Kaessehieling met <le Bolle. Veadilie van Bouwmaterialen, ROOM-V E RKOÖPI AGEi\. Men schryft uyt Zclznele» den 4 dezer Dezen morgend, omtrent 6 uren, hebben de douanen alhier eene bollandsehe tjalk aangeslagen. Deze kSvam van Amsterdam meteene lading aseh, ter bestemming van Mclle. Het schip had eene groole hoeveelheyd engelsche goederen aen boord, welke in eene verdokene plaets. in de afsluyting van hel scheepsruynl verborgen waren. Toen het schip acngeslagen wierd, hetwelk reeds deil nacht boven Zelzaelc-brug had doorgebragt, schynt den schipper weg- gevlugt te zyn, vvaerschynlyk naer Holland. Men verzekerd dat schip en lading eene weerde hebben van 35,000 fr. j Het schynt zeker le wezen dat het koophandels-traktaet tnet Vrankryk gesloten en geteekend is. Vrankryk zou eene ver mindering hebben bekomen van 200,000 franks invocrreglen op den vvyn. liet gouvernement, zegt een blad, zal dus moeten maatregelen nemen om, door andere hulpbronnen, het verlies te vervangen dat hieruyt Zal voortkomen en dat ten nadeele moet strekken van den gemeentefonds* ingesteld ter gelegenhcyd van de afschaffing der octroyen. Den 27 february laelstleden is van Brugge naer Hoornen vertrokken na twee maenden verlof, onzen medeburger, den heer Frans Lescrauwaet, soldaet by het artillerie regement fransch-belgische zuuaveu van hel pauselyk legerv Hel is hy die, na den slag van Castelfidardo, met een twintigtal zynor mede gezellen, nc kas des legers, zeven en half miliioen bevattende, gered heeft, met dezelve, van midden" het veld waer zy verlaten stond, lol in het zeestedeken Porto Nuovo, by Loretlen, over le voeren, en ze aldner in eene visschersebuyt le verbengen. Nieilegeuslaende het tempeest, dat alsdan woedde, vaerden die moedige mannen behendig met die schuvt, onder hel zigt der vyandige vloot van admirac. Persano, de stad Ancona binnen, en boveyligden aldus den schat. Dien dapperen Bruggeling heeft, door deze heldhaftige en stoutmoedige daed, verdiend als ridder der orde van SI Silvester benoemd le worden, welken eertitel, nadat de echthcyd der daedzack hehooriyk bewezen was, Zyue Heyligheyd Pius IX zich geweerdigd heeft hem te verleeaen, in het begin der maend January lactsi. .Men schryft uyt Charleroy Onze medeburgers zullen z:ch herinneren, dat verleden jaer eenen neger in onze herbergen rond ging met sigaren. Hy was hier lydeus de foore aengekomen en heeft nadien zynen kleynen handel in dQ omliggende gemeenten voortgezet. Over eenige maenden is,dezen neger met een jong meysje in het huwelyk getreden, en dezer' dagen heeft zy eenen tweeling lei' wereld gebragt, beslaande uyt eenen jongen en een meysje. Den jongen is eenen mulnler (kbperkleurigen), maer het meysje is /.wart met witte plekken. Bv voorbeeld, de e»-ne oor is van zeer schoon wit, tervvyl den hals en een deel der wang pekzwart zyn. Hel overige van het lichaem is geverwd met zwart en wit, uylgc- nomen het hert dal gansch wil is. Den genaemden Mellcmans, van Alken, weduwenaer, oud 31 j3rcn, le Sl-Truyden was verleden vrvdag naer Houpperlingen gegaen om aldaer op eenen uylroep een peerd le köopen. On- dcrwegen te Alken-Corlenboseh, is hy eene herberg ingetreden waer hy, zoomen zegt, vertelde dat hy zeven honderd franks op zich had ten eynde seffens le betalen vermits het eenen vrem- den notaris was en bygevolg dezen hem niet kende. Sedert het intreden in de herberg heelt men hem nergers meer ontwaerd, toen eyndelyk,'s anderendaegs's morgens, men eene bot zag uyl- sick.cn hoven het water van den poel die op eenige stappen van het herbergje gelegen is Dadelyk wierd hy er uylgetrokken, de politie bygi hacld en naer men verhaelt is den baes der herberg den genaemden J. B acngehouden omdat hy de wonden welke hy op het aengezigt droeg en het bloed dal aen zyne klec- tlcren kleefde aen gcene voldoende reden kon toeschrvvcn en dal hy zegde voorts le komen van zynen beblocden liaen die gevochten had. Volgens alle waersehynlykheyd heeft men den ongelukkigen niet eene oks afgeslagen, waorna men hem, om het schreeuwen te beletten, den mond van weerszyden opengevliemd heeft eenen dolksteek heeft hem gansch het lichaem doorboord van aen de linke lot aeu.de regte zyde. Men heeft het slagtoffer niets gelaten dan zyne horlogie welke op een uer stil is blyven staen, alhoewel zy niet afgeloopen was hetgeen goed bewast dat men den ongelukkigen op dien tyd zal in het water geworpen hebben omdat het uerwerk, toen in aenraking met het water gekomen, stil is gebleven. Men schryft uyt Neufchateau 27 february Er is dezer dagen in het kleyne dorpje Hamipré, een schrikke- ïyke misdaed gepleegd: Vrouw Pierrot, welke over een twintigtal jaren, len gevolge van eenen diefstal ten haren nadeele gepleegd, was zinneloos geworden, js verleden woensdag in hare hul vermoord gevonden. Het parket van onze stad heeft zich onmiddelyk met de dok- tooi's ter plaetse begeven, en liet schynt dat men heelt bestatigd dat de misdaed by verworging is gepleegd. Wie is den dader dier laffe wreedheyd en wat is er de dryfveer van geweest Tot hiertoe weet men er nog niets van. De arme vrouw woonde alleen in hacr hutje, deed niemand kwaed, en leefde van de aelmoesen welke zy te Neufchateau en in de nabu rige dorpen ging vragen. ~be vlytigc opsporingen van ons magistraet laten ons nogtans toe le verhopen dal den moordenaer niet lang zal ongekend blyven. De wagons der Spoorweg-Kompagnie van het Zuyden. zegt den Journal des Landtsvoeren reeds sedert lang uyt de statiën van ons departement dngelyks eene groole hoeveelheyd strooy weg, en verseheydenc persoonen vragen zich wat de rede mag zyn waerom thans daerin zooveel handel word gedreven. De rede daarvan is omdat liet strooy ten groole deele nu ge- brnykl word in plaets van vodden voor het maken van een zeker slaeh van papier, en nu heeft'men begonnen met daervoor het koolzaed-slroov te gebruyken met nog veel beteren uytslag dan met liet ander strooy. Men maekl met negentig declen koolzaedslrooy en een tiende deel afsnoeyselen, zonder vodden r.oodig le hebben, zeer wit en allerbeste papier. De proef daervan is genomen geweest in de papierfabriek van Esonne. Zicdaer eeue bron van welvaren te meer voor de landlieden onzer streken, alwaer er veel koolzaed word opgedaen. BLYTEALAXDSCïI XIEUWS. Woensdag 6 mnert. Den franschen Senaet heeft gisteren de beraedslaging begonnen over do artikelen van hét ontwerp van adres. De algemeene rede- twfcting was zaterdag gesloten. Verséheydene dagbladen houden zich bezig met de redevoe ring van prins Napoleon. Den Conslitutionneltevens dat hy die medeslepende en heerlyke welsprekendheyd viert, verkïaert t< dat hv niet leenemaeï zyne goedkeuring kan geven aen de ont werpen door den prins uytgebragt voor de oplossing van de kwestie der wereldlyke niagl. De Presse vind ook niet dat de vcrdeeling van Roomen lussöhcn den Paus en Victor-Emmanuel, door den keyzerlyken redenaer voorgesteld* aennemelyk zy voor de beyde partyen*zy vfaegt dieusvolgens eene grondiger oplos sing. Wat de Palrie betreft, de£e is ten uylcrste voldaen, en zy geeft aen den garibaldischen redenaer den titel van prins der redenaers. Hel vuer is voor Civitella del Tronto begonnen. Deze lyding moet ons overtuygen dat het land rond die sterkte gelegen verre is van in de mag't der Piemontezen te zyn, zoo als de briefwisse lingen liet zouden willen doen gelooven. Donderdag 7 maert. De Ünia italiana kondigt eenen artikel af van Mazzini, in het welk deu rooden woel man zich beklaagt dal hel leger van lialien lieden nog maer 200,000 mannen sterk is. In 4807, zegt Maz zini, na den veldslag van Jéna, wierd Pruysén gebragt op 5 mil iioen inwooners, en nogtans, dank aen het gedrag van Slein en Schaernliorsl, beert het in 4813, kunnen op voet brengen 242,000 mannen. Heden zyn wy 22 miliioen inwooners, en \vy hebben maer 200 duyzend mannen troepen In de vereenigde-Slatön, op eene bevolking van 23 miliioen in 4852, beslaen er 2 miliioen militiens. Vergelen wy dus niet dal wy in volle revolutie zyn, dal een sterk leger ons op dit oogenblik onmisbaer is want 'l is van dit leger dal onze toekomst afhangt, 't is met dit leger dat voor ons de hoofdkwestie in verhand slaet. Ten zelfden tyde dat Mazzini aldus op hel piemonlesch gouver nement drukt, roept Garibaldi overal zyne vrywilligers byeen en kondigt aen dat hy zelf zyne schuylplaets gaet verlaten met het eynde van maert. Vrydag, 8 maert. Nevens de diplomatische briefwisselingen die tusschen Parys en Hoornen worden uytgcwisseld, verzekert men dat er nog eene byzondere briefwisseling bestaet tusschen den Paus en den Keyzer. Zelfs zegt men dat den II. Vader aen Napoleon 111 eenen langen brief zou hebben toegesluerd om de grieven te bestryden waermede hy beschuldigd word. In dien brief zou hy de kwestie der bisschoppen hebben behandeld en zich verreglveerdlgd heb ben van hel kanonieke onderzoek wegens de bisdommen van Soissons, Troves, Nevers, Annecy en Perigueux verlraègd te hebben. Tot slaving dezer gezegden meld men dat een byzonder telegrafist h berigt uyt Roomen Mgr. Meglia, vertegenwoordiger der nuntiatuer, zou gemagtigd hebben om onverwyld het onder zoek'te doen wegens hel aertsbisdom van Aueh, op dat het zou kunnen worden opgezonden naer Hoornen en de benoeming tot tot dezen stoel zou kunnen worden afgekondigd in bet Konsis- toriedal tusschen 45 er; 20 dezer moet gehouden worden. Den zaekgelastigden van den Ileyligen Stoel heeft zich zoodanig in deze zack beieverd dat het onderzoek in twee dagen lyds afge- daen geworden is. In zynen brief aen den Keyzer zou den Heyligen Vader zeer be- daerd maer levens zeer standvastig geweest zyn, by zou daerin ook gesproken hebben van zyne weygering om de benoeming van den priester Maret lol liet bisdom van Vannes te herkennen. Deze benoeming word door den Paus aenschouwd als eene ge- weieuszaek, devvyl den priester Maret zich in eenen uylzohder- lyken toestand bevind. Naer men verzekert zou hy 'met eene volkomene doofheyd geslagen zyn, en de kerkelyke wetten ver bieden van eenen bisschop te benoemen die van die kranklieyd is aengedaen. De Ticster Maret heeft eenen oogenblik gemeend zyn ontslag te geven daerna heeft hy zich bedacht en nu is hy van zin naer Roomen te vertrekken, om zynen toestand aen den 11. Vader voor oogen te stellen, en hel zou maer na zyne terug komst van deze reys wezen dat hy zyn ontslag zou geven, indien zyne opmerkingen niet aenhoord wierden. De Pungolo begroot op 25 miliioen franks de onkosten aen Piemont veroorzaekt door het beleg en de bombardering van Gaela. Het zyn uatuerlyk de Napolitanen die dezelve zullen be talen. De volgende wyziging is neergelegd nopens de paragrafen 25, 26 en 29 van liet ontwerp van Adres, door MM. Monier en la Sizeranne, Geoffroy de Villeneuve, Guyard-Delalain, Larra- bure en O'Quin Getrouw aen de eeiwvcnoude en nationale politiek die, in 4849, aen den Heyligen Vader zyne Staten wedergaf, hebt gy, Sire, de sterkte uws legers te Hoornen vermeerderd, wanneer de onafhankelykheyd en de Heyligheyd van den Paus in gevaer zyn geweest. liet Wetgevende Korps bpdankt er u over in Vrankryk's naem. Wy hebben liet vertrouwen dal den Keyzer, opperhoofd van de eerste der calholyke natiën, de wcreldlyke souvereyneteyt van den Heyligen Stoel zal beveyligen, als zvnde de noodzake- lyke waerborg zvner geestelykc onafhankelykheyd en den onder pand van den vrede van Europa. Men schryft uyt Parys aen den Universedat al de amble naren van Orleans, van de magistraten tot de enkelste bedienden der kontribulien toe, verbod hebben ontvangen van voorlaen nog naer liet bisdom te gaen en by de ontvangsten van Mgr. Dupanloup te versehynen. Dezelfde briefwisseling verzekert nog dat de Keyzerin meer en meer afgezonderd leeft, zelfs eet zy niet gevvoonlyk meer met den Keyzer, en doet zich dienen in hare appartementen. Parys, 4 maert. Men leest in eene korrespondenlie De worsteling der geestelykhcyd tegen'het gouvernement, word een waer tweegevecht. Men mag verzekerd zyn, dal de zelve aen weerskanten woedend zal zyn. De aer.klagl van Mgr. den bisschop van Poitiers, gevolgd van den brief van M. de Per signy, door den Monitcttr meegedeeld, bewyzen eene verbittering welke zich niet by de simpele maelregeleii zal bepalen. Gisteren heelt men in de minisieriëu van binnenlandscbc zaken en eerediensten beraedslaegd over de beslissingen, welke zouden moeten genomen en aen den aenstaenden ministerraèd onderworpen worden, om de bisschoppen bevreesd le maken, of hen in hunne protestation legen te houden. Er zullen circulairs door den Monilcur afgekondigd worden. Er worden insgelvks publikatiën in de bureelen van hel minis terie van binnenlandscbc zaken in gereedheyd gebragt, om aeu de dagbladen medegedeeld, le worden. Wanorders Ie Warschau. Men meld uyt die stad van den 2 dezer, dat er in verschillige stralen samenscholingen hebben plaets gehad. Men heeft met steenen naer de troepen geworpen, en deze hebben geschoten. Er waren 6 clooden en 6 gekwetsten. Den 28 february was de rust hersteld. In geval van nieuwe wan orders zal den staet van beleg geproklameerd worden. Eene depeche uyt Warschau, van zaterdag 2 maert, bevat hèt volgende Gisteren avond was het aenzien der stad allertreurigst iedereen was iu rouwgewaed. Heden zal de plegtige begrafenis der slagtoffers plaets hebben. Het komiteyt der openbare veyligheyd beveelt het behoud aen der rust. Prins Gortschakoff vraegt in eene proklamatie* welke hy heeft uylgeveerdigd, insgelyks den eerbied der órde, en doet de gevoelens van regtveerdigheyd herinneren waervan het gouver nement sedert dertig jaren liet bewys heeft gegeven overigens g eft hy aen de gedeputeerden der landbouwmaetschappy de geruslslellendste beloften. Dewyl het politic-opperhoofd M. Trepow, gekwetst is, zal hy door kolonel Douoncal vervangen worden. Den Conslilulionnel heeft eene depeche uyt Warschau ontvan gen, gedagleekend maert, meldende dat men op dat oogenblik de dooden begraefde en dat er eene groote manifestatie h*eeft plaets gehad. Honderd duyzend mannen zyn gekonsigneerd. Men teekenl eene petitie aen den Keyzer, om de herstelling te vrageu van de Konstitulio, welke sedert 4831 is opgeschorst. Berlyn, 5 maert. Men schryft van aeu de poolsche grenzen, lieden dynsdag Al du niaei'chalken van den adel des koningsryks Polen hebben hun ontslag gegeven. Al de Polen in dienst van Rusland volgen bun voorbeeld na. Parys, 5<maert. In het Wetgcvend-Korps hebben MM. Mules Frnvre, Darimcnl, Pieard, Henoq en Oliver de volgende verandering aen het Adres aengebodeu De uer is gekomen om aen Roomen liet wys princiep van hel stelsel der niettiissclieiikomst toe le passen en door de onmid- delyke terugroeping der fransehe troepen uyt Roomen 1 taliën meester le laten over zyne lotbestemmingen. Wy lezen in de Gazelle de France: Den slaelraed heeft de stuks ontvangen betrekkelyk de dag- vaerding, voor nusbruyk, voor dit hooger regtsgehicd, van Mgr. den bisschop van Poitiers ;.de proeeduer maer kort en de stuks Yoorhando zynde, gelooft men dat de beslissing in de eerste dagen der aensUieiide week zal kunnen gekend zyn. >j Herlyn, 5 maert. De Kreuz ZeUung kondigt eene briefwisseling af uyt War schau, volgens do welke prins Gortschakoff het Adres der Polen per telegraf naer St-PetersDurg zou opgezonde hebben. Het antwoord zou ongunstig geweest zyn. Men zon de toege ving van den prins geblameerd en den slaet van beleg bevolen hebben. Parys, 6 maert. De redevoering door prins Napoleon in den Senaet uvtge- sproken, blyft le Parys hel onderwerp van l»ynn al de gesprekken Ziet hier ten dien opzigle den brief, dien den Keyzer aen den prins gezonden heeft Mynen weerden Napoleon, Ofschoon ik het niet volkomen in allo punten met u eens ben, houd ik er aen den eersten le zyn om u geluk te wen- schen voo.r de zgo edele vaderlandslievende gevoelens, welke gy zoo welsprekend hebt uvlgedrukt, en over den byval dien gy in den Senaet ontmoet hebt. Men schryft uyt Marseille aen den Messager du Mididat het getal garibaldiers die door Marseille trekken om zich naer Italiën le begeven, alle dagen langs om grooler word Den hgymeiyken oproep van Garibaldi is langs verschillende kanten geboord geweest, zegt dit blad, want Engeland ook le vert wederom een groot getal vrywilligers. Deze laetsten laten er zich geenszins aeu gelegen om te verklaren dal hun opper hoofd omtrent hel eynde van maert zvne schuylplaets zal ver laten, en dat den opstand van Veneliöh naby op de revolutie van Hongariën zal volgen. Verscheydenen der kofpsoversten van het oud Zuyderleger bevinden zich'reeds op hunnen post terug, 't is te zeggen te Casale, te Alexandria, Biella, Asti, enz. Parys, 7 maert. Den Senaet heeft met 79 stemmen legen 64 de wyziging ver worpen ten gunste der wereldlyke magt van den Paus. BUBGEBLYKEX-STAXD. GEBOORTEN. Mankelyr 8 Vrouw cl. 6 BüWELYKEN. C. Vinck, Iwyndersgnst, mei O De Ridder, dirnstmeyd. J. Van Malderen, kleermaker, mei C. Podewn, kantwerkster. OVERLEDENEN. J. Prerel)oom, zonder beroep, 73 j., .Sloofstraet. P. Meennck 2 maend, My!beke P. Van Uytsan.-k, arbeyder, .26 j.. ie Zele overleden' II. De Uouiiick, wedr Va •«-««• l>. D'liaen, man, Van l.ierdi- Decker, vrouw Van Untsem, der SelliIdi, zander beroep, Drussel woonende. A. L«-c*rf, 3 inai'iid KortenieuwstraelJ. 13. tloo"''vesten. der Kist, landbouwer, 70 j., Mylbnke. -- landbouwer, «1» j, Schaerbeko. K. De viuk.liersier, 61 Molestraei. M. Van ^,^"1 Klapsirart>J. Smekens, 2j., te j.. lloxenierslraet. AV'nn Mol, Uommermnn, twvndarsgast, 18 j., MAETSCI1APPY LA L1BLRTÉ. Op Zondac, 10 Maert aensiaende, om 3 uren nnmiddae, t,er herberg het SLOT, by d'heer LOÜIS VAN I3RFAIP1, aen d- Molenstrnetpoort le Aelst H»-t ovirschietende Ge ld zal verders op dn Vogels verdeeld worden. TIC AliLST. Deurwaerder NOT KRIS, zal ten aenzoeke van den heer Leirens-Eliaert, en aen zyne woonst, te Aelst in de Pont- str: 'r' 11 0|)( n. n-mi iij ue ront- ruet, op Zaterdag 10 Aiuert 48G1. ten een ner nanoen ^penbaer vendilie houden van BOUWMATERIALEN als Balken Kepersschoonen Trap, immers meer ander Bouwgerief. Kantoor run den Notaris DE HACK Eli, te blasius-Bouclé 1" I) >n Woensdag 15 Maert 186-1, van 9 men voormiddao- ti- Cornelis-Hoorebeki' in den Frooneubioek en le Eist on den Potten berg van 1 I 140 koopen Bueken, Eyken, Essclien, Olmen en Wit Boomen, alle gavig, van uytmuntende lengde en het meer' derdeel hebbende eene dikte van 2 a 3 meiers. Te beginnen inden Froonenbroek te Cornelis-Hoorebeke 2° Den Maendag 23 Maert 1861, van 9 uren voormiddag te Blasius-Boucle in d'Herets-bosschen van 120 koopen Boomen waervan 80 Evken, gavi" van uvtmunde lengde en geschikt voor Brug- Molenwe'rken en de overige Essclien, Olmen, Bueken en Wit-Boomen' Ter plaets te vergaderen.

De Denderbode | 1861 | | pagina 3