Ber igl. 'jÏÏjW Bekendmaking. Berigt aen de Smids. Berigt. TE emiEIV. VERKOOPING. Aenmerkelyke Boomverkoopiug Gazolie. BUYTENL&1VDSCH NIEUWS. Dynsdng 8 january. Den opstand der Abruzzen, sedert lang aangekondigd en thans Ion vollen bevestigd door alle de dagbladen en namelyk door die van Londen, neemt eene uytbrevding vvaervan een berigt van de Patrie en den Pays het hoog belang doet kennen. Volgens dit berigt, komt de kleync plaets van Civitella del Tronlo, op dit oogenblik door generael Pinelli belegerd, met vollen uylslag door de Napolitanen bevoorraed te worden. Hoe'hebben de gewapende bergbewooners van Frans ll er in gelukt de waek- zaemheyd van den piemonteeschen generael te bedriegen of eene opening te maken in zyne geregelde balaillons, om lot aeu de rots van Civitella le geraken t 'T is iets dal men niet begryperi kan zonder al den kant der bcvoorraders eene ontvouwing van aenzienlyke krygsmagten te veronderstellen of wel eene uyl- nemendè zorgloosheyd of lafherligheyd van vvege dc Picmonlezen. Eene briefwisseling uyt Parys meld dat er in dc fransche politieke kringen van niet anders kwestie is dan van eene oplos sing die aen llaliën zou voorgesteld en des noods met geweld opgedrongen worden. Deze oplossing zou hierin besiaen dat men Frans 11 zyne Staten zou weergeven, Vjclor-Emmanuel in opper- italiën begrenzen en bcydc tegenstrevers vaneen scheyden by middel eener herstelling van den Paus in alle de deelen zyner blaten die hem ontnomen geweest zyn. Een ander gerucht zegt dat het bezit van Sicilièn alleen aen den koning van Napels zou weergegeven worden, tervvyl Vietor-Emmanuel al zyne ver overingen op het vasteland zou blyven behouden. Den ConslÜulionncl na dry artikels afgekondigd te hebben over de venetiaenschc kwestie, komt thans tol zyn besluyt dat hel voor Oostenrvk onmogolyk is van Veneliën te blyven behou den en dat het voor de Italianen eene dwaeshevd zou zyn daer voor den oorlog te herbeginnen een kongres alleen, zegt het ha if officieel blad, is bekwaem om tusschen beyde te beslissen. Woensdag 9 january. Eene turynsche briefwisseling spreekt van eene zeer gewél dige nota dié aen Piemont zou gezonden geweest zyn door het bof van Rusland, en waerin deze mogendheyd het aenbod zou vernieuweu van dc plaels van Vrankryk te komen- nemen, in geval de fransche vloot van voor Gaëla zou terug geroepen worden. Wat de kiesk)vestie van Napels betreft, deze schynt zich af te teekeneu in eenen langsom yyandigeren zin legen de politiek van M. Cavour en het fariniaensch bestuer. Eene briefwisseling der Opinion nationale beslaligt' dat de vyf zesden der napelsche dagbladen eenen geweldigen wederstand bieden tegen hel pie- monleesch kabinet en doszelfs opperhoofd, en dat zy de ministe riele kandidaturen groolelyks in gevaer gelooft. Wy hebben reeds gezegd dat het fortje Civitella del Tronlo bevoorraed geworden is. Heden vernemen wy door berigten uyt Napels aen bel fransch gouvernement toegezonden, dal do koning- lyken in de Abruzzen vervoegd geworden, zyn door den graef Trapani, om des Konings, aen hel hoofd van 3000 mannen gere gelde troepen. Donderdag 15 january. De oorlogsvooruytziglcn vinden voortdurend weerklank in Duytschland, vooral ter oorzaek eener otlicielc afkondiging van M. Valerio, gouverneur der Marcben, die op Trieste aensprack niaekt, als ware deze eene italiaensche stad. Dewyl Trieste lot den Duytschen Bond behoort, zoo zyn Ooslenryks roglen niet meer alleen op 't spel gezel, en geheel Duytsehland beschouwt zich als door zyne eere en zyne belangen verbonden lot bet be waren van dcze'koophandélstad. Het NV een er kabinet heeft niet nagelaten voordeel te trekken oyt den misslag van M. Valerio, en allen die in Duytschland voor Oostenrvk genegen zyn," verzekeren op nieuw dat.hel bezit van Venelien door Ooslcnryk een honds- belang voor geheel Duytschland is. Vrvdag 11 january. Den Monilcur van Wurtembcrg spreekt van schikkingen welke Pruyscn reeds zou genomen hebben, om in weymge dagen tyds niet alleenlyk verscheydene legerkorpsen, maer wel heel en gansch zyn leger marschveerdig le kunnen maken; en dit officieel blad verzekert dat den Vertegenwoordiger van Piemont by den Ryksdag, wanneer hy id eenen waerschynlyk zeer korten lyd dè laetsle in llaliëa volbragte aenhechlingen zal moeten bekend maken, voor antwoord zal krvgen dal het Duytseh Verbond geencn Vertegenwoordiger van het koningryk van llaliën kan erkennen. Taryn, 5 january. De dagbladen kondigen eenen brief af van Garibaldi, in wel ken by, afziende van alle kandidatuer voor het Parlement, de eendragt aengepredikt om tot de vrymaking van Veneliën te geraken. Wy lezen in de Palrie Wy hebben byzondcre tydingen uyt Gaeta van 31 december. Ten dien date duerde het vuer van weerskanten voort de twee grocfbatlerycn der belegeraers schoten gestadiglyk naer het midden-poermagazyn en gesterndfort. Om eene ontploffing te vermyden, 'hielden de belegerden zich bezig met een nieuw poermagazyn te bouwen, in eene plaets tegen alle gevaren be- veyligd. Dit gebouw zal rond den 10 january voltrokken zyn. De Piemonlezen werken vlylig om meuwo balteryen, op te rigten, nader de stad dan de andere. Zy verhoopten die te openen den 15 of 20 dezer. Zy zullen meer dan honderd nieuwe vuer- monden opleveren, wacrvan de doorkruysle schoten een groot uylwerksel zullen moeten hebben. Maer hei bestuer van de ver dedigingswerken der plaets en derzclver ontzaglyke wapening zal de belegerden toelaten dezelve krachtig te beslryden. Men raoct zich dus legen de helft dezer maend aen een vreeslyk vuer verwachten van wederkanten. Indien dit vuer geencn uytslag geelt, zullen de Piemonlezen zich uytsluytclyk met de belegering moeten bezig houden,'t is te zeggen voortuylnaderen nner de bolwerken, om dezelve acn le randen en aldus binnen de plaets ie kunnen dringen. Men schryft uyt Napels In den avond van den 24 hebben er vvandelyke betoogingen plaets gehad leger, den'aertsbisschop van Napels omdat by voor- ziglrg had geoordeeld van den gewoonelyken nachtdienst van Kersdag niet te doen vieren. De revolutionnaire bende wilde bet bevel van den aertsbisschop doen herroepen, en daer den prelaet zich niet beschikt Toonde om voor die bedreygingen te wyken, leverde dit gespuys zich weldra aen dadelykbeden over en begon de ruyten van het acrlsbisschoppelyk paleys in stukken te-doen vliegen. Dc nationale wacht die geroepen wierd om de rust le komen herstellen, weygerde haren dienstden liuietroep die later aan kwam, dreef de menigte uyleen en kon de wanorders doen op houden. Die schandalige tooncelen bewyzen genoegzaem dat den Aertsbisschop met voorzigtigheyd was te werk gegaen met voor dit jacr den nachtdienst le verbieden. De terugwerking blyft voorts uytremend veel moeyelykheden baren voor onze soldaten en nationale wacht. Te Isernia heelt er een hardnekkig en bloedig gevecht plaets gehad tusschen de bourbonsgezinden en de beweegbare wacht van Brescia, welke fel heeft le lyden gehad. Eene kommissie van het aerlsbroederschap van St-Pieter te Hoornen, heeft den 22 dezer de eer gehad van door Z. 11. in ge- j hoor ontvangen te worden en in zyne handen de som neer le leg gen van 3813 kroonen, in de maend december ontvangen. Sedert september, beloopen de ontvangsten vair 't aerlsbroederschap te Roomen tot de som van 15,303 krooneu zonder de menigvuldige byzondere giften te rekenen, welke ook-zeer veel uytmaken. Men schryft uyt Roomen, 29 december, aen de Gazette du Midi Den Hcyligen Vader heeft op Kersavond den dienst gedaen in de Sixtinische kapel, waer omtrent 200 jonge zouaven liet ge luk hebben gehad uyt zyne hand de communie te ontvangen. By het eyndigen der plegtigheyd hóeft den Paus aen die jeugdige militairen eene kollatie aengeboden. Het is nu de bruyken van dien dag dat, na de hoogmis door den Paus gevierd, den deken van het H. Kollegie eenige gelukwenschingeu aen den H. Vader loestiert; dit jaer waren het woorden van rouvvbeklaeg waerop den Paus geantwoord beeft met een geloof en eene aandoening die door alle de aenwezigen wierden medegedeeld. Ziehier na genoeg de uyldrukkingen Zyne Hcyligheyd. Den kardinael-deken den Paus verzekert hebbende dat gansch de Calholyken Kerk, en het Heylig Kollegie in 't byzonder, zyne standvastigheyd in de huydigo rampspoeden bewonderde, antwoordde den Hcyligen Vader: Ik kom in '1 heylig Evangelie te lezen dat, nauwclyk gebo ren in eenen stal te Belhleem, een kleyn kind, nietlegénstaende zyne volkomene zwakheyd, nogtans de ontsteltenis rond zich wierp en reeds den Koning Herodes op zynen troon deed beven. Daer stond van hem geschreven dat niemand hem zou kunnen wederstaen, en ziet, ik, zyn dienaer, armen, zwakken grysaerd, van alles ontroofd zonder hulp, alleen en zonder steun, ik maek nogtans mvne vvanden benauwd en ben voor hun eene zonder linge moeyelykheydik ben in vreugde, en myne vreugd ver stoort de hunne, immers, nieltegenslaende alle myne rampspoe den, gevoel ik in my het opperste betrouwen, T welk ni.els zou kunnen le.neder slaen, dat er my eene onvoorziene hulp zal ko men welke my verlossen zal, ik weel niet wanneer noch op wel ke wyze maer 't is gelyk die hulp zal komen, ik ben er zeker van. Ook moet ik u zeggen, en ik begeer dal men liet wete, dat ik standvastig zal blyven lol het eynde toe Meuschelyk gespro ken kan ik niets helpt my dus met uwe gebeden. Men begrypt dat deze woorden eenen diepen indruk hebben moeien te weeg brengen op al degenen die het geluk haddden van ze te hooren. Men schryft uyt Gaëla-, 29 december, aen de Monde Als gy wel will zullen wy eenige tydingen uyt Napels en uyt de provintien des Kooingryks in oogensehouw nemen. Ziehier de inlichtingen die ik ontvang Het fort van Civitella der Tronlo, zegt eenen brief van den gouverneur dezer provintie aen den stadhouder van Victor-Emmn- nuel, onderhoud hel vuer der lemgwerking in al de Ahruzzcn. Aenzochl om zich over te geven, heeft den bevelhebber geant woord dal zoolang zynen Koning helle Gaëla zou volhouden, hy de plaels niet overgeven zou. Hetgeen den officieelen brief niet zegt, is den middel dien men in 'i werk sicll om eenen getrou wen soldaet ten onder te brengen ziehier dezen middel De fami lie van den bevelhebber der kleync forteres bevind zich te Napels. Fanni wilde dezelve eerst doen in 't gevang werpen, maer hy durfde niethy gebod haer dan dat zy aen haer opperhoofd eenen brief zou schryven, in welken zy haren angst zou uytch'ukken, veroorzaekt dooreenen nutleloozen wederstand, hem aankondi gen dat zy in de boeyen ligt en hem cyndelyk zou smeeken en bezwoeren dat hy de poorten den plaets die hy verdedigd, aen de jiiemoriteesche troepen zou openen. Die brave menschen hebben lot hier loeaen de bedreygingen van Farim wederstaen en gewey- gerd den brief te schryven. üm n beter le stiehlen zal ik er bIn voegen dal dit recept menigmael in den loop des oorlog door de revolulionnairen gebruykl is geweest om de napelsche officieren te doen deserleren. Hel manifest van Frans II lot zyne volkeren was in den morgend Yan 21 december op een zeker getal huyzen van Na pels aengeplakt. Der.zelfden dag, boden zich eene menigte vrou wen aen-in de munieipaliteyt van den wyk van Montolivelo om brood te vragen. Die arme vrouwen een weynig voldoende ant woord bekomen hebbende, zyn beginnen roepen Leve Frans die ons deed brood eten aen vy( greyns den roiolo Wat zal ik u zeggen van Gaëla De Piemonlezen, die nieuwe balteryen opgerigl hebben, zenden ons overvloediger werptuy- gen dan naer gewoonte. Zy kwetsen hier en daer eenige persoó- nen maer alles te samen gerekend zyn onze verliezen onbeduy- dend, en nogtans hebben zy sedert vier dagen met uyterste gé- weid gescholen. Zy hebben het bezoek gehad van hunnen Koning I die niet noodig heeft geloofd van meer dan eenen lialvcn dag aen onze kanonballen blootgesteld te wezen. Hel geschut der, plaets j is van eene zeer voldoende juyslheyd en wy welen dat den vyjnd I veel volk verliest. Onzen toestand is al zoo goed als hy maer immers kan zvn. j Het zedelyke des garnizoens versterkt "meer en meer, in plaels van le verslappen. Indien de Piemonlezen hardnekkig aen deze belegering houden, zal de lente hen nog voor onze vestin gen vinden, ten ware ecnc gebeurtenis in de provintien, die langs om waerschynlyker en heel acnslaende schynt, bun kwame Icc- I ren hoe broos de vremde licerschappy is. Men heeft al le ligt in Vrankryk gemeend dat alles'verloren was. Ons geloof is beter: de monarchie daelt niet meer, zy klimt op. De nationale onafhan- kelykhcyd zal niet vergaen. Wy lezen in eene parvsche briefwisseling van 7 january Vrankryk stelt voor aen den Koning Piemont de vyandelvkhe- deu en belegeringswerken van Gaëla te slaken lot 1*9 january; en aen den Koning van Napels dat by het vuer op de belegeraers zou staken. I In den loop dier twaelf dagen zullen zy den lyd hebben overeen tè komen, indien zy zulks begeeren over de voorwaer- den der overgaef van Gaëla en de afreys'yan den Koning van Napels, zonder dal Vrankryk zich zal bemoeyëii met de voorna cr- d|h des wapenstilstands, nog met de voorvvaerden op welke Frans II zal willen heengaen. Den Koning van Piemont, heden morgend verwittigd, zal ge wis aennemen en in dit geval roept Vrankryk onmiddelyk zvi;e vloot terug, er maer een schip latende, dat óp den 19 zal weg varen, wat er ook gebeurc. Wy lezen in de Union Zie hier eenen edelen oproep wacraen wy gelukkig zvn tol tolk te mogen dienen en die door al de edelmoedige zielen zal aenhoord worden. Het geld het zenden aen Hare Majesleyt de Koningin van Bevde-Sicilien van lynwaed en pluk voor de gekwetsten van het garnizoen van Gaeta. Men kent de bezorgdheyd dier groote vor stin voor de heldhaftige verdedigers der zaek*; men weet dat zv byna gestadig haren tyd overbrengt aen de bedsponde dergenen die door de piemonteesche kanonballen getroffen worden. Zeker, zelden had de onuytputbare liefdadigheyd der vrouwen van Vrankryk een weerdiger doelwit zy zullen met de leven digste vurigheyd de vraeg onthalen die haer in den volgenden brief word toegestuerd. Mevrouw, Om te beantwoorden aen de liertroerende inzigten Harer Majesleyt de Koningin van Beyde-Siciliën. houden verscheydene napelsche damen die te Parys woonen, zich bezig met lynwaed en pluk te verzamelen voor de gekwetsten van hel garnizoen van Gaeta. Zy waren gelukkig van zich door uwe liefdadige bydraeg te zien geholpen worden in een werk dat op dit oogen blik de voorname bezorgdheyd harer doorluchtige vorstin uytmaekl. De giften zullen ontvangen worden by Mev. de hertogin de Gallo, Vredestraet, N° 12, en by Mev. prinses de Scy 11avoorstad Sl-Honoré, N° 25. Dit vroom werk is van den besten uytslag verzekerd, en wy edanken op voorhand onze landgenoten voor den iever welken hunne edelmoedigheyd ontvouwen zal BUR GE RLYKEN-STAN D GEBOORTEN. Mannelyk 5 Yrouwel. 5 HÜWELYKEN. L. Du Caju, boekdrukker, met C. Scheerlinckx, zonder beroep. E. Van Varcnbergh, muldersgast, niet F. De Mulder, kantwerkster. N. Kingoir, twyndersgast, met A. Lievens, dagloonster. P. Le Bon, kaeywerker, met J. Poriau, kuutwerkster. OVERLEDENEN. A. Boterbcrgb, landbouwer», 83 j., Mylbeke. M. Eylenbosch, wed. Seminck. herbergierster. 63 j lloppemerkt. J. Wil!ems. wed. Van der Steen, landb. 76 j., Mylbeke. M. Wal gr oef, vrouw De Neef, 33 j.. Korter dderstraet. J. de Sn.edt, gepens, soloact, 57 j., Schaetbeke. J. De lloy, religieuse, 68 j., Achterstraat. 'eW OpdenYzeren Weg van Aelst naer Geeraerds- bei-gën is Maendag 31 December last mei liet convoy van kwaei-t voor 8 ure des morgens, eenen PARAPLU1E ver loren. Die den zeiven ten bureeje van den Dtnderbode bestelt zal eene goede belooning ontvangen. Men vraegl twee Bekwame Jongelingen van treflelyk gedrag, om als Professors te dienen in een Gesticht van vry Onderwys. Zich te bevragen by den Opsteller van den Denderbodc. By Pietor GUYS, Smid en Blaesbalgmaker te Erweteghem, bv Sol legem vind men ton allen tyrto te koop alle slacb van Blaesbalgcn, dienstig voor Smids Koperslagers, Blikslagen <-ri Veeslagters, aen zeer gemntigdo pryzen zy zyn alom gekend van groole krauht en onlangs nog merkelvk verbeterd en bet is toi geiaten voorop to proberen, Te bekomen bv d'beer Louis RENNEBOOG, Gouver- nements-Veeaerts te Aelst, allerbeste P.igas en Zeeuwsch Zaey-Lynzaed aen eenen gema(igden prys. Een «eer fraev HÜYS, hebbende schoone boven- en beneden Kamers Keuken cu Kelder, zeer voordeelig gestaen in 't begin der Molenslraet laetst bewoond by den eerw. heer Slichelbaut, bestuerdei der ZwaTte Zusters. Zich te bevragen by de Eygenaresse, Jofv. Marie VAN DEN BOSSCHE in de Kupellestrnet te Aelst. Den Notaris VANDER 11EYDEN, zal openbaerlvk ver- koopen, met gewin van Palmslagen en Gelagen, te weten Een llüis, met zyne Erf, groot 2 aren 40 centiaren gestaen te Gysegem, op den Hoek genaemd den Blaerspins' En eene party Zaeilapd groot 42 aren 20 centiaren' gelegen alsvoren. Instel Dynsdag IS en Yerblyf 29 January 186J. Om 4 ure namiddag ter herberg den Uil, te Gysegem. Te Uenys-Boucle en iïlnnckzwalm, den Maendag 28 January 4861. De Notarissen DEBACKER, verblyvendf te Blasius- Bvucle en GALEE, verblyvende te Sottegom, zullen on aenzoeke van Mevrouw De Naeyer le Gend eu Jofviouw weduwe Pins De lï„edt en bare kinderen le Nederzwalm- llernielgem, den Maendag 28 January 1861 van 9 ure» voormiddag verkoopen 300 knopen ROOMEN, waeronder 116 koöpen Eyken van buytengewoone dikte en lengde en de overige zware Wilboomen; Blieken, Platanen en Canada-Popelier'en stacude geteekend te Dcnys-Bouele op Weylegem en tè .Muuekzwalm op den Bruel en aen den Appel. Men zal vergaderen te Denys-Bouele op Wevlegem aen d'hofslcde van den pachter Carnèwal. Den steenweg van Nederbrakel op Hundelgem maekt den vervoer gemakkelyk met Gend, Aelst, Audenaerde en Geeraerdsbergen. Welke men zonder gevaer kan gebruyken in alle slach vm Lampen. - DEPOT J. VAN SANTEN, Zontstraet 19 Aelst.

De Denderbode | 1861 | | pagina 3