OVERLEDENEN. Yogelschieting met de Bolle. PLEGTIGE OVERVOERING DER RELIKWIËN VAN DEN II. BRIXIUS. Eene schoone godsdienstige plegtigheyd gaet in ons Vlaen- •deren gevierd worden ter gelegeniieyd der overvoering der'reli- kwiën van St-Brixius. Men weet dat de gebeenten van het hevlig kind Brixius, die te St-Lievens-Hautem tenjare 656 de marteldood ontving, te gelyk met zyne moeder Ste-Caphralldis en St-Livinus, den glorieryken Apostel van Vlaehderèn, lot hiertoe bewaerd wierden in de hoofdkerk van St-Baefs. Die kostbare overblyfseleu in twee rehkwiekassen besloten, van welke de eene het lichaem ■en de andere het hoofd van het heyüg kind zu'.len bevatten, zyn door Mgr den bisschop van Gcnd bestemd, de eerste voor de parochie van Hautem, en de tweede voor die van St-Liev.-Esschc. De plegtige overvoering zal plaets hebben maendag 1 July. Ten 5 uren des morgends zullen uyl hel bisdom van Gend naer St-LievensHautem vertrekken vier ryluygen, bevattende 1° de reliekwikas der lleyligeii van het Bisdom'2° die ran den II. Vincen- tius-d-Paulo, 3° die van St-Livinus en andere Martelders des Bisdoms en 4° de relikwiekas van liet liair van O'uze Lieve Vrouw. De geloovigen die aen die bedevaert zullen deel nemen, zullen achterna volgen in andere rytuygen. Ten 7 uren des morgends zullen de bedevaerders in de kerk van St-Lievens-Hautem eene mis bywoouen, ouder do wélke eene algemeene communie zal plaets hebben. Ten 8 i/2 ürc zal zich aen deu ingang des dorps van St-Lievens- Hautem eenen'stoet vormen,in welken alle de pelgrims plaets zullen nemen, om er de aenkomst af te wachten van Mgr den bisschop van Gend en de geestelyken zvns gevolgs, welke de relikwiekassen zullen vergezellen die de kostbare overbiyfselcn van den H Brixius inhouden. Den stoet zal samengesteld zyn als volgt 1* Godvruchtige groepen ingerigt door de gemeente Hautem. het beeld der H. Caphraïldis, moeder van den jeugdigen martelaer en het muziekkorps der gemeente. De relikwiekassen van Gcnd gekomen, de bannieren en heelden van den H. Livinus en der AUerheyligste Maegd, door de bedegangers gedragen iedere relikwiekas zal van twee flambeeuwen vergezeld zyn. 3° Eenon groep, den boek dragende bestemd om in het graf van St-Livinus te worden neergelegd, en in welken geschreven staen de namen der geloovigen die hebben medegewerkt tot den luyster der jubelfeesten van den H. Livinus in 1856. 4J De .relikwiekassen van den H. Brixius. 5° De parochiale geestelykheyd gevolgd van Mgr den bisschop. 6° De overheden der parochie. Aenstonds na de aenkomst Zyner Hoogweerdigheyd Mgr den bisschop, zal den stoet zich in beweging stellen naer de kerk van St-Lievens-Hautem. De relikvviën. van den H. Brixius zullen er aen den eerbied der geloovigen worden uytgesteld, en den boek wacrvan er komt gesproken te worden, zal plegtigiyx worden neergelegd in het graf van St-Livinus daer zal een proces-verbal dier neerlegging opgesteld worden, om in de archieven der kerk bewaerd te worden. Na deze plegtigheyd, zal den stoet, de relikwiekas dragende die het hoofd van den jeugdigen Martelaer bevat en voor de kerk van St-Lievens-Essche is bestemd, zynen weg naer laetstgemelde parochie voortzetten. De groepen en de geestelykheyd van Hautem zullen hem vergezellen Lot op de uytenden des dorps en vervolgens naer Hautem terugkeeren, ahvaer er ten 10 uren eene pleglige mis zal gezongen worden. De geestelykheyd der parochiën van Oombergen, Leeuwergem en Grootenberge, met kruys, vaendels en acoiylen, zal de heylige relikvviën te gemoc-t komen tot op de grenzen barer wederzydsche parochiën en dezelve op gansch den doortogt van haer 'grond gebied vergezellen. Te Grootenberge aengekomen, zullen de relikwien gedurende eenige uren in de kerk worden uytgesteld, ter vereering der geloovigen. Ten 2 1/2 ure zal M. den kanonik Ost aen de pelgrims eene korte aenspraek doen op de plegtigheyd van den dag toegepast zy zal gevolgd worden door de benedictie van het AUerheyligste Sacrament. Ten 3 uren zal den stoet zich hervormen, om rond~4 uren op den Kaivarieberg van Wynhuyze aen te komen. Op die plaets zal hy vervoegd worden door de godvruchtige groepen door de pa rochie van St-Lievens-Essche ingerigt, en door de heeren profes sors en leerlingen van het bisschoppelyk kollegie vah Geeraerds- bergen zy zullen plaets nemen in den stoet, ais ook Zvne Hoogweerdigheyd Mgr den Bisschop. Den godsdienstigen stoet zal zynen weg voortzetten ODder het aenheffen van lofzangen, regt naer dé kerk van St-Lievens-Essehe, alwaer een plegtig Lof en eenen Te Deum die godvruchtige bedevaert zullen eyndigen. Onzen eerw. ouderpastor, den heer Longueville, is pastor be noemd te Stekene, in vervanging van den eerw. heer Huyle- broeck overleden. Den eerw. heer Moreels, onderpastor van Sinte-Anna, te Gend, is benoemd tot pastor van Oostaeker. Zyne Hooggweerdigheyd den Bisschop van Gend zal op Dynsdag 25 Juny toekomende in de gemeente Lede, om 3 uren namiddag het H. Sacrament van het Vormsel bedienen er. aldaer om 3 1 fi ure den solemnelen omgang doen. Men schryft uyt Geeraerdsbergen, 45juny Gisteren heeft zich hier eenen jongman van 25 jaren door de banden van het huwelyk aen eene jonge bruyd van 68 jaren laten binden. Ach wat is de liefde toch een aerdig dingDit huwelyk strekt tot bewys dat de oude jonge dochters nog niet behoorèn te- wanhopen op ieder potje past er toch altyd een schyfken. Wy lezen in een brusselsch blad Wy vernemen van goeder hand dat de formaliteyt van de pas porten eerlang zal afgeschaft zyn tusschen België» en Vrankryk. De reyzigers van het eene en andere land zullen enkelyk moeten voorzien zyn van een eenvoudig stuk vaststellende hunne evgen- wezcnlykhèyd, zoo als een briefken vaststellende de woonplaets, eenen jaglbrief, werkboekje, enz. Deu Nouvelliste van Gend zegt, dat, volgens een algemeen gerucht, den heer gouverneur De Jaegher zou benoemd worden tot burgemeester van Antwerpen en vervangen te Gend door den heer De Kerckhove-Delimon, en dat in dezes plaets zou benoemd worden tot burgemeester van Gend den heer de Maere-Limenander Hét Handelsblad van Antwerpen zegt dat er to Gavre eenen waclschen brigadier en eenen dito gendarm is, die geen enkel woord vlaemscii kunnen, is er spraek van een onderhoor voor diefte of geweld, dan bevinden die heeren zich in de noodzake- lykheyu van eenen taelmon te bezigen Het antwerpsèh blad roept *'s gouvernements aondacht over dit misbruyk in. Een brusselsch blad wilt weten dat er kwestie is van een nieuw ministerie, daer het schynt dat M. Frère den eenigsten minister niet zal zyn die aftreed MM. de V'rière en Tescb "zou den, naer men zegt, zyn.voorbeeld willen volgen. M. Rogier zou aenblyven en met dé samenstelling vah het hieuw kabinet gelast worden. Wy lezen in den Bien Public Wy hebben onder de oogen een exemploer der twee spot printen die de klubsparty onzer stad had doen drukken, daegs voor de kiezing, met hei vooruitzigi dat de katholyken voor goed gingen verpletterd worden. Die teekeningen op voorband bereyd om den zegeprael van de party, des lichts te vieren, behooren tot het afsehuwelyke slacb zelden zag men iets lager, als. opvatting en uytwerkiug, van onder de persen van't liberalismus komen. Op eene dezer karikaturen word den Paus afgebeeld, in de hand houdende eene keten waer.ltaliön en de zeven onafhanke- lyke kandidaten aen vastgehecht zyn de andere is getiteld chant de triomphc en verbeeld de zelfde kandidaten onder de trek ken van dieren de liberale zon van IT juny schittert op den gezigteinder en verlicht het tooneel den geestrijken teekenaer voorzag waerschynlyk niet dat die. zon eene totale verduystering ging ondergaen. Wy vergeten er nog by te voegen- dat die wonderbare voort brengselen der verstandige party zich zelfs niet onderscheyden door den eerbied voor de-spelkunde wy lezen er op d bas les fénèants De liberale associatie heeft groot gelyk van de veran dering der wet op het lager onderwys te vragen het onderwys harer teekenaers laet uytnemend veel tc wenscheu. Men sehrylt uyt Doornyk <c Eene schoone" en vertroostelvke plegtigheyd heeft over eenige dagon in onze stad plaets gehad. Twee engelsche en pro- testaiitsehe huysgezinnen die alhier gevestigd zyn, hebben het catholvk geloof omhelsd. Negen persoorien ontvingen het doop sel en vyf onder hen zyn daerna met het levendigste geloof tot de Hcyiige Tafel genaderd. Alle de aenwezigen dier hartroerende plegtigheyd waren ten hoogste geslicht door de godsvrucht en ingetogenheyd der nieuwbékeerden. Men schryft uyt Bergen Zondag lae'tst was M. den major Molerme eene wandeling te peerd gaen doen in de rigting van Ghlin, toen gekomen zvnde tusschen deze plaets en Jemmappcs, zyn peerd begon kwaed te worden, zynen ruytcr op den grond wierp en hem geweldige hoefslagen* toebragt. Wanneer men den major opnam was hy vreeslyk verminkt en byna zieltogend, in een buys der gemeente Jemmappes gedragen, is den weerden officier aldaer daeg nadien aen zvne wonden bezweken. Men leest in den Propagateur van den. Noorden Mgr. Delebeeque, bisschop van Gend, is over eenige dagen in hede- vaert gekomen te Amettes, naer de geboorteplaets var- den geluk zaligen Labre. Het was de eerste mael dat eenen bisschop de misse deed aen het altaer den gelukzaligen toegewyd. Z. 11. heeft geweerdigd twee malen het woord te voeren om te zoggen aen de talryke aenhoorders die de kerk vervulden, hoe gelukkig hy was zich*te bevinden op dezen gewvden grond en in "net midden der medeburgers van den gelukzaligen. Overigens, voegde den pelgrim-bisschop er byDe godvruchtigheyd tot dezen heyiigen én armen jongeling is eene erfenis iu onze cc familie, ik had eenen oom, doktor in de Universiteyl van Douai cc die, over ettelyke jaren, naer Amettes in peigrimagie kwam. cc Hy had het geluk er eenen neusdoek vau mede te brengen, cc dênwelken eertyds tot gebruyk van den gelukzaligen gediend a had, en mvne familie bewaert denzelven nog. cc Na de mis, men geleyckle den bisschop processie wyze naer het ouderlyk huvs van den Gelukzaligen. Niettegenstaead zyne hooge jaren, wilde hy den steylen trap opklimmen die geleyd 'naer het zolderkamerken dat dezen doorluchtige» boeteling be woonde. Verscheyde malen kuste hy er de binnen-muren van met eene godvruchtige en beweeglyke aendoeniug. Zekeren Pieter Durand, uyt het dorp Chignac, nabyJuil- lac, in Vrankryk, komt te overleden in cicn ouderdom van 103 jaren. Dezen grysaerd had zien van de konscriptie vrystellen den zoon dien hy had gehad van zyne laetste vrouw, welke hy huw de toen hy reeds 80 jaren oud was. Verleden jaer woonde hy het huwelyk van dien zoon hy, en korts.geleden vervulde den eerbiedwe'erdigen ouderling liet ambt van peter over het kind dat uyt dit huwelyk geboren wierd. Zich naer de laetste jaermerkt van Juülac begeven hebbende, kreeg hy aldaer eene beroerte, die hem op korte dagen uyt hot leven rukte. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Maendag en Dynsdag 17 en 18 Juny: De herkenning van het koningryk Italien door Frankryk, de overeenkomst dieswege gesloten tusschen het fransch gouver nement en dat van Londen, de onderhandelingen deswege aen- geknoopt tussohen de kabiuetten van Vrankryk en Rusland, en eyndelyk de notas door M. Tbouvenel aen die hoven van Ma drid en Weenen gerigt om de besluylselen van zynen Vorst en de beweegredens zyner beslissing te'doen kennen,* dit alles word op de uytdrukkelykste wyze bevestigd. Wat de roomsche kwestie betreft, zy blyft voorloopiglyk fn den statu quo. De herkenning vaa italien zal niet gevolgd zyn van Roomen's ontruiming, zoo luyd de parysche Pair ie, zoo ook word uytdrukkelyk verklaerd in de notas naer Weenen en naer Madrid gezonden*. Deze voorbehoudingen laten echter de deur open voor de toekomst, en zy dwingen Victor-Emmanuel niet om ten voordcele van de wereldlyke magt van den Paus verbindte- nissen aen te nemen welke hem de kans zouden ontnemen om van Roomen den zetel van zyn overweldigde ryk te maken. Wy vernemen door verscheydene dagbladen dat er eene groote verergernis te Florentien de* processie van het H. Sakrament heeft gestoord. De aanhalingen zyn verschiHig en somtyds elkan der tegensprekend, vooral is men het niet eens nopens de oor- zaken "der gebeurtenis maer hetgeen volkomentlyk door allen bewaerheyd word, is dat den aertsbisschop uytgejoUwd en ge- schuyfeld is geweestdat verscheydene der aenziènlykste per- soonèn gehoond, mishandeld en in het aengezigt geslagen geweest zyn; dat den prins Gorsini maer met groote moey- te in het palazzo Baldmi is kunnen geraken, waervan de ruyten door het gespuys verbryzeld waren, dat een deel der geestelyk heyd is moeten wegvlugten iu de hoofdkerk, alwaer zy als 't wa re'belegerd is geweest; en eyndelyk dat de nationale wacht maer grootere ongelukken heeft kunnen voorkomen met tol dry uren te bivakkeren rond het huis Gods cc 't welk men op het punt was stormenderhand in te nemen. Waerschynlyk zullen wy welhaest de byzonderheden ontvangen welke de Armonia en de Comptemporaneo beloofd hebben. Tot dan toe zullen wy wachten. Woensdag, 19 juny. 'De Briefwisseling uyt Roomen aen den Danschen moniteur ge zonden. doen het uytwerksel kennen in die hookistad te weeg gebragt door de dood van M. de Cavour. cc Den Paus, zegt het officieel blad. zou Cr uytnemend door getroffen geweest zyn; hv zelf zou de mis willen lezen hebben voor uc zielerust van den doorluchtige» overledenen ea hy zou bevelen gegeven hebben op dat er in alle de kerken tot dezelfde intentie zouden gebeden gestort worden. Het c'nristelyk eynde van 31 de Cavour "had by- zonderiyk de gemoederen in *de Eeuwige stadgetJ-oiVeu. Wy lezer het volgende in eenen brief uyt Roomen, den 1 i dezer, aen den Messager du Midi cc Men zegt dat den pastor die de laetste Sakramenten aen graef de Cavour beeft toegediend, te Roomen aengekomen is. 'T is eenen franciscaner-monnik, die reeds over vyf jaren met eene byzondere zending door M. de Cavour by den Heyiigen Va der wierd gelast. Het doelwit dier onderhandeling was van aea den Paus den voorstel mede tc deelen welken het gouvernement van Koning Victor-Émmanuel hem deed om de godsdienstige zaken van Piemorit tot vereffening te brengen maer den voorstel wierd te Roomen ais onaennemefyk beschouwd. Men doet het gerucht loopen dat dien zelfden kloosterling aen den Heyiigen Vader eene wederroeping brengt van den vermaerden minister voor wat de kerk betreft. Den briefwisselaer verhaelt vervolgens dat het revolutionnaire komiteyt van Roomen eerst dry dagen rouw had bevolen voor de dood van den oudsten minister van Victor-Emmanuel, maer dat van zoohaest .het had vernomen dat M. de Cavour cc gestorven was met de vertroostingen der Kerk en na de Sakrame"nten ont vangen te hebben, het aenstonds de roode halsdoeken deed her nemen en den doorluchtige» staetsman eenen bedrieger en ver rader des vaderlands noemde. 'Madrid, 15 juny. Men meld uyt Portugael dat regeringlooze proklamatien aldaer het gouvernement beschuldigen van het leger te willen op niet brengen met het doelwit om de nationale onafhankelvkheyd tó verkoopen. Die proklamatien eyndigen met de woorden :Leve Saldnnha Wy vinden in den Messager du Midi eenige byzonderheden over het verblyf der siameesche afgezanten te Toulón.. - Die Indianen, welke de reyzigers afschilderden als .halfwilde lieden, zyn integendeel uytnemend kiesch over de sliptste pun ten der eerbewyzing en beiamelykheden. Dynsdag, t>dens hun bezoek ter reede, bemerkt hebbende dat een schip 'hun maer eenen groet van zeventien kanonschoten had gegeven, deden zy die misgreep opmerken en reklameerden er tegen, beweerenöe dat zy wilden behandeld worden gelyk lord Elgin en baron Gras- het geweest hadden in de havens van Indien. Men heeft bunne opmerking in aendacht genomen en eenen nieuwen groet van negentien schoten heeft hen ten vollen moeten-voldoen." Naer hetgeeu wy komen te zeggen moet nten nogtans niet denken dat het ernstige mannen zyn hoegenaemd niet, men heeft te doen met groote kinderen, die niet anders vragen dan vermaek aengedaen en verlustigd te worden. Terwyl men hun alle de rykdommen van ons zeearsenael wyd en breed deed bezoeken, het voarnaemste dat hun in die o*n* meetbare ruymte onzer zeemagten trof, waren de kramen der galey en kokosnoten door de galeyboeven met beeldhouwwer ken versierd. Men heeft verscheydene byzonderheden opgemerkt, die niet weyn'ig verwondering baerden aen de persoonen die de eer gehad hebben tot de Siameezen Ie mogen naderen. Aldus, by voorbeeld, den gezant, en de groote dignitarissen van zyn gevolg, -suuylen hunnen neus mei hunne vingeren niet ap de wyze der Europeanen die den neus tusschen hunnen dtiym en wysvinger nypen, maer met sterlyk hunnen wvsvinger op-een neusgat te drukken en bevalliglyk'den inhoud langs "het andere uyt te blazen. Deze doenvvyze, die in den eersten zekeren indruk maekte wierd nadien grootelyks in acht. genomen en was eene rede voor de ongeloovigen en nieuwsgierige om zich op eerbiedigen af stand van I1H. EExe. te hauden. Zy stappen niet, maer springen in hun rytuyg, want het ge bruyk van den tree beschouwen zy als onvereenbaer met hunire weerdigheyd. Men kent doorgaens de aengelegenheyd van cte pei'soonaedje aen de grootte van zynen sprong, ook heeft men aile de moeyte der wereld gehad om den gezant te beletten van op den bak van den kaetsier te springen, en hy kon ohmogelyk niet begrypen dat men hem wilde beletten de verhevensle plaets- te gaen bezitten. Men schryft uyt Roomen, M juny aen de Monde Ik wil eerst en vooral aen onze lezers zeggen dat de gezond- heyd van onzen welbeminden Vader volkomentlyk hersteld is-. Gisteren is hy uytgegaen en heeft de stad doorwandeld om het volk gerust te stellen, want men had onder, hetzelve noodlottige ongerustheden verspreyd. Het volk heeft zich op-den doortogt Zyner'lleyligheyd neergeworpen met de grootste blykens van eenen liefdevollen eerbied. Deze menigte wist het gedrag vau den grooten edelmoedige» Opperpriester by de tyding der daoc# van M. de Cavour. Zy wist dat 's morgens "Pius IX zyn rouwge- waed had aengetrokken en het heyüg misoffer had opgedragen voor de rust der ziel van den.vyand van Kerk en Italiën, van dien vyand die zich op het laetste uer met de Kerk heeft ver zoend, maei die het kwaed niet heeft kunnen herstellen, dat hy aen Italiën gedaen heeft. Van den morgend vroeg tot 's middags,, zyn er op bevel en op eygene kosten" van Pius IX zonder op houden zielmissen gelezen geworden op alle de autaren, die in het zwart versierd waren, in de hoofdkerk van Si-Pieter Het is aldus dat den grooten Pius vraek neemt over de bisschoppen, de priesters, dc kloosterlingen vdie vervolgd, gekerkerd verban- neo, uytgeroofd geworden zyn door de beweging welke M. de Cavour heeft opgeruyd. BIRGERLYKEX-STAXD. GEBOORTEN. Makkelyk 2 Vrobwel. -5 HÜWELYKEN. F. Burny, byxonderen, met M. Burny, beïondere. L. D'Herd». feertouwersgast, met J, Van de Tas, mutsemaekster. P. Weyn, gepensionneerden, met B, Van Pamel, dagloonster. J. De Sadeleer, metsersgast, met A. Potriau, kantwerkster. D. Cor'.hals, rondleurder, met J. Desmet, kantwerkster. F. Backaert, kleermaker, met >1. Van Holsbeeck, kantwerkster. F. Speeckaert, solferstekmaker, met R. Van den Broeck, kantwerkster M. Comelis, magaiynier, 28 j., Pontstraet. M. Boeykens, 12 j., Myibeke. F. Van Cleemputte, zonder beroep, 40 j., Schacrbeke. T. Cas9iraan, 17 raaend, Zonnestraet. J. De Schrvver, 1 j., Keyzer9tr. B. De Witte, 8 j., 31ylbeke. P. Van Hauwermeiren, beggyn, 80 j., te Wetteren overleden. M. Brantx, 2 maend, Vrouwestraet. J. Sleerv- haut, man Van Varenbergh. daglooner, 63 j Myibeke. M. De Wael, zonder beroep, 31 j.. Schnerbeke. G. De Groock, tronw Van den Bossche, zonder beroep, 29 j., Radysegang. ByvLOUIS VAN GEIT, te Erembodegera ter gelegenhevd Karmis op Dynsdag 25 J-.iny. De pryzen zuilen bestaen in Geld, den i/ileg is be- ptcld op fis l, 10 centimen, Bolmpersjjeld begrepeo.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2