Denderbode | 1861 | | pagina 1