FonTeyt vooral, zegt den Courricr de Dimanclie, een smertelyk Teyt, over welk de pers, evlaes een misdadig zvvygen in acht ge- nomeiftheefl, kon natuerlyk opmerkingen doen ontstaen, vanwege twee mogendheden, Rusland en Oostenryk. Ziehier hel geval Pontelandolfo, een dorp van 6000 inwooners, en Casalduni, ■een ander dorp van 4000 inwooners, wierden den '23 van laetsl- leden maend, teenemael vernield door, de Piemontezen. Op instruction van generael Cialdini, heeft kolonel Negri, die twee plaetsen op vier hoeken in brand gesteken, na voorafgaendelyk 420 persoonen te hebben doen fusilleren, en den toren en üe herken met het kanon in gruys schieten. De officiële dagbladen van Napels hebben dit geval doen ken nen, en dit met de volgende verschrikkelyke korlheyd regt is er g'edacn den 13, by het aenbreken des dags, over Pontelan- dolfo en Casalduni 1 Ruslanden Oostenryk zyn met onverschillig kunnen blyven by diergelyke tydingen', en wy zeiven, hoewel eene andere denkwyze hebbende dan te Weenen en te St-Petersburg, wy schamen ons niet te zeggen, dat de woorden vernielde dorpen alleen in de XlVe eeuw, ons eene diepe en hertprangende ont roering geven, en in onzen geest de pynelykste opmerkingen doen ontstaen. Dat is dan de vryheyd, welke Piemont in Napels brengt en men durft de verdedigers legen de vrernde beulen bandieten noemen Een gevvigtig stuk is deze laetste dagen de aendaeht der poli tieke wereld komen gaende maken. M. Ricasoli, minister des konings van llaliën, heeft eene nota gezonden aen de vremde kabinetten over de zaken van Napels. Den minister zegt dat de Italiaensche natie reeds gekonstitueerd is hy vergelykt de woelingen die thans in de Napelsche provin ciën plaets hebben, aen deze welke in Vrankryk, Engeland en Spaniën op verschillige tydsiippen voorgevallen zyn hy zegt dat van de vvflien provinciën des oud koningryks Napels, er maer vvropgestaen zvn, namelyk deze die zich naest de pauslyke grenzen bevinden voorts" werpt hy eenen geschiedkundigen blik op de roovervën die op verschillige stonden Napels zyn komen bedroeven," en zegt dat dergelyke oproeren er niet nieuw zyn M. Ricasoli evndigt met de verklaring dat, wilt men de onrast op het schiereiland zien eyndigen, den Paus van zyn wereldlyk gezag moet beroofd worden en sluyt met te zeggen dat de italiaensche regering eene tack heeft van welke zy niet kan afwyken, namelyk om aen Italiën en levens aen de Kerk de vrvheyd en weerdigheyd terug te geven. Ziedaer den korten inhoud van Ricasoli's nota. Dezen diploma- tieken brief heeft groot gerucht gemaekt en houd nog de geesten ernstig bezig. Den kardinael Aotonelli bereyd eene antwoord op die nota van den minister. Tcrwyl de gendsche fabriekanten niet meer denken aer, de middelen die zy in 'twerk zouden moeten leggen om het Iraktaet met Engeland te doen mislukken, kondigt een brusselsch dagblad aen dat de onderhandelingen tot het sluyten van dit Iraktaet vlytig worden voortgezet. 'Tc laet zullen de fabriekanten hunne werkeloosheyd beklagen want 't is niet genoeg van eens de ministers te gaen spreken en door hun met een beeldeken uyt de kapel te worden gezonden krachtigere middels moest men aenwenden om hel gewenschlc doelwit'te bereyken. M Van der Stichelen, minister van s lands werken, gevoelt dat intusscl'.entvd zvnen toestand in het ministerie onmogelyk geworden is, en liv werkt daer in geholpen door zvnen oom, M Ch Rogier om de plaets van gouverneur van Braband te bekomen. Brengt dien post maer 14 duyzend franks op, M. Van der Stichelen zou er zich mee conlenter-cn, want de overleverin gen van den Journal de Gand willen dat zyne oud-opstellers allyd de vetste plaetsen betrachten. En dan hy die f4,00ft franks zyn er nog altyd wat gekwetsten zoo als vuor, licht, huvsvesling, contributie enz. enz. die dees sommeken nog al wat aenronden en maken dat men er als eenen groolen kapitalist den zwier kan ipeê makenLaet onze liberaelke-ns maer doen, die mannen weten de vette brokken wel uyt te visschen. UYTSLAG DER KIEZING TE LEUVEN. M Van Bockel, notaris te Leuven, en kandidaat der bewarende party, is gekozen tot lid van do kamer der volksvertegenwoor digers, in vei vanging van den heer Van Dormael, overleden. Er waren 4096" kiesgeregtigden 3466 hebben geslemd. Vol strekte meerderheyd, 1725. M. Van Bockel heeft bekomen 4136 stemmen en M. de Luesemans, 1715. De liberalersbladen stoffen en bonen dal al. De Luesemans eene zedelyke victorie bebaeld heeft die eene waerborg is voor het toekomende. Wv zullen aen die bladen softens den bek stoppen met hun dry pillekens toe te dienen die een achteruytgaende effekl zullen bewyzen. 1° In 1849 bekwam M. De Luesemans 1,785 stemmen, op verre na niet genoeg om gekozen te zyn 2» Dé kiczina door eene onbegrypajyke willpkeurigheyd ver nietigd »eweest zvnde, bekwam SI. De Luesemans in I860 slechts 1,777 stemmen dus 8 stemmen minder dan den voorgaenden 3» Nu evndfelyk, in de laetste kiezing, kreeg den reeds TWAEI.F MAEL afgekookten ministerielen lieer De Luesemans maer 1,715 stemmen dus 62 minder dan den loetslen keer. Hoopt dien man, al gedurig achteruyt te kruypen, in de kamer te geraken, wy gelooven hem te mógen zeggen dat hy er langs don groolen weg, volgens ons, weynig hoop toe heeft, hy zou moeten zyn beste doen om er langs den binnen weg te geraken, anders zal hy moe ten voor goed de pyp aen Marten geven. Kerkxken. den 3 september 4861. Aen den heer Opsteller van den Denderbode IETS DAT ONGELOOFELYk SC11YNT IN EEN CHRISTEN LAND. Eenme minderjarige kinders leefden met hunnen ouden vader in voorspoed, zv beploegden de weinige akkers die zy in eigen dom bezaten, wonnen 'schoonc vruchten en leefden vroeilvk onder eldander, en ziel wal er gebeurde hun vader kwam te sterven, en, volgens de wet, wierden zy onder voogddy geplaetst. De nieuwe voogd in plaets van den afgestorven vader lever- vangen, en te zien hoe hy op het vooi'deeligsle de weezen zou behandelen, werd welhaest voor hun, niet anders don een dwin geland hur.ne goederen wierden aen andere verpacht, aen lage pryzen. De arme dutsen vonden zich dan verpligl, by hunne pagters, en andere, eenige aren lands te gaen afsmeeken om aerdappels te planten. Maer ziet wat er wederom gebeurde Zy konden dit land maer bekomen voor dry of vier maenden, tot dat de aerdappels ryp waren, dan bezaeide den verpagter dit wel gemest land mei larwe zonder vet te moeten gebruiken. en rekende nog op half vet voor de vracht die op de tarwe moest volgen. Zy moesten dan nog het dobbel betalen, van den prys, welken huil eigen land by het jaer verpacht werd Als het op volgende jaer verscheen, werden hun wederom door schoon spreken eenige aren mager land verhuerd voor vier maenden, wacr uil volgde dat die verdrukte weezekinders door hel mest welk zy op het land moesten laten vier dobbel moesten betalen van t geen hun eigen land verpacht werd. Door deze handelwyse van den voogd, werden die bedrukte weezekinders tol dringende armoede gebragl. De oudste van hun, ziende zyne mindere broe- derkens en zuslerkens in nood, en van honger kwynen, ging met benouwdheid en knagingen van geweten over tot het schenden van andermans vruchten en werd als een dief in het gevang ge worpen, daer hy braef en treffelyk zou gebleven hebben, had zyn voogd gelvk het behoorde zyne pligten gekweten. Toen men als dan den voogd dit ten laste legde, antwoordde hy dat hy de gene zou verbitterd hebben die 't land van de weezen gebruiken, die het ook noodig hebben, dat die weezen te lui zouden geweest hebben om hun land wel te bewerken, al of zy het zelve niet moeten doen, met hun duer gepacht land in hunne verdrukking, en nog ander vieren en vyven. Wat zoud gy zeggen van dusdanige voogden Wat zou hy ver dienen voor zoodanige handelwyze Het bureel van weldadigheid van Kerkxken overwegende dat het de pligten te kvvyten had als voogd, heeft dit voorbeeld niet gevolgd, maer heelt zich tot de permanente deputatie gekeerd, voor de verpachting der armegoederen, en aen dezelve verzogt twaell oren land elk huisgezin to mogen aenleggén, welk geen land had om aerdappels te planten, dit aen den gewoonen prys gelyk een treffelyk man, zyne landen zou verpachten. Aen deze deftige handelwys wierd toegejuicht niet alleen door de perma nente deputatie ën door de armen maer nog door al degene die eenige liefde voor dezelve hebben. Zy mogen deze landen blyven gebruiken van jaer lol jaer, zoo lang als zy goed gebruik van de zelve zullen maken er zullen ook pryzen gegeven worden voor degene die de beste vrucht, n winnen. God heelt den arbeid van de armen gezegend, want ik mag met waarheid zeggen, dat ik van dees jaer geene schoonere aerdap pels gezien heb dan op het land van onze nieuwe landbouwers. Nu zeggen onze arme menschen dat zy aerdappels hebbende, gedurende den winter, met hunnen dagloon daerby, wel zullen konnen leven, en gelyk zy voorlyds vier franks en meer voor eenen liter aerdappels moesten geven, dat zy nu veel gemak- kelvker tien franks pacht zullen betalen. Wy hopen dat dit voor beeld zal gevolgd worden door al de bureelen van weldadigheid, die hunne wezenllyke pligten behertigen, hier door zullen dan ook als hier hunne eigene vruchten ongeschonden blyven. Hier om verzoek ik UI. aen deze regels eene plaets te willen verleenen in uw achtbacr weekblad en gelieve myne eerbiedige groelenis te aenveerden. Eenen uwer geabonneerde. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. V. 0. te Mechelen, 6 fr. Men schryft ons uvl Denderleeuw, den 10 Men heeft onnauwkeurige bijzonderheden gegeven over den brand die den 4 alhier heeft plaets gehad. Volgens inlichtingen Ier plaets der ramp zelve genomen, is den brand begonnen, rond'7 uren des avonds, in de olieslagerv van M Van Droogen- hroeck. De krachtige hulp die aenslonds wierd bygebragt is niet vruchteloos gebleven, gelyk mén gezegd heeft, want 't is aen die hulp te danken dat de magazynen die vol koolzaed lagen en reeds op dry verschillige plaetsen aen 't branden waren, aen do ver woestingen der vlammen zyn kunnen onttrokken worden, alsook het aonpalende hnys. 'T is rond 11 uren des morgends dat men den brand is meester geworden. De schade, in plaets van tot 75,0n0 fr. te beloopen, gelyk den Journal de Gand gezegd heeft, zal de 311,000 fr. niet overtreffen. Alles was verzekerd voor de som van 88,000 fr. M. Van Aelbrouck-Snèl, provincialen raedsheer van het kanton Sottegem, komt diep getroffen te worden in zyne teeder- ste genegenheden, door de dood van zyne echtgenote, den 7 dezer na eene kortstondige ziekte overleden. Dit verlies zal zeer betreurd worden door alle degene die Mev. Van Aelbrouck gekend hebben bare deugd, godsvrucht, liefde tot den armen, hadden haer eikeens achting cn genegengeyd verworven. M. J Ch. Lespirl-Clocheret, schoonvader van M. Coomans, volksvertegenwoordiger, komt te overlyden te Affligem- Hekelgein, in den ouderdom van 78 jaren. Eenen zendbrief van de hoeren gouverneurs der provinciën zend aen de plaeslselyke overheden het model van hel eertifl- kaet van evenwezenilykheyd 't welk zal moeten afgeleverd wor den aen de persoonen die zullen willen naer Vrankryk gaen zonder pasport. Dit model van certifikael, dat bvna heel en gansch gelyk is aen de gewoonlyke pasporten, zal maer mogen afgeleverd'wordpn aen de Delgen en vremdelingen die gemag- ligd zyn hunne woonst in Belgiën te vestigen, krachtens art. 13 van liet burgerlyk Wetboek of krachtens eene magtiging des diesluers van openbare veyligheyd. Die eertifikaten zullen voor altyd goed zyn. Men weel dat er by koninglyk besluvt van 20 mey laatst leden eenen prys van 5000 fr. is uytgelooid aen den schrvver van hel beste werk, dat op de volledigste wyze geschikte midde len zou aenwyzen om den koophandel, den landbouw en de nv- verheyd van "Belgiën te ontwikkelen, in hunne betrekking met de verbrnvkingsniarklen buylen Europa. Thans d'eett den Woniteur de voorvoerden van den pryskafiip mede. waeruyt blykt dal de scliryvers de maetregels in volgorde moeien aenduydeiï, als ook het voordeel dal dezelve moeten opleveren. He opstellen moeten in hel fransch of in het vlaemsch lees- baer geschreven zyn en voor aeu 1 september 4862, aen den minister van bin nen land sell 0 zaken gezonden worden, met een gesloten briefje dot den iiaem des schrvvers bevatzy, die zich op de eene of andere manier hebben doen kennen, worden van den pryskamp uitgesloten. Üe ingezondens stukken blyven den evgendoin van den Stoet nogtans mogen de belanghebbenden er ten bunnen kuste een afschrift doen van nemen. Onder de huwelyks-afkondigingen aen liet stadhuvs van Brussel uylgehangen, 'bemerkt men rial van M. den graef Louis- Cliarles Cornet d'Elzins du C.henoy, legatie secretaris van 1° klas, sehccht bv liet gezantschap 1. M. den koning der Belgen te Parvs, woonachtig te Brussel, met Mejufv. Zoc de Ruddere do te Lokeren, docliler van den achtbaren volksvertegenwoordiger van Aelst, woonachtig te Brussel. Den 1 dezer was den genoemden F. Hoofd, kloefkopper te Kemseke, bezig met een klaverveld naer te zien, toen hy eens klaps door eenen kerel, die zich in eenen gracht verdoken had, wierd op hel Ivf gesprongen, op don grond geworpen en gewel dige sehoppen'op hel boord toegehragt. Den aenvailer, die onbe kend is, nam vervolgens de vlugt. HET VLAEMSCH. Een ministerieel besluyt van den 4 dezer regelt de kennissen die er vereyscht worden, om in het bestuer der yzeren wegen, posten en telegrafen aenveerd te worden. Om daer te geraken moet men /'ranselt kennen. De kennis van het vlaemsch is hoegenaemd niet verpligtend. .Voor het bestuer der talegrafen moet men geen vlaemsch kennen, als men wat engclsoli óf duytsch weet. Dit is weder een bewys, welk den minister van openbare werken ons geeft van zyne haute sotticitude voor de vlaemsche tael en de vlaemsche bevolkingen. Men leest in een brusselsch blad Den provisoire» toestand waerin het kabinet blyft verkee- ren, sedert'de aftreding van M. Frère, doet veel geloof hechten aen de meening dat hel tegenwoordige ministerie magteloos geworden is, en dat allo de politieke mannen die kracht en toe komst in zich besluyten, voortaen en voor goed weygeren er deel van te maken. Daeruyt besluyt men dat de byeenkomst der Kamers in november aenslaende, het tceken zal worden eeiicr verandering van ministerie, nagenoeg in den volgenden zin-: n M. Frère zou terugkeeren, maer hy zou zich gelasten met het persooneel des nieuwe kabinets te volledigen, door Ie kie zen van eene lyst waerop noch M. nogier, noch M. de Vrière, noch M. Van 'der Stichelen meer te voorschyn zouden komen hy zou zich verstaen met M. Chazal en M. Teseh. Eenige voorwerpen der Roomsche Lotery bevinden zich iu de kanselary der apostelvke nónciatuer te Brtissnl, Leopoldswyk, Monloyerslraet, N'° 32. De persoonen welke de zaek aengaet, worden aenzocht dezelve alclaer te gaen of zenden afhalen. Eenen schroomlyken brand heeft zaterdag avond rond 7 uren de tul- en kantfabriek van M. Washer, op het Nieuwland te Brussel, in assche gelogd. De fabriek komt uyt in de Zuydslraet, regt over het weezen- huys. De arme kinderen van dit hospicie zaten bezig met htm avondmael te nemen, toen zy eensklaps de dreygënde vlammen zagen uytslaen. Eenen algemeenen schrik rees onder de meysjes op, en men moest de grootste moeyte, dc grootste koelbloedig- heyd en alle mogelyke ovei'! uygmgs-middelen in 't werk leggen om' die kinderen te stillen. Nogtans liet gevaer was groot, maer do hulp kwam by tyds om hetzelve af te weeren. Geheel het gebouw ligt in aseli, alsmede al dc molens en ge touwen meer dan twee honderd werklieden zyn daerby zonder werk gevallen. Het beloop der acngerigie schade word op 100,000 fr. geschat, yoor gebouwen, materieel en koopwaren. Alles was verzekerd Eene vondelinge. Zeven en-twintig jaren geleden wierd er te Brussel een kind in (ic Scimgf gestoken, dat voor alle er- kenleningsteekcn niets anders had dan eene gelalouëerde bloem op den hnkeram, en den datum zyner te vindelinglegging. Dit kind, een meysje, wierd in de omstreken van Brussel, tot den ouderdom van" 13 jaren, by eene boerin besteed, welke daervoor jaerlyks eene kleyne som gekls trok. Welk leven leydde het meysje na dit lydstipDit zouden wy niet kunnen zeggen', en waerschynlyk is het ook beter er den sluyer van vergélelheyd over te laten hangen Óver eenige» lyd reklaineerde eene ryko engelsche familie, met de noodige bewysstukken, in hel Vindefingshuys een meysje dat over 27 jaren door een lid barer familie in de sebuyf was gestoken en liians geroepen is cm eenen rang in de samenleving te vervullen. Er wierden talryke en moeyelyke opzoekingen gedaen. "f was -voorwaer niet gemakkelvk oiii het spoor van 'liet weesmeysje gedurende zoo véle jaren te volgen maer dank aen den onvennoeyden iever dor politie, heeft men de toeko mende miss dezer dagen ontdekt. In welken toestand eylaes Het ware voor de ouders welligl beter geweest dat men haer nooyl gevonden haddo. Zy zat in een genever kroegje van de gemeenste soort, met vier soldaten te drinken ook is zy tot den laegsten trap van ongerogeldheyd vervallen. Welk eene les voor de ontaerde ouders, die hunne kinderen te vinden leggen Den 8 dezer heeft de regterlyke overheyd te St-Nikolaes de ontgraving doen bewerken van een dryjarig kind dat over eenige dagen aldaer begraven was. De aensehouwing van het lykje heeft bewezen dal liet kind overleden is ten gevolge der mishan delingen die het had uylgestaen. De moeder is aangehouden. In den nacht vati' 6-7 dezer is eenen boot met zeezand ge laden te Grambergen in de Schelde gezonken. Den schipper die op het oogenblik dos ongevals aen boord was. is medeversmoord. Wy lezen in een antwerpsch blad, onder den titelDe Opkoopers De klagt oveT den duren tyd is algemeen, en eventwcl hoort men van alle kanten dat wy met eenen ryken oogst gezegend worden, en zelfs de aerdappelplaeg word door eenige berigt- gevers minder erg opgegeven dan zy in den beginne scheen te zvn. «*'T zou moeyelyk zyn om de wezenllyke en verschillende reden der duerlë aen te duyden maer zeker is't dat den min deren man in dezen tyd harde noten te kraken heeft—en dan nog wel in het midden van algemeenen overvloed. Eene reden van de duerle der groenten op onze merkten, zullen wv hier echter doen kennen het is namelyk de opkoo- kery. niet alleen vóór het bepaelde uer, maer de opkoopers trekken zelfs den buytenmensch, 's morgeus vroeg te gemoet, sparen hem de moev'te van naer de merkt te komen en gevei: hem daerenboven nog hooge pryzen. Uie handelwyze kan en moet worden tegengegaan men moet beletten dot 't in de mngt is van eenige winzuchtige men schen, óm de prvzen der eetwaren r.aer beliefte te doen klim men men kan 'hun het regt niet geven om de stad, om zoo te zeggen, uvt te hongeren. De verschillige werkingen dier opkoopery beslaen ver- scheydene persoonen verzekeren ons dat ze met eene duyvelsehe s'.immighevd word uvtgeoefend, doch zoo slim zyndespeku- lanten niet, dat ze voortdurend aon de'oogen der politie zullen ontsnappen. 'T is den -19 november dat voor de assisen van Henegouwen te Bergen, de zaek gaet opgeroepen worden der beruchte dieven en moordenaersbende van Tussehen-Sambre-en-Maes, gezegd de Zwarte Bende. Die zware zaek zal het hof ten minsten zes weken bezig houden. Den plevlbtindel, zegt men, is een der grootste die meifooyt in de regterlyke jaerboekon heeft aangetroffen. Men schrvft uyt Oostende De dagbladen hebben ons het geheel aenslaende bezoek des konings aengekondigd. Zoo ik goéd ingelicht ben, komt Z. M. naer onze stad om de proefnemingen onzer nieuwe groefkanonnen hytewoonen. Zy zullen plaets hebben op het strand, tusschen Oostende en Btaukenberghe. Den koning van Prnysseil en een groot aenlal pruvsische officieren, ter dier gelegenheyd byeengeroepen, zullen ook" dc i roefnemingen komen bywoonen. Het is immers nogal billvk dat, na van Pruysen het geheym der Wahrendorfs-kanonnen bekomen te hebben, wy hem op onze beurt de verbeteringen be kend maken welke de Belgische artillerie cr aen heeft toegehragt.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2