Landgenote», past op niets anders laet dan den burgeroorlog, de verwoesting, de verwurging en de vernieling van volkeren die in geluk en vrede leefden Het lot van dit ongelukkig land is in d'lmnden der Voor- zienighevd, niemand kan iels voorzien niaer wel hopen dat liet ryk der boozen daer welhaest zal eyndigen. Dit mag men byzonderlyk hopen voor den heldenmoed, de ge- trouwhèyd die elkeen bewondert in eeueii bejaerden Paus en eenen jongen koning van 24 jaren, die aengevuerd word door eene jonge koningin, vour welke geheel de wereld belang neemt. Want te Gaeta word iels meer verdedigd dan de kroon van een oud vorstenhuys, de zaek der regt- veerdigheyd, de zaek van gansch de samenleving staet daer op het spel De nieuwe NIGKELWUNT begint reeds overal verspreyd te worden. Wy achten het zeer ndodzikeiyk onze landge noten aen te sporen van wel op te passen, want de stukken van TWINTIG CENTLYIEN gelyken voor do grootteen T koleur nog al wel aen de TNVEEERANKSTIJKKEN, en de stukken van VYE cenlimeii aen de MALVE FRANKS. Heeds is eene boerin bedrogen geweest met 6 stukken van 20 ceniimen te ontvangen in betaling van eenen zak aerdappeien voor 6 dobbele franks. In plaelsvan 42 franks, had de sukkeles 1 ft. 20 ceniimen ontvangen, zy was dus voor 40 fr. 80 ceniimen gefopt. Eenen kommissans nvt de munt gaf een stuk van vyffranks te wisselen aen eenen vigilantvocrder. Dezen laetsten deed <Je nieuwe nickelmunlslukken van 20 ceniimen ook door- gaen voor dobbele franks en den konmiissaris zelf wierd gefopt Eenen heer onzer kennis gaf, over eenige dagen, een nieuw stuk van 20 ceniimen aen de dame eener estaminet, en hy kreeg terug alsol hy eenen dobbelen frank gegeven had enz Oppassen zal dus noodzr.kelyk wezen om geenen slag van de fopmachien te ki>geu. M. Coomans wilde eergisteren in «Je kamer eene zeer natuerlyke zaek bekomen, te welen dal de laiyiische en grieksehe vertaling 'geëyscht voor den grand van univursiteylslcerling, mogt ge schieden in 't vlaemsch ut' in T fransch, volgens beliefte van den kanüidaet. Ja maer, die zoo natuerlyke zaek hebben MM. Rogier en Devaux bestreden, en doer M. Coomans zich niet gemakkelyk .'van het. spoor laet leyden, heeft hy eenen voorstel gedaen in dieu zin. 25 leden, meestal aen de ca holyke party loebehoorende hebben ju geantwoord de 55 anderen hebben neen gezegd, en zoo bel regt van den Vlaming nogmaels onder de voeten geUajit M. Lodev/yksken Hymans is toch een schrikkelyk kind voor de liberale party aen welke hy toebehoorthy zou die party aen de galg klappen onder voorwendsel van ze te verdedigen. Zoo wierp hv haer nog dezer dagen in de kamer eenen steen toe in de volgende voegen Heden is men verpligt zich voor alle de leergangen te doen inschryven, en diensvolgens kan den Staet niet meer weten hoe het onaerwys gegeven word. Ik kan een voorbeeld aenhalen, ik zal niemand noemen, maer het feyt dat ik opgeef is stellig. Eenen professor van eene der universileyten van den Staet heeft zynen certifikaten-leergang gegeven tot daegs voor dat hy is opgenomen en naer een krank- zinnigenhuys gevoerd, als van zinnelooshevd aengedaen zynde. Het was reeds verscheydene maenden dat de gen ces hoe ren dezen zynen gezondhëydsstael bestatigd haddenDit noemt men dan verlichting ENGELAND EN ROOMEN. Mgr. Nardi heeft eenen merkweerdigen brie! uytgegeven om aen John Russel te antwoorden wy willen er onze lezers een tiytlreksel van mededeelen Wat het slecht bestucr des Pauzen betreft, zult gy, Mylord, met my moeten overeenstemmen wegens de volgende punten 4U dat in de Pauselyke Staten nooyt iemand sterft of gestorven is van honger, terwyl in Engeland men deze over eltelyke jaren met honderden en duyzenden telden, en er nog geen jaor voorby gaet of men ziel er een groot getal van honger sterven 2° dat in hel stuk der vryheyd en der zaehlheyd, weymge .gouvernemen ten laten doen. zeggen en schryven gelyk wv: de politie vervolgt de dieven, maer geenszins de menschen die zich niet hunne zaken bezig houden. Wy hebben hier jaerlyks duyzende Engelan ders, en nooyt hebben zy geklaegd. Zy beginnen reeds terug te komen hevvyst dit niet dat wy hun het leven riiel te moeyelyk maken? Wal zoud gy van ons zeggen indien wy het beeld van Hendrik VIII of Elisabeth verbrand hadden, gelyk gy onlangs met dal van den Paus gedaen hebt ofschoon gy acht millioen calho- licken telt die hem eeren 5° Indien gy onregt en tyranny vind omdat eenige bedieningen alhier door priesters uvtgeoetend worden, terwyl onzen koning eenen priester is van onzen kant wy beschouwen het als onverstand en goddeloosheyd dat gy meer dan twaelf millioenen zielen uytdcell om dal groot getal aertsbisschoppen, bisschoppen, aartsdiakens, diaken, proosten, kapellaens, kannoniken en pastors, die hel arme Ierland opëieu tegen zynen wil en dank daer worden er onder het getal gevon den die 15,000 guyneën inkonfist hebben zonder eenen enkelen geloovigen buytcn hunne familie. Ach! Milord, als wy van gebre ken en misbruyken spreken, herinneren wy ons all yd de historie van den balk en hel stroopier Eenen vrywilliger van liet Pauslyk leger schrylï aen de Union van P rys eenen brief, gedagteekend I6january, in welken hv de volgende byzonderhedeu laet kennen over*de stad Gaëla', laetsten toevlugt van Koning Frans II. kIk hel) deze stad gevonden in eenen stael van ver warring, moeyelyk om te beschryven vervuld met soldaten en officieren met peerden, dood ofwel stervende van honger. Eene beschieting van 15 uren had er de liuyze» doorboord', en er de inwooners in hunne kelders, onder do trappen of in de kazematten doen vlugten. Maer te midden al deze ellende, vcr- toonen zich, op eenen zooduysleren grond, met al den glans van eenen tegenspoed zonder weerga koninglyk onderslaen en eenen toestand zonder voorbeeld, de verheveue afbeeldsels van den Koning zyner broeders en boven al dit der Koningin, weerdig by de namen der grootste mannen gcplaelst te worden. Het zvn nog allen byna kmderen Eh wel die kinderen van Europa verachtendcr wyze verlaten, blyven onwankelbaer in hunne kloekmoedighcyd, met het voornemen zich onder de puypeu hunner vervallene grootheyd te begraven. Dal is grootseh om zien. Sedert dat hun oaleys doorziglig is doorschoten ge weest, woouen zy in ccn duystei onderaerdsch gewelf, waer soldaten, officieren en hunne ministers, met hen, allen ondereen löopën in kamers die gy uwen portier niet zoud durven geven. Eergisteren, heb ik den Koning gezien op bet oogenblik dal den franschen admirael hem hel vertrek der vloot van den 19 kwam aen te kondigen. Hy was bleek, droefgeestig en ont steld, doch niet ontmoedigd noeh wankelbaer. lk zal myoe pligt tot het eynde toe kwylen, zegde hy mv op de zedigsle en eenvoudigste wyze. Ik zal myne eer redden, God zal het overige redden. Gisteren avond kon ik, otn myne aendoening by myn vertrek nog grooler te maken, eene statige en tevens hertroerende pleg- tigheyd bywoonen. Al de troepen waren, voor de koninglyke kazemat, in slag orde gesteld. Eenen generael kwam hun de blokkering en de beschieting te lande en ter zee met den 19, nenkondigen hen voorkomende dat allen die het begeerden, soldalen en officieren, vry waren voorden dageraed de plaets Ie verlaten. Niet één bewoog zich. Alsdan*kwam den almoeseuier der Koningin, by bel spelen van een militair muziek, met het H. Sakrament in de handen de soldalen voorbygaen en hen zegende. Binnen dry dagen, zal deze ongelukkige rots, die zoo veel tegenspoed en heldemoed in haren schoot verbergt, afgeschoyden van hel overige der wereld, door eene streep yzer en vuer, van nergens nieuws kunnende ontvangen of geven, van eenen hagel van ballen, bombeu en gianalen 'overvallen zvn, tot zy in eene begraefplaets veranderd, aen de omwenteling eenen haer weer- digen voetzuyl aenbiede. lk had de meeste goesting der wereld om er te blyven, zoo als ik ze gehad had om er my te begeven maer ik wierd over- luygd dat myne pligten my elders riepen. Te beginnen met den 19, zal men onnwgelyk nog uyt de vesting geraken nu, men hoopt dal ze nög eenigen tyd stand zal kunnen houden. Al de verbindingen dor binnenplaelsen heb ik gezocht om er uyt te kunnen na de eerste acht dagen der beschieting, doch zonder goeden uylval. lk ben dan vertrokken voor Roomen, wiens beurt ook weldra zal komen, en waer myne eerste verpligting is maer ik ben vertrokken myne vrienden met eene onuylsprekelyke droefheyd en ontsteldheyd omhelzende, even alsof ik eené schandelvke en pliglige dacd had bedreven. Ik wil volslrekt te Roomen 'binnentreden voor hel eynde eener nakende en ont: vlugtelyke ramp. Het Va tik a en en Gaeta,* al wat grootst, edelst en weltelykst is, worstelende cn stervende nevens elkander. Welk schouwspel HET NIEUW LIUERAEL SPREEKWOORD. {St-Pie ter is met den Penning door). tiet oud jaer was nauws verdwenen, En tiet nieuw jaer hier verschenen, Wanneer mén up den zelfden stond Ook eene nieuwe sprenk uilxoudt. Zy is ju'st tpen niet gi-horen. Jlaer iv kwam toen eerst naer voren, Zeer wel hespaerd tot deien tyd, Tol achteideel van knecht ol' meid. Mils dat ik ben, maer eenen knecht, lloud ik het voor een heilig regi, Dy hel verschynen van 't nieuw jaer Aen ons kalanten al te gaer. Etn zalig nieuwjaer te vvenschen, En dan geven my die menschen Een kleine gift, uit hunne kas, 'T geen by den knecht niet komt onpas. Ik kwam dau by een zeker heer, Maer 'k viel bedrpgen dezen keer 11 v zei, met veel liefde blyken Jongen, 'k wensch u van gelyken, En kwam toen met het spreekwoord voor, Sinte Pieter is daer mee door Ja, Sinte Peer heeft allegaar r.pbneld de penningen dees jaer Zoo kwam my dieu vrek te zeggen Eu de schuld op Pel rus leggen. Maer vrienden, wilt het wel verstaen, Het was epn liberalen haen, Die niet aen Sinte Pieter gaf, liet gei*n dat hy den knecht trok af. Maer onzen lib', ruien vrek ^."gt dat op Siute Pieters nek, Om twee eenvoudige reden, Van de liberale Z' deu Ten eerste zoo^als ik u meld, Om dat hy houden zon zyn geld, Mits dal het eene» vrekmrd is, Zoo is dat z^ker eu gewis. Ten tvveden dal is zonueklaer, lk wierd dit aeustoniis ook gewaer Omdat hy is liheiael gezind, En geren volk hy 't kliekski'o wint Hy komt dalopPetius dringen,. Omdat ik myn vuist /ou wringen Vlo. ken, die heilige giften, Die i lk geeft nae zvn belieften. Ma- r, liberael, wil liet verstaen, Dil krygt gy nooit of nooit gedaen, 'K hen maer een knecht, toch i' der jaer lk 't vierde xnn een frank bespaer, En zoo lang als ik zal leven, Zal ik dat den PaüS steeds geven. Gden 23 January 1861. J. C. G. Bnkkersgast. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van MM. M., H. en V. I). te Hamme elk 6 fr. Item 6 Ir. van M. S. te Pereq voor f360. Item van M. C. te Bievene 30 IV. Geëerden vriend G, uwen vriend I». uyt S. P. 0. had voor u betaeld, ik heb deze 30 fr, voortgezet te weten 6 fr. voor het loopeude jaer op/1. P. van B. en 24 franks voor 1861, 62, 63 cn 64 op uwe rekening. Indien gy echter verlangde dat het geld u teruggestuurd wierde, zoo zal een briefje van uwe hand vergenoegen. Onlvangen van M. T. te Vurste 6 fr. M. T. uw abonnement voor i860 was betaeld door D. R.Item van M. D. T. te Nicuwkerkên 6 fr. Item van M. G. te Ste-Maria- Hoorebeke 6 fr. M. G. Gh. uw abonnement voor 4860 was ook betaeld,'t is dus voor 1861. Item 6 fr. van M. C. G. te Geerardsbergen. Deze week hebben de eedsafleggingen der heeren Burge meesters van 't arrondissement alhier voor den heer Distrfkt- kommissaris plaets gehad. Vele verschiilige stoelen hebben hier de stad doorkruyst en in vele gemeenlens is de inhaling der nieuwbenoemde Burgemeesters met veel luyster en blydsehap gevierd geworden. De volgende jureën van ons arrondissement zuil- n kennis nemen van de zaken die voor de assisen onzer provintie zullen gebragt worden lydens de 4e serie van den !e zit tyd van 1861 M. E. D'hondl, zeepzieder, te Aelsl. F. Huyghebaert, ge pensioneerden kapileyn, le Aelsl. M. A. Van der Eeckeu, landbouwer le Gceraerdsbtrgen. Men seliryft uyt Moorsel aen den Dendcrbode Verleden maendag 28 jatiuary heeft er hier eene luysterrykc feest plaets gehad, ter gelegenheyd der derde inhulriing van den Burgemeester. Niels was er gespaerd van de parochianen om hunne liefde en verkleëfdheyd aen hel Opperhoofd der gemeente te bèwyzen. Van de uytersle palen der parochie was hel volk loegeloopen om die vaderlyke feest by le wooncn en hem sloels- gewys le vergezellen. Er waren arken geplant op verscheyde plaelsen waer den stoel moest voorby trekken. Den stoet bestond uyt mascaradcu een groot getal schoone ruytors, de harmonie, waarop volgden de 'ryiuygen bevattende al de Leden van hel besluet'. Twee uvl - gedoschlo rüylers zich doende onderschoyden van de andere door hun aerdig costucm vergezeldcu het ryluyg van onzen achtba re Burgemeester en Schepenen. Die schoone feest is op eene vrolyke wyze geëyndigd. Men schryft aen den Denderbode uyt Ramsel-Ilerselt, prov. Antwerpen Een schoon feest heeft te Ramsel plaels gehad. Men vierde er de pleglige intrede van M. Van Uylsei, burgemeester van Ramsel- Herssell. Reeds van vroeg in den morgend, had hel gansch dorp een l'eeslelyk aenzien gekregen, jong en oud, ryk en arm, allen wedïeverden om hunnen nieuwen burgemeester op de luyster- rykste wyze te onlvangen. Omtrent twee uren des namiddags kondigde het gedonder des geschuts de komst van den achtbaren Burgemeester aen. Duyzende vreugdekreten deden de lochl weergalmen. By zyne intrede in liet dorp wierd den geachtten Burgemees ter omringd van al de leden van 't bestuer, door den eerweerden Herder der parochie ontvangen met eenon welgepasten welkoms- groet. Hierna kwam den onderwyzer gevolgd van een honderdtal leerlingbn, welke ieder een wit vaenlje in de hand droegen met hel opschriftLeve onzen Burgemeester, en las eene redevoe ring voor. Daerna nam een der leerlingen het woord en ver welkomde den nieuwen Burgemeester in naem van al zyne mede scholieren. Een aental jongelingen hieven een gezang aen-op deze leest tocpasselyk en voerden dit met veel gevoel uyt. Den Burgemeester was over al die gelukwènsohen en liefde kreten zigtbaor ontroerd. Den treyn begaf zich met den eerweer- den Herder naer de Pnslorv. By zyn vertrek wierdhet ontzaggelyk vreugde geroep vari Leve den Burgemeester met kracht hernomen en du'ei'de immer voort. De grootste verbroedering hecrschle onder de burgers en toen hel feest, geeyndigd was, keerden allen naer buys met do vreugd op 't gelaet, eu met hel gedacht dat die inhuldiging vau M. Van Uylstel een der schoonste dagen huns levens was De meerderheyd der Kamer heeft beslist dat den graod van Universiteyts-leerling zal hersteld worden, en dat men de kan didaten zal onderzoeken hy mondelingsche ondervragingen en per geschrift. Rit is wel, maer de twee derden dier meerderheyd verstaen nietmelal van hetgeen de.studiën betreft, en men zou niet kwalykdoen hen eerst zelve hun examen te doen afleggen. Eenen beruchlcn heelmeester van Gend gaet het wagen de gendsche representanten van den span-ader le snyden. De ope ratie van de calaracly doet de blinden zien. De nieuwe proef zoo zy gelukt, zou de stommen doen spreken. De Grondwet van Antwerpen zegt dat de nieuwe munt van nikkel niet kvvalyk gelykl aen knoppen va» eenen douanen frak, of loodjes die de plombeursaen de schepen gebruykenmet een woord, dat het liet geld is, zoo als de wilden er zouden maken in Amerika. Den sneeuw is byna op al de velden gesmolten De zaeyin- gen hebben weynig geleden door de vorst, uyt hoofde zy over dekt waren door eendigi sneuwkleed. Tarwe en rogge bevinden zich opperbest, en niets laet veronderstellen, dat den strengen winter haer kwaed gedaen hebbe. Tarief vermindering van den engelsch-belgischen telegraef. Krachtens ene overeenkomst door het gouvernement gesloten met de kompagme van den onderzeeschen telegraef van Ostende naer Dovers, zullen de telegrammen Ier bestemming naer Grool- BrilLanje en Ierland getakseerd worden als volgt, le beginnen van 4 february 1861 Telegram van 4 tot 20 woorden (adres medegerekend) te reke nen uyt al de belgische bureelen 5 franks voor Londen, in plaets van 9 franks (ouden taks). 6 franks 25 ceniimen voor al de andere beslemmingen van 't Vereenigde Koningryk, in plaels van 9 Iranks (ouden taks). In deze taksen zyn begrepen de. kosten van den post voor de plaelsen die geen telegraef bureel hebben. Voor elke reeks van 10 woorden boven de 20, worden deze taksen de helft vermeerderd. Den bestuerraed der koninglyke Academie van schoone kunsten te Antwerpen brengt Ier kennis van do artisten, dat er den H' mey aenslaende eenen grootcn pryskamp van graveer kunst zal plaets hebben. Den laureael zal gedurende vier jaren een pensioen van 2500 fr. genieten. Eiken bplgischen of ge- naturaliseerden kunstenaar, nog geene 30 jaren oud zynde, mag mededingen. Het getal der concurrenten is op 6 bepn'eld. Bval- dier. er meer ingeschreven zyn, zal er eenen voorloopigen prys kamp plaets hebben. Behalve den eersten prys zal er eene twee de en eene eervolle melding worden verleend. Den tweeden prys, beslacnde in eene goude medalie, ter weerde van 300 lr. kan even als de eervolle melding by verdeeling worden toegestaen. De artisten, welke verlangen deel aen dien pryskamp te nemen, moeien zulks voor den 45 april aen den bestuerraed der Aca demie doen kennen. Men schryft uyt Antwerpen, 27 januarv Twee vischsloepcn hebben heden onze have verlaten. De Schelde is byna heel en gansch vry van hel ys en men mag van heden af zeggen dat de schipvaart hersteld is. De schepen die op T vertrekken liggen maken zich gereed om de haven te ver laten en de stoomboolen gaen hunnen dienst hernemen. De nieuwe nickelmunt heeft deze week reeds in onze stad eenige dupen gemaekleen vischwyf heeft het stuk van 20 ceniimen voor 2 franks ontvangen een ander vrouwspersoon is op dezellde wyze bedrogen geweest door eenen persoon die in haren^winkel was gekomen onder voorwendsel van haring te koopen.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2