misnoegdheyd indien het ministerie inderdaed op het punt stónd een traktaet met ingeland te sluyten, op gelyken voet als dat met Vrankryk, dan hadde men de gendsche nyverlieyd eenen zwaren slag toegebragt. Den Journal de Gand, dien schildwacht van het ministerie, verzekerdedat er zelfs geene onderhandelingen met Engeland waren aengeknoopt. M. Van der Stichelen, minister van openbare werken, verklaerde openlyk dal hy, lid van het kabinet, niets van eenig traktaet met Engeland wist, en eyndelyk M. de Maere den representant van eenen dag heeft in den Cercle commercial eenen brief van M. Van der Stichelen voorge lezen, waerin dezen verklaerde dat het gouvernement niet alleen geen traktaet had gemaekt met Engeland, maer dat er zelfs geene onderhandelingen over dit punt waren aengeknoopt. Heelt den minister van openbare werken onbeschaemd de kiezers van Gend bedrogen, enkel om op nieuw weer lid der kamer te worden Ofwel heeft lord John Russell onbeschaemd iets vooruyt gezet, waervun schyn noch gedacht was, en zou dien slim- men Staetsinan zich, enkel op een ligt en onbeduydend woord, door de belgische diplomaten met den neus hebben laten Ieyden Eenen van de twee Of M. Van der Stichelen of wel John Russell, heeft hier de waerheyd gespaerd om geen harder woord te ge- bruyken. Maer zeker is het dat onzen Moniteur den doof stommen blyl't spelen, nietlegenstaende de verpletterende beschuldigingenwelke men in Engeland tegen land en kabinet ophoopt Zal het ofliüieel blad nog langer verdragen, dat men onze politieke lovuuteyt door het slyk trekt, ons verwyt een volk te zyu zonder goede trouw, omdat, wy onze aengegane schuld niet betalen en men vergete het niet dat zulks gebeurd is in volle Parlement, en onder de bravo's der aenwezige leden. Indien den Moniteur hardnekkig volhoud te zwygen, dan zal men er wel uyt moeten besluyten dat Engeland gelyk heeft; dat de belofte zonder twyfel gedaen wierd en dat den minister van openbare werken eene laegherlige onwaer- heyd heeft begaen, om weêr op de kussens te geraken. Dat zou ons een armzalig gedaclu geven van de politieke eerlykheyd van M. Van der Stichelen, en van de middelen die iiy aenwend om vooruyt te komen hy, die eergisteren nog redacteur was van een dagblad, gisteren lid der kamer en vandaeg minister, en die door een huwelyk zich voor altyd onder de hooge protectie der Rogiers-familie heeft weten te plaelsen. Wy herhalen het, in dit geval moet den Moniteur spreken. Dal hy zulks niet doet als het een of ander blad met eene schynbaer gegronde beschuldiging voor den dag komt, dat laet zich begrypen doch als de belediging van zoo hoog komt, als de nationale weerdigheyd er in betrokken word, is het een pligt wy zeggen pligt zoo mogclyk, den vremden belediger te beschamen. Donderdag avond heeft lord lohn Russell, in het Huys der Gemeenten, ter gelegenheyd van het kapittel trakte menten der engelsche konsuls vei klaerd, dat het gouver nement besloten had het engelsch consulaet te Gend af te schaffen. Welk is de reden hiervan Den edelen lord heelt het niet gezegd. Over acht dagen zou dit geval ongetwyfeld onopgemerkt zyn doorgegaen, doch na de hooger slaende uytleggingen, bekomt het een belangryk karakter. HET MUS 1ST ERIE EIS DE REGENTIE VAN BRUSSEL. Reeds geklopt te Gend', gaet het ministerie binnen eenige dagen ook eene nederlaeg ondergaen te Brussel. Zoo men weet, is het daer in ruzie geraekt met de regentie voor de leening die de stad wilde aengaen, en de afkeuring van die leening heeft tot gevolg gehad de demissie van geheel de regentie, burgemeester, schepenen en raeds- heeren, twee dezer laetstgenoemden, .MM. De Page en Bischoffsheimuytgenomen. - M. Bischoffsheim heeft evenwel verklaerd" dat schoon hy de handelwyze van het ministe.rie goedkeurde, hy niettemin zyn ontslag gaf, doch met hei vast voornemen van geen nieuw mandaet meer te aenveerden. Al. De Page alleen dan behoud zyn msrh- daet, en nieuwe kiezingen g en donderdag 1 augus'ty plaels hebben. Ten gevolge van die gebeurtenissen, hebben er vrydag avond te Brussel luydruchtige betoogingen plaets gehad verscheydene hondêrde persoonen zyn den burgemeester M. Fontainas gaen toejuyehen, en voor het hotel van M. Rogier gaen schuyfelen. Wy ontvangen den volgenden belangryken brief Anagni, 10 July 1861 Lieve Broeder In den laetsten brief welken gy my schrvft en dieri ik mei de allermeeste vreugd heb ontvangen en gelezen vraegt gy my eenige inlichtingen nopens de pauselyke troepen, den toestand in Napels en in de Staten van den II. Vader, ik verhaest my aén uw verzoek to voldoen. En voor eerst wat betreft het leger van onzen H. Vader, het is niet zeer groot, lie.t bestaet ten hoogsten uit, zes duizend mannen. Hot is verdeeld zoo als volgt eon bataillon Zouaven, een halaiJlon papalisten, een bataillon linie- Iroepf-ii samengesteld uil llaliaenders, een escadron kanoniers, een eseadron dragonders en verders gendarmen. Ons zouaven hataillon lelt omtrent 6 honderd mannen wncronder zich wel honderd vyl'-en-twintig Belgen bevinden. Naer het «vertrek van onzen ouden Colonel de Becdeliévre hebben wy tol Colonel ont vangen M. Allet van Zwitsersche afkomst, eenen braven en zacht- moedigen man die reeds byna 30 jaren in dienst is by ouzo» 11. Vader. Tot commandant hebben wy den vermaerden en roem- weerdigen heer Charette die reeds met zooveel heldenmoedig heid in den slag van Castelfidardo zyne aengekleefdheid aen den II Stoel getoond heeft, en die niet min dan lien a twaelf wonden van ballen en sabelsteken in zyn lichaem beeft ontvangen. Onze kapiteinen zyn de volgende M. Abiouse, eapitein der eerste compagnie M. Dessessie, eapitein der tweede M. de St-Marc» lieutenant commandant der derde M. Chapelain, lieutenant commandant der vierde, deze beide laetste zyn Belgen M. Beaupairc, eapitein der vyfde M. Marcenr, eapitein der zesde M. Denervaux, eapitein der zevenste M. Goësbriano, eapitein der aehsle deze laetste heeft ook zeer moedig gevochten tot Castelfidardo, alwaer hy eenen bal in het hoofd heeft gekregen, nu is hy gelukkiglyk genezen. Verders hebben wy tot eapitein adjudant major M. Troeheux M. Pon' in De Casaqui is lieutenant van den depot. Wat aengael de andere mindere oversten het zou te lang zyn om ze alle op te noemen. Zy zyn alle van groote en edele afkomst. Om u geheel nauwkeurig over de zaken van Napels te scbryven ware my zeer moeijclyk. Dit is altyd zeker ,dat de zaken aldacr maer geheel slecht gaéJt. Daer wy hier niet verre van de grenzen van Napels zyn, hooren wy dagelyks van hevige acnvallen en gevechten die plaels grypen lussclien de bergen. Hel zyn hyzon- derlyk de Abruzzen die als leeuwen met eenen onverschrokken moed de Piemonlezen achtervolgen, en altyd behalen zy de overwinning Eenige dagen geleden hebben zy twee duizend hunner mannen die door de Piemonlezen gepakt waren uil de gevangenis verlosthunne verlossing is door twee mannen alléén'gepleegd De verwoesting in Napels is ongelooflyk, de droeve en ellendige staet waerin dc imvooners verkeeren is medelydens weerdig de belastingen zyn allerhoogst en de eet waren allerduersl," het volk doet langs alle kanten geweld om zich uit de handen van dien dwingeland te verlossen en hunnen braven en achtbaren Koning Francois II weder op den troon te plaelsen; zy zullen er geheel wel in gelukken. Van daegzyn er ons alhier nog blyde maren toegekomen. De Piemontc.zen worden door de Abruzzen langst alle kanten verslagen, meh heeft hun reeds vele steden ontnomen, al de oude soldaten die in dienst geweest hebben by Francois II nemen op nieuw voor hunnen Koning de wapens op. Gisteren bobben zy den drapeaii van Napets, 't te zeggen dien van Francois II, op den berg Ve suvius geplaetst, dewelke te midden van hel ryk gelegen is. Al de sleden zyn in opstand, als de Piemonlezen langs huiten schieten, schiet het volk van binnen, en men ziet den vyand in alle rigtingen terug vvyken. Zeker is het, gaen dc zaken zoo voort dat binnen twee of dry weken de Koning Francois II op nieuw zyne intrede zal doen in Napels. Wat, nu aengaet de Staten van den H. Vader, deze blyven lot nu toe nog lamelvk stil en rustig. Zondag verleden nogtans zyn de Piemonlezen vooruit gekomen op den Pauselyken grond, zy bevinden zich tot Veroli, een klein stedeken tegen de grenzen ,mcn zegt nog dat zy den opvolgenden nacht lot Frosinnonno zyn vervoorderd* dit laetste nogtnn3 is niet geheel zeker. In ons bataillon worden alle toebereidselen tolden oorlog,gemaekt, al onze sabels worden geslepen, en onze geweeron nauwkeurig naergézien. Men verwacht zich dagelyks aen eenen aenval. Verledene week en nog altyd voortdurend Komen hier groote menigte napuliiaensche boeren met geheel hunne Inmilie de stad doorgetrokken die uit Napels de vlugt hebben moeten nemen de Piemonlesche soldaten hebben al hunne velden eri oogsten verwoest en liggen ïiu in dezelfde gccampcerd, zy hebben zich meester gemnekl van al de goederen dezer ongelukkige lieden, zoodanig dat zy gedwongen zyn, alles le verlaten en in de Staten van den II. Vader eene veilige schuilplaets te komen zoeken. Hun ballingschap is waerlyk ellendig de vrouwen dragen man den op hoer hoofd waerin'zich hunne kinderen en eetwaren be vinden, de mannen zvn riiiet hun gereedschap beladen dienende om het land te bewerken. By hunne aenkomst alhier in de stad werpen zy zich alle op de groote merkt op den grond neder, nemen hun gering avondmael en brengen aldaer den nacht over. Van als dc dag in de luelU komt, begeven zv zieli in de velden oir. de koornhaerkens op fe rapen welke de mnijers hebben laten liggen. Zy verzamelen dit alles, de vrouw dorscht liet uit, en de man gaet het 's avonds verknopen. Ellendig is de toestand waerin die ongelukkige nu hunne dagen moeten doorbrengen, en dit alles wordt hun veroorzaekt door den geessel van eenen dwingeland onder denwelken zy staen cn gehoorzamen moeten en welken zy als Koning van ltaliën zouden moeten erkennen, hy die met zyne dicvchenden ltaliën belooft vrij te maken. Wy zien dat hier alles bereid wordt om ten s try de te trekken denkt dikwys aen ons B. Br. en blyft voor ons bidden indien wy eerst in deu Hemel zyn wy zullen voor u allen ten beste spreken. Uwe toegenegene Broeder, P. D. T. Zondag toekomende zullen de studenten van ons Collegie aen de kerk van 0 L. V'. te Lede een geschenk dragen bestaende in een zeer fraey tafereel, tier dezer gelegenheyd, zal er dien dag, des namiddags, in de kerk aklaer een plegtig Lof waeronöer Sermoen door den eerw. pater llillegeer, plaets hebben. Verleden zondag heeft in onze hoofdkerk het plegtig Te Deum plaets gehad ter gelegenheyd van het Koningsfeest. Mgr. den bisschop van Gend heeft M. J. Van Peteghem be noemd tol pastor van Sl-.-lnnn. hy Waasmunster. By gevolg des overlydens van M. Montigny, is de plaets van gre'ffiel' in het gouvernement open, gelyk men weet Krach tens art. 4 der provintiale wet, is het de bestendige deputatie die dry kandidaten aenbied, onder dewelke den Koning den greiïiier aenduyd voor eenen termyn van zes jaren. Wy lezen in een gendsch blad: Onze lezers,weten of weten niet dat de'gendsche kermis dit jaer aen de bevolking der stad niet aengekondigd is geweest door de gewoonlyke salvo van een-en- twintig kanonschoten. M. Haus, bevelhebber van de battery kanonniers der burgerwacht, heeft over eenige dagen aen den Journal de Gand eenen brief geschreven om de rede daer van uyt te leggen. Indien de kaponmes niet geschoten .hebben, 't is om de eenvoudige rede dat zy geene kanons hebben. M. den gencrael LaCosie heeft in den brief van M. Hans eene inbreuk op de regeltucht gezien, en dicüsvolgens komt hy aen M. den bevelhebber der batler.v-kanonniers dry dagen gedwongen arrest te geven. 'T is de eerste macl, gelooven wy, dat de straf van arrest (volstrekt verbod van uyt le gaen) aeu eenen burgerwacht wierd opgelegd. Met voldoening vernemen wv, zegt een blad van Leuven, dat den staet van M. Van Dormael gevoelig verbetert, en dtftalle hoop van dien achtbaren vertegenwoordiger le bclmuden, nog niet verloren is. Men schrvft uyt Audenaerde Sedert langen tyd heeft men alhier gesproken, dat onze stede- Ivke regering voornemens was eene water-bronader, welke zich op do gemeente Volkeghem bevind, tot in den waterbak onzer stadsfonteynen te doen aficydei). De boeveëlheyd water, welke uyt deze bron te Volkeghem vloeyt. zal aen onze stad groot voor deel geven, mits het dikwyls is voorgevallen dat al onze fon- tevnen als uyigedröogd stonden.'t welk groot nadeel aen. ine- nigen burger loebragt. Zoo het sehynl, zal. zoohaest de water bron van Volkeghem in onze stads fonieynen zou gebrngt zyn, onze regering aflevdi-rs rond onze stad en op ons schoen Sini- buys doen plaelsen, om in geval \an brand, bv lu.-t openzetten der kranen, ten spoedigste mogelyk den brand le kunnen uyt- dooven. Zaterdag rond 6 uren des morgends is er een ongeluk ge beurd op den yfceren weg tusschen Ypcr cn Vlamerlinghe. en ge noemden Bybouw, baenwachter, den bareel moetende sluyten by het aenkomen van een konvoy. liep over de haeii en wierd door de Iokomolief geraekt, omver geworpen cn onder de wielen vermorzeld. Men heelt nog slechts een vormloos lyk opgenomen, dat naer het hospilaelvan Ypcr is gedragen. Aekdappels. Een Tijdschrift over Landbouw geeft het vol gende middel op, om drymael aerdappelen ic bekomen van de zelfde plant Wanneer de aerdappelen lot den staet van rvplieyd gekomen zyn, ontbloot men den eersten struyk van aerde*, om* er de aerd appelen van te plukken, zonder den steel of de plant uyt le trek ken dan legt men dien steel neder, en men dekt hem met de aerde welke voortkomt van de ontblooting van den tweeden struyk en alzoo tot liet eynde van de reek. Eene maend daérna, herhaelt men dezelve werking, begin nende aen den struyk waer men de eerste mael geeyndigd heeft. By deze tweede plukking, bekomt men grooler aerdappelen dan by de eerste. Dc derde is minder overvloedig, en de aerdappelen zyn van middelbare grootte. Wanneer men den steel der aerdappelen naziet, men bemerkt dat elke oog of knop eene kiem of Kleyne knol aenbied. Nu, met den steel te ontbloeien zonder hem uyt te rukken, ontwik kelen zicli de kiemen in den door de uytdoening malsch gi - maeklen grond. Zaterdag heeft de korrectionnele reglhank van Bergen 13 veroordceliugen uytgesproken waervnn 9 tot 2 maendon, 3 tot 3 maenden, en 4 lot 6 maenden gevang, tegen do voornaemsto belhamels der wanorders die onlangs in de Borioage hebben plaels gehad. Dynsdag noen is le Rousselaere in de Tien Geboden een beireurensvveerdig ongeluk voorgevallen. Den genaemden I). De- simpele, eenen jongeling van in de twintig jaren, van de vallende ziekte aengedacn, was. in zyne plaeg gevallen, terwyl zyne» vader in de buei;t eene boodschap was gaen doen. Over de'ver slagend heyd van den vader kan men oordeelen, toen hy terug kwam en zynen arme» zoon in liet vuer zag le braden liggen, zonder dat dezen laetsten nog tot zyn zeiven was gekomen. Als men den ongolukkigen verloste, was den eenen kant van zyn hoofd en schouder op eene schroomelyke wyze verbrand, by zoover, dat zyn oor reeds verdwenen was. Na 'eenige oogenblik- ken kwam hy lol het bewustzyn terug en vroeg met de meeste verwondering van de wereld aen zynen vader wat er aen hem scheelde. 'Sanderendaegs wierd hy naer hospitael overgebragt, waer men, zoo liet schynl, nog altoos voor zyn leven vreest. I)e Dronkenschap. Toen God den wyngaerd plantte, zegt eene arabiesehe legende, besproeyde Satan' denzelven met liet bloed van eenen pauw wanneer de eerste bladen begonnen te ontkiemen, Satan besproeyde hem met het bloed van eenen aep wanneer de druyf zich vertoonde besproeyde by die met het bloed van eenen leeuweyndelyk, en wanneer zy geheel ryp was, goot Allah er het bloed over van een verken. Aldus besproeyd mei het bloed van deze dieren, heeft den wyngaerd er de verschillige karakters van aeiigenomen. Dus bv de eerste glazen wyn, het bloed van den drinker word lerendi- ger, en, in dezen staet, zyne kleur neemt den glans aen van eenen pauw wanneer de dronkenschap zich begint te doen ge- voelen, men huppelt en springt gelyk dan aepdronken zynde,.- men word eene» woedenden leeuw én, heeft de dronkenschap» ons gansch overmand, men strekt zich uyt, en men slaept in ge lyk een verken. De geneeskundigen hebben eenen heeleu hoop geneesmiddelen1 voor de dronkenschap. Nevens deze middels en verre boven hen,, zullen wy plaetsen de matigheyd, den eerbied voor zich zelven, de beredeneerde kennis van hetgeen het voordeeligst is aen de gezondheyd. Verledene week heeft er op het pachthof van den heer Van Haelst-De Rycke te Kieldrecht, eene zonderlinge gehorte plaets- gehad. Eene zyner koeybeesten heeft een kalf geworpen dat zoo danig mismaekt was, dat alle de nieuwsgierigen die het kwamen aenschouwen, eenparig verklaerde» neg nooyt zulk een wan schepsel gezien te hebben. Het had een hoofd gelyk aen dit van eenen menseh, met dit verschil dat de kinnebakken aen eenen hondssnuyL geleken, had het beenen en poolen zoo als een schaep en den steert op den rug geplaetst. Deze misvormde mass» had een gewigt van 80 kilos en was heel en gansch hairloos. Meer dan twee duyzend persoonen hebben zich van dc eehtheyd van dit feyl kunnen overtuygen. Wy lezen in 't Weekblad van Dixmude Yrydag had alhier een geestig, neen dit is het woord niet, een zeldzaem tooneel plaets 't is een heele roman, ja, beste lezer, vvaien wy schryver, wy gingen op nadere inlichtingen uyt, om een verhael aen te flansen, dat niet weynig opgang zou 'maken. Nu, men moet weten dat sinds eenen dag of vyf een verliefd paer in onze stad rondslenterde elkeen dacht en zeydedeze jonge lieden zyn nog maer pas in de rooze-banden des huvvelyks gesla gen en nog in de wittebroodsdagen. Maer hoe bedroog'menzich: het was eenen jongeling, eenen gentlemen, eenen baron, een kommies, een... wat weet ik nogal wat men zeyde wien hy was die een meysjes hoofd op hol gebragt had en er mede, zonder de toestemming haers vaders weggetrokken was. Zy waren van uyt het diepste van Vrankryk naer Dixmude overgezèyld, in de mee ning hier vry te zyn en geene vreugdestoorders le ont moeten. Ja, maer 't was verkeerd, die jonge zinnen reken den zonder den weerd, 't is te zeggen zonder den vergramden vader der deerne, die met het konvoy was acngekomen verge zeld van eenen gendarm, om de onlvlugtle duyf in't net te krygen. Onze geliefden hadden wat langs de Eessen-kal-syde gekuyerd en toen zy aen den hof Bortier kwamen, was den gendarm er juyst ook, die van zyn wettig gezag gebruyk maekte, en hen dwong eene wandelig naer hel stadhuys te doen, waer den ver gramden vader zyne dochter ongeduldig afwachtte. Men kan zich inbeelden wat tooneel er. tusschen vader en dochter plaels greep, welk voor gevolg had dat zy beyden eene uer later, naer Vrank ryk vertrokken. Den schaker van het meysje heeft wat later onze s'lad verlaten. Men zegt dat den vader reeds dry-en-twintig dagen op zoek naer zyne dochter was. Toen het meysjc wegreed, riep zy haren geliefden toe d tantótentends-tu, Charles a tantót! Men moet be kennen dat het meysje den jongeling sterkt moet beminnen om zoo liareu vader te'trotserep. Nu, men zegt dat zy aen haer proef stuk niet is en reeds het een,e tweedemael gevvaegd heeft met dezen jongeling irct hazenpad te kiezen. Tegenwoordig word er te Parys in de wyken ropd den Muzeum eenen aenzieDlyken koophandel in padden gedreven.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2