ZONDAG n NOVEMBER 1861. ZESTIENDEN JAEDGANG - Nr 795. Vertrekuren uyt de Statie Aelst XV tli 6 FRANKS 'S JAI2RS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AlEUST, den 25 November 1861. Wederkeering der Grieven tegen Koning Willem. Want Let eens wel opLandgenoten Slotrede. Belgiën en t koningryk Italiën. Benflerm. 5-20 8-25 ïl-55 12-30 3-10 6-10 8? Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 Lokeren 5-20 8-25 12-30 6-10 >-00. 3-10 -*-6-101" klas langs Dendertnonde. Brussel 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. 8 Kortrvk, Mouscroen, Rvsse! (langs Lede) 8-25 Mecb. Brus. Antw. 5-20 8-25 12-30 310 6-10 12-30 0-00 3-10 -6-10. LeuvThienLuyk 6-20 8-25 12-30 310 6-10 Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-45—345-0-00 Verv LandStTruvên,320 8-25 12-30 310 6-10 Sin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-30 5-45 0-00. Gend 8-25—12-300-003-10—6-10—8-20 Bergen, Quievrain 7-450-00—2-30—5-45 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 300 6-00 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-20 9-00 10-20 2-45 5-50 0-00. T« IBDB staen al de konvoys. Te idbCEM staen dete vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-35 0-00 en deic vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cysbcem «til al de konvoys uytgenomen dexen vertrekkende 'van Aelst 0-00 des morgens en 0-0G 's avonds en van Dendertnonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Saivtbebcew deverlrekken tivt Ath 6-40 10-10's tnorg. 4-35 en 0-00's avonds Van Denderleeuw 0-00 8 10 's morg. 2-50 6-00 en 8-50 des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendertnonde, Aelst 6-50 12-15 3*00 7-20—>-«. Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 12-15 - 3-000-0. VAN ATH NAER Geeracrdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-104-350-00. Lessen. GperaerdsbergenNinove. Aelst, 6-4x>0-0010-104-35—0-00. Brussel (lan^s Denderleeuw) 6-4010- IC 4-35 O-O'i. («end, Brugge, Ostende 6-40 (langs I.eda.) lU-10 4-35 0-00 VAN GEND NAER Auden terde, 6-25 9 30 1-35 7-4o naer Aelst, 7-09 11-30 00 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 11 -40 - 2-2U 5-20 7-30. Ninove, Geeruerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN IIENDERftfONDE NAfcR Brussel (I. Aelst) 7-15 00-00, 2-00 5-15 7-45 (I. Mech.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40 Aelst, 7-15 7-55 12-05 2-00 5-15 7-45: DEN DENDERBODE De Grieven, waerdoor de revolutie van 1850 veroorzaekt is geweest, worden thans wederom in 't werk gesteld en dit wel met meer stoutmoedigheyd, schaeintelooslieyd en terugwerking dan toen er koning Willem voor weggejaegd xvierd. Wie zou er ooyt gedacht hebben d t den algemeenen opstand der Belgen van 1850 weieens voor nytslag zou gehad hebben dat. het mai;onniek orangismus zou herboren zyn geworden en Belgién op de despotiekste wyze zou b'e- heerscht hebben üok is 't uytwerksel welk de troonrede op de wetgeving gehad heeft verbliksemend geweest. By de intrede des konings, waren de loejuyehingen der beyde opiuiën allergeestdriftigstntaer, na "de uytspraek der troonrede, was geheel de reglerzyde der kamer als met stomheyd geslagen eene treurige en diepe slilzwygendheyd heerschte onder de Catholyken den eenen bekëi k den anderen men vraegde zich onderling of men wedergekeerd was tot de TROONREDE VAN 1829 Indien de liberale party, medehelpster in het stellen van den valstrik, gelyk eene bende lierbergkwnnten geestdriftig beeft toegejuyehi, dit was zeer natuerlyk maer wat er ook natuerlyk en onbelwistbaer is, is dat hare uytbondige vivats een allersleciitst uytwerksel gehad hebben op dezen die er 't slagtoffer van was, want men heeft bemerkt dat by de vergadering met zoo veel hertzeer verlaten heeft dan de Conservateurs verstomd waren. Alles verdwynt voor die bevremdende troonrede, die den ongelnkkigsten akt is welken sedert 1850 in Belgiën is daergesteld geweest. Het is, gelyk wv zoo even zegden, liet programma van 't liol- landscli orangismus, 't is de vernietiging van het werk van 1850, '1 is de legeurevolutie bewerkt met eene stoutmoe digheyd die volkomen weerdig is van eenen ouden orangist welken, als advokaet, eerlyds den eed van getrouwheyd aen den koning geweygerd heeft, welken aenhoudend tegen de revolutie van 1850 gepronkt en gemonkt heeft. De troonrede is eene uytdaging tegen de ware vaderlanders, lis eene bedreyging welke liet mai'omiiek orangismus doet van namelyk de letter en den geest der grondwet te verdelgen. llaer men vraegt, of de kasseymannen, die hunne meesterschap met de verjaging der wetgevende kamers begonnen en aldus eene der voornaemste constitulionnele magten verniegtigd hebben, geene trouweloozere inzigten hebben Zouden zy niet meer willen Zou men niet mogen vermoeden dal, als men ziet dat liet mafouniek liberalismus zoo slaeüyk liet Piemontismus volgt, bel ook 't Cavourismus, later het Garibaldismus en zelfs liet Mazzinismus zal volgen? Zou het niet in zin hebben het zelfde lot voor te bereyden dat de itaiiaensche revolutionnairen aen Victor-Emmanuel gemaekl hebben, want 't is algemeen gekend dat de mafon- meke secte in 't geheel niet koningsgezind is maer integen deel vyandig van alle regelmatig besluer is bvzonderlvk als bet eenige vryheyd aen de Kerk geeft of den godsdierisligen tnvloed vooideelig is Dat de natie en haer opperhoofd oppassen en zich niet gedwee naer den ondergang laten geleyden met. te veel vertrouwen te stelien in eene bedorvene' ea verdervende party en al de ware vrienden des vaderlands te verlaten welke zich regtzinniglyk aen onze instellingen en aen bet stamini ys ons, door de revolutie tegen koning Willem, gegeven, verkleefd hebben. Dat men wel oppasse, zegt een brusselsch dagblad, dat het rampzalig woord finis Dolonite! met verwezenlykt worde indien de troonrede de verbittering en de onrust in 't land geworpen beeft, het ontwerp van adres in antwoord op de troonrede door de kommissie der kamer opgesteld, is nog meer verbitterend en meer uytdagend. Dit is echter niet te verwonderen, de eomperagie'had aldus de uytvoering voor- berevd der liberale ontwerpen die men i'n de kamer zal willen doordryven. Het macoiiniek liberalismus moest de lioerale nieerderhevtl te baet nemen, zy moest gebruyk maken van den'gunsligen oogenblik om óp de Catholyken te vallen en ze met hunne principen van toegeving, ge- inatigheyd en goedheyd te verpletteren. Er moet immers eene kieswetgeving lol stand gebragt worden waerdoor de liberale listen, de liberale intriguen en matioeuvers altyd ten voordeele van hel maconnismus konnen keeren om aldus buyten de kamer te sluyten al xvie van verre of van naby Kerk en geloof toegenegen is. De familiën die studiebeurzen in eygendom hebben, moeten daërvan immers beroofd worden. Het bestuer der kerken moet ook geheel verwereldlykt worden, den pastor heeft in de kerk al veel te veel te zeggen, dit moet een eynde nemen, want de liberaters zitten met gierenoogen te loeren om alles te overmeesteren en om den laetslcn pastor van hun te doen afhangen Men ziet hoe de zinsneden van het adres in antwoord op de troonrede, de zinsneden der troonrede zelve doen uytkömen in de troonrede vergenoegt men zich eene wet aen te kondigen om liet kiesbedrog te beteugelen dit is 'l geen geheel de wereld vraegt, byzonderlvk de Catho lyken, de (reffelyke lieden. Maer 't is dat niet wat de commissie waegt, want zy weet wel dat die wet meestendeels aen de liberale party zou toegepast worden, gelyk nog onlangs is gebleken in de kiezing van minister Van der Stichelen de commissie wilt dan oenen voorkomenden maetregcl, maatregel dien .de meerderhevd zal mogen formuleren volgens hare goesle en denkwyze om de liberale party aen deszelfs toepassing te konnen onttrekken En wat gaen xvy zien ten opzigte der studiebeurzen en der kerkbesturen Leest deze verklaring van principen, zy ontwikkelt zich in al bare sectarische stuulmoediglieyd... Als de seciarissen de bovenhand hebben, niets wedcrfioud bun. Ziet bier deze verklaring De goederen gehecht aen de studiën en aen het tydelyke der eerediensten zyn W li I! li U) IA'K de burgerlyke rnugt V moet rekening doen aen de samenleving over 'hel goed besluer dezer goederen etc. Wie kan versteen dat eene geheel commissie, samen gesteld uyt verstandige menSchen, zoo dwaze als trouwe- loóze buitensporigheden op het papier hebbe willen laten stellen '1 is liet fanatiek maffomiisnius alteen die ze heelt kunnen ingeven. Noovt hebben de slaetsëeutralisatie, de inbreuk, do inpalming d'oor'den staet van goederen die aen liet geeslelyk en godsdienstig domeyn, ja zells aen de vryheyd van geweten aenklevig zvn zicli meer vertoond nooyt is deze ongrondwettige overweldiging, deze politieke ketlerv in scliaemteloozer bewoordingen uitgedrukt Ge weest. Men wilt geheel 't bestuer der Kerk veVwereldlyken, men wilt den toestand des pastoi's in de kerk ónmogelyk maken, liy mag er niet meer komen ten zy om de mis "te lezen en 't overige van 't besluer moet aen den burge meester afgeslaen worden. Aen den bisschop wilt men idle gezag over de kerk en den eeredienst omrukken en verder gaen in despolismus dan ooyt den fanatieken priester- plager, Josephus li. gedaen beeft, aen wien den Grooten 1'redenk zegde dat hy moest koster worden van de Cullio- lyke kerken. Maer men vraegt of wy nog eene constitutie hebben Zoo ja, waer ts dan de vryheyd der eerediensten. Men wilt ook aen de familiën de studiebeurzen ontnemen waervan zy met goede titels de evgenaressen zyn. De fannliön zullen zich moeten verweeré'ii, protesteren'en met de constitutionnele schikkingen der artikels 11 en 12 afkomen waerby de verbeuring der hgzondere eygendommen verboden word. Onze liberalen willen verder gaen dan de j sansculotten de conventie zelve eerbiedigde 't geen alle gouvernementen sedert 1599, dagteekening der oudste dezer studiefondatiën, geëerbiedigd hebben, als eenen geheyligden eygendom aen welken men niet mogt raken. Het was dus aen het kasseyministerie voorbehouden alles i te overweldigen wat de republiekacnsche gouvernementen, dit van het keyzerryk en hel onvcrdragelvk protestaniscli nassauwerbestuer nooyt hebben durven 'denken te doen. De liberale kopstukken denkende dat zy veel grond ge wonnen hebben, gaen nu met eenen keer hun masker afwerpen en poogen te verwezenlvken 'l. geen zy van over vele jaren gemediteerd hebben. Zullen zy er in gelukken Wy zullen 't afwachten, maer dat de" Catholyken op hunne hoede zyn, zich vereenigen en bereyd zyn kracht- dadiglvk te werken, want daervan zal alles afhangen. Wy zouden hier onze bemerkingen nopens de ministers, troonrede en het ontwerp van adres in antwoord konnen staken, maer den steert van 't adres is een zoo curieus samenweefsel, dat wy ons niet konnen onthouden hetzelve aen onze lezers met eenige woorden bemerking mee te deelen. Ziet hier hoe men zich van GODS NAFM bedient a God belooft zyne bescherming, zegt dien adresstecrl aen de volkeren die met volstandigheyd naer den vooruyt- Ofing, dit is te zeggen naer hel goed streven Dit is zoo godslasterend dan sclivnheylig, want den opsteller dezer woorden is buyten het niaeonniek woorden boek gegaen de Irancmacons erkennen' geenen God, zy kennen slechts eenen Grooten Bouwmeester van het heelal 1 Het is godslasterend den Goeden God voor te dramii als bewonderaer van 't geen de maconniekp secte vooruyt- gang noemt, welken voor elkeen niets anders beleekenl dan eene aenboudende vervolging legen den Catlioiyken Godsdienst, eene verloochening der goddelyke iecrin" waervan het voornaem doel is hel Catholyk geloof inDcl- giën te vernietigen, door de verplettering van den EKH- LOOSEN, gelyk de Irancmacons de Catholvke reli'-ie noemen. Als men zulke schandelykheden hoort en ziet, zou men wel een zwart vloors over 't vaderland moeten werpen. Maer t is ie hopen dat. als de meerderheyd der Beken en bvzonderlyk de Catholyke volksvertegenwoordigers vunic- 'yk getrouw blyven aen Gods zaek en er zich op toelp" oir. den hoon en smaed bunnen God aeiigedaen te vrekei de Voorzieniglveyd zal komen om't land te verlossen.,', hetzelve legen de grypzucht van Salan te beveyligen. Het adres in antwoord op de troonrede verwekt thans in de kamer van Belgiën onstuymige beraedslagingen. Der mugligste redenaers der catholvke party staen od en pro- testeren met de deftigste krachtdadigheid tege'n de her kenning van hel nieuw italiaensch koningrv'k door 't belgisch-» gouvernement. De heeren B. Dumorlier, De Decker, No- thomb, Vilain XIHI en andere doen hunne mannelykè tael hooien om dien onbegrypelyken akt van liet ministerie ie schandvlekken, al le doen uytschynen dat, met het ita- liaenscli koningryk te lierkènnen, liet de dievëryën, dé' baenstroopersakten, de ongehoorde moorden in massa de verwoesting, de plunderingen en brandstichtingen vaii de nooyt genoeg geschandvlekte benden van Pinelli, Cialrlini en andere monsters goedkeurt. De voortreffeiyke rédenaers doen verder begrypen dat deze herkenning Onze eycene iiationaliteyt in gevaer brengt, dat de annexering of inpal ming van vremde staten door het zoogezegd algemeen stemregt, waerin bedrog, listen, Ruypery, geweld en schande de overhand gehad hebben, weieens aen Belgiën zou konnen toegepast worden, het welk bestaet door de traktaten, die thans geschonden worden door deze welke ze zelve gemuekt hebben en met welke ons gouvernement zoo onvoorzigtiglyk samenspant. Immers de on'geregtigheyd en de gevaerlyke onvooi- zigtigheyd van de herkenning des koningryk's van Italiën is zoo manhafliglyk, zoo redekundig en zoó welsprekend gebrandmerkt, dat al de ministers op hunne banken ->ls verbhksemd zaten en zich slechts door armzalige en nietige uytvlugisels konden verontschuldigen. De redevoeringen onzer Catholyke representanten zullen als monumenten in dejaerboeke» van Belgiën pryken en onwedersprekelvk bewvzen dat de Catholyke denkwyze de kenkwyze is der regtveerdigheyd, de denkwyze van eerbied voor dé nationa- liteyten en 't volkenregt, de denkwyze van getrouwe én stipte naleving der onzydiglieyd en 'der traktaten waeron Belgien s instellingen gevestigd zyn. Dat de liberaterspartv aengevoerd door bet maconniek fanatismus, door den baet tegen den Godsdienst, tegen Kerk en Paus, er wel aen denke, welligt eerlang zal't oogenblik komen op welke zv de uytwerksels der hatelyke ongeregtiglievd barer snoodè politiek zal beseffen en willen tegenhouden, maer 't zou dan konnen te late zyn. men zou aen 't Vaderland konnen zeggen Belgiën, gy hebt, door owe wetgevende meerder heyd, de roovery, de moordzucht, de vervolging, |,et bril tael geweld erkend en goedgekeurd, welnu, d?l' alles gaet U toegepast worden uyt kracht van het princiep - melde moet waer mei gg gemeten licht, word gij ook gemeten.

De Denderbode | 1861 | | pagina 1