Uyt er hand te koop. De versterkingen vaii Am werpen zyn op dil oogénblik de oorzaek van een geschil lussehen de gemeente Borgerhout en liet gouvernement.' Wy moeten er melding van maken uyt oorzaek der evenredigheden welke dit geschil dreygt te moeten nemen. Den minister van oorlog heeft hel kerkhof der gemeente Dor gerhoul doen ontcygenën dit regt had hy, krachtens de wet van 4859, die de versterkingen als werken van openbaer nut heeft verklaerdhet is dus daer niet dat de moeyelykheyd ligt zy is opgerezen ter gelegenheyd van den lyd op den welken de krygsoverbeyd will dal den grond van het kerkhof haer over geleverd worde, Zy vraegt dat die pverfevering onmiddelyk geschiede. De gemeente antwoord dal er eene wet is wacrvan niemand zich kan vry maken, namelyk die van 'l jaer XII, welke wilt dat er geen ecne doodkist verplaelst worde dan na verloop van vyf jaren. Indien, in de huydige omstandigheden, de wet niet geëerbie digd wierde, zouden er wel duyzend lyken te gelvk uyt den grond moeien gchaeld worden. De zwarigheden die daèrnyt voor de openbare gezondhevd zouden kunnen voortspruyten, waren on- J>erekenbaer men zou voor Antwerpen al zoowel als voor Bor- gerhont de gevolgen dier zoo ontydige verplaclsing moeten ■vreezen. Den typhus of andere ziekten van pestigen aerd zouden onvermydelyk het gevolg wezen der schending eencr wet welke de vereysehten der openbare gezondheyd alleen hebben inge boezemd. Tot dus verre staen de zaken indien wy goed ingelicht zyn, zegt een blad. hebben de magtige overwegingen dié wy komen aen te halen, de krygsoverheyd nog niet kunuen doen besluyten om af te zien van haren eyseh van alle de graven op het kerk hof van Burgerhout zonder uytstel te doen wegnemen. Op dit oogénblik beeft er een allergrootste beweging van granen plaets lussehen Antwerpen en Vrankryk, en wel bezon- dcrlyk te Parys. Sedert bet begin dezer maend, (levervoering van 'granen, van Antwerpen naer Parys, geschied niet meer langs de Leye en de Deule, maer wel langs snellere wegen, de Schelde, de*Leye lol Korlrvk, de vaert van Bossuyt, de vaert van Antoing naer Condé, de vaert van S'-Quintin. Een groot getal schepen liggen le Antwerpen bevracht, ter bestemming naer Parys. Ach wal is de liefde toch een aerdig dingGedurig is dit bewezen, en gedurig word het ding van langs om aerdiger. Verledene week was het Ooslnieuwkerke-kermis, en daer, even als elders, gaet Trees en Jan, Knel en Pier er dan op los. Nu, woensdag-avond, zoo verhaell men ons, was een jong koppeltje te lang weggebleven, en als Zoetelief en Zoelaerd te buys kwa men—wel te verstaen aen't buys van Zoetelief vonden zy de deur gesloten Trienle moeten buyten slapen, 6 dit kon Zoe laerd over het hert niet krygen en in een, twee, dry, lag de deur in, en men .was'binnen. Daer had, zoo het senynl, lussehen den vader en den geliefden eene erge worsteling- plaets, met dit ge volg dal den vader eenon vinger er by verloor en nog erg mi— lnindeid vvierd. 's Anderendaegs 's morgens wierd den overwel diger le Ronsselaere ingebragt, en 's middags onder geleyde van twee gendarmen naer Yper geleyd. - Dat Trieiiije nu meèsuiuylt geleovenwy 't kcrnitstoerken is immers maer slecht geeyi.digf', BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag 29 October 4864 Het feyt eener aenstaende byeenkomst tusschen den Keyzer van Oostenryk en den Koning van Pruysen te Breslau, is beves tigd. Zy zou plaets hebben den 5 november, ter gelegenhevd der inhuldiging van een standbeeld dat aldaer word opgere'gt ter-gedachtenis van frederik-Willcïn UI, vader van Koning Wil lem"!. Deze tyding word gegeven le gelyker tvde door de Patrie en door eene parysche briefwisseling der Indépendance. Deze laetste meld tevens, als een gerucht dat niet van alle waersehyn- lykheyd is ontbloot, dat den hertog van Magenta, na bet vol- breng'en zyner zending le Berlyn, zich naer Weenen zal begeven, om aen het oostenrykscb gouvernement eenige voorstellen van vvege het kabinet der Tuyleriën te gaen doen. Welke die voor stellen zyn of waerop zy betrek hebben, zegt men niet. Woensdag 30 October. Een berigt heeft onlangs gemeld dat den hertog van Magenta na te Berlyn zyne zending volhragt te hebben, zich naer Weenen moest begeven, om aen den Keyzer van Oostenryk voorstellen te doen namens Napoleon III. Men zegde niet waerin die voor stellen bestonden. Thans beweert eene parysche briefwisseling dat deze voorstellen betrek hebben met den afstand van Venetien ach Piemont. Oostenryk zou in vergoeding eene andere vermeer dering van grondgebied bekomen; welke men zou afnemen van die provintiën van Turkvön, waer den. Sultan meer regeert met den naem dan met de daed. Hel is niet alleenlvk in Hongariën dat het Wiener-kabinet onophoudelyke worsielingen heeft uyt te staen. Transilvaniün ook is het tooneel van zware moeyelykheden een rescript van den Keyzer heeft de vergadering van den landdag dier proyinlie bevolen, en de bestierlyke kommissie heeft tot'hiertoe aen die bycenroeping niet anders dan beletsels gesteld. Volgens brieven uyt Weenen, zou er kwestie zyn die kommissie le ontbinden en de provintic le doen bestieren door oenen buytcngewoonen key- zerlyken kommissaris, gelvk men gedaen heeft in verscheydene komiiaten van Hongariën. Eene evengèlyke worsteling schynt ook in Kroatiën te beslaen en het officieel blad van Oostenryk kondigt aen dat den oberge- spon graef Erdödy Jankovic Pejacevic komt afgesteld te w rden. Donderdag 31 oetober. De parysche briefwisselingen der Indépendance blvven voort spreken van de onderhandelingen welke zouden aengevangen zyn of op het punt wezen van begonnen te worden, te Weenen, oil) Oostenryk tot den afstand van Venetiën te bewegen, bv mid del van vergoedingen ten nadeele van Turkyën ln de diploma tische kringen, waer men van die onderhandelingen spreekt, schryft men dezelve aen twee oorzaken toe voor eerst de be ge.erte van Keyzer Napoleon van voor etsen oogénblik de nen- dacht der Italianen van de roomsehe kwestie af te trekken, en verders zyneu wil om ecne vvaerborg te meer voor do handha ving van den vrede in Europa te geven. Midderlerwyl schynt het kabinet van Fraiis-Joseph nog in geene deele beschikt om die opoffering te doen —v De wapeningen van Rusland worden ontzaggelyk groot. Ziel hier wat wy diesaengaende lezen in een duytsch blad, de Ost und West De vlooi is reeds veel grooler'dau voor den oorlog van den Krim, en zonder ophouden bouwt men nieuwe oorlogschepen. Sebastopol ryst uyt zyne puynen op magtiger dan ooyt. Rusland wilt gereed zyn voor'eenen krisis die kan los bersten. Met dil doelwit beeft, het in het Zuyden aenzienelyke legermagten vereenigd, welke men deer laet zélfs als zy nuttiger zouden kunnen wezen elders, gelyk op dit oogénblik in Polen. Peslh, 25 oetober. Den prins-primaet van Hongariën, handelende in zyne hoeda- nigheytfvan paltsgraef van het kabinet van Gran, heeft veiklaerd dat niet alieenlyk dit komitaet aen Zyne ambtenaren niet Zou gebieden van tot de krvgsligting mede te helpen, maer dat het hun dit zelfs zou verbieden. Den prelaet vraegl dal den Keyzer naer Bude zou komen, ten eyhde de onrust des lands te doen ophouden wegetié de gevaren die de Constitutie bedreygen eyndelyk wilt hy ook dal den landdag byeengcroepen worde, dat de kwesticn der belastingen en des legers verdaegd worden, en dat de overheyd dc heffing der belastingen en de krygsligting zou opschorsen. Parys, 27 octoher. Den Messaget' dti Midi kondigt de volgende tydingén af uyt Bessèges, in dale van dezen morgend, 2 uren. Dry myners die sedert veertien dagen begraven lagen, zyn levend uytgehaeld. Hunnen toestand is zoo voldoende als moge- lyk. -*• De. reddingswerken worden altyd krachtig voortgezet daer zyn nog honderd en dry slagloffers achter. Dc dagbladen hebben bovendien uyt Nimes, den volgenden telegram on'.vangen, gedagteekend den 25 oetober, 1 u. 25 m. 's avonds De dry werklieden die men dezen nacht gered heeft stellen het wel. Zy hebben schroomlyk geleden om hunnen honger te stillen hadden zy het leder van hunne schoenen en gordels afge- knaegd. Eenen hunner, die zocht uyt le geraken, viel in een gat en versmoorddc byna. Na hem ontkleed te hebben, bedekten zyne kameraden hem met kolen om hem tegen de koude te besche ten. 'T is in dezen loesland dat hy teruggevonden is. Op hunne beurt stelden zy zich daerna op weg maer hunne zwakheyd deed hen welhaesl stilhouden. Eene nieuwe inzakking scheydde ben van hunne kameraden al'. 'T is deze inzakking die dry uren werk heeft gekost lussehen (ie Iwee reddingen. Men heeft sedert dien tyd twintig lyken uytgehaeld. De dagbladen van Lyons geven de volgende byzonderbeden over de ramp te Lalle De reddingswerken worden dapper voortgezet. Het water, slaonde in de minst diepe govndery, is byna uytgéput. Dc inge nieurs waren er in gegaen en hadden bestatigd dat de lucht er stinkend was, misschien ten gevolge van de lyken die aldaer moeten liggen. Luchtpompen wierden aengebragt en lieten de mynwerkers toe hunne kameraden te gaen opzoeken. Men vreest dal zy allen zyn omgekomen, want op do geroepen vvierd niet geantwoord. Een 40-tal lyken denkt men in deze gaendcry aen te treffen. Reeds is ecne kapel en eene bouten loods in gereedheyd gebragl om hen ie ontvangen. liet is niet te veronderstellen dal men dc werklieden die in dc laelste gaendcry bezig waren, op eene diepte van 140 meters, binnen eené maend zal boven bobben. Zy zullen geheel verrol en onmogelyk te herkentien zyn, zoo zy niet byzondere teekens op zich hebben. Tengevolge der instortingen, liggen dé lyken dier ongelukkigen wacrsohynlyk in de aerde of in liet slyk.* Ziehier de opgaef van den toestand, volgens eenen brief uyt Nimes van 22 oetober, nnm.iddag *110 werklieden in de myn begraven 5 levend uytgehaeld en heden welstellend 37 lyken begraven (de even wezen Ivkheyd van een zeer kleyn gelal is kunnen herkend worden)men mist er nog.68. De werken worden met den zelfden ievcr voortgezet de waters zyn gedacld op 59 meters. Ongelukkiglyk staet den voornaemslen ingang op het instorten men heeft hein moeten verbieden. Wy lezen in den Nouvelliste de Rounen Het Ware mogelyk, zegt een gerucht dat in de diplomatische kringen nog al byval vind, dat de aenstaende maend den Keyzer zich naer Bruss' en naer den Haag begave, ten eynde een* be zoek al'te leggen by de Koningen Leopold en Willem III. In dit geval zou de afwezigheyd des Keyzers niet meer dan viei of vyf dagen duren. Parys, 28 oetober. M. dc la Rochejaquelein zend den volgenden brief aen den Ami de la Religion wegens de zaek Locatelli Over eenige dagen maekte ik mondelings aen eenen uwer opstellers de zoo nadrukkelyke logenstraffing bekend, in mync tegenvvoordigheyd gegeven door den hertog de Gramonl, 'ge zant te Hoornen, aen den hatelyken fist die tol doelwit heeft het pausclvk gouvernement te beschuldigen van oenen onschuldigen te hebben doen halsrcgten voor eenen pligtigen. Ik verzoek u heden dezen mynen brief te gelieven op te nemen. De misdacd van Locatelli was zoo klaer, de pligtigheyd zoo bewezen, dat het niet mogelyk 6cheen de rcgtveerdiglieyd van dil vonnis te willen loochenen. Te vergeefs heeft men eenen anderen booswicht doen le voor- schvn komen, Castrucei genoemd, voor wien men, le samen met hem, de eer syseht van eenen moordenaci le wezen. Verschey dene dagbladen, en onder hen, ik zeg het met spyt. den Consii- tutionnelhebben niet gevreesd de verontweerdigde bevestingen van den gezant van Vrankrvk te trachten le logenstraffen, met tegen dezelve de schaeuiielooze en halclyke beweeringen van Castrucei in te brengen. Heden wederom neemt een ernstig blad de party van de,n valsche» moordenaer, aen wien de 'treffelyke Piemonlezen 'zelve goed regt laten wedervaren. Welnu, ik aersel niet, en den generael de Goyon zal bet niet slecht kunnen vinden dat ik na hem en met hem eene nieuwe logenstraffing aen alle die eerloosheden geve. Gisteren ging ik een bezoek geven aen den generael graef de Goyon, 's Keyzers adjudant, opperbevelhebber van bel Iranscli leger te Roomen, van waer hy over een paer dagen alhier is aengekomen Eene oude vriendschap vcreenigt ons sedert onze jeugd, gelyk mei den hortog de Gramonl. Natuerlyk sprak ik hem van de zaek Locatelli, en hy heeft mv met hetzelve gevoelen van afkeer herliaeld hetgeen' onzen gezant my gezegd had. Zelfs heeft hy mv de twee gendarmen en de dry soldaten der linietroep genoemd, op welkers getuy- genis Locatelli, welken zy aenhieklen op hel oogénblik zelve der moord, veroordeeld wierd. Den jongen soldael die hem de bajonnetsleek toebragt moest zich van zyne wapens beuenen om eene ponjaerdsteek te vermyden, welke Locatelli die Vel- luti kwam le vermoorden hem toebragt. Zyn die getuygenissen verheven en doorslaende genoeg Den gezant en den fraiischen generael hebben de zaken beter gekend dan iemand wie het ook zy. Maer liet is niet alieenlyk liet pau- zelyk gouvernement dal beschuldigd word, maer wel den Paus zei ven. Die on woerd igheyd is te grool. Sedert ecnigen tyd leert men zoodanig veel lasteringen rond dat er welhaesl in de wereld niet meer zal geëerbiedigd worden dat het geweld. Het kwaed is groot en diep geworteld, alle dagen gróeyt het aen, en veel dagbladen die er zich een spel van maken alles wat wy eerbiedigen, alle de principe» en alle de godsdienstige en moiiarcliieke instellingen, aen te randeu, kampen om prys om hunnen steun te vcrleenen aen den vvand die den naem niet zou dragen ecu er hoegenaenide party,* die zelfs de roode Republiek niet zou zyn, maer de woestsle en de barbaersehe regei ingslooshcyd Ik gevoel ten diepsten, mét eene overiuvgmg die alle dagen langs om sterker word door het onderzoek dor feyten en open bare schriften, dat de revolutie zich van llalien bedient en van alle de kwestien die er mede in verband staen om Vrankryk te omwentelen om liet te bederven, en, voor den gemeenen vyand, elkeen moet soldact zyn, zelfs soldaet der drukpers, als er kwes tie is te slrydeu voor de waerheyd tegen de leugen, die de zielen bederft en verzwakt om ons op de zekerste wyze naer den onder gang van alle maetschappelyke orde te leyden. Ontvang, Mynheer, de uyldrukking myner ondcrscheydenste hoogachting. Parys, 26 oetober 4861. Markies de la Rochejaquelein. Men schryft uyt Napels, 19 oetober, aen de Union De tyding'is mv aengekomer., dal Chiavone zich van ver scheydene stukken kanon heeft meestér gemaekt, ten gevolge van gevechten tegen de Piemontezen geleverd. Ik ben gedwon gen gierig op inlichtingen le zyn men meld my er niets meer van. Men noemt my, zonder meer inlichtingen of byzonderbe den, een ander gevecht, hetwelk den 15 le Rendinara heeft plaets gehad. Het geschut duerde tot in den nacht voortde verliezen van weerskanten zyn onbekend. Denzelfden dag hebben negen bourbonsgezinden le peerd en een twintigtal te voet, naby Andretta (vorstendommen), eene afdeeling mobiele militie op de vlugt gedreven. Over eenige dagen, zegt eenen anderen brief, had de nati onale wacht van Panaroma met de mobiele wacht en de gere- rolde troepen. San-Mnriino in garnizoen vereenigd, op de hoog ten van het gebergte San-Martino een gevecht met de bourbons- gezienden geleverd. Deze laetste namen er verscheydene krygs- gevangen zy doodden een groot getal hunner vyanden, en 'ver wyderden zich, om zich, gelyk altyd, op nieuwe gevechten voor te bereyden. Eenen anderen bulletyn meld, dat er den 42 te Ebolie een gevecht plaets bad tusschen de koningsgezinden en de veree- nigde bersagliers en dc mobiele wachten. Dezen laetsten, zegt hel bylletyn, ondergingen zware verliezen en namen de vlugt, hunne' gekwetsten achterlatende. Ziel daer hoe de napelsohe provintiën bevredigd worden. Turyn, 29 oetober. De Opinione kondigt eenen telegram uyt Brussel af, meldende dat het belgisch gouvernement den Koning van Italiën heeft herkend. Men schryft uyt Warschau, 21 oetober, aen de Patrie lk zend u eenige verdere byzonderheden over de jongste ge beurtenissen in Warschau. Men herinnert zich dat de Polen in geheel hel land eenen lykdienst moesten vieren, voor de verja ring der dood van Kosciusko maer, om de betooging te belotten hadden de overheden gedekreteerd dat den eygenaer van allen gesloten winkel eene boet van 100 roebels (400 fr.) zou betalen. Nieltegcnstnendc de liedreyging wierd er den 15 geenen enkelen winkel geopend, en dc bevolking trok van vroeg in den mor- gend in menigte naer de kerken maer reeds bezelleden de troepen de straten, en by dc minste belemmering, by eenen een- voudigen handdruk, sloegen de soldaten de voorbygangers met stokken of met den knout, den geweerkolf of de pyk, zonder onderscheyd van staet, geslacht of ouderdom. Eenen cngelschen toerist kreeg zyn aendeel in de slagen waer voor by by zynen konsul gcklaegd heeft. Voor elke kerk 'stonden er eenen officier te peerd met twee Kozakken. Zoodra het volk den nationalen zang begon aen te helTen, zond den officier eenen Kozak om de troepen, en weldra zag men in galop Kozakken en Tcherkessen komen, die de kerk omringden daerna kwam het voetvolk toegeloopen, vergezeld door de generaels met hun gevolg Van dan af wierd alwie buvten de kerk kwam in een voetvolk vierkant gesloten, en als het aental gevangenen ecne vc-rplaelsing noodig maekte, vvierdeu zy naer de sterkte gebragt. Als de hoofdkerk door de troepen omringd was, barikadeerde het volk. ziende dal het onmogelyk was te vlugten, de deuren en bleef tot don nacht bidden. De soldaten van hunnen kant legerden rondom het gebouw, toen zv by het laelste slag van middernacht ladders tegen de vensters stelden en langs alle kan ten in de kerk stormden. Dan gebeurden er onbeschryvelyke looneelen. De autaers wierden verbryzeKI de geloovigen beladen met kolfstampen bajonetsteken ;"een tiental vvierden ter plaetste gedoodde ande ren wierden hevig naer de straet gedreven velen wierden er heen gesleept by dc beenen, en hunne bootden sloegen tegen den grond. In die yselyke verwarring wierden de vrouwen van hunne mans gescheyden, de kinderen van hunne moeders, en de gansche menigte wierd overhoop omsloten. Men scheydde er cnkeiVk eenige oude vrouwen van, aen welke het toegestaen wierd te vertrekken. Al de anderen, dit is eenige duyzeude per- soonen, wierden naer de sterkte gezonden, De zeilde tooneelen gebeurden in andere kerken. Meer dan 5000 persoonen zyn naer de sterkte gedreven. De oude mannen zyn ten moerderendeel losgelaten, de andereu nauw bewaekt, de studenten in de kazematten gezet. Men kan liet gelal dooden of gewonden niet nauwkeurig opge ven maer volgens de beste berekeningen, is het gelal der eer sten ongeveer 20 en dil der laclslcu van 3 lot 400. De plundering word in 't groot nvtgcoefend, in de kerken en op de persoonen. By elke aenhoudmg namen de soldaten de gevangenen hun geld en hunn juweelen af. Hel is onmogelyk dal dil stelsel van vervolging nog lang onge straft voorldure, en dat het verdrukt volk goene schrikkelyke vrack over zyne beulen nemen. De russische ambtenaers zelven huyveivn voor de walgel\ke zending die men hun oplegt. BUItGEItLYKEN-STAIYD. GKBOüRTEN. M vnnelyk 2 - Vrouwel. O HüWELYKEN. C.esnt Morrenls, schiyver m»t I. Staquet, tonder beroep. A. Mfgfltick. landbouwer, niet M. Be Sadeleer, dienstmeyd. W.nitfrs, dagloout-r, mei M. Ileyvoert, dagloonsler. .1. D«- t.oedt, mei U. \an dei Steen, kantwerkster. I) Van den Abeelp, mmilirlmakor. met L. De Smedt, modemnekster. OVERLEDENEN. M. llub'.uii, 9 maend, Mylbeke. C. Be Coninck. man Van Damme, tonder l> roep, 31 j., woonende te Welle. M. Üoppeos, dienstmeyd 80 j., Leopoldstraet - P. Van der Biest, 3 maenti, Schaerhoke. ,M. tan de Voorde, wed Becrens, kantwerkster, 35 j., Molestiael.S. Uen- drickx, 10 maeud, Vischmerkt. 8 ii 900 oude DAKPANNEN, zicli le bevragen ten buteele vleier.

De Denderbode | 1861 | | pagina 3