Hel octroyregt der stad Napets beliep binst de dry eerste maen- den van het verleden jaer, tot de som van 338 cluyzend dukaten. Binnen de dry eerste maenden van het tegenwoordig jaer is dit inkomen gedaeld tot 114 duyzend dukaten, dus eene verminde ring van eeti derde. Het regt der douanen is insgeiyks twee millioen en half min der deze dry lactste maenden, dan binst den eersten trimester van I860. Eene soorlgelyke vermindering is bestatigd op al de lakken der inkomsten van den Staot, niettegenstaende'de verhooging der belastingen. De repte van den Staet was het voorleden jaer aen 117 lot 118 nu is zy gedaeld tot 76. Dit alles nemen wy over uyt het officieel dagblad van Napels. Ziedaer wat het gouvernement van Piemont met het ongeluk kig koningryk van Napels gedacn heeft. Het ging aen de napel- sche bevolking de vryheyd en overvloedige rykdommen schen ken. Hoe heeft het deze belofte volbragt De italiaensche libe ralen die nu ter stond in het koningryk van Napels nestelen, hebben daer, in den lyd van eenige maenden, 48 millioen duka ten verbuysd, die de geruïneerde inwooners hun zullen moeten vergoeden. De gevangenissen zyn opgepropt van aengeklaegden en verdachten benden van opgeraepte soldaten doorkruyseu de provinciën, blaken en branden de dorpen néér, schieten by honderden burgers door den kop omdat zv pliglig zyn van aen hunnen wettigen Koning getrouw te blyven stelen en rooyen zonder vaer of vreesjagen de bisschoppen, priesters en paters uyt hunne kerken en kloosters siaen hunne goederen aen leggen nieuwe belastingen op voeren de conscriptie in waer- van de bevolking eenen gruwel heeften dit alles geschied met inzigt om het volk vry en gelukkig te maken. Welk eene spot- terny 1 Wy hebben zulks van overlang voorzeyd het heden- daegscli liberalismus leyd regtstreeks naer de revolutie. Zuilen onze zoogezeyde liberalen, die nog van goede trouw zyn, noovt verstaen vvaerop het liberalismus noodzakelyk moet uy'tkomen'? De revolutionnairen in llaliën zyn niets anders dan gevor derde liberalen alle beyden volgen dezelfde princiepen er is maer één .verschil, te welen dal de eenen de gevolgen van hun stelsel willen tegenhouden, daer de anderen tot de laetste ge volgtrekkingen overgaen. FRANKERING OER GEORUKSELS BY MIDDEL YAN POSTZEGELS. Den minister van 's lands werken maekt bekend dat, te reke nen van 1 juny aenslaende, de gedrukscls van alle slaeh voor het binnenland verzonden, zullen mogen gefrankeerd worden by middel van postzegels of in geide. De gedrukscls met postzegels gefrankeerd, moeten, gelyk degene in gelde .gefrankeerd, verzonden worden ondor band en, by uytzondemig der preuven, mogen zy noch eyfers noch cenig boegenaemd geschrift bevatten, ten zy de date en liet handleeken. De frankering der gedrukscls van allen aerd, andere dan de dagbladen, is vastgesteld op éénen centiem per blad of stuk van blad. Ilet port der dagbladen word gerekend aen éénen centiem per nummer, bybegrepeh de byvoegsels die dit nummer verge zellen. Het voegen van postzegels op de gedrukscls valt ten laste der verzenders. Daer zal geen gevolg gegeven worden, te weten A. Aen de gedrukscls die, alhoewel genoegzaem gefrankeerd met postzegels, volgens de bcslaende wetten niet mogen in om loop gebragt worden, of die de vereysehte hoedanigheden niet zonden vereenigen om het voordeel der gematigheyd van liet port te genieten B. Aen de gedrukscls die ongenoegzaem met postzegels zou den gefrankeerd zyn. De voorwerpen vermeld by lilt. A. en C. hierboven, zullen in de scheurniande geworpen worden. Het bestuerzou niet genoeg het publiek konnen aenmancn van, des noods, inlichtingen te gaen vragen by zyne bedienden, om aen de gevolgen dezer laetste schikking te ontsnappen. Ds postzegels van 1 centiem, ingevoerd by koninglyk besluyt van 23 maerl lestloden, zullen verkocht worden in de poslbü- reelen, alsook door de brievendragers, Ie beginnen van juny. Ter dezer gelegenheyd word er nogmaels herinnerd- dal volgens de bepalingen van art. 9 der wel van 22 april 1849, liet verboden is van brieven te steken in de pakken gazetten o] gedruksels die gefrankeerd zyn, op smalle van vervolging tegen den verzender, overeenkomstig liet besluyt van 27 prairiai jaerix. M. Holle, den verdienstelyken beeldhouwer, verzoekt ons eene plaets voor den volgenden brief gengt lol de geestelyklieyd Leuven,'13 mev 1861. Mvnheer den Pastor, Naer door eene party, die nog eer nog gchaemte bezit, om myne conservatieve principen, op de hatelykste wyze, veracht, vervolgd, in myne eer gekrenkt en benadeèligd geweest te zyn, zyn er Bemhwmrs zoo laf genoeg om er hunnen intrest in'te zoeken eu rond te hazuyneu dat ik myn kunst niet vooitsgaen en aldus op zulke wyze een anders werk zoeken al' te troebelen. Er zyn. Mynheer, zelfs ijeloofsgenolen die zoo ongelukkig dom zyn, zulk gerucht helpen ie verspreydou Ik heb dus de eer LEd. te (ioen kennen dat ik niet alleenlvk voortsgaen niaer dat ik meer moeyte zal doen dan te voren om het vertrouwen van L'Ed. te genieten. Ik beveel my dan aen L'Ed. en noem my met hoogachting. UEiI. Dimaer P. HOLLE, Beeldhouwer, Nacmscii^-straet, 33, Leuven. Een begin van brand is woensdag noen ontsliien ten htiyze van M. J. De Holle, oiidklceiverkooper in de St-lorisstraet'alhier. Zonder de snelle Uisscheilkoinst der géboren, zou dezen branti zeergroots ongelukken hebben konnen te weeg brengen. On- middelyk geblusclit, beloopt de schade tot slechts 500 Iranks. Niets was verzekerd en men kent de oorzaek niet van dezen brand. Donderdag is insgeiyks een begin van brand ontslaen in het Windmolenstraetje door eenen balk in de schouw. Hol wier is dadelyk konnen uytgedoofd worden. Zonder schade te ver oorzaken Over eenige dagen heeft eenen werkman zich alhier in de Moutstraet by middel van verlianging liet leven benomen. Hel schynt dat dezen ongelukkigen sedert eemgen ivd teekens van geestverbystering gal. Mgr den bisschop van Gend hoeft M. Fr. Peleman benoemd tot onderpastor te Lodeberg, in vervanging van M. J. De Clercq, die verplaetst is naer Seevergliem. Ter oorzaek van het leeglaten van 't water zal de schipvaert onderbroken zyn op de lydslippen en voor den duer hierna vermeid. Den Dender. Van aen de sluys van Geeraerdsbergen tot die van üondermonde medebegrepen, 13 dagen, van 27 july tot 11 augusty. In den nacht van den 5 lot 6 dezer is Karei Van de Voorde, woonende te Erpe eu voorlvluglig, als verdacht van medeplig- liglieyd in de diefle van etiëgoederen, over eenigen tyd te Melle gepleegd, door den veldwachter van Ottergem aengehouden. Met 50 stemmen tegen 35 heeft de kamer besloten dat zy woensdag aenslaende de berhedslaging zou beginnen over bet koophanoels en schipvaert traktaet met Vrankryk. De middensectie, gelast met hel onderzoek van het handels verdrag tusschen Belgiën en Vrankryk, heeft het wetsontwerp aengenomen met vyf stemmen legen twee onthoudingen. M. d'Hoffschmidt is verslaggever benoemd. By koninglyk besluyt van 11 mey worden de provinciale raden van West- en Oost Vlaenderen in buytengewoone zitting byeen geroepen op dynsdag, 28 mey ten 10 uren des morgens, om kandidaten le kiezen, de eerste, voor twee plaetsen, de tweede, voor dry plaetsen van raedsheeren by hel hof van appel van Gend. Op bevel van M. den eersten voorzitter van het hof van appel te Gend, in date 13 dezer, is het Hof in plegtige zitting byeengeroepen op maendag, 20 dezer, ten 10 uren des mor- gends, ten eynde over le gaen tot het opmaken der lysten van kandidaten voor dry openstaende plaetsen van raedsheêr. M. Lauwaert, gewezen pastor van Drongen, is den 7 dezer overleden te Wichelen. M. C. L. Desmet, besluerdcr der Maricolen te Ueynze, en oud-professor in het gesticht van St-Joseph, le St-Nïkölaes, is den 1 dezer le Deynze overleden. De Hoppe in het traktaet met Vrankryk. De bclgiscbe hoppe in Vrankryk gevoerd wordende, zal eon douane-regl betalen van 20 fr. de -100 kilogr. Nu belaelt zy 48 franks. De fransche hoppe, by haren invoer in Belgiën, zal een douane regt betalen van fr. i-50 de 100 kilogr. 'T is betzelfde regt dan nu. De gendsche Negenmeymerkt was lamelyk we! bevoor- raed, voornamelyk met koeyën cn vette sliors liet slagtvee voor liet stedelyk verbruyk was ër maer dun en wierd uytnemend duer, verkocht, zoo als 400 a 900 fr., 't geen gemiddeld 8 c. per kilo' uytmaekt. Men trof er veel bëlgisclie, fransche en hollandsehe kooplieden aen. De peerdemerkt was ook wel voorzien. Men telde er 1200 boere- en 250 prachlpeerden. Veel peèrden wierden insgeiyks aen hooge pryzen verkocht, vootnamelyk voor Pruyssen eu Vrankryk. Don handel in hoornvee, zoo wel volle als melkkoeyen, ossen en veerzen, is op de Ntycnmeymerkt zeer belangryk geweest. Zoo als wy melden, waren de pryzen voor alle soort van vee in gevoeligen opslag. Een groot aental der schoonste beesten zyn naer Biussel, Luyk en Vrankryk overgevoerd aidaer houd men meer van zwaer én voedzaem vleesch, dan le Gend. In zoogenaamde boerun-peerden, alhoewel talryk ter merkt gebragt, is maer weynig aftrok geweest, noglans waren daer- omler van de schoonste en kloekste viervoeters onzer beste vlaemsehe rassen. De Holsteiners en andere duylsche rypeerden zyu ook min gezocht geweest, even als de hollandsehe en geldersehe. Maer in prachlpeerden en engelscl c dravers is byzonder veel handel gedreven. Men noemt eer.cn handeleer, die in drv dagen lyds meer dan veertig kostbare prachlpeerden aen hooge pryzen verkocht heeft. De voorloopige kieswerkingeu te Gend zyn begonnen. De liberale en catholyke partyën bereyden zich tot eene hardnekkige worsteling. Het hof van Cassatie komt uvtspraek to doen in de zaek van jofvr. Pauline Jourdaen, overste der Apostolinnon te Thiclt,- wegens de vrystelling van patent. De reklame door haer gedaen, heeft het Hof van Cassatie verworpen den 13 dezer. Over de reklamen van de school Vroman en andere vrye scholen is er nog geeue uylspraek gedaen. Men schryft uyt Geeraerdsbergen, 11 mey Er zyn van die eenvoudige wcrkmenschen die, wanneer zy iets vinden, gelooven hetzelve als hunne» eygendom te mogen aenschouwen. Ueze die zulks meenen verkceren in dwaling; zy zyn veipligt liet gevondene aen den polilie-kommissaris ter hand te stellen, willen zy niet blootgesteld worden aen strenge straffen. Zulk een geval heeft in onze stad plaets gehad. Zaterdag der verledetie week vond eene werkvrouw op streel een goudstuk van 2 franksdaer zy niet gewoon was met zulk geld om te j;acn, ging zy by hare tehnyskomst eene gebnervrouvv vinden, aen w ie zy bet geval vertelde. Deze bood haer aen het stuk te gaen wisselen, hetgeen zy dan ook aenstonds deed. Terug gekomen gaf zy aen de vindster de beift van het geld deze zette spoedig den moor op liet vuer, ging koffy, wittebrood eu vleesch halen, ten eynde zich eens wel te doen. De pan begon te sissen, don inhoud verspreydde zynen reuk door ganscl) de struct en lokte de geburen uyt limine wooning die weynig gewoon waren aen zulken smakelyken geur. Maer de gelukkigen willende tounen dat zv met de zonde-van gieriglit-yd niet besmet waren noodigden de geburen op de kermis en er wierd eens geelen en gedronken met den gevonden schat, in de wooning van de ver- liester was T, zoo men we! denken kan, ganseh hel tegenover gestelde Eene arme kantwerkster, haer werk in'- de stad gele verd hebbende, had in de betaling een goudstuk ontvangen in liet naer buys keeren verloor zy hetzelve onderweg, deed haer verlies door den openbaren omroeper bekend maken, doch niemand brngt liet terug. De zaek kwam aen do ooren der politie, die zich dan ook verscheidene malen naer de wooning van de vindster begaf, maer deze liet haer zoeken, want er was kwestie van bet gevondene terug te geven, hetgeen eene oumogelvke zaek geworden was, aangezien hel gevondene in kwestie was op'gcëlen. Wal er verder zal gebeuren zullen wy afwachten. Men schryft uyt liorlryk dat de fabriekanten dezer stad zich voorstellen met aeu.di'ingenaheyd het behoud te evsolien van liet art. 40 betrekkelyk den vryeu ingang der eugelscbe draden dienstig tol de rerveerdiging' der iynwaden bestemd loL den uytvoer. Dat artikel word bedreygd 'door hel traktaet dat met Vrankryk komt gesloten te worden. Kortrvk heeft in den lyd met krachtdadigheid de wettige gangbaerheyd van het franscb gouden geld gevrae'gd nu dat de wet gestemd is, vernemen wv met genoegen dat er m alle de gemeenten van het arrondissement Kortrvk petitiën in omloop zyn, om van Zyne Majesteyt de afkondiging te verzoeken van eene wet die de vurigste wenschen des lands in zich besluyt. De Midden-Landbouiv-Maelsehappy lieefl maendag eene dergelyke petitie opgezonden ivaerin zy de kamer erinneri dal lil den laelslen zittyd, by de beraedslaging over de afschaffing der gemeentc-octroyen, liet gouvernement zich verbonden iic-en om de wet op de suykers maer aen eene herziening le onder werpen lydens den vvetgevenden zillyd van 1801-62. en hoer diensvolgens verzoek! da! zy de kwestie der suykers uyt hel nieuw belgisch-fransoh koophandeistraktaet zou 'sluvten, om dezelve alleeulyk op te lossen na een ernstig onderzoek, in den zittyd van 1861-62. Een beiveenlyk ongeluk is eergisteren te Hensden gebeurd Eenen schipper is aidaer van zyu schip gevallen in do schelde eu versmoord. Eene petitie is naer de kamer gezonden door do vertegen woordigers der suyker-nyverheyd van Antwerpen, om aenzien- lyke veradermgen te vragen iii het wetsontwerp over deze nyverheyd, begrepen in het koophandeistraktaet tussohen België» en Vrankryk gesloten. Vrydag morgend bragt Celis, hovenier te Aérlselaer eene sclioone hoeveelheyd nieuwe aerdappelen ter merkt te Antwerpen iveike nog van hun loof voorzien waren. Deze vroege vruehlen, welke tegen 2 fr. den kilo verkocht wierden, zvn met in dè broeykassen maer in den vollen grond gewonnen doch alk avonden rolt den hovenier Celis over de eenige roeden gronds eenige matten, die op stokken rusten. Men schryft uyt Eecloo Den polieagent Van den Bulcke heeft zaterdag, ten 6 uren van den morgend, eenen krankzinnigen opgeschept, die in den dcer- nisweerdigsten stoet verkeerde. Het is eenen jongeling van 2ö lot 25 jaren, lly was barrevoets en hy had schier geene kleoderen oen liet. Ivf. Hy geeft geen enkel bepaeld antwoord op eenige vraegdiemen hem toestuert. Hy moet aen de eene of andere naburige gemeente te lniys behóoren. De betrekkingen van dien ongelukkigen gelieven zich te wenden tot den heer politie-koin- missaris dezer stad. Het is valsch dat den bankier Delacroix van Bergen, le Parys is aengehouden. Ben bankier is naer de Vorcenigde Staten gevlugt. Ben Journal du Havre zegt dat 31. Delacroix met zvne vrouw en zyn kind van 7 maenden oud, den 30 april in die haven is ingescheept oen boord van den Arayo, naer New-York. Be politic kwam slechts dry dagen nadien aen om hem aen le houden. Donderdag heeft den burgemeester van Desselghem, bvgo- staon door de politie-beambten dier gemeente, aidaer by zekeren De Meuiemeester, eenen landbouwer met dry of vier kooyon, cn die nog maer onlangs getrouwd is, eene groote massa góederen onldekt, die insgeiyks allen van dieften vodrlkwamen. Èr waren onder anderen oliegoederen van groote weerde, lynwaed, ga rens, nieuwe en reeds gedragenc kleederen, zilveren service», kandelaers, juweelen, enz., enz. Alles is aengeslagen, zelfs lot de gereedliggende pachtsom der woonig weggevoerd, en zoo men verzekerd, is den man in kwestie donderdag avond gevan- gelyk aengebragt. Op bet vernemen dezer ontdekking was 'gansch Desselghem in opschudding zeffs was de kerk, aiwaer den namiddag-d'ienst in gang was, in weynige oogenblikken ganseh ontruymd, want da menigvuldige diefstallen die sedert eenigen lyd aidaer en in de omliggende plaetsen gepleegd zyn, hadden de inwooners te regl met vrees bevangen. De douaneubedienden der statie van Mouscron bebbe» eene schoone vangstgedaen. 36 pakken kanten die men poogde binnen te smokkelen, zyn in hunne handen gevallen. De weerde der aengesiagene vvaor is gesebat op 2001) franks. Eene vergiftigster, Eene vrouw van Thielt, met naem Amelie Verschaelsen, is deze week door de gendarmerie te Brugge binnengehragt en in de gevangenis opgesloten. Deze vrouw is nauwelyks veertig dagen getrouwd en word beschul digd verschillige aeöslagen op het leven va» haren wettigen man gepleegd te hebben. Ziehier hoe zy bare misdadige poogingen aen boord legde: Sedert het begin der maecd april lae'tslleden was Amelia Ver scbaelsen, oud 45 jaren, weduwe Deroo, hertrouwd met August Walleyn, wever te Thielt. Na veertien dagen buwelyk, terwyl zy beyde bezig waren met garen te spoelen, poogde Amelie "Ver- scliaetsen reeds haren man in den nog al diepen waterput te versmooren, poogingen welke zy lot drymael in dc maend april heeft herhaeld. Op 26 derzeffde maend, toen August Walleyn om 9 uren van zyn werk te buys kwam, vond hy zyne vrouw reeds te bed. Zy zegde hem dat er eenen pot pap voor zvn avondeten op de stoof stond, dat zy er insgeiyks van geëlen had. Den man neemt oenen bonten Iepen, en in liet omroeren van den pap bemerkt hy op de oppervlakte eene blauwachtige vlam en eenen byzondereii geur verwonderd en achterdenkend gaet hy naer zyne vrouw en ver zocht haer nog eens van den pap in zyne legenwoordigheyd te eten. Zy weygerde stellig, onna eene lange woordenwisseling bekent zy oyudelyk dat'er eenige solferstekjes ingevallen zvn. Weynige dagen later mpesl hy eenen nieuwen aenslag van wege zyne vrouw onderslaen. Terwyl hv in eenen diepen siaep gedompeld lag, beeft zy hem met een Werkluyg oenen zware» slag op hel hoofd tocgebragt, die een groot bloedverlies ver- oorzaekte. Eyndelyk den 5 mey bemerkte Walleyn nog eens in den pap die zyne vrouw hem voorstelde en waervan hy reeds een weynig in den mond had, eenen bitterachtigen en walgachtigen smaek": zyne vrouw weygerde nogmaels er van te eter,, en op zyne be- dreyging van er eene proef op de kal mede le doen, vloog zy ais eene furie tot hem en trachtte hem de kom uyt de handen te'ruk ken. Op liet laesl gelukte het den man uyt hel buys te geraken en den pap naer den policrekommissaris te' brengen dezen beeft denzelven in beslag genomen en na een nauwkèuring onderzoek vernomen dat in den loop van den dag de vrouw Walleyn, bv den apotheker Boone eene grant- braeknool (noi.r vomiyne)was gaen koopen, en dot hel deze slof was die zy, in plaets van kaneel, zegt zy, in den pap had gemengd. Amelie Verscbaelsen is ouder mandaet van arrest te Brug«e gevangen gezel. Men schryft uyt Jemmnppes dat er aidaer een vreeslyk drama beeft plaets gehad in den nacht van zondag lest. Eeiic vrouw is door baren man vermoord. Men vond haer hoofd ietter- lyk afge sneden van de romp. Den dader van dit schelmstuk heeft zich zeiven r-egt gedaen met zich le verhangen aen eenen boom, op weynige stappen van zyne wooning. Tegenwoordig zitten in de gevangenis van Charleroy elf persoenen, waervan dry vrouwmenschen, die deel gemaekt heb ben van de zwarte bende. De gendarmerie heeft te Damprcmy eenen troep van vyf dieven aengehouden, welke men zegt gepatenteerde boosdoeners te zyn. Zyzyn ook naer de gevangenis van Charlerov gebragt. Men schryft uyt Dinant Men verzekert dal sedert zyne eerste bekentenissen. Jan-Bap tist Boucher nog aen de justitie veropenbaerd heeft dat het hy was met nog dry anderen, welken hy heeft doen kennen, die d'e

De Denderbode | 1861 | | pagina 2