ZONDAG 22 SEPTEMBER 4861. ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 786. Vertrekuren uyt de Statie Aelst 1VAER: 6 FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 21 September 1861. ROOMEN GEVROREN. Zeggen ivy 't maer regtuyt. Iets wat aerclig is, Denderm. 5-20 8-30 11-55 12-30 3-10 6-10 Lokeren 5-20 8-30 12-30 6-10 »-00. Bmsse J 7-45 0-0 12-30 3-10 5-45 8-30. Mech. Brus. Antw. 5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Leuv Thien Luvk 5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Merv Land StTru ven,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 Gend 6-25—12-30—0-00—3-10—6-10—8-20 Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00 3-10 6-101® klos lnngs Dendermonde. Kortrtk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10 -6-10. Doornyk, Ryssel (lnngs Ath 7-455-45—0-00 Nin.Geerardsl). Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30. Ig Bergen, Quievrain7-450-00—2-35—5-45 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 2-30 4-30 7-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. 6-15 9-00 10-20 2-30 4-20 7-00. Te E.BDE staen aide konvoys. Te idecem staen deie vertrekkende van Ath 6-300-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gysecev stil al de konvoys uytgenomen deien vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen devertrekken uyt Ath 6-30. 10-10 's mnrg. 4-35 en O-OO 's avonds. Vau Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. VAN LOK ER EN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardsbprgen, Ath 6-50 12-15 - 3-00-— 0-0. VAN ATO NAER Geernerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-3010-10— 4-357-40. Lessen. GeernerdsbergenMinove, Aelst, 6-30—0-0010-104-35—7-40. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-lC 4-35 7-40. Geud, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.") 10-10 4-35 7-st'J VAN GEND NAER Audennerde, 9-25 2 25 7-45 NAER Aelst, 7-00 11-45 00 2-20 5-00 7-10. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 11-40 2-2(' 5-20 8-15. Ninove, Geeraerdsh. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (I. Aelst) 7-15 12-05,2-00 5-10 7-45(1. Alech.) 5-459-10 12-'J5 3-35 6-40 Aelst, 7-15 7-55 12-05 2-00 5-10 7-45: DEN DENDERBODE Indien wy zeggen dat Hoornen komt gevroken te worden, dan willen wy alleen spreken van de vermaledydensweerde en lieyligscliendende belediging die den II. Vader en de Kerk onlangs van wege eenen piemonteeschen minister te verduren gehad hebben. Wv zeggen voorzeker niet dat den Opperpriester der Kerk teenemael gevroken zy over al de slagen die Hv dagelyks te lyden heeft niet alleenlyk van de verstokte 'vyanden des Catholyk geloofs, maer ook van die Catholyke gouvernementen, welke eenen bedekten en .schynheyligen oorlog tegen den H. Stoel voeren, welke niet zien dat, al de Kerk te vervolgen ol ze te laten ver volgen, zy groote rampen over hunne volkeren trekken. Als de regtveerdigheyd Gods in g'heel bare verbolgenheyd zal opdagen, dan moeten wy voorzien dat den slag vreeslyk zal wezen, en wee aen dezen 1 die in deze heyligsehendende samenzweering zal meegeholpen hebben, die straf zal geëvenredigd wezen met de zwaerte van de misdaed. Dit heeft men altyd ondervonden, den hemel is onverbiddelvk als hy de Kerk van J. C. te vreken heeft niet eene booze daed tegen haer gepleegd is ooyt ongestraft gebleven. Wy willen hier dan spreken van den minister des afstam- nicliugs van oud Catholyk en hoogst christelyk huys van Savoyen, dat thans een zoo belreurlyk schandael geeft aen de geheéle Catholyke wereld, wy willen spreken van mi nister Ricasoli, die Luther en Calvyn naiiept in dit onge lukkig Italiën, dat do maconnieke secte wilt hervormen en werpen in de ketlery, niet anders droomende dan de overweldiging van Röomen en de verjaging of de moord van den onsterilyken Pius IX. Den fameusen omzendbrief van minister Ricasoli aen al de gouvernementen ontbloot al 't venyn der italiaensclie revolutie, maer hy zou ook de oogen moeten openen van al de souvereynen, die nu zouden moeten gevoelen waer de god- en regeringslooze maponnieké of carbonarisecte naer toe wilt. Dit werk van stoutmoedigheyd en eerloos bedrog komt thans hei lot te ondergpen dat'de logen- en lastertael nllyd te^ verwachtefi beeft, bel komt éene vreede maer welverdiende kastyding te krygeu voor zyne schaemtelooze aenranding tegen Roomen. Den minister van den gebanvloekten koning, in dit werk, weerdig van den souverevn en deszelfs gouvernement, braekt uyt dat 't hof van Roomen den broeynest, de schuyl- piaets der baenstroopery is en andere verfoeyelyke versma dingen, die zelfs in den mond van 't verworpenste canaille volk geene plaets zouden vinden. Nu, geheel het diplomatiek korps, dat te Roomen al de boven van Europa vertegen woordigt, heeft tegen die eerloosheyd geprotesteerd in eene oiïiciele nota gezonden aen geheel Europa, en verkiaerd dat de aenrandingen vervat in den omzendbrief van minister Ricasoli tegen het pauslyk gouvernement VALSCH en LASTEREND waren. Vrankryk is 't eerste gouvernement geweest 't welk in eene krachtvolle nota tegen dit beestelyk schandael gepro testeerd heeftEngeland zelfs, dien ouden en onverzoen- lyken vyand van het Catholyk Roomen, heeft die onbelitel- barc versmading en schandige verkrachting der waerheyd niet konnen dulden en, op zyne beurt, heeft het eene hevige protestatie gemaekt en. verkiaerd dat den minister van Victor-Emmanuel eeneneerloozen leugenaer, eenen schaem- teloozen lasteraer is Ziedaer het pauslyk gouvernement zeer deftig gevroken, zeer duydelyk verreglveerdigd. Mogen wy hier 't princiep niet toepassen van Ab uno disce omnes, gelyk deze be schuldiging tegen 't hof van Roomen is, zoo zyu al de andere Ja, zeggen wy 't maer regtuyt, deze solemnele en officiële protestatie van al de hoven van Europa beantwoord op eene onwederleggelyke wyze al de uvtvallen, al de beschul digingen, al de lasteringen tegen het pauslyk gouvernement uytgebraekt door liberaters schandbladen van alle landen en zelfs door schriften die van hooger hand komen, maer die bewyzen wat vreeslyken voortgang het verderf in de Europesche gouvernementen gedaen heeft en hoe weynig de souvereynen hunne eygene belangen begrypen. Zv hebben oogen om niet te zien, ooren om niet te booren, handen om niet te gevoelen dat de gebeyme of openbare ondersteuning die zy aen 't piemonteesch stelsel verleenen, hun naer den afgrond heenvoert en dat zy boeyën laten smeden waermeê zv zelve vroeg of lael zullen gekluysterd worden, indien zy den revolulionnairen stroom niet tegen houden die alle godsdienstig gevoel by de volkeren zoekt te versmooren. Men zegt in eene nieuwslyding uyt Parys dat den fameu sen minister Ricasoli regtstreefts van 't franselt gouver nement eene zeer geweldige bursteling ontvangen heeft over de schandvolle beschuldiging- die hy zoo stoutmoe- diglvk als laslerlyk tegen den H. Vader heeft durven neèrschryven. Den minister van Napoleon III, M. Thouvenel, heeft zoo even aen den vuygen lasteraer Ricasoli eene depeche ge zonden, waerin hy eene tael voert ganseh gelyk aen déze die den l'ranschen ambassadeur te Roomen gevoerd heeft en waerin dezen eene logenstraffing geelt aen den beschul diger en lasteraer van den Paus. Den fransehen minister treed in geene nytbreydingen met het piemonteesch gou vernement. hy zegt effenaf dat den omzendbrief van Ricasoli eene schandige leugen, eene snoode lastering tegen het hot van Roomen bevat. Het dunkt ons dat nu toch de gouvernementen van Europa moeten klaer zien nopens 't geen er te verwachten is van een zoo zedeloos, zoo goddeloos en onregtveerdig gouvernement, van dit gouvernement 't welk geheel Italiën wilt overweldigen. Te meer omdat zy in liet toekomende niet meer moeten zien, maer oordeelen over liet tegen woordige, over de scliroomelyke moorderyën, de vreede brandstichtingen, de vslyke verwoestingen en andere onbe- schryflyke rampen die de piemoiiteesclie baenstroopers- benden over al de deelen van Italiën doen neerstorten. Den lrardnekkigen tegenstand dien deze benden overal ontmoeten, de wanhopige verdediging waerover deze niet konnen zegepralen, moeten de gouvernementen ook tot maet dienen om te bestuligen hoe zeer het piemontismus in Italiën, T welk het beweert te willen verlossen, gehaet, verfoeyd en vermaledyd word Is dat de gouvernementen de schepping of daerstelling herkennen van dit nieuw konjngryk, 't welk men op eene belachelyke wyze koningryk van 'Italiën noemt, want zy moeten reeds genoegzame inlichtingen ingewonnen hebben om te konnen oordeelen dat die nieuwe schepping geene reden van bestaen heeft. Dat Engeland deze herkenning aenkleeft, dit is eene kwakzalvery te meer van dit gouver nement. Ofschoon Engeland wél overtiiygd zv dat dit koningryk nooyt zal konnen opgevormd worden, heeft liet dit koningryk herkend eenigiyk uyt haet tegen den H. Stoel en omdat het daerin een middel ziet om het Calholicismus te dwarsbopmen en den duyvel aen te doen. Het gedrag van Vrankryk in deze herkenning bevat iets zeer bevremdend men moet denken dat dit gouvernement gedurig door de onzekerheden heên- en weggeslingerd word. Den eenen keer zou men zeggen dat het de hand leent aen de piemonteesche rooversakten, den anderen keer veroordeelt liet dezelve op de steliigsle wyze. Men weet wel dat het hof te Parys gedurig door de maponnieke car bonarisecte bewerkt word en dat er zeer dikwils doods- bedrcygingen op het tapyt komen. Maer zou aldus alleen het gedrag van eenen zoo allesoverheerschenden potentaet moeten uvlgelegd worden? Wy weten het niet, welligt is dit niet verre van de waerheyd. Tot nu toe hebben geene andere hoven de uytzinnigheyd willen doen de opvorming van het nieuw italiaensch koning ryk te herkennen, Naer het schynt zou men koning Leopold willen pramen dezen voor hem onbegrypelyken misslag te begaen dit verwondert ons niet, want de liberale kop stukken zyn meer piemonteesch dan Belgen maer 't zou ons ook niet verwonderen moest koning Leopold dezen misslag weldra op dé betreurlykste wyze uytboeten. Zie hier wat den klaerzienden en hoogst' voortreffelyken lieer de Mo'ntalembert, eenen der geleerdste schryvers" van geheel Vrankryk, in een merkweerdig artikel zegt Als men slechts toeschouwer is, moet men trachten <1 niet blind te zyn, opdat men willens en wetens konne lagchen en weenen met of'over 't geen gedaen word door zoo veel acteurs, vrywillige blinden, gelyk de belgische liberalen, die, al"'t koningryk van Ftaljën te herkennen en al deszelfs opslorping door eenen magtigen gebuer der vvf onafbanglyke staten aen te kleven, voorop de afschaffing van H Belgisch koningryk gaen [eekenen en paraferen Dat men in hoogeren kring deze zinsnede wel overwege in weynige woorden zegt zy zeer veel, en men zal gevoelen hoe onvoorzigtig het is vremdelingen en persoonen zonder vaderlandsliefde voor bedienaers te nemen. Deze immers zyn gevaerlyke elementen, byzonderlyk als zy de secte toegedaen zyn welke voor princiep heeft dat alle gezag 't zy koninglyk, 't zy geeslelyk, 't zy bestuerlyk, moet vernietigd worden met den oogenblik dat liet hare inzigten kan of wilt verhinderen Zomerghem. Vriend Dcnderbode! Volgens het schryven der gazetten zouden de Piemontezen een nieuw Castelfidardo beramen, de volgende brief bekrachtigt deze tyding. Anagni, 7 september 186-1. Beminde Broeder, Sedert mynen laetsten brief van i september zyn de zaken alhier weêr al merkelyk veranderd onze toestand is"vol onzeker heid, vol geheim, groote gebeurtenissen zyn waerschynlyk geheel naby. Vier a vyf dagen geleden komen er 60 Piemontezen over de grenzen 6 onzer gendarmen houden ze tegen, kwetsen vier Piemontezen waeronder eenen doodelyk, en houden stand lot dat de soldaten der Fransehen heil kómen ondersteunen. Men spreekt het de gendarmen groolen lof. Sedert eenige dagen spreekt men van alhier te vertrekken maer het zal allengskens te laet worden. Er zal hier lie keer ferm gebnsteld worden. Gisteren waren wy met al onze beste vrienden in de plaets onzer Congregatie ahvaer wy oene novene onderhouden ter gelegenheid van den aenstaenden feestdag van 0. L. V. wy spraken onder elkander over den toestandwy waren het allen eens om te zeggen dat het spel naderde en dat hot zoo niet lang moer kornle duren. Nu, zegden wy, wy hebben het allemael genoeg geweten, en die benauwd was van vechten, moest hier maer niet komen. 'S avonds gingen wy op onzen slaminet waer men ons zeide dat des nachts in de kazem Si-Jacques alle geweren moesten geladen zyn. Ury kolomion banditen, zoo men zegde, waren over de frontieren gekomen, zy waren elk 800 mannen sterk en waren door de Franschen niet belet geworden. Ik trok moedig naer myne kazern St-Angelo ahvaer het lsu> en 8,le gelegen zyn. Ik zag dat er verandering was, de appel wierd gedaen en in het avond gebed was de kapitein tegenwoordig. Na het avondgebed vroeg hy ons of alles in gereedheid was, sedert twee dagen hadden wy bevel ontvangen ons volkomen bereid Ie houden om op het eerste toeken alles te konnen opnemen. De Aeltnoesemer hoort gedurig biecht, het is niet geheel goed voor de Vlamingen die geen fransch kunnen Mgr Sacré komt maer alle maendeti eens, hy geeft alsdan de permissie aen velen 0111 een of tweemael per week ter II. Tafel te naderen. Het is hierin, B. B. dat ik meer dan ooit het waer geluk vind. Maer keuren wy terug op dien avond niemand legt zich te bed. Onze kapitein spreekt stil en kalm, op het minste gerucht staen wy gewapend. De eerste kompagnic vertrekt met arntes en bagages, en de geweren ge laden, en verdeelen zich in patrouillcn binnen en buiten de stad. De kapiteyn schynt aen velen va'erwel te zeggen, h\ komt lot ons en zegt: indien de vyand nadert bem to gemoel te trekken. Ik wil de voorste zyn, wy zouden kunnen eène sclioonc kans hebben. Eensklaps hoort men roepen Aux nrmes ik verharst my te .zeggen dat bet eenen misslag was van wege den schild wacht, op het zien eener patrouille der l!t0 compagnie had hy geloofd den vyand te ontwaren. Ondertusschen was de kaporncl van de wacht zoo haoslig dat hy van de trappen tuymelde. Op dit gerucht meenden wy allen dat de lyd gekomen was. Wv kregen elk 21) cartouehen en kregen bevel van den vyand, indien hy naderde in lo loopen au pas de course. Tot een tier van den nacht hadden wy de meeste hoop. Maer het is niet gelukt, zy zyn nidt genaderd. Intusshen nemen wy de grootste voorzorg omdat wy niet gee»n op onzen nest zo'uden gepakt worden. Alles wordt tot stryden bereid, dc patrouillon worden verdobbeld. De toekomende nacht moet ik de patrouille helpen doen. Ik bodank u L. D. voor al de moeite die gy voor my gedaen hebt. Sclirvft aen onze moeder dat ik waerlyk gelukkig ben. Ik voorzie dat er hier in korten tyd veel groot nieuws gael ge beuren. Indien ik zoo lang leve zal ik u de naeste wcék eenen anderen brief schryven, en indien gv na veertien dagen niets ontvangt het is dat ik niet meer kan schryven. Uwe toegenegene Broeder, P. D. T. Bid op nieuw opdat ik geregtveerdigd worde. Men weet dal hot ministerie het onderwys der meysjes zoo danig wilt regelen, dat het geestelyk onderwys voortaen voor fuels meer tellen zal. Den Nouvellisle maekt op dat schoon plan ccnige bemerkingen voor de toekomst De by uytslek liberale opvoeding welke de jonge meysjes gaen krygen, zal voor uylwerksel hebben, dat zy, binnen.eenige jaren vrouwen zullen zyn welke, op de kiez'ingsdagen, haer

De Denderbode | 1861 | | pagina 1