d.en onderstand van de groote meerderheyd des gemeenteraeds, bekwam hy ook het vertrouwen zyner medeburgers die, in Octo ber 4860, hem vreekten wanneer eene laeggedaelde kotery zyne jkiezing wilde beletten. Dat zyn onwederlegbare feyten, en uyt dezelve blykt dat er biiet eene aennemelvke reden bestond om M. Meyvis op nieuw miet te benoemen als burgemeester van Lokeren. Maer by gebrek van redens, heeft het ministerie, op 't aendrin- jgen van eenige mannen die in 't donker werkten, een voorwend sel genomen, en dit voorwendsel bestaet hier in, dat M. Meyvis catholyk is Ja, dat is het eenigste dat men tegen hem kan inbrengen, volgens de bekentenis zelve van eenen welbekenden -ambtenaer Dus catholyk zyn, is by onze mankpootende staetsmannekens een schelmstuk catholyk zyn maekt u onwaerdig van een ambt te bedienen God dienen en de religie eeren, vergenoegt om geslagtofferd te worden aen de vurige drillen van eene vurige kotery, en tevens slagtoflert zy de belangen eener gansche stad Zy berooft haer van eenen verdienstelyken bestierder, aen wiens kunde en iever elkeen hulde biedZy beloont met ondank- baerheyd eene zesjarige toewyding aen ailes wat Lokeren kon Jrevoordeeligen. Die handelwyze leveren vvy over aen de aendacht onzer calho lyke landgenoten, die niet zonder verontwaerdiging zullen zien dat, met ons liberael ministerie, de getronwheycl aen de religie een voorwendsel gew orden is onder 't welk zich onregtvaerdighoyd, haet en ondankbaerheyd verschuylen. Indien M. Van Landeghem deze plaets niet aenveerd, zal hy eene schoone en wel verdiende klucht spelen aen den minister, die in deze benoeming den Koning bedrogen heeft, zegt de Patrie; hy zou ons overtuygen dat hy geene kuyperyen heeft -aengewend om deze plaets te bekomen, gelyk de overdrevene partygangers het dagelyks doen ten slotte 'heeft M. Van Lar.- deghem niets te winnen maer veel te verliezen met zich te stellen tegen den wil der inwooners van Lokeren en zyner wel denkende kalanten. HOE ENGELAND DEN VRYHANDEL UYTOEFENT. Den suykeryhandel met Engeland, een der voornaemste vakken Tan den 'brugsehen koophandel, is op meer dan de helft gekrom pen by gevolg van de verhooging der douaen- en accynsregten die in Engeland op de vremde suykery gestemd zyn. Onzen uylvoer van suykery beiiep in 1839 tot '7,232,664 kilos. In i860 is hy op 3,033,210 kilos vervallen. De prvzen der suykery w aren in 1839 tusschen 21 en 22 fr. de 100 kilos. In I860 zyn zy verminderd tot fr. 44-50 a 17. En 't is uyt dankbaerheyd voor die weldaden dat wy aen Enge land de belangen onzer groote nyverheyd zouden moeten slagt- ofïeren Men schryft uyt Drussel den 29 augusly, aen een antwerpsch blad: Iets dat dezer laetste tyden meest de openbare aendacht ge fopt heeft, is de nota, den 30 july laetstleden aen hei hoofd van het met-officieel gedeelte van den Moniteur «afgekondigd, wegens de uytleggingen die kwamen uylgewisseld te worden tusschen den belgischen minister te Londen en den minister van buytcn- Jandsche zaken Harer britsche Majesteyt, wegens de onderhande ling van een koophandcls-traktuet tusschen beyde landen, waer- meê lord Russell het Parlement had bezig gehouden. Indien myne inlichtingen, welke ik geloof aen goede bron ontleend te wezen, nauwkeurig zyn, ziehier waerin die inlich tingen bestaen lord Joh Russell onzen minister te Londen de onbetwistbare verbindtenis herinnerende door het belgisch gou vernement jegens het engelsche aengegaen van aen den engel- schen koophandel, op onze markt, dezelfde voordeelen toe te staen als aen de meest begunstigde natie, zou er hebben byge- voegd dat het gouvernement der Koningin zich in zyn regt' ge loofde om de uytvoering dier verbindtenis te eyschen, en dat in 't geval dat ons gouvernement dezelve niet zóu kunnen doen bekrachtigen door de Kamers, Engeland zich gedwongen zou vinden om ons eenen tarief-oorlog aen te doen, welken hem des te gunstiger zou wezen omdat, met legen ons eenen bar ceel van regten te stellen om voor ons de maikt van het Vereenigde- Koningryk te sluyten, onze mededingers tot de onze zouden ge raken langs de grenzen van Vrankryk. Wy lezen in eene brusselsche briefwisseling Zal Belgiën het koningryk Italiën herkennen of niet herken nen Ik antwoord dat, in fèyte, de herkenning reeds volbragt is. Ziehier geloof ik u te mogen verzekeren, hóe ver die zwaer- wigtige zaek reeds sta etM graef de Monlalto, piemonteeschen gezant, heeft aen M. de Vrière, onzen minister van buytenland- sche zaken, zyne nieuwe geloofsbrieven afgeleverd, als*afgezant van den Koning van Italiën. Graef de Monlalto heeft de verzeke ring ontvangen dat hy by het hof in zyne nieuwe hoedaniglicyd zal zyn, aenstonds na de terugkomst des Konings uyt Wiesbaden. Die terugkomst zal plaets hebben in de tweede helft van sep tember. De herkenning des nieuwe koningryks van Italiën is aldus eene vaste zaek, alleenlyk is zy nog niet' officieelyk besta- tigd maer in de dageiykschc betrekkingen ^tusschen het depar tement van buytenlandsche zaken en het piem'ónteesck gezantschap, handelt men officicuselyk als of men reeds handelde met het italiaensch gezantschap de calholyke dagbladen hebben goed te beknibbelen, te blameren, te protesteren, het besluyt ten gunste der herkenning is onwederroepelyk genomen. AEN DE 1IOPPEKWEEKERS. Met het naderen van den hoppeplukt\d konnen wy met genoeg aen be velen. 4° Den zuyvercn pluk, namentlyk, zonder stelen en zonder vervlogen bellen. 2° De hoppe te droógen met Coke (a) en eeniglvk dezelve te aensteken met droog Canada, Abeelen of Buekcnho'ut. De hoppe langzaem laten droogen. Men moet de lage prvzen onzer Aelstersche hoppe, meest toe- wyten aen de weynige bezorgdhoyd in 'l plukken en 't droogen. De natuer der aerde brengt hier de beste kwnlileyt op. Den zuyveren pluk (b) en het uytkomen van harén goeden na- tuerlyken reuk, niet belemmerd door- verbranden houtdamp, zal de vrcmdelingen aenlokken hier te doen koopen. Dit is den intrest van het algemeen, zoo van de hoppekwee- kors als van den koophandel. (a) Coke, is afgebrande steenkolen die men koopt aen den geringen prys van 40 cenlimen den balven hectoliter In de établissementen v.an cazlicht te Aelst, Brussel, Ninove enz. (b) Daer is tuenigmael geprobeerd dat de on*uyverste hoppe, too van stelen en bladeren als van onderbleven»; bellen, die hier ter markt geweest is, geen halven kilo par 100 kilos gewigt bybrengt. Dus eene vrugtelooie fraude of bedrog. Volgens VUniversel zou Engeland nog een ander doel hebben met zyne vloot op de kust van Napels te houden. Het schynt dat M. Ricasoli de papieren van M. de Cavour in handen heeft, en uyt die papieren blykt dal Sardiniën aen Vrankryk moet geleverd worden. M. Ricasoli houd veel van annexatiën, ten zynen eygen voor- deele maer hy heeft gezworen dat Vrankryk Sardiniën niet bekomen zal. Den minister heeft lord Palmerston verwittigd en dezen zou deels, met inzigt om de nieuwe inpalming te beletten, de vloot derwaerts gezonden hebben. Indien de engelsche sche pen zich eenen oogenblik verwyderen, zullen zy echter terug- keeren. Dus nieltegenstaende de logenstraffiing van den fran- schen Moniteurzou het plan van annexlie bestaen. VUniversel beweert dat iuderdaed MM. Roebuck, Mazzini en Kinglake een afschrift hebben van het plan van inlyving. Men leest in eene korrespondenlie van Parys Hét gerucht loopt, dat den Kevzer een viervoudig verbond gekombineerd heeft, te weten van Vrankryk, Italiën, Spanje en Zweden tegen Engeland. EENE NIEUWE BROCHEER. Te Parys komt-eene nieuwe brochuer het Jicht te zien. Zy is getiteld Den Keyzer, Roomen en den Koning van Italiën. Den sehryver derzelve is M. de Laguéronnière. In dezelve leest men, dat Italiën zonder Venctiën vergeleken moet zyn met Vrankryk zonder Belgiën. Den korten inhoud van dat blauwboekje is, dat het onmogelyk ware het huydige Roomen anders te be- schouwen als een Coblenlz gerigt tegen den koning van Italiën, tegen den keyzer der Fransehen, de beschaving, het progres, het vaderland en de vryheyd. Eene dergelyke samenzwecring kan niet gedoogd worden onder het vaendel van Vrankryk. Vrankryk gaet zyne troepen terugroepen, en het princiep v van niet-tussehenkomst stipt onderhouden. De piemontcesehe ministers hebben den Paus alle bedenkelyke zedelyke en slofïe- lyke waerborgen van onafhanglykheyd a'engebode'n. Indien het hof van Roomen styfhoofdrglyk in zyne weygering voorlgaet, zal er eenen oproep tot hét romeynseh'e volk gedaen worden. De stemming zal geschieden onder de oogen van het fransch leger. Indien die stemming Vietor-EiJnanuel roept om te heerschen, zullen 's anderendaegs de fransche troepen varvangen worden door de piemontcesehe, en den koning van Italiën zal het a konkordaet afkondigen, ge'slolen tusschen hem en calholyke mogendheden, met het doelwit de onafhanglykheyd van den Heyligen Stoel te beschermen. Den Paus zal alsdan kunnen handelen zoo als hy het geradig vind. IIET SALOMONS-EYLA ND. Volgens den Indiër zal Belgiën toch eyndelyk en ten langen laetste, overzeesche bezittingen hebben'. Koning Leopold zou onderhands van Engeland een der Salomons-eylanden hebben gekochtdoch dit nieuws kan niet juyst zyn, aengezien het gou vernement in Belgiën over geene gelden kan beschikken, ten zy met toestemming der Kamers. Hel berigt van den Indiër komt echter gedeeltelvk bevestigen wat reeds van over eenige weken gezegd, en door eenige brus selsche gazelten min of meer, tegengesproken wierd. Den Tour du Monde en ook een blad van Sydney, schreven onlangs dat er een dmnaster, als oorlogschip gewapend mét de belgische vlag in top, in Oceaniën was verschenen, tot zending hebbende het stichten eener kolonie in de Nieuwe Hebnden. In den beginne, vvy herhalen het, wierd dit nieuws geloo chend men kon aen die expeditie niet gelooven, waer voor, by niemands weet, onze Kamer de noodige fondsen gestemd had; daerby, onze oorlogsvloot ligt, om zoo te zeggen, muervasl aen 't Sloeketsel in het water gemetseld. Het blykt nu dal de expeditie van kapiteyn Miehcl, op eene heymelyke wyze, en op last van eene doorluchtige persoo.nagie te Brussel, in zee is gesloken, en dat den kapiteyn'zelf eerst zyne volledige orders kende, toen hy reeds in volle zee was. Wat vreesde men Men vreesde dat de spotterny des publieks de nieuwe kolonie weer in den grond zou geboord hebben, zoo als dil het geval was met de Ncw-Flanders, Santo-Thomas, met China en Cypres, voor dat nog de expeditie vertrokken was. Volgens den Indiër zou kapiteyn Michel in de Salomons evlan- den, oostelyk van Nieuw-Guinea gelegen, zyn aengekome'n en daer zou hv, of wel over heel een eyland, of wel over een enkel kantoor, in naem van het belgisch* gouvernement zvne tenten opslaen. De Salonions-eylnnden wierden in 1367 ontdekt doorAlvares de MciyJoza. Men telt er achtien groote byecn, lerwyl de kley- nere let op onze dagen toe, minder gekend zyn. Hel inwendige dezer eylauden is, naer nien zegt, zeer bosch- ryk en met vruchtbare dalen doorsneden. Daer groeven den kruydnagel de gember, den kolfv eene soort van 'citroen- boomen en ander geboomte, welk 'geurig welriekenden gom en harst oplevert't schynt zelfs dat men hier en daer wat goud ontdekt heeft De bewoooers zyn tweederley zwart met kroeshair, anderen gebronsd met lang afhangend hairden ganschen archipel telt ongeveer 100,000 inwooners. Onze linnen-of laken-nyverheden zullen er behalve dat, niet veel goeds aen leveren, dewvl ieder een er moedernaekt loopt en zich onkel te vreden stelt'met het liehaem te beschilderen en zich koperen ringen in ooren en neusgaten te hangen. Beschaving is er onbekend men schiet er nog met den boog en men gebruykt den knuppel en het houten schild, om zich Ivf tegen lyfte verdedigen. Ziedaer de nieuwe Belgen, welke kapiteyn Michel is gaen opzoeken en het nieuw vaderland dat het luylekkerland voor oris allen worden moet. Wy onthouden ons van te oordeelen of het bezit van een kan toor, of wel van een dergclyk eyland,- zoo ver van buys gelegen, en waervoor wy eene kolossale oorlogszeemagt zullen moeten aenleggen of zoo eene bezitting, zeggen wy, de gedane onkosten wel zou vergoeden. Engeland ontdoet zich ten onzen profyte van dit eyland het zelfde deed Engeland ten onzen profytevan Guatemala en wy hebben dan geleerd dat, als er nog een oog vet op gezeten had', den Brit het eerst zou hebben afgeschuvmd, alvorens ons die kolonie aen de hand te doen. Wy hebben overigens rondom ons zooveel te doen, zooveel te verbeteren en in te riglen vvy gaen op veel punten nog zoo kreupel en blyven dus tegenover onze geburen nog zoo ver aclueiuyt, dat wy het gouvernement liever hier de hand aen het werk zouden zien slaen, dan wel opduyzënde en duvzende mylen van huys, waer men misschien te vergeefs zal proberen*om negers wit te wasschen. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. V. A. te 0. 6 franks. Men meld uyt Aelst Het hollandsch Kaffschip de Cornelia Capilaine Stasse is Tan Bergen (Noordwegen) aengekomen met eene volle lading Stok- visch, Haring, bruynen en wilten Traen, voor rekening van Arys-Desmet en Comp., to Aelst. M. J, Van de Kerckhove, onderpastor te Meerbeke, is be noemd tot pastor te Mooreghem. De papierfabriekanlen van 't land zyn te Brussel byeeit geweest. In hunne vergadering hebben zy besloten eene petitie te maken welke de belanghebbenden zelve zullen gaen bestellen aen den minister, en door welke zy het besluyt van den gend- schen meeting van 44 augusty ondersteunen, in wat aengaet het Verzoek van nog twee jaren te wachten alvorens met Engeland een koophandels-traktaet aen te gaen. Vrydag avond is er in de vlasfabriek de Leye te Gend eene diefle gepleegd van 49 pakken garen N° 30. De dieven, twee in getal, hadden met eenen boot hunnen roof al den overkant der vacrt gebragt en waren er mede van daer met eene steekkar voort gereden tot Baerle, alvvaer zy by eenen bakker oorlof vroegen en verkregen om hunnen last by hem te mogen afzetten, tot dat zy er weer omkwamen. Toen zy weg waren, ging den nieuwsgierigen bakker zien wat voor voorwerpen die kerels zoo laet by hei» in bewaring hadden gebragt, en was verwonderd, toen hv't deksel opnamé van vlasgaren te zien, met het merk der vlasfabriek dc Leye ge- teekend. Hy ging de zaek kenbaer maken aen den burgemeester, die aenstonds eenen bode naer gemelde fabriek zond. Toen men aldaer vernomen had waervan er kwestie was, wierd de zaek aenstonds ter kennis gebragt van den polilie-kom- missaris Van Lancker, die zich in den vroegen morgend van zaterdag naer Baerle begaf. Ondertusschen wachtten den burgemeester met zynen veld wachter by den bakker te Baerle de terugkomst der twee dieven af. Deze vertoefden niet lang en kwamen met het krieken.van den dag te voorschyn, met eenen koopman die zy waren gaen zoeken om hunnen buyt te koopen, Maer de kerels hadden gere kend zonder den weerd, want van zoohaest zv by den bakker verschenen, zagen zv zich by den kraeg gevat en, gekoord en gebonden, wierden zy wat later door den kommissaris naer Gend gebragt, en ter beschikking der regterlyke overheyd gesteld. Men schryft uyt Leuven Wy verwittigen onze lezers dat den achtbaren heer Van Boekei, de kandidatuer heeft aenveerd die hem door de bewa rende party des distrikst Leuven is omgedragen geweest. De ty- dingen die vvy van alle de punten des arrondissements ontvan gen, zyn allergunstigst alle onze vrienden hebben voor zich ge nomen van te gaen kiezen. Te Thienem, Diest, Aerschot, Leau, Glabeek, Haecht, Hougaerde, enz., wo-rd do kandidatuier van,dei* achtbaren heer Van Boekei geestdriftig onthaeld, eiï alles doet voorzien dat den 10 september aenstaendie,, de- bewakende par tv eenen nieuwen zegepracl zal behalen. De liberale associatie van Leuven heeft den 3f awgwsfy: M. Ch. De Luesemans, burgemeester van Leuven en oud-vertegen woordiger, voor haren kandidaet uytgeroepen, voor de kiezing van 40 september. Men verzekert dat er nieuwe valsche geldstukken in om loop zyn, het afbeeldsel dragende van Napoleon 111 en hel iaer- cyfer 1860. Eenen grondevgenaer, van poolsehe afkomst, had dezer dagen te Brussel met eene jonge duytsche juffer kennis 'gemaekt, en naer het schynt waren er zeer nauwe vriend-schappelyke be trekkingen uyt voortgesproten. Later wierd den poolschen min- naer gevvaer, dat zyne beminnelyke gezellin het hazenpad had gekozen en zyn geidtescbje met 2000 fr. medegenomen had. Hy deelde deze oneerlyke daed aen de policie mede, die by de aen- geduyde juffer eene huyszoeking deed, waer zy het ontvremde geld terug vond. De gelukzoekster is ter beschikking der justieie- gesteld. Het getal zieke soldaten is zoodanig groot te Antwerpen, dat men genoodzaekt gewórden is er verscheydenen naer andere hospitalen te doen vervoeren. Er is spraek den toren van St-Pauwels-hoofdkerk te LuyL te herbouwen. Het plan daertoe is door den provincialen, bouw meester Delsaux ingediend. Den nieuwen toren zou 130 meters hoog zyn, dat is 6 meters hoogcr dan den praehtigen toren van O. L. Vrouw te Antwerpen. Zaterdag heeft te Luyk de trekking pïaets gehad van stads- leening nummer 64,644 wint dc premie van 60,000 franks. Eenen koopman in oude kleêren te Luyk, heeft een koddig middel uytgevonden om de oude broeken, die in zynen winkel hangen, aen den man te brengen. Hy koopt namelyk*oude, buy- ten dienst gestelde porte-monnaies op, en steekt er eenen in den zak van elke broek, die hy te koop hangt. Zoodra nu eenen kooper de broek aenpast en onwillekeurig de handen in xle zak ken steekt, voelt hy er den porte-monnaiedenkt eenen schat te- zullen vinden, waervan den koopman niets weet, haest zich dan zonder afdingen de broek te koopen, en spoed zich heen, om weldra te ontwaren welken schat den koopman hem had achter gelaten. - In den nacht van woensdag tot donderdag, was M. Sedard met zynen schoonvader, M. Pairichier, in het bosch van Nenzille op de vvildezvvynenjagt gegaen. Zy hadden er twee opgemerkt welke echter in het bosch verscholen bleven, om deceive er te doen uytkomen, ging M. Pairicber langs den overgeslelden kant in het bosch, Kort nadien hoorde M. Sedard de zvvynen grollen en iets ziende bewegen gaf hy vuer en hoorde eenen 'smertelykeiï kreet den ongelukken had zynen schoonvader doodgeschoten. Men schryft uyt Venders, 4 september Gisteren avond, rond 40 uren, eenen werkman, die naer huys ging, in Gcrard-Champs, hoorde in eenen nabv gelegen meersch het gerucht eener worsteling en een droevig gekerm. Oordeelende, voJgens het jammerlyk geschreeuw en het geweld der slagen die hy hoorde toebrengen, dat daer een hevig gevecht moest plaets hebben, 't welk welligt eenen doodslag tot gevolg zou kunnen hebben, snelde den werkman ter hulp, gevolgd van verschevdene andere persoonen die op zyn geroep waren toege- loopen. By hunne aenkomst zagen zy eenen kerel weg.vlugten ori eenen ongelukkigen jongeling der stad, Stol genaemd, oud 49 jaren, die daer in zyn bloed lag te zwemmen. Het hoofd van den ongelukkigen was nog slechts eene wonde, hot was om zoo .te zeggen geheel in stukken geschopt. Men nam den gewonden op en droeg hem naer de perma- tie, al waer hy de eerste zorgen ontving van eenen geneesheer die zynen toestand hoogst zvvaerwigtig vond. Den bevelhebber der pompiers ondervroeg den gekwetsten, die slechts den naem van zynen aenvaller kon opgeven zyne onsamenhangende antwoorden lieten niet toe verdere inlich tingen in te winnen Men moest dan op die enkele opgave van naem. ter opzoeking van den dader gaen gansch den nacht en

De Denderbode | 1861 | | pagina 2