'iSST Berkjt van den Denderbode. die doodgeborene school aen den lekkeren liberalen znyger zal konnen trekken. Met wachten zullen de Belgen altyd winnen te weten plaets in hunne beurs. Het Verbond van Aelsl heeft in zyn laetste N* alwéér zynen las- terduyvel tegen het Pauslyk Gouvernement losgelaten en na op hetzelve zyn giftig zeever te hebben uytgebraekt, zegt het dat de Romeynen Victor-Emmanuel geroepen hebben om hun te regeren I Indien honderde daedzaken van afkeer, verfoeying, walg en vyandelykheyd tegen de overweldiging van Piemont door de Ro meynen zelve getoond deze schandelyke leugen niet waren komen verpletten, wy zouden ons de moeyte geven den laslèrartikel van hel Verbond te weêrleggen maev voor dit blad ware het ver lorene moeyte, het zit te diep in 't modder der goddeloosheyd verzonken, en roozen stroeyen voor de zwynen is een nutteloos werk. Voor het publiek móeten wy zulks niet doen, de liberale bladen zelve kondigen dagelyks af dat Victoc-Emmanuel de over weldigde Roomsche Staten slechts kan behouden door geweld, door dwingelandy, door den sabel, den ponjaerd en alle andere moordtuygon, die thans de guillotien vervangen. In den'brief uyt Roomen dien wy leeger afkondigen, zal het-Verbond eene zoo niet lekkere, ten minste eene afdoende antwoord vinden. Eehen onzer landgenoten, kennis en vriend van ons, sedert lange jaren te Roomen gevestigd, heeft aen den Denderbode eenen langen brief geschreven, wacruyt wy ons veroorloven het volgende, tot genoegen onzer lezers, over te nemen, in hoop dat onzen achtbaren correspondent hot ons niet zal ten kwade duyden en ons integendeel van Lyd tot tyd eenigo echte byzonderheden zal schryven met toelating van ze in ons blad af te kondigen. Ziet hier, geëerde lezers, eenige uyttrcksels uyt dezen brief Roomen, 19 january 1861. Vriend Opsteller van den Denderbode Van de zeer luysterryke manifestatie ten voordeele van Zyne H. den Paus, den 31 december 11. gedaen in Roomen, hebbende dagbladeren byna niets gezegd, en ik mag u verzekeren dat ik in de lange jaren die ik in Roomen 'woon nog geene regtzinnigere of algemeenere heb gezien. Er zvn cr die zelfs, volgens zoo gezegde depeches tclegr. uyt Turyn, aengekondigd hebben dal dn manifestatie mislukt was en dat patrouillien de stad door- krilysten. Armen praetMaer den brief aen den generael de Goyon geschreven door de zeer kieyne party liberalen van Roomen, en hunne ingebeelde proclamatie aen het volk, dat is overal gegeven geweest. Zie hier de zaek Zy wilden ook ter zeiver tyd eene procla matie ik zeg manifestatie doen aen Victor-Emmanuel en vroegen aen den -franschen generael de toelating, die ze weygerde. fian schreven zy hem do gekende protestalie, waeraen hy geen belang hechtte dan zonden zy briefjes in al de caffé's en andere esta- minels om het volk te beletten van tot de kerk van den Gcsü te gaen waer Z. H. den Paus kwam den Te Deum bywoonen maer tot hun groot spyt, zagen zy dat hoe meer zy het trachtten te beletten, lme meer het volk was om zyne aengekleefdhcyd aen Pius IX te bewyzen.. Wat hunne proclamatie aen het volk van Roomen aengaet, zy is in Roomen niet gekend noch gezien geweest, zoo het die briefjes niet waren die in de estaminets rondgcslroeyd waren, en zoo weynig gelezen, dat er niemand den inhoud van weet. Nooyt heb ik ter gelegenheyd van den Tc Deum in den Gesü min soldaten onder de wapens gezien dan dit jacr, maer eenen zoo grooten toeloop van volk van alle slaeh en conditie, dat men wel zag dat de klerikale party van Roomen zeer groot in getal moet zvn, en dat de revolutiemannen er niet veel gezocht worden. Het moest hun ook diep in het hert gaen (zoo zy de nieuwsgierigheyd gehad hebben van te gaen zien), te hooren roepen, overal waer Z. H. doorreed Lang leve Pius IX, onzen Paus en VorstLang leve Pius wettigen vorst van Ombrien, Marken en Romaniën Wy willen geenen anderen vorst dan onzen Paus Pius IX, en meer andere vreugdegeroepen. Het moest aen de revolutionnairen niet aengenaom zvn te zien dat in de straet daer Z. 11. doorreed, niet alleen de vensters vol volk, en de straet vervuld was, maer dat het volk lol op do daken zat. Het hardste pilleken dat zy moesten doorslikken, en ik geloof, M. dal gy nog nooyt zoo een hebt gegeven, was van op nieuw jaar sin orgens op eene der byzondersle plaetsen van Roomen, en wel te verstaen niet ver van de wooning van eenen dezer heetekoppen, eenen pot van een draegbaer gemak te vinden, vol drykoleurige vaandels, gevrongen op wyze van en een band rond den pot met dit opschrift Volazione ununima per Villore Ernmanuele, li 31 decembrc i860, sulla piazza del Gesü. Ril is Algemeene buyksuyveiing ten voordeele van Vietor Emmanuel, den 31 december I860, op de plaets van den Gesü. liet italiaensch woord volazione heeft twee beteekenissen, dat is kiezing élcction en zuyvermg. Ter gelegenheyd van den feestdag van St Pieters Stoel te Roomen hebben eenige zoo gezegde klerikalen nu eene procla matie aen hel volk gedaen, maer zeer verschillig van die uyt de pen der liberalen komt. Zy hebben de Romeynen eciiinerd bet goed dal den Gallilceschen Visscher aen Roomen heeft gebragt, ook wekten zy ze op om op dien dag bet graf van den Prins der Apostelen te gaen bezoeken en er, door zyne voorspraak, den vrede af tc smeeken voor de Kerk, voor Zyne Heyligheyd den Paus, voor de christone wereld, en zelfs voor hunne verblindde broeders. Schoonen oolog dien de klerikalen maken, en oproer dien zy stoken. Iedereen beeft beantwoord aen den oproep, zoo edel als arm, zoo oud als jong, zoo prins als onderdaen, ieder kwam voor bet graf van Petrus nederknielen op dien dag. Zy deden nog meer. bes avonds was er eene algemecne ver lichting in do stad. Niet eene straet, niet eene wyk was er van uytgc'zondcrd. De paloyzen der ryken gelyk de hutten der armen. Wal de liberalen hiervan zullen zeggen, weet men nog niet. Zy zullen zekerlyk alles aenwenden om in Roomen meester te geraken, en volgens alle mensebelyke redenen zullen zy er in gelukken, maer legen de gevoelens van het volk, met geweld en dwingelandy, en dit maer lot zoolang God hunne dwingelandy zal toelaten tot straf onzer zondc.ii, waarna zy ook den loon hunner euveldaden zullen vinden. Let is beweenensweerdig de zaken die voorvallen in de Ombrien, Marken en Romaniën. Overal roept bel volk het Pauslyk besluei terug maer hel is tc laet, en op meer dan eene plaets is bet volk al tegen hel picmonteesch gouvernement opgestnen. In hel begin vvierd aenstonds gemael- en regt op het zout afge schaft, maer sedert zyn cr zoo veel andere contribution bygobrngt dal cr 'l volk onder gebukt gaet, en met biltere iranen het va.dcrjyk bestuer van Z. 11. te laet beweent. De jonghcyd word tot deii soldatendienst opgeroepen, hel geen te voren nooyt is gepleegd geweest. In de parochiën van St Angelo te Perugia, •kwam men den kerstenboek halen om de naemlyst der jonge lingen te maken lot de loling het volk heeft er zich'tegen verzet, by zoo ver, dat er dry compagniün gewapende soldaten zyn moeten komen om er in te gelukken. In een dorp der Ombriën, dat voorzigtig is niet te noemen voor dezen oogenblik, weygeren al de jongelingen te dienen, en zeggen datzy zich in bosch en veld zullen verbergen en zich samen zullen verdedigen zoolang zy ermen hebben om het geweer te handelen. Meer andere zaken zou ik u kunnen acnhalen zoo tyd en plaets my niet ontbraken, het zal voor eenen anderen keer zyn. Men deelt ons den volgenden brief mede Roomen, 6 january 1861. Zeer lieve Ouders, Broeders en Zusters, Wy laten UEd. weten den slaet van ons beyder gezondheyd, en wy verhopen van LEd allen het zelve. Zeer Beminde, wy laten UEd ook weten dat wy uwen geëerden brief van den veertienden der verledene maend met vergenoeging hebben ontvangen, en wy hebben er in opgemerkt dat UEd zou nader willen welen op welke wyze wy weder in Roomen zyn geraekt Zeer Beminde, zoohaest wy uyt onze gevangenis te Alexandriën in vryheyd waren gesteld, zyn wy door den inten- dent van den Paus weder nacr Roomen geleyd, en terstond gekleed, na dat wy acht dagen in Roomen hadden verbleven, zyn wy naer Valeutana vertrokken, die in opstand was, wy heb ben er tien dagen verbleven tot dat alles gestild en den Garibal- dischen drapeau van het stadhuys gehaeld was, dan zyn wy weder naer Roomen gekeerd. Nu, beminde Ouders van ons bcyde, wy laten UEd met blyd- scliap weten, dat wy elk eene zilvere Medalie van onzen lleyligen Vader hebben ontvangen, die wy ons leven lang mogen dragen tot eeuwige gedachtenis van den slag van Caslellidai'do dien wy hebben bygewoond, daer op zyn wy tier en dit moogl gy voor eer zeggen aen uwe herders Pastor en Onderpastor dat wy de eenigsle van hunne parochianen zyn die hebben gevoglen voor het belaug der Catholvke Kerk, en ons leven ten besten gegeven tot hei behoud van onzen H. Vader. Hiermede sluvten wy onzen brief en blyven met achting uwe lieve kinderen tot er dood. F. STERCK en T. A. II0FFEL1NCK, by de Franco-Belgen te Roomen, 2de Bataillon, 6du CompagDie. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. M. te Heusden 6 fr. Item van M. V. S. te Mechelen 6 fr. Item van M. V. D v. te Brussel 6 fr. Item van MM. B. en V. G. te Temsche van elk 6 fr. Item van M. C. te Ninovc 6 fr. Item van M. V. D. B. te Overmcire 6 fr. Item van M. Van S. te Gend 6 fr. Item van M. V. 0. te Waerschoot •18 fr. Item van M. B. te St Peeters-Capelle 48 fr. Item van M. F. te St-Mai'tens-Lierde 6 fr. tot 31 december 1860. Onze geëerde inschryvers die voor 1860 en vroeger nog niet betaeld hebben, worden vriendelyk verzocht ons hunnen inschry- vingsprys te doen toekomen. De betaling is gemakkelyk met een mandaet op de postbureelen te vragen en ons het zelve in eenen brief te zenden. Do persoonen die voor ons geld ontvangen hebben tot betaling van abonnementen worden insgelyks verzocht ons het zolve te behandigen, opdat er geeno tweede rekening gezonden worde aen deze die door anderen hebben doen betalen. Men schryft ons uyt de omstreken van Audenacrde Donderdag lest heeft plaets gehad voor den arrondissement? commissaris van Audenacrde de eedsaflegging v n een deel der nieuw benoemde borgcmeeslcrs van het arrondissement. Op vele'gemeenten heeft men inhtildingen gedaen en teekens van vreugd gegeven, en op andere was men zeer onverschillig. Onder deze laetste telt men eene gemeente in het kanton Maria-lloo- rebeke, alwaer een man van het Leupegemsch licht, den bor- gomeesler speelt. Ook heeft dezen de onverschilligheyd zyner onderhoorigen niet konnen opkroppen, en, by zyne wandeling des avonds, beeft hy persoonen opgezocht omringd van eenige zyner satelliten, om zyne tong eens den toom te geven, maer hy heelt eenen persoon ontmoet die hem, al wilt hy den pacha spelen, heeft durven antwoorden en waerheden aenzeggen, die hy tegensproken heeft, niet met woorden maer wel met andere argumenten, totfczoo ver dat de polilie dier gemeente, verbeeld door den veldwachter, er zich mede heeft moeten bemoeyen. Men zegt dat den burgemeester van Dièkele donderdag lest een vel plaetseken bekomen heeft en nieuwsgierig is men om te kennen de hoedanigheyd van het zelve en door wien de benoe ming is geclaen. De sedert lang openstaende plaets van doctor in de ge meente Moorsel komt thans, ten genoegc van al de inwooners, vervuld te worden door eenen bekwamen geneesheer. Van '23 january, met middernacht, zyn de barneren op de kasseywogen dezer provin tie gesloten. Een konmglyk bcsluyl van 27 december luyd aldus Het gewigt der niekelmunten is vastgesteld als volgt stukken van 5 centimen, 3 grammen; idem van 10 c. 4 1^2 grammen idem van 20 c. 7 grammen. De middonlyn der stukken zal zyn als volgtvoor die van 3 centimen, 19 millimeters voor die van 10 c., 31 millim., en voor de stukken van 20 c., 23 millim. De stukken .zullen 's Konings afbeeldsel dragen met het op schrift Leopold I Roi des Beigesop eenen verheven boord, en daeronder hel jaercyfer. De kcerzyde zal den belgischen Leeuw dragen, en, op oenen verheven boord, de nationale leus 1'Union (uil la forceomleeg de weerde van het stuk De micldenseklie der Kamer voor 't krediet van 1,300,000 franks, bestemd voor twee oorlogsschepen te bouwen, heeft eene vergadering gehad onder voorzitterschap van den heer Vervoort. De opneming der beslissingen van de verschillige scktiën over die zeilde krediet-vraeg, heeft voor uytslag gegeven 10 stem men voor, 3 tegen en 22 onthoudingen. ZAEK VAN ANNA-BELLA K0HRSCH. Hof van appel van gend. Gehoor van 22 january. - Dynsdag morgend is die zaek opgen e.peo voor het hof van beroep te Gend bcslaende uyt MM. Van Aolhrouek, voorzitter, Van Zuylen, Van de Velde, Van de Walle en Vuylsteke. M. den ndvokael-generael Keymolcn bekleedde den zetel van het openbaer ministerie. Op dc vraeg van het openbaer ministerie is de zaek uytgesteld geworden tol dynsdag 19 February.. Den Moniteur behelst den staet der ontvangsten gedurende 1860, vergeleken met degene van 1839. Men beeft 6 millioen 386 (iuyzcnd 534 franks meer ontvangen dan men verwacht had maer by vergelvking met 1859 is er 445,054 09 min in 1860. Wat byzondcrlyk treft in dien staet, is de opbrengst der belas tingen op het bier en den genevcr. Men weet dal, by gevolg der verhooging dier belasting, men voorzeyd heeft dat de opbrengst minder wezen zou. Die voorzegging is verwezenlykl het bier en den gen ever hebben fr. 627,953-36 min opgebragt dan men verwacht had en fr. 557,813-42 min dan in 1859. Dit te kort is aenzienelyk, byzonderlyk wanneer men bemerkt dat het een stelsel geld 't welk'slechts sedert den 21 july laetst- Ieden in voegen is. In den nacht van donderdag tot vrydng, beeft eenen schrik- kelyken brand in de gemeente Moerbeke by Geéraerdsbergen, gewoed. De herberg de Klok, bewoond door den .landbouwer De Meyer, is de prooy der vlammen geworden, met al wat zy bevatte slechts renc koey is kunnen gered worden en dan nog met groole moeyte. Men zegt dat de kwaedvvilïigbeyd er niet vremd aen is. De schade is zeer aenzienlyk, daer het tevens eene hofstede en houillemagazyn was, en er verscheydeoe peer den gebruykt^ wierden tol hel beploegen van het land deze laetste ook zyn niet kunnen gered worden. Den brand .wierd slechts om twee uren namiddernacht opgemerkt, door eenigo geburen, welke juysl by lyds de bewooners verwittigden, anders had men nog dacrby m'ensehenlevens tc betreuren gehad. Het buys was slechts sedert eenige dagen verzekerd. Op 17 january, ten 1 ure 's nachts, is er eenen brand uytge- borsten in de schuren en stallingen, toebegoorende acn Mev. de douairière G.at d'Affignies, gestacn achter haer kasteel to Kemseke en gebruykt door Ivo De Kcyzer, landbouwer. Twee koeyen en een rund, Ie samen ter weerde van 600 fr., den oogst ter weerde van 300 fr. zyn de prooy der vlammen geworden. Dit alles was verzekerd, als ook de gebouwen die afzondeidyk voor 1200 fr. verzekerd waren. Den huerder De Keyzer heeft nog in de ramp verloren al zyne landbouwersgereedschappen, ter weerde van 200 fr. die niet verzekerd waren. Men schryft de ramp aen kwacdwilligheyd toe. De zaek van den li. Stoel begint langs om meer de zelfsop- offcring dercalholyke jeugd van ons land op tc wekken. Dry jongelingen van St.-Nicolaes, MM. A. Wauts, A. De Roo en Gb. Lauwaei't, zyn den 24 dezer naer Roomen vertrokken om dienst te nem.cn in het pauzelyk legr. Eenige dagen geleden, schryft eenen onzer Franco-Belgen, zyn wy gedryen naer hel Vatikacn cjegaen, met het inzigt van onze nieuwjaer-wenschen den H. Vader aen tc bieden. Eerst weygerden dc wachten ons den ingang van het paleys. Wy drongen aen en toonden ons vastberaden om den Paus te spreken. Door onze dringende acnboudendheyd overwonnen, ging eenen hunner Pius LX waerschiivven zoohaest den Hevligen Vader ver nomen had dat er dry zouaven hem wenschten te zien, deed hy ons binnenleyden. Daer gaf hy ons elk eene medalie der Onbe vlekte Ontvangenis, nam ons by de hand welke hy met volle uyt- stortmg des herten iu de zvnc drukte, daerna vernomen heb bende dat wy Belgen waren De Belgen zyn dappere soldaten, zegde hy, en na tien minuten onderhouds, liet by ons heengaen, na ons zynen zegen gegeven te hebben. Tc Gend slaet het katoen gedurig op. Men verwacht zich dat het gewoone katoen van Amerika welhaest tot fr. 1,50 zal stygen. Mgr den Bisschop van Doornyk komt een mandement uyt te geven aen de geestelykheyd en de geloovigen zyns bisdoms, om eene vaste' en bestendige inrigting te geven aen hel werk van St-Pietere-penning. liet nieuw genootschap door den Bis schop van Doornyk gesticht, is op dezelfde grondslagen geves tigd als die, welke HU. lllloogw. de Bisschoppen van Gend en Brugge in hunne bisdommen ingesteld hebbên. ~To Antwerpen beloopt de insehryving voor de slagtoffer» der overs.troomingen in Holland, ongeveer 27,000 fr. Men schryft uyt Antwerpen Wy hebben byna een ysseTyk ongeluk te betreuren gehad. By Mev. van de W..., Schullershof- straet, hadden de dienstmeyden 's avonds de kachel op de kamer waer zy sliepen met vier kinderen, vol kolen gestopt eer zy te bed gingen. De kamer was digi gesloten. Of nu de kachel gerookt bad en of't een uytwerkscl der gegoten kolom was, dit blvlt te gissen, doch toen men dezen morgend op de kamerdeur ging kloppen, kreeg men geen antvvooi'd noch van dc meyden, noch van de kinderen. In alleryl liet men den smid halen en de deur openbreken, en men vond byna zes lykcn I De twee meyden en de vier kinderen lagen verstikt roerloos en byna levenloos. Men verbeelde zich liet herlseheurend toóneel. Dadelyk wferd er geneeskundige hulp ingeroepen, en 't was met de grootsfe moeyte dal de doctors Van Haesendonck en Van dc Vyver er in gelukten, de verslikte kinderen en dienstmeyden weder i» 't leven te roepen. En nog vreest men dat een der kinderen er zal van sterven. —Een brugsch blad geelf meldensvveerdige byzonderheden om- den finantiëlen toestand van Oostende en Blankenberghe. Sedert dat deze steden liaer deel hebben in de winsten der speelbanken van Spa, weten zy niet meer wal doen met bet geld waermede hare kassen vol liggen. Tc Oostende, beraedslaegt den raed om te welen boe hy voordeeligst eene som van 500 duyzend fr. zou plaetsen waermede hy hoogst verlegen schynl te wezen. Te Blankenberghe, is er eene kommissie benoemd om te onderzoe ken hoe men best bet overschot der ontvangsten zou besteden. Hoeveel sleden van Belgiën zouden niet wenschen tot dit uyter- sle gebragt te zyn Men sehrvfl uyt Yper, 16 january Een ongeval da't de treurigste gevolgen kon gehad hebben, beeft plaels'gehad lydcns het avondkoncert dal eergisteren in d'c herberg den Zalm 'gegeven wierd, door den mensch lie ven den Kring de Kinderen van Yper. In een zangstuk, moest er gebruykt gemnekt worden van een pistool. Den zanger «met zicb te zeer te hoesten om zyn wapen te vatten, drukte den schoot af. De •losbranding was zoo geweldig dat de ruyten in stukken vlogen, de gaz uytgedoofd was, het vuer acn eene gordyn gestoken en de persoonen die naest de plaets zaten waer bet ongeval bad plaets gehach met 'eene oogenblikkclvke dooi'heyd geslagen waren. Gelukkig ontkwam elkeen het met eenen oogenblik schrik. Men schryft uyt Charleroy Een schrikke'lyk ongeluk is gebeurd in den koolputSte Mete- nie, toebehoorende lot de mynen van Marienburg. Er. is brand ontstaen in den stal, en op wevnige oogenblikken hebben de bouten schoorcn vuer gevat. In den morgend van den 19, dat is in den nacht na de ramp, had men nog maer een slagtoffer uvt de myn getrokken maer daegs nadien heeft men er nog vyf andere insgelyks verslikte menschenlyken uytgehaeld. Dry der- zelven vond men in malkanders armen geklemd, als of z\ aldus meerdere kracht hadden willen vinden tegen dè dood die hen kwam treffen. De stolfelyke schade is zeer groot. Vier peerden en zes muyl- ezels zyn ook in den stal omgekomen.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2