BERIGT BERIGT Vogelschieting met de Bolle. VEBI1UBIIVG Te Huren terstond. is waer, zegt de Indópeudauccbehalve nogtans dat het opper hoofd dier expeditie Cabrera niet zou jsyri, maer wel eenen Spar.- jaerd, die voor de zelfde zaek onder zyne bevelen heeft gediend en dien men vol dapperheyd zegt te wezen. Blyft thans te weten tot hoe ver de gezegdens van het brusselsch blad zullen waer bevonden worden. Wy vinden in eene briefwisseling uyt Napels aen den Ob* servatore Romanohet verhael van een gruwelyk feyt dat, met zooveel andere van hetzelfde slaeh, de bedorvene natuer der Piemontezen komt getuygen Vyf dagen geleden, den brief dagteekent van 2 september begaf zich eenen koerier met een zeker getal byzondere briefwisselingen uyt Nola naer van Napels. De Piemontezen kregen in hun gedacht dat dit wel eenen spioen der terugwer kers kon wezen diensvolgens hielden zy hem aen en bragten hem voor Pinelli. Wie zyt gy vroeg hem den prokonsul en den man antwoordde in gansch de eenvoudigheyd zyner ziel Ik ben eenen bode, niet der terugwerkers, maer van de in wooners van Nola. En om zyn zeggen te bewyzen,* langde hy de brieven uyt waervan hy drager was. Deze wierden geopend en men vond er niets in dat ten zynen laste kon wegen of hem enkel verdacht doen voorkomen. Naer het schynt.was Pinelli er op gemunt eenen pligtigen onder de hand te hebben na eenen oógenblik overweging, zich tot dry zyner mannen wendende Plaelst dien man weer op zynen 'weg, zegde hy hun. - Om wat te doen vroegen de soldaten. Gy kent myne bevelen gaet, voegde den ongevoeligen generael or by. De dry sol daten sleepten den ongelukkigen mede, die niets verstaen had van die samenspraek en zich weer in vryheyd geloofde. Nauwelyks had men een eynd wegs afgeleyd, of den armen koerier, die op dit oogenblik in gemeenzaein gesprek was met de twee Piemontezen aen zyne zyden, gevoelde in zynen nek als de koude van eenen lemmer, en het hoofd omkeerende, ontving hy eene pistoolschot die hem den schedel verbryzelde. Het was den dei den sóldael, achter heip gaende, die dien akt van barbaerschheyd kwam te bedryven. Wat zegt gy daervan 1 Ge zégt dat het o.ngeloofbaer is. Ongeloofbaer ja maer ongeluk- kiglyk maer al te waer. Men schryft uyt Francfort Binnen eenige dagen zal Oscar Becker voor de assisen van Bruchsal verschynen en tegenovergesteld worden met vier ge tuygen ter ontlasting, inwooners van Frankfort. De oude juffer, in welkers huys hy verseheydene jaren gewoond heeft, en den bedel der universiteyt, hebben eene goede getuygenis voor hem gegeven, op zyde gelaten eenige buytensporigbeden die men meest aen zyn russisch karakter moet toesehryven. Zynen neef Jahn, die gelast was met hem het geld te bestellen dat hv noodig had, en voor wien hy eens een dichtgezang gemaekl heeft, heeft tegen hem mets te zeggen. NOG EENE STAD VERBRAND DOOR DE PIEMONTEZEN De bloedige slagtingen door de Piemontezen bevolen, duren in Bejfde-Siciliën gestadig voort. Niets kan de razernv der over weldigers verzadigen. Men zal er over oordeelen door eene briefwisseling der parysche Patrie. Den schryver van den brief is eenen aenhanger der Piemontezen niettegenslaende de zor» }lV. neem',> 0111 de gruweldaden der moordersbenden van üaldini te verhgten, zegt hy er toch genoeg van opdat men zich een denkbeelü kunne maken van de barbaerschheden die zvin dit ongelukkig land aenrigten In het distrikt Cotronei heeft er een vreeslyk voorbeeld van wedervraek plaets gehad, ten gevolge van de buytensporigheden der baenstrooperyDe stad Cotronei, die meer dan twee duyzend inwooners telt, had reeds eenmael gemeene zaek gemaekt met de brigands der Silla-Cotronei, by uytzondering van eenige ge bouwen, komt aen de vlammen overgeleverd te worden. Men heeft nogtans zorg gehad van, alvorens het vuer aen de stad te steken, de voorwerpen yan den godsdienst en het H. Sakrament te behoeden, met ze naer de kerk van een naburig dorp over te dragen. Aeustonds daerna is het verdelgingswerk begonnen cn heden is Cotronei niet anders meer dan cener, schroomlvken hoop verkalkte puynen, welke met afschrik de woede der bur geroorlogen herinneren. Die vrceslyke strafuylvoering heeft schrik en angst gewor pen onder de bevolkingen van dit deel der Kaiabriën, welke zich aen de baenstrooperyén overleveren gelyk andere volkeren zich overgeven aen de zeeschuymery. De baenstroopery is voor hen somtvds een nog al winstgevend bcdryf geweest Cotronei was een welgekend roovers hol. Verhopen wy dat het den laetsfen maetregel van strengheyd zal zyn welken den generael Cialdini zal genomen hebben. In afwachting dal het dagorde van generael de Goyon waervan den telegraef gesproken heeft, openhaer gemaekt zv, verhaesten wy ons hier, volgens de roomsche briefwisseling van den Temps, een berigt op te nemen van den zeilden generael t welk in den nacht van 5-6 dézer, verzonden is geworden aen do overheden der verschillige fransche afdeclinaen te Orte Civita-Castellana en San-Lorenzo. Civita-Veechia, 2 september, 2 u. des nachts. Eenen aenval is ontworpen, ik word er zoo even van onder- ngt. Houd u bereyd om krachtdadiglyk en door dc wapenen te anlwooiden aen die al te stoute Piemontezen, die ons zouden willeni overrassen. Zeg my of gy in genoegzame hoeveelhevd munitiën byhebt. Goyon <c 1 Wy gelooven over dit berigt eene aenmtjrking te moeten doen namelyk dat Orte en Civita-Castellana van de napelsehe "rens gescheyden zyn. door eene dier pro vin tien van den Pauzetvken Staet welken Piemónt zich heeft aengehecht. Dus kon den'ont- worpen aenval hoegenaemd niet tot voorwendsel hebben van de brigands van Napels te willen achtervolgen. n Parys, 16 september. Er word te Parys veel gesproken van eenen brief, die door M. Mires aen den Keyzer zou gezonden zyn. Indien Z. M. den gewezen bankier genade verleent van de straf tegen hem uV'lge- spiokcu, dan zal hv, naer men verzekert, zich naer Amerika begeven. Het vertrek van M. Mirès, naer Zuyd-Amerika, word insgelyks aengckontligd.. EENE TIENDE GEMEENTE VERBRAND DOOR DE PIEMONTEZEN Dy de steden en dorpen van Pontelandolfo (4949 inwooners) Casaldum (4332), Spinelli, Auletta (3348), San Marco (4239) Viesti, Cotronei, Montefalcone (3192), en Rignano (1807), moet men lieden het dorp Palma voegen, en wy zullen tien gemeenten •hebben, door de menschlievendheyd der generaels Cialdini cn Pinelli in assche gelegd, en by de dertig duyzend inwooners die thans loopeu zonder schuylplaets te doien en te zwerven in de velden Palma is een fraey dorp, op eene hoogte gelegen in hot distrikt Nola, cn telt 300 zielen. Deii 31 augusty waren aklaer 200 opstandelingen in volle vreugde en feest, toén twee bosch- wachters hen gingen verklikken. Aeustonds stelden zich honderd Piemontezen op weg om hen te komen aenranden. Vyf opstandelingen die op wacht stonden, losten op deaenvallers hunne geweeren, doodden er eenen eu kwetsten er eenen anderen. Op het gerucht des geweervuers verliet de bende de tafel, vat de- wapens op, vormt zich in pio tons van scherpschutters op twee vleugelen en wykt af, eene duchte losbranding doende tegen de Piemontezen.' Men kent niets van den nytslag van dit tweede vuer, ten zy dat de piemon- teesehe soldaten, toen zy Palma verlieten, acht hunner makkers zwaerlyk gekwetst mededroegen. Hel was nu de beurt van den held des treurtooneels, van den beul Pinelli. Ziende dat men Zichniet*kon moester maken van de brigands, die veyligc schuylplaetsen hebben om zicb tegen de picmonteesehc kogels te vrywaren, keerde by zyne woede tegen het dorp, als medeplfgtig aen baenstroopery. Hy zond eene sterke kolom troepen af die, de fakkelsin de'hand, alles vernielde en in brand slak. Des anderendaegs zwierven er 500 persoonen, met biceke aengezigten en vol schrik door de velden zonder dak of spys. Onschuldige siagloffers eener brutale vraek, zullen zy den standaerd zegenon die hun de onafhankelykheyd en vryheyd be loofde 1 Met welke gevoelens hebben zy de intrede van Garibaldi to Napels gevierd Wy wenschten wel dat den lelcgraef, die zoo haeslig is geweest om aen de wereld aen te kondigen met welken geestdrift de nationale feesl gevierd geweest is in alle de provintien, ons ook eens acnkondigde hoe zy gevierd is geweest te Pontelandolfo, te Casalduni, te Auletta, m het dorp Palma, enz. 1 (Armonia). NIEUWE ANNEXIE. ^en telegraf heeft de tyding aengebragt, dat Engeland meester is geworden van het koningryk Lagos in Afrika, hetgeen de ko loniale bezittingen van den Brit aenzienlyk vergroot heeft Zie hier eenige byzonderheden over dit nieuw ryk Lagos ligt byna onder de linie, in de golf van Guinea en niet verre van de monding des Nigers dien stroom even myste rieus als de Witte Nyl, in wat zynen oorsprong betreft en die door de Europeanen slechts 25 a 30 jaren gekend is. Wy weten zelfs niet wie den vorst is, die met de EngelscHeU over den af stand gehandeld heeft. Hoevele vorsten leven en sterven in Mid den Afrika, wier naem nooyt tot in Europa doorklinkt Het koningryk Lagos is bewoond door eene neger-bevolkin" diein vreedheyd weynig baers gelyken heeft. Zv kan van dien kant op dezelfde linie staen als die van Dahomey. Die menschen dooden voor het plezier van te dbotlen. Dal is eene zaek van religie hy hen. Volgens hen kan men aen de godheyd geen aan genamer offer doen dan een menseheiyk offer. Te Dahomey, als den eenen vorst den nndcrcn opvolgt, hul digt hy zyne regering in door de opoffering van een aental krvgs- gevangenen. Te Lagos bestaet eene andere gewoonte, dieniet minder barbaersch is. Om de vaert op de rivier tc behouden, om de droogte of den oyervloed van water te vermyden, denkt men het noodig een jong meysje op te offeren en men doet dit met eene verfyning van harbaersehhevd, die men nergens anders vinden zou. Hoe yselyker het meysje schreeuwt, hoe meer men hoopt dat de godheyd den wensch zal aenhooren. Het grootste goed dat de godheyd geven kan, is toegang tot de zee hebben, len eynde uytwisselingen te kunnen doen en in dit geval zal don EnglBchman dit volk in den vollen zin des woords kunnen voldoen. Terwyl Vrankryk zich in het binnenland, langs Algcrién, ten zuyden langs Senegal uylstrekt, sciiynt het natuerlyk dat Enge land een standpunt heeft willen bomagtigen, hetwelk belangryk was door de nabyheyd van de monding des Nigers. Reeds heb ben de Engelsehen, door doktor Livingstone, in het oogsten van Afrika, den Zambeza-vloed bekomen nu bomagtigen zy ongeveer den geheelen Niger. Dit zyn, den Niger en den Zambeza, twee groote uvtgangen van het afrikaertsclie vasteland, langs den zuvdkant. Tusschen de twee stroomen in bezeilen zy de Kaep. Al'die positiën zyn sterk en betuygen dat er een bepaeld plan in die annexion bestaet. Reeds hebben de Engelsehen groote sommen besteed aen het doen van onderzoekings-reyzen in Afrika. Van geene enkele natie zyn er op dien ongastvryen bodem zooveel siagloffers «e- bieven. Zeker dryft do eygenbaet Engeland aen; maer hef is toch ook zeker dat de beschaving, op slot van rekening, by dit alles winnen zal. EEN SMEEKSCHRIFT AEN NAPOLEON III. De Armonia bevat het volgende smeekschrift aen Keyzer Na poleon 111 Sire, sedert langen tyd zyt gy gewoon smeekschriften uyt Turynte omvangen. Men heeft u gesmeekt in Italiën tusschen te komen en gy hebt dit gedaen. Men heeft u gesmeekt van het traktaet van Villafranca af te zien, en gy zyt er van afgezien men heeft u gesmeekt het nieuwe koningryk van (taliën ie er kennen, en gy hebt hel erkend men heeft u gesmeekl eenen ge zant naer de boorden van den Pö te zenden, gy hebt hem ge zonden men heeft u gesmeekt de leeniug van 500 millioenen te bevoordeeligen en gy hebt het gedaen.. Thans word gy nog gesmeekt Roomen te verlaten; gv woygert en gv doet wel'. Wees niet verwonderd, dat "een "dagblad van Turyn u een smeekschrift toezend, aen u die alles le Turyn en in lla'liën ver moogt. Wees niet verwonderd, dat dit dagblad de Armonia is, welke ii in vroegere lyden geloofd, verdedigd en talrvke adres sen van gelukwensching gezonden heeft. 'Hel smeekschrift is kort, Sire, en liet bepaelt zich by deze woorden Dewyl gy M. Lava lette, vroeger nwen gezaiit te Constantinopel, naer Roo men zend, beveel hem dan den hevligen Vader en het pausclyk gouvernement te behandelen, gelyk hy den sultan en het lurksch gouvernement behandelde. Kunnen wy bescheydenor zyn Kunnen wy minder «er. den oudsten zoon der Kerk vragen Aenhoor ons, Sire. Toen Rusland pretendeerde zich van een gedeelte van het turksche keyzerryk meester te maken, hebt gy hel princiep der niet-tusschc-nkomst niet erkend, en gy zyt in het oogsten tusschen gekomen. Toen de turksche vloot te Sinope door de russisclie vloot vernield wierd, hebt gy party voor het zwakke turksche gouvernement tegen het nlmagligè Rusland gekozen. Om den sultan te besehermen hebt gv Sebas- topol gebombardeerd en bemagligd, terwyl gv noch''mannen noch geld spaerdet. Gy hebt u met ai de groote'mogendheden op het kongres van Parys vereenigd, om aen Europa le zeggen Rankt den grooten Turk niet aen. Gy hebt aen uwe diplo maten bevolen de goede miigten van Abdul-Mcdjid te ondersteu nen. Gy hebt uwe bankiers aengeraden tot de turksche leening en dc herstelling der muzelmansohe financiën by le dragen. Gy hebt aori de fransche .dagbladen verboden de wonden van Turkyën bloot te leggen. Gy hebt Pieinonl gedwongen een gedeelte van zyn leger naer den Krim te zenden om den sultan te ondersteunen, en toen den burgerkryg in-Syriën uylberstte, zyt gy toegesleld om denzelven te doen ophouden, en toen den vrede hersteld was, hebt gy Syriën onder den scepter der .op volgers van Mahomet berplaetst. Uwen Moniteur Universet, sire, verhaelt, dal er den 26 augusty van dit jaer van genade (hetwelk, verhopen wy, ook een jaer van regtveerdigheyd zal zyn) den generael graef de Montebello zich by den sultan Abdul-Aziz beeft aengeboden en gezegd Niemand moer dan Keyzer Napoleon juyclït de edelmoedige in- zigtcn toei welke door uwe majesteyl zyn uytgedruktniemand verlangt meer hunne vervulling.... Uwe Majesteyt, het gezag bevestigende, hetwelk haer door de Voorzienigheyd is toever trouwd, zal u de titels op de erkentenis zyner volkeren, en op de achting zyner bondsgenoton verwerven. De hulp en ondersteu ning van Vrankryk, den oudsten en getrouwsten bondgenoot van Turkyën, zal u nooyt ontbreken. Sire, zeg aenfil.de Lava lette, dat hy deze redevoering in hot openhaer en pleglig herhale, wanneer hy zich voor de eerste niael by Z. H. Pius IX zal aenbieden. Dat uwen nieuwen gezant de edele ïhzfgten van den pauselyken Söuvereyn ioejuyche dat hy erkenne, dat de Voorzienigheyd hem eene wereldlyke souvo- reynileyt heeft toevertrouwd, dat hy slechts protesteere voor het ongeschonden behoud dier souvereyniteyt, en dan zal den Hey- iigen Vader geen gebrek hebben aen de'hulp en de ondersteu ning van Vrankryk, hetwelk zich thans den oudsten en getronw- sten bondgenoot van don H. Stoel moet toonen. Sire, van een eatholyk gouvernement, dat zoo openhertig en zoo toegenegen aen den Grooten Turk spreekt, mogen wy eene lael verwachten en vragen, welke veel godvruchtiger en eerbie diger is jegens den stadhouder van Jesus-Christus doch wy wil len het u gemakkelyk geven, en het is ons voldoende, dat de redevoering, welke graef de Momebello in het paleys van Dolma- Butche heeft uytgesproken, door M. de Lavallelle in bet Valikaen herhaeid word. Sire, na de woorden, verwachten wy de feytert. Doe voor Roomen wat gy voor Turkyen gedaen hebt. Zeg aen M. de Lava- leite, dat gy voor zyne verdediging legen de mogendheden wil tusschenkomen, dat gy geene hoegenaemde overweldiging der Pausolyko Staten zult toelaten dal gy aen den Paus zult terug geven wat hem toebehoortdat gy zyne goede voornemens zult ondersteunen dat gy hem in zyne noodwendigheden zult hel pen. en dat gv u door woord en daed en door de waponen als zynen verdediger zult aenstellen. Ziedaer ons smeekschrift, Sire, het is eenvoudig en kort het zal stellig aenhoord worden. De persoonen, welke vooral kwaed zien, zullen het zenden van eenen gezant naer Roomen, die by den sultan geakkrediteerd was, als een onregt jegens den H. Stoel beschouwen. Wy, integendeel, wy zien er een bewys in van uwe goede inziglen. Gy stelt u voor op Roomen dezelfde politiek loc te passen welke gy te Konstantinopel hebt gevolgd. Gy wilt met Piemónt handelen gelyk met Rusland, en het roodè hemd van Garibaldi behandelen gelyks eertyds de beruchte giacchetta van Menehikolf. Dit is wel. Sire, 1 taliën is zieker dan Turkyen en die, welke het in dezen toestand gebragt hebben, zyn de hervormers, welke gy kent. Heb moed, toon aen den H. Vader die loegenegenheyd, die cdelmoedigheyd, welke gyaen den Grooten Turk getoond hebthandel naer bet Evangelie, gelyk gy naer den Koran gehandeld hebt. BUIS GEB I.VKEN-STAXB. GEBOORTEN. U. Mannelyk 6 Vkouwel. 8 HU WELK KEN. L. Kregrlman, miiiiak'ant, met Van Geit, tonder beroep. OVERLEDENEN. C. Van Nuffel, Iwyndersgosl, 20 j„ Mylbeve. M. Van de Meerssche, 2 maend, Mvlbeke. L. Van der liaegen, 8 j., Scbaerbeke. J. Van Geit, man Kieckens, landbouwer, 5b j., Mvlbeke. M. Van Brempt, wede Van Frachen, tonder beroep, 88 j., Biaschopvtraet. G. lsicquo, man Do Smet, tonder beroep, B3 J., Klapstraet. J. Borremans, man Mertens, scbrvnwerker, 49 j St-Job. J. I.e (Jercq, wedr Van der Meeren, post meester, 65 j., Uoppemerkt. J. Seps, 14 maend Nieuwstraet. MARIE VAN MOL beeft de eer het publiek kenbaer te maken dal zy zicb komt tc vestigen by bare Ouders, in de Roosemarvn- stract N° 6 te Aelst, als SCHOOLONDERWYSTER in de Vlaemsche en Fransclië Talen en ook in al wat het Handwerk betreft. De opening der School is vastgesteld op 23 September. De publieke aenbesteding voor het leveren van het VLEESCH, te doen aen de Troeps kinderen-School, voor een terniyn van zes (6) maenden, aenvang nemende met den 1 October aenstaende, zal plaets hebben, in het ge sticht, den 50 September, loopende maend ten 11 uren voormiddag. De conditiën der levering liggen ter inzage der gegadig den ten butëele van den Major-Commandant. Bv J. MF.IÜpT in Men SNOFCK te \elst', op Zondag "2*2 Spptember 1861, om 3 uren namiddag, den iidep, is Ix-padd op fr. 1-10. De pryxeu zullen buslaeo in schoont' Koperwerken. (.onditie naer gawoonie. Van onroerende GOEDEREN behoorende aen het bureel- van Weldadigheid en aen de Kerk van Ledegelegen binnen de Gemeenten Vleckem, SchellebelleWichelen, ImpeLede Liedékerke en Erembodvgem. Op Maendng 30 der maend September '18f>l, te beginnen, voor wat de goederen \an den armen aengaet, om 8 ure des morgends, en \oor wat do gene behoorende aen de Kerk betreft, om 3 ure namiddag, ten huise en herberg St-^nna, bewoond by d'heer Benoit Van Assche te Lede in het Dorp, zal de Notaris MOENS, residerende te Lede, ten aenzoeke van de beeren bestnerders van het Bureel van Weldadigheid en der heeren Ledeu van den Fabriekraed der kerk van Lede, in het openbaer'voor eenen ter niyn van zes jaren in te gaen met 1 January 1862, onder goede borgstel ling, verhuren de onroerende Goederen behoorr.nde aen voormelde Gestich ten, gelegen binnen de voorscbrevene Gemeenten. De huerders welke hunne verschene pachten niet betaeld hebben, zullen nog als pachters nog als borgen aenvaerd worden. De belanghebbenden worden verzocht zich op voornoemde dag, ure en herberg te begeven, alwaer de voorwaerden der verhuring zullen wordea voorgelezen. F.en schoon en gorieffelyk HUIS, hebbende verscheidene boven en bene denkamers, dienstig voor verscheidene bedrvven, geslaen en gelegen te /telst in de Zonnestraet. Zich te bevragen by FrANS Van DER Bremt. ia de Klapstraet N" 1 i te Aelst.

De Denderbode | 1861 | | pagina 3