gevang en 46 fr. boete ter oorzaek van slagen en wonden aen M. Jeanty zelfs toegebragt. Dat zyn mannen, niet waer die eene party kenmerken M. Tesch wildoden deftigen heer Jeanty eene duchtige les spellen <loch het openbaer gevoelen zal oordeelen wie er de grootste schande zal van inoogstcn. Den St-Pieters Penning voor hei Hof van Cassatie. BELANGRYK ARREST. Het Hof van Cassatie heeft Dynsdag, op de pleytredenen van M. Quairier, een arrest uytgebragt van uytnemende belangryk- heyd. Het gold namelyk de beruchte zaek van St-Pielers penning die sedert een jaer de belgische drukpers bezig houd. Men her innert zich dat een eerste arrest van het hof van appel de rond- lialers van het werk van St-Pieters penning veroordeeld had dat een tweede arrest, hen nadien vrysprak en dat er aldus eene legenslrydige regtsleer was ontslaen M. Quairier, diepgrondig overluygd van de regtveerdigheyd der regten van welke hy zich in appel den deftigen verdediger had aengesleld, heeft dezelve vervolgd in Cassatie. Die levendige en medeslepende welspre- kendheyd en die kracht van bewysvoering ontvouwende die hem op den eersten rang der balie van Brussel hebben geplaetst, heeft by het Hof de zaek in zyn voordeel zien oplossen, en de voor ziening verwerpen van iM. den prokureur generael van 't hof van appel. Hel Hof en M. Quairier hebben zich hoogst verdienstelyk ge- maekt voor het land. Alle dc ware vrienden onzer konstitulion- neJe vryheden zullen aen liet Hof zyne hooge onpartydigheyd en echte vryzinnigheyd dankwyten en aen M. Quairier het talent, •de wetenschap er. de welsprekendheyd die hy zoo edellyk ten dienste der vrvheyd heeft gesteld. Het schyn liberalismus zal dit arrest onthalen mei die vieze luym welke den haet tegen al "wat ver of van by godsdienst of priesters betreft, gewoonelyk inboezemt, 't is eene rede te meer om ons te verheugen en nog krachtiger dan ooyt de openbare yryheden te verdedigen tegen de poogingen des liberalismus van vremden invoer. Het Gioïualc di Horna kondigt de volgende nota af Vele dagbladen hebben gesproken van de openbare gebeden die men beweerde door den Ileyligen Vader bevolen geweest te zyn voor de eeuwige rust van overledenen graef Cavour. Het is geenszins te verwonderen dat te midden der schynheyligheyd dezer eeuw, men heeft trachten te doen gelooven dat eenen man die, in volle Parlement, bekend hoeft van twaelf jaren lang tegen den H. Stoel te hebben saemgezworen, zyne sterfelyke loopbaen geeyndigd heeft met alle de gesteltenissen van eenen goeden calholyken. Men had aldus ten doele de wereld te overtuygen dat hy wel gehandeld had toen hy de geheyligsts regten van een ander schond. Het is volkomentiyk valseh dat Zyne Heyligheyd openbare gebeden bevolen beeft in deze hoofdstad der ealholyke wereld. En alhoewel den Heyligen Vader, lydens dat den piemontesehen minister' leefde, niet opgehouden heeft den Allerhoogsten te bidden van hem de gratie te verleenen om op den regten weg terug te keeren, nogtans, indien hy, na zyn afsterven aen God gebeden heeft opgedragen voor de rust zyner ziel, 't is in het geheym dat hy het gedaen heeft en geenszins in bet publiek gelyk men beweerd heeft. Zyne volstrekte onvvetendheycl wegens de omstandigheden die de laetsto oogenblikken van graef de Cavour vergezeld hebben, belette alle openbare betooging. OVERVOERING DER RELIKWIÈ1S VANSt-BRIXIUS. Wy ontvangen de volgende bezonderheden wegens het schoon feest dal maéndag laetst te Sl-Lievens-Hautcm en te St-Lievens- Essche heeft plaets gehad. Van in den vroegen morgend leverde de gemeente van St- Lievens-Hautcm een levendig uytzigt op de plaets was sierlyk opgeluysterd met loover en draperyën zegebogen met bloemen en opschriften bedekt, stonden van afstand tot afstand opgerigt lol op het uyteynde der gemeente, waer er eenen ruslaulaer opgeslagen stond, bestemd 0111 de uyt Gend verwachtte relikvviën op te plaetsen. De kerk, met haer setioonste feestsieraed bekleed, stond open voor de menigte der bedevaerders nyt Geeraerds- bergen, Aelst, Audenaerdc, Ninove en alle de omliggende dorpen toegestroomd. 'T was 7 1/2 ure toen de dry rytuygen met de relikwien te Hautem aenkwamen, gevolgd van eene lange reeks andere rytuygen die de bedevaerders van Gend aeubragten. De relikwie- kassen wierden op den autaer geplaetst, en de menigte trok naer de kerk waer de mis ging gedaen worden. Het heyligdom was te kleyu geworden om de schroomlyke massa der pelgrims te bevatten de menigte geloovigen dit tot de 11. Tafel naderden, was groot en de plegtigheyd was wezentlyk eene algemeeae communie. Ten 9 uren kondigde het kanor. de aenkomst aen van Z. Hoogw. den bisschop van Gend. Eenen stoet wierd gevormd -om den pre- laet te gaen ontvangen. Het muziekkorps der gemeente en de overheden maekten er deel van. Op de grens (Ier parochie stapte Mgr af en na de eerbewyzingen der geestelykheyd ontvangen te hebben, wierden de relikwiën en de kassen van St-Brixius processiegewvs naer de kerk geleyd. Daer had het eerste deel der plegtigheyd plaets M. den kanonik Meul, secretaris des bisdoms, geeft lezing van den begifligingsnkt die aen de kerk van Hautem de gebeenten van den martelaer St-Brixius schenkt. Mgr. den bisschop sluert tot de aenvvezigen eene korte aenspraek toe. Daerna gaet men over tot de teekening van het proces-verbael, op parkement geschreven, dal in een koffertje met dobbel slot gelegd wierd, T welk ook, in eene looden doos,, den boek behelst waerin de namen geschreven zyn van al de geloovigen die deel genomen hebben aen den Jubilé van St-Livmus, in 1857. Dit koflërtje, als ook de nieuwe ka? van St-Brixius, zullen berustende blyven in het graf van den Apostel van Vlaenderen. -Een uer nadien en na dat de relikwiën eenigen tyd oen den eerbied der menigte zyn uytgesleld geweest, vormt zich de processie en steil zich in beweging naer Essche. Den stoel is geopend door de deputation der verschillige konferentiën van den 11. Vincentïus-a-Paulo van Vlaenderen. De gebroeders dragen de relikwiekas van hunnen doorluehtigen patroon als ook twee kassen die de relikwiën behelzen van de Heyligen des Bisdoms. Verder verschynt hol schoon beeld van den H. Livinus, gedragen door de leden des broederschaps van dien heyligen Bisschop. Eyndelvk volgt eene groep damen der godvruchtige en liefdadige associaliën van Gend en omstreken, rond het beeld van 0. L. Vrouw en de relikwiekas die het hair der H. Moeder Gods be vatte. De relikvviën van St-Brixius, gevolgd van eene talrvke geestelykheyd, van leden van verschillige kloosterorders en eene dikke menigte geloovigen, sloten den stoel. Verders waren nóg in den stoet verdeeld fraeye groepen maegdekens en kleynè jongelingen met banieren, bloemtuylen, zinnebeelden enz. Een overheerlyk weder begunstigde deze* plegtigheyd, en gedurende gansch den togt weergalmde de lucht van godsdienstige ge zangen. De geestelykheyd der parochiën van Oombergen, Leeuwerghem en Grootenberge kwamen achtercenvolgendlyk de processie te gemoet en vergezelde dezelve op gansch den 'door gang over hun grondgebied. Te Grootenberge aengekomen, hebben de bedevaerders eenigen tyd gerustde relikwiën wierden in de kerk der parochie aen de godsvrucht der geloovigen uitgesteld. Om 3 uren kondigd het geluvd en hei kanon aen dat den stoet zich weer op gang ging begeven. De bedevaerders vereenigen zich in de kerk, waer M. den kanonik Osl hun eene welsprekende en warme aenspraek toesluert. Na de benedictie van bet H. Sa crament stelt de processie zich in wcêr in beweging regt naer Essche, dilmael vooruytgegaen door groepen kinderen kongre- ganisten der parochie Grootenberge, bloemtuylen en banieren dragende. Het volk dat den stoet vergezelde groeyde steeds in menigte aen. Op den Kalvarieberg van Wynhuvze aengekomen, vond men daer Mgr den bisschop van Gend met de geestelyken van zyn gevolg daer ook vervoegden zich by de proeessiede leerlingen van het bisschoppelyk kollegie van Geeraerdsbergen met hunne professors en hun uytmuntend muziekkorps vooruvt. 'T was wel van die hoogte dat d"e processie hel statigste zigl opleverde. Na dat Z. Hoogw. eenige woorden tot de geloovigen had toe- gestuerd, sloeg den stoet den weg in naer Essche, dit mael vergezeld van Mgr den bisschop zeiven. Schoon waren de ver sieringen die men op gansch'dezen weg ontmoette, 't waren overal wimpels en vlaggen, loover en bloemenkransen, boomkens en zegebogen de parochie Essche was prachtig niets kan een denkbeeld geven van hel schilderachtig en bekoorlyk zigt dat de groote plaets opleverde op hel oogenblik dat de processie daer aeukwam. Aengekomen zynde op, de plaets, waer de flH. Livinus en Brixius de marteldood ondergingen, trokken de bedevaerders naer de kerk, alwaer de plegtigheyd voltrokken wierd door de overlevering der duerbare relikwie, het lof en den lofzang Te Dcum Laudamus. Verleden dynsdag is onzen gewezen onderpastor, den wel eerw. heer Longneville, thans Pastor te Stekene benoemd, aldaer met veel plegtigheyd geinslalleerd geworden. Ter dezer gelegénheyd waren de straten op omtrent eene halve myl afslands met sperreboompjes beplant doorvlochten met ge kleurde katoenen, prachtige zegebogen waren opgeslagen, hon- derde wimpels, vlaggen, oriflammen wapperden van de daken en uyt de vensters der huyzen, immers de gemeente en de straten, waer den fraeyen stoet moest doortrekken, waren allerschoonst versierd zoodat de Stekenaers hunnen nieuwen herder met al de hem verschuldigde eer en liefde onthaeld hebben. Daerover wenschen wy die belangryke parochie veel geluk haer tevens voorzeggende dat zy in ha'ren nieuwen pastor een zeer wys, voorzigtig en vreedzaem man zal hebben, die hier te Aelst, door zyne onberispelyke handelwyze, veel vrienden en niet eenen vyand gelaten heeft. Dynsdag lest is alhier, op St-Job, in eene herberg een be^in van brand ontslaen welk gelukkiglyk is kénnen gebluseht wor den zonder groote schade veroorzaakt te hebben. Zaterdag lest is alhier eene welgeklcedde boerin, met krinolien en goude ooringen aen, door de politie, opgeschept en in het droog gezet om eenen rok gestolen te hebben. De kennis is alhier wel afgeloopen. Nooyt zag men hier zooveel barakken, orgeliAannen, kunst- en preUenmakers clan dit jaer. Morgen is't de groote muziekvereeniging van Dender en Waes. Mgr. den bisschop van Gend heeft M. Vyt tot onderpastor te Aelst benoemd, in vervanging van M. Longueville, benoemd tot Pastor te Stekene. M. Ch. Van der Maeren, geboren te Burst den 26 february 479-4, sedert 28 jaren pastor van Ste-Anna, by Waesmunster isaldaei dynsdag overleden, na eene korte en smertelyke ziekte', Dy koninglyke besluyten van 29 junv zyn benoemd Regters by het bof van appel van Gend*; 4° M. J. De Bouck, subslituet van de» prokureur-generael by hetzelfde hof2° m! J. De Viïlegas, prokureur des konings by de regtbank van eersleii aenleg te Gend 3° M. P. Bauwens. ondervoorzitter der regtbank van eersten aenleg te Brugge. Prokureur des Konings by de regtbank van eersten aenleg te Gend-, in vervanging van M. de Villegas, M. J. Van Bellinghem, prokureur des Konings te Korlryk. Prokureur des Konings by de* regtbank van eersten aenleg te Korlryk, in vervanging van M. Van Bellinghen, M. A. De Grave, subslituet van den prokureur des Konings by de regtbank van eersten aenleg te Brugge. Prokureur des Konings by de regtbank van eersten aenleg te Tongeren, in vervanging van M. Ruys, tol andere bedieningen geroepen, M. J. Wagemans, prokureur des Konings te Hoey. Prokureur des Konings by de regtbank van eersten aenleg te Hoey. in 'vervanging van M. Wagemans, M. B. Dubois, regler by dezelfde bank. Regter bv de regtbank van eersten aenleg te Hoey, in vervan ging van M. Dubois, M. J. Freson, substrtuet van den prokureur des Konings by dezelfde bank. Subslituet van den prokureur des Konings by de regtbank van eersten aenleg te Hoey, in vervanging van M. Freson, M. G. Belt- jens, advokaet te Link. Maéndag avond zag men alhier in het Noorden eene aller schoonste komeet of sleertster, welkers gansch buvtengevvoonen glans op verre dien der sterren van eerste orde 'overtrof. Om trent middernacht was den sleert in de hoogie en spreydde zich zeer breed uyt, iets wat een vry beerlyk schouwspel in het uvt- spansel opleverde. Den Journal de Liége wilt weten dat iriinister Frère, langs eene achterpoort terug naer zyn ministerie zou komen. Een brusselsch blad meld (lat M. De Perceval, oud liberalen volksvertegenwoordiger en burgemeester van Meehelen, die, genoodzaekl zynde het politiek leve» vaerwel te zeggen, verre van zyn vaderland zyn verzet was gaen zoeken in het spel, zich te Baden komt te zelfmoorden na zyne laetste duyt verloren te hebben. - Nieuw en schrikkelyk voorbeeld der wanorders welke den rampzaligen drift naer het spel na zich sleept. Zondag aenstaende 7 iuly, zal er eenen plezier treyn uyt Gend naer Öslende vertrekken, om 7 1/2 ure des morgends. De prvzen voor om- en weer zyn 5 fr. voor 4e klas, 4 fr. voor de 2e en fr. 2-70 voor de 3°. Demoorden komen bvna altyd uyt -ên niet zelden zyn het onredelyke dieren die den piigtigeu verraden. Het dorp Beersel komt er. een nieuw voorbeeld van te zien. Jan Baptist De P.. ondervond met verwondering dat zyne kat dikwyls achter eene houtmyt ging knabbelen. Hy kruypt tussehen de mvt en eeneu houtkant die er tegen is, roert eenige russchen die er op een gestapeld zvn, en verneemt mei vorbaesdheyd dat er een kleyn dood kind verborgen ligt. Hy verwittigt het bestier. De plaets die het kind bevat word dadelyk met.stokken afgesloten, en woensdag laetst kwam het parket van Mecheleu de zaek onder- rigten. Van achter de myt verhief zich eenen walgelyken reuk eene menigte dikke vliegen vlogen van het lyk. Het lichaem var! het wichtje was door het nat weder en de groote hitte in volle verrotting, duyzende wormen bedekten en doorkropen bet, en het grootste deel was door de dieren afgeknaegd. Het kind had nogtans maer sedert vrydag morgend het licht gezien om seffens te moeten sterven. De moeder bekent dat zy het de keel heeft toegenepen zoohaest het op de wereld kwam, en dat zy het zelf ook heeft verborgen. Haren naem is Maria De Keyzer. Zy diende voor meyd by bovengenoemden De P. als men haer aenhield, lag zy te Putte in liet bed in het huys van hare moeder. Thans zit zy te Meehelen opgesloten. Men schryft uyt Charleroy Van alle kanten ontvangen wy bedroevende bvzonderheden over de verwoestingen welke de onophoudely'ke onweders sedert eenige dagen in onze streek aenrigten. In het arrondissement Thuyn zyn er verscheydène gemeen ten, vvaeronder Thuillies, Donsthiennes,op de vreeslvkste wyze geteysterd geweest. Men noemt nog nader alhier de gemeenten Berzée en Na- linnes. Overal is er schroomelyke schade, Geheele hofsteden zyn verdelgd geworden zonder een enkel hektare uyt te nemen. De ongelukkige landbouwers zullen zelfs hun gezaeysel niet inwinnen. Men schat dat de verliezen te Gerpinnes geleden, boven de 200,000 fr. zullen bedragen. In deze gemeente zyn meest al de vensterruyten verbryzeld geworden door den hagel. Het kasteel van M. De Bruges is om zoo te zeggen dvvarsdoor geslagen. De hagelsteenen hadden eene bny ten gewoon e grootte en gele ken eerder aen klompen ys. Men heeft er opgenomen die acht tot tien centimeters omvang hadden en 125 grammen zwaer wogen. De fraeye velden van Villers zyn ook vreeslyk door den hagel mishandeld geweest. Deze ramp is des te bedroevende? om dat den oogst zoo buytengewoon schoon stond. Onze landbouwers hadden sedert vele jaren de velden zoo weelderig niet gezien. Te Hoboken (Antwerpen), komt men een kind te doopen onder den naem van Pieter, zoon van Frans Thys en Joanna Thys. Door eene buytengewoone samentreffing, doch die slechts aen toeval moet toegeweten worden, heette den peter Pieter Thys, de meter Rosalia Thys, de aehtemaerster Catharina Thyo en om de lyst te volledigen, den onderpastor die het kind doopte droeg ook den naem van Philip Thys. Men meld uyt Spa Donderdag laetst,. rond 5 uren des namiddags, is er een geweldig onweer uyt geborsten over Spa. en deszelfs omstreken.-Het kleyn dorp van La Reie is het tooneel geweest eener droevige gebeurtenis in zekere plaetsen gelooft men nog dat het geluyd der klokken het onweder afwydert, en de landbouwers en pachters geven jaerlyks een schoof koorn aen den luyder, mits last voor hem van'tegaen luyden, van zoohaest er een onweder opkomt en zoo lang het duert. Donder dag laetst was zulks het geval, en den ongelukkigen luyder was bezig met deze pligt te vervullen toen eensklaps eenen donder slag ontploft, en den. bliksem op den toren valt, de dak afwerpt, .langs het zeel beneden daelt, den luyder doodslaet, de kerk binnendringt en langs een gat dat hy in den muer maekt weör naer buyten vliegi. Het lyk van den luyder was geheel en gansch zwart. Zyne zuster di© de andere klok luydde, heeft slechts eenen zvvaren schok gevoeld. De kerk was verzekerd. Te Fameries, (in de Walen) is eenen oproer ontslaen onder de mynvverkers tegen, de meesters. De Gendarmerie,een batail- lon infanterie en> een escadron landeiers zyn ter plaets-moeten snellen. De mynwerkers hebben ook de wapens genomen. Een ernstig geveehtis ontslaen. Er zyn. verscheyde clooden en go; kwetsten. BUYTENLANDSCH NIEUWS, Maéndag en Dynsdag 4 en 2 July. Zonderlinge zaek, terwyl men uyt Marseille de tycfing overzent' van eenen aenslag tegen het leven des keyzers van Vrankryk, meld de Gazzeta di Turinodat het piemontecsch gouverne ment verwittigd is geweest van een klomplot tegen heUeven van Garibaldi, Aenstonds zou men den revolitionnairen held gewaer- sehuwd hebben en men zon sintsdien eene bezondere vvaekzacm- heyd uytoefenen op alle de vremdeiingen die hem in zyne kluys- van Gapïcia komen bezoeken. Vermoeyd van de onophoudelyke uytsluyeringen van 3Iar- rokko, komt het spnenseh gouvernement een bcpaeldelyk besluytj te nemen. Het ziet af van de betaling der oorlogskosten by het vredestraktaet l>esproken en verklaert de stad Tetuanr die het als borgtogl hield, eygendom van Spanje. Zyn ontwerp verder is van die plaets te versterken derwvze van dezelve oninnemelvk te maken en het omliggende grondgebied te bevolksplanten. Dit leest men in het ministerieel blad de Correspondcncia. Blyft thans te weten met wat oog Vrankryk en Engeland deze daedzaek zul len aenschouwen. Woensdag 3 julv. De zaken van Piemont in het koningryk Napels staen slecht. Eenen telegram uyt Turyn meld dat Cialdini gaet aen het hoofd gesteld worden van het ziivderlyk leger, in de plaets van gene rael Durnudo. Men bevind dat dezen laetste» te zacht is, en 't is aen den bloedvergieter van Castelfidardo, aen den bombardeer der van Ancona en Gaet» dat de treurige eer moest te beurt vallen van op nieuw de napelsehe vaderlandsliefde te slagtoffe- ren. Napels zal dien bloedzuchligen met afgryzen zien afkomen, de moeders zullen met eene hertscheurende* teederhevd hiumo zoons bezien, e» de zusters zullen bloedtranen storten als zv hunne broeders zullen gedwongen zien van op,den tyrannieken oproep der cialdinisehe konscriptie te beantwoorden. De redetwisting over de leening doet stormige onweders in de piemonteesche kamer losbreken. Maer 't is "voornamelvk aen de laetste zitting dal den prys van eere toekomt. M. Muselino heeft het franseh-italiaensch verbond op de heftigste wyze aen- gerand. Piemont, riep hy uyt, moet zich van Vrankryk 'afschev- den, indien het naer Roomen wilt gaen, naer Roomèn waer het fransch welbehagen heerseht en waer de wapens van Vrankrvk tot sehutsweer dienen aen de roomsche schelmery. M. Muselino heeft geen betrouwen in bet ministerie Ricasoli,*'t welk zyne politiek op dit verbond vestigt, 'T is naer Engeland dat hy zvne blikken wend daer is den waren vriend van Ilaliën, zègt'hv. Gelyk men ziet, behoort dien' man toi de engelsch-italiaensche sekte, die de dood van het catholykdom hec-D gezworen. Minister Farini heeft, aen den vyand der politiek Ricasoli geantwoord. Hy gelooft dat Ilaliën wy willen zeggen Piemont grootelvks verpligt is aen den Keyzer, en dat het zich dankbaer zal toon'en. Wv hebben altvd van hetzelfde gedacht geweest als M. Farini en den*kollega van M. Ricasoli za! voor Europa niets nieuws uyt- kramen als hy verklaert dat Victor-Emmanuel het troetelkind"is van Napoleon iü.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2