Wettigen gang van het Goud. Onzen Gemeenteraed. der ni.ettusschenkpmstdal men ihans Roomen aen llaliën geve, en zyne eenheyd is verzekerd. (Geruchten). Hoe ik zou het regt niet hebben het gedrag des Keyzers goed te keuren wanneer het zoo schoon, zoo stevig is En op wat oogenblik Als men van samenspanning sprak, ter gelegen- heyd der byeenkomst van Warschau. 'T is het zoo stevig gedrag van het fransch gouvernement in die omstandigheden dat den vrede heeft verzekerd, en die stouimoedigheyd* maekt zynen roem uyl. Blyft nu nog de kwestie der toepassing van de pauselyke magt. Zeker, den Paus moet zyne onafliankclykheyd behouden, en den redenaer bekend dal den Heyligen Vader niet mag den onderdaen van eenen nieuwen vorst worden 't is daer dal de moeyelykheyd der kwestie van Roomen ligt, doch het is niet onmogelyk dit vraegstuk op te lossen. Den Paus is het opper hoofd der Kerk, kan hy te Roomen niet verblyven met eene zekere onafhankelykheyd die hem noch het opperhoofd noch den onderdaen maekt van iemand wie hel zy De geografische ligging van Roomen, door den Tiber Verdeeld in twee steden, volkomcntlyk van elkander afgescheyden, de eene de catholyke stad, de stad van het Vatikaen, op den reg- teroever, de andere, de stad der gehengenissen van het keyzer- lyk Roomen, op den linker oever, schynteenc schoone oplossing aen te bieden. Wat onmogejykheyd bestaei er in de onafhanke lykheyd van den Paus te verzekeren in eene dezer beyde deelen der stad, met hem een garnizoen te geven, met hem eenen budget te verzekeren door alle de mogendheden gewaerborgd Den Paus, aldus omringd van den eerbied der christelykheyd, N met een afzontferlyk regtsgebicd, met zyn vaendel. zou gansch zyne onafhankelykheyd hebben. (Versciiillige geruchten.) Roo men zou, om zoo te zeggen, het heyligdom, het oasis der chris telykheyd wezen. Ik weet dat men zal zeggen dat zulks hersenschimmen zyn, vervolgt Z. K II. maer- hoeveel dingen die men ook voor her senschimmen gehouden had, zyn er sedert dry jaren niet verwe- zenllykt geworden Wanneer er zich eene moeyelykheyd voor doet, zou men die te vergeefs willen uytstellen men kan ze gedurende eenen tyd verminderen, maer eyndelyk moet zy hare oplossing bekomen" Wy zvn in de tegenwooordigbeyd der ita- liaenschë eenheyd welnu, <.f wel men moet ze aenveerden of wel het politiek' aennemen van .M. de la Rochejaquelein, welke noodzakelyk tot rampen heéoleyd. Na te hebben aengedrongen op de jnogelykheyd van de onaf hankelykheyd van den H. Vader te slichten in de voorwaerden die hy heeft aengeboden, eyndigt Z. K. II. aldus Ik wenschte wel dat men zich dc woorden herinnerde woermede zyn volk eertvds den II. Vader oniliaelde Schep moed, II. Vaderen dal Vrankryk, dat vol eerbied en genegenheyd is voor den Paus, hem zegde* op zyne beurt.Heb wvsheyd, Heyligen Vader. Ik wenschte dat deze woorden Heb wvsheyd, Heyligen Vader I voorkwamen uyt den Senaet, die zyne.godvruchtige zonen bevat. En 's Kejzers "gouvernement, zich de woorden onzer vaderen herinnerende, zal hem zeggen Doet wat noodig is dat er van kome waf het wil. M. de la Rochejacquelein vraegt het woord voor een persoou- Ivk feyt. M. den Voorzitter. lk geef het u enkelyk voor een persoon- lyk feyt. M. de la Rochejacquelein. Den heer prins Napoleon woonde oowetwyfeld het begin der zitting niet by, anders zou hy geen woord "geuvt hebben dal hy ongelwyfeld zal intrekken. Zyne Hoogheyd beeft gezegd dat ik logenstraffingen gekregen had in de zitting van gisteren. Ik heb nooyt van iemand logenstraffingen gekregen, zelfs niet van eenen prins, zonder er krachtdadig op weer te komen. Gisteren is my eene te regtwyzmg gedaen door myne vrienden graef Walewski enden heer Thouvenel. Uyt eerbied voor hen, en ook voor prins Napoleon, heb ik myn antwoord uytgeslelci, denkende dat ik ongelyk kon hebben in den vorm, en myne uyllegging verdagende* lot eenen oogenblik waerop den Senaet niet ontroerd zou zyn. Z. K. II. prins Napoleon. Ik heb geene logenstraffing ge geven. M. de la Rochejaquelein. Van het oogenblik dat het woord ingetrokken word Z. K. H. prins Napoleon. Ik trek niets in, wyl ik dit woord niet gezegd heb. Zie den Moniteur. M. de la Rochejaquelein. Daer den prins dit woord niet geuyt heeft, verklaer ik my voldaen nopens dit punt. Maer in zvnè redevoering heeft hy geloofd zich le moeten overlaten aen pèrsooulvke aenvallen enis er een waertegen ik moet protes teren, ik hecht er groolen prys aen dit te doen. Den prins heeft gesproken van de afkomst onzer kollegas. 7. K. II. prins Napoleon. Zv is voor alien gelyk zy neemt oorsprong in een dekreet des Keyzers. M. de la Rochejaquelein. Deze uyllegging zou myne teurge- voeligheyd kunnen gerust stellen, had den prins sprekende van eene party, niet getracht my aen te duyden als het orgaen dier party...;. Z. K. H. prins Napoleon (met hevigheyd). Ik vraeg het woord. tl. de la Rochejaquelein. lk neem met aen dat men hier kome zengen Gv hebt toebehoord aen deze of gene party en gv vertegenwoordigd zeAls men iedereen moest vragen van waer hy* komt, dan zou ik in deze vergadering die vraeg aen anderen kunnen toesturenDe betamelykbeyd belet my myn gedacht moer uyt te leggen. Nu heeft den prins gesproken van degenen die eertvds de al- gemeene stemming verachtten, 0111 ze later te overdryven. Ik ben niet van degenen aen wien men dergelyk verwyl zou kunnen toesturen. Den prins weet liet zoo als iedereen er zyn zinspe lingen die ik niet aeniveem. tiet is gemakkelyk do oude partyèn zwart te maken voor do noodwendigheden zyner zaek. In hare zitting van 5 maert heeft de Kamer den voorstel van den moedigen en achtbaren heer Dumorlier belrekkelyk den wettigen gang van 't Gouden Geld met 64 tegen 42 stemmen AENGENOMEN. Al de mocyten, al de poogingen, al de smaedredens, al de granimocdigheden die den koppigen geldniiïlisLer Frère legen dezen zoo billyken als regtveerdigen voorstel beeft aen den dag gelegd zyn dus vruchteloos geweest. M. Frère is letterlyk plat- gekiopt, zyne voorheen zoo goedwillige meerderheyd heeft hem 111 dees vraegstuk verlaten. Hy had schoon te zeggen dat al wie voor dezen voorstel zou stemmen een bewys van zotlieyd geënt op de Ceugcntacl zou geven, dat het eene onreglveerdige en zede- looze wet zou wezen en meer andere dwaeshèden, 64 stemmers hebben aen M. Frère bewezen dal zyne verbloemde en ronkende zinsneden op hun zonder invloed waren, zy hebben hem doen zien dat at zynen baelzuchtigen rimram aen eene verslelene vys geleek die, hoe sterk men er ook aen draeyt, niets meer kan vasthouden, .tiet een woord, deze stemming heeft den hoogmoed van M. Frère zoodanig neêrgeveld, dat hy nimmer als man van overtuyging kan aen 'i ministerie blyven. Doch daerom willen wy niet zeggen dat hy hetzelve vrywilliglyk zal verlaten, Oh verre van daer, de 21,000 franks 's jaers zonder de gekwetsten zullen hem dit pilleken doen doorslikken en hem aen zynen zetel vasthechtenWat er van zy de burgers zullen welhaest verlost zyn va 11 de jodery der groote smauzen en dit is het byzondersle. Staet M. Frère le kykcu gelyk nen uyl onder een koolblad, dit raekt hun nietsomtyds zoeken subtiele hersens te veel maer vinden weynig en dit breekt hun gewoonlyk den nek. In den spiegel is met allyd tc vinden wat men hebben wilt. Kortaf, M. Frère heeft er met zyne koppigheyd gestaen en de joden zullen nu wat min geldfeesljes te vieren hebben, maer de bur gers zullen van eene moeyelykheyd ontlast zyn die reeds veel te lang gedüerd heeft. STEMMERS VOOR DE WET'. MM. Allard, Ansiau. Beeckman, Cartier, Coomans, Crombez, de Baillet-Lalour, de Bast, de Breyne, Dechamps, de Cbenlinncs, de Decker, dc Florisone, Detré de Baeme, de Man d'Attenrode, de Montpellier, de Moor, de Pitteurs-Iliegaerls, de Porlcmont, de Ruddere, Desmaisières, de Smedt, de Terbeeri, de Theux, d'Hoffsehmidt, B. Dumorlier, H. Dumortier, Gobtet, Gnillery, Janssens, M. Jouret, Landeloos, Lange, Lanbry, Le Bailly de Tilleghem, C Lebeau, Magberman, Moneheur, Neyt, N'otelleirs, Nothomb, Pierre, Rodcnbaeh, Rover de Behr, Sabalier, Saeyman, Savart, Snov, Tack, Thibaut, Tliienpont, Van den Branden de Reeth, A. Van den Peereboom, E. Van tjen Peereboom, Van der Donekt, Van Dormacl, Van Ilumbeeck, Van Leerapoel, Van Over loop, Van Reriynghe, Vermeire, Verwilgben, Wasseige. STEMMERS TEGEN DE WET. MM. Braconnier, d'Autrebande, David, Deboe, de Bronckart, de Brouckcro, de Gattal, Delexhy, de Naeyer, de Renesse, de Ridder, de Rongé, Devatix, de Vrière, Dolez, Frèrc-Orban, Grnnd- gagnage, Grostils, Hymans, Jaequerayns, Jamar, J. Jouret, Juliol, Lebeau, Lesoinne, Loos, Morcau, Mouton, Muller, Nèlis, Orban, Oris, Pirmez, A. Pirson, V. Pirson, Prévinaire, Rogier, Teseh, Van der Stiehelen Van Isegliem. Van Volxem, Vervoort. Het art. 2, dat het gouvernement magtigt goudstukken van 20 en van 40 fr. te slaen, in dc voorwaerden der wet van 1832, en stukken van 10 en van 5 franks, aen den zelfden titel als de fransche stukken dier weerde, word gestemd met zitten en reglslaen. 'tiet gezamenllyke des wetsontwerps word by namelyken op roep in stemming gebragl en aengenomen door 64 stemmen te gen 42. Men leest in een brussetscb blad w egens den ministerieelen fcrisis Men houd zich vele bezig met den toestand waerin den mi nister van finantien gebragt is door de aenveerding van betwets ontwerp belrekkelyk den wettigen koers van het gouden geld. Het is klacr vooral degenen die het karakter van M. Frère- Orban hebben kunnen waerderen, dat hy nooyt de wet zal willen tegeiileekenen welke hy zoo geweldig bestreden heeft. Maer wy gelooven te weten dat den achtbaren minister maer zvne bedie ning zal vertalen in het waerschynlyk geval dat den Senaet, door zyne stemming, do besluitneming der Vertegenwoordigers-Kamer zou bekrachtigen. Het sehyiit onzeker, tot hiertoe, of er eenig ander lid van liet kabinet m'. Frère-Orban in zyne aftreding zal volgen, en te ver geefs zoekt men op dc banken der linkèrzyde oenen mail die de opeugelatene tfinctien zou kunnen aenveerden en de wetgevende bekrachtiging geven aen den voorstel van M. Dumortier. In zyne hoedanigheyd van behandelaer des koophandcllrak- taets mei Vrankryk, denkt men dat M. Liedls, gouverneur van Braband in het kabinet zal tredcu om de bepalingen van dit trak- taet te verdedigen en dat hy, als minister van finantien, het wets ontwerp zal tegentcekencn dat komt aengenomen te worden. Deze schikking sohvnt aen zekere persoonen des te waèrschyn- lvker omdat M. Frère-Orban zieh weynig genogen toont, naer men zegt, voor zekere bepalingen welke men aen onze onder- handelaers in liet traktaat zou willen doen aeveerden. In 't eyland Jersey, waer Victor Hugo en andere uytwykelin- gen woonen, beeft'onlangs iels aerdigs plaets gehad. Eenen fransehen banneling was overleden den afgeslorven was eenen der meest gevorderde demokralen zeer wel gekend 0111 de over- drevenhëyd zyner begrippen hy leefde reeds 10 jaren in bal lingschap'. Op zyn graf deed M. Hugo eene redevoering waer de vader landsliefde, de zelfsopolïering en andere deugden des aflyvigen hcfaelhoog verheven wierden. Na de ïykplegtigheyd ging men ten liuyze van den overleden broeder, oin lo zien of er niet eenige schikkingen le nemen warén. Maer nauwelyks had Victor Hugo de papieren bezien of hy deynsde terug van verontweerdiging. Den afgestorven broeder was eenen hovmelyken agent van de keyzerlyke politie en trok eene schoone 'jaerwedde enkelyk om aen hel keyzerlyk gouver nement verslag te geven over de woorden en daden der fransche bannelingen te Jersey. Men spreekt van plannen, tusschen Cavour en- Napoleon bc- raemd, die hierop zoiulen nederkomen, dat den Paus het Paesch- fecst dit jaer niet inde Sl-Pieterskerk zou vieren voorts zou alles georganiseerd zyn voor eenen oproer, die weldra zou uvt- breken, waerby de fransche troepen werkeloos zouden blyven en hpteeen Pius IX bepaeldelyk zou dwingen Roomen te verlaten. Dit vertrek zou gevolgd worden door den onmiddelyken inlogt van de Piemoutecsohe troepen 111 de hevlige stad. Het Verbond van zondag .toetst meld dat den sladsbudgeS verlenen week in den gemeenteraed is vastgesteld en dat, na eene langdurige beraedslaging de meerderheyd de schadeloos stelling aen den heer Deken, sedert het begin der eeuw* toegestaen voor zyne wooning, heeft verworpen. Dit verwondert ons geenzins aen den boom kent men de vruchten. De gelegen- heyd 'voor onze stadhuysmanoen om de belangen der stad voor te slaen en hunne verkleefdheyd aen dc religie hunner voorouders' te toonen, waste schoon, om ze te laten voorbygaen. Zie hier wat men uytgevonden heeft, of om beter te zeggen du gegronde redens van de meerderheyd. Volgens de wet der voorheen fransche republiek van den 18 germinal jaer 10 artikel 72, wierd er bevolen dat de pastoryürf en dc hoven er aenklevende welke niet verkocht waren, weder moesten gekeerd worden aen de pastors en desservanten der kerken. Deze wet had geen ander doelwit dan de afschaffing der voorgaende wetten bevelende de verbeuring der pastoryën err eygendommen der kerken. Onder het beheer zelye der wel van 2 en 4 november 1789 die de geestelyke goederen aen den staet gevoegd had, was er bedongen dat het volk (la nation) zelf zoude gehouden zyn le voorzien in de kosten van den godsdienst en onderhoud der geestelyken, en de wet van 12 en 24 julv 1790 had er bygevoegd in art. 4 titel 3, dat dc geestelyken zouden beiaeld geweest zyn door het volk. Toen men na de grootste gruweldaden le hebben gepleegd, den Calholyken godsdienst herstelde was hel noodzakelyk deze verbeuring te doen ophouden bier van du wet van germinal jaer (U, den wetgever voegde er by in den zei ven art. 72 Daer waer geene pastoryën meer zyn, zal het aen de gemeen lens- toegelaten zyn aen de pastors een buys en hof te bezorgen, en omdat men niet zoude knnnen houden slaen hebben dat dit eeniglyk een vermogen was? besloot den eersten consul by beshjvf van 1 pluviose jaer 11, dat het geen enkel vermogen maer eene pligt was voor de gemeentens. Bovendien en om nog boter den wit der fransche wetgevers te kennen, zegt den art, 4 der wot van 44 prairial jaer 12, na aen de pastors een traktement van 500 fr. gegeven te hebben, bv middel van dees traktement, zullen de pastors niets van de gemeente le cyssclien hebben, ten zy Imn logement ingevolge art. 72 der wet ran 18 germinal jaer 10. Het is dus zonneklaer dat hel eene pligt is voor do gemeenten, daer waer geene pastoryën bestaen eene woonst aen de pastors- te verschaffen', of te wel eene vergoeding. Naderhand wierd de- wel van 50 mey 4806 afgekondigd. Deze wet vereenigde dc afgeschafte kerken en pastoryën aen de inkomsten der kerken welke behouden wierden. Men beweerde dat, ten gevolge der voorwaerden dezer ver- ecnigiug, de verpliglingen der gemeentens voor wat de woonsten' der pastors betreft aen de kerkfabrieken overgegaen waren,, maer als men met acudacht deze wet leest volgt er uyt dat do kerkfabrieken die, ten gevolge van deze wet, eygenaressefr wierden van afgeschafte kerken en pastoryën, en die dezelve vervremden of in liuer stelden, de woonst aen dc pastors moesten1 verschaffen. Dezen tost wierd als eene vergoeding aenzien der voordeelem welke de wet haer verschafte. Voor alle de andere, bleven do bestaende wetten, en bleef dé verschaffing eener woonst aen de pastors eene pligt, eenen last der gemeentens. 'T is in dezen zin dat de groote meerderheyd der lransche regtsgeleerden dë weS hebben uytgelegd. (Zie"Merlin, Favard, Lebernier'en andere, zie ook verseheyde arresten van het hof van cassatie waer onder het moj'kweerdig arrest van 7 jnnuary 1839 bekrachtigende een arrest van het hof van Dijon van den 1 julv 4834. Nu ga en wy lot de wetten van 1809 en andere. (Om voortgezet te worden.) Th CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. L. te Grimmingen 6 fr. Item van SI, D. B. te Hondsoeht 12 franks lot T febry 1862. M. V. .1. uyt A. ik zal voor uwe ontvangst zorgen, gelyk gy voor ite myne. Den"brief is besteld. Vriend S. uyt A. het kan deze week niet zyn, ik ben over last van werk. De'naesle week of nog beter na Paesschen. De dagen zullen wat langer en de vertrekuren veranderd zyn. Mm« D. C. uyt S. het N' voor M. P. F. H. te E. is gezonden geweest, wy zullen in den post rektameren en verzoeken u vriendelyk ons nog eens teschrvven indien dit mael hel N' ach terbleef. Een koniuglyk besluyt van' 7 maert benoemd den heer Arents tot burgemeester van Sehendelbeke. Een koninglyk besluyt verleent eene subsidie van 300 fr. aen het weldadigiieyds-bestuervan Heldergem, om hem te hel pen de buytcngewoone uytgaven bekostigen veroorzaekt door den typhus' die in die gemeente geheerscht heeft. Gelvk men weet, is de nickelmmit overal in Belgie met eenen spotlach bejegend geworden. Zelfs heeft men reeds het gerucht doen loepen dat, in 't byzyn dezer ongnnst, hel gouver nement besloten had dezelve wederom in to trekken, en lot bewys dier beweenng haelde men aen dal de stukken van 5 en 10 cèntimen nog niet in omloop waren gebragt. Tot hier toe'is er nog niets de inziglen des gouvernements op- zigtens de nickelmnnt komen bevestigen nogtans is het waer- sehynfyk dat zy zal ingetrokken worden, want wy lezen in den Moniteur dat er den 27"maert zal overgegaen worden tot de'open bare aenbesleding, aen den miustbiëdenden, van hel leveren van zuyver ko]ier in hlaêren, voor het maken van 25,000 kilos kope ren munt. De staR) van het koper liggen ter inzage in het pro- vintiael gouveriiomentsholel. Ziehier een gevalletje, dat thans te Gend verteld word r Eenen behanger, genaemd Moverleden in het hospitael, wierd dc verledens week begraven door eene mactschappy van behangers cn op het kerkhof deed een lid der maetschappy eeno lykrede. Toen geheel de piegtigl eyd gedaen was, deed den oudsten zoon des overledenen, die in langen tyd zynen vader niet gezien had, den wenseh kennen hem nog eens te zien. Men opende de kist en zag een ander lichaem. Na verdere inlichtin gen vernam men, dat den man, voor wien de lykrede moest die nen, reeds drv dagen begraven was. Woep'sdag. is een vreeslyk ongeluk gebeurd in dc fabriek van M. Ed. Dtianis, op den Dok 'te Gend. De genoemde Seraphine Van Parys, liuysv. Verniers, oud 38 jaren, is door eenen tand wiel bv'hare rokken gevat en ingedraeyd. Toen men de onge lukkige" uyt haren' vreeslyken toestand verloste gaf zy byna eeene lecliens van leven meerzy was schrikkelyk gewond aen haai' hoofd, had eene breuk in de ruggrnel en aen de linker schouder. Onmiddelvk naer het hospitael gedragen, is zy aldaer rond 5 1/2 ure des avonds overleden. Men sehryft uyt Brussel, 3 maert, aen de Mouse lk heb u bekend gemaekl met den politieken toestand, die veel ernstiger is dan men wel meent. k De aenveerding als zeker aenschomvd van den voor stel van M. Dumortier, is do demissie van M. Frère-Orban, en M Chazal zou verklaerd hehben dat deze demissie ook de zyne zou medeslepen, dewyl hy g-eneu eenen anderen minister van finantien in staet gelooft om van de Kamers de noodige kredie ten le bekomen voor de nationale verdediging. Den redetwist, tot morgen ui tgesteld, zal nog tot ver in de week voortduren. Zal en tusschen nu en dan eenen voorstel op komen die alles zou verzoenen Daer zyn er die het verhopen. Voor wat my betreft, daer reken ik niet op. Daer is spraek van het zwitsersch stelsel voor te stellen, anderen spreken van het cn»ölsch stelsel. Wie dan zou de verantwoordelykheyd durven op'zioh nemen van zulke hervorming in te voeren

De Denderbode | 1861 | | pagina 2