Onze slotrede of zedeles. PRYSDEELING DER ZONDAGSCHOOL. •Cathode reJigie, sedert versclievdene eeuwen, uylgebraekt Ihebbeiu Ziethier, Landgenoten, deze onbetamelyke ■Zedéles die gy ook voor eene voorzegging moogt nemen 13e ze.deles die uyt deze beraedslaging te nemen is, is'éat, door de protestatiën hier uvtgebragt, de Catholyke party bewezen heeft dat zy den zin en 't verstand niet meer heeft van de gebeurtenissen. Noch in Belgiën, noch in Italiën, noch in Vrankryk zult gy meer besturen, gy zyt in den weg niet dien het menschdom bewandelt •i om het te gelevden, moet men zyne noodwendigheden zoo sto/felyke als zedelyke begrvpen, gy begrypt ze niet, gy zyt blinden die klaerziendeü wilt' geleyden deze beraedslaging heeft zulks volmaektelyk bewezen. Men ic zal naer uwe prolestatiën niet luysteren en elkeen zal maer eene zaek bekennen, uwé magteloosheyd De uer uwer dood is geslagen Indien iemand gelezen heeft 't geen men, in 1790, ill den klub der Jacobins, te Parys, uytkraemde, indien men somtyds het schimpschrift, l'Ami du Peuple gezien heeft, 't welk, ten dien tyde, door den goddeloozen Sansculotte Maral, uytgegevëu wield, daerin Tind men juvst dezelfde zinsneden en schandalen. Maer wat is er op al die schoone redevoeringen der Jacobins gevolgd De vermoording van Lodewyk XVI op bet schavot, de guillotien in permanentie, de wet der ver pachtten, dediel'te der kerkgoederen en der eygenaers die uyt Vrankryk en Belgiën verjaegd waren etc. etc. En welk is 't eynde dier Jacobins en Septembriseurs geweest? Byna allen zyn vreeslyk en gelvk onredelyke dieren ge storven En wat is er van de Catholyke Kerk geworden Na de bloedigste vervolging, is zv schitterender dan ooyt heropgestaen, en Hoornen, in plaets van het slagtoffer te wezen van het Sancnloltenniacjonnismus, is regt gebleven en staet nog regtZoo zal 't wederom wezen, want niet te vergeefs heeft Christus tot zyne Kerk gezegd Ik zal met U wezen tot het eynde der eeuwen, en de poorten der helle zullen tegen U niets vermogen In ons laetste N' hadden ivy vergelen een woord Ie zeggen over de zoo pleglige als ryke prysdeeling welke, dynsdagder verledene week, acn de lalryke kinderen onzer bloeyende Zon dagschool gedaan is geworden. Deze feesl van ware christclyke vryc liefdadigheyd nam nenvnng met eene solemnele mis, oniler welke den zeer eerweerden heer Ost, kanonik en professor in het bisschoppclyk Seminarie te Gend, eene hoogst merkweerdige en kruymige aenspraefcVsdo omslandigheyd loepasselvk, lieert uylgegalmd, welke aunspraek "eenen diepen indruk op tie aenwe- zigen gedaen heeft en de achtbare bestuerders, meesters, meepterssen en verdere weldoeners der Zondagschool zal op wekken in hunne noovl genoeg geprezene naéstensliefde te volherden en, mogelyk zynde, nog meersen Ie vuren. Na de mis is Z. II. den Bisschop van Gend de prysdeeling komen voorzitten en heeft den hoogst eerbied.weerden Prelael met onze achtbare Geestelvken en Kerkmeesters met eene vadcrlyke goedheyd de pryzen uvlgereykt daerby nog menigvuldige aelmoesen voegende. Er zyn in de twintig honderd pryzen, bestaande namelvk in kielen, broeken, mantels, kleederen, doeken, voorschooten, ecbarpen, boeken enz. uylgetleeld geworden. De pryzen waren schoon en van zeer goede hoedanigheyd en komen alle jaren geluygen dat, na mate de behoeften aengroeyën, de voortrelfulyke weldoeners'der Zondagschool ook hunne liefdadige giften welen te re"elen en onzen zeer eerweerden Herder zyne poogingen weet" te ver dobbelen. Aen allen dan, in 'I algemeen, en aen elk van hun in 't byzonder, sturen wy onze grondhertige toejuvchingen en dankzeggingen toe, dit wel in naem der chrislelyke* opvoeding, welke, op onze dagen, zoo dringend noodzakelyk is, bvzonderlyli onder de ongelukkige armen, welke hunnen 'voornamen trobst voor hunne ellenden en hun lyderi in den Calholyken Godsdienst konnen en moeten zoeken. Het onnoozel Verbond lau Avis! Konu in zyn laetste N'protes teren tegen het artikel dat wy over veertien dagen, nopens het ministerslactum, welk men belagchelyk de troonrede- noemt, hebben afgekondigd. Indien een blad van eeriige weerde daertegen kwam protes teren, wy zouden met kracht de prolestatie beantwoorden maer nu dat het slechts Gummarus De Vos is, uylgevcr van liet Verhoud van Aelst, woonende in de Nieuwstraet, in 't oud huvs van den bermhertigheydsberg, willen wy noch tvd noch plae'ts verspillen om de ellendige knoeyery van een hol en ziek hrevnlje te wederleggen. Wy stroeyên geene roozen voor de zwynen', die taek laten wy aen sullen die te simpel zyn om verloren arbeyd en moeyte te begrvpen. Men aenscbouwt niet als onwaersehvnlyk, in eenige goed ingelichte kringen der hoofdstad, dal 'liet' eerste gevolg der redetwisting die in de Vertegenwoordigers-Kamer konu plaets te hebben ter gelegenheyd van de herkenning des koningrvks Italiën, de afbreking zy onzer diplomatische betrekkingen met hot hof van Hoornen. Men bemerkt dat de aenkomst van den nuntius die M»r. Gonella te Brussel moest komen vervangen, onbe'paeldelyk is uytgesteld. VOORZEGGING VAN KONINGIN HORTENSE. M. Crétinau Joly beeft gezegd dat liy in het eertsdaegs uyt te geven tweede deel van zyne geschiedenis van hel liuys arri Or leans, eer.en onuytgegeven brief van koningin Hortensc zal mee deden, wacrin deze, over haren zoon, den tegenvvoordigen kev- zer schryflWord bonis ooyt keyzer van Vrankryk, d°an heeft hy maer vyftien jaer noodig om Vrankryk te ruïneren. Inderdaed hy heeft Vrankryk reeds voor twee duyzend richt honderd millioen in de kleêren gesteken. CORRESPONDENTIE. Bésten Vriend V. W. Ik zal u de naesle week over het werkje in kwestie schryven. Otizen goeden vriend G. had de commissie gedaen, maer met onze verhnyzijig heb ik te wevni" tyd gehad. - Ontvangen van M. M. te K. 6 fr. Geachtten vriend 1!., ik kan de besluylselen van uwen brief niet aennemen. Ik zal wel- eens de gelegenheyd vinden otn u persoonlvk dacrovcr te spreken. SCHRIKKELYKEN BRAND TE ANTWERPEN. Men schryfl uyt Antwerpen, 3 december Eene nieuwe en schroomlyke ramp komt onze stad te bedroe ven. De belgisclie raflinade en den entrepot St-Felix, een groot en prachtig gebouw nog maer onlangs opgerigl, zyn niet meer dan eenen hoop pjiynen. Eenen brand dezen morgend ten 6 uren uylgeborsten iu het eerste gesticht, heeft alles verslonden. Den entrepot was van de raffinade afgescheyden door een straetje, en desniettegenslaende heeft het vuer er zich aen overgezet met de snelheyd van dfjji bliksem. Tot overmact van ongeluk schynt hel zeker dat twee kapo- rnels en cencn douanier er het leven verloren hebben. D ze ge stichten staen op de zuydka.ey van den groóten Dok, en eeïten oogenblik liepen de schepen die daer lagen het grootste gevaer. Om 9 1/2 ure waren alle de poogingen gerigl om de overdakkon te bevryden die tot guano magazynen dienen en naby den entre pot staen, als ook lied groot houten gebouw voor de koopwaren van den yzeren weg, 'l welk men vreesde te zien instorten onder den val van den achtergevel van den entrepot. Wy nemen uyt do antwerpsche dagbladen nog de volgende byzonderhedeu over, wegens den onbesehrvfelvken brand die mnendag avond den vuerinolen aen den Grooten Dok en het daernevensstaeude Entrepot SI-Felix totael vernield beeft. r was 5 1/2 ure toen het vuer zieli verklacrde in de uytgo- strekle gebouwen der bclgische-antwerpsche suykerraffineerdery doorgaens den vuerinolen genaemd. De troepen van bet garni zoen en de pompiers, ter plaots gesneld, begonnen onmiddelyk alle mogelyke reddingsmiddelen in te rigten, maer op min dan een half uer bad den brand zulkdanige evenredigheden bekomen dat er aen geen blusschen meer te denken vielbel was eenen onmeetbaren gloed, die lange kolommen vuer opwaerts joeg, welke gansch de stad verlichtten. De pompiers en de soldaten tot het blusseben gebruykt, kon den alsdan niet anders meer verrigten dan-de nabystaende ge bouwen te redden, namelyk het Entrepot St-Felix, de magazynen der raffineerdery en het houtmagazyn van MM. Bex en Yerbert. Elf brandspuyten wierden daer toe in 't werk gesteld. Deze poogingen wierden gcdeelielyk met goeden uytslag bekroond. De magazynen der raliinado als ook het houtmagazyn wierden met eenen wonderbaren spoed geiuymd, en men was in het volle werk om ook den Entrepot te ruyineng toen, om 7 i/2 ure, den brand ook in dit gebouw met hevige woede uylborst en weldra gansch het gebouw innam. Alsdan steeg er oenen kreet van droefheyd en algemeenen af schrik op wat gaet er geworden van de ongelukkigen die op de hoogste verdieping, de 7% geklommen zyn. Hel geroep van redde zich wie kan doet zich hooren de trommel roept de werkers terug maer helaes indien een deel dor werklieden den tyd gehad heeft om langs door de vlammen weg te vlugten, wal verliezen liebbcj) wy niet te betreuren Het eyfer der slagloflbrs is nog met wel gekend, maer met droefheyd bestatigen wy dat onder hen zich bevinden MM. Sloop, Airsch, den kaporael der pompiers Willemsen en den pompier Naulaerls, en bovendien nog eenen serjant en vier soldaten. Echter bevestigen wy niols wegens het getal der militairen die in de vlammen gebleven zyn. Men noemt nog MM. Smets doua nier, De Deuls en Kiohe, bedienden in den Entrepot, die men gisteren morgend nog miste.. 'T was ten 7 uren 35 m. dat het vuer uytborst in den Entrepot St-Felixten 8 uren min 10 minuten stortte den gevel des ge- bouvvs in met een vreeslyk gedruys, dat de menigte deed huyve- ren. Dus was een enkel kwartier uers voldoende geweest om volkomentlyk en zonder hoop van iets te redden, een gebouw te vernielen dat men utiverbrandbaer had verklacrd. Het scheelde weynig of men had ook eene algemeene vernie ling in den Dok te vreezen de malroozen der aldaer liggende schepen hebben de meeste moeyte der wereld aen den dag moe ten leggen om alle brandgevaer te verwyderen reeds waren er die hunne zeylen begonnen te branden, en in de beweging door bet verplnctsen der schepen veroorznekt, heeft men ongelukkig- lyk ook het verlies van eenen man te betreuren. Vvf malroozen in 't water gevallen, zyn kunnen gered worden. Térwyl men aldus overal voorzorgen nam, bleven de inwoo- ners dor liuyzen die langs het houten overdak van den yzeren weg staen, niet werkeloos. Elkeen verhuysde in vollen spoed zyne meubels. Eene dame die nevens de rafflnadery woont en daegs te voren in 't kinderbed gekomen was, is van haer bed moeten genomen en met eene vigilante naer haer ouders huys gevoerd worden. .Met een woord, hel ramptoonoel maekte een tafereel van verwoesting en weedom uyt, dat nimmer uyt het ge heugen zal gaen dergenen die het gezien hebben. Rond8 1/2 ure was den brand ingesloten en men mogt de hoop koesteren dat geene andere gebouwen dan de raffineerdery en den Entrepot de prooy der vlammen zouden worden. Rond 8 uren had men de spuyten van .Meehelcn en Brussel ontboden. De pompiers van Meehelcn kwamen ten 10 uren aen met eenen byzonderen treyn, maer op dit oogenblik was alle gevaer ver dwenen. Het vertrek der pompiers van Brussel wierd by telcgraf uyt Antwerpen tegenbevolen. Ziehier nog eenige inlichtingen tot vollediging der voren- staende Het vuer schynt begonnen te zyn in de bureelen der suyker-rallincerdery alle de gebouwen van den Entrepot en der ralïinade zyn vernield. De muren zvn ingestortden achtergevel staet omgebogen en drcygt in te vallen, en in zynen val liet overdak van den yzeren weg te vermorzelen. De antwerpsche suyker-rafiineerdery was verzekerd voor eene som van 2 millioen door verscheydede belgischc, fransche en duylsche kompagniën, en namelyk door alle de kompagniën van Antwerpen. Den entrepot was verzekerd-voor 7 tót 8. millioen door een getal kompagniën, en namelyk door hollandsche kompagniën, die incest by die ramp zullen te ly'den hebben. - Eenen brief uyt Antwerpen, gedagteekend-maendag avond, 10 uren, meld het volgende Bcyde gebouwen stonden de breedte der kaey een 15 me ters van de schepen, waermeê den Dok vol-lag. Hadde er een schip vuer gevat, het ware op een omzien met alles wat onze haven behelsde, gedaen geweest het heeft byna niet gescheeld. want ik heb met eygene oögen een stuk zévl in vlam gezien maer 't scheepsvolk, vlug en roekeloos als duvvels door den gloed verlicht, rukten bet af en ploften het in het water. Men kan zich geen denkbeeld maken van de beweging en de kommando geroepen op al die schepen het mastwerk krielde van volk. Gelukkiglyk heeft men al die vaerluygen zooveel mo gelyk naer den overkant van den Dok gehaeld, alwaer ze nu als planken nevens elkander liggen, zoo dat er tusschcn hen en den brand eene waterruymte is van meer dan 50 meters. Heel de stad is te been een geacht koopman, die in dees ge val eer. bevoegd beoordcelaer is, zegt my dal er reeds om tien millioen kan verbrand zyn den entrepot lag vol met de kostbaerste koopwaren, waeronder veel graen," en by eene hoogte van acht of tien verdiepen had het eene lengte van onge- I veer 200 meters, op eene oerizienlykc breedte. Hel was nog maer eenige jaren nieuw uyt den grond opge- bouwd en was zoo schoon van bouwtrant als stork van muren gewelven en gebindlen, niettemin, wanneer al het brandbare f goed dat er in lag, als suyker, ceder- en mahoniehout, in vuer stond, stortten de verdiepen en den vooregvei kort na elkander in. mei een omzettend gedrnysch. Op dezen oogenblik schynt men den brand meester op al de omliggende gebouwen, hangars, magazynen, enz., staen pom piers en malroozen, met sptfvlen op de daken, er word onop- houdelyk zooveel water mogelyk gepompt. Men spreekt van een aen lal soldaten dre onder zulke instor tingen vermorzeld of door den rook verstikt, geworden zyn. Ik heb soldaten uyt de poorten van het gebouw zien loopen, huy- lende dat kameraden er waren dood gebleven en zeiven humie verbrande handen en armen toonende. Men heeft ook eenen man gezien, die byna verstikt was geweest, zoodat hy al bloedspu- wende nyl hel gebouw kwam geloopon. Den brand is in den vuermolen de grootste suykerraffinecr- dery der stad begonnen, men zegt in den- achtermiddag, doch t was eerst rond 5 uren, dat de vlammen- tot eene ontzettende hoogte sloegen en den Entrepot aenrandden, cn sinds dat oogenblik ging de vernieling met eene verbazende snelheyd op een vierkant van wej 200 meters brandde alles te gelyk. Wy ontleenen aen de antwerpsche dagbladen van 4 decem ber nog de volgende nangten over den brand die de belgische- antwerpsche suykerraflineerdery en den Entrepoi St-Felix in asch heeft gelegd. De ramp zal volkomen zyn. Van gisteren avond' ten 6 uren heeft men bemerkt dat bet vuer zyne verwoestingen aenrigtte in de kekiers van den Entrepot St-Felix de schroomlyke menigte koopwaren die in die kelders gestapeld liggen (wv geven er I verder de opneming van) zullen dus ongelukkiglvk mèdevernield: zyn. Sedert gisteren avond stygen schroomlyke "massas zwarten, en dikken rook- op nyt de keldervensters van tyd tol tyd slaen. j de vlammen er tussctien en komen tot tien meters hoogte de no*-, regt gebleven muren zengen. Het hert hloed voor dit tooneel vau verwoesting. De gewelven van do kelder» der suyker-raflinoerdëry zyn in gezakt, hel smokend on gloeyend pttyn mederukkencle daer heefl hel vuer veel van zyne' kracht verloren. In den morgend is er eenen schroomlyken muer van dén En trepot St-Felix met een ontzettend gedruys neergestorthy heeft i de kappe van een nabystaende magazyn vermorzeld. Veel andere muren dreygen nog omver Ie vallen. Wy mogen ongelukkiglvk niet zeggen dat er maer vyf dooden- zyn 't is thans stellig dat het getal slagloffers veel grootet is. en met afgrvzen moeten wy zeggen dat,"volgens de laetste bere- koning, er twaelt tot vyftien persoenen in don Entrepot moeten gebleven zyn op hel oogenblik dat den brand met zulke Wikse. mende snelheyd gansch het gobouw innam. In alles wat die droevige zaek betrell, legt de militaire-over- heyd de grootste beseheydenhoyd aen den dag. Inlichtingen, die wy nauwkeurig 'mogen gelooven, verzekeren ons dat zeven mannen van versehillige wapens die op het ramptooneel ge weest zyn, sedert dien gemist worden. Men spreekt nog van twee werklieden die men in den Entrepot heeft zien gaen en die er niet meer zouden uytgekomen zyn. Ziehier de opgaef van de koopwaren, die men vermoed in den Entrepol St-Felix gelegen te hebben 100,000 hekloliters giaen 1500 Fot 1700 balen wolle 950 vaten tabak 400 kisleu korinteu 1000 blokken akajou 200 vaten pottjsch 300,000 kil. yzer in staven; 1000 kil. kisten versehillige koopwaren; 500 balen vlas en werk 1500 kisten suykur5000-balen ryst4000 droogc huyden 500 balen kolft. In de kelders van hetzelfde gestichl liggen omtrent 200,000 kil. katoeuzacrl100 vaten tabak eene partv akajou - f 50u gezouten huyden 100 vaten puymsteen 150 balen vlas- denhet150,000 kil. vcrwhout 500'vaten terpenlyn-olie 250 vaten harst2500 zakken guano 200,000 kil. kopererts. M. Van Damme, onderpastor te Meerendré, is benoemd tot pastor te Moortzeele. Een besluyt van 22 november luyd dat, te rekenen van 1 January aenstaenöe, de kaerten af te leveren krachteps hei besluyt van 3 february 1848, geen regt meer zullen geven om langs du wegen te wandelen buyten de «taliën, en dat den too j gang dezer laetster. zal bepaeld zyn tol de deelen die voor den dienst der reyzigers bestemd zyn. Men schryfl uyt Ninove, 3 december Eenen groolen brand heefl dezen morgend rond 7 uren de 1 garenfabriek der wed. Van Opdenbosch-Beeckman, dezer stad in assche gelegd. Het verlies mag op 30,000 fr. geschat worden, i Alles was verzekerd. Woensdag laelst, binst den nacht, is er eene diefte met inbraek gepleegd in de pastory van Eenaeme. De dieven hebben eene geyl cn dry konynen gedood en medegenomen. Woensdag laetst heeft de weduwe Cortvriendt, landbouw ster te Yzendyke, eenen brandbrief ontvangen, die den post- I stempel droeg dier gemeentp en haer'beval van eene som van 800 guldens te dragen naer eene aengeduyde plaets. Vrouw F Cortvriend heeft onmiddéljfk de gendarmerie' verwittigd, welke den volgenden nacht is komen in hinderlaeg liggen rond de I pachthoeve doch niemand heeft zich vertoond' om de geeyschte i som te komen halen. Daer komt eene kommissie gelas.t te worden met de her- t vorming...., der postzegels. Eenigen tyd geleden is eenen onder- scheyden photograf, M. den minister van 's lands werken gaen j vinden en heeft hem de zegels getoond die door het photogra- fisch stelsel waren nagediaekt, en wel zoodanig dat het omno- j gelyk was dezelve van de echte zegels te onderscheydcn. Men I verhoopt die namakingen te voorkomen met de zegels" verheven of uytspringend te maken, gelyk zulks reeds het gëvai is in veel i landen. In zyne zitting van 23 november, heeft den gemeenteraed van St-Nicolaes eenpariglvk en met toejuyehingeu besloten dat i er aen M. Van Overloop, gedeputeerden van het distrikl, eenen brief zou geschreven worden, om hem te bedanken over de door t hem aen het distrikl bewezene diensten. Den 2 dezer heeft op het stadhuys te Brussel de 6e trekking plaets gehad voor de gcdeeltelyke aflossing der leening van 7 millioen franks (1856). De volgende obligation zyn met premiën uytgekomen N° 64876, niet eene premie van 25,000 fr. Not 2550, 33692, 6072-2, elk met eene premie van 10,000 fr, N° 15686, met eene premie van 4000 fr. N°' 1204, 35729, 38385, elk met eene premie van 1000 fr. N»s 6761. 7753, 8024, 9269, 11358, 26030, 29098, 38677, 39265, 39755, 61206, 68828, elk niet eetie premie van 500 fr, Nos UOOt, 12139, 25175, 26281, 27287,37533, 38177, 45656, 57003, 58362, elk met eene premie van 400 fr. N°' 3988, 14012, 14478,15.158, 17282,19354. 25619,25730, 54101, 66148, elk met eene premie van 200 fr.

De Denderbode | 1861 | | pagina 2