Den volgenden brief van eeuen onzer landgenoten, Zouaef in het pauslyk leger, i3 ons toegekomen en Volgeern deelen wy denzelven aeu onze landgenoten mede Marino, 4 December 1861. Myo lieve Broeder, Wy hebben den brief dien gy den 17 november aen ons gezamenlijk hebt geschreven met veel vreugd ontvangen. Het belang dal gy in ons «telt, doet ons dikwyls aen u denken, van u spreken, en voor u bidden. Wy xyn u dankbaer en tot hewys zenden wy u wederom wat nieuws. En ■vooreerst moeten wy u zéggen dat wy ten uitersten kontent geweest *yn -over het nieuws dat gy geschreven hebt betrekkelyk ons huis, onze familie en geheel de parochie. Maer wv waren weinig te vreden over het belgisch gouvernement dat Victor Emmanuel komt te erkennen als koning vaii Roomen en geheel Maliën. Wy tyu ook Belgen, en zyn hier gekomen om den Piemont en zyne aenbangers hier uit te jagen en dit ten pry ze van ons leven. Willen dan de liberalen den duivel in Belgiën geheel en gansch meester laten Die benoeming of beter die bylap zal van korten duer zyn, •wy verzekeren hetmyne caraeraden uit Vrankryk plagen iny somtyds en "\ragen of Belgiën ook maer met zulke gevoelens bezield is nopens het regt, het Pausdom en de kerkelyke onafhankelykheid ik kan hun niets antwoorden ten zy dat er fransche ministers aen het roer zyn. Ten underen, de Piemont krygt het kwaed in Napels, wy hopen van het wclhaest te zien eindigen, zyt zeker als wy eens mogeu beginnen dat het einde zal naderen. Den 29 October hebben wy Anngni verlaten, en des andereudags zyn wy te Marino aengekomen. wy -waren fel moede daer wy eenen lastigeu weg van 12 uren hadden moeten afleggen geladen met geheel ons huishouden, verheugd nogtans onze eerste standplaets te mogen verlaten, alwaer alles mager, arm en vuil was en uitnemend lastig om opklimmen. Te Marino is alles ryk en schoon, net en gemakkelyk, er zyn breede straten, gebouwen en werken die ons verbazen, er is ook eene schoone hoofdkerk. De klueding van het vrouwvolk is ook verschillig van die te Anagni, duer waren zy gedekt om naer de kerk te gaen met eenen rooden doek, hier drageu zy eenen witten, somtyds gehorduerd en zeer kostelyk, xy zyn dan gekleed op de wyze als by u een beeld van 0 L. V. De landstreek is hier uitermate» schoon en schilderachtig keeren wy ons naer het noorden wy tien aldner kasteelen, schoone wyngaerden, boomgaerden en valleyën overdekt met olyfboomen, heffen wy onze oogen wat hooger wy ontwaren de heilige stad Boomer. Keeren wy ons naer het westen wy hebben er de prachtigste uitgangen die men met oogen zien kan, schoone dreven van boomen die uitnemen in oudheid eu die ons geleiden naer het stedeken Castel-Gandolfo, eene halve uer van hier, alwaer de Paus een paleis heeft en de pausljke dragonders gelegen'zyn. Onlangs hebben wy in de sacristy der kerk* de misse-kleederon gezien van den Paus, zy schenen ons geheel zilver en goud te zyn. De priester die ze ons toonde begeerde ons veol te vertellen maer wy konden hem niet verstaen. Niet ver van hier ligt nog een stedeken genoemd Albano alwaer fransche troepen hunne standplaets hebben. In de gebuerte vinden wy ook de overblyfsels van Tusculum, het gouver nement van den Paus. doet er nog op heden den grond deiten om de meeste koslbaerheden er uit te halen. Men vindt hier eene vruchtbaarheid by welke die vau Belgiën geenzins kan vergeleken worden. Wy zyn hier msor vier uren van de zee en ook zoo veel van Roomen. Ah I kondet gy voor eenige oogenblikken hier by ons zyn, wat schoonen aenbtik zou het u niet geven wanneer gy voor de eerste raael de eeuwige stad en haren St-Pieters- toren zoudt beschouwen! over eenige dagen, terwyl de ton door eene wolk belemmerd was en terzclver tyd tc meer klaerte gaf op de zee. zagen wy de baren zich tot aen de wolken verheffen, én in baer midden eenen stoomboot en dry schepen varen. Het volk is hier weeldrig, er zyn hier weinig arme menschen, men heeft hier goed brood en vleesch, weinig pataters, zy voederen ons meest met boonen, wy worden er aen gewoon en zy doea ons ,goed. Niettegenstnende den overtloedigen druivenoogst, is de wyn nog altyd duer, voor ons zouaven wel te verstaen, hv geldt omtrent 80 centimen den belgischeu liter dit zegt genoeg dat dc zouaven niet veel zatloopen. In Italiën is het geheel anders dan in Belgiën het zyn hier meest huizen van café en chocolut wel gesuikerd, dit slaet my nog al aen, want ik hel» altyd meer gehouden van zoet dun van ïuer. Binst den dag is het hier nog altyd schoon weêr, 's nachts is het killig, men zegt ons dat het hier niet en vrest, iets wat wy moer slecht kunnen gelooven zonder ondervonden te hebben. Wy zyn hier gelogeerd in een klooster by Paters van 's mor gens vroeg worden wy gewekt door het klappen eener klók om het II. sacrificie der mis te gaen bywounen. Gy moet my niet vragen of ik er aen ontbreek 't is aldaer dat ik dagolvks den zegen des Ileeren over u allen vroeg. Wy kpnnen ook den dag door in de kerk om aldaer het II. Sacrament te aenbidden. Wy zyn al in volle gezondheid en zeer content in onzen slaet wy konnen al onze pjigten wel onderhouden, want wy hebben maer 2 o 3 mae! exercitie per week en nu en dan eenen corvó. Gy weet dat wv hier onzen baerd lang dragen Ch. Van llecke heeft den schoonsten dien ik ooit gezien heb, Vlieger nogtans mag compareren Verbeire draegt nl wat by heeftDe Reu is een van de properste soldaten van het batuiilon, hv kan xyne wapens doen blinken da* zy. boven al andere uitscbynen. Zy gedragen zich alteimcl wonder wel en,zyn my zeer toegenegen. Ziet daer B. B. wat'fè u voor heden te melden hrb, nn het Nieuw jner hoop ik u nog eens te schryven. Ik noem ray ondertusscheii uwen zeer toegenegen broeder. p. d. T. Wy bevelen den volgenden brief aen de aendacht der Landbouwers Aelst, den 9 January 1862. Aen Mynheer den Opsteller van dun Denderl/ode Er zyn vele landbouwers ofhouders van heesten of huysdiercn, welke weynig onderrigt zyn, op welke wyze eu tot wicn zy ziel! mogen wenden, ingeval hunne dieren wierden aengedaen van besmettelyke ziekten; en om deze reden geslagt, en dacrvan eene vergelding te bekomen, van liet gouvernement en de provin tic. Dus, Mynheer, indien eenen landbouwer zyne koev of peerd eet. moest ziek worden, of aengedaen van eene besrneltelvke zieluej staet het vry aen den eygcnaer of landbouwer eenen' veearts té raedplegen dien hy verkiest, volgens artikel 2 letter E van het koninglyk reglement van den 22 Mov 1834. Dezen veearts, als hv van het gouyernemeut is aengesteld, zal van zvne visiel onmid- delyk kennis geven aen den burgemeester der'stad of gemeente en aen den heer dtstriktkommissaris byaldien hot dier is aenge daen van eene besmettelyke ziekte, aiulersints heeft men aen niemand iets mede te deelen. Zoo dan, Mynheer, dat een hoornbeest of peerd moest af<*e- maekt worden, aepgedaen van eene besrneltelvke en ongenees bare ziekte, vermeld hier in het bovenaengohaelde koninglyk reglement, dan begeeft den eygenaer zich hv den burgemeester om den gouvernementsveearls van het kanton te doen vragen, en daer over zyne declaratie of proces-verbal op te stellen, om welk stuk met het verslag van den veearts die hot behandeld heelt, gezonden te worden aen den heer burgemeester van de stad' om de afmaking te bevelen. Bevind het dier zich in eene gemeen te, dan stnert men dezelve by den heer dislriktkoinmissaris die deze bevelen aen het gemeenlebestuer aflevert. Nogtans deze stuks kunnen ook aen den burgemeester der gemeente gezonden worden, om tot het dooden van het dier tc doen overgaen, indien men oordeelt, dat de beest haestig zoude kunnen sterven! Den landbouwer moot wel in aendacht nemen dat hy aeu den gouvernements-veearts, die geroepen is door den burgemeester voor zyne gedar.e visiel geene betaling moet doen, vermits dezen door het gouvernement belackl word. Volgens artikel 16 van het koninglyk besluyt van den 10 Mey 1831. Zoo, hy voorbeeld, eenen gouvernements-veearts behandelt een dier aengedaen van een be smettelyke ziekte in de eene of andere gemeente van MYN kanton, en hy bemerkt dat de ziekte op eenen ongenecslyken graed ge klommen is dan doel den eygenaer daervan kennis geven aen zynen burgemeester, dezen ambtenaer verzoekt my, per brief om my ter plaels te begeven, en ik dresseer proces-verbal gelvk hierboven is vermeld, oin tot de afmaking over te gaen. Met dezen brief en declaratie dat ik tny lor plaets begeven heb afge leverd door den burgemeester, worde ik door het gouvernement belaeld. Zoo dat den eygenaer der afgemaekte beest, zich mei geene betaling, wat my betreft, moet bekommeren. Om te eyndi- gen, verzeker ik de landbouwers die my hunne zieke beesten zuilen toevertrouwen, dat ik hunnen reglveerdigen intrest zal verdedigen, al de koninglyke besluylen te handhaven, het geen maekt dat zy gcene vreeze of affronten meer zullen uyl te staen hebben voor liet geen iny in deze zaek betreft. Den Gouvernements-Veearts, L. RENNEB00G. COECKE EN GÖETHALS. Men weet dat twee Vlamingen, met namen Coecke en Goethals, over een jaer geguillotineerd zyn geworden, als schuldig ver- klaerd aen de moord van zekere vrouw du Bois, van Couillet. Men zal zich herinneren dat deze beyde mannen tot 't schavot toe volherd hebben het schelmstuk teloöchenen. Niettegenslaende die hardnekkige afloochening van 'l hun len laste gelegd misdryf, wierden Coecke en Goethals pligtig verklaerd en hun hoofd viel onder 't mes der guillotine. Eemgen tyd daorna liep hot gerucht dat Coecke en Goethals met pligtig waren aen 'l misdryf dat hun den kop gekost had, doch die geruchten liepen zich dood op de beslissing van den jury op de veronderstelde onfevlbaerheyd van het Gcregt. Nu echter ontwaekt hel vermooden'op nieuw, en de getuygenis van Robet, een lid der Zwarte Bende, schynt het gerucht te komen bevestigen, dat Coecke en Goethals onpligtig waren aen het hun ten laste gelegde schelmstuk, en dat de justicie twee Vlamingen heeft dben ter dood brengen voor eene moord door Walen gepleegd Wy willen, wy mogen, wy kunnen niet oordeelen in dees ge val, wy moeten vertrouwen stellen in de alwysheyd der justicie doch, als wy zien gendarmen als taelmannen, op wier overzetting het soms afgaet of een menseh al of niet op 't schavot zyn hoofd verliezen moet, dan hebben wy het regt le gelooven dat de justicie, by gebrek aen noodige kennis en noodige maet- regeis, gevacr loopt eenen armen Vlaming onpligtig naer 't schavot te zenden. Het is yslyk wanneer men er aen denkt, het is zelfs ohgeloof- lyk, maer de geluygenissen van Rabet, die geen belang meer heeft in 't verzivygen der waerheyd die Coecke en Goethals niet meer kan uvt het graf halen, die zyn eygen hoofd mot geeno leugen meer redden kan, die getuvgenissen geven, als eene biecht onder de galg, veel stof tot denken. (Grondwet.) Ziehier, hoe den Beurzen-Courant zich over dit feyt uytdrukt: Zoen over omtrent een jaer, twee Vlamingen, Coecke en Goethals, te Charleroy onthoofd wierden, drukten wy onze ver- ontweerdiging uvt over die regterlyke ter doodbrenging van mannen, welke, indien zy pligtig waren, in alien gevalle veel min schuld hadden dan zoo menig- andere, dio om ergere mis daden genade verwerven. Klaerblykelvk waren Goeckc en Goethals het slagtoffer der er«e ingenomenboyd tegen de Vlamingen, wie men alstoen de menigle in de waelsche gewesten gepleegde euveldaden ten laste legde. Men weel nu wacraen zich over die beschuldigingen te houden- eene bende Walen heefl jaren lang dry provinciën den schrik nengejaegd door hare vermetele aenslagen Vele onschuldiger, zyn intusschen verdacht geworden; verscheidene gevangen gezet; eenen, tot eeuwigdurenëcn dwang,irbeyd veroordeeld en eerst over wevnigen tyd onnoozel bevonden. Ook Coecke en Goethals beweerden, tot aen den voet van het schavot, onpligtig te zyn. Thans verklacrt eenen der booswichten van de zwarte bende ten stelligste dat hv en dry zvner medebetigten, onder anderen Aug. Leelereq en zyn broeder kroltekop, de misdaed begingen, vyaeivoor Coecke on Goethals gohalsregt wierden. Hy treed in byzonderheden die met de vroegere geluvgeni3 van het slatoffcr der inbraak en geweldenary gedeeltelyk overeenstemmen, gedeeltelik er ook van afwyken, en zyne bekentenis word op eene treffende wyze door die van hel opperhoofd der bende en van dezes broeder bekrachtigd. Den twyfel bestaet duseenen vree3lyken twyfel over de medeptigtigheyd van Coecke en Goethals. Want men mag toch niet uyt het oog verliezen dat de boos doeners, voor hunno aenhouding, alle liston uytdachten om de verdenking op anderen, vooral op Vlamingen, te trekken. Welk belang hebben nn, niet alleen Rabet, maer de Boucher's, om zich zeiven van de ergste euveldacd te beschuldigen Maer veronderstellen wy dal Coecke en Goethals, voor hunnen eersten en eonigen keer, deel genomen hebben aen de misdryvon der Zwarte Bende dan nog is de strafliytvoering niet te ver- reglveerdigen. Men herinnere zich de omstandigheden Verscheyde kerels dringen in de nooning eener oudo Vrouw eenen, eenen enkelen brengt baer eenen slag toe, maer ivord door een ander voorts terug gehouden die voor het slagtoffer spreekt. De toegebragte ivtgide. nu, was niet doodelyk maer vollyvig, ten uiterste ontroerd, oierlid die vrouw niettemin eenige dagen daerna. De misdaed ivicrd door het geregt zelf geen moord, maer oenen doodslag genaemd. Er was eenen pligtigen en twee worden het hoofd afgeslagenWaersehynlyk had geenen hunner geslagen geeiien hunner eene moord ontworpen noch gewild. Misschien zelfs, was onder dc onthalsden dengenen die als voorspreker en redder van liet slagtoffer optrad In allen geval, was geenen hunner den ioyder, den opstoker, den voornamen dader...?.. Hadden wy dan ongejy.k. ten tyde dier onthoofding, te melden dat den heer minister van justitie eene sehrikkelyke verantwoor- delykheyd op zich had geladen t Misschien zoude tegenwoordig geenen jury Coecke en Goethals indien zy nog te regt stonden, durven schuldig verklaren En zy zyn ter dood gebragtEn men spant at zyne krachten in om hen schuldig to bevinden, althans le kunnen vermoeden. 'Een doodvonnis, eene halsregling le verreglvcerdigcn Te Brussel word er nn op het schouwburg der gaenderven van M-Ilubcrt oen komediestuk vertoond, genaemd Bruxel'les sens dessus dessous (Brussel het onderste hoven), 't welk veel nieuws gierigen aenlokt. Het verwerft overigens eenen grooten bvval dien men aen sommige politieke feyten welke het verheeld moet toeschryvcn. Men ziet in hetzelve M. Tesch, minister van justitie, vervolgd doorM. Mcslnau, die op zyne beurt vervolgd word door eenen mageren, uytgehongerden en t'eyudcn gejaegden gendarm. Den persoon, dien M. Tesch verbeeld, gelykt aen h»m gelyk eenen druppel water aen eenen anderen 't is denzelfdcn lompen "ang dezelfde tergende stem, die men zoo dikwyls in de Kamer be- merkt heeft. Na M. Tesch, komt M. Alph. Van den Peereboom, minister van binnerilandsche zaken by zweert by hoog en leeg dat hv Dam pier wilt sterven M. Chazai, minister van oorlog, komt ook voor de pinne lu is gekleed met de achterbroek van een pruyssisch kanon ê-men wilt hem aen de deur zetten, en hy wilt niet vertrekken. Dit kanon, is zoowel verzekerd en gestopt dat eenen pompier van Yper, gezonden om het te onderzoeken, er noch hoofd noch sleert aen vind, en niet kan begrypen hoe men M. Chazal's kanon kan doen schieten. Eiken avontTwierd dit stuk gretig en en hertelyk toegejuycht, en dagelyks vermeerderde het getal aenschonwers. Dat'heeft teil hoogslen mishaegd aen de hoog edele gestrenge heeren van het ministerie, én zoo even hebben zy het bevel gegeven van uyt het komediestuk de bedryven te doen verdwynen welke hun raken. In Turyn ziet het er zeer slecht uyt. Het Ministerie-Ricasoli zal de vlag moeten stryken voor de meer revolulionnaire kamer- party-Ratazzi. Men wilt een woelings-ministerie hebben, ten eynde de zaken van Roomen en van Vcnetiën op het tapyt te brengen. Garibaldi heeft, in eenen brief aen de sócieteyt der karabiwiers van Genua, reeds gezegd, dat zy zich moeten bereyden tot eenen nieuwen stryd, die zeer naby is. UYTSPRAEK IN ZAKE DER ZWARTE BENDE. Hét hof heeft donderdagavond, ten 9 uren, zyn vonnis "uytge- bragt in de zaek der Zwarte Bende. De twee Boucher's, de dry Leclercq's, den ouden Hubinon, Rabet en de twee Van der Avero's zyn tot de doodstraf veroor deeld. Chavée, Lefèvre en vrouw Carnet zyn vrygesproken. Arvieius is veroordeeld tot 5 jaren opsluvting en Joseph Hubi non gezegd Petit. Thomas tot 15 jaren der zelfde straf. Den jury heeft verklaerd dat August Leelereq niet medepligtfg was geweest in de zaek van Couillet. Het hof beveelt dat de strafuytvoering zal geschieden op eene - der openbare plaelsen van Charleroy. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. V. te Zelzaetc 6 fr. Idem van M. de M. te Temsche 6 fr. Idem van M. D. W. te Nukerke 6 fr..— Idem van M. D. K. te Impe 6 fr. Wem van M. D. W. te Brussel 6 fr. Idem van M. A. te BuggonhotiL 6 fr. Idem van M. V. te Geeraerdshergen 6 fr. Idem van M. V. D. M. te N. 12 fr. Idem van M. D V. le Termieren 6 ff. M. en vriend D.V.Ho gotoof u op uw woord eu zal doen gelyk gy verlangt. BEWEGING DER BEVOLKING GEDURENDE 4861. Ceboortens Mannelyk 328Vrouwe!. 296 Die zich in de I Mannelyk 336—Vrouwe!. 339 stad hebben ge- i vestigd: 664 653 M. 664—Vr. 655 Overlydens Mannelyk 190—Vrouwe!. 222 Hebben de stad Mannelyk 320—Vrouwel. 336 Aelst verlaten 510 538 M. S»—Vr. 558 Vermeerdering M. 154—Vr. 097 Bevolking op 31 December 1861, M. 10,069—Vr. 9,184—19,253, Er hebben gedurende het zelve jaer 134 Imwelyken plaets gehad. Mgr. den bisschop van Gend heeft M. Funek, onderpastor der hoofdkerk van St-Baefs, benoemd lot pastor le Sleendorp. Het getal overlydens in de geestelykheyd gedurende 1861,. is van 137 geestelyken, aldus per bisdom verdeeld Mechelon 34Brugge 24 Geud 23 Luyk. 27 Namen 16 Doornyk 13. Te samen 137. Dc tuchlkamer der notarissen voor het arrondissement Dendermonde, heeft M.Landuyt tot haren voorzitter gekozen in vervanging van M. Evit, ontslaggever. M. Frans Be Ruddere gepensinnneerden luytenant-kolonel der gendarmerie, ridder van 'l Leopoldsorde, is te Gend over leden. Geboren te Aelst in 1793, was M. De Ruddere dus 68 jaren oud. Op nieuwjaerdag, lusschen 6 en T uren- 's avonds, is eene stoute diefle met uyl- en inwendige brack gepleegd geworden by den beer Van Stappen, zaekwaerncmer en agent van assu rantiën, woonende in de Dykstraet te Dehdermonde. De booswichten, na het slot der voordeur verhryzeld te heb- bèn, zyn in de slaepkamer van den beer Van Stappen gedrongen, alwaer zy insgelyks het slot van den co/frefovt verbroken en er eene som van 300 franken in goud en zilver speciën hebben ontvreemd. Daerna hebben zy gepoogd het huys in brand te steken. De 1 bedgordynen hadden reeds vuer gevat en liet slaephemd heeft men iu de kamer verbrand gevonden. De politie doel ievcrige navorschingen om de daders van dien i diefstal te ontdekken, en het is te hopen dat hare poogiDgett niet vruchteloos zullen blyven. Zie hier efcnen eenvoudigen middel om de kloedoren tegen den brand te behoeden .Met een weynig krvt kan men uyt de huyzen de sehrikkelyke ongelukken verbannen door hel vüer te weeg gebragt, en ecu eynde stellen aen die gruwelyke verholen van jonge vrouwsper- socmen door de vlammen verslonden en van kinderen in hunne wieg tot polver verbrand. Hel is genoeg een stuk heel wit kryt te némen, hetzelve le raspen, lot zeer fyn poeder te maken eu hel by gelyk gewigt le vermengelen met den ameldonkpap waer men dc linnen, na hol blecken, doortrekt, Niets is gemakkelykc-r dan zich le overtuy- gen van de wezen llykheyd en krachldadigheyd van dezen middel. Neemt twee stukken mousseline, gazestoffe, enz., trekt het eene door, op de gewoonlykc wyze, en het andere, door den pap met de helft kryt gemengd. Lael ze half droog worden, strykt ze, en mengelt daerna de twee stalen derwyze dat gy het eene van het andere niet mfeer kunt ondevscheyden. Steekt ze vervolgens tegen de vlam eener keers. Het een stuk zal vlug opbranden en eene groote vlam geven het andere zal het minste niet in brand schieten, het zal veynzen 'en aidus lang- zoem verkolen, 't en ware het vuer uytginge" Zeker, het kryt kost niet veel. Dat de wasscheressen het dus in den ameldonkpap mengen, waer zy hun dingen doortrekken om glans en slyfte te geven aen de venster gordynen, de vrouw- halsdoeken, de lichte kleederen en meest vooral die wyde en zwierige rokken, welke het dikwyls genoeg is in brand te zien schieten door de enkele aenraking vau een slecht uytgedoofd •papierken door eenen rooker op den grond geworpen Men heeft te Brussel aengehouden, onder betigling van eene onnoemlyke misdaed, den heer graef Cornelissen, burge meester van Spa, die na verhoord geweest te zyn, in 't gevang is gezet.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2