ZOYDAG 3 JANUARY J8G2. ZESTIENDEN JAEBGANG - Nr 801. Vertrekuren nvt de Statie Aelst NAER: 0 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. UT BELAXGRYK BERIGT. AELST, den 4 January 1802. ST-PIETERS-PEXXIXG. Wat zeggen de Sectarissen meest Daerom niets min gedaen Iets merkweerdig. Den Burgemeester op het stad huys, den Pastor in de kerk, en de Ministers in het ministerie. Waerom die nieuwe wetten Dendenn. 5-20 8-25 11-55 12-30 3-10 6-10 EE Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00— Lokeren 5-20 8-25 12-30 6-10 »-00. jj 3-10 6-10'le klas langs Dendermonde. Brussel 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. jj Kortrvk, Mousoroen, Rvssel(langs Lede) 8-25 Mech. Brus. Antw. 5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 12-30 0-00 3-10 -6-10. Leuv ThienLuvk 5 2 8-25 12-30 3-10 6-10 8 Doornyk, Rvssel (lnngs Ath 7-45—5-45-0-00 Verv LandStTriiyën,5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 Nin. Geernrdsb. Ath, 7-45 2-30 5-45 0-00. Gend S 25—12-3*0—0-00—3-10—6-10—8-20 Bergen, Quievrain 7-45—0-00— 2-30 —5-45 VAN ANTWERPEN NA ER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-00 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-20 9-00 10-20 2-45 5-50 0-00. Te leob staen al de konvoys. Te iof.cem staen den* vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-35 0-00 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te «ÏSECEM stil al de konvoys uytgenonien dezen vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00's avonds en van Dendermonde ten 0-00's morgens en 0-00's avonds. Staen te Santbergen deverin kken uvt Ath 6-40 10-10's morg. 4-35 en 0-00 '6 avonds. Vau Denderi enw 0-00 8 10 *s morg. 2-50 6-00 en 8-50 des avonds. CU1QUE SUtJM. VAN LOKEREN NAER t Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 12-15 - 3-000-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-104-350-00. Lessen. GeeraerdshergenNinove. Aelst, 6-4Ü0-0010-104-350-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-4010-It -4-35 O-OO. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-35 0-00 VAN CP.ND NAER Audennerde, 6-25 9 30 1-35 7-4o naer Aelst, 7-00 11-30 00 2-20 5-00 74 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 11-40 2-2u 5-20 - 7-30. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (I. Aelst) 7-15 00-00, 2-00 5-15 7-45 (I. Mech.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40. Aelst, 7-15 7-55 2-03 2-00 5-15 7-45-, DEN DENDERBODE Van lieden af zyn de bureelen en de drultkery van den DENDERBODE verplaetst in het ingaen der MOEEN- STRAETdigt by de groote Meikt, het derde huys voorby het Stadhuys. Men zal er zich voortdurend belasten met het perveerdigen van alle drukzaken. Dm; die den val wenschen van den Apostolyken Stoel zyn thans in gramschap ontsteken tegen de Catholyken, die het tvdelyk gezag van den Paus willen ondersteunen. Telkens dat den Paus of de Bisschoppen eenen oproep doen tot de celoovigen, ter ondersteuning van dit gezag, hooren en zien wy de onverzoenlyke vyanden der Kerk in woede uytschielen, protesteren en honderde intriguen gebruyken om de Catholyke mildheyd te doen verflauwen en dien edelmoedigen geestdrift voor de zaek des Pauzes uyt te dooven. Die haetdragers tegen God en zyne Kerk deynzen voor geene leugens, hoe dwaes zy ook zyn, terng, laster en verfoeyelyke aentygingen van alle slach worden in 't werk gesteld tegen de Catholyken, die vrywilliglyk en zonder den minsten dwang, hunne geldelyke ondersteuning schen ken acn de zaek des Apostolyken Stoels, die de zaek is der beschaving en van 't behoud der samenleving. Ja, den St-Pielers-Penning is eenen akt van geloof, eenen onderstand voor de samenleving, eenen sterken hiuderpael tegen de vreeslyke ramp welke de boozen thans voorbereyden. Dit is de oorzapk van de schuymende razernv welke de sectarissen van dezen tyd tegen deze Catholyke en geheyligde offergift laten blyken 't is dan aen ons, Catho- Ivken, dit bolwerk te verdedigen en te versterken door namelyk onze mildadigheyd te handhaven of te vermeer deren Vol schynheylige bekommernis voor de noodlydende, komen de mafonniefce sectarisserf ai tyd met hunne zelfde schynredens voor den dag. Hun voorriaemste argument is dat alles wat men voorden St-Pielers-Penning geeft, aen den armen onttrokken word, dien wy echter, uyt broeder- lyke liefde moeten helpen. Dees hypocrieteliedeken kennen wy van over lang die gasten spreken gedurig van de armen en ongelukkigen te helpen, hunne woorden zyn daeromtrent vol honing en suyker, maer zy verschillen oneyndig van hunne daden. Op dees teenémael versleten liedeken valt maer eene antwoord namelyk hun te vragen wie er meest de armen, de gebreklydendèn, do ongelukkigen helpt, vertroost en livstaet, de Catholyken of wel de ma?onnieke sectarissen, deze die de zaek van den 11. Stoel voorstaen en hulp bieden, of wei deze die ze verdrukken vervolgen en lasteren? Als deze ellendige schvnheyligen ons 't Evangelie komen aenlialen om 't werk van St-Pielers-Penning te kritikeren, als zy het glas water, aen den armen gegeven, bybrengen, dan zouden wy er hun de woorden konnen nevenszetlen van Christus die de hevlige vrouw prees en goedkeurde omdat zy zyne Goddeiykè voelen met eenen kostelyken balsem «verstreek. Judas, dien bedekten dief, die later zynen Meester verried, verkocht en leverde voor een bandvolleken geld, was ook den eersten om dit milddadig en loflelyk werk dezer heylige vrouw te beknibbelen, tegen te spreken en te doen aenzien als eene nuttelooze verkwisting van iets dat kon verkocht en 't geld er van aen den armen gegeven worden. Dat er van daeg veel Judassen te vinden zyn die met dezelfde intriguen en drogredens den Piaetsvervanger of Stadhouder van Christus willen verraden en leveren, dn ziet men maer al te klaer. Ten anderen, het zyn de voorstaenders van bet seclarisch magonnismus niet die zich DAEDZAKELYK en WEZENLYK met bet ongelukkig lot der ariyen bekommeren. Als die kerels wat te geven hebben, zy besteden het meestal aen andere zaken zy hebben hier iets te onderhouden, daer iets te doen zwvgen, ginter iets content te stellen, immers, maconnieke kwanten, die op alle vvvers visch hebben, peyzen aen geene armen of ongelukkigen, zy hebben te veel te geven aen datgene wat hun beter behaegt dan de ellende of de beroovingen der noodlvdenden. Wy herhalen het nog, Judas was schat meester onder de Apostelen, hy wist dat, 't geen er over was, aen de armen wierd gegeven, en nietlegensiaende hy dit wist, beslool hy zynen Goddelyken Meester of liever de armen, voor welke hy nogtans zoo bekommerd scheen. Acbteruyt dan, schynheylige bedriegers of judassen van onzen tyd, de Catholyken konnen zeer gemakkelyk uwe valsche zuchten over 't ongelukkig lot der armen missen, de armen zelve missen ze nog gemakkelvker, want zy weten wel dat het aen uwe poorten of deuren niet is dat zy hunnen nood moeten gaen klagen, daer immers en woonen liet medelyden en de ware broederliefda niet. Er is niet te geven, of er is niemand t'huys, en daermeê poef de poort of de de deur toe, ziet daer uwe aelmoesen Al die maconnieke beknibbelingen en walgelyke \en- vallen zullen den geestdrift der Catholyken om Roomen te ondersteunen niet verkoelen. Reeds heeft het hoofdkömiteyt des genootscliaps van St-Pieters-Penning onzes bisdoms, 't welk te Gend, onder bet voorzitterschap van Z. I). den Bisschop en Graef d'Alacantara, zetelt, zvne werkingen met zooveel vlyt als 't eerste jaer hernomen. Alles doet gelooven dat ons bisdom dit jaer nogmaels het geluk zal hebben aen Pius IX een nieuw bewvs te geven zyner onver- brekelvke verkleving aen de Roomsch Catholyke en A pos- tolyke Kerk, bmidi de bescherming van den hoogweerden Prelaet, aen wien de Catholyke wereld bet eerste gedacht verschuldigd is van, door St-Pieters-Penning, den H. Vader te konnen helpen, zal beantwoorden aen den oproep van het hoofdkomiteyt die door de komiteyten van steden en dorpen zal gedaen worden. In plaets van de dringende noodwendigheden van Pius IX te zien verminderen, ziet men ze dagelyks vermeer deren. Dit is 't geen de ware kinderen der Kerk begrypen én daerom, in weerwil van al de maconnieke valschheden en hairklieveryën, word er te Gend met eene buvtenge- woone edelmoedigheyd ingeteekend. Eenen onzer vrienden heeft eene Ijm gezien die een groot getal inschi yvingen bevatle voor sommen die lot dry duyzend franks b'eloopen en waervan de minste vyf honderd franks zyn. Het voorbeeld der bissclioppelyke stad Gend zal, wy twyfelen er niet aen. tot spoorslag dienen om al de steden en parochiën des bisdoms aen te zetten in lever en vlyt te verdobbelen en aldus mede te werken om liet. bekommerd en geprangd hert van onzen Algemeenen Vader wat te ontlasten. Hy zeil verkoopt al wat Hy heeft, tol zyne liefste sieraden toe, om aen aengegane verbintenissen te konnen volkomen zouden wy, Catholyke Belgen, zyne kinderen, daeraen konnen ongevoelig blyven en niet alles aenwenden om dien bedrukten Opperherder te helpen Het is niet alleen Yrankrvk dal met eene buytengewoone edelmoedigheyd de noodkreten van den H. Vader beant woord, maer al de landen der wereld brengen bunnen offei penning by om den Apostolyken Stoel te ondersteunen. Wat er echter merkweerdig en terzelfder tyde troos- telyk is, is dat de Catholyken der -overweldigde Ita- liaensche Staten onder allen uylmuntendoor bunnen iever voor den St-Pieters-Penning. U.m den schandigen laster, de verfoeyelyke leugens, de snoode aanrandingen van het piemonteescli revolutionnaire gespuys tegen Roo men te wederleggen, spannen de overweldigde volkeren alles in om zooveel onderstand inogelyk aen den Paus te verschaffen. Wy vernemen door bel achlbaer en moedig italiaensch blad, de Armenia van Turyn, dat zyne redactie alleen veertig duyzend franks naer Roomen komt te zenden. Zipt daer dit fameus koningryk van Italiën, 't welk samenzweert om den Paus te doen vallen door een ramp zalig bankroetterwyl de inwooners van dit ryk geld hebben om Roomen te ondersteunen, weygeren zy liet voor 't geldverslindend en Kerkverdrukkend gouvernement van den inslikker. In byna alle plaetsen van dit ingepalmd ryk begint men de contribuliën te weygeren. Men scliryft uvt Napels dat de weygering van contributie te betalen in zeer vele plaetsen en zelfs tot in de voorgeborgten van Napels op eene groote schael ingerigt word. Ziet daer de mannen die den Paus zouden willen uythongeren zy worden d'eerste gestraft met den geessel waerdoor zy den onschuldig™ hebben willen verpletteren. Doch dit moet niemand vewonderen. God waekt over zyne Kerk en over zyn volk, en indien wy er ons voortdurend weerdig van maken, door onze onder steuning aen die zelfde Kerk en andere goede werken; wy mogen verzekerd zyn dat het ryk der boozen van geenen langen duer zal wezen en dat liet vertrouwen met de orde en den voorspoed welhaest zullen herleveD. Indien liet op eenen schoonen morgend in den bol kwam van mynheer den Pastor, naer het stadliuys te gaen en aen M. den burgemeester te zeggen Mynheer, ik teil. niet hebben dat er hier iets gebeurd zonder my te kennen Zou M. den burgemeester den Pastor by de kraeg vatten en liern eerlyk aen de deur zetten Indien M. den Deken van Brussel eens naer M. Cbazal ging, en hem zegde M. den minister van oorlog, ik wil niet hebben dat gy mil- lioenen blyft verkwisten in kanonnen, bastioens, enz. om Antwerpen te versterken, zonder myne permissieWat zou M. Chazal antwoorden De deur van het kabinet van onzen liberalen geldminister zou waerschynlyk niet groot genoeg zyn om M. den Deken met pak en zak door te laten. En gy, liberalen, gy wilt in de sakristy den Jan komen uythangen. den boer komen spelen, en aen M. den Pastor gaen zeggen in alleen ben hier baes Ik alleen ben hier meester Foey, moeyjallen Hebt gy meer regt om u met de zaken van de kerk bezig te houden, dan M. den Pastor om zich met burgerlyke zaken te bemoeyen Indien gy dit regt meent te bobben, toont waer gy bet gehaeld hebt zoo niel, laet iedereen gerust, en bemoeyt u met uwe za ken, en niet met die van een ander. lederen pastor is jaerlvks verpligl, niet alleen rekening te geven aen zyne geestelyke overheyd van hetgeen hv met de penningen der keik heeft uytgewerkt, maer tevens ook van op voorhand te bepalen op welke wyze hy de inkomsten zyner kerk gaet gebruyken. Niet alleen is de geestelyke overheyd van dit alles onderrigt, maer ook moet er van dit alles aen de burgerlyke magt kennis gegeven worden, vermits de kerkfabriek verpligl is jaerlyks eene kopy zyner rekening aen het gemeente-bèstuer in te dienen. Gelyk men ziet, heeft de wet van 4809 alle geldverspil lingen van den kant der kerkfabriek onmogelyk gemaekt. Wanneer de inkomsten der kerkfabrieken nu onvol doende zyn om de noodzakelyke onkosten der kerk te dek ken, dan magtigt de wet van 1809 den fabriekraed eene subsidie te vragen aen de gemeente, aen de provintie eu verders aen hut gouvernement. In dit geval is de goedkeu ring der geestelyke overheyd niet voldoende, en den budget moet ter zelfder tyd de goedkeuring bekomen der burger lyke overheyd, vooraleer den kerkraed mag voortwerkeu. Dit is redelyk, «en nooyt is het in het gedacht gekomen van eenen pastor, tegen die bepalingen der wet van 4809 in te komen. Waerom willen dan de liberalen de wet van 4809 be- trekkelyk du kerkfabrieken veranderen Zie hier de ware rede. Het dekreet van 4809 erkent iedere kerk eyndelyk als opregte eygenares of bezitster harer eygendommen. Dit stiiet echter de liberale godsdiensthaters niet aen, en daer om moet dat dekreet of die wet veranderd worden. Onze liberalen willen in een woord de kerkgoederen denslagen of inpalmen, en dit konnen zy niet weltelyk, zoolang de wet van 4809 beslaet. Dit is de rede er besiaet geene andere. Wy zullen hel later beter zien. Ondertusschen mogen onze liberale godsdiensthaters verzekerd zyn dat de zwarte goederen in 4864 hun niet meerder zegen zullen bybren gen dan op het eynde der vorige eeuw. Wen schryfl ons uyt Brussel, dat de eygenaers van den Echo du Parlement't is te zeggen, het ministerie en zyne jaknikkers, den aenkoo'p gedaen hebben van den Echo de Bruxelles. Den Echo du Parlement heefl reeds byna 300 duyzend franks gekost, en hy kan nog niet gelukken, zoodanig zyn het ministerie en zyne slaven in het land verfogyd. Het zyn M"M. Devnux en Leo Orban (leest M. Frère-Orban) die zich aen 't hoofd bevinden der genen die den Echo de Bruxelles gekocht hebben.

De Denderbode | 1862 | | pagina 1