ZONDAG 20 OCTOBER 1861. ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 790. AELST, den 19 October 1861. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Het tegenwoordig Besluer. Wat is er nu gebeurd Wat beleekent dit SAMENSPRAEK ©emletm. 5-2Qgï-30 11-55 1*2-30 3-10 6-10 Lokeren 5:20 8-30 12-30 6-10 »-00. Brussel 7-45 0-0 12-30 3-10 5-45 8-30. Stech. Srus. Autw. 5-20 8-30 1*2-30 3-10 6-10 Leuv Tiiien Luyk 5 20 8-30 12-30 3-10 6-10 Verv UndStTnivën,5-20 8-30 12-30 3-10 6-10 «end 8-2512-300-003-106-108-20 SfjGend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00— 3-10 —6-10 lc Uns langs Dendermonde. Rortryk, Mousoroen, Kvssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10 -6-10. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-45—5-45—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30. Bergen, Quievrain 7-45—0 00- 2-33—5-45 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 2-30 4-30 7-00. VAN GENU NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. ,6-15 9-00 10-20 2-30 4-20 7-00. Te X.KÓB staen ul de koiivoys. Te ideceu staen deze vertrekkende van Ath 6-300-00 10-10 4-35 0-00 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convovs. Staen te cxsecem stil al de kouvoya uytgeriouieu deien vertrekkende 'van Aelst 0-0(1 des morgens en 0-0() 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's. morgens en 0-00 's nvonds. Staen t« Santbergen devertrekken uyt Ath 6-30 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds. Vau Deoderieeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. VAN LOKEIUN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20—•-». Ninove, Geerardsberjjen, Ath 6-50 12-15 3-00— 0-0. VAN ATH NAEI. Geeraerdsbergnn. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-35—7-40. Lessen. GeeraerdshergenNinove, Aelst, 6-300-0010-10—4-35—7-40. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-K 4-35 7-40. Geud, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) 10-10 4-35 7-il) VAN GENO NAER Audennerde, 9-25 '2 25 7-45 NAER Aelst, 7-00 11-45 00 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSSLL NAER Aelst, Gend 7-35 11-40 2-20 5-20 8-13. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN OENDERtfONDE NAER Brussel (l. Aelst) 7-15 12-05, 2-00 5-10 7-45 (I. M-cb.) 5-45 9-10 12-05 3-35 6-40 Aelst, 7-15 -7-55 12-05 2-00 5-10 7-45: DEN DENDERBODE Men weet niet welke benaming geven aen 't bestuer *1 welk op heden aen 't hoofd van Belgiën slaet. Is 't iets buvtengewoon Is't iets belagchelyk? Men is gedwongen te vragen welke de mannen zyn die thans het ministerie uytmaken, omdat men schier niemand vind en omdat alles in de meeste verlatenheyd verkeert. Het is waer, er is eenen vremdeling aen 't roer, van welken de liberalen zoo wel als de catholyken zoo beu zyn als van kouden pap, en dien allen, als een versleten ding, zouden naer den zolder willen verwyderen. Maer nieltegen- staende dit alles, dien kwant houd zich aen zvnen vermolm den zetel vast met eene wanhoop en met die laetste krachtinspanning waermede den koster zich aen 't gras vastklampte, als hy gevoelde dat liy op 't punt was te verdrinken. Is 't de gewoonte van den ex-schoolvos allyd het koorde ken te trekken zoolang hy kan en nooy t zyne matten op te rollen ten zy men ze hem door de venster werpe, is dit wel eene rede dat de natie dit vernederende spel blyve gedoogen Wy gelooven neen en daerom vraegt alle man of er met de verpligtende opening des wetgevenden zittvds niet eon ministerie zal opgevormd zyn, 't welk zich weer- diglyk voor de kamer konne aenuieaèn men zegt aut er voorstellen gedaen zyii geworden aen den man, die, voor 't Goud, den Nickel en den Vryhandel is afgekookt ge worden maer den slimmerik toont zich groot, hy speelt den indispensubelen en dryft de pretentie zoo verre, dat lij- liever dan zich aen te bieden voor eene vergadering, die hem niet begrepen heeft en die, 't zy uyt verblindheyd, 't zy uyt kortzigligheyd, zyne felle wetsontwerpen ver- slooten heeft, kooien ging. planten en den Cinninnatus spelenMen zegt nog meer, namelyk dat hy zich nimmmer in gezelschap met den ex-schoolvos wilt bevinden, omdat hy gevoelt dat zynen toestand, als ouden orangist, alle gemeenschap met eenen ouden Muyter, die de'revolutie tegen den koppigen Willem heeft helpen aenblazen, een anachronisme geworden is, niettegenslaende dezen Muyter zich wel wilt tot het orangistisch of calvinistisch liberalis- inus keeren en de kazak aentrekken die hem zou voorgelegd worden, altyd gereed om, gelyk Opsignoorken van Ant- pen, op zynen rug te vallen. Men ziet in eene briefwisseling uyt Antwerpen dat den ex-schoolvos al wederom zyne oude streken heeft in 't werk gelegd en dal, hy er in gelukt is den Nickelman uyt Luyk naer Brussel te doen komen om een voorbereyd gesprek met het opperhoofd van den slaet te hebben. Maer alles is mislukt, den Nickelman houd van geene bagatellen, hy wilt den pailjas niet spelen. Als hy wederom de staetsteugels opneemt, hy wilt ze als meester honden, hy wilt besturen youverneren en regeren, om in Belgiën het piemonteescli Cavourismus te doen bovenkomen. Naer zyn gedacht, is Belgiën noch te kalotachtig, te veel peruksgezind, en dit wilt hy gansch en g'heel hervormen gelyk het aen eenen onden orangist betaemt, om aldus eene welgeeondition- neerde kamining toe te dienen aen de belgisehe patriotten die Vader Willem in den azynlobben gesteken hebben. Ziet hiel', landgenoten, hoe de briefwisseling van het antwerpsch blad, l'Avenir, zich uytdrukt nopens het voor bereyd gesprek Woensdag heeft den oud-finantieminister in het paleys gemiddagmaeld den koning heeft hem eene GANSCH BYZONDERE welwillendheyd betuygd Hy heelt met M. Frère een byzonder gesprek gehad 't welk meer dan tien minuten geduerd heeft, en indien het waer is, gelyk men verzekert, heeft Zyne Majestesteyt gepoogd de scrupttlen te overwinnen vail den achtbaren afgeveerdigden van Luyk -, die doorluchtige poogingen hebben geenen bete- ren uytslag gehad dan de aendringingen der ministers. M. Fiére is onbeweegbaer gebleven, en om zich aen alle nieuwe stappen te onttrekken, heeft hy des anderdags 'smorgens Brussel verlaten Men heelt dus maer wevnig cas gemaekt van de oppositie der kamer tegen de optreding van eenen minister die dry- dobbel door de kamers is geklopt geweest en die gedwongen is geworden het ministerschap te verlaten. Wy heeten dit de wetgevende magt ridderlyk behandelen en er schynen mee te doen wat men wilt. Het land is in afwachting 0111 te zien of de gouvernementele sloulinoedigheyd altyd den zeilden uylval zal hebben en of er niet eenen dag zal komen, op welken het zal gebruyk maken van zyne wettige magt en zich verstaen 0111 zyn gezag te doen eerbiedigen en de grondwet die het beschermt en verpligt hetzelve te doen eerbiedigen. Ja, wat beleekent dit, T land heeft het regt zulks te vragen, en zich ten uytertst verwonderd te toonen dat, om de openbare zaken te doen gaen, men maer eenen enkelen toevlngt liebbe, namelyk tot het ingeboren ma^onniek orangismus, dit te weten van eenen quidam, die altyd de revolutie van 1850 en de instellingen welke er uyt gevolgd zyn, in afschuw gehad heeft, en zvn oud vaendel niet verlaet Zyn er dan in Belgiën geene andere politieke mannen meer aen welke uien de staetsteugels konne toevertrouwen? Zyn er geene eervolle, verlichtte en geleerde sommiteyten genoeg die bewyzen van vaderlandsliefde en van verknochl- heyd aen t nationaei vaendel gegeven hebben? VVaerom moet men altyd gaen zoeken in dien orangistischen nest, waer het magonniek liberalismus met al zvne haetdragende, heden uytgebroeyd zyn Het is waerlyk ontöerend voor een godsdienstig volk zulke zaken te dulden, te meer omdat het zulks zoolang gedoogd heeft zonder van zyne regten gebruyk te hebben gemaekt om dit onheylspellend princiep met eenen keer in den grond lc booren. Heeft het niet al te lang geduerd dat het landsbestuer toevertrouwd is geweest aen twee vremdelingen, aen eenen oud-schryver van den vuylen Messager de Gaud een ma- Qonniek-órangistisch blad, 't welk, by den val der familie van wylen onze diepbetreurde koningin, eene insehryviiig opende voor de brandstichters en plunderaers der Tuilleries aen éenen anderen welken niet vremd was aen den opstel van een demagogiek blad, en aen eenen derden welken, zyn orangismus daergelaten, voorzeker niet in staet is, in de tegenwoordige omstandigheden, de zaken wel te besturen Wat wilt men ons nog onder de handen dier coterie houden Is 't land niet al verre genoeg gezet en is 't niet meer dan tyd ernstiglyk te denken aen de weder- keering tot de principen van 1830, die van Belgiën een constitutionneel volk gemaekt en al zyne kinderen gelyk voor de wet gesteld hebbeg Wy hopen dat eyndelyk het volk zal klaer zien en d'eerste wettige gelegenheyd de beste zal waernemen om al dit onvaderlandse^ en godsdienst- hatend gebroed aen kant te zetten en te vervangen door mannen, op welke het mag rekenen voor 't behoud van godsdienst, vryheyd en onafhanglykheyd. Word er nog vertoefd, het zou eerlang konnen te laet zyn en dan zou 't land zynen ondergang beklagen als het er zelfs de schuld zou van geweest zyn, al niet tydelvk de principen te ver- gruyzen die het verderf en 't ongeluk ohvermvdelyk naer zich slepen. Uit de omstreken van Aelst 14 October. Aen den heer Opsteller van den Denderbode Tusschen eenen Burgemeester van eene buylenparochie met eenen persoon van deselfde gemeente. Ik wensch u den goeden dug, M. de Burgemeester. Goeden dag Francois. Francois. M. hebt gy la Gazette de Bruxelles niet ge lezen van vrydag laetst Den Burgemeester. Ik lees geen klerikale gazetten. Fr. Wel hoe, gy leest geene gazetten die godsdienstig zyn, weet gy wel dat de calholyke godsdienst de pilaer is van den troon, het geluk uitmaekt van de samenleving en van eiken persoon in het bezonder En vervolgens dat het noodig is tot hel goed bestner van onze gemeente, zulke dagbladen te lezen, want hoe zult gy anders de waerheid kennen Df.n Burgem. Zou men de waerheid niet konnen ken nen uit de gazetten die het staetsbestuer vorenstaen, en is het aen mv met als amblenaer, door het staetsbestuer benoemd, van te doen 't geen daer voorgeschreven wordt. rit. Gy vergeet dan M. dat gy vooreerst door uwe gemeente genoemd zyt om dezelve voor te staen en dat het uwe voornaemste pligt is hare intresten te verdedigen zelfs al ware het tegen het staetsbestuer, indien de tydelyké belangen of de goede zeden hier door in iels zouden t« lyden hebben Den BurgemDunkt gy, Fr. dat ik aen mvne pliglen ontbreek wegens de gemeente, met aen de werkingen van het gouvernement toe te juichen Fr'T is daer dat ik u wil hebben hebt gv niet eenen brief geschreven om het ministerie te feliciteren toen de wet op het afschaffen van het octrov voorgedragen wierd lil plaets van met al de burgemeesters der buitengemeenten hier tegen te protesteren Dén Burgem. - Is dit nu tegen de goede zeden, is dit nu tegen de intresten der buitengemeenten, met uw praten F'1- Zekerlyk is dit tegen de goede zeden en tegen de. regtveferdigneid, waer door de buitengemeenten, die arm zyn de lasten van de steden moeten helpen dragen. Om u hiervan een enkel voorbeeld te geven, zie de sommen van onderstand die voorgedragen zyn in den budget voor de stad Brussoj alleen. 40,000 Ir. voor de vry universiteit 80,000 fr. voor den grooten schouwburg, 1,800 fr. voor den vlaemsehen schouwburg, maekt te samen liet rond tofbëderTder zeden eii tot ondêrmeming van den catho lyken godsdienstis dit misschien niets voor u Den Burgem. Ik ga naer den schouwburg niet, en wat kan onze gemeente daer door lyden Zv moeten weten wat zy te Brussel te doen hebben en wy in onze gemeente. Fr. Gy gaet naer den schouwburg niet noch iemand van ons,'t is juist hierom dat het onregtveerdig is voor ons, hier in te moeten betalen. Zv geven 81,800 fr. aen de troepen van coinmedianlen, omdat zy de heerkens van Brussel aen lagen-prys hunne vertooningen zouden konnen laten bvwoonen. Om die grootc somme dan bveen te ver gaderen moeten de biiytenparochien dit helpen betalen, op deze wyze eiken keer dat de werkman een pintje bier drinkt, een druppeltje of een klontje suiker neemt met zyn koffv moet hy iets meer geven dan te voren, welk, door de menigte, groote sommen voortbrengt, en hier dunkt gy niet op is 't niet waer? En zoo moeten wy nu mede helpen om aen de grillen van de steêmans te voldoen. Den Burgem. De buitengemeenten trekken hier ook zekere sommen uit tot vermindering van hare lasten, en wy moeten nu geene inkomende regten meer betalen in de sleden is dit ook niets? Fr. Ja, oogenverblinding I indien al de Belgen gelvk zyn in regten, volgens de grondwet, waerom moesten wy nog inkomende regten betalen na onze revolutie? Is 't mis schien omdat wy daer ons geld gaen verteeren, en die hoeren op hunnen stoel gaen dienen En wat is 't geen de buitengemeenten hier uit trekken in evenredigheid van hetgeen zy hier voor betalen Ik heb zelf, uit don mond van den burgemeester eencr gemeente van omtrent do duizend zielen, gehoord, dat hy rekende op vier duvzend fr. welke zyne gemeente hier in jaerlyks moest betalen en nog was hy niet bekeerd Den Burgem. Het is altyd geweest dat degene die de magligsle zyn de overhand behalen. Fr. Hewel de buitengemeenten zouden de magtigste. zyn, indien zv hare nnigt erkenden, en middels aenwendden om dezelve te doen gelden. Maer de inwooners zien ge- meenelyk maer zoo verre als hunnen neus lang is, en in plaets van hunne gemeente te besturen, zy laten zich zelve besturen, en de communale vryheden worden met de voeten getrapt. Byna al de buitengemeenten bevinden zich zonder hospitalen en weezenhuizen, en zy moeten die van de steden helpen onderhouden. Nemen zy te Brussel eenen van de onze aen in hunne hospitalen, zy doen voor dezelve een fr. SO c. betalen per dag, is 't dan te verwonderen dat het spreekwoord isde boer zal 't al betalen. Indien dan al de overheden der buitengemeenten malkaer spraken zonden zy niet meester zyn van de wetgevende magt in de kamers die einde zoude stellen aen al die onregtveerdigheden Den Burgem. Gy hebt gelyk Fr. indien het zoo ware alles zou beter gaen. X. Y.

De Denderbode | 1861 | | pagina 1