van 't Verbond nieten nog min aen 'l Verbond de achting van den valschen'mandementfabriekant. Wy laten hun zelf het gebruyk over dat schippers en voorliéns malkanderen overzetten. Onzen konfrater is in de zaek van Dubois zooveel te klap- ïuchligor geworden dan hy stilzwygender is in de zaek der Aelstersche logie. Van dit laetste durft hy niet meer kikken noch mikken, hy mag zelfs het woord logie niet meer noemen en nog veel min de vragen van den lastigen Denderbode beantwoorden. Hy heeft gemeend zich uyt den slag te trekken met ons te willen in eene menagerie steken, maer nu dat wy ons hebben aenge- boden om zelfs in de maconnieke menagerie te gacn zitten, is het Verbond met ons nog meest gegeneerd, omdat het vreest dat wy daer al de kopstukken der Aelstersche logie zouden vinden en dat hel dan onmogelyk zou wezen dezelve onbekend of verdoken te houden. Dat komt er van als men te haestig is om iets uyt te kramen dat beter gezwegen ware. Den onvoorzigtigen snevelt gewoonlyk door zyne eygenc wapens en dit is tweemael sne- velen. Dis interimitur impvudens, qui suis armis peril. Overigens laten wy ouzen konfrater in zyne dvvaesheyd van namelyk, gelyk hy zoo onbezonnen zegt, nu niet min achting voor den valsehen mandementfabriekant Dubois te koesteren, dit hangt af van de goeste, maer dat het Verbond wete dat dezen die niet beschaemd is over eene booze daed, tweemael zondigt, geminat peccalum quem delictum von pudeten uyt dien hoofde de dobbele verachting van 't publiek verdient. Den liberalen klub van Gend heeft als kandidaet voor de kiezing van 16 dezer aengewezen M. De Waere, schepen der stad. De kandidatuer van den cx-substiluet Dubois is dan dood en begraven. Degene zelfs die ze voordroegen, hebben er van afgezien; zoo groot is den afkeer die den valsehen mandementmaker inboezemt. Wat ook heeft bygedragen om de kandidatuer van Du Bois te begraven, is eene reys die MM. De Kerehove II en zynen cornac M. Callier gedaen hebben nacr Brussel, daer heeft men hun verklaerd dat de kandidatuer van M. Du Bois als een bevvys van vyandschap door het ministerre zou aopzien worden, en daer die heeren meer aen de vriendschap der ministeriele bazen en aen hare gevolgen houden dan aen degene van den èx-subslituet, hebben zy de kandidatuer van Du Bois in 't dak gesteken het ventje mag dan zyne kooien gaen pltnten. M. Van der Stichelen, minister van 's lands werken, komt oen vet postjen te verschaffen aen zynen broeder, die tevens den schoonbroeder is van den valsehen kardinael Dubois hv heeft hem doen benoemen tot kontroleur der direkte belastingen te Gend, m vervanging van M. Delplanque, die in het kadaster geplaetst is. Den minister Van der Stichelen is een goê broerken over cenige maenden deed hy aen zyn broerken de plaels van ont vanger te Oostende geven, en nu verschaft hy hem de plaets van kontroleur Dat heet liberael zyn Men schrvft uyt Brussel aen den Ami de rOrdre Het koophandels-traktaet bestaendc tusschen Vrankryk en Belgiën vervalt, zoo gy weet, den 15 mey aenslacnde. Verre dat de vernieuwing van dit traktaet zeker zy, mag ik u zeggen dat er tot hiertoe nog geen eeuen artikel aenveerd of bepaeld is voor wat den opstel aen ga et. Een der byzonderste hinderpalen voor de aenveerding des traklaets, is de volgende Vrankryk vraegt dat den wyngeest in Belgiën gebragt worde aen dezelfde reglen als den belgischen wyngeest in Vrankryk. Te regt vreezendc dat zyne stokeryën eeWgroote konkurrentie zouden te. onderstaen hebben, stelt Belgiën voor van den franschen wyngeest met een regt te belas- tcn 't welk zou veranderen volgens den prys van het graen. Het aendringen van onze bchandelaers op dit punt is wettig. Inderdaed, wanneer er in Vrankryk oenen overvloedigen wyn- oogst wezen zou, zoo kwamen de Franschen hunnen wyngeest, vry van regten, in Belgien verkoopen aen minderen prys'dan wy den onzen geven kunnen. Volgens alle waerschynlykheyd zal het traktaet met 45 mey nog niet vernieuwd zyn. Eenen ministerielen krisis, zegt men', zou er kunnen uyt voorts komen. Men verzekert dat den voorstel die aen het fransch gouden geld den wettigen koers geeft, in den Senaet met eene meerder- heyd van 10 a 14 stemmen zal aenveerd worden. Een engelsch blad kondigt den volgenden brief af, welken Garibaldi geschreven heeft aen den voorzitter eener engelsdie Maetsehappv,' die hem verzocht had aen zyne vrywilligers eene prolestanlsche vertaling van den Bybcl uyt te deelen. In zyn antwoord, Garibaldi, door zich zeiven over ltaliën oordeelende, aerzelt geenszins om aen dit land een diploom van prolestan- tismus op te dragen. Ziehier dit kennensweerdig stuk Caprera, 17 february 4861. Mynheer, Ik ben u zeer dankbaer voor alles wat de christenen van Engeland gedaen hebben voor het wél zyn des menschdoms en liet regt der natiën. Het evangelisch Verbond, aen welks hoofd gy u bevind, is een goed werk. Met genoegen zal ik, door den post, den Bybel in Yerscheydene talen geschreven, welken gy my aenbied, ont vangen maer ik kan er niet in toestemmen dat eene deputatie van leden uwer Maetschappy, de moeyle neme van zich daervoor te verplaclsen. De groote meerderheyd des volks, by ons, alhoewel niet protestaritsch met den naem, is noglans zeer prolestanlsch met der daed, gelyk men er hel bewys van ziet in de onverschillig- lieyd, ik zou mogen zeggen in de verachting met welke het de banvloeken des Pausdoms ontvangt, in de ongeloQvigheyd met welke het belachelyke mirakelen onthaelt. Weest overtuygd. Mynheer, dat het Italiaensche volk veel min paepsch is dan men hel wel zegt. Wal my betreft, zyt zoo goed te gelooven dal ik den onver- zoenelyken haet ben der sehynheylighqyd eu van alle despotis- mus, en ten zelfden tyde uwen toegenegen G. Garibaldi. M. Van Langenhove. president der koophnndelsreglbank alhier, heeft den volgenden brief van den den Ambassadeur van Holland te Brussel, ontvangen Mynheer, Ik heb de eer u de ontvangst te melden der som van 240 fr. die gy my wel hebt willen toesturen als opbrengst eener tombola ingerigt door de leerlingen des gestichis van Jofv. Elmire Del- motte ten profyte der overstroomden van Holland. Ik bid u, M. mvne-toegenegene bedankingen voor die gift te aer.veerden en by Jofv. Delmotte en hare edelmoedige leerlingen den tolk te wezen der gevoeleus van dankbaerheyd welke ik gelukkig ben haer uyt te drukken, in naem myner ongelukkige landgenoten, ter welkers vertroosting zy op eene zoo toegene- gene en dadelyke wyze hebben willen meewerken. Ik neem deze gelegenheyd waer, M. om u de verzekering my ner volkomenste hoogachting aen te bieden. L. Geeiuckx. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. S. te Cruyshautem 6 fr. met onzen Vriend Ch. van Ninovë. Item van D. S. te Gaesbceck fr. 4, 50. Item van M. C. te Wondelgem 6 fr. Item van M. P. te Petegem by Deynze, 6 fr. Vriend D. T. uyt S. het tweede stuk byna van zelfden inhoud zvnde dan hel eerste, hebben wy deszelfs afkondiging niet gedaen. Geachtten vriend uyt G gyzegl my de waerheyd, ik er- rinncr my zeer wel wal er in de statie te Dendermonde gebeurd is. Grutias mille. In zyne zitting van gisteren heeft den Senaet den wettigen gang van het Gouden Geld met 34 stemmen tegen 47 aenge- nomen. Dit is den doodklop van M. Frère, maer't zal eene alge- meene voldoening voor 'tland wezen. M. W. J. De Clippele, Oud-Leerling uyt het Kollegio van Geeraerdsbergen, en Student in de Catholyke Universiteyt van Leuven heelt zyn laetste exalnen als Doctor in de reglen afgelegd. Men schrvft uyt Geeraerdsbergen Verleden maehdag hebben wy hier getuyge geweest van een geval welke de ernstig ste gevolgen kon hebben Eene koey, die eenigzins verward was, wierd nacr de merkt geleyd om verkocht te worden op de Nieuwbrug gekomen verschrikte zy door het geblaf van eenen kleynen hond, die haer achtervolgde zy zette het aen 't loopen en wel zoodanig dat den leyder, na door haer onvergeworpen en eenigc schreden voortgesleept te zyn, dezelve moest laten schieten. De koey wierd als razend, liep de straet op, en aen het eslaminet den Leeuw van Vlaenderen gekomen, ging zy regt lot den weerd die in zyne deur stond, slootte hem met hare hoorns op het heen dat hy omviel en gansch bebloed opgenomen wierd hel dolle dier, liep de straet weder af en kwam eene tweede mael terug, maer wierd dit inacl verhinderd door eene ton welke aen de deur stond op den nieuwen steenweg waer zy ingeloopen was, ontmoette zy een kind dat zy op de hoorns nam en in de hoogte wierp, het kind wierd gewond opgenomen eenige schreden verder wilde eenen landman die naer de stad kwam, dezelve tegenhouden maer wierd tloor haer in eenen meersch geworpen toen besloot men haer af te maken, men achtervolgde haer met geweeren tot in de gemeente Onkerzele en gelukte er in haer te doen vallen na haer zeven kogels in den kop gejnegd te hebben. Den herbergier, welken aen het been gewond was, is eenige dagen bedlegerig geweest, maer mi aen de beterhand, is het te hopen, dat de wonden welke hy bekomen heeft geeno ernstige gevolgen zullen hebben. Onze catholyke Vlaenderen blyven voorts edelmoedige en onverschrokkene verdedigers der wereldlyke magtr van den Hoyligen .Stoel nacr Hoornen zenden. Reeds heelt Belgiën de eer van een groot getal zyner kinderen, onder hel vaendel der fransch- belgische zouaven te tellen. De onrustwekkende lydingen die ons uyt ltaliën toekomen en ons den dag doen voorzien dat Pius IX verraderlyk aen Victor-Emmanuel zal overgeleverd worden, kunnen den kloekmoedigen iever onzer landgenoten niet tegen houden. Vrydag heeft er een nieuw vertrek van vrywilligers uyt Gend plaets gehad. Ziehier dc namen dier dapperen Ed. De Vliegher van Somergcm, Hendrik Rasson var. Rumbeke, Roebus De Jonckhecre van Rumbeke, Hendrik Speeekaert van Wyngene en Ch. Koussel van Meulebeke. Woensdag, om middernacht, is er brand uytgeborsten te St-Nikolaes in de fabriek van M. Verbeke. Het bovendeel des gebouws is teenemael vernield slechts de muren zyn regt ge bleven. De burgerlyke en krygsoverheden, de braudbedienden met hunne spuvten en de soldaten der bezetting waren ter plaels der ramp, en wedyverden allen om te redden was mogelyk was, om het vernielend vuer uyt te dooven, waerin men na veel moevte gelukt is. Hel hof van appel van Gend, heeft zaterdag uytspraek ge daen in het zwaer proces dat ingesgannen was ter gelegenheyd des testaments van wylen M. Jacob Laeombe. Het arrest door het hof uytgebragt verandert het vonnis van eersten aenleg en laet tot de erfenis loc- niet alleenlyk dc afstammelingen van den vaderlyken overoudgrootvader van M. Laeombe, maer ook de afstammelingen tot den zevenden graed van al de overoudgroot- vaders der voderlvke zyde. Die uytspraek is op breedvoerige be weegredens gegrond en de lezing van het arrest heeft meer dan eene uer geduerd. t Het hof van assisen van Antwerpen heeft zaterdag lactst uytspraek gedaen in eene hoogst belangrykc zaek vvaermede het reeds sedert den 25 maert onafgebroken bezig.was. De betrokkenen waren 1° Anloon Hertogs, oud 44 jaren 2° Arnold Hertogs, 48 jaren 3° Joseph Van Hengel, 41 jaren 4° Joseph Wambecq, 60 jaren Joseph Hertogs zoon, 20 jaren 6° Andries Hertogs zoon, 20 jaren, allemael aenncmers van openbare werken te Antwerpen 7° Lodewyk Van Imschoot, oud 48 jaren, koopman te Gend. De vier eersten waren beschuldigd van in 4859 of vroeger, te Antwerpen, te Gend en elders in Belgiën, en in failliet ver klaerd zvnde 4° Verdoken te hebben hunne boeken 2° Ver doken of ontvremd te hebben een deel of 't geheel van hun actiefBedrieglyk erkend te hebben schuldig te zyn, door openbare akten of onderhandsche verbindtenis'sen, sommen of weerden die zy niet schuldig waren. Dc dry laelsten waren beschuldigd van zich medepligtig ge mankt te hebben aen de feyler. van bedrieglyk bankroet', ten laste gelegd aen de vier eerste beschuldigden van tenzclfden tyde en terzelfder plaets, en met konnis van zaken, de bedriege- lvke bankroetiers te hebben geholpen in de feyten, wacrdoor hun bankroet loebercyd of vergemakkelykt wierd, of in die welke ze hebben volbragt. Het openbaer ministerie had 41 getuygen gedaegd de civiele party 10 en de beschuldigden insgelyks 10. Het hof was samengesteld uyt MM. De Rongé^ voorzitter; Hermans, voorzitter der regtbank van eerslen aenleg Timmer mans, regter by hetzelfde hof, en De Croon, grehicr. liet openbaei' minisierie was bezet door M. Verdussen, substiluet van den prokureur des konings. De beschuldigden waren verdedigd door Meesters Rolin, Cuylits, Vervoort, Haghe, Delvaux zoon. De civiele party door Meesters De Maertelacre, De Kinder en J. De Cleer, zaekwaer- nemer. Zaterdag noen zyn de debatten gesloten geworden. Het getal vragen aen den jury onderworpen was var. acht-en-veertig. In 35 minuten tyds heeft hy zyne beraedslagingen geeyndigd. In de gehoorzael terugk'eerende, heeft den jury een verdikt van onpligtigheyd by cenpnrigheyd van stemmen uytgebragt, en het hof heeft de zeven beschuldigden vrygesproken.' Hel hof van appel van Brussel komt het vonnis der corfec- tionnele regtbank van Antwerpen te wvzigen, 't welk M. Ch. Rigouts, apotheker, veroordeeld had tol 50 fr. boet. cn in geval van nietbetaling, lot 10 dagen gevang, om de plaelseiyke genees- i kommissie van Antwerpen belet te hebben zyne apolhekery na te zien. Het hof beeft M. Rigouts vrygesproken en buyten zaek gesteld zonder kosten. Dit arrest wierd uytgebragt op de pleydooven van Meesters Do Meester en Vacs, ndvokaten van den betrokkenen, en op de bcsluytselen van M den advokaet-generael Mestdagli, die zelf de wyziging des vonnis van Antwerpen vroeg. Dit arrest ontneemt aen alle de geneeskundige kommissiën des land? eene harer voornaemste toekentcnissen. Men schryft uyt Brussel, 3 upril M. Frère minister van fmantien, heeft te Brussel op den bou levard van het observatorium, het oud hotel der familie Sevmour aengekocht. M. Frère zal dit huys, waer thans eenige verande ringen aen gebeuren, echter niet voor den winter gaen bewoo- nen, maer den zomer op den buyten'gacn doorbrengen, om zich van zyne moeyelyke werkzaemheden in de goudkwèsfie te kun nen uylrusten. Rupsen. Eenen enkelen druppel olie, en vooral nootofie, by middel van eeue pen op een pak rupsen, hoe groot ook gestort, doet deze alle sterven. Het is niet eens noodig dat de olie de rups aenraekt, om ze te dooden bet is voldoende het omhulsel, waerin de rupsen aenwezig zyn te treffen, opdat de rupsen zouden verstikken. Een schroomlyk ongeluk is voorgevallen op den yzcren weg van Maestrieht naer Keulen. Te Simpelfeit is hel konvoy uyt de sporen geloopen en van eene hoogte van verschevdene meters neergestort. Behalve den machinist en den vuerstoker, telt men nog onder de dooden Mev. O...., hotelhoudster tc Hassjclt. Men zegt dat een groot getal reyzigers zwaerlyk gewond zyn. Men schryft uyt Charleroy Een schelmstuk niet weynig gelyk aen dat waervan de weduwe Dubois te Couillet het slagtoffer is geweest, is voorleden nachs gepleegd hy de weduwe Ranwez, grondeygenares te Gozee, distrikt Thuin. Dry bandieten, waervan eenen in eene vrouw ver- j kleed, zyn by die dame ingebroken en, tot in hare slaepkamer gedrongen zvnde, hebben zy haer met stokken geslagen om haer 1 te dwingen bun het geld te geven dat zy ten huyze had. Zy i bezat ten hoogsten maer 550 fr. welke zy hun behandigde maer in 't gedacht dat zy hun wilde bedriegen, begonnen zv haer wederom te mishandelen, toen gelükkiglvk het l'awvt zich binnen huyze deed hooren. De dienstmeyd kwam uyt hare "kamer geloopen en, eene venster langs d'e slrael opengetrokken hebbende, begon zy uvt al hare magt om hulp te roepen. Aenstonds lieten de booswichten Mev. Ranwez los en namen met hunne 550 fr. de vlugt. De gendarmerie van Thuin, van de misdaed verwittigd, kwam met liet krieken van den dar ter plaets acn, en korts daerna volgde ook het parket van Charleroy. De weduwe Ranwez is geweldig met slokken op haer hoofd geslagen en eenen harer armen is op twee verschillige plaetseh gebroken. Haren toestand is onrustbarend. Naer men ons verhaelt, hadden er binst den dag te Gozéo vremde. kerels verkeerd. Eene gebuervronvv van Mev. Ranwez heeft er, in hel vallen van den avond, .Yerscheydene byeen zien staen oiider eenen notelaer, naby de wooning van het slaololïer. i Mev. Ranwez is eene vrouw van 70 jaren oud. Donderdag avond, rond zeven uren, is er in bet kleyn ge- I hucht lie S. Denis, naby Parys, eene moord begaen: Eenen schipper, Adolf I)..., Beig van gehorte, ging naer zyne woonuig, eene naburige herberg, en deed zieh te drinken geven. Een beenhouwersmes ziende liggen, nam by het ylings, terwvi de herbergierster den rug omgewend had, en ging on mid del yk buyten, na zyn verleer betaeld te hebben. D.... ging'dan naer huys en riep zyne vrouw, die in de gc- buerle was. De ongelukkige kwam zonder wantrouwen bin nen. Ad. I)... sloot aenstonds de deur, dan naer zyne vrouw terugkecrende stootte hy haer zonder iets te zeggen het mes in dc borst. Het slagtoffer slaekte eenen scherpen kreet en zeeg gevoeloos ten gronde. D... trok hel moordtuyg uyt de wond en bragt er zich in dc linker borst eene diepe wond mede toe, die ongotwyfeld doo- delvk zal zyn. Wal de vrouw aengaet, zy stierf eenige oogenblikken nadien. Die moord zou veroorzaekt zyn door den stact van verbeesting' waerin den moordenaer vervallen was, die zich aen den drank overgaf en de gegrondde verwvten zyner vrouw niet meer wilde verdragen. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dyusdag, 9 april. Men gelooft te Parys dat het fransch gouvernement binnen kort officieelyk hel zoogezegde koningryk van ltaliën zal her- kennen, mits zekere voorbehoudingen voor wat Hoornen cn Vcnetiën betreft. De Espero meld dat Frans II aen keyzer Napoleon het I paleys Farnèse heelt verkocht, 't welk hy te Roomen bezat, op I uyldrukkelyke voorwaerde dat hy het hiimen de vyf jaren die i op den verkoop volgen, zal mogen terugkoopen. Donderdag 44 april. Eene briefwisseling beweer! dat Vrankryk zvne wapeningen voortzet niet zoo zeer om bevalliglyk ltaliën tegen Oostenryk te j verdedigen als om dc verdeeling van het turkseh ryk te verge-' makkelyken, zelfs in weerwil den wederstand van Engeland. Oostenryk ook zou zyn deel hebben m den buyt, maer het zou i Venetiön moeten afstaen aen Piemont, en daer zou tusschen Rns- land en Vrankryk eene heymelykc overeenkomst gesloten zyn om, in geval van weygering, Oostenryk tot dien afstand te dwin- geu. Het spreekt van zelfs dat wy deze geruchten enkelvk geven j ten titel van inlichting. Den Ami de la Religion kondigt het volgende berigt af, ge- I dagleekend uyt Roomcn van 2 april De oogenhlikkelyke bezwyming die den Heyligen Vader heden gehad heeft, t'erwyl hy'de mis hywoonde in dc Sixtine kapel, was den voorbode eener ligle en aenhoudende koorts, van eenen, naer het schynt, rhumatischen aerd. De geneesheeren zyn het eens om te verklaien dat alles voortkomt van de lang durige en menigvuldige vermoeydheden gedurende de Goede week en van verkoud zweet. Dc italiaensche binden spreken ons van een schandael dat tc Napels heeft plaets gehad, niet onverhoeds, maer met de volle toestemmingen medewerking der buigerlyke overheyd, niette- genslaende alle de poogingen door dc geestelyke overheyd in het werk gesteld om zulks tc beletten. Kennis gekregen hebbende van hetgeen er op hande was, had Z. Em den Kardinael Aerts- bisschop van Napels aen den bestuerder van kerkelyke zaken den volgenden brief geschreven, die ons nog andere hoogst be- I weenelyke wanorders doet kennen.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2