Onzen Gemeenleraed. Eynde. Dit arrest vergruyst alle de redens die men kan aenhalen om de verwerping der vergoeding te kunnen uytleggen \vy zouden nog verder in den grond der zaken kunnen treden, maer gelooven bewezen te hebben dat de beslissing van de meerderheyd onzes gemeenteraeds moeytlyk verregtveerdigd kan worden. Voegen \vy er by dat, sedert vele jaren, den begrootingstaet der kerk fabriek toereykend is, dat, ingezien de groole herstellingen welke men aen de kerk doel, den overschot der inkomsten allyd ver mindert en voortyds veel grooter was, dat de overige besturen zeer wel de wet hebben nageleefd, omdat deze alzoo in onze stad sedert meer dan eene halve eeuw is verstaen. Dat nu het publiek oordeele. Wy gelooven nog le moeten doen aenmerken dat allé de opvolgende wetten alsmede de gemeentewet van 30 maert ■1836, geene de minste verandering aen de hiervoren aengchaelde wetten hebben tóegebragt, vermits men in den artikel -131 N° lel der laelsle leest Den gemeenteraed is gehouden in zynen jaerlvkschen begrootingstaet van uytgaven te brengen N° 13. u De vergoeding van woonst aen de heeren pastors, ingevolge de bcstaende wetsbepalingen, als er geene woonst Ier hunner beschikking word gesteld. 'T is ook alzoo dat men in het verslag door den gemeenteraed van Aelst aengenomen den 4 October-18(50 op het blad 23 artikel Eeredicnst, leest: Geen traktement van den klergé is ten laste der stad. Eene vergoeding word aen'den heer deken toegestacn, ingevolge de voorschriften van artikel 431 N° 43 der gemeentewet. Wat ons aengael, wy betreuren deze beslissing omdat zy zekerlyk vremd voorkomt en men er geene andere redens kan aen geven, dan degene welke men openliyk niet durft bekennen. De loereykendheyd der inkomsten van de kerkfabriek bcstaet sedert lang, deze was zoo als wy hebben gezegd eértyds veel grooter. de vorige gémeenteraedsleden waren zekerlyk zoo verkleefd aen de belangen van de stad, als degene welke de laetste kiezingen hebben doen verschynen, zy kenden voorzeker de wet beter als de overgroote meerderheyd der hedendaegsche raedsheeren, maer zy eerbiedigden de bepalingen der zelve. Aen het Verbond laten wy de lack dezelve anders uyt te leggen. Het is eenvoudig genoeg zegt In t om te gelooven dat het artikel 93 der wet van" 1809 klac-r is, laten wy het bladje in deze eenvóudigheyd, en laet ons hopen dat deze eenvoudigheyd vvel- haest niet zal gevolgd worden door andere eenvoudigheden, die men ook weltelyk zal uytleggen. Dal den heer deken het niet vergetc, hy heelt, als hoofd van den klergé, den eersten steen ontvangen, de andere zullèn volgen, dit is den loop van den vooruylgang. X. Wat ons persoonlyk gedacht betreft, wy zyn het volkomen eens met den bevoegden schryver dezer ons medegedeelde artikels, en verwachten dat den heer Deken zyn regtzal doen gel den daer waer het behoort. Mogt onzen eerw. herder xlaertoc noch lust noch goesto hebben, wy belasten ons een middel te verschaffen om dit vraegstuk op eene geheel andere manier op te lossen en aldus aen onze slimme stadhuysmannen te doen gevoelen hoe ongervmd het is de jaerwedden van andere amble- naien, zonder noodzakelvkheyd, le verhoogen, en dacrtoe de by de wet bepaelde vergoeding aen den eenen gansch te onttrekken. R00MSCHE LEENING VAN 1860. Wy lezen in het Gióniale di Roma van 27 maert 'in uytvoering van opperste bevelen, heeft de algemeene iresory reeds de noodige onderrigtingen gegeven op dal, in de vremd'Stalen, beginnen van 4 april, de halfjaerlyksche intresten van maert betacld worden, op de obligalien der leening door 2yne Heyligheyd Pius IX gemagtigd by omschryving van 4 8 april 4860. Diensvolgens laet men aen alle de dragers van obligation dier leening weten dat, te beginnen van 4 april, de betaling der intresten van dit haclfjaer zal gedaen worden in het algemeen depot der apostelyke kamer te Hoornen, en in de respectieve kas der bestuerders in de provin tien. Eene parysche correspondentie van den Uriiverselvan den 28 meert, zegt bet volgende Een groot nieuws. Een zeer ernstig en zeer hooggeplaetsten persoon heeft my verzekerd, dat er den 13 dezer, te Parys een geheym traktaet tusschen Yrankryk en Rusland, opzigtens het Oosten, is gesloten, welk traktaet aen Rusland de grootste voor deden zou verzekeren, met last dat dit ryk aen Yrankryk dc her neming der boorden van den Rhyn zou laten, en in geval van oorlog, met Duytschland een aenzienlyk legerkorps op de oosten- ryksche grenzen samen trekken en des noodig Yrankryk onder steunen. a Deze tyding is geenszins een gewaegd gerucht; ik hcr- hael, dat ik dezelve van eene uylerst ernstige bron heb ont vangen. Levensschets van den zeer Eeric. heer Kanonik Willems, Oud-Superior van het Kleyn-Seminarie, te St. Nikolaes. Petrus Franciscus Willems wierd geboren te Somergem den 26 Maert 1781. Ooimoedigen en vurigen christen, priester vol yver en godvruchügheyd, was hv gedurende zynen langen levens loop het voorbeeld en het sieraed van ons Bisdom. Byna geheel zyn leven is toegewyd geweest aen hel onderwys en de opvoeding der jeugd. Professor genoemd in hel Klevn- Semiuaric van Rousselaere in 1806, kwam by in dezelfde hoeda- nigheyd naer St. Nikolaes, in 1808, welk jaer hy ook het Pries terdom ontving. Na het sluylen der collegiën wierd hy Onder pastor te Gèeraerdsbergcn> In 1815 na eenige weken hei collegie van Rousselaere besluerd le hebben, wierd hem de gewigtige plaels van Superior van het Kleyn-Seminarie van St. Nicolaes toevertrouwd. Dit gesticht, hetwelk M. Wijleras door 26 jaren aenhoudend werken en zorgen zoo hloeyend gemaekt heen, had alsdan nog geene regelmatige inrigling ontvangen, öpgcrigt in 4808, had het de moeyelyke tyden van hel eynde van het eerste keyzerryk te doorbrengen gehad, en liet dus nog veel te wensehen over, niel- tcgenstaende de werkzaeniheyd van zyn;; cerbiodweerdige voor gangers, de gebroeders Guiilielmus en Bernardiis De Smet. M. Willems sloeg de hand aen 'l werk met dien yzcren wil, die christelyke onbaetzuèhligheyd welke iedmeen in hem bewon derde. Maer zynen yver moest nieuwe hinderpalen ontmoeten. Het hollandsch bestuer er op uyt om zich uytsluytelyk van het onderwys meester te maken, wist de vrye gestichten door wille keurige maetregelen te dwarsboomen, en eyndigde, in 4825, met dezelve af te schaffen Al zuchtende verliet den Weerden Superior zyn Kleyn-Semina- ric, om de bedieningen te vervullen van Pastor le Nieuwkerko waer een liefsdadigheydsgesticht tot nu toe de herderlyke zorgen van dien Priester volgens het hert van God geluygt. Teruggeroepen, in 4830, aen het hoofd van het Kleyn-Semi narie van St. Nikol aes welhaest een der bloeyendste gestichten van geheel Bclgien Zyne talryke leerlingen, nu in alle stalen der maelschappy verspreyd, magistraten, leeracrs geneesheeren, ad- vocalen, wetgevers,"geestelyken, getuygen alle hoe M. Willem3 de weerdigheyd en de béscheydenheyd, de standyastigheyd en de zacluheyd ,'vvist te paren om de goede orde en de regeltucht te handhavenallen bekennen dat zy hem voor oltyd hunnen diepen eerbied en 'de volkomenste hoogachting hebben toe gewyd. Zulke biivtengewoone hoedanigheden, opgehelderd door eene ware godsvrucht en eene ongemeene zelfsverloochening, bestem den naluerlyker wyze M. Willems, tot nog hoogere bedieningen. Hy wierd in i835 "honorairen kanonik benoemd der hoofdkerk Yan St. Baefsmaer men mag zeggen dat hy die weerdigheyd veeleer onderging dan aenveerdde. Het overlyden van den Eerw. Heer Kanonik Ryckewaerts liet de plaets open van President van hel Seminaire van Gent. Zyne Hoogw. Mgr. Van de Velde riep M. Willems om den afgestorvenen op te volgenmaer, niettegen- staende de smeekingen zyner vrienden, niellegenslaende zelfs liet aenhoudend verzoek "van Z. H. den Bisschop, weygerde M. Willems die eervolle benoeming, zich in zyne groote ootmoedig- hcycl onbekwaem meenende om dien nieuwen last behoorlyk tc dragen. Zynen hoogen ouderdom en zyne liefde tot de eenzaemhevd dreven hem aen om zyn ontslag le vragen, hetwelk hem ook eyn- delyk in 48-46 loegestaen wierd. Tot loon van zyne talryke diens ten wilde Zyne Hoogw. Mgr. Delebecque hem titulairen Kanonik benoemen, maer nog eens wierd die weerdigheyd van de hand gewezen. Mr. Willems begaf zich in dc nederige woonst welke by bad doen bereyden, om zich voortaen uytsluytelyk aen het Gebed en aen werken van liefde over te leveren, of, zoo hy zelf hel zeyde, om zyn Testament te maken en zich tot de dood te be reyden. Hy had nogtans hel bestuer behouden der Zusters van den Berkenboom, welk op'voedings-geslicht hy eene byzondere genegenheydtoedroeg. Schoon M Willems, nu meer als ooyt, van de wereld begeerde vergelen le zyn, waren zyne uylslekende verdiensten aen het onderwys bewezen diep in bet geheugen geprint gebleven. Om deze te vergelden wierd hy in 4856 benoemd als ridder van het Leopolds-orde. Maer, vol kleynachling voor alle eer welke men. hem wilde aendoen, en overluygd dat men van God 3lleen den loon zyner werken moet ontvangen, voorkwam hy de tussehen- komst zyner vrienden, en beantwoordde met een stellig weyge- ren. Men heeft hem hierin ongelyk gegeven die onderscheyding door den Minister aen den Koning voorgedragen om eenen der oud gediende» van het vrye onderwys te vereeren, en als een persoonlyk bevvys van eerbied en erkentenis, is van iedereen loegëjuycht geweest. Dc buytengewoone ootmoedigheyd van M. Willems geeft dc rede van zyn gedrag.in deze omstandigheyd. Gedurende de laetste jaren van zyn leven, wierd M. Willems decrlvk beproefd. Eenen aenval op de zenuwen, zonder zyn oor deel le hinderen, had hem byna teenemael, beroofd van zyne memorie en belette hem zyne gewoone gebeden le volbrengen. Die schrikkelyke kwael, welke hem zynen. eenigen troost kwam ontnemen, wierd mei eene wonderbare verduldigheyd en eene volkomene onderwerping aen Gods wil verdragen. Nogtans in hot midden zyner kwellingen kwam hem eene onverwaehlte ver troosting. De aftalen, voor welke mondelyke gebeden verzocht worden, niet meer konnen verdienen, stond zyne Heyligheyd den Paus, op verzoek van zyne Hoogweerdigheyd den Bisschop, hem in 1859, toe van al die aflaten Le konnen winnen door eenige uylwendige teekens van godvruchtigheyd. M. Willems is gestorven zooals hy had geleefd, standvastig in het geloof, ootmoedig en 'teenemael onderworpen aen den wil van God. Al die hem gekend hebben zullen het geheugen behou den van zyne deugden en zyne uytmuntende hoedanigheden. Zyn statig en streng voorkomen boezemde noodzakelyk eerbied in, maer zyne oeftmoedigheyd won hem aller herten voor zich zeiven zeer hard, was hy toegevend voor auderen. Vyand van alle geveynsdhevd, was hy openhertig in zyne woorden en werken de onreglveerdigheyd hitste hem op en de goddeloosheyd deed hem tranen storten"; gedurig bekommerd met het lot der armen stelde h\ alles in het werk om hun ter hulpe te komen zyne opregle en gegronde godvruchtigheyd had hem eene onafhanke- lykheyd van karakter gegeven die voor geene andere vrees dan voor do vrees van God vatbaer was het is aen hem dat men met regt en rede mag toepassen hetgeen hel boek der wysheyd ons zegt van den Patriarch JacobDe wysheyd heeft den reglveerdigen geleyd door regie wegen, zy heeft- hem hel ryk Gods geloond, heeft hem de kennis der hcyligm gegevenhec/t hem verecrlykt in zyne werken en heeft hem er overvloediglyk over beloond. Den volgenden brief van eenen pauslyken zouaef aen zyne familie is ons medegedeeld. Wy laten hem hier vol gen zoo als hy in eene deftige rondborstigheyd geschre ven. is. Anagni, 20 Maert 1861. Zeer lieve Moeder, Broeders en Zusters Bezen brief is om u te laten weten het gedrag, het leven en de gevoelens van onze onderneming. Wy zyn in deze stad leeds 14 dagen, en zyn het omtrent gewoon maer wat verschil by die van Roomen W'y kwamen daer aen en waren als verdwelmd van al die groote wonderheden, kostelyk- heden, kerken en HH. piaelsen. Na twee dagen in Roomen doorgebragt le hebben, wierden wy gekleed, wy liokken onze boeren levery uit en men begon met ons den uniform afli te doen souliers, guétres, mortier, cu- lolte, veste, gilet, capotle, snbre et fusil. Daer na bragt men ons een stuk lvnwaed met 7.00 veel voorwerpen dat wy niet wisten waer er mede vaeren. Bezie ons nu wel wy bekleeden den eersten rang van de wereld, wy zyn de werklui,gen die bei edplste voorwerp moeten verdedigen, en óns bloed vergieten of met den zegeprael naer huis keeren, gelyk God het wilt. Benvdt ons geluk niet gv inogt mpdedeelcn in onze verdiensten die wy trachten zoo roemrvk l« maken. Denkt niet, lieve Moeder dat deze woorden eeveinsd zyn onze wensch is eens door te werken op de eene of andere manier. Del algemeen gpvoelen der zouaven is het deze de godvrucht, den moed en vlyt, niet vloeken, geene ontucht, geene dronkenschap, geene disputen, allen gebroedeis byzonderlyk de Belgen, en de naeste zoo als van Gend, Deusden. Duysse zyn malkander het meest aengekleefd. Beeld u niet in, lieve Moeder, dat er onder ons al eenige slechte bestaen, neen om red'Mi men heeft het congé verleend aen alle die willen vertrekken van Colonel lot simpele soldnet, al degene die mei geene goede voornemens en onderwerping bezield waren zyn vertrokken, liet is zonderlyk dal de Kerk hier zoo veel door de eoldaton bezocht wotdt. .Men leest er t'sanvn het avondgebed en des zondags gaeu wy mpt onze wapenen,en musique naer de mis. Na den noen doen wy eene wandeling in de bosschen waer wv conferentie houden met «-enige Gentenaren, Daerna krvgen wy hel inletoe of boonsoep. alsdan gnen wy na'-r de vesperen die door het meeste deel der zouaven gezongen worden. Wy dienen tot beschaving der Italinners die verre ten achteren zyn in welgemanierdheid, netheid, en zyn weinig gevoorderd in nyvorheid en in kunst. Wy gnen dagelyks nen café drinken die 3 bajoccen kost den baes komt zien of er ons niets anders belieft, welk zeer zelden lukt want wy moeten ons geld bedeelen, wy winnen moer een glas café daegs 't is te zeggen 9 cenlimen en zouden, om wel te zyn er toch wel twee mogen hebben, met een glasken Aqua-Vitm, dnt is gebeeJ ons gelaeg. De andere verteiren, kunnen wy, als het tnalgré moet zyn, missen, ter uitzondering voor den onderhoud onzer wapens. Het is toch een plaisir als wy hier eenen Vlaming ontmoeten en dat wy konnen zeggen wy gaen om 'nen café. t Ons geld heeft in 't eerste veel geleden want wy moesten meer uitgeven dan wy wonnen. Doch wy maken geen verdriet wy slapen op eenen zak met wol versleten strooi en leggen al iet onder ons hoofd, men schaemt zich niet alvorens een weinig te bidden op zvne kniën, alhoewel den aelmoesenier met ons hot avondgebed doet in de Kerk. Wy zyn alreeds onzen strooizak gewoon, ook beklaegt er zich niemand over, gelyk een welken stnet of familie zy toebehooren. Des morgens gaen zy naer de Exercicie (die eene groole oplettendheid vereischt, wy hebben dikwils moeten hooren dat wy zulke dwaze boeren waren, doch wy hebben al veel geleerd op korten tyd, wy hebben nl verscheide moei de lading van het geweer gedaen, en beginnen aide wagt te moeten optrekken). De Exercicie duert tot den 10 uren, alsdan krvgen wv onze soep me; een weinig vleesch, het is zoo vet niet gelyk in Belgiën, doch konnen er mede leven, het brood ook is goed. Wy poetsen, gaen een weinig in de kerk/ doen al eenen kleinen woscli, naeijen onze kleederen, en maken onze wa pens gereed voor den namiddag. Ten 1 ure dan Exercicie tot den 3 uren. liet is nu toch den eenigen tyd van myn leven dot ik het zoo goed heb, als wy niet moeten marcheren, maer dit is moeijelyk ingezien de berger» die bier menigvuldig zyn. Zy zyn zoo groot dat ik er u geen gedacht kan van geven, zy zyn styl en hooger dan de wolken. In onze stad is hel koud mits het hier hoog is. Gy moet my niet vragen hoe het gaet mei de poli tieke zaken, wy weten er weinig van. Wy denken dat den Paus niet lang meer de kosten zal kunnen uitsteen, want veel geven en weinig winnen dat kan niet blyven duren. Dacrom peizen wy dat met oogst alles zal geëindigd zyn. Maer a propos, gy zult my ook wel iet van 't huis schryven, er is toch zeker al wat voorgevallen sedert myn vertrek indien myne tydingen aen u aengenaem zyn denkt eens aen my die 500 a 600 uren van u allen ver- wyderd ben, hoe ik verlang om van u iets te vernemen dat my zoo naluer- lyk, zoo aengenaem en zoo duerbaer is het minste is allyd de moeite weerd. Ik heb te Roomen eenen brief geschreven die een oud zooaef met naem De Vuyst van St-Eievens-Essche my beloofde aen u te bestellen -r 14 dagen geleden heb ik eenen tweeden medegegeven om te bestellen aen M. Malingié, deze moest u voortgezonden worden, meteenen uittrek van eenen anderen, hebt gy deze twee of dry brieven ontvangen Nu zyn wy bezig met geestelyke zaken, wy hebben e.ene retraite be gonnen met den Feestdag van den II. Joseph die zeven dagen zal duren. Wy brengen die over in godsdienstige oefeningen, om ons te bereiden tol de Paeschfeesi. Hetgeen my hier medegaet en een 40lal myner gezellen, 'l is dat al de sermoenen in 't fransch geschieden de overige zitten daer te gapen, ver staen geen enkel woord en konnen niet biechten 'l zy wat er voorvalt. Alleenelyk eens ter maend komt er eenen priester om de biecht dier Vla mingen te hooren maer wy gaen t'samen eene petitie maken om eenen vlaemschen aelmoesenier te hebben, dit ware voor ons zeer voordeelig. p Gy zult zoo goed zyn myne positie kenbaer t# maken aen Bruno en aller Mie gy het goedvindt. Indien gy my schryft, zie hier myn adres Roomen, Italië». Petrus De Tollenaere, lsle Cgnie 6"*c aux Zouaves. Al gelyk waer wv ons bevinden gy moet naer Roomen schrvven, zv zullen ons wel vinden. Wy zyn hier maer 700 den hoop is niet*groot, dat wy konden duizend mannen krygen, wy vochten tegen geheel de' wereld. P. S. Gaet by M. Malingié, Judith, en zegt hem in den allerbesten zin dat men hier toch wat geld moet hebben, van 4 paerten hebben wy er maer een buiten by my gezeid heeft en met dien 2onacf ons te bestellen zai er eind in komen. Zegt dat hy walmedegeeft aen eenen nieuweling oie alhier komt. Pierre De Toelenaerf, Uwe toegenegen zoon en broeder. I Til S>-S*3r^iïB--— Men schryft ons uyt Esschene 30 Maert Zondag laelst heeft onze gemeente getuyge geweest van eene zoo luyslerryke als broederlvke feest. Wy willen spreken van de- inhulding van onzen achtbaren Burgemeester M. D. Wambaeq. Al de mwooners zonder uylzondering hebben aen hun ver- dienstelyk Opperhoofd willen eer en liefde bewvzen. Een ontzag- gelykon stoel aen wiens hoofd onze eerbiedweèrdige Geestelvk- heyd zich mei dc leden van het gemeentebesluer had vervoegd, is den heer Burgemeester aen dc grenzen der gemeente gaen ontvangen. Daer heeft onzen zoo hooggeachten Herder tof den Burgemeester eenige welgevoelde welkomwoorden toegestuerd j die het magistraet en de nenhoorders zichlbaer hebben getroffen. Vervolgens begaf zich den stoet naer het gemeenlchuys, onder het gelcvdevan de onlangs ingerigte zangmaelsehappy, die fraeye vaderlandsche koorgezangen liet hooren. De straten welke den stoet moest doorloopen waren beplant «net sparren en eerebogen pracbtiglyk vercierd. Aen eiken eereboog wierd den stoet stil gehouden, hier door eenen gryzaerd, daer door eer. kind, elders j door eene jonge jeugd, die als afgeveerdigde hunner geboren, I den Burgemeester eerbewyzende woorden" loestuerden. Om zes uren was men in liet gemeenlehuys aengekomen, alwaer den eerstCD schepen eene schoone redevoering deed. Des avonds waren de huyzen op de plaets verlicht, en hoorde men nog ge durig het geschut in de verte weergalmen. Onnoodig te zeggen dat eene groote menigte van het omliggende deze feest, die de Esschenaers nooyt uyt het geheugen gullen verliezen, was komen j by woon en. Wy vernemen dat men zich berevd om nieuwe pelilien le teekeneh en ze naer den Senaet te zenden om den wettigen gang van het gouden geld te bekomen. Men schryft uyt Brussel aen dc Mcuse van Luyk In verscheydcnc arrondissementen gaen er gedeputeerden aftreden In Henegouwen lelt men M. Carlier, te Bergen te Doornyk M. André Pirson in Oost- Vlaenderen, MM. Debast en Neyt, gedeputeerden van Gend. Den Koning van Holland heeft laetst Mgr. de Ram, rek- lor der Catholvke Universileyt, tot officier der Eiken-Kroon be noemd. Men heeft een feyt bestatigd dal buylengewoon genoeg is om in .een blad le worden acngemeld. De eebtgen'ooten Freyne- Loruste te Brugge wieiden over eenige jaren in een liefdadig- heydgeslichl geplaelst, den man in de Broeders* en de vrouw in de Zusters van Liefde. Nu, de verledene week zyn beyde echtelingen gestorven op denzelfden dag en alle twee 88 jaren oud zyndc. De plaels van ondervvyzer le Zelzaete stael open. Aenvra- gen le doen voor den 40 dezer. Zekeren heer de Sora, grondeygenacr in Yrankryk heeft het merkweerdig feyt ontdekt, dat indien men hoenders met vleesch voed, zy hel geheel jaer door eyerén leggen. Hy bezigt daervoor peerdenvleesch, als het goedkoopste, en voegt er eenig zout en gemalen peper hy om het voor het bederf le bewaren, zonder dat de hoenders daaronder lyden. Ook bewaert hy het vleesch steeds in daervoor bepaeldelyk ingerigte koele ruymten. Aenvankelyk hield hy op zyn eenige uren van Parys gelegen landgoed 300 hoenders. Deze gaven gemiddeld in een jaer 25,000 eyeren.' Sedert 1855 houd hy omstreeks 400,060 hoenders met het noodig getal hanen, in de laetste jaren wierd dagelyks het vleesch van 22 peerden verbruykt. Ook houd hy er thans eene oygene peerdenslaglery op. Den afval dient voorde verveerdigingfvan lym, van leder," beendcrcnmee! en beenderenzwart enz. De broe ding der eyeren geschied in byzondere broed toestellen. Zoodra de hoenders vier jaren oud zyn, worden zy vet gemest en ver-

De Denderbode | 1861 | | pagina 2