OVERLEDENEN. BEKENDMAKING. Yogelschieling met de Bolle. Geslicht voor Krankzinnigen, Berigl. Berigt. Men Vraegt Te koop uyt er hand. BERIGT. Bekendmaking. Dépot. Berigt. doen geleyclen Isvec hebben zondag den yzoren weg genomen om zich naef Belle te begeven en van deer naer Ypormaendag tyn er vyf naer Poperinge verlrokken. Men schryfl uyl Parvs aen den Univcrsel Sedert eemge dagen worden de priesters beledigd te midden der straten van Parys zulks heb ik vernomen van persoonen die feet met cygenc oogen gezien of er de slagtoffere van geweest zyn, en, zonder dacr het bereyk van te willen overdryven, is men niet verpligt er in een weynig geruststellend voortceken te be speuren, en als 't ware een terugkeer tot de dagen van liaet, waervan liet spoor zoo golukkkiglyk verdwenen was, en die, gelyk men macr al te wel weel, de roemryksle onzer bcdendarg- sche geschiedenis niet zyn Den aerd dier beledigingen duyd er genncgzacm de bron en de eerste oorzaek van aen. Als men. in de verlichte kringen, opcnllyk durft verklaren dal do leden der geeslelykheyd 'ver dacht, oproerig en vyand der wetten zyn, dan moet men zich niet verwonderen dat men, in andere maetschoppelyko kringen, zich verhaesle om hen als dusdanigen te behandelen. Alen schryfl nyt Parys, 13 april, aen de Iniipandcnce Al de dagbladen herhalen volgens den Pungolo van Milauen, dat M. de Cavour by Vrankryk heeft aengedrongen 0111 de o.ntruy- ming van Hoornen te vragen. De vrienden van het kabinet van Turyn zyn overluygd dat ons leger voor dry maenden Hoornen zal verlaten hebben zv schynen een uytnemend vertrouwen te heb ben in de onderhandelingen die'ten'dien eyndc zyn aongeknoopt. De inlichtingen die ik ontvang komen geenszins met die verko pingen overeen, llyt diplomatische bron verneem ik dat den Key- zcr heel onlangs zou gezegd hebben dat hy den Paus wilde on dersteunen en dat onze troepen onbepaeldelyk te Roomen zou den hlyvcn Men schryfl uyl Marseille, 12 april aen den Mcssager du Midi Den koerier nyt Hallen, heden acngekomen, heeft brieven tnedegebragt uyt Napels en Hoornen van 9 april Eenc groole ontroering is te Napels onlslaen ten gevolge der terugwerkende bewegingen die in de omstreken zyn uitge borsten. Eenige vrouwen hebben geroepen Leve Frans II De burgerwacht heeft ze willen aenhouden maer hunne mans en broeders hebben liet mes doen spelen 0111 te beletten dal zy wier den medegeleyd. Een groot getal aenhoiidingen hebbon plaots gehad onder den adel. Hel openbaer gerucht beschuldigt de aen- gehoudene persoonen van te hebben deel gemaekt van een bour- bonsch komileyt. Men schryfl uyl Parys, 16 april, non den Univcrsel 'T is nog altyd de beruchte brocluier van den hertog vnn Aumale die den voorrang heeft onder de gebeurtenissen van den dag en den indruk dien zy gemaekt hcefl, duert voorl en strekt zicli uyt. 'T is eene nieuwe boir.be van Orsmi, heeft een politiek man gezegd. Dit woord is juystde schellen dor liomhe hebben inderdacd diepe wonden verporzaekt. Een vervolg is ingespannen, maer ik weet niel of er reeds eenige dagvaerding uytgezonden is. Alen heeft gc/.egd dat Al. Dumitiary was aengehouden dit is geen vvaerik heb dezen morgend nog met dien aelubaren uytgevor gesproken. Niet alleenlyk de parysche drukpers,'maer al da dagbladen des lands hebben verbod gekregen van gewag te maken van die brocliuer. o Men verzekert dat Napoleon er een antwoord op bereyd. Ik zou u juyst niet kunnen zeggen hoeveel exemplairen er vail den Brief over de geschiedenis van Vrankryk verkocht geweest zyn binst de dry uren vryen omloop die liy gehad heeft. Dc vvaerheyd is dat don brief overal is en dat men niemand kan ontmoeten die hem niet heeft. Hel scliynt dat, den dag zeiven der nvtgaef, een groot getal persoonen'hem onder omslag ter hunner wooning ontvangen hebben aidus hebben ai de kolonels des legers hem ontvangen, als ook al de gcneraels, en den dag dat hy voor de vensters van Duniinaray vvierd gelegd, waren er reeds meer dan 10,000 exemplaren in Parys verspreyd. Men zegt dat den prins van Jomviïle eene iivtdaging tot tweegevecht heeft gezonden aen prins Napoleon. Ily zou de ge- neraels Lamorieière en Lebreton voor zyne getuygen 'aengewezen hebben, ingeval liet tweegevecht aenveerd wierd. AVeenen, 13 april. Den keyzer heeft geantwoord aen de deputatie van Moraviën, die hem een adres is komen aenbieden, dal hy de taek op zich genomen had van de raagt en de sterkte van ga'nsch het oosten- rykseh keyzerr.vk te verzekeren, door aen deszelfs provinciën eene genoegzame omflianglykheyd te verleenen. Een proces tegen den kardinaal Lucciardi, bisschop van Sinigaglia, beschuldigd van aen de biechtvaders eehevme on- derrigtingen, sirydig met de princiepen des gouvernement, gegeven Ie hebben, is door dc piemonteesclie overhevd be gonnen. Den Journal des Mbals verzekert dat de francmaconsclie logiën van Turyn voornemens zyn aen Garibaldi den oppergraed van het Order op te dragen. BELANGRYKE TYD1XGEX UYT WARSCHAU. 5Ien leest in eene korrespondentie uyt die stad De revolutie van Polen volgt steeds vreedzaem, sleeds groo- ler, en sleeds cbrislelyk haren loop. Het volk van Warschau is overluygd, dat men, met door liet vuer en liet zweerd de Russen zonder weerstand te sterven, Polen zoo goed dient als op een slagveld. I11 den morgen van den 8 zyn de werklieden in massa te biechten gegaen en hebben de ii. Communie ontvangen. Daerna hebben zy gelol wie van hen zich op bet eerste gelid moest bevinden Toen prins GorlschakoiT liuvten zyn kasteel trad en hen lievool uyteen te gaen, onder bedreyging'van op hen Ie doen schieten, ontblootten zy allen hunne borst en riepen een parig Geef bevel om te schieten, wy zyn gereed 0111 dc kogels ontvangen I Den prins keerde in liet kasteel terug, en zond gcnerael Kol- zcliue 0111 le poögen de volksmenigte uyteen lo dryven Gael uyteen, gaet naer luiys riep den genersel. Ga zelve naer buys, antwoordde liet volk. \vv zvn ten onzent, en gy hebt nog oenen langen weg af te leggen. Dat de troepen in liet kaslee'l I terugkeeren, ei: wy zullen naer liuys gaen. Den gcnerael gaf zyn eerew oord, dat indien het volk uvleon- ging, de troepen zicli zouden verwvderen. Wy kunnen op uw woord nici vertrouwen, want gy hangt van uwe oversten af. Integendeel kunt vertrouwen op het woord van den Pooi antwoordde men. 1 Den gcnerael deed de troepen vertrekken, en het voik, 11a zynen vreedzomen zegeprael te hebben toegejuvcht, ging uyleon. Het was 's maendags dat de moordery plaeis bad dé troe pen waren door hunne langdurige werkel'oosheyd opgewonden, en bet volk was, gelyk altyd vastberaden, docli kalm. en onder steund door de vaderlandsliefde en den godsdienst. Er is geene wettige sommatie gedaen, gelyk men eerst gezegd heeftoven- geus was de wet op de samenscholingen niel afgekondigd om- j treilt G uren des namiddags, zyn de troepen begonnen niet in i alle rigtingen vuer te geven, terwyl de cavalerie, met den sabel in de vuyst, zicli op de volksmenigte wierp en alles, zonder I onderscheyd van ouderdom of geslacht, onmeédoogend ver moordde. Doch voor de boeven der peerden, Zoowel als voor de kogels hervormden zich de rangen, welke waren uvteen gejaegd, en meer dan 100 persoonen bleven gedurende "dien lyd geknield voor een beeld van de Heylige Alnegd, terwvl zv de nationale hyninie nenhieven. Slechts ten 8 -1/2 ure vvierd he't volk uyteen gedreven, Uoch nog langen lyd, in den nacht, volgden óp dc singling van den dag, nog afzonderlyke moorden welke door de soldaten in de straten gepleegd wierden. Eenen soldacl onlmoelte cenen student, in rouw gekleed, en doorstak hom met zynen sabel. Een zesjarig kind, vvierd 0111 dezelfde reden, in de Sl-j'ans- slraet gegecsseld. 110 offlicièren doorkruyscn do stralen, zonder aongcrand of zelfs beledigd lo worden men heelt cenen armen werkman ge zien die brood en vleescli bragt aen eenen schildwacht die door vormoeyenis en honger was nylgepui. Er heeft dus van vvege liet volk geene hoegennemde uytdaging or vraek plaels gehad. Wat de studenten betreft, deze hebben alles wat mogclyk was aenge- vvend 0111 dc manifestatie te beletten. Den nacht van den 8 tot den 9 was treurighet scheen dat er geen eynde zou aen komen. Veie persoonen betreurden vrienden of broedermen schat het getal der slagtolTers op 500. zoo dooden en gekwetsten; doch hel grootste gedeelte der ge kwetsten bezvvyken aen de gevolgen hunner wonden de wonden door kegelvormige kogels veroorzaekt, zyn zeer gevaerlyk. Al dc troepen zyn te been pafrouiljen doorkrnvsen de straten. Men mishandeld eiken persoon die in rouw gekleed is. De gemeen schappen zyn onderbroken de ambtenaren geven in massa bun ontslag. Het gouvernement word onmogeiyk. Den vyeèrschok der gebeurtenissen van Warschau had zich in verscliillige gedeelten vnn het keyzerryk doen gevoelen, namclyk in Volhyniën. Den gouverneur dier provincie, die het bevel ontvangen had een korps infanterie naer Polen té zenden, heeft al de troepen niel kunnen leveren, welke men hem vroeg] uyt oorzaek der gisting, welke in het land lieerschtc. Voiliyniën heeft vroeger aen liet koningryb Polen toebehoord en vv ierd slechts 111 -1793 by het russiscli keyzerryk ingelvfd de bevolkin" van Volhyniën is zeer sympathiek ,voor de vreedzame beweging van Warschau. Eene briefwisseling het verhael gevende der gebeurtenis sen van 8 april, eyndigt als volgt Er lieerschte oenc vorsclirikkelyke wanorde de Polen be vonden zicli lusschen de dragonders, welke hen neersabelden, en de voetgangers, die lien met bajonnetslekcn ontvingen en verscliillige scholen losten. Eene aonzienelyke menigte gelukte er in op liet gedeelte van '1 plcyn tegenover'de hoogere gezegde stralen te vvyken, alvvaer zicli de Bernardvner kerk bevind te genover die kerk bevind zich een beeld ilerH. Maegd. De rnv'tery aen dien kant gekomen zynde, poogde liet plevn Ic doen'onl- riiymen. Doch -1 of 3 duyzend inenschen, zegt den brief, wierpen zicli voor dc kerk en rondom liet beeld op" de knien, èn bleven beweegloos voor de boeven der peerden zilieu. Meer dan een dramaiisob tooneel had er plncts. Aldus op liet oogenblik dal de lyken voorby de Beroardyner-kerk vvierden gedragen, trad eenen Pool in de kerk en kwam onmiddelvk buv- 1011 dezelve met een Christusbeeld in de hand, hetwelk hy boven de lyken' uytstrekle. De gansclie volksmenigte knielde, en zegde do gebeden der overledenen op. Het schynt, volgens de verhalen aen welke ik deze inlich tingen ontleen, dat de russische troepen gedwongen zyn Ge weest af te zien het pieyn door de volksmenigte te doen ontrui men, en dat zy, na dc eerste moordery, door de beiveegloosheyd en de godsdienstige zangen der volksmenigte 111 tooin zvn ge houden. Bcrlyn, 16 april. Ten gevolge van oenen lykdienst voor de slagtolTers van War schau, zyn er onlusten uitgeborsten te Kieiv, hoofdplaets der provincie Ukraine. Daer beeft er een bloedig geveehl plaets -chad tiisscben de invvooners en de russiselie troepen. Men telt" veel dooden en gekwetsten. Beriyn, 17 april. Men schryft van de grenzen van Polen Hol krvgshestiier van Warschau heeft strengelyk verboden van eenig'politiek zinne beeld te dragen de familieleden alleen zullen voorlaen no" mogen eenen dooden naer liet graf vergezellen. De stad Warsehan zal 20,0u0 roebels dagelyksche konlribmie betalen voor het onderhoud der troepen. Voor de begraving der doode soldaten vraegt liet gouvernement 1501 roebeis. ENGELSCHE ONM ENSCH ELYK H EYD De engelsche dagbladen verhalen ons eene nieuwe gebeurte nis die nogmaels komt doen zien dal, onder bel zeer liberaei bestuer van lord PalmersloD, de arme ierlandcrs heel wel lief lot der russische boeren zouden mogen benyden. Vyf-en-veertig huysgezinnen tellende te samen 280 persoonen, zvn al met eenen keer uyt hunne wooningen geworpen te Glenwig'h, komilaet van Donegal. Den dader dier ongehoorendc oninensciieiyklieyd is den landlord John G. Adlaer. Zie liier de zaken in hare b'vzonder- heden Den zondag, 7 april, binst den nacht, te Gleiivvigh, lagen ge melde huysgezinnen rustig onder hunne arme daken le slapen niel wetende dal liet voor de iaetste niacl was. Den zaterdag un zondag bad men in bet stedeken EeLlerkehnv benden konstabels vereemgd die, 's maendags ochtend liet dorp kwamen omzeilen. Om 10 uren des morgeuds begonnen zv hun werk van vernieling Wy zullen er maer eenen enkelen trek van ophalen hy is scl.rik- kclvk en zal dienen 0111 over de anderen te kunnen oord solen Het eerste liuys vvaer dc konstabels in kwamen, was bewoond door eenc arme weduwe van 60 jaren oud, hare zes dochters en haren zoon. Hertscheurende gescbreuiven deden zich van binn-11 Iiooren de weduwe en liare dochters zaten ten proov aen de yselykste wanhoop. Den cheritTkvvam aen met zes mannen en nam van de wooning bezit 111 den noem van AI. Adlaer. Dc vrouw lieden vvierden gedwongen buyten le gaen, en, onmiddelvk daer na sloeg men de muren barer wooning in, welke men afbrak lol tegen den grond. Dc weduwe en hare dochters waren liyna zinneloos, zy wierpen zich neer op den grond, verscheurden zich de kleederen, sloegen met hare armen en braglen vreeslvke gescbreuiven uyt. Ziedaer water gebeurt by ons, ziedaer wat de drukpers met bare honderd stommen overal hoeft aangekondigd de dagbladen van Londen staen vol van die byzonderlieden, on ongelooiïyke zaek. daer ontbreken er geene 0111 den barbaersclien landlord le verregtveerdigen en gelyk le geven. Hv had dc wet voor hem, en bovendien willen zy beweeren dal by he! regl ook al zynen kant bad. Zyn toezigter, M. .Murray, had men dood gevonden' in oenen pul, en zonder eemg slaeh van bewys, beschuldigde Al. Adlaer de boeren van Glenwigh dal zy dien man vermoeid hadden. Zonder verder onderzoek, zonder zelfs iemand wie liet zy le verwigligen besloot hy dal zy het allen voor den echten pligtigen zouden be- koopen, en vooraleer zelfs men kon denken vrat] straffe er de dorpbevvoeners, over liet hoofd liing, was liet werk van verwoes ting reeds volbragt. BURGERLYKEiV-STAIVD. GEBOORTEN. Mannjelyk 9 Vrouwel. 8 HUWELYKEN. J. De Bruvn, winkelier, met J. Sckonppe, ronder beroep. A. De llaeck, schipper, met P. Coene, knntwnrkster. C. BovschaeiI, seboenmakrimei A. De Veylder. zonder beroep. E. Verbijten, da-looner, mei Van den Brnrek, dagloonsler. P. Druck, tonder beroep, met E. Be Westelinck, berberijiersler. J. Vnn den Bossche, wear. Gbjsel, tonder beioep. 87 j., Nieuwstrnel* J. Veruieeren, wedr. Vnn der Strooien, tonder beroep, 87 j beopoldst. P. Gillade, man Fiiiint, twj adersgasl. 32 j, Viscbmerkl. C. lie Co- ninck, 8 j-Schaarbeke.A. ll'lloir. wed. de Ridiaut, tonder beroep, iO j., Leopoldatraet. A. Van de Velde. 3 maend Boo-stract. - A. Vinck, trouw Segbers, zonder beroep, B3 j., Uoogereslen. M. Cool, vrouw Van du Voorde, tonder beroep, 43 j., Aiylbeke. M. De Trocli, vrouw BofTioan, zoudei beroep, 57 j., Scbaerbeke. A. Page, wed. Franckt, .-onder beioep, 4 j., Brabandstrnel-- J. Van Cnuter, wed. Be Grool, landbonwsler, 67 j., Mylbeke. J. Kdelant, dagl. 76 j., Scbaer beke, P. Vierté, vrouw Breckpot, kantwerkster, 30 j-, Scbaerbeke. Ter drukkery van den Denderbode belast men zich met het drukken van afïichen, trouw-en dood brieven, dood- beeldekens, registers, facturen, boekwerken en alles wat verder den drukkersstiel betreft. Meii beveelt zich aen de gunst van het publiek wiens vertrouwen men zal trachten te blyven behouden door geringe pryzen, schoon werk en spoedige bediening. By Jh. MK.RRT, in den SNOECK tê Aelst, op Zondag 5 Mey 1861 om 3 uren nomiridag. De pr>z»>n zullen liestaen in (icld. Den inleg is bepaeld op fr. 1-10, onkosten begrepen. Men mag twee loten nemen. Conditiën naer gewoonte, N. B. Du schieting zal plaets hebben in hel droog. TOT AELST. Dit groot en schoon Gesticht is bestemd voor krankzin nige mannen. Door de ïiylgeslrektlieyd zvner gebouwen door zyne groole kamers, door zynen schoónen hof en liefe- lyke wandelingen, is liet zeer wei geschikt, om met eene vvyze behandeling, de genezing der zieken te bewerken Het Reslner van bet buys is toevertrouwd aen de Broeders van Maria, welke onder liet geleyde van den geneesheer aen de ongelukkige kranken de zorgvuldigste en de vvaek- zaemste zorgen toedragen. Voor de conditiën bevrage men zicli by den Besfuerder. De publieke aenbesteding voor de levering van bet VLEESC1I, te doen aen de Troeps-kinderen-School, zal plaets hebben in het gesticht, den 29 der loopende maend April, ten 11 ure voormiddag. De conditiën dezer levering, le doen voor vyf maenden acnvang nemende met 1 Mei aenstaende, liggen Ier inzage der gegadigden ten bureele van den Majoor-Kommandant. PETRUS DENAEYER, aen de Werf te Aelst, Inet weten dat hy den Schoenmakersstiel voor zyn eygen doet by zyne Ouders, en alle soorten van Rotten en Chineesche Botlinnes'maekt, Boltin- nes voor Vrouwvolk aen eenen civielen prys enz. enz. In eike Gemeente der provincie Oosl-Vlaenderen, een geschikt' PERSOON, om eene Maelschappy van Verzeke ringen tegen Brandgevaer, te vertegenwoordigen, mits goede belooning. Zich te bevragen, per franco brieven, aen den Directeur der Maelschappy Reyndërsstraet N° 53, Antwerpen. Eenen nieuwen schoonen BIECHTSTOEL, staende in de kerk te St-Aiitelinekx. Zicli te bevragen by den lieer AN TOM 15 VEBLEVSEN, Paslor aldaer. Allerbest™ Witten en Bruynen AZYN, te bekomen aen matige pryzen liv den lieer Fkass COPPENS-GIET, Bier- en Azynbrouiver, inde Carmelietestraet le Geerardsbergen, E. DE LOOSE-VAN I)ER MEEREN, heeft de eer het publiek ken baar le maken dal hy van woonst veranderd js en zich gevestigd heeft in de Korte /'outstrael alwaer hv by zynen depót van Lakens, Salynen, Broekstoffen en alle andere fvne Wol legoeder en komt te voegen den handel van Koussens, Savetle, Rreykatoen, Iland- schoenen. Fantaisiemouwen in alle slaeh, Slaoplyven, Slaep- mutsen, Calecons, Wit goed, met een woord alles wat dezen verkoop betreft. Hy beveelt zich in elks gunste die hy door de goede hoedaaigheyd en zeer nauwe pryzen zyner Waren, zal trachten le verdienen, Hy vreest geene hoegenaemde concur rentie. Op Woensdag toekomende, zal er voor M. Francois SEPS, twee schepen met Hoppestaken, Kepers en Joffers acnkoroen

De Denderbode | 1861 | | pagina 3