die, in de zitting der kamer van 1 february 1861,deeer- looze petitie ondersteunde van Nil-St-Viiicenl, waerin men de geestelykheyd beschuldigde van met 't geld der kerkfabrieken kiesuytgaven te doen't was Iiy die op de geestelykheyd de misslagen durfde leggen van eenen kerkontvanger, zynen ouden vrienden beschermelingvan hem Van den Peereboom, Men kent de beteekenis der namen van MM. Tescli en Van der Sticheleu, want men kent liet demagogiek blad •van Arlon en den Journal de Gand, waervan zy respee- livelyk de opstellers geweest zyn. Van M. Rogier spreken wy niet, dezen is voor goed naer de Invalieden gestuerd. Ten slotte, het ministerie zoo en gelyk het samengesteld is, is de klaerste verpersoonlvking dér stelselmatige en dwarsdryvende vyandelykheyd Tegen allen godsdienstigen invloed Tegen den grondslag onzes maetschappelyk bestaens in den vremden Tegen den imvendigen voorspoed door den ondergang van het nationael werk. Maer indien deze oorlogsverklaring ons in 't belang van 't land, kan bedroeven, dan toch maekt zy ons geenzins verlegen in 't belang der Conservatcursopinie. Het gouver nement wilt eenen hevigen oorlog, hewel, liet zal hem liebben ;.,om hetzelve te bevechten, zullen wv ons van alle eerlyke, loyale, wettige wapens bedienen, den oproer en de kasseysteeneu uytgezonderd. Deze middelen behooreu uytsluytetyk aen het liheralismus. De rekeningsverelfening die in 1839, in juny en in sep tember 1861 plaets gehad heeft, zal nog strenger wezen in ■1863, en, dank aen de aengroeying der geweldige maet- regels, der onregtveerdigheden, der overtredingen aen de wet die zich onvermvdelyk zal opdoen, zal 't land gemak- kelyk regt doen over de mannen, die zich aen 't zelve opdringen in weerwil van zynen diepen walg van hunne overheersehing. MINISTERIELE BENOEMINGEN. By besluylen van 26 October, het eerste, tcgengeteekend door M. Rogier, is het ontslag van M. De Vrièro als minister van buytenlandsche zaken aenveerd Het tweede, tcgengeteekend door >1. Tesch, isM. Rogier gelast met de portefolie der buytenlandsche zaken By het derde en het vierde, tegongeteckend door 11. Rogier, zyn MM. Frère en A. Van den Peereboom ministers van finantiön en van binncnlandsche zaken benoemd. By besluvten van deuzelfden dag, worden de kieskollegiën van Luyk en Yper byeengeroopen op 11 november aeustaende, om elk eenen volksvertegenwoordiger te kiezen by gevolg der benoeming van de twee laetstgenoemde als ministers. In zyn niet officieel gedeelte, behelst den Mouiteur de vol gende regelen By gevolg der koniaglyke besluyten van 26 dezer, welke wy in ons officieel deel afkondigen, is het ministerie samengesteld op de volgende wyze BuytenlandsBhe zaken, M. Ch. RogierJusticie, M. V. Tesch Finantiën, M. Frère-Orban Inwendige, M. A. Van den Pecre- booniOorlog, M. den baron Chazal'S lands werken, 11. Van der Stichelen. Men begrvpt die klassering niet, daer het zeker is dat M. Frère het hoofd is van het kabinetrnaer het raedsel zal welhaèst opgelost worden. Wy lezen in den Echo du Parlement Men v'ejzekert dat den koning in persoon der Wetgevende kamers zal openen. Wy lezen in de Etoile beige Men verzekert dat den minister van Belgiën by het hof van Italië» zal benoemd zyn vóór de opening der kamers! Het programma van het kabinet zal maer gekend zyn door de openingsrede van den zittyd der kamers. HOPPEMARKTEN. Poperinglie, 23 October. Do hoppe is verkocht vau 110 tot 115 fr. de 50 kilos. Bamberg (Beyeren), 23 October. Sedert penige dagen is den handel zeer bedryvig en de pryzen staen zeer vast. De pryzen van over acht dagen zyn van 10 lol 15 frank verhoogd per 50 kilos den uvlvoer naer Engeland blyft op eene ruyme scnael voortduren, en 't zyn de groole aenkoopen ten dien eynde gedaen die dezen opslag veroorzaekt hebben. Boitsics, 22 October. De houders eyschen te hoogo pryzen, waerdoor het gebeurt dat de koopmans in den omtrek de merkt maken van 75 tot 80 fr. de 50 kilos. Londen, 22 October. Heden was er algemcenen opslag op al de soorten. Men kondigt reeds eenige byzonderheden af van het regt dat, in totael, tot 111,000 ponden zal beklimmen. Middle en East of Kent, fr. 237-50 tot 325 fr. de 50 kilos. Weald of Kent, 250 fr. Sussex 175 tot 200 fr. Pryx-courant van il. Masson, te Poix by Bousies (Noorden). Hoppe van 1861, in slupel te Landrecies, 85 fr. de 50 kilos betaelbaer op 6 maenden, of kontant met 4 ten honderd korting. IERLAND EN DEN HONGER. Den aenslaehdeu winter, zegt een hollandsch blad, nadert met groole bezwaren, ten gevolge van den geringen oogst, de slaet- kundige verwikkelingen, en den stilstand van handel en nyver- heyd, die vooral uyt den toestand der Vereenigde-Staten voort- spruyt. In Vrankryk worden inmiddels maetregels genomen om de gevolgen dér crisis in de levensbehoeften te verminderen maer die maetregels zyn gcdceltolyk verlamd door de verlc»en- heyd, waerin Engeland zich bevind. De bezwaren vnn den handel en nyverheyd in Vrankryk hebben twee oorzaken den oorlog in Amerika, welke belet dlu vele parysehe artikelen worden uytgevoerd, en do onzekerhevd in het handelsverkeer. Bovendien ontbreekt de katoen in Engeland en in Ierland heerscht hongersnood. Dry of vier millioen Engel- schen beslaeu door de katoen en de" ameriknensehe katoen ontbreoU, terwyl in Egypten den oogst byna nul is. Borigten nvt Engeland verzekeren dat' de werklieden sleehls dry dagen in de week arbeyden, en dat de katoenfabrieken maer lot april aènslaende kunnen bezig blyven. Nu lvd Ierland meer dan allen, en zelfs wanneer Europa geheel in rust en de Vereerngde Staten in vrede zouden zyn-, zou dat land evenwel geen ander vooruylzigt dan den hongersnood hebben wal zal nu van dat land worden, by de naderim. van eenen winter, die zich onder zulke slechte vöorlcekenon°aen- kondigt. Desniettemin, behelst de protcstantsche pers in Engeland dagelyks artikelen over den vooruylgang van den landbouw in Ierland. Wal is nu dien vooruylgang, welken dat iand voortdurend ontvolkt en in weerwil van eene vreeslyke sterfte, niet kan beletten dat telkens èeu groot gedeelte van het eyland door hongersnood getroffen word. De Eugelschen hebben m'edelvden met het lot dor Napolitanen en bedenken niet dat er millioenen menschelyke wezens zyn, die onder den scepter hunner koningin de hongerdood sterven, ten gevolge dier zelfde onregtveerdige wetten, welke op het eyland drukken. Nu heeft den aerlsbissehou van Tuam aei: Lord Palmerslon eenen brief gerigl, waerin de ellende van Ierland en het lydeu dat in 't verschiet'li<rt met de levendigste kleuren afgeschilderd worden. Den catholyken prelaet dóet eygenlyk uvtkomen, welke soort van voortuytgang den landbouw in Ierland maekt. De landbe zitters verjagen de pachters; zy veranderen in weyland de akkers die familiën voedden zy vermeerderen, hun vee en verkrveen aenzienlyke winsten Maer "wat word er van het volk en wat heeft het aen dien vooruylgang Van het een naer het ander graefschap zwerft het volk of gact naer Amerika, en wanneer den aerdappelenoogst mislukt sterft het volk, den vreeslyken hongerkreet galmt dan te midden van den overvloed, die alleen voor de landlords bestaet en voor de bedienaren eener kerk, welke niet die van Ierland is de veefokkery neemt toe tegelvk met de vernieling der monschen zicdaér hoe lorlands lot verbetertmaer wat doet hel er toe Ierland is immers catholyk De overige onroerende goederen, renten, schuldvorderingen en obligation hebben nagenoeg 200,000 fr. opgcbrngl. De totale opbrengst, d'c koopkosten niet medebogropen, bobben derhalve beloopen lol 976,70b fr. Men schryft uyt Gaver, den 25 October, acn den NóuveKstc: Geheel onze gemeente is in den nacht vnn zaterdag tol zon dag lactst in rep en roer geweest, ter oorznek van een bloedig gevecht dal plaets bad by en tusschen den kontroleur M. Van de Putte, zynen zoon Oscar en den heer Deudon. .hoofdkommies der nccynsen. it Dezen laelsten is uyt het huys van den kontroleur komen ge- loopen, rond 2 uren, al roepende, moordmoordHy had twee wonden, de eene aen do kin, dt andere aen den arm, hem loc- gebragt, volgens zync verklaring, by middel van een snydeud luyg, door Oscar Van de Putte zoon, terwyl den vader hem vast hield by de keel. Men vraegt zich te Gaver wanneer de justinc een eynde gaet komen stellen aen alle de buylensporighodcn van vader en zoon Van de Putte, want de zack van zondag doet nog aen meer dan aen eene andere gedenken aen,die, by voorbeeld, van den kontroleur en zynen zoon met eeiien ouden en achtbaren bedienden van het ünanliën-bestuer, en in welke er spraek was van slagan en die van den zoon Oscar met eenen vreedzamen inwooner van Peteghem, dien hy eene pistool op het hert stelde in volle herberg, te Audenaerde. üitmael hoeft de gendarmerie er zich mcê benroeyd on der: brigadier heeft een schoon en goed proces-vorbael 'opgesteld over de feyten die in den nacht van 19 tot 20 de inwoonèrs van Gaver zyn koinen stooren. Wy vernemen, zegt een ministerieel blad, dat de kommis sie, gelast met het voorbcreyden van een wetsontwerp op de umversiteyts-jurys, reeds baer werk begonnen heeft. Het stelsel van den beroeps-jury zou kans hebben te gelukken. De verschil]ige universiteyten zonden de mindere graden toe kennen, en de leerlingen zonden maer voor den Universiteyts- jury het laètste exaem ondergaen, om aenveerd te worden tot" de iiyloofening van het beroep welke, zy beoogeh'. Aldus zal bet getal jurys morkelyk verminderd zyn. M. .1. Jonret, volksvertegenwoordiger van Soignies, is, zegt met, dezer dagen boregt. Vervalsching der tevenmiddelen. Door bet volgende kan men zien dat de vervalschers van levensmiddelen het niet gemak- kelyk te Brnssel hebben. De korrektionnele regtbank heeft er dynsdag een geheel verhoor aengewyd. Ziehier de namen der persoonen die veroordeelingen hebben ondergaen •1° Suzanna Dhwyns, te Anderleeht, tot 250 fr. boet en in gevaf van nietbetahng, tot 5 weken gevang. 2° Maria Rumps, te Brussel, tot 200 frank boet of 1 maend gevang. 3° Jan Willems, tot 150 fr. boet of 1 maend gevang. 4° Maria Deroy, Dorothea Deiet, te St-GilKS, tot 150 fr. boet of dry weken gevang en lot 6 fr. boet of 2 weken gevang, om vervalschle me|k verkocht te hebben, zonder dat zy wist dat zv vervalseht was. 5° Taymans, te St-Gillis, tot 200 frank boet of dry weken ge vang. 6Ö Agatha Van Bever, te St-Gillis, tot 6 frank boet of eenen dag gevang. 7° Barbara Vandc rhoeven, te Si-Gillis, tot 10 frank boet of dry dagen gevang, om vervalschle melk te hebben verkocht zonder het te welen. 8° Frans Cralemans, te St-Gillis, tot 200 frank boet of 1 maend gevang. 9° Elisabetii Corbisier, Karei Walra-evens, Katharina Borëmans, te St-Gillis, elk 100 frank boet of 15 dagen gevang. 10° 1. Hannaert. te Berchem, tot 100 frank boet of tot 15 dagen gevang, 11° Jan-Baptist Adriaenssens, te Elsene, tot 75 fr. boet-óf 10 dagen gevang. Er zullen welhaest zooveel stelsels van vcrschillige kanons zyn als gouvernementen. Terwyl de Belgen de prayssche kanons voor de beste houden en de Franscben hunne groefkanons boven allen verkiezen, vervangt Oostenryk thans zyne batteryen door kanons met katoenpoéyer, volgens" het stelsel Lenk. Men is voor het oogenblik niet minder dan 30 batteryen aen liet maken en dezelve zullen togen de aenstaende lente gereed zyn. Het zou wel kurieus zyn dat de gouvernementen ónder elkander eenen pry.-- kamp voor de beste kanons nytsehreven, even als wy thans pr'ys- - kampen voor de karabyn uytschryven. Wie weetDat zou'er wet eens van kunnen komen. Eenen vader schreef den volgenden brief aen zynen zoon die op studie lag Myn weerden zoon. Ik schryf u" om n met een eenige zokken over te zenden. Uwe moeder zend u honderd gulden, buy ten myn wetenen uyt vrees dat gy dit geldniet be steden zond zooals het behoort," heb ik er de helft van afgehou den en zend er u dus vyftjg. Uwe moeder en ik maken het w:e!„ behalve dat,uwe zuster de mazelen heeft, ik hoop dat gv aen mync vermaningen het oor zult leenon zoo gy dat niet doet, zyt gv eenen ezel, en uwe moeder en ik zyn uwe toegenegene ouders. Het postbureel van Charleroy heeft het volgende berigt doen afkondigen c< Om allen tvvyfel weg te nemen die opgerezen is, geloover. wy het publiek te moeten verwittigen. 1" Dat de postzegels van 10, 20 en 40 centimen mogen gebruykt worden voor het frankeren der dagbladen of gedruk- sels 2° Dat de zegels van f centiem uytsluytetyk voorbehouden zynde voor de dagbladen en gedruksels, geenszins mogen dienen om brieven te frankeren 5° Dal de zorg om de postzegels op te plakken, ten laste van het publiek valt. Donderdag namiddag is eene aenzienelyke gelddiefte ge! pleegd in de wooning van M. Thys, herbergier te St-Andries by Brugge. Eenen persoon J. B. Herrebout genoemd, logeerde met zyne dientmeyd Sophie De Prycke by Thys zy waren te samen donderdag morgend uytgegaen naer Jabbeke, om aldaer eenige koophandels zaken te verrigten. Des namiddags keerde de diëust- meyd weer naer huys, dit mael vergezeld van haren minnaer, eenen soldaetzy ging naer boven en brak in de kamer van haren meester dezes geldkoffer open en stool er eene som van 3400 franks uyt. By zyne terugkomst te St-Andries, bestaiigde Herrebout den diefstal ten zynen nadeele begaen en dacht eenen list te gebruy- ken ont Sophie De Prycke naer Brugge te doen komen. Dezen list gelakte en de diefegge wierd er by hare aenkomst door de gendarmen aengehouden. Zy was nog in het bezit van 2600 fr., en beweerde dat haren minnaer, welken zy zegde trommëlaer te zyn by den linietroep, naer Ostende vertrokken was met de andere 800 franks. Dank acn den iever der gendarmerie van Brugge wierd den pligtigen zaterdag morgend aangehouden by de aenkomst van het konvoy uyt Gend naer Ostende. liet is ze keren Bernard Sondau, troimnelaer hy liet 8' linie-regiment," in garnizoen te Ostende. Hy had nauwelyks oog 2 franks! Den Journal de Gand vraegt reeds eene geheele reeks afstel lingen aen het ministerie Er zyn, zegt het blad. politieke ambtenaers, die openlyk verklaren tot de conservatieve Opinie te behooren, in hunnè fonctiën behouden geworden, met alleen in de leegcre rangen, maer ook in de hoogere. Den Journal de Gand. heeft dus eerbied voor iemand zelfs de kleyne ambtenaers, welke zich permitteren anders te denken dan hy eirdal in een land van vrye denkwyszou het blad van hunne broodwinning willen zien berooven. Hoe libërael, boo vryzinnig, hoe edel moedig Ziehier eenige inlichtingen aen den Economiste beige ontleend, en welke voorzeker niet van belang ontbloot zyn Wy zien thans ai onze municipale bestoren zich ais om slryd in de verderflyke baen der onvruchtbare onkosten werpen, ilet'is alzoo dat men te Brnssel met meer droomt dim van afbreken, naer het voorbeeld van Parys dat men te Brugge en te Leuven, op het oogenblik van den crisis, welken zoo strengelyk op de werkende volksklas weegt, niet vteest suhsidiën van 450,000 fr. en van 335,000 fr. to stemmen voor het bouwen van theaterzalen, door aen dc belastingen op de noodzakelijke dingen voor het leren van allen den noodïgèn onderstand te vragen, om de bemiddelde klas toe te laten aen eenen goedkoopereu prys een praehtvermaek by te woonen. Hetoieuwe boek van den protestant, M. GuizotDe kerk en de kristelvke zanienleving in 1861, thans reeds in Belgiën en andere landen verspreyd, is eene groote gebeurtenis, en zal welhaest over geheel de wereld yv eer klank vinden. Den vermaerden staelsman verwerpt de italiaensche revolutie en veroordeelt ze als eene hersenschim en eene mousterach- tigheyd. Het italiaensch schiereyland, zegt hy, zal zyne sterkteen den vrede maer vinden in de schadttwe van het paiizeiyke vorsten dom. Het pausdom is voor hem den naluerlykeu band, welken de italiaensche nationaliteyten aen elkander moet verbinden Om die redtns heeft de vvereldlyke raagt dés Opperpriesters een dubbel belang te waerborgen den troon van Pius IX is de schuylplaets der religieyryhevd en het.eri'dect der catholieke wereld, en tevens het middenpunt der italiaensche nationali teyten. Het bondgenootschap alleen kan den vrode en de toekomst van Itulien verzekeren. POSTEN. VERZENDING DEI'. BRIEVEN NAER ENGELAND LANGS OOSTENDE. Te rekenen van i November, zullen de brieven enz., voor Engeland, langs Oostende verzonden worden met den trévn ver trekkende nvt de Noorderstatie van Brussel ten 3 u. 40 m.'namid dag, uyt Meehelen ten 4 u. 5 m. namiddag, uvt Gcnd ten 5 u 10 m.'s avonds, en uyt Brugge naer Oostende" ten 6 u. 's avonds dertvyze dat zy te Londen zullen toekomen om 4 uren 's morgens' hy tvds voor de eerste uytdecling en de verzendingen van" den morgend naer hal-binnenland van Groot-Britanniën. Mgr. den bisschop van Gend heeft de volgende benoemin gen gedaen M. H. De Beul, onderpastor te Geeraerdsbergen, is in dezelfde hoedanigheyd benoemd te Aelst en word te Geeraerdsbergen vervangen door S. Ch. Boeykens, onderpastor te Mariakerke. M. R. Nechelput, coadjutor te ileum:,.word onderpastor te Mariakerke MM, I). Willems en H. Lodens, priesters in het seminarie van Gend, zyn benoemt) .- den eersten lot coadjutor te Geeraerds bergen, en den tweeden tot coadjutor te Heurne. Kouinglyké besluyten van 23 October vcrieenen Eene suhsidie vnn 300 fr. aen de kêrfabriek vanNinove, voor herstel ling van oude kunstvoorwerpen 800 fr. aen de kerkfabriek van St-Jacobs te Brugge, voor de herstelling van een praelgraftot die kerk behoorende. De goederen der nalatenschap van wyien M. J. J. Lacombe zyn dezer dagen, dopr liet toedoen van deii heer notaris E»<»er- niont hy Gend verkocht geworden. De dry huvzen, N" 19, 21 en 23 in de Statiestraet, hebben 112,500 fr. opgebragt. Den Latonihe-polder, te Biervliet (Zeeland), groot H. 37-78-90 tak 000 i'r. of 4,600 fr. per hectare. De hofstede té Biervliet in gebruyk by Verscboote, groot H. 57-35-60, 133,000 fr. Dit is op den voet van 3000 fr. per hectare. Den Frnderika-polder. groot H. 315-09-15. en gelegen te Ril land, in Zeeland. 251.000 fr. dit is min dan toOO fr. per hectare, de onkosten medebegrepeu. De hofstede van Bareldónek. groot II. Gt-56-20, gestaen te Bqtlnoro', by Dendetmonde, 122,000 fr. of rujrrn 2000 fr, por hectare.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2