OVERLEDENEN. Groote Ülenbel-Verkooping Onze lezers herinneren zeker nog de stoutmoedige dieften, welke te Goud, twee jnren geleden, by de weduwe Pupillen, by W. den pastor van St. Pietcrs gepleegd wierden. Verscheydeue stukken zil vei werk wierden onder ander by die persoonen gesto len. boor eenen zeldzaenien voorval heelt men deze voorwerpen terug gevonden. Deze week moesten er gazbuyzen aen de Marceilisbrug gelegd worden. I)e twee metsers, die bezig waren langs den kunt der brug, tegen het huys van M. De Ra eve, de oude buyzen weg te nemen, waren niet weynig verwonderd in eenc holle plaels van de gegotene brug, eenen hoed en een stuk van eenen Tricot te vinden, vol stukken zilverwerk. Den bedienden van het bestuerder gaz-kompagnie, die bet toe* zigt over de werken had, door de werklieden geroepen om dotten vond na te zien, bevool de voorwerpen naer fiet bureel van het gaz geslicht te dragen en deed uenstonds de policie verwittigen. Toen den policie*kommissaris Ghuys was gekomen, stelde hy vAst dat er 98 stukken zilverwerk waren, waervan, 3 groote dienlepels, dat eenen der couverts het merk?. L. droeg, zynde de voorletters van Papillon. Het was dus buylen twyfel, dat men de voorwerpen had ontdekt, voortkomende van den stouten dief stal die destyds geheel onze stad had bezig gehouden. Men heeft'onder in het voetstuk der brug, aen, hel geutwerk, onder den hoed eenen valdchen baerd gevonden. De ontdekking van dit voorwerp zal naer wy uyt goede bron vernemen, de jus- ticie op het spoor der daders van den diefstal kunnen brengen. lnderdaed M. Papillon heeft den valschen baerd herkend, als hem vroeger toebehoord hebbende, en verklaerd als hy verdwe nen was, toen den kerel by hem woonde, die verleden jaer ten gevolge van eene pooging van diefstal by den pastor van St-Jaeob tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld wierd. Indien de verdenking, welke uyt deze omstandighcyd voort- vloeyen echt ware, zoo zou men gemakkelyk kunnen uylleggen, waerdoor de dieven zoo goed bekend waren met de buyzen van M. Papillon en Peclor en hoe hel k'omt'dat de'gestolene voorwer pen gebleven zyn, waer ze verborgen wierden. Men sehryft ons uyt Knocke, 23 mey Een der belgische stoomschepen is gisteren rond 11 uren aen- gekomen en heeft den drymast Panama na zich gesleept. Het vaerluyg is om 2 uren in de haven van Vlissingen getreden, en zal dezen morgend te Antwerpen gekomen zyn. Hei is dank aen het schoon weder en aen de klockle van het schip T welk in Auslrnliën opgemaekt is, dat het gedurende dry weken op zulk eene gevaerlyke kust heeft kunnen wederslaen. Men houd zich bezig melde geredde koopwaren van het schip naer het stapelhuys van Brugge te zenden per rytuyg. Men sehiyft uyt Charleroy By gevolg van nieuwe bekentenissen door het onderzoek ingewonnen, kent men enkelyk het getal en de namen der bri gands die verleden winter het huys van M. Hanotenu te Gilly overweldigd hebben. Zv waren ten gelalle van zes, aen bun hoofd hebbende Jan Baptist Boucher, die met Joseph Leclereq, den kiekenkuts, in M. Hanoleau's kamer drong. Volgons hunne veropenbaringen is het den eersten die den koffer openbrak en doorsnuysterde, terwvl den tweeden melden eygenacr des buys in worsteling was. Beyden haddon eenen tweeloop in hunnen zak. Daerdóor zal men oordeelen wal onlzaglyken en bloedigen wederstand zv hadden kunnen bieden. Hunne uiedèpligtigen in deze zaek, die den eenen aen de deur der wooning,de anderen in de straet wacht hielden, waren Joseph Boucher, broeder van hel hoofd der bende, Hendrik Le clereq en zyneu broeder Rabet, en eyndelyk Deravaux vader en zoon. Vader Deravaux is eenen gryzaerd die al niet min dan 73 ja ren oud is, doch kloek, struysch en gezond, en van hooge ge stalte. Hy bekent, dat hy reeds sedert 40 jaren het dieven-hëroep uytoefent. Zynen zoon, die eenen sclioonen en sterken jongeling is, volgde weerdiglyk de voetslappen zvns vaders, als hy hem niet overtrof. Beyden zyn woonachtig te Sombreffe. Hel getal der tot hiertoe aengehoudene leden dier bende beloopt tot 13, en men zoekt er nog anderen op. Wat aengael Van der Spiegelen, den ouden knecht van M. Ilanoteau, dezen is losgelaten gelyk zyne broeders, ten gevolge der laetste bekentenissen door Boucher en Leclereq gedaen. Maer 't en is de eenigsle bende niet welke de gevangenis van Charleroy inhoud. De justitie heeft de hand gelegd op nog dry andere benden die deze streken exploiteerden. Men sehryft uyt Charleroy Eene stoute dieftepoogmg heeft deze week geheel de ge meente Gouillet in rep en roer gesteld. Eenen kerel kwam rond 7 uren in de kantien gehouden door de weduwe Colombin. Gebarende niet te kunnen spreken, toonde hy een stuk van 5cen- limen en een genever glazeken. Toen vrouw Colonibin, die alleen 't huys was, zich omkeerde om hem te hostellen, greep den boos wicht haer geweldig by de keel, sleurde luier in eene nevcnplaets stopte haren mond met zynen neusdoek en wilde haer hel geld ontroöven dal zy in haren zak had". u Vrouw Colombin, hoewel reeds van zekere jaren, bood kraehtigen wederstand, schrabde geweldig haren aenvallcr, die, buyten geroep hoorend", verschrikte en de vlugt nam zonder iels mode te dragen, maer na eenen geweldigen stokslag aen zyn slagtofler loegebrngt te hebben. Eenen persoon van den huyze straks daerna binnenkomende, vond vrouw Colombin meer dood dan levend. De politie deed onmiddelyk opzoekingen en de gendarmerie onzer stad kwam haer weldra ter hulp. Maer tot hiertoe is den dader van dien eerloozen aen val nog onbekend gebleven. Een herlynsch blad verhaclt een schroomlyk moordtooneel dat in den nacht van 10-11 te Charsdorf, naby Lippehnc, heeft plaets gehad. Den mulder der plaet3, zyne vrouw, zyne dry kin deren en zyne dienslmevd zyn vermoord geworden. De moordenaers hebben zienlyk hunne slagtoffers tydens hun nen slaep overrast, want allen zyn in hunne bedden, gevonden, uytgenomen een dochtertje van 12 jaren, dat digi by de deur op den vloer lag uytgestrekt. De zes vermoordde persoonen slie pen in dry neneenpalende Kamers. Twee der kinderen, een jongentje van 8 jaren en het meysje van 12, reutelden nog toen men's anderdaegs inde wooning van den mulder drong," doch welhaest zyn zy overleden. liet derde kind, was een 5-jarig jongentje. Dus. is er geen een levend wezen in het huys ge- spaerd gebleven, en alle spoor om de moordenaers te ontdek ken ontbreekt. De hooswichten hebben alle de meubels opengebroken, welke alle spoortn dragen van bebloede handen zy hebben al het geld geroofd dal zy onldekt hebben, doch aen kleederen en lynwaed hebben zy niet geraekt. Men heeft echter, nog 400 k 300 kroonen gevonden in eene kamer waer het schynt dat zy niet binnen geweest zyn. Eenen bakkersgast bewoonde eene kamer der hoogste verdie ping van hetzelve buys, doch hy heeft het minste gerucht niet gehoord. Het pruyssiseh gouvernement heeft 300 kroonen uytgeloofd voor den persoon die de overhevd op het spoor der moordenaers zou kunnen brengen* en het 2e batailloh van het 48e voetvolk dat te Sodin ligt, heeft in den nacht van 14 dezer het Derzau- bosch doorzocht, met hel oögwll qffi hen te ontdekken doch alle hunne poogingen hebbeh niets te Weeg gebragt. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Maendag en Dynsdag 27 en 28 mey. De wanorders die den 22 dezer te Milanen hebben plaets ge had zyn uylncmend veel erger geweest dan de telegrammen uyt Turyn het hadden aengekondigd. De dagbladen en briefwisse lingen welke uyt die stad beginnen toe te komen, spreken al van niet min dan van et n zestigtal d'ooden en gekwetsten en van een groot getal aenhoudingon. De gedoogzaemheyd der over heden wegens de beloogingen die daegs te voreu tegen liet aerts- bisdmn hadden plaets gehad schynt de wanorders verzwaerd te hebben, by zooverre dal de aenstokers in de gedoogzaemheyd eene aenmoediging hebben gezien en dat zy hebben geloofd legen eene stokery te mogen vernieuwen hét geen hun zoo wel mede- geslagen was tegen het bisschoppelyk paleys. Maer daer er dilmael geene spraek was van eenige wapenschilden af te werpen en ruylen te verbryzelen, maer wel van het vuei te steken aen werkhuyzen en magazynen, zoo hebben zy eenen krachtdadigen wederstand ontmoet en het bloed heeft gestroomd. Deze ge beurtenissen en het gedrag der overheden die het kvvaed hebben gedempt in plaets van het te voorkomen, als zy het zoo gemak kelyk konden doen, hebben te Turyn eenen zeer pynelyken indruk gemaekt. Woensdag 29 mey. Een nog al aerdig geval heeft te Leipzig plaets gehad en al- daer, alsook te Dresden, eenen zekeren indruk gemaekt. De Gazelle van Leipzigtolk des gouvernements is aengeslagen ge- worden voor een artikel dat, volgens het zeggen der Augsb. leilunggeheel het voorkomen had van een spotschrift tegen den kozyn van den Keyzer der Franschen. He. gerucht heeft, in de stad geloopen dat de in beslagneming maer had plaets ge had op aenklaglvan den minister van Vrankryk maer het schynt dat dit gerucht van allen grond was ontbloot. Wat er ook van zy, voegt de Augsburger Zeitung erby, T is een zonderling feyt en misschien eenig in zyn slach, dat een gouvernement zynen eyge- neti tolk doet in beslag nemen. Gelyk wy gezegd hebben, is prins Napoleon grootmeester gekozen van de fransche vrymetselniy, maer den Keyzer wilt niet dal zynen kozyn deze mayonnieke weerdigheyd aenveerdc, prins Napoleon is immers al te zeer verknocht aen de italiaen- sohe logiën die overal republieken willen daerstellen, opdat den Keyzer zich niet stellen zou tegen eene benoeming welke zooveel niagt zou geven aen eenen onderdaen die reeds wel slaet met al de revolulionnaire partyëu van llalicn. boerenhoven prins Napo leon is al te geweldig, al te overhecrschend opdat den Keyzer op hem zou mogen slaet maken Zulk eenen man kwame hy mrt den Keyzer in geschil, is bekwaem om alles met eenen keer over hoop te werpen. Napoleon wilt wel de rcvolutionnairen eenc dienstbare hand bieden, maer 't is maer op voorwaerde dat zy slillekens. en zonder al teveel gerucht hunne vernielingsplan nen ontrollen. Ziedaer in een woord, geheel de politiek van den Keyzer. De logiën zullen zich moeten tevreden houden met het grootmeesterschap van prins Murat, dien man is de vrymetselary niet onweerdig. Heelt hy niet verklaerd dat hy liever in de hel zon leven onder de dnyvels dan op de aerde onder de jesuicten (catholyken) Den koning van Napels, Frans II, komt het grootkruys zyner orde te zenden aen M. Keiler, den moedigen en weispro- kenden gedeputeerden van den hooger-Rhyn. Den bestuerder van den Ami de la Religion, den eerw. heer Sisson, heeft dezelfde onderscheyding hekomen. Hel fransch gouvernement nogtans geeft gecnen oorlof meer om de ri iderorders van den vervallen monark te dragen. Eene enkele vergunning is gedaen geweest, namelyk aen M. den markies de la Roehejnquelein maer daer- voor heeft men de date verachtrd, als ware hy gédekoreerd ge weest door Frans 11, geenszins te Roomen, maer te Gaeta. Wy lezen in de Gazette de France Wy roepen de aendacht onzer lezers op de volgende merk- weerdige woorden, die Wy lezen in eene depeche uyt Turyn Den minister van Piemont heeft gezeyd dat in Je terugwer- v king en'de beleugelingea. van baenslroopery in al de provin ce ciën, het getal der dooden en der gekwetsten, van den 6 april tot nu toe van onzen kant (van den kant der Piemontezen), tot a hel getal van 30 niet beloopt, daerin begrepen de gendarmen en de soldalen. Meermaels hebben vvv de g'elegf nheyd gehad van te zeggen dal de logentael hy het piemonteesch gouvernement een stelsel is geworden daer is r.iets meer wyernen wy ons niet te ver wachten hebben, van den kant der ministers van den koning, dien eerlijken man maer wy zouden toch tiooyl geloofd hebben gelyk M. Minghetti, minister van het inwendige, het in zyne redevoering komt te doen. Den prins van Carignan heeft al de uytgevers van dagbladeren, van Napels hy zich doen roepen om hun aen te hevelen zooveel mogelyk de terugwerking te ontvevnzen. Maer nieüegenstaende dien muer van China, door dë omwenteling tusschen de waer- heyd en het publiek opgeregt, komt de waerheyd toch voor den dag. Wy durven verzekeren, en de geloofbaersle korrespon - denten bevestigen liet, dal er gedurende deze laetste weken te Napels konvoyën van verscbeydene honderden piemonteesehe gekwetsten zyn toegekomen. 'T is nog niet meer dan dry weken geleden dat er byna een geheel batnillon in de Abruzzen is ver nietigd geweest. En hoeveel dooden hebben de overweldigers le Fondi en te Monticelli niet achtergelaten. Men sehryft uyt Napels, 15 mey, aen don Ami de la Religion. 'i Teruggekomen van een uytstapje dal ik heb gedaen in de omstreken van Napels, kom ik u nog eens sprekan van de groote en kleyne ellenden die wy alhier te verduren hebben. Indien gv geloof geeft aen de dagbladeren, gy moet peyzen dat onze provinciën eyndelyk in rust zyn, gelyk er word be weerd door de verslaefde tolken van M. de Cavour. Maer T is ge heel anders de terugwerking gaet verder en verder en word, om zoo'te zeggen, algemeen. Ik heb niet verder konncn gaen dan tien uren van Napels. De landelvke slreken voorspellen- onheyl- volle gebeurtenissen. Dagelyks komen er van alle kanten van hel land troepen toe ook word er dagelyks sti vd geleverd. Tal ryke gewapende benden zyn te Mola en op andere punten aen land gezel. Eene dier henden, aengevoerd door eenen man die vol is van krnehtdadighoyd, heeft daer byna overal te lande het oud gouvernement hersteld en is door de bevolking sterk onder steund geworden. Te Fondi beeft er eenen waren veldslag plaets gehad, en verscheydeue honderden mannen zyn er van beyde kanten gesneuveld geworden. De piemonteschc troepen, verbitterd door dien tegenstand waeraen zy zich geenszins verwachtten, hebben zonder genade al de hoeren door den kop geschoten maer de oproerige vreken zich van hunnen kant en hebben uyt vraekne- ming al hunne krygsgevangenen dezelfde straf doen ondergaen. Deze oproerigen wierden gokommandeerd door vremde over sten, waeronder, naer men my verzekerd, eenen gewezen onder officier is der fransche zouavcn. Na den slag zyn zy gaen legeren op de bergen van Istri, die voor de reguliere troepen ontoegan- kelyk zyn en hebben al de bosschen in bezit genomen. Ik mag u verzekeren dat de verbittering in de Abruzzen zoo hoog is ge klommen dat alles zich voorberevd voor eenen algemeenen op stand. De Piemontezen gelooven de bergbewooners le ver schrikken door ze in menigte door den kop te schieten, maer 't is geheel anders, 'l is juyst die barbaersehheyd die tot nu meer en meer den opstand heeft doen onlstaen, en hetgeen op handen is zal er een overluygcnd bewys van geven De engelsclie dagbladen toonen zich hevig ontrust door de tydmg dat Vrankryk en Rusland het eens zyn geworden op het verschrikkelyke vraegstuk van den Oosten.' De goede verstand houding zondert Engeland af zegt den Morning-Chronicle. Den Times spreekt ais volgt over de slrydmagten van Vrankryk Het fransche leger is geene militie het is geen sluymerenden leeuw noch eenen levenden muer hel is een werktuyg en niemand bezit een werktuyg, zonder den grootsten lust te gevoelen, zich van dat werktuyg le bedienen en legen wiea zou men dal werktuyg kunnen rigten, dan tegen ons Vrankryk heeft thans dezelfde houding als dertig maenden geleden, toen het zyne legioenen over de bergen en zeeën wierp, en een groot ryk en bevriendden Slaet uyt een eeuwen- oud bezit verdreef Op het banket van den londener lord-meyer, heeft den hertog van Cambridge krachtvol aengedrongen op het vriendschappelyk verhond tusschen Vrankryk en Engeland. Den heer Fould heelt daerop geantwoord, dat de legers dier twee natiën, na te samen roemvol gestreden te hebben, nooyt de wapens legen elkander zullen kceren. Men zegt dat den onverbeterlyken markies Boissy de rege ring eene nieuwe moeyelyklieyd wilt bereyden, door in den Senaol eene petitie in te dienen, waerby de regering verzocht word te hevelen, dat het stoffelvk overschot van Louis-Philippe naer Vrankryk worde overgebragt. Den voormaligen sekretaris van het gezantschap te Mun- chen, den heer de Menneval, die na de dood zyner echtgenote zich in een klooster begeven heeft, is, naer men uyt Roomen meld, tot auditor hy het hoogste pauselykc Gereglshof benoemd, mei den rang van bisschop. Den abt Menneval is 47 jaer oud. Zie hier den tekst van den brief door prins Gortseliakoff toegezonden aen graef de Kisseleff, russiscben gezant te Parys, wegens de ontruyming van Syriën en waervan den telegraef de afkondiging in den Journal de St-Petersbourgvan 21 mey, ver meld heeft. St-Petersburg, 2/14 mey. Mynheer den graef, Naer mate den tyd vastgesteld voor de ontruyming van Syriën nadert, kunnen wy ons niet weeèrhouden van die gebeurtenis met levendigen angst te beschouwen. Uwe Excelleulie is geroepen geweest om, by de laetste kon- ferentie van Parys, de overluyging Z. M. den keyzer uyt te drukken dat eene te vroege ophouding der bezetting, vooraleer eenc bepaeldelyke inriglitlg en de aenstelling van een regelmatig gezag de waerborgen zyn komen vervangen welke voor de christenen voorlspruyten uyt de tegenvvoordigheyd der europe- sohe troepen, rampzaligheden zou na zich slepen waermede de groote mogendheden zich ernstig zouden dienen le bekommeren, in 't belang der menschlievendheyd en in dat hunner evgene weerdigheyd. Met spyt bestatigen wy dat geen een der fevten die zich sint» dien hebben voorgedaen "en der in'iehtingen die ons toekomen, van aerd is om deze vrees te verbannen. Wy zien dezelve zelfs medegedeeld worden door de vremdelingen van alle landen die in Syriën woonen, welkers belangen en bestaen zelve op 't spel zyn, en die de eenpnrigheyd hunner gevoelens en wen- sehen komen te bctuygen in eene petitie, in de dringendste bewoordingen aen de groote mogendheden van Europa toege zonden. Gelief, M. den graef, diesaengaende te spreken met de ver tegenwoordigers der kabinetten die hebben deel genomen aen de laetste beraedslagingen. Wy zouden gelooven te kort le blyvon aen eene pligt, indien wy hunne aendacht niet inriepen op de gevaren die zouden kunnen voorlspruyten uyt de terugroeping der bezetting, moest deze volkomenllyk geschieden, op gestelden dag, zonder eenig aenzien voor den neteligen toestand in welken zy Syriën zou kunnen laten, en zonder dat men nog eenige der voorafgaen- delvke voorwaerden vervuld liebhe die, ons dunkens, de waer borgen zouden hebben kunnen vervangen, waervan de christene bevolkingen zich eensklaps zouden beroofd zien door het vertrek der troepen die van Europa de zending hadden ontvangen van iw hunne veyligheyd le voorzien. In dergelyk geval zou er ons, voor ons deel, niet anders over blyyen dan uytdrukkelyk, geiyk wy hel reeds gedaen hebben, alle verantwoordelykhèyd te verwerpen voor wat de uytkomsten betreft eener besluytneming waervan wy de gevolgen zouden voorzien en aengeduyd hebben. Uwe Excellentie word aenzocht, op bevel van onzen door- lucliligen meester, van geenen den minsten twyfel tiiesopzigte te laten bestaen in den geest zyner kollegas. Aënveerd, M. den graef, enz. Gortschakoff. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 7 Yrouwf.l. 5 HUWELYKEN. J. Van llooy. hnrl.érjder, met 11. l«n Cleempntte, zonder l-eroap. J. an CauwpnbpiRh, twvndersf»ost, metJ.Mu\s, kan werkster. F- Wallrze, twyndersgast, in»-t >1. Peynsaert, kantwerkster. T. Van de Meorssche, 10 maend. Zonnesiraet. F. Van de Heers sc he man Va» Mot, hovenier, 7ü j., Mvlbeke. J. Moock, wedr. Troeh, dag\ 50 j Keyzertyke plaets. DOOR UYTSCHEYMNG. TE HUiNDELGEM. Op Notarissen DliBACKKR "Ml VAN DAMME verblv- ventie te Blasius-Bnucle en Ni drr/.walm, zullen, ten hove van Jofvr. de weduwe Be Clercq, te llundclgem, den Woensdag 12 en Donderdag Juny 1861, telkens van 9 uren voormiddag Verkoopen alle de Meubelen waeronder 7 Trekpeerden, 13 Melkkoeyen, b Veerzen, eenen Stier Kalvers, Verkens, Wagens, Karren, Ploegen, Rytuygeu op Ressorts, RaepmolenS en meer anderen. Den leadag, met den middag zal men beginnen aen de Beesten en grool Landbouwbalm.

De Denderbode | 1861 | | pagina 3