PILLEKENS. Onzen Gemecnleraed. de fransch-piemonteesche samenzweerders gaen ingenomen wor den, en dal den algemeenen Vader der geloovigen eerlang den weg des ballingschaps zal nemen. Eenen koning met bloed en modder bedekt zal den ontheyligden troon van den Stadhouder \an Jesus-Christus. beklimmen en de eeuwige Stad zal aen de anti-catholyke barbaerschheyd overgeleverd zyn. In ons voorlaetste Nr hadden wy 't Verbond vriendelvk verzocht ons het bestuer der aelstersche francmagonslogie te doen kennen. Wy verhoopten dat den konlrater aen onze vraeg met des te meer bereydwilligheyd zou voldaen hebben, omdat liy ons mei eene soort van trolschheyd het bestacn eener logie te Aelst had aengekondigd. Maer hoe zyn wy in onze verwachting bedrogen in plaets van de logiemannen te noemen, komt den konfrater met een zoo smaek- en hersenloos zeeverarlikellje voor den dag, dat zelfs in 't land der kalveren geen byval zou vinden. Wat er van zy, 't is onze schuld niet dat, als de zon onder is, er zooveel beesten in de schaduwe zyn, en nog min de schuld van 't Va-bond dat d'ezels zoo lange ooi-en hebben, maer onzen konfrater zal ons de volgende vragen toelaten Is het waer dat hy eene duchtige kamming gekregen heeft omdat hy onvoorzigtiglyk bekend gemaekt heeft dat er hier te Aelst eene logie bestaet Is hel waer dat meest al de logiebroers gedreygd hebben hunne demissie te zullen geven, indien hunne namen afgekondigd worden Is het waer dat het Verbond onder de voeten is gestampt ge worden omdat hel zich, door zyne verregaende d'omheyd. m de strikken van den eenvoudigen Denderbode heeft laten vangen In afwachting naer de antwoord op deze vragen, kondigen wy hier de antwoord van 't Verbond af, het publiek moet die lief- hebbery kennen opdat het kunne oordeelen over 'ts vernuft der liberale schryvelaers die de pretentie hebben het volk te ver lichten en 't onderwyzen. Zie hier deze slimme antwoord a Den Denderbode is niet voldaen lloe jammerwanl 't Verbond heeft het innige spyt zich in de onmogelykheid te bevinden hem niet te kunnen voldoen Don Denderbode heeft ons eerst gevraegd hel gene wy moesten welen, en wy zyn al te beleefd dan dal wy hem nmt dadelyk zonden geantwoord hebben. Heden vraegt hy ons op den zelfden eenvoudige» loon iets dat wy volstrekt onwetend zyn, en dat ons overigens in 't geheele niet aengaet. Het Verbond hee-ft met bereydwilligheid in zyne kolonnen eenen akt van inenschlie'vendheia opgenomen en zal aliyd zulke akten opnemen die hem worden medegedeeld, om hel even van waer zy komen of door w e zv gedaen zyn en indien het de abten, de paleis van Forges, de broeders ■van Jemraapes, enz. enz., eens in 't gedacht kwam van werken van liefda digheid te doen, zal het Verbond zich gelukkig achten dezelve rnchtbaer te maken, Want de ruchtbnevmaking tan goede werken strekt maer oin ze navolgers te doen vinden. Doerin volgen wy het voorbeeld vnn onze konfroters den Journal de Ga.no, den Echo du Parlement, den Précurseuk d'A nvers, in de welke wy de aenkoiidiging hebben aengplrofl'e» van de giften gedoe» door de logic» dier steden. Den Denderbode kan geene konfraters hebben, en diesvolgeoskan hy ze niet navolgenHy gelykt slechts naer zyne pa- troonen en wederkeeriglyk. Wat do scherCseryen betieft welke het Verbond zoo vry is geweest zieh te veroorloovcn, laten wy onzen mea culpa zeggen voor eene zoo schitte rende deugdzaemheid als degene van den Denderbode en van zyne pa- troonenEr blyft ons nihts over dan ons te buigen, om hun niet in het gezigt te lachen .-. De liberalen zeggen en zingen gedurig op alle toonen dat zy voor de openbaerhevd zyn, dat hunne vergaderingen voor elkeen openstaen, dal de klerikalen alleen het licht vluchten enz. Waerom durft het Verbond, dan de leden der logie, al ware het maer den venerabelen, den secretaris, de gedeputeerden, den redenaer, niet noemen Als daer niets in bestaet, waerom die openbaermaking gevreesd De maconnieke overheden, die hier te Aelst-in de logie zetelen, zyn zeker toch zoo belagchelyk niet dan dat zy achter gordynen en dikke muren moeten kruypen om niet gezien noch gekend te wezen. Integendeel, wy zyn van gevoelen dat het puvk van 't Aelstersch liberalismus daer aen het hoofd'staet, en met den oogenblik dat het zoo is, waerom mag dit niet gekend zyn en waerom moet het Verbond zyne éygene patroonen door de dwaze loocheningen en onbehendige ontken- tenissen komen verloochenen Konfrater, gy moet opengaen en 't publiek inlichten, kunt of moogt gy zulks niet volkomenliyk doen, wy presenteren u onze informeerkazak, en komt er, met dit meubel aen uwen langen smallon mast, veel volk naer u Uyken, dit is 'l minste, wy ver zekeren u dat gy alles zult weten. .-. Hebt gy eenen groolen en fynen advokaet genomen om uwe slechte zaek te verdedigen, vroeg eenen boer aen zynen kameraed Ik heb den langsten en den smalsten genomen van geheel de stad antwoordde hy hv is byna twee meters hoog en zoo smal, dat hy gemakkelyk door een gootgat kan kruypen Konfrater uyt Verbond, wat dunkt u van die antwoord Kyk eens in den spiegel .-. Eenen scheden generael vroeg aen M. de Talleyrand Hewel, Mgr, hoe gaen de zaken Gelyk gy ziet, Generael, scheef! Vervolg. Wy gelooven in den voorgaenden artikel bewezen te hebben dat het onmogelyk is met gegrondheyd te beweeren dat de ge- meentens niet gehouden zyn, volgens de wetien der fransehe republiek, eene woonst of vergoeding aen de bedienaers van den godsdienst te verschaffen. De wet van Germinal jaer 40 waervan -wy gesproken hebbed, had in den artikel 76 bevolen dat er kerk fabrieken zouden ingerigt worden om de administratie der kerken en aelmoessen te bewaren. Deze inrichting wierd vastgesteld by decreet van 30 december 1309, en aengezien onzen gemeente- raed in deze wet de redens gevonden heelt der verwerping, is het noodig in eenige vooralgaendolyke aenmerkingen ie treden om te bewyzen dat de tegenkanting ongegrond is en dat alle de voorgaende administration zeer wel gedaen hebben toen zy, zonder tegenzeg, gedurende meer als eene halve eeuw, aen den heer Deken dezer stad eene vergoeding hebben gegeven voor de woonst welke zy hem niet verschaften. Laten wy vooreerst aenmerken dat de wet van 1809 eene organieke wet is, zoodanig dat men moet veronderstellen dat den wetgever, indien hy de voorgaende wetten had willen afschaffen, voor wat aengaet de vergoeding van woonst aen de beeren pastors, zich zekerlyk daer over zon geuyl hebben. Welnu, nemen wy alle deze artikels en wat vinden wy? Vooreerst in den artikel 37 word er gesproken van de lasten der kerkfabrieken. De optelling der zelve is groot en duvdelyk uytge- druktmen spreekt van het onderhoud der vercieringen, der heylige vaten, lynwaed, licht brood, vyyn, van de betaling der onderpastors en alle andere beambten der kerk, en in den para- graef 4 van het onderhouden der kerken, pastoryën, kerkhoven, en, ingeval van onvermogéndheycl van de inkomsten der kerkfabrieken, beveelt men dat alle de noodige middels moeten gebruykt worden om te voorzien in de noodige herstellingen, en geen 'enkel woord over de woonst of vergoedingZyn dit niét gegronde vermoedens dat er voor dit pur.t geene verandering is gebragt aen den art. 72 van de wet van Germinal jaer 40 Hoc is het mogelyk te veron derstellen dat den wetgever over zulk gewigtig puuj.* geen enkel woord zoude gerept hebben toen hy spreekt over de lasten dei- kerkfabrieken, en toen hy, eenige jaren te voren, in eenen stelligen artikel had bevolen dat de gemeentens aen de pastors woonst moesten verschalfen Had den weigever dezen maetregel willen vernietigen, zou hy in de optelling der lasten nipt gezegd hebben: De laslen der kerkfabrieken zyn 1, eene woonst of vergoeding te verschaffen aen de heeren pastors enz. enz. Welnu, komen wy tot den artikel 46 der zelve wet bevelende de opmaking der budgetten, en om klaerder te zyn, is het mogelyk, gaen wy dezen artikel in zyn geheel opnemen. Den begroolingsslaet zal de ontvangsten en betalingen der kerken vaststellen. De artikels van uytgaven zullen geklasseerd worden in het volgend order1° de gevvoone uytgaven der kerkdiensten 2° de kosten van de herstellingen der ornamen- ten.en roerende voorwerpen der kerken 3° de loonen der dienaers van dc kerk4° de kosten der locative reparation. Het deel der inkomsten dat zal over blyven na deze betalingen, moet dienen tot de jaerwedden der onderpastors wettiglyk aengesteld, en indien er overig is, zal dit aengeleyd worden 'lot betalen der groote herstellingen der gebouwen geschikt tot hel uytocffencn van den godsdienst. Gelyk men ziet, word er in den op te maken begroolingsslaet, ingevolge art. 46, geen enkel woord gerept van de woonst of vergoeding aen de heeren pastors te verschallcn den wetgever spreekt van hetgeen er moet gedaen worden met de overschie tende penningen en bestemt deze tot het onderhouden der kerken en gebouwen geschikt tot den godsdienst, maer niets, volstrekt niets van de woonsten. Men heeft beweerd, wel is waer, dat dit vergenoegend is om er uyt te besluyten dat de kerkfabrieken de woonsten moesten verschaffen, want, zegt men, ingeval de kerk fabrieken de groole reparation moeten doen, indien-zy gelden in kas hebben, volgt er noodzakelyk uyt dat zy de woonst zelf in zulk geval moeten verleencn. Deze, gevolgtrekking is geenszins aennemclyk, want niets was gemakkelyk er dit stellig te bevelen in eene organieke wet, en daer waer eene klare wet bestaet, kan men, by middel van gevrongene redens, derzelver nietiglieyd niet houden stacn. Dit is een princiep van regt welk te kiaer is om breeder te moeten uytgeleyd worden. Er bestaet overigens een groot verschil lussclien herstellingen te moeten doen en eene woonst zelf te verschaffen. Dit was eene pligt der gemeentens volgens de vorige wet, en niels nntuerlyker dan dezen last der gemeentens te verminderen, in geval de "kerkfabrieken gelden in kas hielden, o,m aen deze den last op te leggen van de gebouwen te onderhouden. Men bemerke eyndeling dat deze redens nooyt toepassslyk waren daer waer zelfs gelyk te Aelst geen pastoree'l buys bestaet, alwaer van geene reparatie kan kwestie zyn en men kan zekerlyk niet beweeren dat den artikel 46 aen de kerkfabrieken den last oplegt eene vergoeding te verleencn aen de beeren pastors. Wy herhalen dan dal den art. 46 geenszins spreekt over de woonsten of vergoeding. In dezen artikel had de wet het geval voorzien van overschot in den begrootrngsstaet. In art. 49 ver onderstelt zy bet tegenstrydige, eenen te kort in den zeiven, en aengezien men beweert dat liet in zulk geval is dat de kerk fabrieken zieh moeten wende» tot de gemeentebesturen, zoude men dit besluyt in den artikel zelf moeten vinden, en nochtans word er wederom geeu enkel woord van gesproken integendeel men leestIn geval de inkomsten niet vergenoegend zyn om de betalingen en herstellingen in art. 46 voorzien te kunnen doen, zal den budget eene opgaef inhouden der sommen die zullen moeten gevraegd worden aen de inwooners ingevolge titel 4, zoodanig dat men in de lasten en verpliglingen der kerkfabrieken, zoo zy volgens de wet van 4809 geschikt zyn, niets hoegenaemd vind van de woonsten der beeren pastors of de vergoeding. (Om voortgezet te worden.) Men leest in de Armenia, van Tiirvn Napoleon, in 't begin zyner loopaen, heeft gevochten te Forli, voor de omwenteling, waer zynen broeder overleden is, met de wapens in de hand. Hy heeft zich gewikkeld in eene uytgebreydde samenzweering tegen de vvereldlyke magt der Pausen, cn den 21 february 183! noemde hy die zaek eene heylige, in eenen brief aen gcmerael Sar cog nam. In de eerste jaren der Re publiek, toen by nog het gedacht van Vrankryk niet kende over Mazzini, heeft hy zich verzet tegen de expeditie naer Roomen lii 4849 heeft hy den brief aen Edgard Ney geschreven, om den Paus de securalisatie en het Wetboek van zynen oom op te leggen hy heeft aen zynen eersten minister toegelaten den Paus le beschuldigen op het Paryzer Kongrcs, en den beschuldi- gings-akt, in dc afwezigheyd des beschuldigden af te kondigen hy heeft aen Cavoureene memorie over de Legatiën gevraegd, en dezen daer niets van kennende, wendde zieh tot den Bolo- nezer Mario Nurigetti, die hem zyne fameuse nota heeft voorbe- reyd, gelyk Brofferio en anderen verhalen. Hy heeft zynen neef Napoleon Pcpoli beschermd, die de Romagna tot omwenteling gebragi, en te Bologna de pauselyke wapens vernietigd heeft. Hy heelt tol de Italianen gezegd, by zyne intrede te Mi lanen - w Vlugt onder de banier van Victor-Emmanuel..Heden z-yt gy maer soldaten morgen zult gy de vrye burgers van een groot land zyn. Hy heeft eenen zyner vertrouwelingen van Parys alles laten leyden in de Romagna legen den Paus de verschll- lige inrukkingen in de Pauselyke Slaten goedgekeurd en laelste- lyk die van: Cialdim. Dit alles is gédacn geweest om den Paus te redden even als de samenkomst te Plombières, de afschaf fing van den Univers, het ontwerp van een Kongrcs om van het Yatikacn een klooster te maken, het verbod om den St-Pieters- Penning in Vrankryk op le halen, de hinderpalen tegen de pau selyke leening, tegen de Bisschoppelyke brieven enz., enz., enz. Het was nog eens om den Paus te redden, dat hy alle vryheyd liet aen den Siècle, aen de Opinion Nationaleaen Abput, Cavia dat, hy la Tireuse des Cartes deed schryven, en de voor stelling bywoonde dat hy de fameuse circulair deed schryven tegen de bisschoppen, en eyndelyk 'i laelstc smaedsehrift van Laguéronnière deed uytgeven, welk de onnvenlelaers van alle landen verblyd. Maer den Paus wilt niet gered zyn en den Siècle had reeds straffeloos kunnen zeggen over Pius IX Verlaten wy die mannen in de ylkoorls God heeft ze reeds verlaten. Men schryft uyt Roomen, 6 maert aen den Ami de la Religion vVerscheydene fransehe en vremde dagbladen hebben ge tracht te doen gelooven dat het pauselyk leger ging uyteen ge- sehevden worden, en tot ondersteuning van dit gevoelen haelden zy aen dc zoogezegde redevoeringen van Zyne Heyligheyd, die zou verklaerd hebben de vrywilligcrs niet meer te zullen aen- veerden die zich zouden aenbieden. Ik heb reeds de waerheyd doen blyken voor wat dc meening betreft ten dien opzigte van Zyne Heyligheyd maer de beweringen der fransehe dagbladen, op hunne manier uytgeleyd door zekere slecht ingelichte of slechtgezinde persoonen, in het balaillon dér pauselyke zouaven eenige ongerustheden veroorzaekt hebbende, heeft M, den minister van oorlog geloofd aen het balaillon het volgende dag order te moeten toesturen, waervan ik u de kopy late geworden DAGORDER VAN 4 MAERT- 1864. Geruchten sedert eenigen tyd' met aenhoude&dheyd ver- et spreyd verpliglen den ondergeteekenden eenige woorden toe te sturen aen de officieren, onderofficieren en soldate» die hel balaillon der zouaven samenstellen. De rekrutering van hun korps was gegrond op eene verhe et vene en edelmoedige zeHsopoilcring waervan zy niet opge- ee houden hebben de voorlrefFelykste- bewyzen te geven. Het <e ware nogtnns mogelyk dat er herten zouden zyn welker stand ee vastigheyd en moed zyn ontroerd geworden 'door rfe gedurig aengrocyendc inoeyelykhedcn van den toestand. Er zal verlof ee verleend worden aen ahvie de toekomende gevarfm boven ee zyne zelfsopoffering zou vinden, of die zon vreezen deel te e» nemen in de roemvolle vernederingen waermede de kroon van ee den Stadhouder van Jesus-Chrislus op dezen oogenblik word ee bedreygd. e< Het leger der pauselyke zouaven mag in zyne rangen maer ee mannen tellen welke geen slaeh van beproevingen kan doen* ee wankelen. Den minister van oorlog, Xaverius de Mekode. ZEGEPR-VEL VAN HET WERK VAN ST PIETERSPENNING. Hel werk van St-Pielerspenning is in ons vry land vervolgd geworden door het onverdraegzaem liberalismus, T welk niet eene goede godsdienstige inboczeming will getloogen. De liberale zeeppapierkens hebben er inkt by stroomen en papier by vrach ten tegen gebruykt eenige verlorene kinder» van het mmisleria- lismus zyn er ook tegen te velde getrokken en bier e» daer von den zy eenen slaef die een proces-verbael heeft doen opmaken tegen den priester schuldig van voor zynen oppersten herder gezorgd te hebben. 'T was een besluyt van Willem I, van dwingelnndscbe gedach tenis, *t welk men in ons vry België» ophaelde om de inzame lingen te verbieden, en groot was dc vreugd' onder dc s tra et libe rale» wanneer zy vernamen dat'eenige reglbanken eene lot boet- veroordeeling hadden «ylgesprokeri tegen cle inzamelaers van St-Pieterspenning, maer die vreugd moet nu in duvgen vallen, want hel hof van appel van Brussel komt een arpest t'e verleehen, het welk de priesters van Doornyk vryspreekt die in eersten aen- leg veroordeeld waren geweest voor omhalingen, ten behoeve van 't werk van St-Pieterspenning gedaen te hebben. Be zaek der vryheyd hééft dan gezegepraeld, en voorlaen zat men vryelyk den Si-Pieterspenning mogen ominden. Tevens sprak hetzelfde hof va» appel, een arrest uyt in eene diergelyke zaek. Eenen priester der provintie Luyk was insehry- vingen gaen omhalen in het drislrikl Cfearleroy, om te Seraiug eene sehool te stichten. Aengeklaegd door de politie agenten die- hem afspiedden was hy voor do korrektionnele regtbank gebragt' e» veroordeeld. Het hof van appel heeft hem vrygesproke» na een merkens- weerdig pleydooy van M. Dognée de Viller-s advokaet 'der balie van Luyk. In de zaek van St-Pieterspenning heeft gepVeten M. Quairier,. advokaet der balie van Brussel. Wy wisten wel dat die zaken, welke in innig betrek staen mei onze vryhede», de overhand moesten hebben God zy gedankt het liberalismus- overbeerscht nog onze reglbanken nietmen vind daer nog mannen die den partygeest verfoeyen eh niet an ders dan de wet raedplegen, 'T is eene groote vveldaed en teven& eene vertroosting te midden van hel altyd aengroeyende kvvaed^ (Standaerd van VI.) CORRESPONDENTIE» ONTVANGEN van onzen geëerden vriend D. C. te Pepingen 20 francs voor 4861 en een deel van 4862. Item van M. L. le Turnhout 9 francs tot 31 december 4861Item van M. V. ter Antwerpen 6 franks. K. V, le G. Morgen zal M. komen. Ik kan niet. M. S. uyt A. Voor den oogenblik Ja, later Neen, Laet my seffens weten wat gy wilt. De quittantiën van den DEN 1)EBRODE zullen bin- new eenige dagen aen onze geëerde tnzchryvers aengeboden worden. Wy verzoeken hun vriendelijk dezelve te betalen. Men scbr>fl nyl Dendeileeuw aen den Denderbode Verleden zondag heeft alhier een yselyk ongeluk plaets gehad, 't welk eenen pynelyken itfdiuk op de inwooners heeft gemaekt en eene achtbare familie der omstreken in den rouw dompelt. I/neer Ed, Perremans, zoon van den steker en landbouwer te Dender» hautem, terugkomende van eene wandeling, is, omtrent den zeven ure» des avonds, aen de brug van den yzeren weg albier, in tiet water gevallen, en, in weerwil aller mogelyke reddingsmiddelen, door de persoonen, welke hem vergezelden, aengewend, aldaer deerlvk versmoord. Eet heeft reeds nn-ermaels. door andere droeve voorvallen, gebleken, dat de toegangen dezer brug met de duyslernis van den avond allergevner- Ivkst zvn voornnmelyk wanneer men, gelyk dezen jongeling, met de plaets niet wel bekend is. Waerom. dan dezen staet van zaken niet doen ophouden en of wel, deze gebrekkige toegangen verbeteren, of wel, den overgung langs daer teem mueï beletten i» In dit I,viste geval zou he8 Gemeeutebestuer eenen behoorlykeii overzeldienst kunnen inrigten, op de plaets waer nu by tyds eeB ellendig sehuytje ligt of de oude voeigan- gers brug hersteHen, welk met ONZEN TïD VAN vooruvtganc is le niet gegaen. Men sehryft ons nvt Esschene-Braband, 12 Maert 1864. Over eenige maenden werd in onze gemeente de grondsteen gelegd tot het vormen eener Zangmaetscbappy eerige jonge Heden die tot dan toe geene de minste kennis van nimyk bezaten, vereeoigden zich door de woorden eens mvlocdhebbeiiden persoons dezer gemeente aangemoedigd, en welhaest zag men eene Koormaetsehappy tot stand komen, met naem- spreuk de last verzoet, door goeden moei». Ja. sindts een half jaer is Essehene vervorderd in beschaving, in zede- Ivkheid en deu lageren volksstand besehaven en verzedeKke», liefde voor God en Vaderland inboezemen, was oek het doel dat de stichters dier Maetschappy zich voorstelden. Zy hebben lol hiertoe met iever uen deze gewigligc taek gearbeid, en wy durven de ho-p koesteren dat de mopcl hun niet ontbreken zal, om het begonnen werk ganseh te voltrekken. Die hoop voeden ook alle brave en welmeenende Ksschenaers, en hotine ondersteuning en hunne gelukwenschen ontbreken der Mt>et«chappy niet dnervan kan den 10 iMuerl 1861 getuigen, want die dag was ecu waer feest voor de gemeente. De heer borgemeester W'atnhacq, Voorzitter der Maet- schoppv had, in eene voorgaende plechtigheid de jeugdige kunstvrienden, de Uelofte gedaen,'de Maetschappy een vaendelten geschenke te géven,

De Denderbode | 1861 | | pagina 2