huyshouden zullen laten draeyen, om met klesbulletyn» van buys lot huys te leuren. Als de mannen terugkomen en niet te eten vinden, zullen hunne lieve vrouwkens, welke voor hel openbaer welzyn worken, zoodanig te veronlscbukligen zyn, dal die goede sukkelaers zich zullen troosten met niet meer Ie eten altyd met het oog op de belangryke zending welke de damen vervullen. De vrouwen, met een woord, zullen allemael geleerd en de huyshöudens er maerdes te beter om zyn, wanneer de kinderen geen kruys meer kunn.en maken, en dat de mamakens fransche romans zullen lezen, als zy zich met de politiek niet bezig houden. De liuysmoeders, welke men. door die aangekon digde liberale opvoeding zal vormen, zal een geslacht van vry- denkers van de schoonste soort doen onlstaen, en deze zullen de ploegen, die in God gelooven, door ploegen dieaen me- mendalle meer gelooven, vervangen. Wat gelukkigen (yd wilt men voor ons kleyn en goedgeloovig Belgien gereed maken Men leest in den Journal de Bnxoltes dat in liet examen van gradvé in letteren, slechis de helft van de studenten, die zich hebben aengoboden, zyn doorgekomen. Op zestig leerlingen die te Brussel hun examen hebben afgelegd, zvn er dertig die eeuc buys gekregen hebben. Wat gaen die jongelingen nu doen Het is klaerblykend dat zy niet geern naer liet kollegie zullen weder- keeren om zich te gaeu zetten nevens dogenen die 'l jaer te voren in eene leegere klas waron, en dat nog met de schandplek van gebuyseerdenHel is dezo aenmerking die het besluer der Catholyke Uuiversiteyt bewogen heeft eenen byzondrren koers Ie openen voor die jongelingen, als ook voor degenen die in de kol- legiën hunne studiën voltrokken hebbende, de vroeslyke proef van het examen nog niet durven onclergaen In de maend van October, by het openen der koersen, vastge steld op 8 October eerstkomende, konnen de jongelingen die op eene regelmatige uiyzc luinne middelbare studiën lui/ben geëyndigd (voorwaerdc die uytdrukkelyk door de Catholyke Uhivèrsiteyl word verevscht om op de rol der studenten te konnen gebrast worden) ingeschreven worden iu do sektie deh gradueerden in letteren. Het programma dezer sektie behelst al do sloffen die van het examen deel maken, te weten Oefeningen in dm fran- sciim stiel, oefeningen in den lalynschcn sliel, grieksclie ver taling, mathematieken. Er zullen van tyd tol tyd schriflelyke proeven plaets hebben om te oordeelen over de kennissen der leerlingen. He ouders zullen aldus eene gunstige gelegenheyd vilden om hunne kin deren te doen voorbereyden voor het examen van gradué in lel- teren. Daerenboven, de lalynsche en grieksclie koersen gegeven in de fakulteyt van wysbegeerto en letteren zubeii mogen bvge woond worden door de leerlingen die in die sektie zyn inge schreven. Did jongelingen zullen aldus het voordeel hebben van zich te volmaken, voornamelyk in de kennis der oude talen,'en zy zullen zoo veeltegemakkelyker hun examen doen van kandi daten in wyshegeerte en letteren, examen waer in het lalvn eene groote rol speelt. Deze inrigling zal o'ngetwyfeld do goedkeuring bekomen der familiën die in de Catholyke Uuiversiteyt al hiter vertrouwen heb ben gesteld. De twee schoone pedagogiën van den Paus en Maria-Theresia, die zoo bloeyend zyn onder hel wys belevd van twee uytmuntende professors der liiiiversileyt, verschalTen aen de ouders eenen zekeren middel om luinne zoiien te plaelscn onder eene goede en vaderlvke waekzaemhoyd, voornamelyk gedurende de eerste jaren van de Uuiversiteyt, zeer moeyelvke jaren, omdat zy den overgang zyn van liet universitaire leven, hetwelk gewis veel meer gevaren oplevert. De Znek '-y.chl dringenden spoed hongerige blijken hebben geene onren. Het zal locli niet gelegd norden dot, liy eene'n milden oogst van «llerlpy levensmiddelen, hel volk, de Inirp.ery, de werkende slanden de prooy lullen blvven der wockerochtifje exploitatie ran eenige opkoopers en spekulanteu. v lift levfiisbfstaen des volks is de hoogste wet; Dat i\, die deze wet moeten toepassen, derhalve zich aen 't werk stellen, ten cynde ergere gebeurtenissen te vermyden, en men den put niet inoete vullen na dot het kalf verdronken is. DUEBTE DEB LEVENSMIDDELEN Den Beurzen-Courant maekt de volgende bemerkingen over die kwestie. De klagten van het volk over de schreeuwende duerte aller soort vnn eetwaren, werden al langs hoe heviger. Niet alleen te tiend, maei ook in alle groote steden onzes lands beginnen de burgery en de werkende slan den doerover luyd te morren. De brusselsche Indépbndance zegt in haer nummer van donderdag, dat de eetwaren in de hoofdstad over het algemeen nog verduren, en dat men maer wevnig graen en aerdappels ter merkt brengt, a I)en ocsl is nogtans sinds lang binnen - zegt dat blad maer de boeren willen hunne granen niet ter merkt rengen. De tarwe is gisteren nog 75 centiemen den liektoliter opgeslagen. Ja, den oogst, eu eenen goeden oogst, voor denwelken wy den hemel dankbaer moeten wezen, is reeds sinds lang ingeschuord, en tóch komt er maer weynig groen ter maikt, en bvgevolg mo-t den prvs blv ven klimmen. Wy welen ïéer goed, dal het grootte deel van dien oogst ricg niet g»-dor- schen, dat de late aerdappels nog niet gegroved zyn. en dat 'de pachters nog geene dringende behoefte aen geld hebben. Maer hierin ligt de vyare oorzaek niet van de huydige duerte der levensmiddelen. Aen wie dan de schuld van dien noodloltigen, ja hoogst gevaerlvken toestand Geenszins aen de hoeren want deze moeien hunne pioduklen toch verkoopen, om in staet te zyn hunne hooge pachten en lasten op te bren gen. De boeren kunnen evenmin beschuldigd worden van de duerte der levehsmiddelen, zv bestnet in deopkoopery, iu den overdreven en scbande- lyken spekulatie-handel, welken nooyt op zulke breede schael gedreven wierd als ten huydigen dage. Wy zyn geene theoristen wy gaen op dergelyke feyten af. Landbou wers en pachters uvt verschiilige streken onzer provincie hebben ons pcrsoonlyk verzekerd, dat hunne pachthoeven dagelvks als bestormd worden door opkoopers van alle slach, ten eynde hen te beletten hunne granen en aerdappels naer de merkten te voeren, en ze ten hunnent af te koopen, Dat gaet zoo verre, dat zelfs by kleyne gebruvkers, die maer een vvf- of tiental zakken aerdappels. eenige zakken graen te verknopen hebben den eenen spekulateur den anderen komt onderkruypen, door het aenbod van eenige 9tuyvers prysverhonging. liet gevolg hiervan is, (lalde merkten, vooral in de steden, beroofd blvven vao groote hoeveelheden -granen en .aerdappelels bvgevolp dit noodwendig volksvoedsel langs om duerder word, en raen zich verstomd ofvraegt wat doel men thans dezen j re met al die vruchten, welke de aerde, als eene goede moeder, óns heeft voortgeleefd Het is eene gekende zaek, dat Vrankryk en Lngeland op dezen oogenblik veel groen opkoopen do'ch Pr is over het nlgeineen in ons werelddeel genoeg koorn van alle soort gegroeyd. dan dot die buytengewoone bevoor rading de hoofd-onrzaek van den opslag zou kunnen wezen. Voor wat de aerdappelen aengaet, kan zelfs die beweegreden geenszins ingeroepen worden met deze aerdviuclit, het waerachtige volks-hrood word thans inderdacd een schandelyken spekulatie-handel gedreven. De boter en de eyeren worden, aen ongeoorloofd hooge prvxe» van de merkten weg geroofd door de handlangers van opkoopers en speknlanton. llcl vleesch blyft zoo duer, dal het buyten het hereyk is van den klevneii burger.en werkman. Waerheên zal die vreeslvke duerte ons g. levden 0 Welk verschiet zoude den aenslaenden winter ons vertoonen, in geval zulken toestand van zaken voortduerde? Dat dus de overheyd, die aengesu-ld en bezoldigd is om over de behoef ten des volks te waken, bv tyds krachtdadige maetregelen neme om, zoo veel de landswetten het haer veroorloven, den overdreven en ontw'eite- lyken spekulalie-handel te beletten. Da< de stedelyke besturen, gestrenger dan ooy', de handhaving -der bes'aende reglementen en Verordeningen op de merkten van levensmiddelen bevelen, en de politie zich bevlvti'^e om de handlangers der opkoopers, di voor de daertoe bestemde uren schier aHes weg rooven, op het feyl te betrappen. Wy verleenen volgeern plaets aen den hieronderstaenden belangryken brief, op welken wy de aendacht van wie het be hoort inoepen Haeltert, 17 september, aen den heer Opsteller van den Denilcrbode, ik heb met genoegen in uw acbtbaër weekblad den brief ge- dagteekend uit Kerkxken gelezen. De schryver begint met eene gelykenis te geven, van eenen voogd die, uit menschelyk opzigt, hel weezegoed welk by acn andere verbuerd heeft, met het eindigen van de pagt aen de weezen niel durft laten gebruiken, uit vrecze dat de gewezen pagtcr misnoegd zoude zyn, als hy geen pagtcr meer zou mogen blyven. Dus spelt hy de les aen a'l de ormnieeslers, hy toont hunne piigten aen ten opzigte van hunne onderhoorigen. Ondervraegd ai de Leden der bureelen van Weldadigheid, wacrom zy aen de arm huisgezinnen niet eenige aren land aenleggen om aerdappels to planten, en zy zullen ii de zelve antwoord geven dat de menschen die het gebruiken misnoegd zouden zyn, dat zy hier door hunnen haet zouden inloopen, dat de arme menschen te lui zouden zyn om dit wel te bewerken, dat zy niet zouden konnen betalen en no" andere niel bestaende reden. Maer kwamen die gezegde arm° meesters eenige stukken land ie erven die zy zelf voor hun ge bruik noodig hebben, de vrees van te mishagen zou hun niet beletten hier van den opzeg te doen als den pagt zou geëindigd zyn. Waer uit blykt het dat de arme menschen zouden te lui zvn om'dit te bewerken» Als zy van andere persoonen, zelfs aen lioogen prys land kunnen huren, weigeren zy het zelve aen te nemen, laten zy dit [onbewerkt Tiggen NeenZullen zy niet meer iever hebljen, om hun land wei le graven en te vetten als zy Uit land niet voor vier maenden in het gebruik hebben, maer voor verschelde agtereenvolgende jaren, om dat zy het volgende jaer met halven arbeid en zonder vet nieuwe vrugten zouden winnen Zv zouden niet konnen betalen geen arm huisgezin of het kan most genoeg vergaderen om negen aren land te" vel len. Onderstel-dat zy hier voer tien franks le betalen hebben, en op dit land Ardeensche aerdappels zouden planten, vvaervan zy heden dertig liters aerdappels inoogsten,en het dubbel, indien zy wel gelukken. Het huisgezin verkoopt er drv liters van om den pagt le betalen, en hei blyft er 27 voor zich behouden. Ware dit geene groote buip om de armoede te verzagtcn, om de vrugten der landbouwers ongeschonden te bewaren en fèene dieven te kweeken Indien de armmeeslers voortgaen gelvk het byna overal hel gebruik is van de arme menschen van hunne eige goederen te berooven met die aen anderen te verpagten Zie hier de schade die zy hun toebrengen I" De arme betalen gemeenlyk voor een are land tót fr 2-50 Op dit land welk zy voor vier maenden hebben. 2" Laten zy volgens dat liet geprezen wordt van mest 3-00 Voor het graven welk inner alle vyfjaren'zou niueten gedaan worden- wint de verpagtcr.0-20 Dus te samen de opbrengst van een are land zoDder 5-70 Het goed van'de armen word maer verpagt de are 1-20 fr. 4-50 Ziehier do winst van 4-50 welke de boer trekt voor elke are die hy pagl van den armen en aen de armen voortverpagt, dus op liegen aren 44 50. is hel dan le verwonderen dat de armoede aengroeyt, en die arm is, moei arm blyven Hoe zullen die armmeeslers eens rekening kunnen doen over hunne bediening Uwen geabonneerden. EEN IS GENOEG. De cumulatie van posten en ambten is in Belgiën niet geheel wettig, L geen niet belet dat er een aental ambtenaers zvn, die dry, Vier en meer bedieningen bekleeden, en ook de verschillende traktementen, dat spreekt van zelfs binnenslryken. Zoo blyft M. Lied ts,.die onlangs tot het miüioenen-postje van dirieleur der Bank benoemd is, nog voortdurend gouverneur'van Brabaiid, 'tgeen onvereenigbaer is. Wy zien in 't geheel de noodzakelyk- heyd niet in, dat de benoeming van eenen gouverneur uytgestêld worde tol dat het ministerie herpiaeslerd of vervangen is. Maer t waer ook de gouverneurs-piatts van Braband is altyd een zeer schoon refugium peccalornm voor eenen afgetreden mi nister even als de-plablsen van MM. Masui en Duepctïaux 1 WAT DAT GE ZEGT! De groote gazellen, die, gelyk iedereen weet, belast zvn om de menschen verstandig te maken, bevatten hel volgende historieken: Vnt risre a eu lieu d Thouroul entre deux gendarmes. Elk a dié des plm-acliarnées. Quand les combattant» en Out eu ussezf iis se sont arrëlés mutuellement. Zy hebben malkanderen vast gezelllv dunkt dat ik ze bezig zie Den eenen pakte den anderen, en den*anderen den eenen hy de kraeg, en zoo voerden zy elkaer naer den amigo.. Dan deed den eenen de deur open, en duwde den anderen in 't kot, en den anderen duwde er den eenen in. Dan draevde elk het slot toe op zjmen tegenstrever, en wel verzekerd zynde dat den eenen er niet uyt kost, wandelde den -anderen vvegfdeu anderen insge'lvks genist dat den oenen niet kost gaen vliegen ging ook zyn gangen. En elk van hun, zyr.e piigt aldus gekweten hebbende, ging er,' met een gerust gemoed, een borrel op zetten, en liet den anderen, in den bak nadenken over het govaer dal er beslaet met eenen gendarm, eenen vertegenwoordiger.der openbaremagl, eenen bewaerder der openbare rust.te vechten. O gi groote gazellen TWEE HONDERD VYF-EN-ZEVENTIG GULDEN, De hollandsche dagbladen kondigen een geval af, dal In- onze noorderburen veel stof tot iagchen en spotterny geefl. Verbeeld li, dal zekeren minister, M. Dirk van Goesiand, gepensionneerd is met 275 gulden dus zoo wat 75 cents per dag. Slain de mi nisters in Nederland dan gelyk in pensioen, met tenen veldwach ter in Belgiën zal men vragen. Ze zyn daer al even zoo duer om houden dan hier: maer het pensioen word naer den tyd berekend J en dewyl M. Dirk van Goesiand. juyst dry weken de ministersfrak droeg en hg pensioen vroeg voor beurzone 'diensten, heeft men hem wel 75 cents per dag moeten loetellen. En varbeeld u dat dien centenpikker uiillioenéil bezit! Geheel Neêilund lacht mei dat ministers-pensioen, maer M Dirk van Goesiand slrykt rlc 75 cents per dag binnen, trekt bedaerd aen zync lange 'pyp eii zegt- hebben is hebben on krygéii is de kunst. CORRESPONDENTIE. Besten Vriend, V. W. uyt E. behalve den Maendag en den Dynsdag zyn alle dagen goed. MM. Gnéquier-De Cosier, voorzitter der londbonw-sektie van Wachtebeke, en M. 1'ielerVan der Schueren, landbouwer te^Appeiterre-Eychem, zyn benoemd tot ridders der Leopolds- Men schrvfl uyt Brussel aen do Gazelle de IJége De Uuiversiteyt van Leuven had 'een rekwest ingediend aen bet hoi van appel van Brussel, ten eynde te bekomen dat-liet proces legen haer ingespannen door M. Peemans, binst de vakan- lieuzou kunnen opgeroepen worden; maer dievraeg is ver worpen geworden. De zaek zal maer voorgebragt worden na den terugkeer van bel Hof, 't is te zeggen in november, ten spoedigste. Men bad gezegd dat Mgr. Gonella, nuntius van den Hevlfeen Vadgr to Brussel, naer Muiichen zou gaen, in vervanging van Mgr. Chigi, die den Heykgen Sloel moet gaen vertegenwoordigen le Parys daervan is er niets. Mgr. Gonella zal dus het Vatiklen by Koning Leopold blyven vertegenwoordigen. 'T is eene tvdin" die met algemeen genoegen in hel land zal vernomen wórden en welke ik u met de meeste voldoening overschryf. Men schryft uyt Geeraerdsbergen Men is volop bezie in onze omstreken met het inoogsten der aerdappelen de vrees die men had getoond van deze vrucht te zien mislukken ver- dwynt allengs de witte soort zyn van geringe hoedanigiievd maer de roodë integendeel geven eene goede opbrengst en zvn beter als op andere jaren; nicttegenslaende rfil goed gelukken zyn zy duer, en hoewel den prys nog niet vastgesteld is, worden zy van reeds af 11 en 12 fr. de 100 kilogr. verkoeld Men schryft uyt Koewacht, 12 september ken zeldzaem feyt is hier zondag 8 dezer voorgevallen Eene. landbouwers-vrouw was hier gelukkig verlost van een kind het wierd ten doop gedragen met bet gedacht dat hel een zoontje was, gelyk het mderdaed gedoopt en op hel secretariaet aengegevcn wierd. Maer, zonderlinge zaek, twee dagen nadien zag men den slimmen vader wederkeeren, om te laten weten en. te doen herschryven dat het geen zoon, maer eene dochter was die zyne vrouw ter wereld had gebragt. Het kind is gedoopt Lmnus-Bernardus, en 't is nu nogtans gebleken een mevsie te zyn wat men er meê zal doen, weet ik niet. Het gedeelte van het strand gekend onder tien naem vair Paradys, le Ooslende, is het toonecl van een nieuw ongeluk geweest. Den kapiteyn Cnthée vnn 8 linie baedde zicii a'idaer om vyf uren s avonds roet kapiteyn Piecard. De zee was woelig M. Gathee was juysl in het water ingestapt, toen eene hevige boer hein onverwachts omsloeg en raóêvoerde. M. Piecard kon niel zwemmen doch sprong zvn gezel Ier huln- nogtans was hy gedwongen terng te keeren, wilde hy zelf niet omkomen. Toen andere huip Ier plaets kwam was het te laet Eenige uren later kom men eerst hel lyk opvissehen Men schryft ayl Chnrleroy Ten onregle had een blad aéngekondigd dat de beruchte zaek der zwarte bende op de rol gebragt was voor den aenslaenden altyd der assisen van Henegouw en. Niet atléenlyk is de daie der oproeping dier hoogsl verwikkelde zaek nog met vastge steld, maer de besehuldiging-kamer heeft er zich zelfs nog niet mede kunnen bezig houden. Dy gevolg is het ook onmogeivk van. le weten of den besehuldigingsakt van M. den prokureur'-gone- rael lang of kort zal zyn. Over eenpaer dagen boorde men in het Hotel du Grand Monarque, te Charleroy, op den middag eensklaps de losbranding van een vuerwapen waerdoor al de aenwezigen, zoo als meil wel denken kan, niet weynig verschrikten. Eenen der revzigers had opgemerkt, dat zynen reyskoder dikwyls bezocht wierd eu allengskens uytgepul geraekie. Hy verzon eenen list, die hierin bestond, dal hy binnen in het koffer een pistool legde, waer.vaiï het schot moest losgaen zoobaest er eene hand in zyn meubel kwam om le annexeren Dien list gelukte ten vollen, en den gar- con F. Durand wierd in den strik gevangen. Den garcon beweert, dat het schot is afgegaere, d'evvvl hv het nol er van plaets wdde veranderen; doch men zegt, "dat'men onder het tapyt van een der kamers 51 fr. heeft ontdekt. Er is verledene week te blankenberghe iets voorgevallen dat wy onze lezers willen mede deelen Eene dame had hare 32 tanden verloren. Maer laet ons elkan der verslaen het waren maer de hare, omdat ze die gekocht en betaeld had. Zy had ralelier of kunstgebit afgelegd om te baden en zonderling genoeg, ze had het in het rytuyg vergelen. Eenen man die dat hoorde, zond zyne vrouw naer Blanken berghe, met dit gedacht Als de eenê er hare tanden verliest de andere zal er misschien hare tong Ijwyt geraken. Zoo gepeynsd, zoo gedaen- madame ging naer Blankenberghe-, Den vent was gelukkiger dan hy het verwachtte. Hv verloor met alleen de tong zyner vrouw maer de vrouw op den koop toe. De, getrouwe duyf is er uytgetrokken met eenen engelschen olncicr. Wat gelukkigen schelm van eenen vent. Eene nieuwe steertstcr. Uyt Londen word geschreven- dat eene nieuwe komeet de zon nadert, en dat zy met het bloote oo» ziglbaer is. Men kan ze ontdekken des a'vonds omtrent negen uren, by heldere lucht, tusschen desterrobeelden Cassiope en Andromeus, in 't middenpunt ,van het dry-gesternlens Shédis Almaeh en Abrach. Mei den teieskop. vertoont ze nog geëneè steert, moer eene verlichte massa, omgeven door eene nevel- aehlige streep, van welke zy nog wal vewyderd is. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Maendag en Dynsdag 16 en 17 september De tydmgen wegens den dag en.de plaets. der hveenkomst •an den keyzer der Fransehen met den koning van Prüysen zvn wederom veranderd. Tlians meld men, voor stellig, uvt Berlv'n dat beyde vorsten malkander zullen ontmoeten te Cömnièone' en wel den 6 oclober. 8 Garibaldi heeft de voorstellen van den amerikacnscheu minister le Brussel, om het opperbevelhebbe^phap te gaen ne men over de troepen der Vereenigde Staten van bet Noorden tegen de opstandelingen van liet Zuyden, niet aenveerd zoo luyd ten minsten een berigt uyt Turyn, m date van zate'rdae Eene briefwisseling uyt dezelfde bron spreekt in den zelfden zin Ik kan my op dit oogenblik niet verwvderen, zou Garibaldi gezegd, hebben daer is al te veel le doen i'n Italiëu. Zoo den ken wy ook daer is nog al veel le doen eer dat de revolution- naire droombeelden in ltaliën zullen verwezentlykt zvn en als de lael die men aen Garibaldi toesehrvft waerlyk de zvne'is dan mag men er uyt ophalen dat den eremyt van Caprera e'cuen stouten slag eu ec-ne nieuwe onderneming in zyne kluvs zit te verzinnen. Donderdag 19 september. Hot gerucht heeft te Parys geloopen dat er eene landing van hourhonsgezinden, aengevoerd door Cabrera, den ouden karlist van Spanje, had plaels gehad op de kusten van Napels. Het feyl

De Denderbode | 1861 | | pagina 2