ZONDAG li AUCl'STY 1861. VYFTIENDEN JAERGANG. W 780. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 10 Augusty 1861. Het gezag door de volkeren miskend. Zie eens verder. Want hoe gaet het Be eenvoudige waerheyd. De,.derm. 5-20 8-30 11-55 12-30 3-10 6-10 Lokeren 5-20 8-30 12-30 6-10 00. Brussel 7-45 O-l) 12-30 3-10 5-45 8-30. MecYi. Brus. Antw. 5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Leuv Thien Luvk 5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Verv Land StTr«vën,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Gend 8-25-12-30—0-00—3-10 -6-10—8-20 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00— S-10 —6-10 lc klas langs Dendermonde. KortrvL, Mouscroen, Rvssel (lungs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-iO -6-10. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-45—0-00 Sin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30. Bergen, Quievrain 7-450 002-35—5-45 VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 2-30 4-30 7-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. 6-15 9-00 10-20 2-30 4-20 7-00. T« Lbdb staen al de kouvoys. Te ioecem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Slaen te CYSBCEM stil al de kouvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen devertrekken uyt Ath 6-30 10-10's morg. 4-35 en 0-00's avonds. Vau Denderleeuw 0-00 8 10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avouds. VAN LOKEREN NAER i Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-UO ;-20 »-». Ninove, Geerardsbprgen, Ath 6-50 12-15 3-000-0. VAN ATII NAER Georaerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-10— 4-35—7-40. Lessen, GeeraerdsbergenNinove, Aelst, 6-30O-llO10-104-357-40. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30lü-!( 4-35 /-40. Gend, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) lU-ll) 4-35 VAN GEND NAER Audenaerde, 9-25 2 25 - 7-45 - naer Aelst, - 7-00 11-45 00 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSStL NA KR Aelst, Gend 7-35 11-40 2-20 5-20 _8-15. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 - 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (1. Aelst) 7-15 12-05, 2-00 5-10 7-45 (I. BBch.) 5-4* 9-10 12-05 3-35 6-40. Aelst, 7-15 - 7-55 12-05 2-00 5-10 - 7-45: DEN DENDERBODE De miskenning van het Gezag is het grootste ongeluk dat de maetschappy kan overkomen, 't is eene der streng ste straffen die God de volkeren kan overzenden. En nog- tar.s de zaek is zeker, geheel de wereld ziet het dat de vol keren geenen eerbied meer hebben voor het wettig Gezag. De samenleving is ontbonden omdat zy geenen geleyder meer heeft die alles kunne aeneenhouden er is geen ae- coord meer iedereen gelooft zyn evgen meester en regter te wezen de gehoorzaemheyd aen de wetteu, aen het Gezag, zoo noodig zoo onontbeerlyk om het maetschap- pelyk gebouw regt te houden, die gehoorzaemheyd word vergeten of elfenaf aen kant gezet eene algemeene wan orde doet zich voorgevoelen en de regeriugsloosheyd loont zich in de verte met al de gruwelen die zy naer zich sleept. En, o ongeluk dezen dien de samenleving van kant smyt, is den eenigsten die het gevaerlyk toekomende kent, en het is hy alleen die ons kan redden. De volkeren en de vorsten hebben Hem miskend, de uieitwe Constituiiën hebben Hem verwaerloosd en zyn zelfs zoo verre gegaen, dat zy zich tegen Hem verklaerd hebben openlyk zeggende dat zy Hem niet van doen had den, dat zy zyne li nip, zynen bystand konden missen De geschiedenis levert niet eene gebeurtenis op die men konne vergelyken met 't geen men de revolutie noemt, maer 't geen men veel beter de verwoesting zou mogen heeten. Zy gelykt aen niets dat gekend is, want de vreedste moorden, de schandigste rooveryën, de meest bejamme- rensweerde burgeroorlogen, het eerloosste verraed en zooveel andere rampen zyn de vruchten dezer revolutie. Het is wel waer dat zy reeds van in de 16e eeuw in het godsdienstig order begonnen is, toen Luther de geestelijke magt -loochende, die echter den eenigen grondslag, den «enigen band der chrislelyke samenleving is, maer zy is daerom niet te min ongelukkig voor het politiek order van zaken. De geestelyke magt loochenen, daergésteld om het geloof te bewaren en de mensehen in de gehoorzaemheyd te behouden, dit was het christendom verloochenen, en van dan af wierd men aengedreven om deszelfs grond- leeringen, deszelfs geboden, alle waerheden, alle pligten en eyndelyk God zeiven te verloochenen, van wie en in wie alle orde, alle waerheyd, alle bestaen oorsprong ne men. Het was ook alsdan dat de geestelyke samenleving in geheel haren grondslag ontbonden wierd. Ontvoogd van het gezag en slechts van zichzelven afhangende, erkende den mensch geenen anderen Souvereyn meer dan zyne rede, geene andere waerheyd dan zvrie gedach ten, geene andere wet meer dan zyne driftenHy was Koning hv was God dit is te zeggen dat, öp het oogen- blik dat hy de geestelyke samenleving verliet, hy buyten alle mogelijke samenleving gegaen was. Wy hebben het honderdmael gezegd, lierzegd en be- wezen de eënige mogelyke, dewaie samenleving, is deze die den godsdienst tot grondslag, eenen band van geweten heeft geene andere kan bestaen tusschen met reden en verstand begaelde wezens, onder welke zy zich opvormt en blyft bestaen door de onderwerping aen een Gezag dat van God komt en't welk over de geesten en de gewetens heerscht. De revolutie of het pbilosophismus, het liberalismbs of het maconnismus is niets anders dan den opstand tegen dees noodzakelyk Gezag. Ook ziet men altyd en overal dat de seclariscbe revolutlonnairen EERST deze samenleving aanranden met de Catholvke Kerk haer Opperhoofd, hare bedienaers en hare leering aen te randen. Dit is het eenigste punt xvaeromtrent zy onder eikander nooyt in twist geweest hebben. Zy weten maer al te wel dat zy geene andere kerk te vreezen hebben en dat daer waer geene magt beslaet die over dc herten, de geesten en de gewetens heerscht, liet biutael geweld evndigt met de overhand te krygen. Inde revolutie van 1789 was de Kerk ook in lyden, hare wetten waren miskend, haer Gezag was ontzenuwd, haren invloed was veel verminderd. En wat is er van ge- komen Elkeen weet het en schrikt by de enkele gedachte aen de gruwelen en rampen die toen de samenleving over stroomd hebben. Als dezen rouwtyd voorby was, of liever als de sectarissen, de goddeloozen elkander in genoegzaem getal vermomd hadden, is er eenige rust geweest maer het verderflyk zaed der booze leerstelsels heeft allengskens vruchten gedragen en dan ook zyn dezelfde gruwelen zicli komen vertoonen, en voor zooveel de maconnieke secte nog een weynig hare verwoestende leerstellingen mag bly- ven handhaven en uytbrevden, zullen die gruwelen aen al de uytgestrektheyd, aen al 't geweld, aen al de barbaersch- heyd der eerste geiyken en misschien dezelve overtreffen. Hoe het gaet, dit ziet elkeen de boozen spannen ca- men om de Kerk te verdrukken, in verscheydene Staten verwekken zy, de moord en de verwoestng om eyndelyk de revolulie in Roomen te doen ontstaen en er 't Opper hoofd der Kerk uyt te jagen. Zie eens hoe verre de goddeloosheyd en heyligschen- dende stoutmoedigheyd der secte gaet Garibaldi, een der opperhoofden, schreef onlangs aen eene dame, die de groote vrouw willende spelen, hem geluk wenschte over zyne roernryke daden, de volgende woorden De pauslykc theorie is de afschuwelgkste wonde waer aen myn arm land lydachttien ecuwen van leugens, van ver- volgingenvan brandstapels en van medepligtigheyd met a alle de dwingelanden van Jtaliënhebben deze wonde on- geneesbaer gemaekt Als men denkt dat eenen Garibaldi, den plunderaer, den moordenaer der beyde Siciliën, eenen der byzonderste plegers der gruwelstukken die thans liet ongelukkig ltaliën schandvlekken, het Pausdom als de afschuwelykste wonde van ltaliën durft voorstellen en dat dezen ellendeling ver dedigers vind ic de drukpers, onder 't volk, in 't leger, wat is er van de toekomst te verwachten als den Albehoe der met de samenleving geen medelyden heeft en niet welhaest zynè magt toont om tot de boosheyd te zeggen tot hier zult gy gaen en niet verder Deze gedachten doen ons beven maer ook hopen beven omdat wy de beschikkingen fan Gods regtveerdigheyd niet konnen doorgronden hopen omdat de geschiedenis der eeuwen begint klaer te worden, en omdat al de laste ringen waervan de Pauzen het voorwerp geweest zyn, op hare juyste weerde beginnen geschat te wowJen. Als God toelaet dat de gebeurtenissen zulke lessen aen de menschen geven, 't is dat Hy de menschen wilt ver lichten, en als zy de genade zullen hebben van klaer te zien, dan zal den zegeprael der waerheyd en regtveerdig heyd verzekerd wezen. Wy hopen altyd dat dezen zegeprael aenstaende is en dat de goddelooze secte hare wandaden za! uylboeten aen den voet van het kruys, 't welk den Opperherder zal op- regten, in 'l midden van Europa, dat aen zyn vaderlyk Gezag onderworpen is, en't welk tot steunpilaer zal die nen aen alle gezag dat geheel :de wereld door bestaet. Als dan, en alsdan alleen zullen de. waggelende of geschokte troonen nieuwe slevigheyd bekomen, omdat den mensch zyne buytensporige onafhanglykheyd afzweerende, ter zeifder tyd zal gehoorzamen aen het geestelyk Gezag en aen het wereldlyk Gezag als hv zal gehoorzamen aen God, DOOR WIËjN DE KONINGEN REGEREN. Het nieuw politiek heeft alles het ondersten hoven ge smeten, alles veranderd, verbasterd, omgedraeyd, ver keerd, dat men binnen een poer eeuwen een nieuw woor denboek zal noodig hebben om de geschiedenis onzer dagen te begrypen. En opdat onze nakomelingen stof vinden 0111 dit woor denboek op te stellen is het noodig, dat wy oor- en oog-, getuygen, stukken daerlateu, die de beteékenis der woor den van beden aen het nageslacht bekend maken. Daerom dieue deze schets van woordverhasteriug Eenen Vorst, die als den Keyzer ran Oosienryk zyn volk de volste vryheyd geeft en aile middelen uytzoekt om zyne natie gelukkig te maken, heet eenen dwingeland, eenen tyran. Wyl hy, die met geweld zich meester maekt van ander mans Staten, na door geld generaels en ambtenaers ta hebben omgekocht, Koning heuschman, galanten baes ge noemd word. Stelen, rooven en plunderen is tegenwoordig annexeren Brigands of baenslroopers zyn de trouwe soldaten Cu volkeren aen hunnen Koning en Vaderland. De beulen, die zulke vrome burgers als vee slagten zyn helden en dappere krygsoversten. Integendeel slaven worden de inwooners geheeten eens lands, waer geene enkele vryheyd aengerand word die met liet welzyn eener natie samengael, waer drukpers, onderwys, godsdienst van iedereen word geëerbiedigd en geliandliaefd door de wetten en den Souvereyn, die wuekt op bare volkomene uytvoering. Liberalen zyn mannen, die alles op de pypen willen doen dansen van twee dry dwarsdryvers, die ze kadoschof frère terrible, of roozekrugs of grootmeester noemen, eu wier zending is den godsdienst onzer voorvaderen in het slijk van bunnen lasteren leugens te versmooreu. Vraegt het liever aen hunnen schryver Quinel, die eenen kei'k- plunderaer, eenen beul op orde der Logfe heeft ver- goddelykt. Verlichting, beschavingvooruylgang leest twylël aen alles, gezwoornen haet tegen al wat eene natie rast eu vrede kan geven, terugkeer tot den tyd van Robespierre en andere monsters, die de aerde in een bloedblad hebben veranderd. Gelykheyd dat is kopaf voor al wat edel of getrouw is aen voorvaderlyke zeden en godsdienstige overleveringen dat is vryheyd voor die alles opgesleuipt hebben of te luy zyn te werken om de spaeroorljens eens zorgvuidigen va ders, eener vrome huysmoeder, die in de toekomst hunner- kinderen voorzien hebben, te stelen en te plunderen en zich deze te annexerenzooals boven reeds gezegd is. Dompers, achterugtkruypers, volksbedotters zyn alio zul- ken, die voor waerheyd, regt en godsdienst alles ten beste geven, en in rust en vrede met hunne medeburgers leven willen en de voetstappen onzer goede oude péfcens be wandelen die trouw aen troon en altaer die hunne vry heyd ondersteunen en handhaven, het geluk der ware be schaving genieten. Tn een woord wit word zwart, en zwart wit geheeten met onze nieuwerwetsche politieken. Indien liet nu waer is dat de tael gansch het volk is, gelyk men oudtyds zegde, spreekt hel van zelf wat die verwarring van denkbeelden al kwaed moet te weeg brengen daer waer zulke wanlael in voege kan komen, eu boe vreed soms,eene natie zulke baldadigheyd moet boeten. De geschiedenis van de franscbe revolutie en de liuy- dige van ltaliën zeggen genoeg wat men van haer te ver wachten heeft. Belgiën blyve immer vry van zulke verbastering De Gendscbe fabriekanten moeten goed de oog in het zevl houden voor wat liet traktaet met Engeland aengaet want ernstige poogingen worden gédaen door die natie om haer doelwit te bercyken. De voornaenste engelsche koophandelkamers (en ouder anderen die van Manchester, Liverpool, Birmingham, Belfast, Glasgow, Hull, Edimburg, enz..) hebben aen hun gouvernement nopens het sluyten van dit traktaet reu vertoog ingezonden. In dit schrift vestigen zy de eendacht van het besluer op het traktaet gesloten tusschen Vraiik- ryk en Belgiën, als ook op een ander traktaet "t welk Vrankryk onderhandelt met liet duylscli Tolverbond. De brilsche koophandetkamers doen zien dat er voor Engeland groote nadeelen moeten volgen uyt het aeiigaen dier trak taten, en zy vragen dat om dezelve te vermydem, ei- ern stige inaetregelen genomen worden. Zy vragen daerenboven, als het beste middel daertoe, dat men naer Brussel en naer Berlyn eenen bekwamen agent zende, ten eynde te bewerken dat Engeland op dei» voet der meest begunstigde natiën behandeld: worde. Men weet wat er daeruyt voor Gend spuuyien zou 't ware den ondergang dezer schoone stad- Daerom moeten de fabriekanten zorgvuldig waken, op dat hunne tegenkan ting zoo ernstig en zoo levendig zy als de poogingen welke Engeland gaet wagen. Vlaemsche Land).

De Denderbode | 1861 | | pagina 1