ZONDAG 10 NOVEMBER ISfil. ZESTIENDEN JAERGANG - W 793. AELST, den 9 November 1801. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. De worstelingen der Kerk. Een ongelukkig Voorbeeld Ziet het wel naer, Landgenoten. De liberalen zyn overal dezelve. 5J? Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00 I 3--10 -6-1018 klas langs Dendernionde. Korirvk, Mouscroen, Rvssel(tangs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10 -r-6-10. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-45 0-00 Nin.Geerardsh. Ath, 7-45 2-30 5-45 0-00. Bergen, Quievrain 7-45O 00— 2-30 5-45 Dendertn. 5-20 8-25 11-55 12-30 3-10 6-10 Lokeren 5-20 8-25 12-30 6-10 .-00. R usset 7-45 0-i» 12-15 3-10 5-45 8-30. Mech. Brus. Atitw. 5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 f L°uv TUien Luvk 5-2 8-25 12-30 3-10 6-10 Verv UndStTruvën,5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 G»nd 8-2512-300-003-10 6-108-20 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-00 0-O0. VAN GENU NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-20 9-00 10-20 2-45 5-50 0-00. Te f.KDK staeii aide kunvoys. te idekbm siaen den» vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-35 0-00 en deie vertrekkende van Denderleeuw dl de convoys. Tvtaen te gysbbem stil'al de konvovs uytgenomen deren vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendernionde ten 0-60 's morgens en 0-00 's avonds, gtaeu te Santbk««ew deverlrekken uyt Ath 6-40 10-10's merg. 4-35 en 0-00 's avonds. Vau Denderleeuw 0-00 8 10 morg. 2-30 6-00 en 8-50*des avonds. CUIQUE SUIJM. TAM LOKERRN NAER Dendernionde, Aelst 6-5*1 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardube^en, Ath 6-ÖU 12-15 3-00— 0-0. VAN ATH NAEH Geeraerdsbergen. Ninote, Aelst, Dendernionde, Lokeren 6-40 16-10 4-350-00. Lessen. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-4<>0-0010-104-35—0-00. Brnsse! (langs Denderleeuw) 6-4010-M 4-35 ü-ü>'. Geud, Brugge, Ostende 6-40 (langs l ede.) 10-10 -y 4-35 U-OJ VAN GEND NAER Audenaerde, 6-25 9 30 - 1-33 7-4o - naer Aelst, 7-00 11-30 00 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSStL NAER Aelst, fiend 7-3Ó 11-40 2-2u 5-21) J7-30. Ninote, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (I. Aelst) 7-15 00-00, 2-00 5-13 7-45 (I. Mech.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40. Aelst, 7-15 -7-55 12-05 2-00 5-15 7-45* DEN DENDERBODE De Kerk heeft beginnen te worstelen van den oogenblik zelf harer opkomst haren Stichter had haer voorzegd dat zy gedurig zou te stryden gehad hebben, maer dat zy toch aityd zal zegepralen. Als zy meest onderdrukt is en als haren val, menschelyk gesproken, onvermydelyk scliynt, dan komt er eène onverwachtte hand tusschen die alles herstelt en de verdrukkers verplettert. Het Sehipken van St-Pieler, 't welk de lotsbestemmingen van 't menschdom bevat, heeft wel tempeesten, allergeweldigste tempeesten uyt te staen, maer de Wysheyd van den Stuenuan weet alle klippen zoo voorziglig te vermvden, dat het voor geene verzwelging te vreezen heeft. De Kerk heeft twee soorten van-hulpen of onderstanden in hare worstelingen dan zyn 't de vorsten en de volkeren die, dankbaer voor de bekomene weldaden, haer de hulp hunner ermen en wapenen verleenen dan wederom is zy door deze verlaten en vind zy geenen anderen toevlugt ten zy in de hulpe Gods. Dezen laetsten toestand is dezen waerin de Kerk zich thans bevind doch wat hiervan het beweenetykste is, is dat zy verlaten, vervolgd en verdrukt word door souve- reynen en volkeren, welke den Catholyken godsdienst lie- lyden, welke zich genegen toonen voor de Kerk, maer die intusschen maétregels beramen en nemen om ze te onder- inynen en te verdelgen. Om de waerheyd onzer gezegdens te staven, hoeven wy slechts als voorbeeld aen te stippen 't geen er van wege het fransch ministerie komt besloten te worden opzigtens het genootschap van den H. Vincentius-a-PauIo en de geheyme geuootschappen der francmagons. Van den eenen kant, bestael er een christelyk genoot schap, door de Kerk goedgekeurd en met hare zegeningen en geestelyke gunsten verrykt, een genootschap wuervan den naem geheel de wereld door gebenedyd is door de millioenen arme ongelukkigen wier droevig lot hei, door zyne onuytputtelyke liefdadigheyd, verzacht, en dit inet eenen ievêr die allen lóf te boven gaet. Welnu, dit genoot schap van den H. Vincentius, het franseh gouvernement durft het betitelen met den schandnaem wan geheyin ge nootschap, het aenzien als gevaerlyk en hetzelve afschaffen en vernietigen Van den anderen kant, bestaet er eene secte die nooyt bv klaren dage gewerkt heeft, waervan het geheym het voornaemste element is, welkers ieeringen als gevaerlyk zyn erkend geworden door de schelmstukken die zy dage- lyks veroorzaken. Welnu, het werk van zuyvere liefda digheyd wórd geschandvlekt en vernietigd omdat men het gevaerlyk voor de rust van 't land durft noemen, terwyl de goddelooze en maetschappyverdelgende secte oflicieellyk uytgeroepen word als voordeelig aen 't volk en daeiom in haer bestaen behouden blyft Wy moeten dan zeggen dat de Kerk thans geene andere hulpe vind dan van den kant van God. Maer'God wilt dat de kinderen der Kerk de goddelyke hulp verdienen door hunne gebeden, door hunne verkleefdheyd en door hunne goede werken. Men ziet het klaerlyk, de Kerk heeft heden de vreeslykste beproevingen te verduren die haer schynen te zullen doen vallen maer zy zullen ze slechts verjongen en versterken, omdat zy 't geloof verlevendigen, omdat zy t koorn afscheyden van 't kaf, en de ware geloovigeu opwekken om meer en meer in de goddelvkheyd en heylig- heyd der Kerk te doen gelooven, hopen ën beminnen.." Dë somenzweering is algemeen de vreeslyke secte die verschillige kleuren heeft maer die alle overeenkomen als er kwestie is de Kerk en haer heylig Opperhoofd te be- stryden, de best gevestigde magten. die, naer 't voorbeeld hirer voorgangsters, krachtdadiglvk de verdediging der Kerk zouden moeleu nemen, deze magten zyn als met lam heyd geslagen en wedei houden door eenen helschen invloed die haer de zaek Gods doet verlaten tot ongeluk der volkeren en verlies harer Troonen. Ook verklaert Pius IX, al zich al!yd hoogst dankbaer te toonen voor 't geen men voor hem doet, dat hy geene andere hulp meer ver wacht ten zy van God en dat hy aen niemand meer iels wilt vragen ten zy aen zyne kinderen. Dit heeft hy verleden jaer verklaerd, dit heeft hy nog onlangs, den 50 september herhaeld. Men weet het, den St-Pielerspenning heeft wonderen voortgebrugt, en welke glorie, welke verheerlyking voor ons, Vlaemsche Catholyken, die er 't eerste gedacht van gehad hebben. De magonnieke sectarissen rekenden reeds op de bankroet van den Pauslyken Stoel en dat dan de revolutie gemakkelyk spel zou gehad hebben. Maer de Catholyken hebben aen Pius IX gegeven en geleend, en den H. Vader heeft al zyne verbintenissen konnen naleven, hy heeft in al de noodwendigheden konnen voorzien, de Catholyke werken handhaven, de armen voeden en de groole ongelukken lenigen. Doch men gevoelt dat de noodwendigheden de zelve blyven en zelfs nog vermeerderen, en 't is daerom.dat den H. Vader zich wederom tot zyne kinderen wend, in de volle overtuygiug dat zy anderuiael zyn vaderlyk betrouwen zullen beantwoorden. Onze verkleefdheyd is niet uytgeput: wy weten wel dat overal de noodwendigheden groot zyn en dat den nakenden winter groote opofferingen zal vergen. Maer den godsdienst weet zich ter hoogte van alle nioeve- lvkheden te verheffen en ons Catholyken te doen zeggen Ja, wy zullen onzen H. Vader helpen, wy zullen de Kerk ondersteunen, wy zullen voor geene opofferingen terug- deynzen om 'l werk van onzen Verlosser ongeschonden te bewaren wy weten dat, achteruytwyken in 't oogenblik des dringend gevaers, zich werpen is in eenen peylloozen afgrond. De Kerk is bedreygd en met Haer het bestaen van alle christelyke samenleving. Thans is de opoffering het behoud, het geloof moet ons dan tot opofferingen aenzelteu en wy zullen, al den Apostelyken Stoel te redden, ons zeiven redden en tevens de samenleving welke door de boosheyd der sectarissen lot op den rand van den afgrond gedreven is Wy lezen in de Correspond encia van Roomen f'en vol genden oproep tot de Catholyken, welken wy ons verhaeslen aen onze landgenoten mede te deelen, in de overtuyging dut zy op dit stuk alle de aendacht zullen vestigen welke het verdient AEN DE CATHOLYKEN. Dc revohitionnairen hadden de hoop gevoed van Zyne Hcvlig- heyd den Paus tot eene volstrekte magleloosheyd le zien'ver vallen door het gebrek aen stollelyke hulpmiddelen. Z\ hadden zich overluygd dat, een mael van hare ppovintiën beroofd, de Kerk, aen hare overgroote lasten niet meer kunnende genoeg- zamen, zou moeten bankroet maken. Evndelyk. het bert der Christenen beoordeelende naer hun eygen hert, hadden zy zich reeds gevleyd op de aenstaende verlatenis van den gemeenen Vader der geloovigeu. Maer alle die irouvvelooze berekeningen zyn le leur gesteld en bedrogen geworden. Hot wonder van God blyft onder de natiën voortduren. De liefde zegepraelt over den hact. De geloovigeu hebben den opvolger van Petrus hunne giften en offeranden gezonden, zy hebben den Penning hersteld, en Pius IX heeft de verpligtingcn van don Huyligeu Stoel in hare ongesehondenheyd bewaerd, niet alleenlyk do cladelyke, vvezen- lyke verpligtingen, maer ook de verpliglingén van welke de ge beurtenissen hem ontslagen hadden. 'T is aldus dat hy betaeld heeft en de geheele schuld der Pauslyke Staten, en alle de in de provinciën getrouw geblevene bedienden, en dë menigvuldige pensioenen der oude dienaers van allo graden, in de gansche uytgeslrektheyd zyns gronclgébieds. Den oppermeester der regt- veerdigheyd heeft alles gedaen wat hy kon opdat-zyne'beminde onderdanen van de onregtveerdigheyd zyner vyanden niet zouden moeten lyden. Hy heeft den gevyelenstwyfel dei' apostelyke kiesehheyd zoo ver gedreven, dat hy lot ?yn "groot nadeel, zelfs geene douanen heeft willen stellen op do grenzen van den hoek grond waervan dc revolutie hem nog niet beroofd heeft, tervyyl Piemont, de ongeregligheyd zyner doenwyze ten hoogstën drvvende, met een sehroomlvk regt slaet alies wat uyt de pro vinciën naer de hoofdstad trekt, en aldus een onregtveerdig stelsel van schendingen daerslelt T welk de Pauslyke Stalen van de douaen-ónlvangsten berooft, zwaer op de inwooners drukt en den smokkelhandel op ruyme schalen toelaet. Gebragt op het derde zyns "grondgebiëds en zonder vermeer dering van belastingen, heelt den Paus byna gansch en geheel het bestuer en de gewoonlyke uytgaven behouden, en zyne ministers hebben de verdiensten gehad, men moet het bekennen, van tevens die edele eysehen te voldoen en in gansch het overige eene volkomene spnerzaemheyd te bewerken. Met niet eene der verminderingen van lasten te aenveerden welke den -tegenwoordige!) slaet van zaken dwangshalve scheen aen te duyden, heeft Pius IX de regten der Heylige Kerk nog op eene hoogere welsprekender en plegtiger wyze doen gelden. Ook, in die schrikkelyke ontmoeting, de weerdigheyd, de liefde, de eer, de regtveerdighevd, hel regt, de overlevering, alles is ongeschonden al den kant der Catholyken gebleven. De liefde, wy herhalen het, heeft gezegepraeld over den hact. Doch, het is niet noodigdat dien zegeprael enkel voorbygankelyk zy. In zyne konsistoriele aenspraek van 30 september, bewysl den Heyligen Vader aen den steun en de medehulp zyner ge trouwt ge kinderen eene schitterende hulde. 'T is aen dien, aen die mede hulp dat hy UYTSLUYTELYK moet dankwyten van le kunnen vergenoegen aen de overgroote en sleeds aengroeyende lasten van den Heyligen Stoel. De Christenen moeten dan hunne godvruchtige milddadigheden voorzetten. Nog meer, zy moeten ze verdubbelen, want den Heyligen Vader, spiekende van lasten, noemt ze niet alleenlyk overgroot, maximis, hy voegt er by dat zy sleeds aai- grocyeu, crescenlibus. Wy zouden niet genoeg by de Catholyken kunnen a'ëndrihgeri om hun aeu te manen moediglyk het werk der Heylige Ke k voort te zetten. Met door hunne offergiften ter hulp van den Opperpriester te komen, redden zy met hem en door hem do samenleving, de beschaving, de vryheyd der wereld. Den vf. - worvenen uytslag is schoon genoeg*op dat de zwakken zich ver sterken en de sterken in moed en vurigheyd toenemen./ Den Heyligen Stoel heeft stand gehouden te midden van den revoiu- tionnairen storm, uytstuytelyk dank aen deu onderstand der ge loovigeu. Dat zy de hulde en den hertroerenden oproep van huunen Vader niet vergeten a Tevens dat wv, in de ootmoedighevd van Ons hert, 'de levendigste dankzeggen toesturen tol den God van alle vcr- iroosting die, door deze wonderbare godsvrucht en die edtï- moédighëyd der Bisschoppen en geloovigeu, Ons eene v- zaehling, eene vertroosting en eene sterkte te midden Onzer droefheden en bitterheden geweerdigt le geven, zyn Wy ook gelukkig van op nieuw, voor het aenschyn der wèreMëOuxe gevoelens van diepe erkentenis voor de Bisschoppen en rlo geloovige volkeren te mogen uytdrükken, aengezien het aen hunnen steun en medehulp is dut \Yy uylsluytelyk moeleu dtuu- wyten van aen deze groole en steeds aengroeyende noodwendighedm le kunnen vergenoegen. Sedert oen 20lal jaren bestond er te Meenen eene school van leeger onderwys voor arme Kinderen, ingerigl door den liet'da- digen heer Doken dier stad, eensdeels door aelmoesen en anders- deels door subsidién van de slad, welke dan ook een lokael sen de Broeders verschafte. Deze school was onder alle betrekken de beste van geheel 'I kanton in het laelsle konkoers, hebben, van '/.ES barer voorgestelde leerlingen, VYF pryzen behauld. NEGEN andere hadden ook genoegzame punten" hekomen om bekroond te worden maer, volgens 't reglement, zoo 't schynt, mag eene school slechts vyf pryzen bekomen, welkdanig ook het getal leerlingen zy die er verdienen. Kortom, de leerlingen dei- broeders hadden den sehitterendslen uytslag mogelyk bekoelen geheel de stad had hunne zegepralen luydrnchlig lo'egejnych; Wat doel den gemecntëraed na dien lüysterlyken 'ti jomt' Hy laet aen de broeders weten dal hy hun do'subsidie ontneemt die zy sedert lange jaren genieten en beveelt hun zeer 111 'l Kort het lokael te verlaten. Dacrover algemeepe verontweerdiging der inwooners die voor de broeders zeer genegen zyn de armen klagen en keren.,j, de burgery vraegt weerom men zoo bekwame en geachtle or:- wyzers wegjaegt? Euzie, vertrouwelingen doorloops» de spul met brieven by welke M. Vrambout, gouverneur van Wct- Vlaenderen, den gemeeuleraed verzoekt, aenzet en sommeert Ga broeders weg te zenden en eene wereldhke school in te rigten... De burgers van Meenen hebben zicli tlaerom niet als geslagen gehouden, integendeel zy hebben zich op de krachtdadigste r. ,/e verweerd en, dooi- hunne verweering, al liet hatekyke, a! iiot despotieke, nl liet oneatbolvke van .11. Vrambout's gedrag doen uylsehynen. Sedert dat dien heer le Brugge gouverneur speelt, zóu men zeggen dat hy er zich op toelegt om al de gevoelens van gematigheyd, die hy, voor zyne benoeming, had aengepn- dikt, te doen vergeten - by is erger om kwaed te doen dan de vei'sloktste oude liberalen. Wat er van zy, wy vragen liet aen alle treffelyke lieden of liet met dc schande en d'onregtveerdigheyd ten toppe dryven is van nameivk vreedzame en achlingsweerdc onderwyzers vveg te jagen dags nadat zy wezentlyke letterkundige zegepralen, in het kon- koers door den staet geopend, boliaeld hebben Dit is 't gevoelen van elkeen en byzonderiyk van de inwooners van Meenen welke, in weerwil van al den liberalen haet tegen de broeders' gewild hebben dat de broeders jn de stad blyven. De geesteiyk- lieyd dan, geholpen door eene menigte der byzonderste inge zetenen heeft seffens voor ee,n nieuw lokael gezorgd tot groote blydschap der broeders, welke zich gelukkig achten van Pet liberael jok verlost te wezen en dus in slaet gesteld zyn veel nieei' goed te doen dan te voren. En irdcrdüed, tot sjiyt van wie 'l benyd, is 't getal der leer lingen, 't welk te voren slechts tol -SOO beliep, thans tot SOA

De Denderbode | 1861 | | pagina 1