EENE ANTWOORD. OPEISING VAN DEN WETGEVENDEN Z ITT YD IN VRANKRYK. TROONREDE DES KEYZERS. Mynheeren de Senateurs, Mynheeren de Gedeputeerden, De openingsrede van eiken ziltyd bevat, in weynige woorden, deverledene akten en de toekomeude ontwerpen. Tot heden stelde die mededeeüng, door hare naluer beperkt, myn gou vernement in geene innige betrekking genoeg met de'groole Staetskorpsen, en dezen haddon het vermogen niet van het gouvernement te mogen verpligten door hunne openbare aen- kleving, of van het in te lichten door hunnen raed. Ik heb be sloten dat er elk jaer een algemeen overzigt van den toestand des keyzerryks onder uwe oogen zou geplaclst. en de bezonder- ste brieven der afgezanten op uw bureel nedergelegd worden. Gv zult ook vermogen in een Adres, uw gevoelen te uylen op de gebeurtcuissen, niet zoo als eertyds, door eene enkele navolging der troonrede, tuaer door de vrye en regtzinnige uytdrukking van uw gedacht. Deze verbetering maekl het land meer met zyne eygene zaken- bekend, doet hem beter degene kennen die hetzelve besturen en die in de kamers zetelen, en, niettegenstaende hare gewigtigheyd, verandert zy niet aen den geest der Constitutie. Eertyds, gy weet het, was de stemming beperkt. De kamer der Gedeputeeiden had, wel is waer, uytgestrekter voorregten maer het grootste deel openbare ambtenaren die vgn hetzelve deel maekten, gaf aen het staetsbesluor oenen regtstreeksehen invloed op hare beslissingen. De hamer der Pairs stemde ook de wetten, maer de mcerderhevd kon eiken oogenblik veranderd worden door het byvoegen van nieuwe leden. Eyndelyk wierden de wet- len niet altyd om hare echte weerde onderzoeht, maer wel vol gens de kans die derzelver aenveerding of verwerping hebben Icon om het ministerie te behouden of omver te werpen. Daeruyt kwam voort weynig regtzinnighèyd in de redetwisten, kleyiic vastheyd in de handelwyze des gouvernements, weynig nuttige werken. Heden zyn alle de wetten met zorg en beleg voorbereyd in eenen raed sameugesteld uyt geleerde mannen, die hun gedacht geven op alle de te nemen maatregelen. Den Senaet, beveyliger der Grondwet en wiens bewarende magt slechts gebruyk maekt van zyne voordragt in zware omstandigheden, onderzoekt slechts (ie wetten onder het opzigt der grondwettelykheyd doch een.echt politiek hof van Cassatie zynde, is het samengesteld uyt een getal leden dat niet mag vergroot worden. Het Wctgevende-Korps bemoeyt zich niet, wel is waer, in de hyzonderheden van het besiuer, maer het word regtstreeks door liet algemeen stemregt benoemd, eu niet eenen openbaren.amb- leuaer maekt van hetzelfde deel. Hel beraedslaegt in voilé vry- ïievd over de wetten worden zv verstooten, het is eene ver maning waervan het gouvernement rekening houd maer die verwerping doet de magt niet wankelen, verhindert den gang der zaken niet en verpligt geenszins den vorst om raedsheeren te nemen die zyn vertrouwen niet bezitten. cc Dit zyn de voornaemste verschilligheden tusschen de tegen woordige Constitutie en degene die voor de revolutie van febru- arv bestond. cc Gedurende de beraedslaging van het Adres, Mynheeren, gaet tot den gronde toe in het onderzoek der kwestiën volgens haer belang, om u daerna gansch te kunnen toeleggen aen de zaken van het land, want indien de politieke kwestien een diep grondig en gewetensvol onderzoek vragen, op hunne beurt wil len de belangen eene spoedige oplossing. cc Nu dat er welhaest volledigere uytleggingen zullen gegeven worden, zal ik my bepalen met u in het kort te herinneren wat er binnen en buytcn het land is geschied. cc ln 't binnenland, strekken al de maelregelcn om den land bouw, nyverheyd en koophandel te doen aengroeyen. Heiver: duren van alle voorwerpen is het onvermydelyke gevolg van eenen aengroeyenden voorspoed maer ten minsteirzouden wy moeten trachten om de voorwerpen van eerste noodzakelykheyd zoo goedkoop te maken als mogelyk. 'T is in dit inzigt dat men op de grondstoffen do regten ver minderd, een koophandels-traktnet met Engeland aengegaen, nieuwe traktaten met andere landen ontworpen en overal de gemeenschap- en vervoermiddelen vergemakkelykt heeft. c< Om deze veranderingen te vvege te brengen, hebben wy 90 millioen jaerlyksche ontvangsten moeten laten varen, en nogtans zal het budget u in evenwigt aengeboden worden, zonder dat liet noodig zy geweest van nieuwe belastingen daer te stellen of* liet openbaei krediet aen te raken, zoo als ik u zulks het verleden jaer had aengekondigd. De verandeungen toegebragt inliet bestuer van AlgerTen hebben het hoogor bestuer der zaken in het midden der bevol- kingeu zelve avergebrngl. De nytmuntende diensten van den maerschalk die aen 'l hoofd der koloniën geplaetst is, zyn zekere waerborgen van orde en voorspoed. cc Buy ten hel land, heb ik gepoogd te bewyzen in myne be trekkingen met de vremcle mogendheden, dat Vrankryk reglzin- nig den vrede begeerde dat, zonder af te zien van eenen wet tigen invloed, bet zich geenszins wilde bemoeyen daer waer zyne belangen in 't spel niet waren eyndelyk, dat indien het genegen was voor alles wat groot en edel is, het niet aerzeldc om te veroordcelen alles wal het regt der volkeren en de reglveerdig- lieyd kwetste. cc Gebeurtenissen die men slechts kon voorzien, zyn in Italiën eenen reeds verwikkelden toestand komen verzwaren. Myn gou vernement, het eens zynde met zyne bondgenoten, heeft "ver meend dal den besten middel om groole gevaren te vermyden, was het princiep van niet tusschen komst- te gebruyken, princiep dat elk land meester lael van zyne lolbeschikkingen, de kwestien binnen de grenzen van elk land besloten houd en ze belet van in eenen europeesehen oorlog te verkceren cc 'T is waer, dit stelsel heeft dozwarigheyd van veel nndeeüge buytensporigheden te veroorloven, en de deukwyzen zelve zou- den liever hebben, de eenen, dat Vrankryk party name voor allo de revolution, de anderen, dat hel zich aen T hoofd zou stellen van eene algemeene terugwerking. cc ik zal my door geen eene van die strydign opwekkingen van myn en weg laten atleyden. Het is genoeg voor de grootheyd des lands, van zvn regt slaende le houden daer waer liet onbetwist baer is, van zyne eer te verdedigen daer waer zy word aenge- rand, van zynen onderstand te verleenön daer waer deüzelve ver zocht word'len gunste eener reglveerdige zaek. 'T is aldus dal, wy ons regt hebben slaende gehouden met den afstand van Snvoyën en Nizza te doen aenveerden deze provintien zyn heden onwcdt-rroepclyk aen Vrankryk vereenigd. cc 'T is aldus dat, om onze eer te vreken in het uylersle Oosten ons vaendel vereenigd mei dat van Engeland, zegepralend op de muren van Pckin gewapperd heeft, en dat het kniys, zinnebeeld dev christeno besehaefdheyd, op nieuw, in de hoofdstad van China, geplant geworden is op de tempels van onzen godsdienst, welke sedert meer dan eene eeuw gesloten waren. Het is aldus dat in Syriën, krachtens eene europcesehe overeenkomst, wy de christenen gaen beschermen zyn tegen eene verblinde dweep zucht. cc Te Roomen, heb ik geloofd het garnizoen le moëten ver meerderen, toen de vcylighoycl van den Heyhgen Vader bedreygd scheen. Te Gaela, heb ik myne vloot gezonden op bet oogenblik dal zy den laetsten toevlugt scheen te moeten wezen voor den Koning van Napels. Na dezelve aldaer vier maenden te hebben laten liggen, heb ik ze teruggeroepen, hoe genegenheydsweerdig ook eene koninglyke wederwaerdigheyd was die zoo cdellyk verdragen wierd. Do tegen woord igheyd onzer vaerluygen ver- pligtte ons alle dagen af le vvyken van hel stelsel van onzydfg- heyd dat ik had uytgeroepen, en zy gaf aenleyding tot allerhande verkeerde uytleggingen. jN'u, gv weet het, in politiek gelooft men weynig aen eene loutere belanglooze wending. Zulkdanig is hel vlugge vertoog van den algemeencn toe stand. Dat de vreozen dus ophouden, en dat hei vertrouwen zich vcrsterkc. Waëro'm zouden de handel- cn nyverheydszaken gee- nen nieuwen vlug nemen cc Myn vast bcsluyl is van my in geen eenen oorlog te be moeyen waer de zaek van Vrankryk op het regt cn de reglveer- hcyd niet zou gegrond zyn. Wat hebben wy alsdan te vreezen 9 Kon eene vereenigde en digte natie van veertig millioen zielen wel vreezen 't zy van le worden medegerukt in worstelingen, waervan zy het doel niet goedkeuren zou, 't zy van door eene hoegenaemde bedreygijig le worden getergd cc De eerste deugd van een volk is van be.rouwen te-hebben in zyn zeiven, en zich niet te laten bewegen door hersenschim mige vrees. 'c Beschouwen, wy dan de toekomst met kalmte, en in het volle geweten onzer matrt gelyk onzer trouwhertige inzigten, leveren wy ons zonder overdrevene bekommeringen over aen de ontwikkeling der kiemen van voorspoed welke de Voorzienig- beyd in onz.e handen heelt gesteld. De troonrede, welke de Koningin van Engeland, by't openen van het Parlement, uylgesproken heeft, zweemt m schyn naer den vrede, maer in den grond lael zy achterdenken doorstralen. De Koningin heeft niet geaerzeld de welgekende denkwyze van Vrankryk nopens het verblyf derf ransche troepen in Syriën tegen te kanten. Den toon op welken dees vraegsluk behandeld is, is wel niet acnvallend, maer hy laet toch iets dreygend gevoelen, indien Napoleon zyno troepen in Syriën, tegen den dank van Engeland, wilde laten. Wat de.zaken van ltaliën betreft, de Koningin is van gedacht dat de Italianen moeten vry gelaten worden om zelve hunne zaken te vereffenen. Kortom, de Koningin hoopt dat de gcmaligheyd der europasche mogendheden zal beletten dat den vrede gestoord worde. Met al die gevrongene, bedekte, gedraeydo en geheymzinnige uyt- drukkingen blyft hel pnbliek zoo wys als te voren cn 't is als ware 't woord aen de grooten gegeven om hunne gedachten te verduyken. Napoleon heeft geklapt, en zyne aenhoorders weten zoo veel voor als na zyne redevoering. De Koningin van Enge land heeft geklapt, en T publiek weet nu zoo veel als zeven die niemendal weten. Komediespelers vind men overal. DE GEMATIGDE!I) DER ONDERDANEN VAN M. ROGIER. Tydens de discussie over den budget van binnenlandsehe zaken zoo in de kamer als in den senaet en namentlyk in de zittingen van 27 november en 18 december laetst, heeft Meester Rogier opentlyk verklaerd dat de burgemeesters vry waren in hunne stemming, dat zoo lang zy geene buvlensporige cn over drevene oppositie aen het bestuer maekten, er geene redens bestonden om ze van hunne bediening te berooven, voor zoo veel de kiezers hunnen wil hadden te kennen gegeven en zy herkozen waren. Hy voegde er hv dat den wil der kiezers grootelyks in de vrye landen moest geëerbiedigd worden, en dat hy alzoo zyne pliglen verstond, dat de gematiglieyd zyn rigtsnoer zou geweest hebben in de hernoemingen. 'T is in dezen zin dat de beraedslaging is gesloten geworden en dat den senateur Woelmont in de zitting van 18 december uylriep Ik zal voor clen budget stemmen omdat den minister Rogier ons eene verzekering van zyne gematiglieyd gegeven heeft, toen hy antwoordde dat hy in de benoeming grienen party geest zoü gebruykt hebben eu dat hy het bestuer niet sou gcslaglofferd hebben aen de politieke driften. 'T is zekerlyk in het kanton Aelst en in Vlaenderen nie-t dat deze woorden kunnen plaets grypen. Inderdaed, laten wy vooreerst spreken over de gemeente Mei re. Het'bestuer van Moire had sedert 1845 aen haer hoofd eenen man gematigd van karakter die door eenieder bemind, de twisten welke tydens zyne eerste benoeming bostonden teenema.el uytgedoofd had in de laelste kiezing bekomt hy byna de eënpnrigheyd der stemmen hefgenc hedendaegs het grootste bcsvys is zyner regt- veerdigheyd en van zyne goede bestiering, eenieder verwacht zyne hernoeming want nooyt kan men zeggen dat M. Coppens ovèrdrevcnheyd beging tegen wie het zyen omdat hv geen slaef wilt zvn van eenige overdrevene beambten, welke genoeg- znem gekend zyn en voortyds aen het ministerie De Decker hunne verkl'eefdheyd toonden om hunne plaets te behouden, word hy vervangen, goeden hemel door wie? door eenen man die t'huys zelfs niets te zeggen heeft en zekerlylc beter zyne herberg zoude besturen dan de gemeente. En wilt men weten waerom dit gedaen word Omdat men alzoo denkt den twist te zaeyën in hel bestuer, en naderhand benoemingen zal kunnen doen welke nu nog onmogelyk zyn. Maer de inwooners van Meire kennen deze listen, zy zullen t.en deze slimmerikken toonen dat zy zich bedriegen, en dat hunne aen gek leven heyd aen de principe n van order en rust langer zullen duren dan het op krukken springende 'ministerie. Te Bavegem is het even zoo. Daer was eenen man aen het hoofd sedert 1830, die dus gedurende dertig jaren de moeyelyke taok op zich had genomen de gemeente belangen waer te nemen. In de laetste kiezingen word hv weder herkozen met groole meerderh'jyd. Zekerlyk zou allen gematigèn minister een bewys willen geven acu een mi burgemeeters die gedurende eenen zoo langen lyd zyn fonelie met eer uytgeocffend heeft, maer het Aelstcrseh klieksken had zyne vervanging besloten en daer voor was er niets verzuymd, opzeggen, dreygemenlen, immers alles wat dien haspel gewoon is te doen wierd in het werk gesteld. Er nog niet in gelukkende, heeft men in eene onwettige ballot- tering, eenen nieuwen man doen doorgaen en hy vervangt den derligjarigcn burgemeester tegenstrvdig aen de beloften van den minister, tegenstrvdig aen de verwachting der inwooners, die hunnen wil hadden le kennen gegeven. 'T is jammer deze daed- zaken in een land te zien geschieden, want dit bewyst dat noch goede diensten, noch goede bestiering iets kunnen doen tegen de grillen van eenige klubisten, die niet kunnen verkroppen dat zy in de provinciale noch groole kiezingen die ministeriele slaven niet kunnen doeu gelukken. Te Baei'degêm heeft men lot heden geene genoegzame slaven kunnen vinden, in andere gemcentens waer men geeiien weg kan, heeft men zich moeten onthouden, men zoekt en men IneS ondertusscheö de gemeente zonder bestuer, eir zulk gedrag noemt men gemalrghevd, welke huyehelaryBinnen eenige maenden, landgenoten, zullen de gemalige misschen willen wederkomen, dan zal men u streel en, dan zal men zeggen De buytenkiezers zyn met onsT wy hebben ze verlicht enz. enz. Gv kent nu hunne verlichting, deze bestoet in alles te doen wat zy willen zonder tegenspreking... En gy, burgemeesters en schepenen, raed pleegt uwe weer- digheyd, versloot zulken dwang aïs men u, legen uw gedacht, wilt doen stemmen. Zegt aen die overdrevene: Den minister lieert uytgeroepen dat wy vrylyk ons gedacht mogen doen, dat wy niets le vreczen hebben, en indien men u een geteekend briel'keit wilt geven, brengt het ons wy zullen het naer den minister zenden, of stuert het hem zelf. Dan zult gy toonen dat gy als- Belg onder geenovhoegenaem'do slaverny wilt bukken.X. Y. M. B. Dumortier, antwoordende aen de liberalere, die op.de hatclyksle vvyze liet pauselyk gouvernement in. de Kamer hadden aengerand, heeft het volgende gezegd Wat hebben onze landgenoten gedaen Zy hebben de ver dediging op zich genomen vaneen land dat men wildé over weldigen, van een eeuwenheugende ryk dat men uyt de euio- poaensche Inndkaert wilde doen verdvvynen en zulks in eenen zin var; verovering, overweldiging die voor Belgie». zelve gevaer- fyk is. Hoe als gy van vryheyd Koml sproken, heb ik het regt u te viagen of dit vryheyd heet menschen doen door den kop schieten die hunne nalionalileyt willen behouden De Delgen die dit princiep van openbaer regt, van het regt der nalionalileyt, verdedigen, zyn goede burgers, en dit doende, staen zy onze eygene nalionalileyt voor. Ik hcgryp het, uwen lof zvvaeyt gy toe aen de Piemonlezen die, in de Abruzzen, hunne dvvingeiandy door moorderyün wil len opdringen, en die hel bloed vergieten om landen binnen te palmen welke bun vyandig zvn En wanneer ik alhier de handelwyze hoore blameren van; de zwakken die zich tegen de magtigen verdedigen, wanneer ik zulks hoore in een Parlement dat vooral het regt der klevne vol keren zou moeten voorslaen, zeg ik dat ik niet meer weel waer ik ben ik vraeg aen myn zeiven of ik rny wel in eene belgische Kamer bevmde. Wat my betreft, ik zal altyd tegen de overwel digingen protesteren Gy spreekt van vrybeden maer zeg my wie heeft er iir ltaliën de vryheyd hersteld ten zy den doorluchtigen Pius IX die nu lo Roomen regeert En wat is ér gebeurd Op'de trappen van het paleys des Parlonienls, heeft men zynen eersion minister de» doorluchtigen graef Itossi met eenen, dolk vermoord Wat is er nog gebeurd Men is naer hel paleys van het Quirinaal gelpopen, geweerschoten lossende on> den Paus zolvvn te vermoorden, dien vorst welken zyn land vry had gemaekt en hetzelve met politieke instellingen bad begiftigd. 'T zyn zeker deze l'eylen uie- gy zond willen zien vernieuwen. En zie daer wat men het slechtste der gouvernementen noemt, en wanneer diorgelyke feylen plaets hebben gehad, hebt gy nie's anders dan blaem te-geven aen dit vaderlyk bestuer, anders niet dan vvenschen ten voordeele der vrecdè moordeiiaers en dei- genen die de klevne landen wilden in de slaverny brengen om- gausch ltaliën pieuionteesch te maken. n Ach indien eenen vorst ooyt iets voor zyn volk heeft ge daen, 't is wel den lieyligen opperpriester dien den pauslyken troon verheerlykt, en indien hy niet verder gegaen is,'t is om dat de Roorolèhe Staten in wanorde geraekt zyn 'tis omdat de moord de schuld van dankbaerbeyd wegens hen betaeld heeft. Men moest kiezen tusschen hel regiem, van orde du lictgeen van schrik en bloed wat uiy betreft, ik heb liever hot zaèlHacrdig. regiem dat in dit land heerscht, dan het tyranniek regiem dat iu andere bcslaet en waer de tyranny zich verbergt onder den be- driegelyken naem van vryheyd. De vryheyd die mooFd en in het bloed zwemt, de vryheyd die door den kop schiet, die afschuwclyke vryheyd, deze van, den ponjaerd en van den schrik, 't is degene van het Jacobjnis- mus, en ik laet u dezelve gansch en geheel over. Myne vryheyd is degene van het regt, ik wil geene andere, en indien zy eenen oogenblik kan verlaten worden om aen haielyke saturnalen. plaets te maken, herinnert u dat de ware vryheyd nooyt uyt de moorderyèn en uyt liet bloed gesproten is, en 'dat deze vroed heden altyd de voorloopers zyn geweest van het despotismus en van de tyranny. Dat is de lael van eenen Belg degene der liberaters is deze van party-gangers des vretndelings. i i 1 CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. V. D. II. te Kockelberg 6 fr. Item van1 M. V. M. te Wondelgem 6 fr. Item van M. S. te Sl-Amands- Oostacker 6 fr. tot September i860. Item van M. G. te Aeren 6 fr. Item van M. T. le Ixelles 82 fr. 30 cenlimen. Hem van M. D. le Zogge 22 fr. voor Belg en Denderbodc. Vriend D. uyt R. uw abonnement voor I860 staet op mynen register uytgedaen, dus zal onzen vriend Petrus voor u betaeld hebben. item van M. V. 0. te Godveerdegem 6 fr. Item van M. G. te Schrieck (Heyst-op-den-Berg) 3 fr. Item van M. G. te Aerscbot •12 fr. tot 31 october 1861. Item van M. I). te Audenacrde 12 fr. Item van J. M. D. C. te Caleken 6 fi. Item uyt Lokcren 3 franks. M. G. le M. ik heb uwen brief wel ontvangen, de kwiltancie zal u welhaest toegezonden worden. ROOMSGHE LEENING VAN I860. De inschryvers der roomschc leening van I860 worden verwit tigd dat het uytwisselcn der provisoire titels, zal plaets hebben van heden af, te Brusssl, in liet midden bureel, Welensehapstraet 34, en in de andere steden, by de bankiers belast met de inschrv ving. De persooncn voor 'wie wy gehandeld hebben, mogen ons provisoire titels overmaken, wy zullen voor alles zorgen zonder vergelding. Woensdag avond is hier een deerlyk ongeval gebeurd. De huvs- vrouw van M. Buys, regent in de school van 't gouvernementeel onderwys, is des avonds in den dender gesukkeld en ongeluk- kiglyk verdronken. Men beeft haer Jyk uyt het water getrokken en naer '1 gaslhuys gedragen. De verdronkene gaf, sedert eenigen lyd, teekens van'verstandsverbystenng. M. F. Haeck, komt aen de Vertegenwoordigers-Kamer eene petitie te zenden, in dewelke hy de schroomlvke winsten doet zién die de Nationale Bank gedaen heeft sedert hare instelling tot heden. Deze winsten 'belooopen tot 23 millioen franks in 10 jaren tyds.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2