OVERLEDENEN» BOLSCHIETING. Aenztenelyke Verkouping hielden zy zich te vreden mot te antwoorden IVy weten wel wal er ons te uerwacMen stilet en hebben al zoo geen tot hel eynde toe te zingen. Rabr.l en Leclorcq lagen over twee dagen ziekt maer heden zyn zy teenemnel hersteld. Dynsdug toekomende, zegt hetzelfde blad, zal men het assisenhof beginnen opschikken voor hel groot proces dat, nner alle waerschynlykheyd, den 17 december beginnen zal. Men is van zin de bank'der beschuldigden Wal vooruyt te brengen, naer hel midden der zael, ten eynde achter hun een peloton van vyf- lien gendarmen te plaetsen. De bank der advoknlen moet ook acnzienlyk verlengd worden s heden levert zy maer plaets op voor vier verdedigers, en dacr zullen er ten minsten tien zyn. Kortom, alle de schikkingen worden gehomen om den loop dier belangryke debatten te vergemakkelyken, Den genaemden Willem, die door het assisenhof van Luyk lot eeuwigdurenden dwangarbeyd veroordeeld komt te worden, bevind zich tegenwoordig in de celgevangenis onzer stad. 'T is ecnen dief van beroep, in ganscli de kracht des woords. De dieften die hy bedreven heeft, beloopen al tot niet min of meer dan 710. Men heeft veel gesproken vai) de krachtdadigheyd van Aug. Lcclercq, lid der zwarte bende, maer zy js niet te vergelyken by die van Willem. "a Dezen kerel liet zich in do huyzcn sluyten en hield zich dikwyls wel acht dagen verborgen op oenen zolder of in ecnen stal, verduldiglyk het gunstig oogenblik afwachtende om zyne diefstallen Ie begaen door den honger en dorstgedwongen, kwam hv des nachts beneden in de stallen en daer verzadigde hy zich acn de eetbakken der beesten. Van dacr trok hy weer naer zyne schuylplaels en bleef op loer tot dat de omstandigheden hem gunstig schenen. Hy beweert nooyt medepiigligen gehad te hebben en maer twee diefstallen gepleegd te hebben in het arrondissement van Charleroy. Den avond voor de moord, vertoonde Boucher 2ieh in ver- schcydeoe herbergen van Gerpinnes. Hy ging zelfs in eene pacht hoeve van het dorp vernachten. Hy vertrok tamelyk lnet uyt Gerpinnes om naer Gilly te gaen, waer hy rond middernacht zyne makkers moet ontmoet hebben. Dry van de beschuldigden, waeronder zegt men, de zuster der Lcclercq's, zullen enkel voor de assisen vorschynen, om inlichtingen verschaft te hebben aen de andere baenstroopers, om hun in hunne schelmstukken te geteyden. Men berekent dat het getal vragen, die aen den jury zullen gesteld worden, ten minslen tot achttien honderd zullen beloo pen. Hieruyl kon men opmaken hoe lang de debatten zullen duren. .Men schryft uyt Bergen De ondervragingen der beschuldigden in de zack der Zwarte bende zyn begonnen. Vyf advokatcn zyn reeds van ambtswege door.M. den voorzitter acngcduyd. en "heet waerschynlyk zullen or nog deze week vyf anderen benoemd worden voor dê overige betigton. Een groot deel der proceduer die aen de beschuldigden moet heleckend worden, is reeds ter grelïio uvtgeschreveii. Den beschuldigingsakt. die omtrent 250 "bladzyden beslaet endoor M. den greffier van h.et hof van assisen mout afgelezen worden, als ook liet arrest van verzending en het hevel der raedkamcr, zal al niet min dan twee zittingen lang duren. Wy vernemen dat hy zal gedrukt en uytgedeeld worden aen de leden van het hof en den jury, om hun toe te laten de debatten nauw- kourig te volgen. De grootste voorzorgen zullen voor de regtbank genomen worden, lederen betigten zal achter hom eenen gendarm hebben, entiabet .zal van zyne medepiigligen afgescheyden zyn door andere agenten der openbare magt, om onnnddelyk alle' geweld te dempen dat tegen hem zou kunnen gepoogd worden door zyne medebeschuldigden, wiens vraekneming tegen hunnen verklik ker men groolelyks te vreozen heeft. Dezer dagen heeft men hel Ivk van 51. Albert De Daenst, oud 39 jaren, greffier hy de regtbank van 1™ acnleg te V- urne, uyt het water getrokken van eenen gracht langs zyncn meersch, op weyuig afslands dier stad gelegen. Hy had zondag zyne wooning verlaten om, volgens zyne ge woonte, naer zyne hofstede te gaen .Men vermoed dal'hy per ongeluk in het water zal gevallen zyn. Hy tael eeue weduwe en Vier kinders achter. Een vreeslyk ongeluk is gebeurd te Edimburg (Schotland), Een sehrbomlyk groot buys, van zeven verdiepingen, is in die stad ingestort. Byua al de inwooners bleven onder het puyn be graven. Dit huys was reeds vorsciieydene eeuwen oud. Heeds hee.t men er 22 dooden er. 12 gewonden van onder gehaeld, en men denkt nog andere lyke'ii te zullen vinden. Geheel de slad is in neerslagtigheyd gedompeld door die ramp, welke zondag om 1 uer des nachts plaets had. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Maendog en dynsdag 25 en 26 november. Het parlement van Turyn heeft zaterdag met eene groote rueerderheyd den oorlogs-decicm gestemd, welken ook aèn alle de overweldigde provinliên zal opgelegd worden. Nieuwe vrucht der verlossing t Garibaldi komt te antwoorden aen de Napolitanen die hem hadden verzocht zich van Italiën met te vei vvyderen. Hv zegt dat hy zal gereed zyn den dag dat Italicn hem zal roepen, én noodigt alle de Italianen uyt dal zy hun zweerd zouden gereed maken. Woensdag 27 November. Te Weenen begint men langs om geruster te zyn wegens de inzigten van Hongarien, en niets kondigt eeue aenstaende bewe ging in dat land. aen. Sedert meer dan een jaer heeft Hongarien min of meer gerekend op eene werkzame medehulp der uylwy- kelingen maer hef schyul dat het thans de oogen begint'ié ope nen, en beter dan ooyt gewaer word dat het 'ollendiglyk door revoltuionnaire gelukzoekers by den neus is gelcyd. Een lid der nationale Associatie van Pestli, M. Kcszo Veynin- ger, heeft zicli zelven willen verzekeren van de hulpbronnen waerovcr de uylwykelingen beschikten. Hy heeft Engeland en 1 taliën doorreysd, en nergens heeft hv dit zoogezegd gaiisoh ingerigt leger ontmoet dat, volgens het zeggen der revolutie n- naire party, met wapens en bagaedgen gereed stond om, hv het eerste teel,en, de Hongaren ter hulp te snellen. M. Rcszo Veynin- ger, den indruk zvuer reys aen den Aait de la Religion medêdee- lencle, doel aen dit blad zeggen dat deze hoop wel de ydelste hoop is welke de afscheydsparty in Hongarien kan voeden. Donderdag 28 November. De diplomatische betrekkingen tusschen Spanje en Piemont zyn afgebroken. M. Tecco heeft zyne paspoorten gevraegd en moest gisteren reeds Madrid verlaten. Het spaensch kabinet had er in toegestemd slechts het deel der archieven van de napel- sche konsulalen af te geven die geen betrek hadden met de poli tiek, maer op voorwaerdo dat het piemonleesch gouvernement zyne eerste notas wegens deze zaek introk. Het kabinet van Turyn heeft daerop geantwoord met van zynen kant te eyschen dat Spanje de nota zou intrekken in dc welke het beweerde wet tigen bezitter te zyn der archieven die door dc napelsehe konsuls aen zyne agenten zyn toevertrouwd geworden. Men is het niet eens kunnen Worden en den pieitionleschen gezant, ingevolge de bevelen zyn gouvernements, heeft zyne paspoorten gevraegd en ze selTens bekomen. Vrydag 29 November. De zaek van hel Dappen-Dal schynt nog niet geeyndigd. Den Bondsraed heeft dezer iaelste dagen wederom twee zittingen ge houden,in welke liy beraedslaegd heeft over eene nieuwe nota, die wegens het voorval aen Vrankryk zal toegesluerd worden. By de nota is het tweede verslag gevoegd der kommissarissen i die gelast geweest zyn met te onderzoeken of het betwiste grond- I gebied geschonden geweest is of te niet. De besiuytselen van dit verslag ztn bevestigend, gelyk men weet, en'dienen tot grondslag aen de vraeg tot herstelling welke in de niouwe-nota, gedaen word. Byaldien deze herstelling geyreygerd word, schynt den Bondsraed besloten te hebben de Zwllsersche Kamers byeen 1 te roepen om hun zyn gedrag en dat van Vrankryk voor oogen te leggen. I De dagbladen melden dal het geschil Ciaidini vereffend is en dat don generoel iiet bevel over hel 4" legerkorps te Koloniën gaet terug nemen. Reeds is hy in deze slad aengekomen. Men schryft uyt Parys aer. den Journal de Bruxelles Sedert dal M. den politie-prefckl het midden-komiteyl der konferentie van den H. Vineentius-a-Paulo ontbonden heeft, zyn I de gedachten der plaetselyke komiteyten wegens hunne hand l having, met zich aen hel bevel van In oclober te onderwerpen, of der bepaeldelyko ontbinding van het midden-Jiomitcyt. zeer I verschillig geweest. Na lange beracdslagingen, ziet hier, naer men in zekere kringen verzekert, hel gedacht dat de overhand I bchaeld beeft het midden-komileyl van Parys zou zich gaen I vestigen 'f zy le 's Gravenhage, 't zy te Brussel, en het zou van daer de Societeyl voort blyven bestieren, om aen den armen den onderstand niet te ontnemen waervan de ontbinding iien nood- zakelyk zou berooven Men voegt er zelfs by dal den voorzitter van hetimidden-koinileyt. M. Baudon, welken geeue kinderen heeft en elk jaer van 6U tot 7U.000 fr. acn het Werk toewyd, zou ver- vcrklaerd hebben dat hy gereed was zich voor het g'roolste deel des jaers naer Brussel te gaen vestigen, en dal hy, even als voorgaendelyk, met de plaetselyke komiteyten in betrekking zou blyven. Parvs, 23 november. Mgr. den bisschop van Nimes heeft den volgenden brief toege zonden aen den minister van openliaer onderwys en eeredi'en- stcn, in antwoord op den briel van M. Rouiand Hzès, op ons herderlyk bezoek, den 10 november, 1861. Mynheer den minister. Ik vat het minste gedacht niet op van my te bedroeven of mv le beklagen over bet antwoord dat Uwe' Excellentie my met eygen hand heeft geweèrdigd te schryven, onder dagteckening van S novemberJk bedank u weleer om dat gy hel in den Moniteur hebt doen afkondigen. Indien uwe beoordeelinger, streng zyn, zyn er dry groote uvt- spraken op dewelke ik mot eene volkomcn'e zekerh'evd rekeiic, om my te onlslaen van de strengheden die Uwe Excellentie my toepast. Daer is de openbare denkwyze der ware Cotholyke wereld, die niet zal wachten van uyispraek te doen tusselie'n de gemalig- heyd die in uwen brief uylsehynt en de geweldigheden waer van ik my hebt pligtig gemaekl. Daer is de geschiedenis der Kerk, regtbank voor de welke de mchthaerlieyd uwer verwytingen gewis aen myne duysterheyd de eer zal verdienen te versehynen zy zal zeggen of de ouile geestelyklicyd zich moet gelukkig achten over de loftuylingen welke Uwe Excellentie liaer toezwaeyt, en of ik zelf, die byna alle dagen die gelieugelyke memorial lees en herlees, de kalmte en de weerdiglieyd barer tael vergelen heb. Daer is evmjelyk de regtbank van God, alwacr gy'zult hooren of ik wezemlyk nooiiig gehad heb, na zelfs verre "afgeweken te hebben van het onderhouden der welvoegelykhcden, door Ihve Excellentie leruggebragl te worden op de wegen der wysheyd en liefde. Deze dry groote vooruytzigtcn maken voor myn geweten een roemryk legengcvvigl -uyt aen de toejuyehingen met dewelke don Conülut'mmet en den Siècle niet zullen nalaten de schitterende blaem te onthalen van welke Uwe Excellentie my weerdig ge oordeeld heeft. Aenvoerd, enz. Begeerig om acn hunnen eersten herder de bewondering te beluygen welke zyne aposteyke kloekmoedigheyd hun inboe zemt, hebben de inwooners van Nimes bom een schitterende eerconlhacl gedaen. Ziehier de bezonderheden ten dien aungaen- de aen den Aait de Ia Religion medegedeeld Nimes, den 22 november 1861. a Mgr. Rlantier in zyne bissclioppelyke slad tcrugkcerendè, na eene lange herderlvke omreys in zyn bisdom, heeft gisteren een prachtig eeronthael ontvangen. De oatholyke bevolking van Nimes was hem tegemoet getrokken; zyn rytuyg, ganscb met bloemenen lauweren bedekt, wierd als door'(ie menigte opge nomen, geestdriftige geroepen van Leve Monseigneur wierden aengeheven op alle de boulevards en in alle de straten welke onzen liooggeêerden prelaet doortrok. Men drong rondom hem, men vroeg hem zynen zegen en elkeen knielde neer. Do geeslelykhcyd van alle de parochiën stond hem aen den ingang der hoofdkerk af te wachten Mgr. Plantier is aeustonds op den predikstoel geklommen, en heeft met eene brandende welspre- kendlieyd zyne diepe herkentenis betuygd aen de menigte ge- loovigen welken de kerk oppropte van daer is hy processiege- wys naer zyn paleys gelcyd, alwacr M. den vi'karis-generael d'Alzon zich liy Zyne Hoogweerdigheyd aeiistelde als den tolk der gevoelens van eerbied en liefde die alle de pricslcrs des bisdoms bezielden. Dc toegangen der hoofdkerk en van het bisschoppelvk paleys zyn geenen oogenblik opgehouden geweest van door gen darmen, polilie-kommissarissen cn agenten bewaekt te worden. Des avonds duerde de betooging nog voort. Werklieden, die door hun werk l'huys gehouden waren geweest, hebben zich rond 9 uren vereenigd, ten gelalle van diïyzeud lol twaelf honderd, op den koer van hel paleys, cn hebben op nieuw de geesldriDige geroepen van Leve Monseigneurbeginnen aenheffen. Zyne Hoogweerdigheyd is welhaest in hun midden verschenen cn heeft hun het woord toegestiièrd met dié goed- hevd welke hom hy de werklieden onzer voorgebergten zoo volkslief heeft gemaekt, tl Onder een gouvernement dal het algemeene stemregt tot grondslag heeft genomen, hebben diergeiyke betoogingen oen hoog belang immers, 't is het volk, het o'pregt volk, dat zich rond zynen bisschop heeft aengesloten en hem met liefde lieert toegéjuycht, om hem de beledigingen eener zekere dagbladpers te doen vergeten. Den Droit, na de nota van den Moniteur over de aenhonding Van Jud opgenomen le hebben, voegt er by it Het is zeker dat er eenen persoon le Monlélimarl is aenge- houden en naer Parys gerigt, alwaer hy heden om 4 uren des morgends is aengekomen maer ongelukkiglyk, dezen persoon is Jud niet. Men schryft uyt Sorèze de volgende tydingenDen Eerw. Pater Lacordaire is overleden gisteren 21 november, dag van O.-L.-Vrouw Presentatie, ten 9 1/2 ure des avonds. •t Dezen nacht heeft men het lyk in de kapel der Zusters ge dragen, alwaer het tentoongesteld ligt, gekleed in zyn kloos- terlyk gewaed. Zyn aengezigt draegt de teekens van "een hevig en tang lyden, maer levens ook van eene wonderbare kalmte een grim van eiigelaelitigen vrede geeft aen zyne lippen een» boveniiaiuerlyke uytdrukking, die den blik der aenschouwers verrukt en de ziel vertroost. Men schryft uyt Napels, 15 november, aen de Patrie va Parys tt Het zyn thans niet meer de revolutionnairen die zich tegen liet piemonleesch gouvernement verzetten en eiken nacht pro- klamaliën en beledigende schntlen op de muren der stad aen- plakken maer ook do mazzinisten scharen zich aen hunne zyde en loonen op hunne manier hoe toegenegen zy den edeldenken- den koning zyn. Gy weet dat die mannen hunne beloogingeii ineentn en ook krachtdadig uylvoeren. Oordeel liever Verleden zaterdag des morgens vroeg, vond menbuyten de Capuapoorl, tegen de herberg Boveri, op den nieuwen weg van Capua di Monlo en op den dag van Maria Theresi vier plaasteren standbeelden van Victor-Emmanuel. Zy waren de oogen uylgesloken en de holten waren met bloed bedektook ivas er een gal in het voorhoofd, hetwelk door eenen geweer kogel scheen gemaekl te zyn de ooren dier standbeelden waren insgelyks met bloed besmeurd het gelaet derzelve Was bevuyid, lerwyl den baerd verbryzeid was: Aen een koordje hing "een bord waerop de volgende woorden geschreven waren Deu god- deloozen man Leve Garibaldi h Do mannen uyt het volk wierden diteers'. gewaer, zy gingen er aenstonds kennis van geven aen de naburige wacnt. üevvyl den koimnissaris er zich echter op dit oogenblik niet bevond, wierd er besloten den Investor met een groot getal karabyniers héén te zenden. tl Nauwelyks waren dc karabyniers lor plaets gekomen of zy begonnen met een der standbeelden weg le halen zy schaften zich eer.e lange leer aen en lipten den opgchangenen naer bene den, liet gezigt van dit bebloed standbeeld maekte zulk eenen indruk op het gemeen volk, dat het grootste gedeelte van het zelve tie straten begon te doortoopen, roepende Leve Frans II Het standbeeld hetwelk tegenover de herberg Boveri hing wierd slechts omtrent acht uren 's morgens ontdekt. Een groot getal karabyniers en nationale wachten 'kwamen ter plaets. Het standbeeld was zoo hoog opgehangen, dat men gedwongen was twee leeren aen elkander te binden. Na vele poogingen "gelukte men er in hetzelve neêr te laten. <i Men gebrüykte hiervoor zooveel tyd, dat het volk zich in groole menigte verzamelde en aenschouwer was van dit zonder ling schouwspel. Toen liet standbeeld neergelaten was, wierd hetzelve naer liet wachlhnys der nationale wacht van San-Gio- vanni gedragen. Ten eynde te beletten, dat or eene groolere ruehtbaerheyd aen do zaek gegeven wierd, verbryzelde eenen serjant met zynen sabel het standbeeld in duyzende stukken. Ziehier hoe de Monde de inneming van Salandra door de koningsgezinden, verhaelt Toen zy te Salandra, een stadje van 3000 zielen, gelegen in het gebergte, waren aengekomen, bood de mobiele wacht onder het bev,el van eenen officier, genaemd Gervasi eenen wanhopigeii wederstand men vocht in de straten. De vrouwen goten van de daken cn uyt de vensters kokend water op de mo biele wachten, lerwyl hare mans, zonen en broeders welken zich met de koningsgezinden vereenigd hudden, in hunne gele deren streden, onder het geroep van Leve Frans 11 Weg met de Piemonlezen Dood aen de verraders De mobiele wachten wierden verslagen en uyt»eroevd en Gervasi, hunnen bevelhebber, nam de vlugt, wierd g'evat en'on middelyk door den kop geschoten. BL'RGEBLYRE.Y-STAIYD. GEBOORTEN. Mannelvk 5 Vkouwel. 7 HUWELYKEN. L. De Buck, .vprklnygkiindigen, met M. Meerman, tonder heroeu D. \an Impe, landbouwer, met J, Boel, landbouwster, R. Schocknert. 7 dagen, Bnrgt. P. Van Audenhove, 6 «Japen Schaer- !T- m Haenk'Jlettme,,er' 28 j- Schaerbeke.- M. Claesser., 2 j. M\lbeke. - P Sergnnt, vrouw Moerenhout, kantwerkster, 38 i Brabantstraet. E. Porrian. man Van der Meulen, kaevwerker 59 i lloogevesteu. A, Da^ns, 2 maend, Vryhevdstraet. Librecht 4i Mylbeke. F Huylebroeck, J maend, te Wetleren overleden. 0p Zondag Si-Elov, namiddag om 2 uren te beginne», voor Akkcrhalam Hoppeboor, Byl, Schip, Houweel, Braek, Houwmes UNDgiSÜE^A^t^^£F'aCtSt W°rde"' By HUYS te Huren. Een schoon cn gerieflyk HUYS, gestaen en gelegen le Aelst aen den Moiendriesch, Zich te bevragen by lit. j. B De Vos winkelier in de Leopoldslraet te Aelst. VAN BüOMEN TE OKEGEM, Den Notaris LEENAERT, te Meerbeke, zal ten verzoeke van den Eerweerden lieer Van Vreckem, op Donderdag 12 December 1861, om 9 uren's morgens, in den bosch van hel hof le Rief. te Okegem, openbaerlyk verkoopen 84 zuyvere CANADAS hebbende alle eene dikte van 2 1/2 tot 5 1/3 meters. 16 ABEELeN. 12 ESSCHEN. Gewoone voorwaerden en tyd van betaling mits goede borgen te stellen.

De Denderbode | 1861 | | pagina 3