J. DE NAEYER, A. DE PORTEMONT, Aftredende Leden. M. DE RUDDERE, Het testament van eenen minister. is ons arrondissement 't welk, in 1831, liet voorbeeld aen geheel 't land heelt gegeven, 't is ons arrondissement het welk, in 1832, dit voorbeeld niet ecne nooyt genoeg ge prezene krachtdadigheid heeft vernieuwd en sinds dien in alle groote kiezingen gehandhaefd. Dit mael wederom zal deze muglige meerderheyd afkomen om liet princiep Ie bekrachtigen voor het welk zy zoolang gestreden en geze- praeld heeft dit mael wederom zal de groote volksstem van ons disdrikt ook onbeschroomd komen protesteren tegen de willekeurigheden, tegen d'ouregtveerdige ver drukking, tegen de partydigheden waervan de conserva- teursopinie van wege het aen 't roer zynde liberalismus zoo dikwils het slagtoffer is geweest. Deze bekrachtiging van het vaderlandsbehoiidend princiep en de proleslatie tegen opgemelde akten van 't liberalismus zullen duydelyk blyken nvt de verpletterende meerderheyd van stemmen die de Conservatcurs-Kiezers van ons distrikt zullen ver- leenen aen de oude Kandidaten. Men zal ons misschien opwerpen dat wy in eene zaek van belgische kiezingen te veel uytbreyden over de onge lukkige zaken van taliën, doch wy hebben dit gedaen omdat de gebeurtenissen van dit land een luydsprekende bewys zyn van 't geen waertoe het ma?buniek liberalismus ibekwaem is, als het eens voor goed meester is. Men denke niet dat het ons aen grieven ontbreekt voor wat ons evgen land aengaet, daerover zullen wy in aenstaende N™ breed voerig spreken en de grieven die wy tegen 'l belgisch liberael bestuer in te brengen hebben, duydelyk bvbrengen, zoodanig dat eiken regtzinnigen Belg zal moeten overtuygd zyn dat het eene pligt van eer en geweten is liet tegenwoor dig binnenlandsch bestuer met alle krachtdadigheyd te be- slrydcn, en zulks zal geschieden met krachtdadiglyk te werken en te stemmen voor de heeren KIESTYMXGEX. !n Del arrondissement Aelsl kan do kiesworsteüng warm zyn. Van beyder kanten worden mnetregelen genomen om de over hand te krygen. Wy, Couservateurs zyn zeker van onzen zege- prael, doch wy aenzien onzen vyand nooyt als te zwak en daerom zullen wy ge ene voorzorgen noch y.'ytigheyd verwaerloozen om o[i onzen post te zvn. Zondag waren de liberalen in geestdrift, inner nu schynen zy reeds moedeloos en de kieskampagne is nog niet geopend. Dit is geen goed teeken voor de liberale kandidaten. Den kiesslryd zal te Gend hevig wezen. De Couservateurs komen met eene ontzagwekkende lyst af. De liberalen zweeten water en bloed omdat zy eene verpletterende nederlaeg en da.erdoor den val van het impopulaire maer maeonniek liberael ministerie te gemoet zien. Men schryft uyt St-Nicolacs, dat er aldaer geene kicswor- steling zal plaets hebben en dat de herkiezing van MM. Van Overloop, Janssens en Verwilghen, aftredende gedeputeerden, zeker is. Te Dendermonde Ivd den zegeprael geenen twyfel. Als de liberalen durven afkomen, zullen de blikken buyzen in prys verhoogen want daer worden gemeenlyk nog al lange gegeven. Te Ath zyn twee liberale Ivsten en eene Catholyke voor handen. De Catholyke beeft veel kans van te gelukken. Te Audenaerde zal geene worsteling zyn. Den liberalen klub van Doornyk heeft zaterdag eene alge- moene zitting gehouden, in welke by eenparigheyd tol kandi daten der liberale party zyn afgeroepen, voor de kiezing van 11 juny MM. Allard-Pecquereau, Victor Savart, aftredende vertegenwoordigers Louis Bacquin, burgemeester te Péruvvelz Louis Crombez, gemeenleracdsbeer te Doornyk. Sedert lang moest M. Frèrc het geldmininisterie en zyne almagt verlaten hebben en toch blyft hy nog altyd. Hy komt echter aen den senaét verklaren dat hy zynen porte-manteau uytgebaeld heeft, dat al zyne effekten gereed zyn en dat het gouvernement dan met gouden Napoleons zal kaetsen. Zyn wy evenwel niet te haestig om te vertellen dat hy vertrekt, want hy zou ons zynen geliefkoosden ge liegt er aen kounen naer '1 hoofd werpen. Onder stellen wy nogtans dat den man gereed zy om te vertrekken en bv dié enkele onderstolling kyken wy eens in hetrtestamenl dat hy ons zal nalaten. Hel is wel wal aerdig een testament te door- snuHelen van iemand die nog niet vertrokken is, maer wat wilt ge doen, de tyden en de menscben zyn aerdig en daerom mogen èr soms wel aerdige dingen gedaen worden. Wy vinden dan in de nalatenschap van M. Frèrc bet volgende ABT. 1. -T- Een politiek bestuer,'t geen uyt bet diepste der logièn komt, alwaer de wetsontwerpen bcreyd en de kandidaturen vastgesteld worden. De vrvmetselary besluert geheel de admi nistrative er. gouvernementele beweging van Belgiën en verlamt al de krachten der Catholyke party. Deze laetste is immers be vreesd van de kasseysteenen van 1857. ABT. -2. Eenen doodelyken hael tegen Kerk en Godsdienst. Daer van heeft hy meer dan bewys gegeven. Zyn laetste is geweest dc hatelyke fiscaliteyt tegen de kantscholen der kloosterzusters, waerin arme en verlatene kinderkens hel brood voor hare ouders hielpen winnen en die hy echter met eene verpletterende patent geslagen heeft om het 'maeonniek ordewoord door hem op dc spreuktribuen der kamer uytgebraeklWcchmet de kloosters, te verwezenlyken. ABT. 3. De rampzalige afschaffing der o.ctroywet. Men heeft schoon te schreeuwen dat de ryken en de steden begunstigd zyn en dat de buytengemeentens haer octroy moeten blyven betalen. Daer word al niet naer geluyslerd, het maeonniek liberalismus heeft de inwooners der steden en de ryken met zieh. Met de werklieden, de burgerklas en armen moet bet zieh niet bekom meren, daeronder zyn noch kiezers noch moortel broers. De steden en zelf de gemeenlens klagen wel dat zy bare dringende uytgaven niet meer konnen dekken en zy zeggen dat zy een ander middel zullen moeten zoeken om geld te maken. Dit had bet maeonniek liberalismus voorzien zy zullen naer cle capitatie of Jioofdbelasting moeien gaen en dit is wat het liberalismus in t zigt beeft als eenen onfeylbaren middel om de klerikalcn te nypen. Met de hoofdbelasting in d'hantfen Van T maeonniek libe ralismus, kan het alles doen op groote en kleyne kiezers, binnen zoowel als buylen de stédenWacht maer een beetje, cn gy zult verbaesd staen van de magt die deze belasting aen de liberalen zal geven. ABT. 4. Hel ruinerend Irnklnet met Vrankryk Dacrtegen word in 't land veel gemord. Doch daermeë bekreunt den libe ralen minister zich met, hy heeft dc belgische fabrikanten, die hem willen dwingen gebruyk van hunne voortbrengsels te maken, laten loopen. De katoen- papier- suykër- en andere nyverhedeu loopen wel gevaer van plat geruirtéërd te worden en mot duy zendc werklieden zonder brood te moeten laten, maer wat scheelt dit alles aen M. Frère, den man beeft zynen kop uytge- werkt en dit is alles. Wat meer is, by het traklaet mei Vrankryk zal zich een'traktael met Engeland komen voegen en dan zullen de industriëlen nog ai meer schreeuwen, dan zullen werkmans, winkeliers, kleyne burgers en alle neeringdoende persoonen eens voor goed gevoelen wat eenen franemagon kan te weeg brengen door zyne moortelbrocrs van geheel de wereld te willen begunstigen. Want door het engelsch-fransch-belgisch traklaet is den laetsten wil voor 't mayonnismus volbragt te weten ART. o. Den vryhandelof de afschaffing van alle douanenlynenDe moortelbrocrs geheel de wereld door verspreyd zynde. will het maeonniek Belgiën hun alle ter hulp komen zelfs ten koste van 's lauds bestaen. Pénssent les colonies plulót qii un principedat alles maer vergact liever dan de ma<;on- nieke liefde. Dees princiep is de mine, den ondergang van Belgiën maer M. Frère hoopt er zyne verryzenis in te vinden. Zal het wner zyn Dat hy het ofwaehte, maer 't volk heeft ook wat te zeggen en het moet het op 11 Juny aenstaende bewyzenmetin al de distriklen de ministeriele slaven af te danken. Doet het zulks niet, 't zal zyn eygen schuld zyn dat het zyn herlebloed laet aftappen Eene beroeping tot tweegevecht van wege den minister van oorlog heeft plaets gehad de inlichtingen door verscheidene dagbladen gegeven laten nopens dit geval geenen twyfel meer over Zoo als wy gezegd hebben, de beroeping tot een twee gevecht is een misbedryf dat door de wetten van ons land gestraft word, en het geld thans te weten of de regteriyke overheyd zieh met deze schending onzer wetten gaol bemoeyen hadde eenen bezonderen persoon zich van dergelyk misbedryf pligtig gemaekt, daer zou onmiddelyk een vervolg tegen hem ingespannen geweest zyn. Maer wy gelooven niet dal de hoedanigheyd van minister de regteriyke overheyd kan of mag ontslaen van de wet uyt tc voeren wel integendeel, deze hoedanigheyd zou behooren eene rede te meer te zyn om degene, die voor pligt hebben de toe passing der wet na te gaen, aen te stuwen want de eerste dienaars der wet zyn wel zeker de leden van den koninglyker raed. Wy zyn dan nieuwsgierig om te vernemen welke maetregclen M. den prökurour-generael de Bavay genomen heeft om in deze omstandigheyd de uylvoering der wcttelyke schikkingen te verzekeren. Vktcmsche Land.) Te Gend staen de volgende Conservateurs-Kandidaten, op rang. Eene zeer magtige lyst. E. COPPENS-BOVE, fabrikant, oud voorzitter der handelsregtbank en van den koophandelkring vim Gend! Pu. KERVYN-DE YOLKAERSBEKE, burgemeester van Nazareth. Ilippoi.YTE VAN DE WOESTYNE, besluerder der Bank van Vlaen deren en der burgerlyke godshuyzen van Gend, voorzitter van de provinciale Landbouw-Maetsehappy van Oost-Vlaen deren. Ridder Jan-Baptist DE GIIELL1NCK, grondeygenaer te Gend. P. DE BAETS, advokaei to Gend. A. J- DAUMEB1E. onder-voorzitter van dcalgemeene Maetschappy van Landbouw, grondevgenaer te Moerbeke. Th. LIBBRECHT-VAN NAEMÉN, advokaei te Gend. PROVINTIALEN RAED VAN OOST-VLAENDEREN. Buylengewoonen zittyd van 27 mey. Voorzitter M. Groverman. Benoeming van twee kandidaten voor eene plaets van Raedsheer by het Hof van Appel. Ten 10 1/4 begint de zitting. M. den gnu»ernenr verkluert den buvtengewoonen zittyd geopend. Den raed goet over tot liet onderzoek der kiezing tan M. Ed. Van Doorselaere, gekozen te llanune in vervanging van wylen M. Th. V'ermcire. No eene opschorsing van 1/i uer treed de zael wederom in zitting om het verslag der kommissie van onderzoek over genu-lde kiezing te booren. Dit verslag besluyt tot de aenveerding. Aengcnomen. Hl. Van Doorselaere legt den verevschten eed af. Aen het dagorde is de benoeming van twee kandidaten voor de plaets van raedsheer, topgekend aen de provintie Oost-Vlaenderen, by het hof van appel van Gend. Het getal stemmers is 7*2. Volstrekte meerderheyd 37. Voor de benoeming van eersten kandidaet M. de Villegas, prokureur des Konings te Gend, bekomt GO stemmen. 51. De Saegher, hoofd-greffier by het hof van appel van Luyk, 3. 51. Gheldolf, reeter hy de rpgtbank van leu aenleg te Gend, 3. 51. Dlomme, prokureur des Ivonings te Dendeimonde, 2. Dner zvn 4 verlorene stemmen. Diensvolgens word 51. de Villegas, prokurenr des Konings te Gend, uyt- geroepen tot len kandidaet. 51 ii gaet over tot de benoeming vnn den 2cn kandidaet. Getal stemmers en volstrekte meerderhevd als hooger. 51. Gheldolf. regter hy de bank van lrn aenleg te Gend, bekomt 26 stemmen. 51. De Saegher, hoofd-grefiier by het hof van appel van I.uyk, 25. 51. Blommo, prokureur des konings te Dendermonde, 21. De vèrevschte meerderheyd niet bekomen zynde zoo word er tot eene ballotering overgegapn tusschen 9151Gheldoif en De Saegher. Bv deze tweede proef bekomt 51. Gheldolf 37 stemmen en M. De Sae gher 35. Diensvolgens is 51. Gheldolf, regter by de regtbank van eersten aenleg te Gend, uytgeroepen tot tweeden kandidaet. Ten 11 1/4 ure cyndigt de zitting en 51. den gouverneur verklaert, na mens den Koning, den huytcngewoon< n zittyd gesloten. De vergadering scheyd uyteen onder het geiorp van Leve den Koning. PROVINTIE WEST-VLAENDEREN. In zvnen buytengewoonen zittyd, heeft den provintialen raed van West- Vlaenderen de volgende kandidaten benoemd voor de twee openstuende plaetspn van raedsheer by het hof van appel van Gend. Eerste plaets voor West-Vlaenderen. Getal stemmers 64. - Volstrekte meerderheyd. 35. M. De Bonck, substituet van den prokuVeur-generae! te Gend, heeft be komen 54 stemmen 51. Bauwens, -oiidervoorziMer der regtbank van eersten aenleg te Brugge, 4 stemmen 51. De Wylghe, voorzitter der regtbank van Rortrvk. 3 stemmen 51. Joos. regter ter instruktie Ie Gend 1 stem. Verders waren er twoe witte briefkens. Diensvolgens word 51. Dc Bouck tot eersten kandidaet uytgerm jvn. Voor de tweede kandidatuer, verdoelen -zich de stemmen.als volgt 51. Grandjenn, prokureur des Konings te \udennerde, 22 stemmen M. Joos, regter ter instruktie te Gend, 19. De andere stemmen zvo verdeeld Niemand de volstrekte nieprderheyd bekomen hebbende, zoo word er overgegoen tot eene ballotering tusschen 51. Grondjean en Joos. By deze tweede proef bekomt 51. Grnndjean 36 stemmen en 51. Joos, 28. Diensvolgen is 51, Grnndjean, prokureur des Konings te Audenaerde tot 2cn kandidaet uytgeroepen. Tweede plaets voor West-Vlaenderen. Getal stemmers, 64. Volstrekte meerderheyd, 33. 51. De Wylghe, voorzitter der regtbnnk te Kortryk, heeft bekomen 49 stemmen; 51. Bauwens, ondervoorzitter der regtbank Ie Brugge, 21; 51. Joos, instrnktie-regter te Gend, 2 51. Valcke, regter te Kortryk, K Dienvolgens word 51. De Wylghe, voorzitter d>-r regtbank te Kortryk tot eersten kandidaet uytgeroepen. Voor de tweede kandidatuer zyn er 69 stemmers. 31. Bauwens be komt er tl, 31. \alcke 12. en 31. Joos 1U. Diensvolgens is 31. Bauwens, onder-voorzitter der regtbank van eerste?* aenleg te Brugge, tol twt»eden kandidaet benoemd. DAGELYKSCHE COMMUNIE VOOR Z. H. DEN PAUS. Eenige edele Heeren en Danien van Mi lanen, hebben zich ver- eenigd opdat er dagelyks Communiën zouden opgedragen worden zoolang de moeyelykheden en beproevingen zullen 'voortduren, tot gróoten troost en voldoening van Zyne Heyligheyd den Paus. Op vele plaetsen is dit schitterend voorbeeld nagevolgd. Onze stad van Aelst heeft hier ook nog getoor.d dat zy inwooners heelt vol geloof geloof en vuiigheyd, altyd gereed voor 't goed. Men verhoopt dan dat die ioverige persoonen die zoo veel Communiën bekomen hebben met de Ma end van Maria, zullen trachten het zelfde en nog meer te bekomen met Ue inaend Juny aen het H. Hert van Jestts toegewyd. Zie hoe dit kan gedaen worden. Men neemt zoo veel briefkens als er dagen in de maend zyn, met den datum van eiken dag die den dag der Communie aenwyst. Zoo het briefken metNM, is eene Communie voor den 1s,en dag enz. ledereen kan dat be ginnen. (Medegedeeld.) De genaemde Maria Bockstael oud 33 jaren, geboren te St-Lie- venshautem en woonende te Baelegem, is aengehouden om, c<p 30 april lest, haer kind in het Denderstraelje alhier te vinden ge legd te hebben. Het kind was te Baelegem den 22 april lest ge boren en heette Eugenie Bocksfasl. De pligtigo is ter beschikking var» den heer prokureur des Konings gesteld. Mgr deo bisschop van Gend heeft den 24 mey, in de kapel, van het seminarie, de kruyn gesehoren aen 32 leeringen en der mindere orders toegediend aen 35 anderen. Daegs nadien heeft Zyne Moogweerdigheyd in de hoofdkerk 11 subdiaken, 14 diaken en 10 priesters gewyd, allen leerlingen van hel seminarie. M. Spnrieville, priester in het seminarie, oud-coadjutor van M. den onderpastor De Smet, komt benoemd te worden tot onderpastor te Cluysen. M. De Smet is aldaer den 28 mey over leden oud zynde 54 jaren. k Ter gelegenhevd der vermaerde peerdenmerkt van Schelle- belle, gezegd Potjcnsmerkt, welke den 3 juny aenstaende aldaer zal plaets hebben, zullen de volgende konvoys den 2 en 3 juny te Schellebelle stil-houden Degene vertrekkende uyt Gend ten 5 u., 7., 11 u. 45 minut. 's morgensten 2 u. 20 m., 5 ti. en 7 u. 40 m. 's avonds. Uyt Brussel ten 7 u. 35 m., U u. 40 m. des morgens; 2 u. 20 m., 5 u. 20 m. en ten 8 n. 15 m. des avonds. Uyt Meehelen ten 5 uren 20 minuten 's avonds. Den 20 dezer zyn te Aygcm, twee aeneenpalende huyzekens afgebrand, bewoond door den genoemden Dönalus ContraineT suykeryverkooper, en de weduwe Londerzeele, spellewerkster- De verliezen schat men op 2000 fr. I)en 25 is er eenen geweldigen brand uytgeborsten te Ap pels. Dry pachthoeven en vier woonhuyzen 'zvn door de vlam men verslonden. Het grootste deel der" meubels, een deel van den oogst des verledeno jaers, al den landbouwhalm en vier koeybeesten zyn mede verslonden. Tot hiertoe heeft men nog de gcledene schade niet kunnen schatten. Daegs te voren had eenen brand te Baevegem twee nevens- eenstnende huyzekens vernield, bewoond door den genaemden A. Demoor, daglooner, en P. Blondeel, herbergier. De verliezen begroot men op 900 fr. De aenbesleding voor het maken ecner nieuwe kerk in de volkryke gemeente van Wetleren, naer het schoon plan van den. bouwkundigen Minard, onzer stad, is toegewezen aenM.P.-J Guislain-Clande, en zyne borg M. August Ollen, bevden onderne mers van openbare werken te Gend, en dit mits de som van 241,479 fr. 35 c. De voor deze som uyt te voeren werken begrypen alles, be halve den toren, die later zal worden voltrokken." Men denkt dat dc r.ieuwe kerk met een drytal jaren zal kunnen ingevvyd worden. Men is reeds bezig met dc huyzen, op welker plaets'de nieuwe kerk moet gebouwd worden, af te breken. De toekomende week reeds zal alles in gereedheyd zyn, om c|e bouwwerken aen te vangen. Donderdag laetst is dqn genaemden August Vcrmeiren, oud 32 jaren, woonende by zynen broeder te Groolenbergen, aldaer in eenen mestput gevallen en verdronken. Den ongelukkigen was aen de vallende ziekte onderhevig. Pius IX heeft duyzend kroonen gezonden aen den bisschop van Citla della Pieve, om onderstand te verleenen aen de huys- gezinnen die door de aerdbeving hebben te lyden gehad. De mededinging, waer men veel hoop op vestigde toen men te Brussel den verpligtenden broodpegel afschafte, is heden byna nietig geworden, liet blykt immers uyt eene otiieiele en wekèlyksehe afkondiging van den burgemeester, op verslag geving der politie-ofliciercn, in date van 20 mey lcslleden, dat er maer tien bakkers zyn die het menagiebrood aen verminderden prys verkoopen, volgens den koers van den vryen pegelzeven bakkers verkoopen die kwaliteyt van brood aen 30 centimen, twee aen 35 centimen en eenen alleen aen 34 centimen den kilo. Maendag nacht rond 1 ure des morgends, is er eenen brand uytgeborsten in deSasschepoortstraet tc Gend, in hei buys van den genaemden De Raeve zyne woonst, de magazynen waer hy den déehet van vlas enz., in iegde, alsook 6 aenpalendc huyzekens, zyn de proov der vlammen geworden. Men zegt dut verseheydene persoonen gekwetst zyn. Gelukkiglyk dat op het oogenblik van den brand den wind ge- - vallen was, want anders hadde gnnseh den teerling, een hon derdtal werkmans wooningen bevattende, door de vlammen ver slonden geweest. Van zoohaest het vuer was uytgeborsten, was het eei.e algemeene vlugt onder dc geburen 'allen liepen weg met hunne kinderen, hunne beddingen en meubelen, welke zy j neer legden te midden der straet of by andere geburen bir.neii droegen.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2