Het Verbond gaet altyd voort met in alle vuylnispulten zoo vremde als inlandsche, modder op te scheppen die het iiaer 't hoofd der godsdienstige korporatiën werpt, omdat er, op duyzende religieuseu, hier en daer een schurft schaep onder gevonden word. Wy willen onzen konfrater in die. natuerlyke goeste niet stooren, den man heeft toch geen ander vermaek, en als zyne duugezaeyde lezers daermeê kontent zyn, wy moeten liet ook wezen en konr.en daertoe gemakkelyk besluvten, aengezien soortgelyke vuyle aen- halingen en bekendmakingen deze maer alleen hinderen die ze doen en lezen. Wilde echter den man eene goede raedgeving ontvangen, wy zouden hem zeggen dat hy voortaen daer zou van afzien, want niets aen de driften eens anders toestaen en aen zyne eygene niets weygeren, is 't werk van eene geestbekrompene verblindheyd. Wy weten wel dat de driften slechts beweeg oorzaken en gecne principen hebben maer gaet gy priu- cipeu zoeken by een liberael kiekenhoofd, die zult gy daer vinden gelyk saucissen in een houdenkot. Onzen konfrater vertelt ook dat er niemand de erfenis van minister Frère durft inzamelen omdat er niemand ver stand genoeg heeft om hem te vervangen Dat zulke zottigheyd door het aelslersch liberael prulb'adje uytge- kraeyd word, dit laet zich verstaen, voor de liberalen heeft liet immers altyd verschooningon en het zou zyne party- dienen, al moest het voor taek krygen den zwartsten pot wit te wasschen. Nu, daermeê wenschen wy den konfrater proficiat, maer wy zullen hem zeggen 't geen hy schynt niet te weten, namelvk dat, indien er niemand van eenig aenzien de erfenis van M. Frère wilt inzamelen, zulks voor enkele oorzaek heeft dat niemand van eenige weerde zich wilt slagtofiereo om een ten beene versleten en impopulaire ministerie te herpiaesteren, opdat het nog eenigen tyd zou konnen regt blyven. Dit is de reden, nian, e*i anders beslaet er geene. Gy vraegt ook waerom M. Frère naer zynen buyten vertrokken is zonder door den koning in afscheyds- gehoor ontvangen te zyn. Dit is eenvoudig om verstaen: als den koning op revs was, kon hy M. Frère niet ont vangen, ten zv er M. Frère had acbtergeloopen om door den koning gevraegd te worden van minister te blyven. Een enkel woordje des konings zal echter genoeg" zyn, dat het Verbond zich maer gerust stelle, want M. Frère houd aen eene ministersportefeuille gelyk den duyvel aen eene ziel, en geenzins zou het ons verwónderen, den eenen of anderen dag de hernoeming van M. Frère in den Noniteur te zien versehynen. Het komedieken zou nog al wel gespeeld zyn, maer daerom niet laten van geschuyfeld te worden Ziehier eene briefwisseling der Gazette da Midir die veel belan<* oplevert Napels, eynde junv. Spaventa en den politie-prefekt Tajani zyn zoodanig verbit terd, en ten zelfden tyde zoo neerslagtig, dat bygevolg cener vergadering welke zy in het ministerie van 't inwendige bveen- geroepen hadden, men besloten heeft alle de canmristi in vry- heyd te stéllen en hun volle magt te geven om op.de koniugs- gezinden le vallen. Den 49, om 3 ure 's namiddags, zyn een honderdtal pie- monteesche soldaten, behoorende tot het le, het 38e en het 44e linie, uytgeput van vermoeyenis, gescheurd en geleurd, en slechts eenen enkelen officier aen hun hoofd hebbende, te Napels binnen gelrokken zonder dat men wist van waer zy kwamen liet volk dat samengeloopen was om hen te zien, zag hen voorby trekken met een gevoel van afkeer. Chiavone heeft eene proklamatie afgekondigd die, als by tooverslag, op alle de muren der hoofdstad is aongeplakt ge weest. Dit stuk heeft eenen betooverenden indruk gemaektook" mag ik u verzekeren dat, hadde men er een millioen afdruksels van gelrokken, er van geen enkel zou overgebleven zyn. De nationale wachten zelve zochten ze"gretiglyk," om ze in hunne wederzydsche kompagnien uyl te deelen. De Toskaensche., lombardische en modec-nsehe soldaten weygeren te vechten. Twee nachten geleden kwam er langs den yzereren weg van Capua eene schroomlyke menigte gekwetste Piemontezen toe. 452 Napolitanen, met geweld onder du banier van Savoyen ingelyfd, zyn den zelfden nacht met wapens jen bagaedje weggevlugt naer de bergen del Ponte della Valle, om zich by de andere patriotten te voegen. De menigvuldige gekwetsten' die in het militair he'spitael van Piedigrotta liggen, geven Kurieuse byzonderheden over het gevecht van den 17 in T welk Chiavone de Piemontezen ver slagen heeft, welke zeer mishandeld naer Napels zvn moeten terugkeeren. Zy verzekeren dat van twee honderd milancsche ruyters er slechts tien zyn kunnen ontsnappen. Gy moet verno men hebben dat den koionel van het 43 linie naerTurvn «eroe- pen is geweest en veertig dagen dwang-arrest heeft gehad om dat hy, zonder te vechten, voorzigtig geoöFdeeld had van voor den vyand terug te wyken. c< Weynige dagen geleden, deden picmonteesche rekruten de eKercitie in onze stad voor de kazerne der Magdalena brue. toen eenen hoop mannen van het volk. hen voor mikpunt nemende, cr geweldig met steenen begon naer te werpen nu gy weet wat schrikkelyk wapen de steenen zyn in de handen van ons volk. Verscheydenen dier rekruten wierden gekwetst en de anderen genoodznekt in hunne kazerne te vlugten, en zulks te midden der uytjouwingen van een talryk volk. cc In den nacht van 23-24, leVerden de gebergten del Salvatore de'Somma. Caslellamare, Nocera. Pagani en Maddaloni een echt betooverend schouwspel op. door de menigvuldige vuren en dichten waermede zy bedekt waren. De burgerwacht van Tore-Annunicata is door dc koning- lvken ontwapend geworden, alsook die van verschevdene andere plaetselykhcden. nameiyk N'ola, die van zelfs hunne wapens afgeleverd hebben. k Het gerucht loopt dat er eene landing van duyzend mannen tusscfien Lapri en Maceratea heeft plaets gehad, en nog eene andere op dc kust van Monfrcdonia. tv Eene kenmerkende zaek, is dat de rent 7/8 gerezen is op de tyd in g die in de Beurs wierd verspreyd van eeqe aenslaende herstelling van Frans-II. tt In den nacht van den 23. zyn er nog twee honderd soldaten gedeserteerd naer de gebergten der Somma. Gy weet waerschynlyk dat het witte vaendel, het eemgste dat de volkeren des ryks als nntionnel herkennen, op den Vesu vius gewapperd heeft.'Dien dag heeft men den trommel moeten slaen te Resina, te Tone-del-Groco en te Porlici, maer de nationale wacht, in plaels van toe te snellen, heeft hare wachten toegesloten, en nog buytengewoonlykere zaek, twee kompagnien bersaglieris, uyl Napels derwaerts gezonden, hebben stil gehou den te Pagliano zonder verder te willen voortgaen. De wapenfeylen volgen achter elkander op verschillende punten, en altyd tot hiertoe ten uadeele der Piemontezen. Te Monieforto (provintie Avellinó), heeft er eergisteren 'een bloedig gerecht plaets gehad in 't welk de overweldigers, vreeslyk mis handeld, den grond met hunne lyken bedekt hebben. In de pro vintie van Gampo-basso, is bet kruys van Savoyen in eene me nigte plaetselykheden alge worpen en door de koninglyke en nationale wapens van Beyde-Sicilien vervangen geweest. Te Sora ook zyn er koninglyke kolommen geweest, en ten gevolge barer ontmoeting met dc Piemontezen, zyn er ons van dien kant veel gekwetsten dezer laetsten toegekomen. Ook loopt de piemontesehen troep gestadig vol schrik en in beweging. Den armen Ponza is diep ontmoedigd, in 't byzyn der bewe gingen die op alle de punten opryzen. De nationale wacht van Napels, alhoewel samengesteld uyt mannen door Liborio-Romano uytgestekèn, komt aen eene nauw keurige zuyvering onderworpen le worden zulks heeft slechts de misnoegdheyd kunnen vermeerderen, want vele nationale wachten zyn van de kontrolen gesehrabt geweest en veel ande ren in de reserve gesteken. Gisteren op het gerucht dat liep dat de koninglyke kolom men in aentogt waren op Napels, stonden (ft meer dan twee honderd vrouwen op het Marsveld, om eten in gereedheyd te brengen voor degenen welke het volk zyne verlossers noemt. Het oogenblik is dringend en pleglig, de bekommernis algemeen, en het ongeduld der bevolkingen is ten hoogsten geklommen. Ook verwacht men zich van oogenblik tot oogen blik aen eenen beslisseuden slag, en de trelfelyke lieden zyn vol boop in de aenstaende terugkomst des Kouings, tervvyl de genen die hun land aeu den vremdeling en de rampzaligheyd overgeleverd hebben, in diepe neerslngtigheyd verkeeren. - Wy lezen in eenen andereu brief uyt Napels In geheel het koningryk is het gevoel der nationaliteyt le vendig, reglziunig, diep en men mag letlerlyk zeggen dat er in de hoofdstad geene andéren dan nationale wachten en eenige plaetsenzoekers zyn, die het nog voor Piemout houden. De benden naderen allengskens elkander. a Te Monteforte heeft men tien duyzend dukaten genomen tot het overweldigend gouvernement behoorende, en menging ook de gelden nemen, van Kalabrien komende, toen er eene piemontesche afdeeling afkwam. De benden van den Vesuvius zyn tot by Pontieelli, tegen de Barra, genaderd. Te Sessa, heeft eenen kommandant der nationale wacht aen zyne mannen een banket gegeven hy heeft hen daerna willen doen oprukken tegen de benden, maer eens het eetmael binnen, niemand wilde vertrekken. In Kalabriën hebben de benden zich meester gemaekt van de Mongiana. Op den berg Gargano heeft er een hardnekkig ge vecht plaets gehad. De Piemontezen zyn er verslagen geweest en men heeft hen zien terugkeeFen, tien en tien, de kleed eren in stukken en zonder schoenen. Twee kolonels hebben voor eenen oorlogsraed moeten verschynen om zich door Chiavone te hebben laten verslaen naby Sora. Een regiment van het garnizoen van Napels is moeien ont bonden en naer Livorno gezonden worden, omdat het in dien oorlog niet wilde dienen. Het waren Toskaners en Lombardiers. Te Napels roept men Levenden Koning tot in de kofly- buyzen, eu men zingt openbaerlyk liedjeus tegen Victor-Eifi- inanueL Wy ontvangen den volgenden brief door eenen pauslyken zouaef aen zynen broeder geschreveD Anagni, den 3 July 4861. Zeer lieve Broeder, Ik heb met de allermeeste voldoening uwen brief gelezen. Hy wierd my ter hand gesield door twee nieuwe zouaven vau Sehoorisse. Zy zelve hadden licm ontvangen van den knecht van 51. Delafaille die by ons niet is gekomen maer te Roomen voor de dragonders is uitgetrokken. Het geld dat gy voor mv en Van Heeke hebt medegegeven is ons ook besteld geworden. In mvnen laetsten brief heb ik gezeid dat wy gemeind hadden onzen vyand. te ontmoeten, maer de zaek heeft zoo erg niet geweest dan wy 'welpeisden; het waren wat baenstroopers die wilden door breken en ons naderen, maer tegengehouden door de goede wacht van den Ptyjs en zyn zy niet by gekomen. Sedert is het hier geheel stil geweest. Men spreekt hier van alles, nu zegt men dat wy gaen camperen, dan van ons te detacheren en naer huis te zenden, en ondertusschen blyven wy altyd in die vuile stad Anagni. Maer, kinderen en solda'len van den H. Vader, zyn wy hier gekomen om in alles te gehoorzamen, onze zending"te volbrengen, eri de dood niet te schromen mogte ons bloed tot zaed dienen om nieuwe christenen voort te" brengon. Myne kaporael komt zoo aenstonds by my met de volgende maren Te Roomen, zegt hy, begint hei scheef te gaen, de inwooners zelve willen revolutie maken, zy verspreiden verschillige ge ruchten, hebben eenen pauslyken gendarme dood gescholen en de zouaven zeggen zy, moeten al door den kop geschóten worden. De fransche soldaten uopnoq.iopa.u de revolulionnairen en binnen eenige dagen zullen de Piemontezen Roomen belegeren.Daerby op St-Pielersdag, zyt hv my, heeft den Paus de publieke Excom municatie uitgesproken tegen Victor-Emmanuel en zyne aenhan- gers on dat in dc tegenwoordigheid van een groot getal frans'che officieren. Als wy al zulke dingen hooren, 't is dal wy moed hebben. Ware het niet spytig na zoo lang de exercitie "geleerd te hebben dat wy ons niet mogten defendcren en de eartouchen verschieten die wy nu zoo lang op onzen rug dragen Bidt nogtans, lieven broeder, moesten wy hier in de klauwen blyven opdat God ons toch bermhertig zy. Denkt niet dat gy iemand* der nieuwe zult zien wederkceren vooraleer hier alles gedaeu is, ten zy men ons kwam naer huis te zenden hetgeen wy toch niet gemi zouden hebben zonder hier iels gedaen te hebben. Wy blyven in onze geestelyke oefeningen nog altyd volherden, onze congregatie is in vollen bloei, Mgr Saeré is onze geestelyken besluerderalle zondagen en groote feestdagen komen wy met een 60lal Vlamingen te samen, onze oefeningen duren omtrent eene uer. Onze byeenkomsten zyn waerlyk treffend lofzangen, roozenkrans, litaniën enz. alles geschiedt met dc meeste ge- siichllgheid een soldaet kan zeer wel eene goede houding hébben in liet gebed, dat zien wy hier. Wy hebben de meiinaeud met de meeste godvruchtigheid gevierd en* zo op de .'uislerrykste wyze gesloten. Wy hadden eenen schoonen grbótsohen autaer opgemaekt.gansch uit het woud den avond van de sluiting zong de bisschop van Anagni op denzelfden het lof na het welk eéh fran'scbe paler Jesuit een allerschoonste sermoeo deed Hoe 3Iaria in alle tyden de hulp der christenen geweest is, en nu in deze tyden voorzeker onze byzondere beschermster zyn zal. OVrnnkryk! riep hy uil, wiens bodem het geluk heeft uwe hinders op dezu aerde te zien gesiaglofferd worden. Ik heb byna nooit schooner sermoen gehcord. Maer hv moet er toch wel op gelei hebben, om niet een woordeken ten zy aen de fransche toe te sturen dit was van onzen smaek niet. TT is nog wel dat wy van eigen boveu komen, andere zouden ons niet boven trekken. Den 21 juny was het de verjaerdag der krooning van den Paus Pius IX, schoone feest en verlichting op de merkt en in de stad 's avonds gaen wy rond om de verlichting te aenschouwen, en ziet wy ontdekken onder al andere het koleur van Victor-Emmanuel. Hel zelfde afrukken, en onze Iantccrnen in de plaets hangen was '1 werk van eenen minuet. Haddc onze commandant ons laren geworden, wy zouden zyne deur openge broken hebben, wy moesten ons vergenoegen met in groote letters op zyne poort te sehryven Leve Pias IX. Ziet daer, beminde broeder, het byzondersle van het geen sedert mynen laetsten brief is voorgevallen. Bidt altvd voor ons en wy zullen altemael voor a allen bidden. Ik ben met de meeste locgenegenheid uwe Broeder. -P. D. T. M. Goemaere boekdrukker te Brussel, komt een nieuw fransch blad uyt geven onder den titel Courtier de Bruxelhs. Dit blad ver- sehynt maer eenmael per week, en heeft voor by zond er doelwit eie verspreyding van goede boeken en goede Ic'zmgen. Ten dien eynde geeft. deu uylgever aen al zyne inschryvers het regt van voor 4 frs. boeken te kiezen in de lyst, die by de twee eerste nummers gehecht is, en van tyd tot "tyd in den Courrkr de Brux- elles zal verschynen. Den insehryvingsprvs is slechts 5 frs. voor het gansc'he land, op voorhand te betalen zoodat het abonnemt, wanneer men er voor 4 frs. boeken afrekend, nog slechts EEN fr. kost. De boeken moeten by de inschryving gevraegd worden. Men kan zich abonneren aen den Courtier de Bruxelles op bet bureel van den Denderbode, waer men insgelyks aen de inschry vers de gekozene boeken zal bezorgen Men schryfï uyt Bergen, 7 july. Heden ten 2 uren 55 minuten, namiddag, rs M Rogier, mini ster van binnenlandsche zaken, met den sneltreyn van Brussel hier aengekomen. Toen hy in het hótcl van het gouvernement geweest was, heeflhyzich naer den Borinage begeven, ten eynde naer men zegt, zich met de bestuerdèrs der koolmynen te*ver staen. Men brengt dit bezoek ook in verbrand met eene samen komst, welke den gouverneur heden met den goedeniannenrraed zoude gehad hebben. Uyt voorzorg heeft men de troepen van ons garnizoen ge- konsigneerd en zy houden zich gereed om op het eerste teekerv te vertrekken. In de spoorweg-statie zyn reserve-konvoyen ge reed gemaekt, om des noodig troepen te vervoegen, en er zyn lokomotieven besehikbaer gesteld. Men denkt algemeen, c-n men is zelfs overtnygcl dat de be- moeying der militaire magt geheel onnoodig was en. dat de bur- gerlyke overheyd de wanorders had kunnen voorkomen,, door eenen oproep te doen aen de mensehlievende gevoelens en de regtveercligheyd der pa troon en. De klaglee der werklieden zyn hsrtroerend. Zyzeggen dat' bun pen dagloon onvoldoende is om 3 uren 's morgends moeten zy in den koolput, waer ze nooyt voor 4 uren des namiddags uyt' komen, en dan hebben ze "nog maer 2-30 a 3 francs per dag gewonnen. Van de acht persoonen welke door het geweervuer der troepen gekwetst zyn geworden, zyn er, naer men bevestigt, reeds ver schevdene bezweken. CORRESPONDENTIE. Ontv. van 51. V. M. te Lokeren 6 fr. Dnze musicale feest van Kermis Zondag heeft, door een uytne- mend slecht weder, verhinderd geweest. De vremde Muziekge nootschappen waren echter alle op hunnen post en iets buyten- gewoon luysterryks zou er plaets gehad hebben, had den schier aenhoudenden regen er geen beletsel komen aen stellen. Er was taraelyk veel volk naer de stad gesneld en waerlyk spytig is het dat deze feest, die zich sleebis alle zes jaren kan vernieuwen, thans zoo deerlyk is mislukt. Het schoon vuerwerk is niet konnen algesteken worden en is, naer men ons zegt, tol zondag 21 dezer, feest des Konings,. uytgesteld geworden. Een deel der hoogst fraeye estrade, die op eene bekoorlvke wyze met den smaek en diepe kunde was opgesierd, zal blyven staen tot na het feest des Konings. 5Ien sehryft uyt Cruysbautera aen den Denderbode Den Kruysweg waervan ik u over eenige maenden sprak is nu eyndelvk voltrokken er> ons reeds toegekomen, en zonder vrees van tegensproken te worden, durven wy verzekeren, dat denzelven onder alle betrekkingen als eenen der schoonste en fraeyste van geheel ons bisdom mag gehouden worden. Elko statie geschilderd op eene hoogte en breedte van ongeveer zes voeten, draegt de kenteekens eener kunstige teekenlng en be vallige groeperingeen rvk en smaekvol koloriet komt die eerste en bvzonderste boedanigheden nog verheffen. De verseheydene looneelen uit het leven des Zaligmakers zyn er met een wónder, diep en krachtig gevoelen op afgcmaeld" en brengen op den aenschouwer eeDen buytengewoonen en onweerslaenbaren, indruk te weeg. Dees zoo volmaekt werk, zyn wy verschuldigd, gelyk gy weet, aen liet penseel van den nog jeugdigen schilder PÓDe* Clercq van Ninove, die, zoo het schynt, zich byzonder op dit vak beeft toegelegd. Geen twyfel of de onverbeterlyke uytvoering dezer kosielykc schilderingen zal de welverdiende faem van gemeldon kunstenaer meer en meer versprevdeh en hem nieuwe aenvragen verschaffen, want dagelyks ziet men hier liefhebbers van ver en van by toesnellen om dezen Kruysweg le bewonderen. Elke schildery is vercierd met een fraey en kunstig gebeeld houwd lystwerk, verveerdigd door den verinaerden beeldhouwer Peelers van Antwerpen. Zondag laetstleden, 7 dezer, is onzen zoo schoonen en ryken Kruysweg plegiiglyk ingehaeld en door do Eerw. PP. RecoleUen, onder toeloop eener ontelbare volksmenigte, ingesteld. Des anderdaegs maendag 8 dezer, greep er eene niet min hertroerende plegtigheyd plaets het was alsdan het leggen van den eersten steen voor een hospilael die wederom, mettegeu- staende het ongunstig weder, onze verblydde bevolking op voet gebragt had. Dit menscnlievend gestigt, zoo noodzakelvk voor eene volkryke gemeente als deze, gaet geplaelst worden, op eenen uytgestreklen akker, gegeven door den mildadigen en nooyt genoeg geprezen heer graef Desmanel-de Biesme, oud- senateur, die alhier boven een verrukkend kasteel, nog tnlryke goederen bezit. Het bouwen van het zelve zal teenemaefbe- kostigd Worden door den eerbiedweerclen heor P. Senesal, onzGn achibaran herder. Dien ieveragtigen en deugdzamen priester die verlangt het onzeggelyk goed, dat hy hier sinds 32 jaren als

De Denderbode | 1861 | | pagina 2