a vëNdreT Bei'ifft. Uyt ter hand te koop. Groote vermindering van Prys. Gazolie. Onder de vertoogschriften dezer dagen aen de Kamer toege komen, heeft men er twee zonderlykc bemerkt. De eene, van zekeren Fillieul, vraegt de in besehuldiging stelling van den heer minister van justicie men zegt niet wacrom. Eene andere ecnen oud vrywilligci van 1830, wend zich tot de Kamer om het Leopold's kruys te bekomen. Die twee aenvragen zullen waer- schyulyfe op dezelfde wyze onthaeld worden. De huyden hebben vrydag op de merkt van Gend eene geweldige daling onderenen in ha-rc pryzen. Van 1 fr. die zy over 8 dagen stonden zyn zy eensklaps gezakt op 9Ï) a 95 o., doch 90 c. was den prys die meest bctaeld wierd men gaf slechts 95 hoogste merkt, voor puvke koeyen en veerzenvellen. Deze omstandigbeyd kan moeyelyk worden uytgelegd, zelfs door de bcsle kenners men zoekt ze algemeenlyk toe te schry- ven aen de ongunstige tydingf.n uvt Amerika en aen de moeyelyk- heden welke de guernoyd van den winter toebrengt aen de werken der huydevcllery. Een der stoutste aeiislagen, welke de kriminelc jaerboeken aen te stippen hebben gehad, is by den heer Hanoteau, vader, tc Gilly gepleegd. Een vyftal kwaeddoeners, gewapend van 'l hoofd tot de voeten zyn by middel van eene ladder in het huys van den heer Hano teau gedrongen. Te middernacht hoorde den heer Hanoteau ge rucht aen zyne vensters, hy sprong uyt zyn bed en geen ander voorwerp dan eenen waterpot onder de hand vindende^ieeg hy hom op eenen der inbrekers aen stukken; dezen laelslen nam den heer Hanoteau by de keel, maer daer hy zeer sterk is, nam dezen den schelm op zyne beurt by den halsdoek en draevde hem zoo straf, dat hy eenen zyner mcdepligtigen om hulp moest roepen. Dezen medepligligen had, zophaest hy op de kamer gekomen was, zich reglssreeks nacr eenen kofier begeven, welken hy be zig was met open le breken hy verliet zyne bezigheden om op den heer Hanoteau le vallen en gaf hem met een stuk yzer ecnen slag op het hoofd, dat hy ineen zakte en aen dc dieven vroeg, dat men zyn geld zou nemen en hem het leven laten. De dicnslmeyd, door liet gerucht gewekt, was naer de deur der straet gcloopen om hulp to roepen, toen zy op den dorpel der deur twee mannen ontmoette, die hier den uytgaen beletten. Zy sloeg de deur toe en liep langs de achterdeur weg, waer zy op den muer van den hof klom en om hulp riep. Het is in dézen- toestand dat er door eenen der moordenaers op haer wierd aengelegd. Eenen oogenblik tc voren hadden de kwaeddoeners eenen grootcn steen naer de dochter van den heer Hanoteau, die regt over 't huys haers vaders woont, en aen hot venster was gekomen om hulp te roepen, geworpen. Op eenen anderen gebuer, den heer Mélcliior André, had men penen schot gelost zonder hem treffen. Geheel dit drame duerd.e slechts vyf minuten'. Den eersten per soon die by den heer Hanoteau is binnen gekomen, was zyncn zoon die, geneesheer zynde, hem de eerste zorgen heeft toege diend, welke zynen onrustwekkendeu toestand vereyschte. De dieven hebben eene som van 000 fr. medegenomen. liet parket doet ieverige opzoekingen lot het ontdekken 'dezer mis dadigers. Eenen oudknecht van den huyze is aengehouden. Napoleon gaet aen zyne kamers vragen, of de Franschen in Roomen zullen blyven. ja of neen Daer moet iels achter zitten. Om een denkbeeld te geven van de ellenden waeraen men in Holland moet hulp toebrengen, zyn er gcene lange beschry- vingen van noodeeenige cyfers zullen daertoe voldoende zyn. Zie hier eene byzonderheyd die wy in de hollandsche nieuws bladen aen treffen Wy vernemen dat de kommissie van onderstand te 's Her- togénbosch nioct voorzien in de noodwendigheden van omtrent 7500 inwooners van Bommelerwaard en, bovendien, van dc t inwooners van tien gemeenten van Noord-Braband. Te Herpen hebben er 465 liuyshouder.3, bevattende 759 persoonen, hunne wooniugen moeten verlaten. Een honderdtal vrywilligers gaen uyt Ierland naer Roomen I wederkeeren om daer het begin uyt te maken van verschillende kompagnien die men met den voortyd weder gaet inrigten. Door de onvermoeybarc werkzaemheyd van Mgr. de Mcrode telt het pauslyk leger weder 10,000 man, onder het kommando van den kolonel Becdelièvre. Eene drukfcyl Wy lezen dezer dagen ir, een fransch dag- j bladDen Keyzer, in zyn bezoek der omstreken van Fonlai- i nebleau, beeft versé,heydene persoonen by hem doen roepen, onder anderen eenen veldwachter, dien hy gedevoreerd heelt. Het is waerscbynelyk gedecoreerd dat er moeten staen, want het is niet/te geloovcn dal Napoleon III er smaek in zou vinden eenen ouden gardeeham pet ter op te yrelten. Men schryfl uyt Houdain Eene vreeslyke gebeurtenis is in eene onzer naburige gemeenten gebeurd. De vrouw Rivarod in den morgond van 8 january naer Houdain gekomen zynde, had hare twee kinderen, het eene 3 jaren oud en hel andere nog in de wieg, alleend'huys gelaten. j Wanneer de ongelukkige moeder in hare wooning terug kwam, bood zich een afschuwelyk tooneel voor hare oogen op een verken dat uyt zyn kot gebroken was, stond bezig met de overblyfselen te verslinden van liet jongste kind dal het uyt zyne wieg getrokken had het andere kind, half dood van schrik,"zat in eenen hoek der kamer gekropen. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag 22 january. De lydingen uyt de Abruzzen zvn gunstig voor de koninglyke zack. De Piemonlezen zyn op den Taggliaeozzo verrast geworden door den generael Lovera die, na een uer vechlens, hun terug heeft gedreven lot Avezzano j Het kieskomiteyt van Turyn heeft onder al zyne aenhangers eenen omzendbrief versprcyd, om de garibaldische party aen te raden dat zy in de aènslaende lente niets tegen Venetiën zou ondernemen gemelden omzendbrief voegt er by dal liet piemon- teesch gouvernement aen 't Parlement dc vredeskwestie zal voorstellen, maer dat het ten'zelfden lyde de pleglige verbin tenis zal aennemeir van ernstige onderhandelingen te openen met den Ileyligen Stdcl om de kwestie van Roomen op te lossen, en met het Weener-kabinel om de oplossing te weeg to brengen, langs diplomalisciicn weg, van de kwestie van Venetiën. Terwyl de gebeurlykheden van eenen oorlog lusschcn ltalien en Oostenryk voor de aenstaende lente allengs kens schynen te verdwynen, onlstaen er in liet Noorden van Europa andere verwikkelingen, die sedert tien jaren en nog meer niet anders dan inkt hebben doen stroomen, maer die weldra zouden kunnen veranderen in bloedige gevechten en weêr hel aenschyn nomen dat zy hadden in 1848 lot 4850. Wy willen spreken "van dien eyndeloozen twist lusschen Duytschland en Denemerken nopens de hertogdommen Schleswig en Holstein. Wy hebben reeds I gezegd dal het engelsch gouvernement, alle botsing al dien kant willende vermyden, Denemerken heelt aengcraden om toegevend te zyn, terwvl"het langs den anderen kant by Duytschland heeft aengedrongen om met gedoogzaemheyd te werk te gaen. Het is te verhopen dat, met behulp dezer vrerade of al andere diplo matische tusschenkomsl, de beyde tegenpartyöh tot wederzydsche vergunningen zullen gedwongen worden, en dat aldus de moeye- lykheden van ecnen oorlog al dien kant insgelyks uyt den weg zullen geruymd worden. Woensdag, 23 january. De ongereglighcyd is begonnen. Den admirael Le Barbier de Tinan beeft met zyn eskader de wateren van Gaeta verlaten om naer Toulon weer le keoren. Onmiddelyk.heefl de piemonleesehc vloot Napels verlaten om de plaets der frnnsche schepen te komen innemen. Volgens dc berigten uyt Turyn moet het vuer der batlcryën dezen tnorgend op alle de linicn begonnen zyn, en op het uer dal wy schryvcn moeien de piemonleesehc bomben langs land en zee* op Gaeta regenen, j Alle de tolken der revolutie drukken het vertrouwen uyt dal na eenige dagen bombardement langs land en zee, Gaeta, onder eenen regen van yzer en vuer versmoord, genoodzaekt j zal zyn zich over tc geven. Wy zullen zien. Men spreekt in het diplomatisch korps van eenen brief uyt Gaeta door de Koningin van Napels toegesluerd aen de Keyzerin der Franschen. Dezen brief heeft- inde Tuyleriën eenen leven- digen indruk gemankt, want zonder zich nopens dc gevolgen des belegs te vergissen, verklaart de Koningin dat zy bereyd is, zv eri haren man, om in die plaets le sterven, indien hun bloed kan helpen om in hel vervolg het princiep der monarchie le rédden. Een artikel der Opiniotte van Turyn, is eehe ware gebeur tenis, uyt die zonderlinge verklaring dat Piemonl zich zal ver voegen by al degenen die hem zullen helpen Venetiën veroveren, en dal indien het ten dien eynde Vrankryk moet helpen de Rliyn- provinliën innemen, het gouvernement van Victor-Emmanuel bereyd is om de zaek lot dus verre le dryven. Dal is het nood- zakelyk gevolg der revolutionnaire woelziekte. Donderdag 24 january. By bet fransch oorlogschip Ja Moucllevoor Gaeta, zal zich naer men meld, eerlang de Sologaen vervoegen om, zoo 1100- dig, den Koning met zyne familie by hun aftrekken le gaen beschermen. Eene byzondere briefwisseling uyt Turyn aen den Ami de la Religionmeld ons dat men reeds in het kasteel vau Alexar.- d'rien kamers, gereed maekl om den krygsgevangen genomen Koning van Napels te ontvangen. Dat noemt raer, de dingen zoo wat op voorhand schikken. De Indépcndance beweert dat den dag op welken Frans II Gaeta zou verlaten hebben. de dagbladen die gewoonlyk de inzrgten van het fransch gouvernement ondersteunen, de kan- didaluer van eenen franschen prins voor de kroon van Beyde- Siciliën zouden voordragen. Gemelde blad voegt er by Met dit gerucht mag men in verband brengen het geen onzen brief wisselaar uyt Napels ons sehryft wegens de generaels onlangs in die hoofdstad aengehouden en welke, naer het schynt, sa menzwoeren, niet ten gunste van Frans II, gelyk men het eerst geloofd had, maer wel voor den franschen pretendent. Vrydag 25 january. De belegerden te Gaeta hebben, na den wapenstilstand, zelf het vuer begonnen. De be'egerners hebben er onmiddelyk op geant woord en het vuer dei belegerden doen' zvvygen. Te namiddag van den 21 is het eskader van admirael Persano in liuie gekomen met veertien oorlogschepen, gereed om aen het bombardement deel te nemen. Al de briefwisselingen zyn het eens om te herkennen dat de Piemontezen zich legen hunne vyanden aen alle de buytenspori"-- heden en geweldonaryen des o'orlogs overleveren. Kenen der- zclve drukt in de volgende bewoordingen hunne dolle woede uji Dé Pieiïiontezen hebben lodens dry maenden, zonder vonnis meer Italianen door den kopgeschóten, om hen vry te maken, dan de Oostcnrykers er veroordeeld hebben tydens tien jaren bezitting. Turyn, 20 january. Volgens brieven uyt Napels van den 45, zouden verscheydene duyzende koningsgezinden, onder bevel van generael Lovera, eenen inval gedaen hebben langs het pauslyk grondgebied, in de napelsehe -provintien en de piemontesehe troepen aengerand hebben, die, veel minder in getal, te Togliacozzo byeen ge trokken lagen. Na een uer en half gevecht, zyu laetstgemelde moeten aftrek ken naer, Avezzano. Men schryfl uyt Parys, den 20 january, aen de Gazelte de Liege De Keyzerin onthoud zich van ergens hoegenaemd buvten tc verschynon met den Keyzer. Haren afkeer voor Piemont is zoodanig ver gekomen dal Koning Victor-Emmanucl er ernstigst voor bevreesd is. Het godsdienstig geweten der Keyzerin word langs om vuriger. Den Keyzer is er over vertoornd," en 't word waerschynlyk dat daer moeyelykheden gaeu uyt voortkomen. Zie hier een gestreng ultimatum dat den Keyzer "aen zyne gema lin zou toegesluerd hebben Mevrouw, ik heb reeds eenmael de belacheiykhcyd van uw vertrek verdragen, maer ik zal het geen tweemael verdragen. Zoohaesi gv my voort van die-dingen blyfl spreken, doe ik ti te St-CIoud "ophouden. De Keyzerin heeft dit bevel geëerbiedigd. Zy zwyglmaer haer ongenoegen keert zich naei dc persoonen welkers piemonteesch-gezindheyd meest uytschynt. Indien dat blyfl voortduren, zal de eenhevd des Hols er door te lyden hebben daer zal er eene verdeeling op komen die droevige uytwerkselen kan bobben. De voornaelisie bewysrede der Keyzerin is deze dat de verdrukkingen en angst van den Ileyligen Vadfer en de snoodheden van Piemont, in ram pen zullen neervallen over den keyzerlykeu prins. Dat alles, zer't zy, zal tot ongeluk strekken aen ons kind. Men leest in de Algcmeene Briefwisseling van Londen, in date 16 january Ons hert is van droefheyd verscheurd. Dezen morgend, by gebrek aen tvdingen in de nieuwsbladen, hebben wy een zeker deel dér Londersche wyken willen doorloopen, waer de ellende u overal te gemoet komt. Overal, op alle punten zagen wv tal- ryke benden in den sehyn krachtvolle en struysche mnnspersoo- i)cn, maer met bleeke en ontvlecschde'aengezigten, die, met de schop in de hand of het houweel op de schouder, met vrouw en kinderen door de straten slenterden, waer zy hoopten mcdc- lydeii le baren en aelmoezen te krygen. Den oogst was ma»er. In afwachting, daer zyn le Londen meer dan vier of vyf honderd duyzend persoonen onbekwaem om in hunne noodwen digheden te voorzien de onderstandshuvzen zyn onloereykend de uytdeelingen iu de politiehoven kunnen schaers eene'luttele verligling aen die droevige kwael toebrengen. Men schrikt bv hei overdenken der gevolgen welken dezen harden w inter, moet hy zoo nog wal voortduren, na zich moet slepen. Men verzekert ons dezen avond dat er ernstige wanorders te Whilechapel zyn uylgeborsten, dat er winkels uytgéplunderd zyn, en dat de politie magleloos was om de buvtenspoorigheden des gepeupels in te toornen. Men schryfl uyt Aneona, 7 january Gisteren, den dag op welken de Kerk ons eene der groote mysteriën van onzen heyligen godsdienst indachtig maekt, wierd hel dekreet uytgegeven van den prokonsul Valenó. De afschtfin» der kloosterordens der kollegialen, der kerkambten der bisschop- pelyke inkomsten en der seminarien deze zyn de vruchten wel ken den edeldcnkenden Koning ons schenken moest. Nieuwen Hcrodes, verbonden aen de sekten die niet anders bedoelen dau de vernietiging van den godsdienst in ltalien, ontvouwt hy, met behulp zyner handlangers, dezelfde vlytigheyd van den goddeloo- zen monark die verhoopte den Zoon Gods le dooden. Ik vérzock u op tc merken dat den pauzelykeu Staet door -Victor-Emmanuel I zells op eene ongrondwettige wyze behandeld word, want het dekreet dat dc roovery in ons land brengt is gestrenger dan de wet die in materie van kerkgoederen het piemonteesch ryk be stiert. Overigens is er een gevolg in het kwaed zoo wel als in het goed. Den Piemonlees niet in de pauzelyke Stalen te rukken, •heelt begaeu heigeen de regtbanken eene diefle met inbraek noemen. Dtzc diefle is gevolgd geweest van de moordery vau Castelfidardo. Thans word de roovery in haer gelieele volbragt De schelmstukken hangen allen aen elkander. Parys, 22 january. Het overzigt van den Monitcur zegt dat de aenwezigheyd te Gaeta der ministers van Oostenryk, Spanje, Saxen, Beyeren, en Portugael niet vremd is geweest aen hel besluyt door den Koning genömen van den wederstand voort le zetten." Op den oogenblik dat het bombardement van Gaeta zou hernomen worden, heefl den Koning van Napels vergezeld van de jonge koningin, zyne troepen in oogenschouw genomenhy zeyde dat het bombardement nu met meerder geweld dan oovt ging weêr beginnen, en dat dewyl hy niemand wilde dwingen tegen hun gedacht in zynen dienst te blyven, hy vuriglyk ver zocht de stad te verlaten al de degenen die uyt zekere familie- mziglen of om andere beweegredens zouden wenschen te ver trekken. Slechts dry officieren en 150 mannen hebben dit aenbod aenveerd, en 't overige van het garnizoen heeft verklaerd, be reyd te zyn tot den laetsten oogenblik toe deel te nemen in dc gevaren van den Koning. Derzelver getal word geschat op 8000 mannen, die meer dan toereykend zyn voor den dienst der werken. Op de weygering van verscheydene dagbladen om het rood kruys van Garibaldi uyt te steken, zyn hunne drukpersen verbry- zeld geweest door de nationale wachten en de garibaldiers. Den Independents meld dat generael Pineili den opstand le Chiesi gedempt heeft en 58 persoonen heeft doen door den kop schieten. Den opstand neemt een langs om ernstiger karakter in de Abruzzen aen en geheel het diplomatisch korps, by eenparig- lieyd min eene stem, gelooft dat de tegenwoordigheyd des Ro llings in dal land een uytnemend uytwcrksel zou voortbrengen. Daer zyn reeds vier generaels twee andere, onder welke men den generael Bosco noemt, zullen den Koning vergezellen. Eenen der napelsehe generaals heeft, in een gevecht, eenige piemontesehe krygsgevangen en gemaekt. Men was er groote- lyks mede verlegen, immers het ware zeer onmensclielyk van soldaten te willen door den kop schieten die niet anders doen dan aen hunne overheyd gehoorzamen. Men zend hen aljen weg, na hun een teeken op den arm gegeven te hebben en hen ver- willigende dat indien zy nog eens gevangen worden al tegen de Napolitancn strydende, zy alsdan door den kop zullen geschoten worden. Wy lezen iu de Patrie Brieven uyt Gaeta die wy onder alle voorbehouding mede- dcelen, verzekeren dat er spraek is van ministericele verande ringen en dat M. Liborio Romano eersldacgs het kabinet zou verlaten. BURGER LYKEN-STAN B. GEBOORTEN. Manmelyk 7 Vrouwel. 5 12. HÜWELYKEN. J. Schutyzer, twyndersgast, met li. Maesschnlck, dienstoievd. M. Van de Meers, koopman, met I. Segers, zonder beroep. OVERLEDENEN. F. Van de Meerssche, man Van de Meerssche, hovenier, 49 j Mylbeke. J. (.allebaut, 2 j., Mylbcka. M. Ooossens, zonder beroep, 66 i Meulescbelle. J. Van de Velde, landbouwer. 28 j., Mylbeke. c! Van der Eist, wedr Haessens, zonder beroep, 71 j.. Zonneslraet. F* llendrickx, wedr Moenijens, schilder, 62 j., Langeridderstrnet. P. Van der Eykcn, vrouw Van Lier.re, zonder beroep, 31 j.. Zonnestraet. P. Bnone 13 maend, Radvzengang. J. Scbeerliuck, vrouw Üe Colnet" winkelierster, 34 j., Zoulstraet. - p. Delhuye, man Craiu, soldaet, 40 j., le Brussel woonende. M. Mertens. 2 j., Ie Jeneffe overleden. a' Verbestel. man Redant, daglooner, 58 j., Vischmerkt. J. Borreman' man Van i.ucht, handelaer, 58 j.. Kerkstraet. E. Meert, wede De Meers man, zonder beroep 53 jSehnerbeke. Pour fr. 150 un PIANO carré de Groelaers frères, a 6 1/2 octaves. S'adresser au bureau de ce Journal. Bv dc kinderen VAN LANGENHOVE op het EXTER- KEN le lloorsel is te bekomen eene groote hoeveelh«vd allerbeste HOOY. Een schoon en onlangs nieuw gemaekt Bovenschip m-.. naemd LA JEUNE MARIE, liggende op den ï)vk te Aelst Zich te bevragen by jofvr. MARIE STRYPENS aen den Molendriesch te Aelst. By de wed0 BRECKPOT, in de Lange Zontstraet te Aolst Prys der Likeuren per Lilcr. Punsch, Mnulli, Punchette, Maegbitter, Schiedam, Elixir Boonekamp, Anvs, Genever, Iloliandschen bitter,' Alsem bitter, Crème de Cassis, Madère, Champagne Mousseux en menigvuldige andere dranken te lang om te melden' aen fr. 0,00, 0,75, 1,00, 1,25, 1,50, 1,75,'2,00 tot 4 00 N. B. Niet alleen deze Dranken zyn goedkoop vervolgens hunne kwaliteyt maer men is nog verzekerd dat zv geene subslanlien inhouden die nadeelig zyn aen de "czóndhevd en die van iedereen mogen naer gekeurd worden. Welke men zonder gevaer kan gebruyken in aüe slarh Lampen. DEPOT J. VAN SANTEN, Zoulstraet 19 Aelst

De Denderbode | 1861 | | pagina 3