VAIV EEN SCHOON HUYS, OVERLEDENEN. Vogelschieting met de Bolle. TE HUREN. Te huren Terstond. VERKOOPING VERHURING AVIS. BERIGT. BERIGT. BERIGT Te Huren terstond. VERKÖOPING Men verhaelt dat men vrydag uyt de Oostendsche vaert by Brugge, de lyken heeft opgetrokken van zekeren Van de Voorde en zyne vrouw, aen malkaêr gebonden. Die echtelingen waren nog maer onlangs te Brugge getrouwd en hadden zich sedert een aental dagen nacr Gend begeven, na hunnen huysraed ver kocht te hebben. Men vermoed dat den bekrompen toestand, waerin zy verkeerden, hun zal aengespoord hebben om dit nood* lottig besluyt te nemen. De verledene week heeft men te Ilandzaeme wyk Amers- velde, eene operatie bewerkt op ecne jonge dochter, die reeds 6 jaren te bed lag in hare ingewanden heeft men twee aeneen- gegroeyde vleeschbollen gevonden, grooter dan een menschen- hoofd, waeruyt dry beesten, ieder 25 centimeters lang, gekropen zyn. Nog een ongeluk veroorzaekt door de krinollen. Éene juffer van tusschen de 40 en 50 is, de verledene week, op het punt geweest levende opgebrand te worden, het vuer zich verklaerd hebbende in het onderste verdiep van haren hoepelrok. Vier brave burgers hebben zich overwyW ter plaets van de ramp begeven en zyn er in gelukt, zonder brandspuyt, by middel van eenen ecmer water, het vernielende element uyt te'dooven. Ziehier hoe een limburgsch blad de moord Yerhaelt die te Course! heeft plaets gehad Een vreeslyk schelmstuk komt te Coursel begaen te worden. In den nacht van 1-2 september, zyn er kwaeddoèners langs door eene venster in de wooning geklommen der echtgenoten Matthvs- Vaes, die doorgaens aenzien wierden in het kanton Beeringen als veel geld bezittende. Gekomen zynde, zonder gehoord te zyn, tot aen het bed der slagtolTers, hebben de booswichten hun gewelddadig wakker gemaekt en hun geboden, onder doodsbedreyging, van de plaets aen te wyzen waer hun geld lag. In weêrwil dier bedreyging had den man den moed van te zeggen en te houden staen dat hy geen geld by had, en op het zelfde oogenblik rukten de raoor- denaers de vrouw uyt het bed en sleurden haer tot in eene nevenplaets, alwacr zy haer bonden en in de onmogelykheyd stelden van de minste beweging te doen. Wat er middelerwyl in de slaepkamer gebeurde, vrouw Vaes weet het niet, maer men heeft er zich een denkbeeld kunnen van maken door de schroonjlyke wonden welke haren man heeft ontvangen en aen welke hy denzelfden nacht overleden is. Den aerd der wonden lael toe te denken dat Vaes vermoord geworden is met eene byl of al ander dergelyk werktuyg. Behalve vcrschcydene wonden toegebragt by middel van een snydend tüyg, moet hy eenen of vèrsehevdene slagen met een uytersle geweld zyn toegebragt geweest óp den linken kant van zyn hoofd, waerdoor den schedel gansch vermorzeld wierd. T is 't geen by de aenschouwing door de wetsdoctors bevestigd geworden is. Teruggekeerd by de vrouw Vaes die, in dien schrikkelvken oogenblik niet. eenen enkelen kreet heeft durven uytbrengen, hebbeu de moordenaers op nieuw de vrouw geboden van hun het meubel aen te duyden waerin haer geld lag. Dilmael wees zy hun de kas aen, waerin haren schat lag, besiaende in eene som van ongeveór 1300 franks. Dpn diefstal volbragt zynde, zoo zyn de moordenaers heen gelrokken zonder zich verder met de vrouw bezig te houden. De geburen vonden haer rond 2 uren des morgends op den grond liggen, de armen en beenen gebonden en niets anders aen hebbende dan haer hemde. De vrouw Vacs heeft de moordenaers niet herkend, welke dit gruwelyk schelmstuk in de duysterhcyd schvnen gepleegd le hebben. MM. Claikens, substiluet van den procurgur des konings, Bamps, regter, de bediening van onderzoeks-regtcr vervullende, en Charrée, kommies-greffier, hebben zich maendag ter plaets begeven en onmiddelyk een onderzoek over die afsehuwclvke zaek geopend. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Maendag en Dynsdag 9 en 10 september. Het officieel blad van Roomcn van den 7 antwoord op den zendbrief van M. Ricasoli, door eene nota waerin er word ver klaerd dal den Hevligen Stoel aen zyne weórdigheyd zou ontbre* ken moest hy de aentygingen van den piemontoeschen minister wederleggen, in wat aengaet de deelneming van het pauslyk gouvernement aen de wanorders der napèlsciie provinciën, en dat hy zich vergenoegt met eenen oproep te doen tol de geluy- genis van de vertegenwoordigers der vremde mogendheden óu tot de trouwherligheyd van het fransch leger, om de valschheyd te doen zien der beschuldigingen waervan hy het voorwerp is. De Press van Weenen geeft ons eenige bezonderheden wegens de ontbinding van den Landdag van Pesth. Den koninglyken kommissaris Holler, na het ontbindings-dekreet afgelezen te hebben, aenzocht de Vergadering om uyt een te gaen en dreygde haer, in geval van wederstand, dat hy zynen toevlugt zou nemen tot de gewapende magt. De Vergadering échter trad niet acnstonds uyt een. Op eene nieuwe opdaging en eene tweede bedreyging van de gewapende magt te gebruyken, riepen eenige gedepu teerden uyt'T is dat wat wy willen. Dit woord echter had geenen grooten weerklank, want de groole menigte stond op, uytroepende Naer huis (nach house!) Het tooneel nam als dan een vreedzaem karakter en de hongaersehe gedeputeerden, hek lied Szozat aenkeffende, trokken zóo gewillig heen als eenen hoop schooljongens die hun kollegie verlaten om in vakantie naer buys te gaen. Aldus eyndigde deze Vergadering die, eenige maenden geleden, het keyzerryk poogde te doen beven. Woensdag, 11 september. Terwyl men te Roomer, het wereldlyk vorstendom van den Paus bevestigt en toejuycht, schynt eenè secte van siciliaensche theologanten aen het Pausdom ook dit regt te willen betwisten. Eenen telegram uyt Messina meld inderdaed, dal er eene ver- u gadering van godsgelenden den 8 heeft plaets gehad, en dat zy heeft besloten dat de wereldlyke magt van den Paus onver- te eenbaer en slrydig is met de zending der calholyke Kerk. Den telegraef ware wel goed van ons te willen zeggen tot welke school de godsgeleerden die hy op het tooneel brengt, toebe- hooren. Tot verdere inlichting zullen wy hen rangschikken in de kalegorie dergenen die de afgevallene paters Gavazzi en Panlaleone aenschouwen als den vader der nieuwgeborene gari- baldisehe Kerk. Het moet waer zyn dat den vertegenwoordiger van Vrank- ryk, M. Benedelli, aen het kabinet van Turyn beloogingen gedaen heeft, namens zyn gouvernement, opzigtens de grondschendin- %en onlangs door de Piemonlezen gedaen in de Pauzelyke Sta ten, namelvk te Epitaffio, te Dolscna en te le San-Lorenzino, want al de piemonlislsche bladen kondigen aen, dat hel pi-emon- teesch gouvernement aen zyne generaels bevel heeft gezonden van niets te laten ondernemen tegen het pauselyk grondgebied. Donderdag en Vrydag 12 en 13 september. De revolutionnaire dagbladen staen aerdig te zien op de nota die de Patrie komt af te kondigen en waerby zy zegt gemagtigd te zyn te verklaren dat alle dé mogendheden, zonder uylneming gelyk geven aen het hof van Roomen, 't welk de beschuldigin gen loochent, officieelyk tegen hem gertgt door M. Ricösoli, van een werkzaem deel genomen te hebben aen de inrigting en hot onderhouden der baenstt'oopery in de napelsche provintiën. Aldus word M. Ricasoli eene tv^ede mael half officieelyk gelogenstraft. Men verzekerd, zegt de tndèpéHdtinöe, dat M. de Cadore de gunstigste getuygenis heeft gegeven tot staving der logenstraf fingen van het hol van Roomcn, en, dat hy er zou bygevoegd hebben dat, nl zoude het pauselyk gotiveinement de terugwer king willen ondersteunen hebben, door wapens te verschaffen aen de bandieten, de zaek nog onmogeiyk zou geweest zyn, ter oorzaek der gestadige waekzaemheyd van M. de Goyon. Roomen, 8 september. Den Heyligen Vader heeft zich heden naer Santa-Maria bege ven. Eene overgroote volksmenigte vormde zynen stoet en de betuygeniseen der gevoelens van verkleefdheyd en liefde jegens hem waren zoo eenparig als begeesterend. Duyzendc vaendels wierden door het volk gedragende damen zwaeyden hare zakdoeken en geheel Roomen wedieverde van eerbiedvolle be toogingen ter eere van Pius IX. De weerkomst van Santa-Maria was nog geestdriftiger, en den 8 september 1861 zal onherstelbare geheugenissen laten in het hert der tallooze volksmenigte die aen dien grooten dag heeft deel genomen. Pius IX was diep bewogen en uyt zyn °gelaet straelden met eene edele uytdrukking de gevoelens* die het hert van den Opperpriester-Koning vervulden. Zie hier twee gebeurtenissen van den brand van Pontelaodolfo well® wy ootleenen aen de Monarchia nazionale van Turyn Ome soldaten, in de huyzen trekkende om er de inwooners uyt te jagen, ontmoeteden oude damen die weygerden bare wooning te verlaten, alhoewel zy zich met de vlammen bedreygd zagen. Zy sleurden ze met geweld buyten moer nauwelyks hadden zy ze op den openbaren weg verlaten, of zy keerden in hare wooningen terug. Op bet zelfde oogenblik wierden zy door de vlammen omvat die haer verslonden Dry kinderen die, oordeelende naer hunne kleederen en wooning tot de burgerklas moesten bebooren, zaten in eene kamer gesloten. Zy hadden keersen aenstoken voor een Christus-beeld en zongon gebeden. Dit kwam ter oor van eenen kaporael. Door eenige bersaglieris geholpen] stampte hy de deur in en wilde die ongelukkigen redden maer de kinde ren weygerden hunne kamer te verlaten. Ondertusschen naderden de vlammen zoodanig, dat de bersaglieris zagen dat zy gecnen tyd meer te verliezen hadden. Nauwelyks hadden zy zich aen het gevaer onttrokken door de vlugt, of het huvs stortte in. Den brand liet niets over de kin deren waren ellendig!yk omgekomen - Men scbrytt uyt Napels, 27 augusty Een groot getal voorname familien verlaten Napels, betzy door dat xy van Cialdini verbannen worden, of om zich oen alle soorten van onge hoorde vervolgingen te onttrekken. De baenstroopers bevinden zich steeds aen de poorten van Napels, en drcygen er eiken oogenblik binnen te treden. Zekere jufvrouw Patrelli, welke reeds eenen boogen ouderdom heeft i ereykt, en welkers ganscbe leven aen liefdadige werken, het bezoeken der kerken, het verzorgen der zieken in de gasthuyzen, enz. enz., was toegewyd, is aengehouden onder voorwendsel, dat zy den St-Pieters- penning^nzameldc. Men heeft haer door de Toledostraet gebragt, omringd door geregts- dienaers en karabyniers en men beeft haer in de gevangenis gesteken die voor de ontuchtige meysjes bestemd is. Ziedaer nogmaels een werk der hergeboorte van ltnlien. De buvten- spoorigheden van allen aerd vermenigvuldigen zich tot het ooevn'dige. De verwoedheyd des volks vermeerdert in evenredigheyd. De woede en wreedheden van het piemontesche gouvernement en van zyne weerdige stadhouders te Napels, keuoen gcene palen meer. God alleen kon ons redden. Slaet geen geloof oen de telegrafische berigten uyt Turvn. Zv zyn volstrekt valsch. De Unita Italiana bevat in haer nummer van 28 augusty eenen brief van graef Teholusano, broeder van den opper-officier der zeemngt en gou verneur van Catano men leest in den biief het volgende over den toestand van Sicilicn De hyzondere wrneknemingen xvn de ware gecsels van deze provintie, zoowel als van al de siciliaensche provintiën en dezelve vermenigvuldigen door de strnffeloosheyd waerin de gemeenzame vrees des regters en getuygen dezelve laten. Men mag zeggen dot de Sicilianen zich uyt vrees voor de dood laten vermoorden. Sedert acht maenden en meer, dot ik Sicilien bewoon, heb ik een honderdtal misdaden van allen aerd, met of zonder medepligtigen, en met of zonder voorbedachtheyd, ktinnen tellen, zoonis huyzen omver geworpen of afgebrand, gansche familien vermoord, en by "den dag en nacht doodslagen in de wooningen en volkrvkste straten. Er zyn er 8l> en meer in deze provintie alleen gepleegd, en echter is dezelve de vreedzaemste en gerustste van allen. Nogtans heb ik geenen enkelen moordenaer door de justitie zien omkomen. De eenige schul digen, welke gestraft tvn geworden, het is verschrikkelyk dit te moeten zeggen zyn getroffen geworden door de willekeurigheyd der nationale wacht, of door de woede vin het volk, welke het moede waren de ver- waerlooiing der magistraten te zien, om regt over de misdaed te doen. a Den avond van myne aenkora9t te Calane wierd eenen officier der nationale wacht te midden der meest bexochtste straet, door een geweer schot gedood. Voor xyne dood deed hy kennen op wien hy vermoeden had, en hv legde genoegzame bewyxen af om zyne beschuldiging te regtveer- digen doch den instruktieregter docht dat het niet gevoegelyk was den beschuldigden tc doen aenhouden 5 de getuygenissen wierden verloren en het proces wierd tegen eenen onbekenden gerigt. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 4 p Vrouwel. 2 Ed. Van den Bossche, 3 moend, Mvlbeke. M. Daens, 2 moend, Zon- nestraet. P. Do Veyldcr. wachtmeester, man Liagre, 53 j., te Leuven overleden. J. Van llauwermciren, landbouwer. 83 j., Sehaerbeke. P. Speeckaort, 1 j., Pontstraet. L. Giels, 1 niaend, Sehaerbeke. F. De Bruyn, 15 j., Molendricsch. R. Van der Borght, wed. Verhulst, kantwerkster, 33 j.Peperstraat. Br J. MEERT in den SNOECK te Aelst, op Zondag '22 September 3861 om 3 uren namiddag, den inleg is bepaeld op fr. 1-10. De prvten zullen bestaen in schoone Koperwerken. Conditie naer gewoonte. Aen de Zeven Fonteynen onder Rhode-St-Genese (Brabant) Eenen schoonen Graenmolen met vier koppelen Sleenen! eenen Waterval van 28 voeten, water in overvloed met of zonder paclit, van 10 tot 13 hectaren Landen en Weyden. Zich te bevragen in de nieuwe Brugstraet. le Brussel N° 48, ot by den heer Louis COOLS-VANDENBOSSCHE Zeepzieder te Ninove. Een schoon groot HUYS met llof, te Aelst in de Pont straet. Zich te adresseren by Ju. VERLEYSEN, in de zelve straet, N° 49. \an een perceel LAND te Herdersem aen den Windmolen. Do Notaris D'HUV GEL.AERE, le Aelst, zal, tcü verzoeke van die het behoort, öpenhaerlyk met gewin van Palmslag en Gelagen verkoopen Een perceel LyfND, gelegen te Herdersem by den Windmolen, en alzoo genoemd Molenveld, aen den steenweg leidende naer Wieze, groot 46 aren 20 centiaren, gekadastreerd sectie B, N« 861b, palende oost de kouter of losboen, over dezelve de kinderen Gerardus Van Geit, zuid Madame De Clercq, west den Molenberg en noord Joannes G< Riga. Gebruikt zonder schriftelyke voorwaerde door den heer Muylaert, koster te Herdersem. ZITDAGEN Instel Dingsdag 3 c 10„, Verblyf Dingsdag 17 SePtember M61. Telken» om 4 uren namiddag, ter herberg het Gemeente-Huis, be woond door jufvr. wed. De Maeseneere, aen de kapel te Herdersem. Voor verdere inlichtingen vervoege men zich ten kantoore «A voor noemden Notaris, alwaer groote en kleine Kapitalen te bekomen zvn op voordeelige konditien. Van onroerende GOEDEREN behoorende aen het bureel van Weldadigheid en aen de Kerk van Ledegelegen binnen de Gemeenten V'leckem, SchellebelleWichelenImpeLede Liedekerke en Erembodegem Op Maendag 30 der maend September 1861, te beginnen, voor wat de goederen van den armen aengaet, om 8 ure des morgends, en voor wat de gene behoorende aen de Kerk betreft, om 3 ure namiddag, ten huise en herberg St-Anna, bewoond by d'heer Benoit Van Assche te Lede in het Dorp, zal de Notaris MOENS, residerende te Lede, ten aenzoeke van de heeren Bestnerders van het Bureel van Weldadigheid en der heeren Leden van den Fobriekraed der kerk van Lede, in helifcpenbaer voor eenen ter- myn van zes jaren in te gaen met 1 January 18TO, onder goede borgstel ling, verhuren de onroerende Goederen behoorende aen voormelde Gestich ten, gelegen binnen de voorschrevene Gemeenten. De hnerders welke hunne verschene. pachten niet betacld hebben, zullen nog als pachters nog als borgen aenvaerd worden. De belanghebbenden worden verzocht zich op voornoemde dag, ure en herberg te begeven, alwaer de voorwaerden der verhuring zullen worden voorgelezen. Tabourets, Tables de Nuit a double usage, Vases de propreté, Fauteuils etc. Parfaitement inodore- Prix 12 frs et au-dessus. Chez M. VERBIST, Ébéniste au marché au Poisson, a Alost. ARYS- DES.MET, koopman in Visch in de Leopold- straet, hier voren Katte-straet, N" 16 te Aelst, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat er by hein alle dagen als na gewoonte te bekomen zyn, alderbeste Engelsche Gezuyverde Put-Oesters, als ook alle soorten van Zee- Viscli, als Kreftcn, Terbot, verschen en gezouten Saint, nieuwen llollandsclien Anchovisch, droogen er gezouten Visch, enz. Verders alle soorten van Speceryen van eerste kwaliteyt, in het groot en in het kleyn. Aengaende den Zeevisch, mits eenen dag ter voren te bespreken. Hy beveelt zich aen een ieder s gunst. Te bekomen by Em. DE HAECK in de Nieuwstraet te Aelst, allerbeste Engelsche gezuyverde Put-Oesters, als mede Rreften, Terbot, Zalm, nieuwen hollandschen Haring en Anchovisch en alle andere soorten van Zeevisch, aen gaende den Zeevisch vermits eenen dag ter voren te be spreken. Hy beveelt zich aen de gunst van eenieder. MARIE VAN MOL heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat zy zich komfle vestigen by hare Ouders, in de Roosemarvu- stract N° 6 te Aelst, als SCHOOLONDERWYSTER in de Vlaemsche en Fransche Talen en ook in al wat het Randwerk betreft De opening der School is vastgesteld op 25 September. Hen schoon en S,-H.ffehk HUIS, hebbende veisclieidene boven en bene denkamers, dienslij «oor verscheidene bedryven, Eeslacn en eeleeen te 'e Wa8e" hTFBA"S MET HOF EJV ACHTERGEBOUW, TE AELST IN DE ZONNESTRAET. Den Notaris DESMET, te Erembodegem, zal met gewin van Palmslag openbaerlyk verkoopen Een schoon modern en gerietfelyk HUYS met mede- gaende Erve, gestaen en gelegen te Aelst in de Zonnestraet komende van d'eene zyde aen het huys van den heer Ad- vokaet De Ryck en van dea anderen kant aen het gone van d'heer Jean Van Santen. Dees Huys laetst bewoond geweest bv d'heer Ontvanger De Schryver, heeft ruyme Beneden 'en Bovenplaetsen eenen Achterbouw dienende voor Keuken en eenen schoo nen Hof. Het zelve geeft van voren zigt op de Zonneslraet en heeft naest achter eenen byzonderen uytgaiig, dus is allervoor- deeligsl geschikt zoo wel voor Fabriek 'dan voor bvzondere Neering. ZITDAGEN. INSTEL DYNSDAG 1 nnnnun socj VERBLYF IDEM 8 0C10BER 1861. Telkens om 3 uren nanoen, ter Estaminet het ZAEGS- KEN, buyten de Zoutstraetpoorl. N. B. Het Huys kan alle Maenijagcn en Zaterdagen, van 2 tot 4 uren nanoen onderzogt worden.

De Denderbode | 1861 | | pagina 3