Men schryft ons uyt Brussel het volgende over, betrek- kelyk eenc aenhaling door M. Vilain XI1II gedaen en die eenen diepen indruk op de kamer gemaekt heeft Den achtbaren redenaer heeft tegen de herkenning van het nieuw koningryk Italieu een argument aengehaeld, dat de kamer diep getroffen heeft en het kabinet zoo ontstelde, dat M. Frère-Orban vermeend heeft zynen kollega van binnenlandsche zaken ter hulp te moeten komen niet om den slag af te weeren dien M. Vilain XIIII toebragt. want dat was te laet, maer om er de weerde en den indruk van te verminderen. Waervan was er sprack? Van eene omstandigheyd in welke Piemont, door M. de Cavour zeiven zich zeer slecht, vyandelyk en trouwloos had getoond opzigtens Belgiën en zyne Grondwet. Men zal zich herinneren dat in de maend april 1856 het kongres van Parys, in welk M. de Cavour als afgezant van Sardiniën zat, zich bezig hield met de drukpers van zekere landen. Er ging eene prolestatie uyt die vergadering op, tegen de overdryving der liberale gazetten, en vooral tegen die van Belgiën. Men kent al het gedruvsch welk het bekendmaken van die belangryke zitting verwekte. De belgische doctri naire party was er zoodanig verontrust over, dat zy besloot in de hoop van het kabinet De Decker in verlegenhëyd te brengen, M. Oils eene interpellatie te doen riglen aen M. Vilain XI111, alsdan minister van buytenlandsche zaken men wilde welen wat het ministerie zou doen als de gouvernementen hem zouden willen verpligten onze vrye Grondwet te veranderen. Die interpellatie, in plaets van eene moeyelykheyd te zyn, was voor dat ministerie integendeel eenen wezenlyken triomf. M. Vilain XIHl, antwoordde aen M. Oris, 'men weet het nog, zynen eeuwigen gedenkweerdigen nooyt een woord, dat wierd ingegeven door de zuyverste vaderlandsliefde. Toen M. Vilain XI11I antwoordde, dat het kabinet nooyt eenige verandering aen de Grondwet zou laten maken, toen sloeg hy twee vimgen in eenen slag. Vooreerst hy stelde de publieke opinie gerust, bang geworden voor de protokol waervan wy gesproken hebben dan gaf hy eene logenstraffing aen de leugens der liberale gazetten die altvd beweeren, dat de conservateurs de grondwet zouden willen doen verdwynen. ft Het was den 7 mey 1856 toen M. Oris, den achtbaren M. Vilain XlllI interpelleerde. Welnu dienzelfden dag, op hetzelfde uer wierd M. de Cavour ook ondervraegd in de kamer van Turyu. M. de Cavour, dien de liberalen verheerlyken als den vrymaker van 1 taliën, als den apostel van de eenbeyd, als den vriend d^r vryhevd Ik ben zoodanig overtuvgd van de gevaren die er kunnen ontstaen uvt de owrdrevenheyd van de gazetten, voor een bevriend land (Belgiën), dat, als ik by toeval in de belgische kamer kwam, ik op de linkerbanken zou <t gaen zitten en zoo digt mogelyk by mynen vriend M. Frère-Orban, en ik zou my verpligt gevoelen aen de kamer de droevige daedzaken Ie doen kennen, waeruyt schade en gevaer voortkomen en als ik dat deed zóu ik geenen achterkruyper zyn maer ik zou eenen groolen dienst aen de vryhevd bewezen hebben. c De lezing van deze vryheydsmoordende woorden van den gewaenden vryheydsvriend, heeft eenen pynlyken indruk op de vergadering gemaektde woorden van M. Vilain X1ITI wierden door luyde toejnvchingen begroet toen hy protesteerde tegen de tael des piemonteschen ministers, tegen den vriend van M. Frère. Be heeren Garde civieken van hel legioen van Aelst, die hunne aenkleving gegeven hebben aen de- instelling eener schietmaet- schappy, alsniede deze welke begeeren er deel van te maken, worden verzocht zich in algemeene vergodering ie vereenigen Zondag 1 December om 3 uren ten stadhuyse alhier. DAGORDER 1° Beraedslaging over 't reglement2°. be noeming der leden vau het Komiteyt. (Medegedeeld.) Mgr den bisschop van Gend heeft de volgende benoemin gen gedaen M. Ed. Van de Vyvere, pastor te Moortzeele, gacl over in de zelfde iioedanigheyd naer Nieukerken (Waes). M. D. Willems, is benoemd lot onderpastor te Geeracrdsbergen in vervanging van M. G. Vincart, die den 24 november over leden is in den ouderdom van 44 jaren, en van wien hy eenige weken den coadjutor geweest is. Den 23 dezer, rond 9 1/4 ure des avonds, is er.een schot afgelost naer M, Eng. Van Meldertburgemeester te Zele, terwyl hy met zynen knecht naer zyn kasteel reedf'Twee stukken lood zyn in het rytuyg gevlogen zonder iemand le kwetsen. Den dader van dien moordelvken aenslag is nog onbekend. Eene belooning van 1000 l'r. zal gegeven worden aen den genen die aen de justjeie den dader zal kunnen aeuwyzen der moordpooging den 23 november laelst te Ze e bogaen op M. den burgemeester Van Meldért. Het parket van Dendermonde heeft zich taer Zele begeven om wegens dien aenslag een onderzoek te doen. Den 24 dezer, rond 8 uren des avonds, is le Baesrode in de Schelde gezonken het schip Emilcmetende 29 tonnen, toe- behoorende aen M. D. De Wolf. van Temsche, en geladen met 400 heklol. tarwe, ter bestemming naer Lebbeke. Een deel der koopwaer is kunnen gered worden, Hel verlies word bérekend op 1800 fr. De lading alleen was verzekerd. Men schryft uyt Geeraerdsbergefl, 24 november Donderdag morgendjheeft hier op de Groote Markt, de keu ring der hengsten plaets gehad De peerden welke byzonderlvk de bewondering van iederen liefhebber verwekten, waren de gene van de heeren J. B. Van der Schueren, landbouwer te On- kerzele, en P. Van der Schueren, landbouwer te Appellerre, zoo voor hun. schoon en sterk maeksel, als vlugheyd in het drdven. De fransche landbouwers komen hier met greligheyd de vlaem- sche peerden koopen, en betalen er fabelachtige prvzen voor. De premiën zyn behaeld door de peerden der hierna genoemde landbouwers. Plaetselykc premiën voor hengsten van 3 jaren oud Eerste premie, aen M. ,1. B. Van dei* Schueren, van Onkerzele. voor zynen bruynrooden hengst, genaemd Kapiteyntweede premie, aen M. P. J. Van der Schueren, van Appellerre, voor zynen bruynrooden herigst, genaemd Paniatowski. Plaetselyke premiën voor hengsten van 4 tot 9 jaren. Eersle premie, acn M. P. J. Var. der Schueren, van Appellerre, voor zynen bruynrooden hengst, genaemd Louis tweede premie, acn M. Bernard Roclandl, van Denderhautem, voor zynen- roodhai- rigen hengst, genaemd Jos. Bcwarings-premiën. Eene premie van 200 fr. aen M, J.B. Van der Schueren, van Onkerzele, voor zynen bruynrooden hengst van 6 jaren, Forton eene premie van 200 fr. aen M. Ch. L. Mathys, van Sl-Jans-Hemclvcerdegem, voor zynen bruyn rooden hengst van 8 jaren, Lhonne eene premie van 200 fr. aen M. P. J. Van deriSciiueren van Appelterre, voor zynen bruyn rooden hengst van 5 jaren, Charles. Verleden zondag is er op onzen spoorweg van Dendcr-en- Waes, een groot ongeluk gehemd. Eenen man liep achter zyne kocy die op de sporen was geraekl en kon haor niet vastgrypen, juyst toen het konvoy van vyf uren aen kwam hy wierd door den bareelwachter er van verwittigd. Door het haestig loopen viel hy en kon by tyds niet meer opslaen, den gansehen treyn reed hem dus over het ivf, en men vond slechts stukken en brok ken van zyn lichaem in de eerste statie ontvvaerde men eeneh arm aen bet wiel van bel lokomoticf die er was blyven aen vast kleven. Naer men ons vorhaelt is dit tusschen Acren en Lessen voorgevallen. De vlas- en snuytspinners van Gend en andere plaelscn van Belgiën, hebben opzigtens het traktaet met Engeland eene petitie aen den minister vau binnenlandsche zaken en aen de Kamers gezonden. Zy verklaren in dit verzoekschrift, dat in het traktaet me Vrankryk geene wederkeerigheyd van voordeelen voor de vlas- spinneryön der twee landen bestaen. Doch, dat indien dit ge brek aen wederkeerigheyd in een traktaet met Vrankryk voor ons niet gevaerlyk is, zulks in een traktaet met Engeland de noodlottigsle gevolgen zou hebben. De vlasspinners vragen oen beschermregt van 40 p. h.r de afschaffing van het artikel 40. waerhy de regten terug gegeven worden, gelegd op hel vremd garen, dat in vorm van weefsels heruytgévoerd de daerstelling van een gelykvormig regt van fr, 4-50 por pak garen van 464,380 meters. Eergisteren, rond 9 uren des morgens, heeft den genaem- den Pieter Bracke, oud 49 jaren, woonende buyten de Dampoort te Gend, eenen messteek in zyne regie zyde ontvangen van den genaemden Eduard Verschelden, oud tl jaren, insgelyks woo nende bnyten de tyampoort en met hem werkeDde by de weduwe Fouquet, peerdenslagster in gemeld voorgeborgt. De wonde schynt doodelyk te wezen en heeft aen den lyder* veel bloed doen verliezen. diet schynt dat er tusschen bcyde jongens eenen twist was op gerezen wegens hun werk. Pieter Bracke zynen minderen makker willende berispen, had hem by zynen halsdoek gevat en gaf hem eene schudding, waerop Eduard Verschelden om uyt de hand te geraken, eene geweldige beweging deed en het mes, waer- mede hy de doode dieren afvilde, in de zyde stootte van zynen makker. Hy is door de politie aengekoudeu. Tusschen zondag en maendag nacht is er op de hofstede van Philip De Cleroq, mulder te .Macrke-Kerkhem, eene schoone koey gestolen. Den dief is oengehouden te Gavre, alwaer hy het dier ter markt had gebragt. Woensdag laelst heeft te Audcnaerde de hengstenkeuring plaets gehad. Den eersten prys voor de dryjarige hengsten is loe° gewezen geworden aen M. P. Saeghaert, landbouwer te Üundcl- gem, bestaende in 150 fr. en een zilveren eermetael, enden tweeden prys van 100 fr., en een bronzen eermetael aen 31. J. Van der Bauwede, landbouwer tc Nedcrzwalm Hermelgem. Den eersten prys van 300 fr., en een zilveren eermetael voor de vier- tot negenjarige peerden, is toegewezen aen M. Frans Van der Mensbrugghe, landbouwer te 'Munckzwalm, en den tweeden prys van 200 fr. en een bronzen eermetael aen M. De Pessemier, "landbouwer te Ronsse. Eenen fransehen snaek, die zich roemt door geenen Vla ming te kunnen gefopt worden, en zegt dat de Franschen slim mer zyn dan wy, kocht donderdag laetst op de markt te St-Niko- laes 200 kilos aerdappëlen, aen 42 fr. de iOO kilos, en betaelde aen den vlaemsehen boer, in het fransch gerekend 36 fr. Den boer die zich niet kon expliqué, of zich misschien te dom achtte den wysgeer zynen misslag te doen kennen, stak do juyst ge telde franks in den zak en vertrok. Onuerlusschen bezagonzen zuydgebuer met verwondering, zyne duerbetaelde knollen, be gon op nieuw te rekenen douzeel douze VINGT-Ql'ATRE, maer vond zich bedrogen aenstouds verwittigde hy onze politie van zynen slimmen trek, maer alle opzoekingen wierden nutteloos gedaen, want Max was er mee deur» Te Eisene heeft dezer dagen den genaemden Bercas, baerd- schecrder. herbergier en muziekaal, zyn 23,: kind naer de doop vont gedragen. Zyne vrouw is thans 49 jaren oud. Er zyn in de gemeente te dier gelegenheyd groote feesten gegeven, waervan de notabelen deel maekten M. den minister ven justitie heeft M. Poelaert, die de plans van den Muntschouwburg, van de kerk van l.aeken en der kon- greskolom gemaekt heeft, met de opbouwing van een pah-ys van justitie te Brussel gelast. M. Poelaert heeft zich verbonden bin nen vyf maenden de plans te leveren, dry maenden nadien de begrooting in te dienen, van vervolgens de hand aen het werk te.sla.cn er. in vier jaren tyds zyn werk te zullen eymligen. Hy zal daor voor genieten 5 p. h. op het eerste miilioen 4 op" het tweede en 3 op do twee laetsten.de totale uytgaven op 4 miilioen geschat zvnde. Den bouwkundigen neemt al de bu reel- en toezigtsonkosten op zich. Indien hy aen een zyner ver bintenissen te kort blylt, zullen de plaits door eenen bouvvkun- kundigen, die den minister zal aonduydeii, uytgevoerd worden. Wy lezen in den Ami de la Religion Zekere tydingen worden ons medegedeeld ovêr de dood van den ongelukkigeu markies Alfied de Trazegnies. Zy stellen, in de vreedste omslandightyd dier noodlottige-gebeurienis, het verhael te regtc, 't welk den roomschéri liriefwisselaer der Monde aen dees blad h'ecfl overgezonden. M. den markies do Trazegnics is gedood dep 14, tusschen middag en I ure. te San- Giovanni, by de aenranding dezer stad door de troepen van Chiavone, in welkers gelederen hy streed met den grued van stafkapileyn van den Koning vau Napels. Den brief komt ons toe van den bevelhebber der troepen van Chiavone. c< Eenen byzonderen brief verhaelt dit woord van Frans 11, by hel ontvangen dier rampzalige tydingWy zyn er al zoo over bedroefd als of wy eenen broeder zouden verloren hebben. Degenen die op dit zoo vroeg geopende graf vveenen, zullen ten minsten zeggen dat den markies Altred de Trazegnies, den zoon der kruysvoerders, strvdende onder het vaendel eener groote en edele znek, eene dood gevonden heeft vveerdig van zynen naem en van de geschiedenis zyner familie. M. markies Alfred de Trazegnies, had zich als christenen 1 bereyd tot de gevaren oen welke hy zich ging blootstellen. Vief dagen te voren, den donderdag 7, had hy te biechten en te kom- munie geweest, met de gevoelens van hel levendigste geloof en der vurigste godsvrucht. De godsdienstige vertroostingen', de eenigste die men in zulk een groot ongeluk kan gevoelen, i zullen dus aen die edele en zoo vroed beproefde familie niet ontbreken. Wy lezen in den Indé pendant d'Arlmt Er is le Neufchateau eenen persoon gestorven aen Wien on- langsehe omstandigheden eenige ruchtbaerheyd gegeven hebben. Wy willen spreken van Michiel Lebas. Michiel Lebas is den gendarm lot wiens verknochtheyd M. Tesch, minister van justitie, in de ni|end september Knetstleden, te Ostende, eenen oproep deed, in den stryd dien hy onder stond tegen M. Mestriau, gewezen grëffier van Brussel, die ge durende acht dagen M. Tesch met eenen sleutel belegerde^ De dood van Michiel Lebas word aen eenen toeval van dien I veldtogt toegeschreven. Men herinnert zich dat hy het beveE ontvangen bad van den bclgiscben minister, overal en altyd den I gewezen greffier te volgen, van te staen alswanneer hy zich zou stilhouden, van te gaen wanneer hy den voet zou verzetten enr nieuwen Curiatius, van tc loopen wanneer Horatius op ecu drafken ging. Gedurende eene dier oefeningen van dien burger- kryg die Belgiën aendachlig gehouden, heeft,, kwam M. Tesch zekeren keer M. Mestriau en zynen sleutel tegen aenstonds wierd hy van eene sebrikkelyke benauwdheyd bevangen en in eenen aenslag van duvzeling, liep hy in allerhaest den Casino van Ostende binnen, waer hy gelooide eene schuylplaets te vinden. M. Mestriau volgde.hem al loopende den- gendarm die I zich de scbaduvve gemaekt had van den afgestelden greffier. liep hem na, en door eenen spoedigen loop, 'belette hy de intrede van M. Mestriau in het lokael dol M. Tesch on zyne fortuyn be- schermde. Die krygsbevveging verwierf de td&juveilingen van al de vremdelingen die in kostuem van badnemers, die dry oorlog- voerende partyen gevolgd hadden maer zy had den droevigsten. uytslag voor Michiel Lebas. By dien loop bekwam hy eene ver- I hitting, die veranderde in eenen hardnekkigen hoest. Wanneer, na wapenfeyten verrigt te hebben die niet zonder eer waren, M. Mestriau het beleg van M. Tesch opbrak, ontbond dezen zyn klevu legeren Michiel Lebas, vereerd met de vriend schap van eenen grootcn man, die eene weldaed der Goden isr kwam zich in Luxemburg vestigen van waer hy afkomstig is. De ziekte die hy in den dienst verworven had, week niet voor eene vernuftige behandeling en, bv liet aenkomen van het slecht saisoen, nam zy eene droefwekkende wending. Door het bes-tuer zyner zake» gedwongen eene kleyne reys te doen, ging Miehiet Lebas over eer.ige dagen naer Neuichaieau. Hy kreeg er eenen krisis die hem niederukte. In de papieren die hy droeg, heeft men het signalement van M. Mestriau gevonden, en eenen brief van M. Tesch, die zyne I lierkentems aen Lebas betoont voor de bewezene diensten. In j zynen brief, M. Tesch (die knpiteyn-bevelhebber der pompiers van Arlon is), Lied aen Lebas, als vergoeding, eene plaets iri de kompagnie der pompiers van Yper, die M. A. Vau den Peefe- boom, minister van T inwendige komt vemiaerd te maken door een geheugëlyk dagorde. Dien brief welken in zeer beleefde voegen opgesteld is, alhoe wel hy van M. Tesch komt, ligt tegenwoordig in de archieven der regenlie van Neufchateau. Michiel Lebas laet geene erfgenamen achteren zynen naem. sterft met hem I Te Alhenen is dezer dagen eenen schoenlapper over leden, die den hoogen ouderdom van 112 jaren bad berevkl, Honderd jaren geleden had hy als knaep aen den muer gewerkt, waermede den lurkschen gouverneur Ilaschis de hoofdstad van j Griekenland eenmael liet insluyten. Den man heeft zyn werk overleefd, want den muer wierd reeds in 1835 omvergehaeldv Men schryft uyt Charleroy Dynsdag nanoen, rond 4 uren 15 m., heeft er een ongeluk plaets gehad op dé spoorbaen van Leuven. Eenen treyn kolen die naer de Bergenpoort reed, is, alhoewel de noodige maetregelen 1 genomen waren, over de plank geloopen waer- hy moest stil-I houden, liep tegen een konvoy dat van den oever kwam, en sneed hem in twee. Don mekanicien van don kolentrevn sprong, zoodra hv zyne onmagt om den treyn tegen le houden zag, van de lokomoticf, j gevolgd door den stoker. Van de vier beambten der kompagnie die in den dienstwagen zaten, welke onmiddelyk den koolwagen f volgde, had eenen enkelen, den treynwaebter, den tyd er af te springen. Door de hevigheyd van den schok geraekte de lokomo ticf uyt de sporen en drong diep in den grond. Dan was het eene yslyke verwarring. De waggons reden den eenen op den anderen en wierden let- terlyk verbryzeld. Men snelde aenstonds ter hulp der bedienden r die onder het puyn lagen, en was gelukkig genoeg ze er levend j van onder te halen. Dry stapels waggons lagen op het rytuyg waerin zy zich bevonden en dit rytuyg zeifis verbryzeld in'stuL- j ken ter grooDe van de hand. tf Hel stoffelyk verlies is aenzienlvk negen waggons en de lokomolief zyn vernield. Eenen enkelen beambten is tamelvk erg gewond, maer zynen 1 toestand boezemt geene onrust in. 'T is >1. Vigneron, gehechtl by het bcstuerbureel. De anderen hebben maer onbeduvdenuel wonden. Men schryft uyt dezelfde stad ic Oiibegrypclyk is het hoe de bende van Tusschen-Sambre-en- Maes, met eene zoo wel ingerigte politie, zoo veel misdrvven I heeft kunnen plegen, zonder ontdekt te worden. Ware zy door Rabet niet verklikt geweest, mogélyks zou. zy nog straffeloos bandelen, want hare leden namen buytengewoone voorzorgen om zich niet te verraden en des noods hel gebruyk van hunnen I tyd te bevvy ze n. Men weet mogélyks dat eenen der Boucher's deel nam aen den aenslag, den lGjanuary laetst begaen by M. Hanëteau, lef Gilly. Eenige dageu voor die nieuwe euveldaed, had Boucherf een blad papier ontvangen, ^aerop enkel decyferlb' gescbre-l ven stond. Het vvaegsluk was voorop bepaeld "geweest, enkel Weef den dag vast te stellen en die zorg was aen een lid der bende overgelaten. Boucher wierd er op gezegde vvvze van ver wittigd. Men herinnert zich dat de dieven by middel vau eenen ploegkouter het dëksel'van den koffer deden springen en I Hanoleau eene wonde aen het voorhoofd loebragten, waerdoor hy een oog verloor. Dit tuygwas uvt tone ploeg genomen, dief stond in het wagenhuys vau eenen molen tusschen Acoy en Ger-f pinnes. Men schryft uyt Charleroy Moeten wy de dagbladen van Bergen gelooven, dan zouden de twee Boucher's in de gevangenis dier stad eene aenstootelyk» schaemteloosheyd aen der. dag leggen. Men heeft hun moeten' stilzvvygendheyd opleggen, zoodanig riepen en zongen zv, ent toon men hun naer de oorzaek van dit roepen en zingen vroug I

De Denderbode | 1861 | | pagina 2