Zillinü, van den Gemeenteraed. Wy zyn in slant de echtheyd dezer berigten te waerborgen.» Zal den Denderbode deze logenstraffing mededeelen Zyu wy met deze aenhaling vei legen In't,geheel niet. Wy hebben de briefwisseling uyt Turyn én uyl Roomen geloofden wy smaekteu er wezenlyk voldoening in te mogen aenkondigen 'dat eenen openbaren vyand der Kerk zich bekeerd en openbare teekens van berouw gegeven had. Is het zoo niet, of moeten wy gelooven dat den g'exeommuniceerden inininister geene weder roeping gedaen heeft, 't is voor zyne rekening. Wy zyn er diep over bedroefd voor zyne geheugenis, voor zyne familie en voor geheel Europa, 't welk er een groot voorbeeld door verliest en eene hulde aen de Catbolyke waerheyd. Heeft er geene wederroeping plaets gehad, wy durven vlakaf keggen dat het eene stellige, eene schendige valschbeyd is te verzekeren dat den Paus het gedrag van den priester, die de HH. Sacramenten aen M. Cavour heeft toegediend, volkomentlyk zou goedgekeurd hebben. Wy durven er zelfs Invoegen dat dien priester zyne heyligste pligten miskend heeft. Er is geenen priester op de wereld die de magt had graef Cavour, zonder wederroeping, te absolveren. Komt liet aen niemand toe do rekeningen van- Gods regtveerdigheyd te onderzoeken of te beredeneren, 'liet komt evenmin aen wie het zy toe het omzaggelyk priestersambt' te verkeeren in een ambt van enkele believing." be Catbolyke principen zyn daer, de principen van eeuwige regtveerdigheyd en waerheyd, en als deze spreken of ibeslissen, dan moeten alle redeneringen zwygcn. Als 't Verbond met deze uytleggingen en verklaring niet te vreden is, hel mag spreken, wy zyn bereyd deze stof van booger op te nemen en ren desze-lfs sehryvers te bewyzen dat zy of wel te ligtziunig, of veel t'onwetendc zyn om zulke punten te behandelen O In zyne zilting van Woensdag laetst, heeft den Gemeenteraed ■xicli onder andere bezig gehouden met den voorstel dien M. De Windt wederom gedaen heeft van namelyk de Broeders van de Gliristelyke Scholen uyt de koslelooze stadsschool weg te zenden en ze door wercldlyke leermeesters te vervangen. De betreurlyko hardnekkighevd waermede M. De Windt aen zyn voorstel houd, zullen wy door onze weldenkende medeburgers laten beoordeelcn alsmede de onbegrypelyke ondersteuning die hy in zes zyn er medeleden gevonden heeft. Verschud ene leden hebben voor en tegen het voorstel ge sproken 'den schepen, M. De Craecker, heeft onder andere een géschreven factum afgeknabbeld dat veel gelvkenis had met eene domme knoeyery van 'l Verbonden waerover wy, uyt walg, stil- zwygend heenstappen. M. De Wolf heeft dan eenige welgegronde beredeueringen doen gelden welke aen het voorstel vvandig waren en ten doel hadden den statu quote behouden. M. Eyèrman, voorzigtiger dan zynen voorganger, M. De Craecker, heeft dezen op dien grond niet gevolgd en slechts eenige opmerkingen phtwikkeld voor het voorstel De Windt, ontwikkeling die, alhoe wel in behoorlyke tael voorgedragen, geen groot gedacht van TM. Ëyerman kan doen opvatten, want zy vvierden door de heeren Cumont, Van Langenhove en Van der Hevden met veel gemak vergruysd. M. Van der Heyden bvzonderlyk heeft met de logiek, met dé kalmte en wyze oordeelkracht die hem eygen zyn de debatten geresumeerd en al de aenlialingen der aen de Broeders tcgenstrydige sprekers weerlegd. Den slimmen doctor De Windt heeft maer een enkel woord gesproken en dit was eenen JA om voor zyn voorstel te stemmen. Dit was aerdig om zien, ie meer, als men bemerkt had dat den man wel eene geheele uer al geknikt en geschuddebold had vooraleer er tot de stemming overgegaen vvierd, welke den volgenden uytslag heeft opgeleverd. Ikbben gestemd voor het voorstel De Windt MM. DE WINDT, EYERMAN, DE CRAECKER, VAN DEN BROECK BOEYÉ, VAN DEN BOSSCHE, VAN DER SMISSEN. Hebben legen gestemd MM DE GBEEST, DE WITTE, VAN DER HEYDEN, DE WOLF EEV10NN01S, CUMONT, VAN LANGENHOVE. Zoodat het voorstel is verworpen. Als 't noodig is komen wy dnerop terug. Men zegde en men herhaelde de verledene week, dat M. E. pinncz, gedeputeerden van Charleroy, eenen postin het ministerie acuvecrden zou. Een liberael blad dier stede kondigt aen dat M. Pirmez dien post geweygecd heeft, en dat hy eene zottigheyd doen zou met denzelven te aenveerden. Wy zyn ook van dit gedachthet tegenwoordig ministerie is zoodanig versleten dat er niemand meer by treden wilt, verzekerd zynde dat alle herplaestering vruchteloos wezen 20U. Men verzekert dat M. graef de Montessuy, buvtengewoonen gezant en gevolmagligden minister van den keyzer dej4 Franschen by het hof van Brussel, aen zyn gouvernement zyn ontslag komt te vragen en dat zyn verzoek zou ingewilligd zyn. Men weet dat M. de Monttessuy langen tyd diplomatische fonc- tiën heeft bekleed in verscheydene der overweldigde Staten van Italiën. De laetste gebeurtenissen die in het Schiereyland komen volbragt te worden en die zoo onbesehaemdelyk door Vrankryk komen herkend en bekrachtigd te worden, zouden, naer men verzekert, de reden zyn die den achtbaren en eervollen minister zouden bqletten van nog' langer zulk een gouvernement by den Yicmden te verleg an vvoordigen. CORRESPOXDEXTIE. M. en vriend T. uyt V. ik heb voor uwe commissie gezorgd. Zondag iest moet reeds de onderviuding gehad hebben. MM. en vrienden W. uyt E. er is aen uwe vraeg volkomen, niet omdat gv daet* toe regt had, maer uvt enkele vriendschap. Dezen dien gy te werk stelt is verpligt te betalen, 't is hy die er bet profyt uyl geniet en dus is 't hy ook die er den last moet van dragen. .M. S. uyt A. Neen. Gelieve het acht dagen uyt te stellen. Exposition des Objets destines aux Eglises Pau- vres, au local de l'Externul du convent des Dames de Ma rie en eette ville. OUVERTURE. Dimanche 30 Juin de 10 heures du matin a midi, et de 2 heures de Faprès-dmée a 6 heures. Les jours suivants Lundi. Mardi, Mercredi et Jeudi de 9 heures du matin midi et de 2 heures de l'après-dinée a 6 heures. L'Entrée ent gratuite Genootschap der Gedurige Aenbidding en tot onderhoud der Arme Kerken. Tentoonstelling der Voorwerpen bestemd tot onderhoud der arme Kerken, in het klooster der Damen van Maria in deze stad. Opening Zondag 30 Juny 1861, van twee uren namiddag tot zes uren des avonds. Macndag, Dynsdag, Woensdag en Donder dag van negen uren 's morgens tot den middag en van twee uren nanoen tot zes oren des avonds. Ingang kosteloos. Zondag laetst heeft er eenen pryskamp met de Duyven in de societevl les amis sans chagrin .gevestigd te Aelst by Frans Van Rillas in St-Ivo op Tours (depart. Indre et Loire) Vrankryk plaets gehad. De duyven zyn om 3 uren 's morgens te Tours door de zorgen van dén heer statieoverste losgelaten De pryzen zyn be- haeld als volgt 1° M. G. Van Cauwenberg te Aclst, om 4 uren 48 minuten naer middag. 2° M. Ph. Tas Nieuw erkerken, 5 uren 2 minuten. 3° M Van Stappen Merkthem, 5 uren 25 minuten. 4° M. C. Van der Meerssche te Aelst, 5 uren 49 minuten. 5° M. Joseph De Gheest, te Aelst, 5 uren 49 minuten 30 seconden. 6° den zelfsten, a uren 49 minuten 3D seconden. 7° C. Van der Meerssche voornoemd, 6 uren 28 minuten. MM. Bouquet, Van Miegfem Lokeren er» Fr. Hillaert Audegem alle twee om 6 uren 50 minuten. Mgr den Bisschop van Gend heeft benoemd M.Ero. Maes, tot onderpastor van Sl-Anna te Gend M. Ch. Houwaer, tot onderpastor te OosiackerM. A. De Dryver, tot onderpastor te SelzaeteM. L. De Jaegher, tot onderpastor te Slekene. Ten gevolge der inrigting van postbureelen te Ertvelde en St Xanreyus, zullen te beginnen van 1 July aenstaende de vol gende gemeenten van postkantoor veranderen Cluysen, Ertvelde, Oost-Eecloo, die bediend wierden door Selzaete, zullen voortaen hunne brieven krygen nyt het nieuw postkantoor van Ertvelde. St-Jans-in Eremo, St-Laureyns, Ste-Margareta, Waterland-Oude- man en Watervliet, die tot hiertoe hunne brieven van Eecloo ontvingen, zullen voortaen door het nieuw postburecl van St-Laureyns bediend'worden. Zaterdag verschenen voor het assisenhof te Gend de ge- naemde Frans Cardon, schaliedekker te Nieuwerkerken Jan- Baptist Cordon, werkman id.Domien Van Rassen, wever id. Pieter Matthys, timmerman te Grootenberge Benjamin Van der Poorten, oud-kieerverkocper te Aelst; Constant Wambach,' werkman te WichelenKarei van de Voorde, werkman te Erpe Basiel Roeland, wever te AelstFrans Van der Steene, daglooner te Aelstbeschuldigd van op het eynde van verleden jaer zeven dieiten begaen te hebben met verzwarende omstandigheden, en eene pooging tot diefte. iMeesl alle deze kerels stonden op een slecht bladje vyf hunner hebben reeds eene of verseheydene veroordeelingen ondergaen Frans Cardon wierd drymael veroordeeld voor diefte en stond onder de waekzaemheyd der politie toen hy do dieften pleegdo voor welke hv thans op het banksken zat. Van Rassen is ook drymael voor diefte veroordeeld geweest. Pieter Matthys, die ook onder de waekzaemheyd der politie stond,, had reeds vyf nmel op het dievenbanksken gezeten een mael wierd hy tot ecu wigd uren den dwangarbeyd verwezen. Wambach heeft reeds vyf veroordeelingon ondergaen. Van de Voorde ook vyf, vvaervan twee tQt vyf jaren, eene. tot 43, en eene andere lot altyddurenden dwangarbeyd. Roeland is viermael verwezen geweest. Woensdag avond, rond 71/2 ure, heeft het assisenhof van Gend uytspraek gedaen in de zaek van Frans Cardon, schaliedekker te Nieuwerkerken J. B. Cardon, werkman, id. Domien Van Rassen, wever, id. Pieter Mathys, timmerman te Grootenberge Benjamin Van der Poorten, oud-klecrverkooper te AelstCon stant Wambach, werkman te Wichelen,.; Karei Van ds Voorde, werkman te Erpe Basiel Roelant, wever te Aelst Frans Van der Sleene, daglooner te Aelstbeschuldigd van menigvuldige dieften met verzwarende omstandigheden. Den jury is om 5 1/2 ure in beraedslaging getreden. 37 vragen waren op "te lossen. Ten 7 uren heeft den voorzitter van den jury lezing gegeven van de antwoorden op de verschillige vragen. De antwoorden- zyn ontkennend voor Van de Voorde en Van der Sleene. De voorzitter gebied hunne onmiddelyke in vryheyd-stelling, wat de andere beschuldigden betreft, deze zyn veroordeeld ge worden als volgt Frans CardonPieter Mathys, Constant Wambach en Basiel Roelant, allen in staet van hervalling, tot eeuvvigdurenden dwangarbeyd en tentoonstelling. D. Van Rassen, tot 10 jaren dwangarbeyd en .10 jaren waek zaemheyd. B. Van der Poorten, tot 7 jaren dwangarbeyd en 10 jaren waekzaemheyd. J. B. Cardon. zoon van Frans, voor wien er verzachtende om standigheden in acht genomen zyn, Lot 6 maer.den gevang. Men meld uyt Assche De gemeente Assche, middenpunt der hoppevelden, en hare omstreken zyn lot hier toe begunstigd. De jonge plant is nooyt van 's menschen geheugen meer gevorderd en schooner geweest, en belooft eenen grooten en vollen oogster is wel ongedierte, maer tol hiertoe veroorzaakt het noch vertraging noch verlies, en l.et begint te verdwynen. Woensdag avond waren de genaemden Karei en Amand Van Achter, oud 15 en 8 jaren, en Emmanuel Wyngaert, oud 15 jaren, op den Lievegang aen het varen, toen eensklaps hun bootje omsloeg en zy alle dry in de Leve vielen. Den genoemden J. B. Veekman, oud 28 jaren, die zich ter plaets bevond, sprong hun spoedig ter hulp en gelukte erin eenen der drinkeiingen te vatten, doch hy ware zelf het slagt offer zyner zelfsopoffc-ring geweest zonder zekeren Lieven Ser- geys, oud 24 jaren, die hem ter hulp kwam en hem boven haelde met den jongen dien hy vast hield. Daerna sprongen zy alle twee weer in het water en gelukten er in zonder moeyte ook de twee andere drinkeiingen te redden. M. Van Dormael, lid der Vertegenwoordigers-kamer voor het distrikt Leuven, ligt gevaerlyk ziek te Thienen, van welke stad hy burgemeester is geweest van 1830 tot 1848. Met droef- heyd vernemen wy dat de geneesheeren geraedzaem geoordeeld hebben hem te doen beregten, donderdag avond.' Zyne menig vuldige vrienden verkeeren in de diepste neerslagtigheyd. Met genoegen vernemen wy dat der staet van M. Van Dormael, volksvertegenwoordiger van Leuven, gevoelig verbeterd is en dat alles eene spoedige genezing laet verhopen. Men schryft uyt Leuven, den 21 Juny Sedert twee of dry dagen heerseht er alhier zulke stikkende hitte, dat zy niet kan nalaten door een geweldigste onweder te breken. Ook, sedert vier en-twintig uren houd het niet op vau donderen, hagelen en regenen. De oogsten in dc omstreken der stad en namelyk die vatf het Vleminckx-Veld, zyn sierk bescha digd. Hagelsteenen ter groote van een duyveney hebben Icttcr- lyk de rogge en geerst afgehaktduyzende vensterruyten zyn in stad verbryzeld. Dc kerk van St-Quintyn, die van St-Michiéb en over hel algemeen al de huyzen in de Nameiisehe en de Past- hooren stralen zyn letterlyk hunne vensters doorgeslagen. Te Heverlé is dezen morgend tusschen 6 en 7 uren den donder op den toren der parochie-kerk gevallen. Den eerweerden heer De Herdl, onderpastor, die zyne mis kwam -te lezen, bevond zich in de sacristy met den koster, toen zy eenen vurigen slin ger door het sleutelgat der deur zagen komen. Op het zelfde oogenblik waren zy ganseh omhuld van vuer en rook en kregen eenen geweldigen schok. Den bliksem was langs het puut van den toren binnen gevlogen had den plafond van het oksac! doorboord nevens de horlogie, die niet wierd aengeruekt, en was aldus binnen de kerk gekomen, welke hy rondvloog om langs dd sakristy bnyten te geraken. M. De Herdt ontkwam het met eene lange zwarte sireep op zyne linker hand en eene nog al lelie zenuw-smert in de gevrichten zyner beenen. Den kosteV ontving denzelfden schok in zyne beenen, doch zonder eenig verder teeken op zyn liehaem. Eene oude vrouw die in de kerk zat, kwam er met den schiik van af. Men gelooft dat de spits van den toren van Heverlé zal moeten afgebroken worden, want zy staet op het instorten maer het overige der kerk, die overigens verzekerd was, heeft geene be schadiging bekomen. 'T is reeds meer dan 24 uren lang dat het over Leuven don dert, en volgens alle waerschynlykheyd zullen wy nog van menigvuldige andere ongelukken hooren", Men schryft uyt Yper, 22 juny Een fel onweder, dat tamelyken tyd gednerd heeft en verge zeld was van eenen vreeslyken stortregen en windvlagen, is gisteren namiddag rond 3 1/2 ure over onze stad en omstreken losgeborslen. Te Wytschaetc was den wind zoo geweldig dat hy al de gebouwen eener pachthove heeft weggerukt huys, schu ren en stallingen, niets is blyven regtstaen. Het was de hoeve bewoond door zekeren J. B. Delporte, en toebehoorende aen M. Markey de Brielen. Op 3C0 meters van daer, heeft de hof stede van Mev. Van Damme, van Brugge, en gebruykt door de wed. De Coninek, hetzelfde loi ondergaen daer is allecnlvk het woonhuvs blyven regtstaen. Door een geluk der Voorzienfgheyd hebben wy geen een slagtoffer te betreuren, De verliezen zyn onberekenbaer. Gelukkiglyk was alles ver zekerd. De inlichtingen die ons uyt Waesten toekomen, zyn al zoo erg als die van Yper eene wolkbreuk heeft groote verwoestin gen aengerigt in de gemeenten Nieuwkerke, Ploegsteert, Mees- sen, lïouthem en Comen, en heeft op haren weg geheele pacht hoeven met toeboorigo gebouwen, als ook schouwen en daken weggerukt. Veel boornen zyn neergeveld en op groote afstanden, van daer geworpen. De oogsten ook hebben bitter geleden, en wel voornamelyk het vlas, dal ganseh plat geslagen ligt. By een onweder over de gemeente Bellem uytgeborslen, was den wind zoo hevig, dat er 112 boornen langs heuen de brugsche vaert zyn uytgerukt. Men schryft uyt Brussel, 24 juny. Verleden zondag is den donder gevallen op meer dan tien ver schillige plaetsen van Brussel en der' voorgeborgten maer de stortvlagen, voortgedreven door eenen stormigen wind, hebben veel meer verwoestingen aengerigt dan cle elektrische slof. Me nigvuldige daken zyn teenemael door het water ingestuykt meer dan 590 kelders staen overstroomd. Te Duvsburg, tusschen Tervueren en Leuven, is den donder op den kerktoren gevallen, die teenemael vermorzeld is een névenstaende lmys is mede vernield. Men schryft uvt Charleroy De onwedèrs zyn de verledene week op eene schikkelyke wyze toegenomen en hebben de verwoestingen in onze velden gébragt. Zaterdag rond 6 uren,- ten gevolge van eenige donder slagen, heeft eene hagelbuy op vyf minuten tyds al de oogsten van Gcrpiunes, Villers-Potlerie en Gougnics vernield. De hagelsteenen, schryft men ons- uyt laetst gemelde ge meente, waren ten meerderen deele zoo groot als hoendereyers mee heeft er gemeten die 8 centimeters lang waren. Zy hadden verschillende vormen, de eenen waren rond, de anderen plat, anderen nog waren veelkantig, met holten en hobbeligheden. Nooyt, vervolgt den briefschryver, zagen wy zulke verwoes tingen tuynen, aerdappelen, rogge, geerst, tarwe, alles is let terlyk vernield, afgemaeyd, en reddeloos verloren. De eenige hoop die ons nog overblyft ligt in de haver. Elkeen ligt in dG diepste neerslagtigheyd gedompeld. cc Alle de huyzen die aen den wind waren blootgesteld, zyn scbroomelyk gèleysterd geweest. Te midden des ooweders, kwamen de schaliën en ruylen met een helsch lawyt neerklet teren daer zyn huyzen waer geene enkele ruyt geheel gebleven is. Men hadde geze'gd dat alles ging verdelgd worden, Eene,n manmonsch van Fillers die zich by het felste des onweérs nog. buyten bevond, was byna doodgeslagen eenen anderen heelt diepe wonden bekomen. De kiuderen loopen het wild opzoeken dat op de velden gedood ligt. Zaterdag in den valavond, is er eene jonge dochter vau 22 jaren oud, uyt de omstreken van Meenen, zich naer Brugge in de handen dér gendarmen komen overleveren, en zich pügtig. verklaren van eene moord op eenen persoon dien zy zegde hacr lief te wezen en met wien zy zondag den 16. Meenen verlaten had. Niets, in het uytwendige dier dochter kon de mogelykheyd van zulk eenen aenslag doen gelooven, zy is van eene teere lichaemsgestekenis en ziet er zeer bloo uyt. Moet men hacr zeggen gelooven, zy zou haer lief met een mes den hals afge stoken hébben tervvvl hy sliep te midden van een stuk koorn, op het grondgebied eener gemeente omstreeks Yper. Tiet slagt offer zou aënstonds bezweken zyn zonder den minsten weerstand geboden te hebben. Het schvnt dat de vraeklust door derr minnyd verwekt de dryfveer van dit schelmstuk zou geweest zyn. Het parket van Yper is aënstonds verwittigd geworden en zal de feylen gaen bestatigen. gave God dat geheel deze geschie denis* het voortbrengsel eener zinverbystering var. het meysje mogt wezen Wy lezen in een Antwerpsch blad het volgende over den reus Murphy die zich in Antwerpen bevind cc Wy zyn den Ierschen reus John Murphy gaen zien, maer, kristen'e zielen wat v/sntHv is nog eenen voet gegroeyd sinds verleden jaer, en toen was hvahzoo groot dat bv niet meer ui een vigilant kon zitten. Nu is het waerlyk een verbazend men- schelyk schepsel. Mer. noemt hem den groolsten manskerel die op Gods lieve wereld loopt. Zy die hem zoo noemen liegen geen hair, want hy is nog grooter dan den groolsten. Den barbier zeept hem in en scheert hem met eenen langen slok, zoo gelyk men de kerken wit, zoo groot is hy. In een go- woon bed kan hy naluerlyk niet slapen, maer men heeft in zyn hdtel eenen gang met mattrassèn belegd en daer kruvpt hy 's avonds in. Ais hy lacht ziet men zyne sehoone witte tanden en dit isjuyst alsof men een dominospel ziet, waervan men de stee- 11 en nevens malkander heeft regt gezet Den garcon leydde eenen aengekomen*reyziger voorby de kamer van John Murphy, die

De Denderbode | 1861 | | pagina 2