OVERLEDENEN. Wonderlyke uytvinding. Vogelschieting met de Bolle. TE KOOP. Ily! ter hand te koop Nog uyt ter hand te koop. Berigt. BERIGT. Berifft. VEBKOOPIAG pastor dezer parochie te weeg gebragt heeft, weerdiglyk bo- kroonen, niet eene schuylplaets te bezorgen, door zyne eygene penningen, oen oude, zieke en gebrekkelyke arme menschen» Dat God zyn menschlievend werk zegene en hem nog lange jaren ooggetuygen late van de heylzame vruchten die uyt het zelve zullen voorlspruyten. Men schryft uyt Geeracrdsbergen, 0 july De verkoopingen van het hooygras onzer vruchtbare Dender* meersehen worden in onze omstreken volop gehouden het gras is zoodanig in prys gestegen dat hetzelve op vele plaetsen het dubbel van verleden jaer verkócht wierd. Zoo wierd er onder andere eene verkooping gehouden die tot de som van 5300 fr. beliep, en het verleden jaer maer 1400 l'r. opbragt. Hel schynt dat deu spoorweg van Gent nacr Eeeloo eene goede onderneming zal zyn dagelyks zyn de treyneu goed be zet, en elkeen spreekt met lof over de goede inrigting yan die spoorbaen. Dyusdag morgend is er op den staets-spoorweg eenen toe val gebeurd, die de betreurensweerdigste gevolgen had kunnen hebben. Naby het hof van M. Varenberg is de lokomotief van het eerste konvoy, dat van Brussel naer Antwerpen ryd, buyten de rails, geloopen. Gclukkiglyk bezat den mekanicien legenwoordig- heyd van geest genoeg om den stoom te stoppen, zoodat de loko motief juvsl voor den gracht staen bleef. De reyzigers zyn te voet naer te stad gekomen eenen enkelen had slecht3 eenige won den ontvangen. Wv hebben gesproken van de geschillen die onlstaen wa ren, in de burgerwacht var- Antwerpen, tusschen den kolonel Bovie en den kapiteyn Sluyck, ter oorzaek van grove en belcedi* gende woorden door den eersten aen den tweeden toegestuerd. Thans vernemen wv dat de wachten der kompagnie van den kapiteyn Stuvck zich de zaek hebben aengetrokken en dat zy allen/ behalve vier of vyf, aen M. Rogier eenen brief hebben opgezonden, in welken zy op de uytdrukkelykste wyze protesteren tegoi: het gedrag van den kolonel Bovie, vragende dat by zou gestraft en herstelling aen hunnen kapiteyn gedaen worden. Met belangstelling zien wy de uylkomst dezer zaek te gemoet. Men schryft uyt Antwerpen Den geffóemden Cornelius Pilters word aen de versterkings- werken van 't kasteel van Austruvveel gebruykt in hoedanigbeyd van voerman. Dezen mao is van een onberisp'elyk gedrag, terwyl zyne vrouw zich aen den drank overlevert en, naer men zegt, iiï schuldige betrekkingen leeft met andere voermans, kamara den van haren man. Van daer, onophoudelyke twisten en kra- keelen in het huyshouclcn. Pilters was gelast geworden met de wacht aen de werken, binst den nacht van dynsdag tot woensdag laetstmaér zich onpasseiyk gevoelende, vroeg hy iemand in zvne plaets, en kwam rond 2 uren des morgends naer zyn huys/op de Beesten markt. Zyne vrouw was er nieten slechts om 3 ure keerde zy terug. Een gevecht ving aen tusschen beyde echtgenoten en de vrouw zou haren man met een mes bedreygd hebben waermede zy zich gewapend bad. Gisteren om 4 ure des morgends kwam den man weer naer zyn werk. Rond elf uren bragt vrouw Pitters als naer gewoonte haren man zyn eten. Maer Pitters vond dat zyne aerdappelen eenen aerdigén en vremden smaek hadden en hy zegde zulks aen zjne kameraden, die, na de potie wel bezien te hebben, er in een groenachtig kleur bemerkten. Binst den namiddag kreeg Pitters geweldige pynen en viel buyten kennis. De overheyd wierd ver wittigd en den burgemeester kwam bv met twee geneesheeren, die het overschot des noenmaels onderzochten" en er inde t tegenwoordigheyd van phosphoor bestaligden. Pitters wierd naer het gastliuys gedragen, waer zynen slael de hevigste onrust inboezemt. Vrouw Pitters is aengehouden en men heeft in hare wooning verscheydene eetwaren gevat, onder andere boter, die aen de ontleding zullen onderworpen worden. Men schryft uyt Korlryk, 6 july Gisteren rond 4 uren des morgens, eenen der eerw. PP. Je- suiten die de kerk van. St-.Michiels bedienen, was langs de sa- kristy binnen gekomen en begaf zich naer eene kapel om daer te bidden, toen hy met niet vveynig verbaesdhevd bemerkte dat die kapel heel en gausch geplunderd was van alles wat zv bezat en dat er nog menige andere sieraden insgelyks verdwenen \varen. Terwyl hy naer den tieyligschendenden* diefstal stond te zien, geloofde hy iets in de kerk te hooren en, zich omkee- rende, bemerkte hy de schaduwe van eenen persoon die achter de ingangdeur zal weggestoken, het oogenblik afwachtende dat de kerk zou geopend worden, om de vlugl te nemen. De politie wierd verwittigd. Den brigadier der nachtwakers, Hendrik Giaerhout, bevond zich gelukkiglyk in de hoofdwacht. Onmidde- lyk kwam hy naer Sl-Michiels kerk, hield den kerel aen die nog altyd achter de deur was blyven zitten, bragt hem in verzekerde plaets, en ging aenstonds over tot een lyffelyk onderzoek, dat de ontdekking te weeg bragt der geslolene Voorwerpen, en boven dien van eene schaer en eenen grooten gouden rtiansring. Zie liier de aenduydihg der voorwerpen welke dien schurk geroofd Ijad 4 gouden kruvsen, 1 zilveren dito, -1 gouden keling met kruys van hetzelfde metael, versierd met 6 diamanten4 gouden keting, 1 gouden ring met gesteente, 4 gouden ring met 9 dia manten, 7 paer gouden oorslingers, 1 paer zilveren dilo, 1 paer gouden dito gezegd dormeuses, 2 gouden medaliën, 2 houten pvramiden met eenige zilveren medaliën versierd, eener weerde van omtrent 50 fr. Den dief is zekeren Evarist Poigme, van Thieghem, oud £6 jaren. Moest men de gezegdens gelooven, dan zou het de proefdaed Van dien kerel niet wezen, want reeds heeft hy verscheydene jaren in zvne hoedanigheyd van aenhechter achter de grendels gezeten. Om dien diefslal te plegen had Poignie zich den don derdag avond in de kerk laten sluyten. Maendag avond 1 july, omtrent 8 uren, is te Couckelaere gestorven Frans Bruynooghe, jongman, oud 54 jHy had eenen biekori gtien weg doen, welken door eenen nieuwen zwerm van jonge bieën was vervold. Eene bie heeft hem gcstraeld boven een zyner oogen, omtrent de wenkbrouwen. Den jongeling word dit gewaer, vraegt een weynig azyn, doch voelt geene baet. Hy vraegt een weynig waterwederom geen voordeel. En zie, tien minuten na de steek der bie, valt hy dood achterover in dé armen van zyne zuster. De oog iets rood, zwol op. Op tien minuten tyds had de bie met haren moordadigen angel hacr werk voltrokken, zonder de minste uytwendige teekens van hare wreeahevd over te laten. Men schryft uyt Landen. Een hondje, toebehoorende aen den heer kapelaen is onverwachts razend geworden en heeft reeds 1 pnerd, 3 koeyen, dry kinderen en verscheydene honden gebeten. Eenige maenden voor zyne dood, riep Napoleon I, op St.- Helena by het zien van eene Steerlser, uytT is de komeet die de dood afkondigde van Cesar De onlusten in 't koolland loopen ten eynde. De besluerdcrs der koolmynen hebben besloten hun nieuw reglement in te trek ken en de zaken wéér op den ouden voet te brengen. De meeste oorzaek Van den gespannen toestand der koolmyners schynt te zyn de groote konkurrentie, welke de engelsche kolenj ten ge volge Van het nieuwe engelsch-frnnsch handelstraktöet, doen aen de belgiesche op de markten Van Yrnnkiyk. Dat het gouverne^ ment nieuwe debouches kunne vinden voor onze kolen, en de «aken zullen vvelhaest beleren. -®- Men schryft uyt Kieldrecht Zondag, 30 juny, had in den Oud-Arenberg polder onzer ge meente een treurig voorval plaets den genaemden Pielcr De Rop, bakker en winkelier, omtrent 7 uren des avonds uytgegaen zynde, trof zyne schoonzuster aen de deur harer wooning aen. Deze riep hem toe ik geloof dat gy nog een pintje gaet nemen, Waerop De Rop antwoordde: ja* "ten ware gy met my wilde gaen, dan zouden wy nog eene flesch drinken. Zoo gezegd zoo gedaen zy traden in de na,eslbygelegcn herberg, den man vraegl eene flesch bier cn nadat de glazen voor de eerste mael geledigd waren en hy met zyne zuster aen het redekavelen was over den oogst, vult hy de glazen voor de tweede mael. Het eene glas loopt reeds over, hy blyft schenken, de schoonzuster neemt hem de flesch uyt do hand, zeggende maer wat doet gy dan De Rop had den geest gegeven Te Gheel is den bliksem op een buys genllcn, en heeft or de sehouw gevaegd. Dat is aerdig 1 Men schryft uyt Hoey, 2 july Onze korrektionneele regtbank heeft, ten gevolge eener schrif telyke omstandigheyd, verleden zaterdag eenen persoon die niet meer tot de levenden behoorde, tot eene maend gevangenis veroordeeld. Dien kerel voor het een of ander feyt voor de korrektionnele regtbank moetende verschynen, wierd zaterdag, om 10 uren 's morgens, daerna door zyne dochter herrinnerd maer hy ant woordde dat hy liever voor de reglbank van God dan voor die van Hoey verkoos tc verschynen. baerop ging hy naer zyne ka mer, plaetste een kruysbeeld en eenen kerkboek op zyne tafel, nam een pislool en schoot zich door bet hoofd. De dood was oogenblikkelyk. De regters, die niets van die zelfmoord wisten, veroordeelden hem een uer nadien tot eene maend gevangenis. In Turkye is het een gebruyk dat den souvereyn, als hy den troon beklimt, al de mannelyke leden zyner familie doet om brengen. Den tegenwoordigen keyzer Abdul-Azis beeft dit bar- baersch gebruyk niet gevolgd hy heeft aileenlyk de hinders zyner zusters doen vermoorden ÜUYTENLAIVDSCH NIEUWS. Maendag en Dynsdag 8 en 9 july. N'iettegenetaende dat Pïemonl zyne twee grootste wreedaerts Pinell.i en Cialdini in het koningryk Napels heeft gezonden, om aldaer den opstand te bedwingen, en niettegenstaende de bloedige proklamatien die eerslgemekle wederom komt af to kon digen (men herinnert zich die van verleden jaer, voor de welke dien booswicht in beschikbaerheyd wierd gesteld), verbetert den toesland aldaer geenszins, en men meld dat M. Ponza de San- Ma rlino aen het piemonieesch gouvernement oorlof heeft ge- vraegd om den slael van beleg te mogen afkondigen: M. Rioasoli zou hem die magtiging geweygerd hebben. Woensdag 40 July. Volgens melden uyt Weenen, zou den hertog de Montebello te Sl-P eters burg vlylzame poogingen aengewend hebben om het v kpniugryk llaliën door het russisch gouvernement te doen herkennen, maer die poogingen zouden volkomen vruchteloos geweest zyn, en de redens door den gezant van Vrankryk tot staving zyns voorstels bygebragt, zouden in krachtdadige be woordingen wederlegd geweest zy door prins Gortschakoff. De Tablet ontvangt van eenen zyner lezers deu volgenden brief, die ons veel belang schynt op te leveren By het lezen in de engelsche en vremde dagbladen van de tegenslrvdige byzonderheden wegens het eynde van M. deCa- vour, heeft eener myner vrienden aen zynenbriefwisselaer te Rooiden geschreven, om de uytlegging van dit geheym te beko men. Zie hier het antwoord dal hy komt te ontvangen Gy begeert eenige inlichtingen over de laelsle oogenblikken van graef de Cavour Talis vitafinis ita. Hy is gestorven gelyk hy geleefd heeft. Nogtans heeft men het gerucht verspre yd, zelfs ook alhier, dat hy gevraegd had om van den kerkelyken ban ont slagen le worden ten dien opzigte weel men niets stellig. De bladen van alle kleuren, goede en slechte, hebben ge meld dat hy gebiecht en beregl was. 'T is het eenige bewys dat men geeft der bekeering van graef de Cavour. De Monde en de Correspondance romaineuylgegeven, door den schryver der Ana- lecta Juris Pontificii ('t is eenen geleerden geestelvken die als godsgeleerden van den kardinael Wiseman naer de laetste synode van öscolt wierd afgeveerdigd), zeggen dat die bekeering een louter verdichtsel is. Eenen hoogen dignitaris der Kerk beeft in lichtingen vernomen aen de beste bronnen, en ziellier zyn ver slag Cavour was geenszins in eenen aenhoudenden staet van ylhoofdigheydeen minderbroeder, priester der parochie van den stervenden is by hem geroepen geweest, maer niemand weet wat er tusschen hen is omgegaen. Men wil weten dat in een dier oogenblikken als M. de Cavour het bewuslzyn zyns toestands had, den kloosterling hem van biechten zal gesproken hebben, want hy was persoonlyk vriend van den zieken. Den priester heen getrokken zynde, heeft den markies Guslaef de Cavour aen zyner. broeder gevraegd of hy gebicht had Hy kreeg voor alle antwoord roept den bichlvader. Men liep dezen halen om hem de laetste sakramenten toe te dien hy kwam aenstonds, maer de arme M. de Cavour, geene leekens van kennis meer gevende kon het hoogweerdige niet ontvangen. Onderlusschen verspreyd- de men door geheel de stad Turyn, hy monde en per dagbladen, de tvding dat M. den graef de communie had ontvangen Daer is alles wat men weet in zaken van absolutie of wederroeping; M. de Cavour heeft zienelyk geenen den minsten wil van bekee ring getoond. Het schynt dat God zyne rekeningen begint te effenen. M. de Cavour is dood. Lanza is zotgraef van Syracusa, oom van den Koning van Napels, is, gelyk men weet, van eene geraekt- lieyd gestorven, om niets anders tc zeggen Pepoli, zegt men, komt ook te overlvden. Verscheydene napelsche generaels be- staen reeds niet meer, of zyn in de diepste vergetenis begraven. Ziet hier wat er komt te gebeuren aen Landi, den verrader van Calalafini, zyne geldzucht heeft hem in het verderf gestort met hem zynen Koning te doen verloochenen. Hy zer.d zynen knecht naer de Bank met een briefken van verscheydene* duyzenden scudis den kassier, na heel aendaehtig het biljet onderzocht te hebben, verklaert aen den drager dat hy hel briefken niet uyt- wisselen zal ten zy dien eygenaer ervan zelve in persoon zich komt aeabieden. Landi snelt naer de Bank. Den bedienden vraegl hem Van wie en hoe hebt gy dat briefken ontvangen. Den gene- rael vveygert le antwoorden den bedienden zegt hem alsdan dat het biljet valsch is en dat byaldien hy niet gaet spreken, hy hem onmiddelyk als schriflvervalsoher ging doen aenhonden. De ongelukkige persoonaedge, gedwongen éyn eerloos bedrog te bekennen, verklaert dat hy het ontvangen had van Garibaldi. Korts nadien stierf hy van de breuk van eene hertader. BURGÉULYKEN-STAIVD. GEBOORTEN. Mannelyk 7 VrouWel. 7 U' HUWELYKEN. A. Vdn der Borght, kleermaker, niet J. Ipersielle, kantwerkster. C. Mertens, schoenmaker, met M. Van de Maele, naevster. P. De Stnedt, landbouwer, met C. De Rics, landbouwster. C. Van Coninckiloo, 2 j., Verkensmerkt. P. Van de Maele, man Van den Dossche, kerkbedienden, 61 j., Kerkstraet. P. Van den Steen, 19 maend, Radvsegang. P. EemaDS, 5 maend, Langeridderstract. F. De Wolf, man De Wo'f, koopman in hoppe, 35 j., Kevzerlykeplaets. M. Van Belle, vrouw Mathieu, kantwerkster, 44 y, St-Job. M. De Buck, 2 maend, tc Getul overleden. M. Welleken», zonder beroep, 18 i.t Schüerhcke. Deu heer MA ES Tandmeester korte Schipslraet te Stechelen, maekt kenbaer aen het eerzaem publiek, dat hy na-vele jaren studie en arbeyd, op dit punt gekomen is zyne Kunst Gemaekte Tanden zoodanig in den mond te zetten, dat deze niet alleen in schoonte en sterkte maer ook in dnerzaemheyd de liatuerlyke overtreffen.. Den heer B1AES zal zich in deze stad bevinden Maendag toekomende in het hotel de Dry Koningenwaer men hem zal kunnen consulteren van 8 uren 's morgens lot 1 uer namiddag voor alle het geen de Stond en Tandziekte aengaet. By de kinderen DE W1TTE-SEMINCK in St-Rochus'te Aelst, op Maendag 15 July 1861, om 3 uren namiddag. Den inleg is bepaeld op fr. 1-10 bol- rapersgeld medebegrepen. Men mag twee loten nemen. Een schoon en nieuw- TABERNAKEL voor uene schoone kerk, gematigen prys, groot gemak van betaling by Egidius Van den Broeck, Schrynwerker te Grooten-Bygaerdeh by Brussel. Met (jroot gemak van betaling. Een schoon groot HUYS met Hof, gestaen te Aelst aen de Groote Merkt bewoond door jufvr. de weduwe De Bremaecker. Voir de conditiën rich te adresseren met den 1 Augusty, by jufvr. Marie De BREMAECKER in de I.ange Zoutstraet te Aelst. Twee schoone WHNKELTOOGEN, Lpketten en verder Winkelgerief, in het 7.elfde buys bv jufvr. de weduwe De Bremaecker. Ook tc adresseien met den 1 Augusty by jufvr. Marie De Bremaecker. Door vermindering van bedryf, uit er hand te koopen by L. BRAECKMAN te Soliegc-in, np voorde» lige conditiën, bet Halm eener voltallige weikzame Bloempelderytwee Pleddeislepneij voor het breken van Lvnkoeken, en twee Stecnen vooi Graen le maleo, welk alles met het zelfde werktuvg bewogen word door een peerd. J. F. MOERLMANS te Ninove op de Eyermerkt, Reeft de eer liet publiek kenbaer te maken dat er by hem te bekomen zyn, alle soo. ten van Parapluies, Parasols enz. en Tout-Cas in Katoen, Zyde en Alpaga, aen zeer gematige pryzen, alsook een schoon en groot assortiment van Wan- deislokken. Hy beveelt zich ieders gunst voor den verkoop der bovengemelde artikels en van alle slag van reparation derzei ve. n P. I.EBLANC, Koopman in Porcolynen, Kristalen en andere Glas- en Gleyerwerken, heeft tie eer het publick bekend te maken dat hy nog leeft pn dat er by hem in de St-Jorisstraet voortdurend te bekomen ivn alle soorten van Telloorer., Vasen, Kataffen, Kufl'éstelsels. Roomers, Glazen, Stopsels en alles wat de TafeUervicen betreft. Hy beveelt zich in de gunst van een ieder. DOOR STERFGEVAL. Van LANDEJS, MEEBSCH en BOSCII, gelegen te Baer- degemMuonel en Wie ze. De Notaris D'HUVGELAERE, te Aelst, zal op Maendag 15 July, ora 3 namiddag ter herberg d»'D Bar by Charles Van Eeckhoorn, in 't Spruithoek te Moorsel, ten verzoeke der Erfgenamen vnn Jan Baptiste Brusselmans, te rdoorsel. opertbaerlyk verkoopen, met gewin van Palmslag en Gelagen lc koop. Etsrt stuk l.and gelegen onder Boerdegenr, aen het gescbeed met Moorsel, geriaemd den RoógenLo.sch g^oot 61 aren 50 cenliaren,- palende oost Mevrouw le Candele, zuid den Burggrnef De Clercque-Wissocq met Louis Coorenïaii en noorfb Felix Mo»'ns. Dit perceel zal in twee fleelen opgero»'pen wordpn dr helft ter noord zyde en de helft ter zuid zyde. 2e koop. Een perceel Elsbosch bestaen met jonge Boomen, gelegen ter gemeente Wiezc, genaemd de Bruck, groot 24 aren 60 centiaren, palend»; oost Chatles Beeckman, zuid, west en noord M. De Schaepdrvver. 3* koop. Epo perceel Land gelegen te Moorsel, waer men het noemt dé Doschbaen. groot 32 aren 50 centiaren, palpnde noorden oost Dom. Uyltersprot. zuid M. Nackers en west Pietpr Fraudes Van Nuffel. 4U koop. Een perceel Land gelegen ter gemeente Moorsel op hot Vits- veld, groot 33 aren 25 centiaren, palende oost Constantinus Moens, zuid de kindereD Bosteels, west Pieter Van Hooy en anderen en noord Joanne# De Wolf. Om nadere inlichtingen zich te vervoegen ten kantoore van voornoemden Ji tar is. Men kan er ook grooteen kleine Kapitalen bekomen op voordcelige konditicn.

De Denderbode | 1861 | | pagina 3