BROCHUER VAN DEN HERTOG VAN AUMALE. dat wy ongelyk hebben, dat hy de verslagen mededeele, maer hy moet ze alle mededeelen, er by begrepen datgene welke alle de proefnemingen opsomt en dat mei stellige bcsluytsclen cyndigldat hy het mededeele al ware het maer aen een enkel lid der kamer, by voorbeeld aen den achtbaren voorzitter dier vergadering, om aldus anders dan met ydele woorden aen te toonen dat de proefnemingen te Brassehael gedaen gunstig afgeloopen zyn voor het pruysisch kanon. Moest den generael Chazal, onder de enkele waerborg van zyn woord van soldael, eenvoudig weg de nauwkeurigheyd der v'oorgaende inlichtingen allooehenen, dan zouden wy wel ge- noodzaekt worden aen den middel te derken om ganseh de gegrondheyd onzer bevestiging aen te toonen. Woensdag na het eynde der redevoering van M. Goblet, en liet wederantwoord van M. den generael Chazal, heeft de Vertegenwoordigers-Kamer met 00 stemmen tegen 30 en 7 onthoudingen, het wetsontwerp aengenomen dat aen het oorlogs departement een krediet van 15 millioen cn hall' franks verleent voor de verandering van het ma terieel des geschuts en der genie. Begint dan maer uwe franks gereed te maken, landgenoten, onze kamerheeren stemmen millioenen juyst al regende 't hier dagelyks geld gelyk eertyds 't manna in de woestyn uyt den hemel viel. Er is op de beurs eene broclnier verspre\d, getiteld Lettre sur Vhistoirc de France (Brief over de geschiedenis van Vrankryk) dezelve is van den hertog van Aumale en aen prins Napoleon ge- rigt. Ziehier wat wy ten dien opzigle in eene parysche korres- pondentie lezen Wat betreft het uvtwerksel, dat de brochuer gedaen heeft, heb ik niet noodig te zeggen, dat hetzelve ontzaggeH'k was. Den prins, welken dezelve geleekcnd heeft, kon zyne stem met laten hooren, zonder dat dezelve weerklank had. Dóch dien weêrklank is vcertiendobbeld door de brandende kwestiën, welke de Lettre sur Vhistoirc de France behandeld en door de omstandigheden te midden van welken den brief zich voordoet. Het is niet alleen'lvk den prins die zynen naem en zyne familie tegen grove lasterin gen vreekt het is den Franschman, met een regtzinnig hert, en ïpet een lovael en trotsch woord, die als politiek, als vry man en als burger over zyn land spreekt. La Lettre sur Vhistoirc de France bevat op zyne eerste bladzydc de volgende regels Mynen toestand is zeer verschillig, en ik evsch diergelvkc voorregten niet. Uyt myn land gebannen, zonder eenige noe^e- naemde wet geschonden te hebben, zonder voor eenige hoe^e- naemde fout myn lot verdiend te hebben, ben ik slechts door Vrankryk gekend, door onder zyn vaendel opgevoed te zyn en hetzelve gediend te hebben lot den dag dat ik er met geweld ben afgescheyden. Doch heeft die verbanning my het natuerlykste het geheyligste regt doen verliezen, dat van myne familie, welke opentlvk beledigd is, en met haer het voorgaende van Vrankrvk te verdedigen Kan dezen beledigenden aenval, die door een zoo sterk gezag, en dat u zooveel vertrouwen heeft ingeboezemd, op al de muren is aengeplakt, door zyn antwoord zelfs op den grond van het vaderland gevolgd en versprcyd worden Ik wil dit on dervinden indien hetzelve zich legen myne wenschen keert, cn indien gy, ten mispryze der eenvoudigste notion der reglveerdi»- lioyd en eer, myne stem in Vrankryk, in eene zoo wettige zaek versmacht, dan zal dezelve ten minste ecnigen weerklank in Eu ropa hebben, en in elk land tot in liet hert der achtbare lieden doordringen. Een gedeelte dier wenschen zal vervuld worden. De stem van den hertog van Aumale zal eenigzins in Europa weörgalmeu en tot liet hert der achtbare lieden doordringen. In Vrankryk zal dit zoo niet zyn, want la Lettre sur Vhisloire de France is dezen avond ten 6 uren in de magazynen van M. Damunery in besla" genomen. Onder de gezondheyds-gestichten van ons land, waer men zich met het verzorgen van krankzinnigen bezig houd, mag men ze- kerlylc aen datgene onzer stad de gunstigste aenbevelin^en ver- leenen. Deze inrigting, onder het bestier der Broeders van Maria, is door hare gezonde en opene ligging, zeer geschikt om aen den staetder ongelukkige zieken, welke aen de zorg der Broeders toevertrouwd zyn, eene spoedige beternis en volkomene herstel- tenis te doen bekomen. Niels word er verwaerloosd om aen de door krankzinnigheyd aengedaen zynde persoonen, alle mo^elvke verslroeyingen te bezorgen. Onder'het geleyde van den beer Doctor De Windt, zoon, die op eene zeer yverige en loffelyke vvyze doze moevelvke laek kwvt, verschaffen de Broeders hun alles wat lot hunne herslcllenis kan hydra gen. De baden, de verschillige werken en spelen, het by- woonen der godsdienstige oefeningen, welke in de kapel van het gesticht geschieden, de wandelingen m den schoonen en grooten hof en in het open veld, dit alles draegt niet wevnig by tot hunne volkomene genezing. Daer de eentoonigheyd eene zekere kleynmoedigJieyd aen den geest toebrengt, heeft M. den doctor goedgevonden,* van weke- lyks eene of twee wandelingen te doen, tot'op de eene of andere gemeente rondom de stad gelegen, hetwelk de zieken, vergezeld door hunne oppassers, reeds begonnen hebben te doen, eifwaer men de beste uytslagen van te gemoel ziet. Voorleden dynsdng hebben wy de krankzinnigen, in onze straet, onder bet'toeziet en geleyde der eerw. Broeders, zien passeren en wy waren ten uylerst verwonderd deze ongelukkige met zooveel geluk en te- vredenheyd de vryhëyd te zien genieten welke hunne ziekte hen plagt te ontzeggen. Wy zyn verzekerd dat deze behandeling veel invloed op de zieken zal te weeg brengen en dat de belanghebbenden zullen begrypen hoe zeer het krankzinnigen-gesticht van Aelst aenbe- vcling verdient. I.icve Ouders, Zusters en Broeders, Anagni, 7 april 1861. Ik hen in goede gezondheyd en ik hoop dat gy ook allen zeer welstellend tyt. Ik beu den Maendag nn Palmzondag met de andere Zouaven naer Roo- men gegaen om de plcgtigheden van de goede week bv ie woonen. Don Woensdag hen ik or a-ngekomen, den Witten Donderdag ben ik naer St- Pielers-kerk gegaen, ik heb er rond tien uren de Benedictie zien seven met een deel van hel Waer KrüVS en met den doek van Veronica. Daerna gaf den Paus den zegen aen de stad Rnomen en aen aen de gnheeie wereld, hy stond op het halco» hoven de groote middendeur. Daer achter heh ik hem de voelen zien wasschen van twaelf arme priesters uyt verschilli^e landen der wereld, ei waren rond de zestig duvzend vremdelingcn in Roo- men, ik heb den zondag moeten naer Sic-Pieters-kerk gaen met de wape nen om de Pauslyke Misse by te wonnen. Den maendag avond heb ik de verlichting gezien van St Petrus en geheel het groot pleyn dal er voren ligt Den djnsdag avond heb-ik een allerschoonste vuerwerk gezien op de volks- plsets, en dan woensdag morgend zyn wy wederom naar Anagni vertrok ken. Hel is inner voor eenige weken dat wy hier zyn wy znllen haest in de omstreken van Rooinen mogen gaen kampen. In Roomen heb ik den Ko ning en de Koningiu van Napels gezien. Ik heb aldner het bezoek gehad van eenen vlaemschen priester die reeds verscheyde brieven ontvangen had van de zuster van do vrouw van Domien Non Droogenbroek die ergens overste is van een klooster. Het waren brieven voor my waerin zy vroeg hoe ik het al 9velde, maer den priester kon my niet ontdekken en nu heeft hy my gelukkiglyk gevonden. Beminde Ouders, ik ben geheel gezond en te vreden en gv moet niet verwonderd zyn nis ik niet seliryve als er wat by- zonders zou *yn met my zal ik het u laten welen Ik hoop algelyk, be minde Ouders, dat er in 't kort zal hard gevogten worden wy hebben eer gisteren twee piemonlcesche bespieders gezien die door de gendarmen naer Roomen goleyd wierden. Vuertwel lieve Oudets, Uw toegenegen zoon, Francois Slerck. De complimenten a«-n onzen waarden Pnslor en Onderpastor alsook nen Angelus lloffelinck, zeg hem dat wy ten vollen content zyn van onzen nieuwen colonel en dat ik nog geene goeste en heh van mvnen congé te vragen ik hoop van te blyven tot het eynde toe. MOORD VAN GRAEF ALFRED DE L1MMINGHE. Den Universel kondigt het volgende gruwelyk berigt af Wy vernemen per telegraef, dat onzen landgenoot Si. Alfred de Lim- minghe, in dienst by de Pauselyke Zouaven te Roomen, komt vermoord te worden. Hy is met*eenen kogel het hert doorscho ten. Den dader van dien lafhertigen acnslag, eenen aenhanger der Mazzinisecte is onbekend gebleven. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van onzen geëerden vriend D. te Ronsse 6 fr. Ik vraeg hem dat hy nog eens de goedheyd wille hebbende commissie te vernieuwen die by zoo nnnztiem en bcreydwillig voor mv gedaen heeft. Item van D. Z. E. heer L. te Lokeren 22 fr. voor Belg en Denderbodc. Item 6 fr. van M. B. te Maria- Kerkc. Geachten Vriend C. uyt B. ik gedraeg my gansch aen den inhoud van uwen brief van 8* aprildoe gelvk g'y geschreven hebt en zoo heb ik alles reeds op mynen register uy'tgedaen. M. P. J. De Beek, onderpastor te Denderleeuw, is benoemd tot pastor te Smeerhebbe-Vloersegem. Den 14 dezer is er eenen geweldigen brand uylgeborsien in de hofstede gebruykt door den landbouwer J. Wyverman, te Ilaeltert. De wooning eene scluier en eenen stal zvn de prooy der vlammen geworden. De schade word op 2000 fr. begroot. Den 43 dezer zyn te Baevegcm bet 5jarig dochterlje van Frans Bontinck, en het 4jarig zoonlje van Victor N'eukebrock, beyde in eenen beerput gevallen en hebben er ongelukkiglyk de dood in gevonden. Denzelfdcn dag zyn te Oordegcm twee aeneenpalende huyzckcns afgebrand, bewoond door daglooners. De schade word op 1430 Ir. berekend. Dynsdag is te Gcnd M. don schepen De Maere met 819 stemmen gekozen tot lid der Vertegen woord. gers-Kamer, in vervanging van wylen M. Manilius. 862 kiezers namen aen de stemming deel op 6226 ingeschrevenen. Verleden vrydag, na de stemming van den Senaet, waerby er wettigen koers aen het gouden geld gegeven word, heeft M. Rogier gezegd: Gy hebt ons onthoofd. Ziet hier hoe's mi nisters woorden uyt te leggen zyn Het wetsontwerp door de twee kamers gestemd, gaet door het kabinet aen den koning gezonden worden, maer het zal vergezeld zyn van het ontslag van M. Frère. M. Paul Ncve, bestuerder van den Journal de Bruxclles komt van den koning van Napels, den lieldhaftigen soldaet van Gaeta, het kruys van kommandeur der orde van Frans I van Beyde-Siciliën te ontvangen. Die onderscheyding doel de grootste eer aen de belgischc drukpers en zal alle vrienden der nationale onafhanglykheyd met vreugd vervullen. Den Journal de Bruxelles meld, dat te Brussel meer dan de helft der kinderen welke ditjaer hunne eerste communie gedaen hebben, niet konden schryven, en meer dan een derde niet konden lezen 0 verlicht en liberael Brussel Men schryfl uyt Audenaerde Men hoort hier van niet anders spreken dan van de bekentenis door eenen persoon op zyn sterfbed gedaen hy heeft verklaerd den dader te wezen cener moord. Men herinnert zich dat, eenige jaren geleden, by een gevecht dal plaets had in de herberg liet Schuttershof ie Bevere, den jongen uyt den Luchtbal met eenen stoel op liet hoofd wierd geslagen, dat hy korts nadien aen zyne wonden bezweek. Eenen inwooner van Worleghem wierd uyt dien hoofde veroordeeld. Nu, men verzekert dal eenen anderen persoon van \VoiTeg]iem heeft verklaerd dat den veroordeelden onschuldig was cn dat hy zelf de misdaed heeft bedreven. De moord waervan er kwestie is, wierd gepleegd den 4 october 1858, op den persoon van zekeren Lodewyk Van Driessehe, oud 27 jaren, daegs nadien overleden. Den 9 december wierd den genoemden J. B. Santens dienstknecht te Worleghem, uyt dien hoofde tot eeuwigdurenden dwangarbeyd en tentoon stelling verwezen. Men schryfl uyt dezelfde stad Zoo het scliynt, word er sedert eenige weken in de St-Walburgiskerk alhier, sterk ge stolen. Eerst is men gewaer geworden dat den offerblok voor den vasten by middel van eenen valschen sleutel was openge broken cn de gelden gaen vliegen waren later was een altaer- klecd ontstolen, en maendag laetal heeft men bemerkt dal den behendigen kerkdief de gouden halsketen, wacraen een diaman ten kruys gehecht was, beeft geroofd. De politie onzer slad die van de zaek onderrigt scliynt te zyn, zit op loer om hel spoor van den oordjesen kelendief te kunnen ontdekken. De verkooping der sclnlderyën van wylen M. Van der Sclirieck, te Leuven, heeft 326,000 fr. opgebragt. De amerikaensclie bark la Platakap. Slaelens is te Oos tende aengekomen, aen boord hebbende eenen jongen leeuw, twee panthers, eene hyena, cn eene boaslang van bet grootste geslacht. Deze dieren zyn bestemd voor de Zoologie van Gend. Een deftig en aliezins geloofweerdig persoon van Antwer pen zegt dezer dagen eenen brief gezien engelezen tc hebben door graef de Montalemberl aen zeker iemand geschreven, en waerin den edelen graef meent te mogen verzekeren dat, zoo de politiek voorlgaet op den voel waerop ze thans is, Belgiën binnen de dry maenden door Fransche troepen zal bezet zyn Alles is mogelyk, en wy hebben allyd gezegd en gelooven het nog dat het bezit van Belgiën een van Napoleons geliefkoosde droomen is, een zvner idéés dat by onophoudelyk najaegtwy hebben ook allyd geloofd dat hy reykhalzend naer eene gunstige gelegenheyd wacht om dit idee te verwezenlyken, maer of de annexic daerom binnen de dry main den zal plaeis hebben; dit dur ven wy zoo maer zonder meer bewyzen dan een vermoeden, niet verzekeren. 'Eventwel is er thans niets zoo zeker onder de zon* dan dal Napoleon, zoo men hem vaendag de kaërl van Vrankryk deed teekenen, hy er Belgiën vrovisoir reeds zou insluvlen. j Polderkoortsen. Geloofweerdige persoonen, tot oude vlaemsclie huyzen behooi'ende, verzekeren dat in hunne fa milieu sinds onheugelyke tyden een zoo eenvoudig als doeltreffend middel tegen de polderkoorlsen word aengewend. Het beslnet enkelyk in hel nemen van vygen, die in azyn geweekt zyn. Hoe langer die vrucht in het zure vocht berustende is geweest', dos te eerder zal de remedie werken. Men neemt dry van die vygen per dag tot alswannecr de ziekte een eynde neemt. De weduwe Ranwez van Gozée, is donderdag overleden aen de gevolgen der zware wonden die zy ontvangen had van de booswichten die binst den nacht in liaer huvs gedrongen waren. Gelyk wv gezegd hebben, was haren reglen arm op twee plaetsen verbryzeld met eenen stok, en haer hoofd ook vrceslyk doorwond. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag, 46 april. De tydingen uyt Weenen zouden eenigzins het volgende gerucht bevestigen liet bof van Rusland de overtuyging verworven hebbende dat al de poolsche betoogingen het vvérk der fransche kuyperyën zyn, en het hof van Ooslenryk het zelfde wantrouwen voedende voor wat Hongariën en Galliciën betreft, hoopte men tc Weenen dat er op de reeds bestadigde verkoudheyd tusschen Rusland en Vrankryk eene toenadering, zoo niet een verbond, tusschen Rusland en Oostenryk zou volgen. Een ander gerucht waervan ook word gesproken, was eenen ministerieion krisis die te Turyn zou uvtgeborsten zyn en den toestand van M. Cavour in vcrlegenheyd zou brengen; men voegde er bv dat Piemont zynen toevlugt ging nemen tot eene oorlogsleening van dry of vier honderd millioen, en men aenzag als hoogst bezwaerlyk de stilzvvygendheyd van den oostenryk- schen telegrof. 'De revolulio die in het koningryk van Piemont heerseht, ontrukt dagelyks nieuwe vergunningen aen het gezag. Tot biertoe- hadden de garibaldische vrywilligers maer een Imïpleger uytge- maekt, dat grootelyks b'ydroeg tot de verwezonllyking der omwentelmgsontwerpcn te Turyn besloten en tc Parys" bekrach tigd. Doch die benden brigands hadden tot hiertoe geen wettelyk beslaen. Voortacn zal Garibaldi zyn eygen leger hebben, onaf- hankelyk van het ministerie van oorlog van Turyn. Een koninglyk besluyt van Victor-Emmanuel bekrachtigd dezen staet van zake». Dien maetregel is veelbeduydend hy beteekent al zoo veel als de officiële herkenning van de overmagt der rcvoluiie op de piemoMtesche monarchy 'T is voor onze oogen den alstandsakt van Victor-Emmanuel en de zelfmoord des koninglyk gezags i» llaliën. Woensdag, 47 april. Moet men den Pungolo gelooven, dan zou M. Cavonr heel on langs aen liet fransch gouvernement eene nota gezonden hebbc», waerin hy Roomen aenduyd als het brandpunt van alle de revo- lulionnaire bewegingen die llaliën omwentelen, en verklaren dat, zich de magt niet meer gevoelende om langer den loop der ge beurtenissen tegen te houden, by over niets meer ging verant woorden byaldien er niet spoedig eene oplossing aen die zaek ging gegeven worden. Den brief zou sluyten met de onmiddelyke? terugroeping der fransche troepen te vragen. De Italia 'geeft ons eenige byzonderheden over het wetsont werp lot algemeene wapening der natie 't welk door Garibaldi aen de vertegenwoordigers-kamer is ingediend. Volgens drt ontwerp, zou de nationale wacht in alle de de deelen des Schier- eylarids worden ingesteld en, gelyk het geregeld leger, verdeeltï worden in afdeelingen die men zou kunnen doen optrekken a? de burgers van 18 tot 55 jaren zouden er deel van maken, e» een krediet van DERTIG MILLIOENEN zou onmiddelyk aen dien dienst worden toegepast. Een berigt nvt Warschau van den 43 geeft ons de volgende tydingen over den toestand dier slad daegs te voren was er eene brigade voetvolk aengekomen om diegene te vervangen welke naer Lublin is gerigt. Men verwachtte nog andere troepen. Het effektief des legers van Polen dat, op het oogenblik der ge beurtenissen van 27 february, maer van 40,000 mannen was, maekt heden, met de versterkingen die reeds zyn aengekomen, een effektief uvt van 85,000 mannen. Duyzend boeren uyt de omstreken waren met den yzeren weg aengekomen om hulp te brengen, zegden zy, aen hunne broe ders die men vermoordde. Woensdag beeft er eene weynig talrvke samenscholing plaeis gehad. De dry kanons die voor het kasteel staen en de dry na burige straten bedreygen, beeft men mei schroot geladen'. Het volk, door eenen officier opgeevschl om uyteen te scheydcn, is rustig uyteengegaen. De stad is in neerslagtigheyd gedompeld. Den schrik heerseht er. In de provinliën is de gisting groot en bet bestuer in verwarring. Vrydag, 49 april. De tydingen nvt Polen en omstreken zyn voortdurend veront rustend. Uyt Warschau schryft men dat M. Zamoyski voornemens is te samen met graef Potocki zich naer Parys en Londen te begeven, om de diplomatische tusschenkomst van Engeland en Vrankryk in te roepen ten gunste zyns vaderlands. Van eenen anderen kant meld men uyt Rerlyn dat den markies Wielopski naer St-Petersburg is ontboden, waer den Czar ziel? mei hem wenscht te onderhouden over den wezentlykens staet van zaken en over de maetregelen die belioorcn genomen te worden om er de gevaren van te voorkomen. Hel gerucht was eergisteren te Warschau verspreyd dat Lublin do tweede stad des konmgryks, waer den gemcenleraed, voor gezeten door den bisschop, het bewind in handen genomen had, in opstand was gekomen by de nadering van generael Chruleff en zyne troepen, die de russische overheden in hare bedienin gen komen herstellen. Dit gerucht echter verdient bevestiging, doch men zou in alle geval niet kunnen loochenen dat indien Warschau door het geweld voor het oogenblik bedwongen is, eene allerhevigste beweging in alle de groote en klevne steden des ryks heerseht tegen de ambtenaren die meest zich in 's volks babi gestoken hebben door hunne verknoclHheyd aen het stelsel 't welk M. MuclianofT vertegenwoordigde. Parys, 44 april. Den hertog van Aumale komt onder den titel van Lettre sur Vliistoire de France, een allerdeftigst antwoord af te kondigen op de lage beledigingen welke prins Napoleon in zyne rede voering in '1 Senaet beeft uvtgebragt tegen de oude koninglyke huyzen van Vrankryk. De brochuer van den Olcanistschen prins heeft maer eenige uren te Parys in omloop geweest het kevzer- lyk gouvernement dat de walgende spotrede van den jakóbyn- scheu senateur beschermd, afgekondigd en in alle de gemeenten van Vrankryk heeft doen verspreyden, heeft de hand doen leggen op de antwoord dat tegen den eerroover is opgekomen. Men weel dat hel klooster der Capucvnen welk, sedert 1833 zich te llazebrouck was komen stichten, ontbonden is. Sedert zaterdag zyn de kerk en het klooster gesloten. De Capucvnen hebben die stad verlaten om zich naer Belgiën te begeven.' Dry leden der gemeenschap hebben zich zaterdag naer Poperingh'e

De Denderbode | 1861 | | pagina 2