HOE VAN HE HO EP VANGEND. Plegtige zitting van maendag 20 mey. Maendag is hel hof overgegaen lot het benoemen van kandi daten voor de dry openstaende plaetsen van raedshecr by het zelfde hof. Alle de racdsheeren, voorgezeten door M. Van Innis, ten ge- talle van 12 woonden de zitting by. Het hof ging eerst over tot het benoemen van eenen kaudidaet, toegekend uen West-Vhenderen, in vervanging van wyleü M. De Smet. Eerste placls voor West-Vlaenderen. M. De Bonck, substituet van den prokureur-generael bv het hof van Gend, bekwam 9 stemmen en M. De Villegas 3. ingevolge wierd M. De Douck tot eersten kandidaet benoemd. Voor de tweede kandidatuer verdeelden zich de stemmen als volgt M. Grandjaen, prokureur des konings te Audcnaerde, 9 stemmen M. Aug. Joos, instruktie-regler te Gend, 2 stemmen W. Bauwens, ondervoorzitter der regtbnnk van Brugge, 1 stem. Ingevolge wierd M. Grandjean tot tweeden kandidaet benoemd. Plaets voor Oosl-Vlaenderen. M. De Villegas, prokureur des konings te Gend, bekwam 10 stemmen AI. Gheldof, regter te Gend, 2 stemmen. Ingevolge wierd M. De Villegas tot eersten kandidaet benoemd. M. De Saegher, oud-prokureur des konings te Gend en nu hoofdgreffier by het hol van beroep te Luyk, wierd tweeden kandidaet benoemd met 7 stemmen tegen 5 gegeven aen Al. Gheldof. Die benoeming komt ons voor als eene protestatie van het hof tegen de willekeurige afstelling van Al De Saegher als prokureur des konings te Gend. Tweede Oplach voor WestXlacndercn. M. Joos, regter ter instruktie te Gend, wierd eersten kandidaet. benoemd met 9 stemmen tegen 3 gegeven aen Al. Bauwens, ondervoorzitter der regtbank te Brugge. M. Bauwens wierd tweeden kandidaet benoemd met 41 stem men en één wit briefken. Op 28 dezer komen de provinciale raden der beyde provintiën byeen om op hunne beurt kandidaten voor te stellen. Tabel der ontvangsten van het Cotholyk Genootschap van St-Pieter in het bisdom van Gend. JAER 1860-1801. 1 i INGESCHREVENE INSGHIIYVERS Gend (stad) Gend (buy.ten) Aclst. Audcnaerde. Benderm. N in ave. Sottegcm. Deynze. Eeéloo. Gcernerdsh. Lokeren. Nevele. Ronsse. St-Nikolaes. Versch on tv. 410,208 43,840 62,612 46,728 87,469 32,701 32,644 32,943 64,424 36,307 63,691 42,029 36,313 91,027 l 32,968 20,127 34,695 23, «.83 27,137 17,467 13,734 10,267 37,030 44,098 4< 1,599 23,308 17,743 46,350 I IV. 75,154 65 7,244 89 41,221 30 12,508 40 9,168 92 7,367 87 4,272 18 4,392 85 11,282 92 5,513 55 9,984 50 7,180,10 4,439 00 20,015 51 2,403 29 Byzonder gif- ten voor het pauslyk leger 782,606 1 339,690 I fr. 492,123 36 l 6,427 00 Totael' fr. 198,350 36 LETTERKUNDE. M. Gocmaere, drukker van Brussel, gaet met den cersleu een weekblad uylgeven, ter versprevding van goede boeken. In dat blad zullen de lezers beoordeeling vinden, over al dc werken die onlangs verschenen zvn, en later ver- schynen zullen, zoodanig dat alwie begeert goede vlaemsche of fransche boeken te vinden, voor bibliotheken of prysdeeh'ngen, met der daed zynen keus zal vinden, liet weekblad kost 5 frank per jaermaer iedere» gcabonneerden zat mogen jaerlyks voor 4 franks boeken kiezen uyl de catalogen, en zal dus slechts 1 frank betalen voor zyn abonnement, dat men by den Denderbode nemen kan. Wy ontvangen den volgenden brief van eenen vlaemschen Zouaef, dien wy ons verbaesten onze landgenoten meë le.deeien. Anagni, don '2 Mrj 1861. Na u allen hevtehk gegroet te hebben, verhaosl ik my u eonige regolen te schryvc» ovr het geen my is ooi gevallen sedert m\nen laetsten brief van 17 april wanneer ik Roomen vertalen heb alwaer ik de gelegenheid vaergenomen heb om Zyne Heiligheid te vinden en te spreken. Ik was er om 4 1/2 ure, wy vroegen de toelating om den Paus te - preken, bet wierd ons toegestnen. liet gehoor was voor een ieder, bet wieid geopend ten n uren. Maer tiet verschil voor degene die zich kwamen aen bit den was groot Lr waren graven, barons, edele dameu, officieren, luyteiijanton, enz. De de ir werd geopend, wy worden er de eerste binnen geleid dooi 7 schoone gangen die ik u niet kan bescbryven" Wat verheuging voor ons alle, ziet eensklaps kwam Zyne Heiligheid voor ons ten voorscbyn. ffv wierpen ons te samen op onze kniën uit eerbird voor Zyne Heiligheid die zeide (En voila pneore qudqnes nns de mes amis.) Ziet er daer nog eeni»e vjtn nivne vrienden. Ter zeiver lyd kwam by ons oenige slappen nader, en vroeg ons d'oü étes vous de la Belgiqne. Wy hpbben zvne banden gekust en medaliëu en paternosters waervau ik voorzien was doen wvden. Ik heb hel Vatikaen 2 dagen lang doorwandeld onmogt-lvk -.an alles af te zien, de schoonheid van dit palpis is onbeschrvflvk. Van daei tiebben wy ons begeven nacr de JesuiU-n. I)p Generael is de overste van de Jesuitcn van geheel de wereld hy is Delg (Bekx) hv spreekt vlaemscb, bv beeft ons uitennate wel ontvangen en eene mf-datie gegeven gewyd ter eere van Onze Lieve \iouw in den doodstryd. Hy leidde ons in eene schooue kapel alwaer den 11Ignatius over 3'.0 jaren dagelvks mis las. Deze staet nog altyd in portret gelyk de eerste uer, geklei d in zyne missekleederen, de schoeneu welke de IIdroeg binst zyn leven zyn nog als oi zy uit eenen winkel kwamen. Wy hebben ook aldaer gezien aide noodigheden dewelke de Heilige in zyn leven gebiuikt had, als kelken, kandelaren van alle soort ook iwee testamenten door hem geschreven in het itabaensch. Van daer zyn wy gegaen naer bei Belgisch Collp-ie, de overste daeivan is Mgr Sacré, een Belg hy heeft ons ook uitermate #wel ontvangen en eene schoone mtdalie gegeveD. 'T is by hem dat wv 's anderen daegs onze christelyke pliglen gekweten hebben. Van daer zvn wy gegaen tot eene vermaenle plarls genaemd ('ollysei alwaer zoo veel eerste Christenen bet leven gelaten hebben, onder de vervolging zoo ik meen van keizer Nero. Ken piiester uit Braband en die vlaemscb sprak die wy aldaer ontmoetten toonde ons aen dc Gulgeuplaets, den kuil der leeuwen, als ook de plaets der aenschouwers, die uil nieuwsgierigheid deie vreed- heden kwamen bywooiien. Van daer wierden wy geleid naer eene kapel welkers grond geleid is van aerde gebragt uit Jerusalem wacrop de Zalig maker gewandeld had binst zyn leven. In deze kapel mag geen vrouws persoon treden zonder te vervallen in den ban der tl. Keik, lk heb ook gezien de plaats alwaer de ii. Petrus iu zyn leven dagelyks mis kwam lezen, den autaer is nog altyd dezelfde. Ik ben den 17 vertrokken naer Anngni, de afstand word geschat op 16 uren met vol moed en vreugd geladen in dezer voege Karabien 18 pond, sabel 6 pond, gevulde ransel 7 steenen. Buiten de stad onimoeteu wy verre uitgestrekte eyeu die vague liggen,, verder buopen schapen van 2 o 3 honderd, peelden van 50 tot 60. Kindelyk schoone wyngaerden, van Roomen tot Anagni zyn het al bergen die wy moeten op- en afgaen den eerslen dag 10 en den tweeden 6 uren lang. Kindelyk vermoeid en de toeten tol blynen kwamen wy te Anngni aeu. Alswanneer wy de stad zagen dachten wy er te zyn. Aleer... hola piro wv waren schoon bedrogen, wy hadden nog eene ner te klim men. De armoede die ik ouderwege gezien heb is oni eschrvvclyk, had ik maer meer geld kunnen uitdeelen ik badde mynen henu-l kunnen koop^n, maer het konde niet baten. Van tyd tol tvd was het wil te pove dona Signora,) Mynheer ik ben arm, geef wat. Kn met eenen bajoceo kon het niet balen, want als ik begon te deelm was ik neustonds omsingeld van eene menigte die hunnen nood kwamen klagen. Wy wnron met 12 nieuwe lingen, 2 vlaemsch- eu 10 franschmans. In de kazerne gekomen vermoeid, moest ik om hy myncn strooizak wnernner ik zoo getracht had, nog een groot getnl trappen omhoog, eindelyk wy waren er. De vreugde der vlainingen als zy my zagen kan ik u niet beschryven, byzonderlyk die van den broeder van onzen eerw. heer onderpastor De Tollenaere, hunne vreugd vermeerderde nog als ik hun helportiet toonde van koning Leopold dat ik medegebragt had. De Vlamingen op het zien van zulke portretten herleven. Groot was ook de vreugd van Verbeire e" De lteu en van de 3 mannen van Waerschoot. Maer ziet de beste van al was nog de boer Nachtegael van Iluyssc, die bezig was mot een rouw vet stuk verkensspek te smullen. Deze kwam naer tuy geloopen met eene goede brok van dit vleesch en een stuk brood. Het was 4 uren de liompet blaest voor de soep en Verbeire gaf iiiv een part van zyne boonsoep, geloof my van mvn leven eu beb ik niet gesmakelvker geëelen want tin was «log maer 7 uren dat wy iets geprofiteerd hadden. Gy die rovne weinige letteren leest, benydt iqyn geluk niet, maer zyt gy bezield met den geest van geloof en zelfsopoffering komt achterna ik verzeker het u gy zult bet nu beklagen Ware het voor de schoone dagen, blyft t'huis, want die zyn hier niet te vinden. Ziet hier in 't kort, wat er hier bestoet Droederlyke liefde, vreugd en vermaek in ons arm leven, geene ontueht, geene vyandschop, geen vloeken of God lasteren, noeh haet of uyd. Ah ware ik in dit heilig leger niet en ik zou er het geheim van kennen, gelyk ik het nu ken, en de goede God zou mv vleugelen geven en ik konde vliegen, ik zou deze op den oogenblik openstellen en driwnerts vliegen. Daerom moeten de ouders die kinderen alhier hebben zieh verbeugen over het geluk dier kinderen die bereid zyn hunnen laetsten druppel bloed te vergieten voor ons heilig geloof en nlioo de kroon der kloekmoedige zullen bekomen. Wat myne wapenoefeningen nengoet, ik heb 7 uren bezig heid per dag en het guet goed vooruit. Ik moet at beginnen laden en schieten. Ik mag zeggen voor waer dat ik nog maer een stüer woord heb moeten hooren den 2n dag dat ik myne oefeningen deed, want den uitleg was er my nog maer 25 keeren va» gedaen en ziet den 26 keer kwam vk nog eens te missen. De officieren die ons besturen zyn geene menschen maer Engelen, lk ben iu eene kamer met 12 Vlamingen, en des avonds naer het gebed, als alles gedaen is en dat wy op onzen strooizak gezeten zyn, dan komt de een of de andere eene grap vertellen of een schoon liedeken zingen. Onzen voorzitter is een Gentenaer genaemd Ch. Boonnants den kluchiigslen van ons corps, van onze congregatie ga ik niet spreken, ik geloof dat gy er aireede van enderrigt zyt en ik sta ook aireede op de lyst. Des zondags gaen wy samen naer do kerk met pak en zak„ met den ransel op den rug. het kaïabyn op den schouder, met ons schoon sahclken aen de zyde, met onze schoenen geblonken, o-uzo broek gebusteld en voor- namelyk met onze sabels, en myn sabelken is uitermate schoon. Des na middags na de vesperen gucn wy naer eene kapelle genaemd Bisschops- capelle, die voor ons alleen beschikt is, en die Zyne l'oogweerdigheid met al zyne Kardinalen komt zegenen. Al de zouaven die kunnen zingen mogen zyne Hoogweerdigheid antwoorden, liet is hemclschoou al die lievelykc stemmen hooren van deze kloekmoedige mannen. Geloof nvy, de duivel- heeft alhier nog zynen eersten stap te doen, en ten zal zoo gemakkelyk niet gaen want ziet, er staet gedurig eene schildwacht aen de deur van onze kazerne en bet beeld der II. Aiaegd pnkl op al onze borsten. Nog eens ik kan den vrede en de vreugd van mis allen niet beschryven, wy gelooven dat wy ons in een voorgeboef'e van'den hemt I bevinden.. Ik bedank u allen voor de goede gebeden die gy voor ons doet en «aetaen ik aireede zoo veel aen te wv ten beb. Bidt ook voor degene die in hunne dolingen onsbestryden, in het midden van onze vyanden roepen wy uyt \iva Pius IX. Eindelyk groet ik ti allen niet alleen met de pen maer byzonderlyk met het heil, u byzondcrlvk lieve ouders aen wien ik nog eens den zegen vraeg, en u ook beminde broeders en geliefde zusters. Ik groet ook de geestelykbeyd van Soratrghem, geheel rnyne familie en al myne kennissen Frnnca Vereecke aen wien ik myne zending verschul digd ben door het lezen der levens der IIII. Ik bedank er u nog eens over. lk noem my uwcu oi drdanigen zoon en broeder, Eu. Db ittcEn. CORRESPONDENTIE. B. K. L. uyt G. ik kan niets beloven. Is het eenigzins mogelvk, ik zal er slaen. Al. S. uyt A. na tien 44 juny en eerder niet. Overigens zal den prv toch "den zeiven blyveii. Gy moogl gerust wezen. Vriend G. uyd A. ik zal uwen raed in rype acndaeht nemen. Af. en Vriend D. T. uyl Z. 't geen by my is, moet bv my bivven. lk mag my daerva» niet ontmaken. HALSREGTING VAN ALEXANDER VERVAECKE. Dyiisdag morgend om 6 uren, heeft op het manoeuvepspleyn van het Spanjaerdskasteel te Gend een dier bloedige looneelen plaets gehad welke wy, voor de eer des mcnschdoms, gelu-kkig- lyk maer zeer zeldzaem zien gebeuren. Onze lezers zullen zich hèt doodvonnis herinneren dat op 15 maert lestleden wierd uylgesproken tegen Alexander Vervaeeke, herbergier en koopman in granen, als overluygd 1" van diefte met bezwarende omstandigheden gepleegd te Watervliet in den- nacht van 28-29 november 1858, en 2nvan vrywilüg den 17 Oc tober I860 te Bouehaule zyne zwangere vrouw Aulonia Notle- schael vermoord te hebben. Na de verwerping zyner voorziening in Cassatie, bad den ver oordeelden zynen toevlugt genomen lot de koninglyke goeder- tierend heyd. Van maendag in den namiddag verspreydde zich mot eene ongcloofelyke snelheyd de tyding door de stad. dat de genade- vraeg van 'Vcrvaecks verworpen Was en dat hy dynsdag mor gend moest gehalsregt worden. De tyding was waer ten 6 uren des ochtends h'cefl hel vonnis zyne uylvoering bekomen. Binds den nacht wierd het moordliiyg op het Kasleelpleyn op geslagen, te midden cener groote menigte nieuwsgierigen, die geern hunne slaeprust vcrlieleji om die treurige loeberevdseleu te komen bywoonen ondertussehen wierd den volkshoop langs om drukker, en wel zoodanig dat, toen hel eerste daglicht ver scheen, het ruyme pleyn reeds lelterlyk was opgepropt. Ondertussehen was men in het groot huys op de Coupure ook niet werkeloos. 'T was een uer des morgemls toen den veroor deelden wierd bekend geinnekt dal zyne genadevraeg niet aen- hoord geworden was en dal er hem dus niets anders overbleef dan zich lot de dood te bereyden. M. dén besluerdcr des gevangs vergezeld van Al. Lcbegue, aelmoesenier, begaven zich naer de cel van Vervaeeke om hem die treurige tyding over té dragen den veroordeelden lag in eenen diepen slaep hy ontving de rampzalige boodschap met veel ontroering, maer aenslouds op- geslaen zynde, nam hy zyne geeslbedaerd'ncyd terug en zegde, op ontstelden toon, dal hy de dood verdiend had en veel liever de doodstraf van eenen oogenblik onderstond dan eene eeuwige gevangzilting. Den veroordeelden wierd vervolgens in eene kamer gcleyd waer den Eenv. P. Josephus, recollet, hem afwachtte, om hem tot de vervaerlyke reys dor eeuwigheyd te bereyden'. Op de tafel stond een kmysbeeld tusscben twee brandende keersen. Pater Josephus hoorde de biecht van Vervaeeke, die mecr- maels herhaelde dat hy de dood aenveerdde als eene regtveer- dige uytboeting zyner misdaden. Kwaerl na twee uren wieid hy naer de kapel van T gevang geleyd, waer den aolmoeseni«*r eene mis las ter intentie van den lyder en onder dewelke dezen lactslen communiceerde twee Zusters, aen den dienst der ge vangenis gehecht, naderden met hem tol de Heylige Tafel. Na deze mis woonde hy nog eene tweede by, die, tot dankzegging door Pater Josephu-s gelezen wierd. Ten half vier is Vervaeeke naer de kamer der ter dood veroor deelden gebragtaldaer nam hy zyn ontbyt in gezelschap- van- den aelmoesenier, den bestuerder en eenige bedienden des ge vangs. Na het ontbyt wierden de gebcdeif der slervende gelezen, en lot den 5 ure bleef hy in geeslelyke gesprekken met den ael moesenier en zynen biechtvader met eene volkomene zielsrust en onderwerping luysterde hy naer hunne godvruchtige verma ningen. Vooraleer den beul overging tot hclgeen men de toilette van den veroordeeld en noemt, had dezen nog een lactsle onderhoud met de officieren van het parket die hem vroegen of hv niets meer te voegen had by de bekentenissen en verklaringen door hem voor hel Assisenhof gedaen. Zyn antwoord was ontkennende Tydens gansch den duer van de werkingen der toilettehebben de krachten van den veroordeelden hem geencn enkelen oogen blik verfêten - daer men hem de handen'op den rug bond,"be- kloeg hy zich met ongeduld dat men de koorden te geweldig toe- spande maer eenige woorden van zynen biechtvader waren vol doende om hem te stillen en meer tot inkeer te brengen. Eer by het gevang, verliet om naer bet schavot te gaen,. bedankte Ver vaeeke den besluerder over de zorgen waervau liy tydens zyne gevangenis het voorwerp was geweest. Aen den aelmoesenier die hem zyne laetste vertroostingen toestuerde, drukte liy ook zyne dankbaerlieyd uyt en vroeg aen dien weerden priester dat hy voor hem veel zou bidden. Ten 5 4/2 ure veuliet den treiwigcn sloet het gevang den Ecrvv. P. Josephus had plaets-genomen nevens den veroordeelden in hel celryluyg ouderwege lazen zy te samen den heyligen Roosenkrans alle de gevoelens van geloof van den ongelukkige» waren ontwaekt en hadden dien woeste» en vreeden aerd als het ware heel en ganscb omgekeerd. Gelyk wy het reeds honger gezegd hebben, was-, nieüegen-- staende het vroege uer van den morgend-, de halsregtingsplaets- met eene dikke wemelende volksmenigte opgepropt. Den veroor deelden-,. ondersteund door den beul en vergezeld van zynen biechtvader, klom met vasten stap de trappen- vair het scjiavot op. Opliet platform gekomen, omhelsde hy eene laetste mael het kmysbeeld dat zynen biechlvadbr hein aenbood, er. leverde zich aen de uylvoerdérs der halsregl'ing over. Eenen stond nadien kondigde eenen dollen slag aen dat de bloedige uytboeting vol- bragt was. Pater' Josephus, op het schavot neergeknield, las hiydop den He profundisr en de diep bewogene menigte trok lang-- aaern af. In. dc toilette-kamer is Vervaeeke tot liet laetste oogenblik toe zeer gewillig, geweest. Hy zelf heeft zyne vest en rok uylgedaem Uyt voorzorg bdhd men hem- de handen toe. Daerna sneed m,en hem liet hair af en men- maekte eene bre'ede opening in zvn hem de om gemakkelyk met zynen hals door te kunnen. Tervvyl zulks- geschiedde hield Vervaeeke niet op het Christusbeeld te'kussen dat zynen biechtvader hem aenbood. Ondersteund door den beul kwam hy de trappen af en klonv in liet celryluyg met P. Josephus. Op den bok namen plaets den beul, den veerman en twee gendarmen. Acht andere gendarmen omringden het gevyde, en in de stralen welke den treurige» stoet moest doortrekken, stonden er politieagenten. Aen den voet van het schavot vroeg hem eenen gcregtsdienaer of hy niets meer le zeggen had. Alet eene sterke stem- anlwoorde hy van. neen. Ondertussehen. wierd het mes omhoog gehaeld. Op het schavot wierd er hem nog eens gevrnegd of hy niets meer te openbaren had en op nieuw antwoordde hv van neen. Alsdan wierd hem bevolen- de oogen te slnyten en te zeggen Heer Jesvs, in uwe honden beveel ik mynen geest: Vervaeeke voerde stiptelyk die bevelen uyt. 'T was6 uren it n*. toen hy aen de wipplank wierd gehecht. Eenen oogpink nadien was de mensehelyke regtveer-digheyd vo-1- daen. Het laetste woord van Vervaeeke was Jesus Alen meld dat Vervaeeke zieb vvcynig- of geene begooche ling maekte over liet lol dat hem te wachten stond'. Zekeren dag; noglans, zoo vertelt men, seheen by te spotten met de stral die- hem in den bloey des levens zon wegmaeyen. Zoo lang het gs- regt of de koninglyke volmagt hun laetste woord niet gezegd' hadden, bevond hy zieb over dag bv de andere gevangenen, en enkel des nachts wierd hy in eene bvzondere gcI gesloten, eene dei gene die men onveranderd behouden heeft sedert den tyd' van Alaria-Thepcsia, onder wier regering,., gelyk men weet, de- grondvesten van liet rasjibuys gelegd wierden». Uet zy dat hy niet stellig vermoedde welk lol hem afwaehlle, het zy dat hy den moedigen wilde uythangeti, was Vervaeeke den voornaem- sten akleur in eene zonderlinge en schrocwnelyke parodie, die- men op den koer der gevangenis speelde, uamelyk hel spel. dei fjuillotien. Dit spel bestond in de nadootsing van het hof van. assisen men koos de jurés, eenen voorzitter en assessoiren, men gaf eenen advokaet aen Vervaeeke, stelde eenen prokureur des Konings aen om hem te beschuldigen^ deed eenen greffier ver- schynen die het vonnis aflas, en eyndelyk men depd Vervaeeke de toilet en de halsregting ondergaen, wat dezen met een lachend gelact onderstond, onder liet liivd sehatleren van al degenen die deze droevige en sombere klucht bywoonden of die hielpen ver- loon en. Maendag achternoen wist Vervaeeke nog niets van den uytslag zyner voorziening op genade, en wandelde gerust op den koer van het gevang. Voor de weegschaet gekomen, welke daer slaet, verzocht hy den wachter die hem vergezelde, hem le willen wegen. Dezen voldeed aen zyn verlangen. Wanneer den veroor deelden vernam dat hy 79 kilos woog, zegde hy Wanneer ik 7 hu ijs was, woog ik er 82, maer toen had ik al myne kleeren en schoenen ik ben niet vermagerd De vermaerde en schoone processie van 0. L. V. van Zeven Weëen te Lede, zal op Zondag 2 Juny om 2 4/2 ure namiddag uytgaen, zynde den 8s,en kermisdag. De luchtkamer der notarissen van het arrondissement van Dendewionde, is alsnu voor de jaren 4861 en 4862 le samen gesteld als volgt President AI. C. Evil, notaris te Aelst. Syridycs MAI. J. P.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2