ZONDAG 18 AÜGUSTY 1861. VYFTIENÜEN JAERGANG. - Nr 781. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën., AELST, den 17 Augusty 1861. De Meeting van Gend. De eenvoudige waerheyd. De erkenning. De Paspoorten. Dcirderra. 5-20 8-30 11-55 12-30 3-10 6-10 B? Gend, Brugge, Ostende 8-25 - 12-20 0-00— Lokereu 5-20 8-30 12-30 6-10 -00. 3-10 -6-10 le klas langs Dendermonde. Brussel 7-45 0-0 12-30 3-10 5-45 8-30. 8 Kortiyk, Mouscroen, Kyssel (langs Lede) 8-25 Mecta. Brus. Antw.5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 12-30 0-00 3-10 6-10. LeuvThienLuvk 5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 8 Doornyk, Ryssel (langs Vth 7-45—5-45—0-00 Verv LandStTvuyën,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 5 Sin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30. Gend 8-25—12-30—0-00—3-10—6-10—8-20 Bergen, Qnievrain 7-45—0 00- 2-35—5-45 VAN ANTWERPEN NA ER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 2-30 4-30 7-00. VAN GEND NAER Lokereu, St-Nikolaes, Antweipen. 6-15 9-00 10-20 2-30 4-20 7-00. Te lede staen nl de konvoys. Te IDKCE» staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gysecem stil nl de konvovs uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen devertrekken uyt Ath 6-3'! 10-10 's niorg. 4-35 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8 10 's raorg. 2-50 6-ÜU-enO-OO des avonds. CUIQUE SU1JM. VAN LOKEBEN 1VAER Dendermonde, Aelst 6-5^ 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardsl)pr6eo, Ath G-50 12-15 - 3-000-0. VAN ATtl NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-357-40.- Lessen, GeeraerdsbergenNinove, Aelst, 6-300-0010-104-357-4U. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-4-35 7-40. Gend, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) 10-10 4-35 7-*') VAN GEND NAER Audenaerde, 9-25 2 23 7-45 - naer Aelst, 7-00 11-45 00 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSSEL NA EK Aelst, Gend 7-35 11-40 2-20 5-20 8-15. Nino*e, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (1. Aelst) 7-15 12-05, 2-00 5-10 7-45 (I. Mech.) 5-459-10 12-05 3-35 6-40. Aelst, 7-15 -7-55 124)5 2-00 5-10 7-45: DEN DENDERBODE Tc Gend heeft, zondag, de Handels- en Nyverheyd- Kring eene groole Meeting gehouden. Meer dan 700 per- soonen, onder welke de byzondeiste fabriekanten van Gend alsook eenigen van Brussel, waren er-tegenwoordig. Het voorwerp dezer byeenkomsl was, middels te bera men om zich te kunnen verzetten tegen de drukking welke het engelsch Staetsbestiier openbaerlyk uytoef'ent op liet beigische gouvernement, met inzigt 0111 ons een Handels verdrag niet Engeland op te dringen, volgens dezelfde grondslagen als belgeen wy met Vrankryk hebben gesloten. Het verdrag niet Vrankryk, zegden de sprekers, kan in grondbeginsel verregtveerdigd worden, omdat er tusschen 'Vrankryk en Belgiëiy talryke voortbrengels verwisseld kunnen worden. Maer met Engeland is het geheel anders, dit heeft zelf yzer en steenkolen; liet l'abrikeert meer, goedkooper en beter dan wy naer Engeland hebben wy niets te zenden dan eenige grondstoffen vlas, wolle, leder, zink, huyden, boter, ob.e allen artikels welke men uldaer niet kan'ontbeeren. Engeland verkoopt aeu ons, integen deel, geweven katoenstoffen en andere maiiufaktner-goe. deren, in weêrsvil der lióoge regten. Wat zou er van ko men, als deze regten verminderd wierden op 10 en lo ten honderd Men zegt, dat den werkman beterkoop kleederen zal dragen, als Engeland beterkoop zal invoeren. Maer dien ten gevolge zouden onze fabrieken gesloten worden, en den werkman zou niets meer kunnen koopen. Engeland weet zeer goed dat het verdrag, welke liet met Vrankryk heeft gesloten, den doodslag is voor de katoen fabriekanten van dit laetste land. Ook verhaest liet zich om van Belgiën diergelyk verdrag te eyschen, alvorens wy den tyd hebben te kunnen zien, welke rampzalige gevolgen het iri Vrankryk te weeg brengt. De Meeting verklaert ten eynde, dat liet aengaen van alle verdrag met Engeland, alvorens het engelschrfranscli ti-ak- taet in werking gezien te hebben, onvoorzigtig en voor barig is, en voor uylslag zon liebbeli den ondergang der stad Gend. Derhalve zal het Staetsbestuer aenzoeht wor den alle sluyting van een Handels-traktaet met Engeland te verschuyven, tot na eene tweejarige onderving der ge volgen van het engelscb-franscli truktaet. Indien gy eenen mensch tegenkomt, die altyd van zyne consciëntie spreekt of van regtveerdiglieyd, maek staet dat hy eenen bedrieger, eenen opregten dief is. Zoo ook ontmoet gy eenen man, die gedurig van vryheyd zwetst, geloof my vry 't is eenen waren vryheydshater. Menige liberalen van onzen tyd zyn er eene voortdurende proef van. Leest hunne gazetten en schriften, hoort hunne redevoeringen, woont hunne byeenkomsten bv, waer gy wilt, altyd spreken ze van Xibertevt, en er zyn geene ergere despoten dan zy. Logiën en klubsen van allen aerd mag men volgens hun opregten, maer kloosters, geestelyke gestichtenfóey dat zyn pesthuyzen, waer men net land moet van zuyver houden. Bezoldig ongodsdienstige schryvers, helpt limine werken rondspreyden, vermeerderd de scholen waer den godsdienst uyt gebannen is, rand de religie, degeestelyken aen, sleurt litjn door den modder, maekt hun hatelvk door leu- gentael en laster, verzwart hunne hevligste ondernemingen, goed zoo Vryheyd is er noodig, want hier en daer kan er eenen slechten priester, monik of beggyn tusschen zyn, dat moet belet worden door geheel bet corpus aen te randen. Het ab uno disce omnes word gedurig door hun ingeroe pen kent ze allen aen dezen of genen afzonderlyken deuge- niet, roepen ze 11 toe, als er maer 't een of't ander schandael voorvalt. En ach armen zy zien we! den splinter in een andermans oog, maer den balk in de hunne ontwaren zy zelden. De zoogezegde liberale drukpers krielt van verhalen die de geestelyken bekladden, en bonderde schanddaden door hunne aenhangers bedreven blyven in hel duyster. Wat al vreedheden worden er in Napels niet gepleegd namens de vryheyd, die de beulen Pinelli en Cialdini in Italiën gaen invoeren? Abouts, Caylas en Bonaparten mogen hunne gal uyt- spouwen tegen Paus en Godsdienst, en de bisschoppen die, volgens pligt de lasleraers wederleggen, worden in de boet geslagen, in den kerker gesmeten of uyt hun land gebannen. Schryvers en verdedigers van de liedendaegsclie bedorven leer komen aen plaetsen en eertitels; tegen de religie uytvallen is eenen trap tot de hoogste weerdigheden en iemand die de pen opneemt om zyne duerliaerste belangen voor te staen, blyft eenen verslooieling voor zyn leven. In een woord, vryheyd, maer voor ons alleen, dat is voor allen, die den Catbolyken godsdienst haten en ver volgen. Vryheyd, maer nooyt voor de Catbolyken is hun stelsel en leus, en volgeus deze word er gehandeld. Er zyn geene ergere despoten of dwingelanden, en daeroui zwetsen ze altyd van vryheyd. HET WERELDLYK GEZAG DER PAUZEN BEOORDEELD. Betreffende de handhaving van het wereldlvk gezag van den H. Stoel, geeft een politiek overzigt verscheydene uytspraken van notabele persooneu te lezen. Zoo zegde onder andere M. Guizot, den 12 january 1848, in de fransche kamer 1 Ik weet dat de revolutionnaire partyën aenmatigend zyn ik weet dat zy zich weynig aen den godsdienst, aen liet catholicisnius, aen 't pausdom gelegen laten, dat zy zich inbeelden dit alles te zullen doen verdwynen als eeneii stortvloed, door liet voor zich nyl te dryven." Dit hebben zy meer dan eens beproefd zy hebben ge meend dat zy die oude heerlykheden der mensclielyke maetscliuppyëu hadden gewaegd maer achter hen kwamen zy weder te" voorschyn grooter dan zy. Wat de magt der fransche revolutie heeft beheersclit, zal wel de grilligheyd van het jonge Italiën beheerschen. 2 Eenmael schreef prins Napoleon, nu keyzer, aen den pauslyketi ïidncius te Parys Het doet my leed dat mynen neef, den prins van Canino, nooyt heeft begrepen dat de handhaving van liet wereldlvk gezag van bet eerbiedweerdig hoofd der Calliolyke Kerk innig verbonden is aen den glans des godsdienst, zoowel als aen de vryheyd en onafhang- lykheyd van Italiën. Den protestantschen dominé, M. Ath. Coquerel, zegde op de tribune den 20 february 1849 Als Franschman, als burger, als volksvertegenwoordiger, verklaer ik dat, herstelt de fransche republiek den Paus op den troon, zy zeer wel zou doen. M. Thiers zegde op dat zelfde tydstip in eene kommissie: Voor het pausschap is er geene onaihanglykheyd daD in de souvereyniteyt. dien piemonteschen Fouquier-Tinville, zou geheel wel te Napels de rolle vervullen dier naemlooze bladen welke, tydens liet schrikbewind, de hoofden der Bourbonsgezinden van dien tyd vroegen. (Gaz. van Thielt.) De lndépendance voert een fraey ambacht uyt. De vreedheden in de napejsche provinciën begaen door de handlangèrs des konings van Piemonf, de fusilladen, de brandstichtingen, de verwoesting van geheele steden en dorpen, 608 ter doodstellingen zonder voorafgaendelyk vonnis, zonder eenen schyn van regtveerdiglieyd, dit alles, is hog niet genoeg voor de Indépehndance, "die voor zoo besehaefd wilt doorgaen. Zondag morgend kondigde zy eenen brief af uyt Napels, in welken zy, na te hebben aengekondigd, waer of vulsch; dat de Bourbonsgezinden twee huyzen verwoesten in brand gestoken hebben, uytroept Eu na dat alles staet men over de wedervraek verwon- derd Thans staet er met geene zachtheyd meer te handelen; alle samenneyging,- alle medelijden, moet ophouden 'T is schroomlyk en het hert walgt bv liet lezen van die gruwelyke aenmoediging tot de. menschens|agting, van die barbaersche aenbeveling van niemand meer te sparen. Maer die bloedige wedervraek die gy opwekt zou wel niets anders dan onscimldigen kunnen treilen. Dat geeft er niet aen alle samenneyging, alle medelijden moet ophouden! Indien den ellendigen schryver dier regelen, waer het bloed afdruppelt, zich in de piemontesche benden met bevind, die de napelsche provinciën met bloed overgieten en verwoesten, hv heeft er ten minsten zyne aengeteekende plaets. Digitus est intrarede lndépendance zelve, tolk van Met grooten ophef word er gewaegd van een l'eyt, waer- aen men met kracht en geweld veel gewigt hechten wilt, nainelyk de erkenning van het koningryk Italiën door bet belgiseb gouvernement. Het nederlandsch gouvernement zou den koning van Italiën reeds erkend hebben, en daeroni, zeggen'de dag bladen, moet bet belgiseb gouvernement spoedig dit voor beeld volgen, 0111 niet by de achteruytkruypers gerekend te worden. Wy gaen dus den koning van Italiën erkennen Dat zal eenen slag geven in de politieke wereld 1 en Victor-Emma nuel zal niet weynig op zyi. gemak wezen, als by zal ver nemen dat wy hem erkend hebben Wat deiigenieteii boeltje is die politieke huypery toch Erkenning... maer was den koning van Napels dan niet erkend Immers, ja. Hy was den wettigen erfgenaem der napelsche kroon. Doch op eens komt zyneii gebuer Victor- Eminuiiuel, en overrompelt met hulp van Napoleon, de Staten van Frans II, en nadat hy alles hel onderste boven gesmeten én den wettigen vorst "verjaegd heeft, vraegt hy de erkenning der mogendheden 1 En wat doen de mogend heden Wel zy erkennen de eerlooze roovery van Viclor- Emmanuel zonder rekening te houden of de in bezitneming van Napels door den koning van Sardiniën al of niet eene onregtveerdige daed, eene gi-ove schurkery is. Wat is daeruyt te leereu Antwoord. Dat al de mogendheden, die eene schur kery erkennen, ook schurken zyn. Is er nog iets walgelvker uyt te denken dan de lieden daegsclie politiek? Zy erkennen, de liedendaegsclie mogend heden, 0111 niet den oudsten zoon wel te staen, maer als deo grooten eedbreker uyt de Tuileries die erkennêrs van hunnen eygen troon zal doen tuymelen, zullen zy eerst de oogen open trekken, en leereu zien dat zy niets anders geweest zyn dan koninglyke schurken en lafberligen. Na zeveu inaeiiden gewacht te hebben voor aleer de plaets van burgemeester van Lokeren te vervullen, heeft M. Rogier eene nieuwe willekeurige daed daergesteld, en den achtbaren lieer Meyvis, die op eene zoo voldoende wyze dit ambt waernam, door JU. Van Landegheni ver vangen. M. Meyvis word verslooten omdat hy aen de catholyke party toebehoort, omdat hy den knie niet heeft willen buygen voor het straet liberalismus dat de beigische vrv- heden met kassysteenen poogde te verdelgen. Docli zyne medeburgers zullen daervoor hem lol'Iaten wedervaren eu aen het ministerie zyne willekeurigheyd schande spreken. (VI. Land.) By gevolg eener beslissing genomen tusschen Vrankryk, Holland en Belgiën, den maetregel die de engelsche ën zweedsche onderdanen veroorloft in Vrankryk ie komen op de enkele verklaring hunner nationaliteyf, kómt uvtgestrekt te worden tot de onderdanen HHr. MM. den Koning der Belgen en den Koning van Holland. Echter is er tusschen de gouvernementen van Vrankryk, Belgiën en Holland overeengekomen dat de reizigers tot dez.e dry landen behoorende, zullen kunnen verpligt wor den, niet 0111 binnen te komen, maer 0111 (e mogen rejzen en te verbiyven in Vrankryk, in Belgiën of in Holland, van in hun eygen belang, een stuk te voorschyn te brengen, vrygesïeld van het diplomatisch of konsulaire visa, maer 'l welk toelate 0111 des noods, de evenivezenlykheyd of de natioualitey: van den drager vast te stellen, "zoo als een jagtverlof, een paspoort voor het inwendige, een cerli- likaet door eene bestuerlyke overheyd afgeleverd, ol al ander bewysstuk.

De Denderbode | 1861 | | pagina 1